Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωμητρια κυηση


Recommended Posts

Γεια σας... χθες έμαθα ότι είμαι έγκυος... η χαρά μεγάλη αλλά πολύ συγκρατημένη.

Τον Σεπτέμβριο είχα μείνει πάλι έγκυος αλλά ήταν εξωμήτριο και τελικά απορροφήθηκε από τον οργανισμό μου...

Έχω πάρα πολύ άγχος για το ενδεχόμενο να μου συμβεί πάλι.

Ο γιατρός μου, μου είπε ότι θα πρέπει να κάνω χοριακή ανά δύο μέρες για να είμαστε σίγουροι...

Είχε καμία από εσάς ανάλογη εμπειρία με ευτυχή κατάληξη; Πολύ θέλω να σας ακούσω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@VeraPera, με το καλό σου εύχομαι, όλα θα πάνε καλά αυτή τη φορά. Ο γιατρός σου σού είχε πει για κάποιον λόγο κάποιους μήνες αποχή; Εμένα όταν αφαίρεσα τη σάλπιγγα λόγω εξωμητρίου, μου συνέστησε 3 μήνες ο γυναικολόγος αποχή και ο ενδοκρινολόγος 6 μήνες. Τελικά ακολούθησα το 6 μήνες (δεν είχα πάρει μεθοτρεξάτη, απλώς αφαιρέσαμε τη σάλπιγγα) και με την πρώτη προσπάθεια έμεινα αμέσως έγκυος ξανά με μια υγιή εγκυμοσύνη. Μην τα σκέφτεσαι τα παλιά, πάει πέρασε! Το ξέρω ότι τώρα θα περάσεις την αγωνία σου μέχρι να το δείτε στη θέση του, αλλά σε λίγες εβδομάδες δεν θα θυμάσαι τίποτα. (Για την ιστορία, εγώ είχα μία σάλπιγγα πια, η οποία όμως ξέραμε ότι λειτουργεί οκ γιατί μου είχε ήδη δώσει μια καλή εγκυμοσύνη στον πρώτο μου γιο.) Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, αλλά και 2 φορές εξωμήτριο στατιστικά νομίζω είναι πολύ πολύ απίθανο.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, VeraPera είπε:

Γεια σας... χθες έμαθα ότι είμαι έγκυος... η χαρά μεγάλη αλλά πολύ συγκρατημένη.

Τον Σεπτέμβριο είχα μείνει πάλι έγκυος αλλά ήταν εξωμήτριο και τελικά απορροφήθηκε από τον οργανισμό μου...

Έχω πάρα πολύ άγχος για το ενδεχόμενο να μου συμβεί πάλι.

Ο γιατρός μου, μου είπε ότι θα πρέπει να κάνω χοριακή ανά δύο μέρες για να είμαστε σίγουροι...

Είχε καμία από εσάς ανάλογη εμπειρία με ευτυχή κατάληξη; Πολύ θέλω να σας ακούσω!

Verapera μας δινεις τεράστιαααα χαρά μπράβο συγχαρητήρια. Όλα θα πάνε τέλεια μην αγχώνεσαι θα ειναι στη μήτρα το σποράκι. Έκανες τεστ ούρων ή χοριακή?

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Elenaki5186 είπε:

Verapera μας δινεις τεράστιαααα χαρά μπράβο συγχαρητήρια. Όλα θα πάνε τέλεια μην αγχώνεσαι θα ειναι στη μήτρα το σποράκι. Έκανες τεστ ούρων ή χοριακή?

Και τα δυο.... την επομενη εβδομαδα, Δευτερα-Τριτη θα παω για τον υπερηχο. Μεχρι τοτε οτι αισθανομαι με πιανει πανικος!

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, VeraPera είπε:

Γεια σας... χθες έμαθα ότι είμαι έγκυος... η χαρά μεγάλη αλλά πολύ συγκρατημένη.

Τον Σεπτέμβριο είχα μείνει πάλι έγκυος αλλά ήταν εξωμήτριο και τελικά απορροφήθηκε από τον οργανισμό μου...

