Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωμητρια κυηση


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, 

Ειμαι 31ετων. 21/3 ειχα τελευταία περίοδο. Με κυκλο 28-30ημερων. Στις 24/4 εκανα τεστ εγκυμοσυνης το οποιο βγηκε θετικο. 27/4 ειχα το ετησιο ραντεβού στον γυναικολογο ο οποίος μου ζήτησε να κανω χοριακη. Πρωτη χοριακη 27/3 ηταν 829μοναδες, λογω σκ και πρωτομαγιας η δεύτερη χοριακη έγινε 2/5 (5μερες μετα) και βγήκε 1180μοναδες. Ο γιατρος επειτα απο τα αποτελέσματα και υπερηχο μου επιβεβαίωσε οτι η εγκυμοσύνη ηταν εξωμητρια (σάλπιγγα) και οτι χρειάζεται επειγόντως χειρουργείο. Πηγα σε δημόσιο νοσοκομείο να παρω και μια δεύτερη γνωμη. Ο γυναικολογος στο Ελενα, προτείνε εφοσον ηταν πολυ μικρο ακομα να μου χορήγησουν μεθοτρεξατη και αν δεν ειχε επιτυχία να κανω χειρουργείο. Εκανα την πρώτη ενεση 3/5 η χοριακη μειώθηκε μονο 100μοναδες και για μια βδομάδα ηταν σταθερή στις 1100.φοβηθηκα πολύ, ομως ο γιατρός με καθησυχασε πως αυτο συμβαινει. 10/5 εκανα και δευτερη μεθοτρεξατη και στις 17/5 η χοριακη απο 1100 μοναδες εφτασε 187. Τωρα με παρακολουθει μεχρι να μηδενισει. Ηταν η πρώτη φορα που εμεινα εγκυος και δεν υπάρχει προηγούμενο ιστορικό. Ηταν τυχαιο γεγονός οπως με διαβεβαίωσαν και οι δυο γιατροι. Λογω φαρμακευτικής αγωγης με συμβουλεψε να μεινω εγκυος μετα απο 6μηνες, ομως φοβαμαι σε μελλοντική εγκυμοσυνη μηπως εχω παλι τα ιδια. Εχει καποια ανάλογη εμπειρία? 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

14 ώρες πρίν, AnthiN είπε:

Καλησπέρα σας, 

Ειμαι 31ετων. 21/3 ειχα τελευταία περίοδο. Με κυκλο 28-30ημερων. Στις 24/4 εκανα τεστ εγκυμοσυνης το οποιο βγηκε θετικο. 27/4 ειχα το ετησιο ραντεβού στον γυναικολογο ο οποίος μου ζήτησε να κανω χοριακη. Πρωτη χοριακη 27/3 ηταν 829μοναδες, λογω σκ και πρωτομαγιας η δεύτερη χοριακη έγινε 2/5 (5μερες μετα) και βγήκε 1180μοναδες. Ο γιατρος επειτα απο τα αποτελέσματα και υπερηχο μου επιβεβαίωσε οτι η εγκυμοσύνη ηταν εξωμητρια (σάλπιγγα) και οτι χρειάζεται επειγόντως χειρουργείο. Πηγα σε δημόσιο νοσοκομείο να παρω και μια δεύτερη γνωμη. Ο γυναικολογος στο Ελενα, προτείνε εφοσον ηταν πολυ μικρο ακομα να μου χορήγησουν μεθοτρεξατη και αν δεν ειχε επιτυχία να κανω χειρουργείο. Εκανα την πρώτη ενεση 3/5 η χοριακη μειώθηκε μονο 100μοναδες και για μια βδομάδα ηταν σταθερή στις 1100.φοβηθηκα πολύ, ομως ο γιατρός με καθησυχασε πως αυτο συμβαινει. 10/5 εκανα και δευτερη μεθοτρεξατη και στις 17/5 η χοριακη απο 1100 μοναδες εφτασε 187. Τωρα με παρακολουθει μεχρι να μηδενισει. Ηταν η πρώτη φορα που εμεινα εγκυος και δεν υπάρχει προηγούμενο ιστορικό. Ηταν τυχαιο γεγονός οπως με διαβεβαίωσαν και οι δυο γιατροι. Λογω φαρμακευτικής αγωγης με συμβουλεψε να μεινω εγκυος μετα απο 6μηνες, ομως φοβαμαι σε μελλοντική εγκυμοσυνη μηπως εχω παλι τα ιδια. Εχει καποια ανάλογη εμπειρία? 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας. 