Έχω πάρα πολύ άγχος για το ενδεχόμενο να μου συμβεί πάλι.

Ο γιατρός μου, μου είπε ότι θα πρέπει να κάνω χοριακή ανά δύο μέρες για να είμαστε σίγουροι...

Είχε καμία από εσάς ανάλογη εμπειρία με ευτυχή κατάληξη; Πολύ θέλω να σας ακούσω!

Εγώ εγω...κ τώρα εχω την μπεμπούλα μου αγκαλια..

κ εγώ εκανα αρκετές χοριακεσ..οταν αυξηθηκαν αρκετα πηγα για υπερηχο...ειναινλιγο ψυχοφθόρο δεν λέω. .αλλσ οι πιθανότητες να ειναι ξανά εξωμητριο ειναι μονο 10 τοισ εκατό.. Ενώ το αντίθετο 90..

Όλα κσλα θα πανε..μαθε να μην πανικοβαλεσαι τοσο τισ εξετασεισ..θα ακολουθήσουν κ αλλεσ κ χρειαζεται ψυχραιμία.. απλά οι γιατροί αναφέρουν όλα τα ενδεχόμενα για να ειναι καλυμμένοι 

Στείλε μασ την φουσκωμένο χοριακη

..φιλια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Josephine είπε:

@VeraPera, με το καλό σου εύχομαι, όλα θα πάνε καλά αυτή τη φορά. Ο γιατρός σου σού είχε πει για κάποιον λόγο κάποιους μήνες αποχή; Εμένα όταν αφαίρεσα τη σάλπιγγα λόγω εξωμητρίου, μου συνέστησε 3 μήνες ο γυναικολόγος αποχή και ο ενδοκρινολόγος 6 μήνες. Τελικά ακολούθησα το 6 μήνες (δεν είχα πάρει μεθοτρεξάτη, απλώς αφαιρέσαμε τη σάλπιγγα) και με την πρώτη προσπάθεια έμεινα αμέσως έγκυος ξανά με μια υγιή εγκυμοσύνη. Μην τα σκέφτεσαι τα παλιά, πάει πέρασε! Το ξέρω ότι τώρα θα περάσεις την αγωνία σου μέχρι να το δείτε στη θέση του, αλλά σε λίγες εβδομάδες δεν θα θυμάσαι τίποτα. (Για την ιστορία, εγώ είχα μία σάλπιγγα πια, η οποία όμως ξέραμε ότι λειτουργεί οκ γιατί μου είχε ήδη δώσει μια καλή εγκυμοσύνη στον πρώτο μου γιο.) Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, αλλά και 2 φορές εξωμήτριο στατιστικά νομίζω είναι πολύ πολύ απίθανο.

Οχι, ισα ισα μου ειπε να προσπαθησω με το που θα μου ερθει ο πρωτος κυκλος...μακαρι να πανε ολα καλα αυτη τη φορα!

πρίν από 2 λεπτά , tzenaki1982 είπε:

Εγώ εγω...κ τώρα εχω την μπεμπούλα μου αγκαλια..

κ εγώ εκανα αρκετές χοριακεσ..οταν αυξηθηκαν αρκετα πηγα για υπερηχο...ειναινλιγο ψυχοφθόρο δεν λέω. .αλλσ οι πιθανότητες να ειναι ξανά εξωμητριο ειναι μονο 10 τοισ εκατό.. Ενώ το αντίθετο 90..

Όλα κσλα θα πανε..μαθε να μην πανικοβαλεσαι τοσο τισ εξετασεισ..θα ακολουθήσουν κ αλλεσ κ χρειαζεται ψυχραιμία.. απλά οι γιατροί αναφέρουν όλα τα ενδεχόμενα για να ειναι καλυμμένοι 

Στείλε μασ την φουσκωμένο χοριακη

..φιλια

Προσπαθω να ειμαι ηρεμη και αισιοδοξη. Μολις εχω νεα θα σας στειλω.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα, κορίτσια! Το καλό μέσα στην ατυχία μας είναι ότι συλλαμβάνουμε, οπότε μην ανησυχείτε για μελλοντικές εγκυμοσύνες, θα έρθουν. Εμένα ο γιατρός μετά το εξωμήτριο, μόλις ξαναέμεινα έγκυος μου είπε "καμία απολύτως χοριακή" και πήγα νωρίς στις εβδομάδες, περίπου 4+ κάτι για να δούμε ότι είναι στη θέση του. Πραγματικά οι χοριακές μόνο αγχώνουν αν σας είναι εύκολος ένας υπέρηχος. Και να πω την αλήθεια, σε σχέση με το γιο μου που ήταν η πρώτη μου εγκυμοσύνη και είχε πάει τέλεια εξ αρχής, ακόμα και τότε οι χοριακές που έκανα με δική μου πρωτοβουλία και ήταν και τέλειες πάλι κάτι έβρισκα να με αγχώνουν, τότε θυμάμαι ότι υπερδιπλασιάζονταν υπερβολικά και πάλι αγχωνόμουν για "περίεργες" εγκυμοσύνες κ.λπ. Αυτή η τελευταία που δεν έκανα τπτ και απλώς πήγα για υπέρηχο ήταν η πιο ξέγνοιαστη! Μέχρι να πάω για υπέρηχο βέβαια, ε είχα την αγωνία μου, αλλά άντε να κράτησε 3-4 μέρες 

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, 

 

μου αρέσει η αντιμετώπιση του γιατρού σου γιατί πραγματικά νομίζω ότι οι χοριακές το μόνο που κάνουν είναι να σε αγχώνουν... άσε που τις έχω μισήσει γιατί έκανα καμιά 15αριά την προηγούμενη φορά μέχρι να σιγουρευτούμε ότι έχουν μηδενίσει...

Ο δικός μου όμως είναι πολύ υπέρ και έχω μπερδευτεί. Μου είπε ότι αφού στο προηγούμενο εξωμήτριο δεν αφαιρέσαμε σάλπιγγα, μπορεί η ίδια σάλπιγγα να μου ξαναδημιουργήσει πρόβλημα και ότι καλύτερα να έχουμε μια εικόνα. 

Ο υπέρηχος έχει κλειστεί για την επόμενη Δευτέρα, από ότι κατάλαβα τότε θα έχει ανέβει η χοριακή τόσο ώστε να φανεί κάτι στο μηχάνημα. 

Fingers crossed. 

 

Link to comment
Share on other sites

Kάνε όπως σου λέει ο γιατρός σου τότε, όντως θα έχετε μια εικόνα λίγο νωρίτερα απ' τον υπέρηχο έτσι. Σε καταλαβαίνω γιατί κι εγώ ούτε που ήθελα να περάσω έξω απ' το μικροβιολογικό μετά το εξωμήτριο, αλλά σκέψου ότι τώρα πρόκειται για μια νέα εγκυμοσύνη που κατά πάσα πιθανότητα θα σου χαρίσει το πρώτο σου παιδάκι! Οπότε πήγαινε με αισιοδοξία! Μόλις το δείτε μέσα στη μήτρα θα ανασάνεις και όλα θα κυλήσουν μια χαρά!

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, VeraPera είπε:

Έκανα σήμερα χοριακή... δεν ανέβηκε καθόλου.. 

Αυτό τι είναι πάλι ρε κορίτσια;;;

Δεν αντέχω αυτή την ταλαιπωρία

 

Πόσο ηταν τη πρωτη φορά που έκανες?? Ο γιατρος τι σου είπε? 

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη αποτυχία. Έπεσε 2 μονάδες. 

Μου είπε ότι λογικά θα αδιαθετήσω, τις επόμενες ημέρες.

Τον απασχολεί είπε ότι για 2η φορά δεν προχωρά η εγκυμοσύνη και μου είπε να κάνω εξετάσεις για θρομβοφυλία αν δεν κάνω λάθος και κάτι αυτοάνοσα. 