Λυπάμαι πολύ γι αυτό που πέρασες.Οντως οι γιατροί σε τέτοιες περιπτώσεις θεωρούν ότι είναι τυχαίο γεγονός στην πρ'ωτη αποβολή.Γνώμη μου αν δεν έχεις κάνει σαλπιγγογραφία καλά θα ήταν να κάνεις την κάνεις για να δείς αν και οι δυο σάλπιγγες είναι διαβατές.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απαντηση σου.. Περιμένουμε να μηδενιστεί η χοριακη και μου ειπε ο γιατρος τοτε θα μου πει τι θα κάνουμε απο εξετασεις. Εχω ακούσει οτι ειναι επιπονη σαν διαδικασία, ισχύει? 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, arya30 said:

Από άλλα κορίτσια ξέρω ότι πονάει λίγο ίσα ίσα.Πάιρνεις και παυσίπονο πρίν την εξέταση.Σου εύχομαι καλή συνέχεια και όλα θα πάνε καλά.

Σε ευχαριστώ για την απαντηση σου. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν ένα χρόνο ακριβώς είχα δυστυχώς την ίδια εμπειρία.για να μην τα πολυλογώ κατέληξα στο Ιπποκρατειο της Θεσσαλονίκης κ μετα απο παρακολούθηση 10 ημερών έκανα λαπαροσκοπική αφαίρεση της σάλπιγγας.ο διευθυντής της κλινικής ήταν αντίθετος με την χορήγηση της μεθοτρεξατης!κ τον ευγνομωνω γι αυτο καθώς κατα τη διάρκεια του χειρουργείου ανακαλύψανε πως η σάλπιγγα μου ήταν κατεστραμμένη .πραγμα που σήμαινε πως μπορεί να χα κ 2 εγκυμοσύνη με έξωμητριπ στην ίδια σάλπιγγα.Σημερα ένα χρόνο μετα ειμαι ξανά έγκυος και ελπίζω να πάνε όλα καλα μέχρι το τέλος!!!το ιδιο εύχομαι κ για σένα σύντομα αν αυτο επιθυμείς!!!ευτυχως έπεσα στον κατάλληλο γιατρό που πήρε για μενα την σωστή απόφαση!εγω κ με τη μια σάλπιγγα έπιασα γρήγορα παιδί!! Να μην απογοητευετεις!!!φροντισε μόνο να σε παρακολουθεί έμπειρος γιατρος!!! Σου εύχομαι τα καλύτερα κ καλή ανάρρωση!!!

Link to comment
Share on other sites

Τζενάκι και Anthi, λυπάμαι πολύ που το περάσατε όλο αυτό, αλλά υπάρχουν και τα ευχάριστα πάντα μετά την ατυχία! Τζενάκι, εύχομαι μια τελειόμηνη κύηση από δω και πέρα και εννοείται πως έτσι θα γίνει!

 