Είμαι απελπισμένη.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Kρίμα, βρε Βέρα, δεύτερη απώλεια σου πέφτει πολύ μέσα σε λίγο διάστημα, δεν έχω να σου πω λόγια να απαλύνω τον πόνο σου, μόνο να 'ναι αυτή η φορά επίσης αναίμακτη χωρίς απώλειες για σένα (σωματικά εννοώ, έχω χάσει τη σάλπιγγα γι' αυτό σου λέω έστω κι αυτό είναι μια τύχη, να περάσει και να φύγει έτσι), έστω κι αν αυτό δεν αρκεί. Αλλά θα σου πω να πας οπωσδήποτε σε καλό ενδοκρινολόγο και να ακολουθήσεις και τη συμβουλή του για αποχή από ελεύθερες επαφές και για όποιες εξετάσεις θεωρήσει σκόπιμο να κάνετε. Χρειάζεται χρόνο ο οργανισμός να συνέλθει ορμονικά, ακόμα κι από κύηση που δεν προχώρησε. Δημιουργεί ορμονικά σκαμπανεβάσματα. Παιδάκια θα κάνετε όσα επιθυμείτε, για την ώρα προέχει να ψαχτείτε λίγο και να συνέλθεις εσύ και οι δυο σας ψυχολογικά. Δες το σαν μήνες που θα σε φέρουν κοντά σε μια καλή εγκυμοσύνη, όχι σαν μήνες χαμένους. Κουράγιο και δύναμη σου εύχομαι

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι ότι ποτέ δεν θα τα καταφέρουμε και με πιάνει απελπισία...

Τα είπαμε και τηλεφωνικά και δεν πρόλαβα να ρωτήσω όσα θα ήθελα... 

Δεν αντέχω να κάνω άλλες εξετάσεις και άλλη υπομονή.

Έτσι όπως είμαι τώρα, μου έρχεται να τα παρατήσω τελείως.

Ίσως αυτό δεν είναι για μένα.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , VeraPera είπε:

Φοβάμαι ότι ποτέ δεν θα τα καταφέρουμε και με πιάνει απελπισία...

Τα είπαμε και τηλεφωνικά και δεν πρόλαβα να ρωτήσω όσα θα ήθελα... 

Δεν αντέχω να κάνω άλλες εξετάσεις και άλλη υπομονή.

Έτσι όπως είμαι τώρα, μου έρχεται να τα παρατήσω τελείως.

Ίσως αυτό δεν είναι για μένα.

 

Verapera μην απελπίζεσαι ξέρω ακούγεται τόσο κλισέ αλλά αυτό πρέπει να κάνεις. Πέσε στα πατώματα κλάψε αλλά μετά πρέπει να πισμώσεις και να σηκωθείς να παλέψεις. Όλες οι κοπέλες είναι φτιαγμένες για να γίνουν μητέρες σε άλλες έρχεται εύκολα και σε άλλες δύσκολα. Δεν θα τα παρατήσεις με τα πρώτα εμπόδια. Εξοπλίσου με υπομονή ασχολήσου με κάτι άλλο και ψάξε το λίγο το θέμα, κάνε τις εξετάσεις που πρέπει και άφησε κάποιο διάστημα να περάσει και θα έρθει ένα υγιες μωράκι θα δεις θα έρθει! Πίστεψε το. Και στο κάτω κάτω και πρόβλημα να υπάρχει λέμε στη χειρότερη περίπτωση, η επιστήμη έχει προχωρήσει πολύ σε αυτά τα θέματα, υπάρχουν χίλιοι δυο τρόποι να μείνει έγκυος μια γυναίκα σήμερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 18/11/2017 at 11:26 ΠΜ, VeraPera είπε:

Την 1η φορα που εμεινα εγκυοσ και πηγα για εξέταση ο γιατροσ ηταν σιγουροσ πωσ δεν θα πήγαινε καλά η εγκυμοσυνη..