Κι εμείς πριν 6 μήνες είχαμε εξωμήτριο στη σάλπιγγα (8 μήνες μετά από μια υγιή πρώτη εγκυμοσύνη, όπου έκανα τον γιο μου). Η εξωμήτριος αφαιρέθηκε λαπαρασκοπικά μαζί με τη σάλπιγγα, κι εμένα ο γιατρός ήταν αντίθετος στη μεθοτρεξάτη. Επίσης, ήταν αντίθετος και στη σαλπιγγογραφία και αυτός και δεύτερος γιατρός που ζήτησα τη γνώμη του. Μου είπαν ότι θα συνιστούσαν σαλπιγγογραφία για την άλλη σάλπιγγα μόνο αν μεσολαβούσαν πολλά χρόνια όπου δεν συνελάμβανα, δηλαδή μόνο για θέματα γονιμότητας κι ότι δεν είναι εξέταση ρουτίνας όπως πιστεύεται ευρέως. Αναλόγως περίπτωσης βέβαια, εμένα όπως έγραψα αφαιρέθηκε η σάλπιγγα, οπότε δεν τίθεται θέμα να δούμε πόσο διαβατή είναι ή αν είχε συμφύσεις με σαλπιγγογραφία. Επίσης, μου είπαν ότι και διαβατή να ήταν δεν σημαίνει ότι θα προωθήσει σωστά το γονιμοποιημένο ωάριο στη μήτρα, δηλαδή μια καλή σαλπιγγογραφία δεν εξασφαλίζει ενδομήτρια κύηση. Οπότε είμαι της γνώμης να συμβουλεύεται κανείς κατά περίπτωση τον γιατρό του και ίσως και μια δεύτερη γνώμη, γιατί ορισμένες εξετάσεις που προτείνονται σε άλλες κοπέλες μπορεί απλώς να μην ενδείκνυνται σε κάθε περίπτωση. 

 

Αυτά, κατά τ' άλλα, μας συνέστησε 3 μήνες αποχή ο γυναικολόγος, νομίζω στη μεθοτρεξάτη συστήνουν λίγο παραπάνω. Όλες οι άλλες φίλες και γνωστές μου που είχαν εξωμήτριο (τελικά δεν ήταν και τόσο σπάνιο όταν το έψαξα) έμειναν ξανά έγκυες αμέσως, οπότε καλή επιτυχία και με τελειόμηνες κυήσεις εύχομαι σε όλες. 

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 20/5/2017 at 10:18 ΠΜ, arya30 είπε:

Λυπάμαι πολύ γι αυτό που πέρασες.Οντως οι γιατροί σε τέτοιες περιπτώσεις θεωρούν ότι είναι τυχαίο γεγονός στην πρ'ωτη αποβολή.Γνώμη μου αν δεν έχεις κάνει σαλπιγγογραφία καλά θα ήταν να κάνεις την κάνεις για να δείς αν και οι δυο σάλπιγγες είναι διαβατές.

 

On 19/5/2017 at 8:12 ΜΜ, AnthiN είπε:

Καλησπέρα σας, 

Ειμαι 31ετων. 21/3 ειχα τελευταία περίοδο. Με κυκλο 28-30ημερων. Στις 24/4 εκανα τεστ εγκυμοσυνης το οποιο βγηκε θετικο. 27/4 ειχα το ετησιο ραντεβού στον γυναικολογο ο οποίος μου ζήτησε να κανω χοριακη. Πρωτη χοριακη 27/3 ηταν 829μοναδες, λογω σκ και πρωτομαγιας η δεύτερη χοριακη έγινε 2/5 (5μερες μετα) και βγήκε 1180μοναδες. Ο γιατρος επειτα απο τα αποτελέσματα και υπερηχο μου επιβεβαίωσε οτι η εγκυμοσύνη ηταν εξωμητρια (σάλπιγγα) και οτι χρειάζεται επειγόντως χειρουργείο. Πηγα σε δημόσιο νοσοκομείο να παρω και μια δεύτερη γνωμη. Ο γυναικολογος στο Ελενα, προτείνε εφοσον ηταν πολυ μικρο ακομα να μου χορήγησουν μεθοτρεξατη και αν δεν ειχε επιτυχία να κανω χειρουργείο. Εκανα την πρώτη ενεση 3/5 η χοριακη μειώθηκε μονο 100μοναδες και για μια βδομάδα ηταν σταθερή στις 1100.φοβηθηκα πολύ, ομως ο γιατρός με καθησυχασε πως αυτο συμβαινει. 10/5 εκανα και δευτερη μεθοτρεξατη και στις 17/5 η χοριακη απο 1100 μοναδες εφτασε 187. Τωρα με παρακολουθει μεχρι να μηδενισει. Ηταν η πρώτη φορα που εμεινα εγκυος και δεν υπάρχει προηγούμενο ιστορικό. Ηταν τυχαιο γεγονός οπως με διαβεβαίωσαν και οι δυο γιατροι. Λογω φαρμακευτικής αγωγης με συμβουλεψε να μεινω εγκυος μετα απο 6μηνες, ομως φοβαμαι σε μελλοντική εγκυμοσυνη μηπως εχω παλι τα ιδια. Εχει καποια ανάλογη εμπειρία? 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας. 