Τα λόγια του ηταν πωσ να μη στεναχωριέμαι γιατι τουλαχιστον σαν ζευγάρι ειμαστε γονιμο..και εγω τα βρήκα τα λόγια του τοσο ψυχρά...

Και ομωσ..εκρυβαν μεγαλη αληθεια..εγω είχα πάθει το σοκ τησ  ζωης μου..ποσο λάθος μου χαν φανει χάνει τα λόγια του..

Κ ομωσ ειναι αληθεια...οταν θα ηρεμησεισ θα το δει κ εσυ..θα κανεισ τισ εξετασεισ..και την επόμενη φορά θα είσαι πανετοιΜη!!! Κ εκείνη τη φορά που δεν θα αργήσει να ρθει θα πανε ολα ρολόι.. προσπάθησε να είσαι δυνατη κ λογική...

Εδώ θα είμαστε ολεσ οταν θα μασ προς τα ευχαριστα...και αυτή τη φορά δεν θα σου χαλάσει τιποτα την ευτυχία σου.. Γιατί θα χεισ προετοιμαστεί...

Σε νιωθω πολυ...μην το  κατω...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου, 

 

δεν θέλω να σας πρήζω αλλά μία ερώτηση θέλω να κάνω. 

Αδιαθέτησα τελικά χθες το βράδυ. Η χοριακή μου η πρώτη ήταν 57 και η δεύτερη 55. Αν δεν κάνω λάθος αυτό σημαίνει βιοχημική αποβολή. 

Από ότι έχω διαβάσει αυτό τελικά είναι κάτι πολύ συνηθισμένο και συμβαίνει σε πολλές γυναίκες. Επίσης, είδα ότι πολλές γυναίκες είχαν και βιοχημική αποβολή και εξωμήτριο και μετά όλα πήγαν καλά...και ότι είναι δύο διαφορετικές περιπτώσεις.

Γιατί με βάζει τώρα να κάνω εξετάσεις για λύκο και θρομβοφιλία που από ό,τι διαβάζω πάλι γίνονται σε περιπτώσεις που υπάρχουν καθ' εξιν αποβολές; Αν δεν κάνω λάθος δεν ανήκω σε αυτή την περίπτωση

Μήπως τζάμπα με αγχώνει; 

Δεν ξέρω, σήμερα έχω ξυπνήσει με μια αισιοδοξία και σκέφτομαι διάφορα. 

Link to comment
Share on other sites

Να κάνεις τις εξετάσεις που λέει και να σε δει και ενδοκρινολόγος για θυρεοειδή και κάποιες στάνταρ εξετάσεις μετά από κυήσεις που δεν προχώρησαν, νομίζω αυτό έπρεπε να γίνει από το πρώτο εξωμήτριο, αν δεν το είχατε κάνει τότε, φαντάζομαι θα πρέπει να σ' το έχει πει ο γυναικολόγος. Από 57 σε 55 είναι σχεδόν σταθερή η χοριακή, αυτός τι σου είπε; οι αποκλίσεις αυτές είναι αμελητέες, βγαίνουν και την ίδια μέρα τέτοιες μικρές αποκλίσεις, νομίζω θα πρέπει να το παρακολουθείτε εωσότου μηδενιστεί. Αλλά αν είναι βιοχημική, όντως θα είναι καλύτερα και πιο εύκολα, αλλά και πάλι κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να κάνεις τις εξετάσεις που σου λέει. Όλα αντιμετωπίζονται, δεν υπάρχει κάτι μόνιμο σε αυτές τις περιπτώσεις, ρυθμίζονται και ο γιατρός σου προσπαθεί να σε γλυτώσει μελλοντικές ταλαιπωρίες. Για να είσαι σίγουρη για τη βιοχημική θα πρέπει να πέσει αισθητά η χοριακή και όταν εξαφανιστεί το αίμα (ή και νωρίτερα) να έχει μηδενιστεί εντελώς. 

Στις καθ' έξιν αποβολές όντως δεν ανήκεις, απλώς νομίζω τον υποψιάζει το γεγονός της απανωτής αποβολής μετά το εξωμήτριο και καλώς σου λέει να το ψάξετε, θα ταλαιπωρηθείς λίγο τώρα με εξετάσεις, αλλά θα γλυτώσεις μετά. Και καλά κάνεις και το βλέπεις με άλλο μάτι και πιο αισιόδοξα, διότι κάνετε κάτι γι' αυτό και δεν σε αφήνει στον αυτόματο πιλότο

Επεξεργάστηκαν by Josephine

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι, οκ καταλαβαίνω τι λες... αλλά λύκο δεν έχω. Είχα κάνει εξετάσεις πριν περίπου 8 μήνες για κάτι εξανθήματα που είχα και θέλαμε να το απορρίψουμε. 

Θυρεοειδή έχω υποθυρεοειδισμό και τον παρακολουθώ στενά και παίρνω Τ4 εδώ και 4 χρόνια. Έκανα εξετάσεις πριν τρεις μήνες και ήταν επίσης ρυθμισμένος. 

Αυτό με προβληματίζει. Τελοσπάντων μάλλον πρέπει να κάνω υπομονή.

Για την χοριακή μου ου είπε ότι θα αδιαθετήσω και να ξαναπάω για μια μέτρηση Παρασκευή. 

Link to comment
Share on other sites

Μια ανησυχία λιγότερη τότε, αφού το έχετε αποκλείσει. Η αλήθεια είναι για λύκο ποτέ δεν μου είχαν πει, αλλά νομίζω ο ενδοκρινολόγος για το εξωμήτριο τον θυρεοειδή μου τσέκαρε και το σάκχαρο για διαβήτη. Αυτά τα δύο συν τις γενικές αιματολογικές, πάντως αυτά τα δύο ενοχοποίησε. Οπότε ίσως αυτός να σε κατευθύνει καλύτερα. Αλλιώς θα το θεωρήσετε τυχαίο αν είναι μια βιοχημική, απλώς νομίζω λόγω του ότι έγιναν απανωτά αυτά τα δύο θέλει να επαναλάβεις ίσως εξετάσεις ο γυναικολόγος σου (ο οποίος δεν είναι ο κατάλληλος για εξετάσεις, απλώς μια κατεύθυνση θα σου δώσει). Καλύτερα αυτή η τακτική, παρά στην τύχη τους τα πράγματα. Το εξωμήτριο οφείλεται είτε σε φυσιολογία της σάλπιγγας (με σαλπιγγογραφία το βλέπεις) είτε σε ορμονικά θέματα (τα οποία δεν αποκλείει η καλή σαλπιγγογραφία δυστυχώς). Οι βιοχημικές δεν γνωρίζω, σε πολλές αιτίες, αλλά τις ψάχνουν μετά από πολλές επαναλήψεις. Πιστεύω προέχει να μηδενιστεί η χοριακή και μετά μπορείς να σκεφτείς τι εξετάσεις ακόμα θα κάνεις. Ως τότε άσ' τες αφού δεν σε έχει πείσει πολύ, ένα ένα τα πράγματα, πάντως να ξέρεις ότι σε λίγες εβδομάδες θα τα βλέπεις όλα με άλλο μάτι και θα σου ξανάρθει και η όρεξη για προσπάθεια, απλώς τώρα θες λίγη ηρεμία και με το δίκιο σου. 

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

VeraPera επειδη ο,τι έζησες τον Σεπτεμβριο το έζησα και εγώ ,εχω να σου πω μια λέξη μόνο : κουράγιο .Θέλει χρόνο,πάρε αυτο τον χρόνο για σένα ,για εσας .Έπειτα κανε τις εξετάσεις που ζητάει ο γιατρός.Μπορεί να ηταν και επειδη εμεινες σχετικά γρήγορα εγκυος μετα την εξωμήτριο κύηση.Σκεψου μονο Θετικά !Μένεις έγκυος και αυτο ειναι το σημαντικό.

Για όλα τα αλλά σε νιώθω ,τα πέρασα και μόνο ο χρονος θα βοηθήσει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...