Καλησπέρα σου. Ήθελα να σε ρωτήσω τι έγινε με το θέμα σου? Ελπιζω να ανάρρωσες πλήρως. Τι εξετάσεις κάνατε για να δείτε τι έφταιξε για το εξωμήτριο? Είχα και εγω την ίδια εμπειρία τον Ιούνίό.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Elenaki5186 είπε:

 

Καλησπέρα σου. Ήθελα να σε ρωτήσω τι έγινε με το θέμα σου? Ελπιζω να ανάρρωσες πλήρως. Τι εξετάσεις κάνατε για να δείτε τι έφταιξε για το εξωμήτριο? Είχα και εγω την ίδια εμπειρία τον Ιούνίό.

Κοριτσι κ στη δικη μου περιπτωση θεωρηθηκε τυχαιο  γεγονοσ και δεν εκανα περαιτερω εξετασεισ..

18 μηνεζ μετα την αφαίρεση τησ σαλπιγγασ ειμαι ηδη στον 7ο μηνα και περιμενω το μωρο μου...

Εγω ειχα αρκετα ινωμυωματα που ισωσ να εφταιξαν...κανεισ απο τουσ γιατρουσ που με εξετασε δεν ειναι σιγουροσ πωσ εφταιξαν τα ινωμυωματα..ουτε με βαλανε να το ψαξω παραπανω..

Εσενα σε ειπανε να το ψαξεισ???

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tzenaki1982 είπε:

Κοριτσι κ στη δικη μου περιπτωση θεωρηθηκε τυχαιο  γεγονοσ και δεν εκανα περαιτερω εξετασεισ..

18 μηνεζ μετα την αφαίρεση τησ σαλπιγγασ ειμαι ηδη στον 7ο μηνα και περιμενω το μωρο μου...

Εγω ειχα αρκετα ινωμυωματα που ισωσ να εφταιξαν...κανεισ απο τουσ γιατρουσ που με εξετασε δεν ειναι σιγουροσ πωσ εφταιξαν τα ινωμυωματα..ουτε με βαλανε να το ψαξω παραπανω..

Εσενα σε ειπανε να το ψαξεισ???

Συγχαρήτηρια μπράβο! Με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου. Χαίρομαι οταν ακούω για κοπέλες που τα κατάφεραν τελικά. Εγω με οδηγιες του γιατρού εκανα κάποιες αναλύσεις του κολπικού υγρού σε περίπτωση που είχα καποια λοίμωξη και προκάλεσε σαλπιγγίτιδα. Βγήκαν καθαρές και μου είπε δεν υπάρχει κάτι αλλο να ψάξουμε. Τα εξωμήτρια δεν έχουν συγκεκριμένους λόγους που συμβαίνουν μου είπε. Με συμβουλεψε να το ξεχάσω και σε 6 μήνες να προσπαθήσουμε ξανά. Φυσικά εγω κόλλησα στην ιδέα μήπως και το ξαναπάθω αλλά δεν πρέπει να σκέφτομαι έτσι. Ηταν μια αναποδιά δεν σημαίνει οτι θα ξανασυμβει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου, Ελενακι, λυπαμαι που το περασες κ εσυ. Ειναθ τραυματικο κ μετα ολες αυτο φοβομαστε, μην ξανασυμβει. Εγω μετα το γιο μου ειχα ενα εξωμητριο τον Ιανουαριο οπου κ αφαιρεσαμε τη σαλπιγγα. Μετα απο 6 μηνες αποχη που συνεστησε ο ενδοκρινολογος (ο γυναικολογος μου ειχε πει 3) εμεινα αμεσως εγκυος κ παλι. Ηταν τυχαιο γεγονος η κ θεμα φυσιολογιας της συγκεκριμενης σαλπιγγας. Μετα εκανα μονο ορμονικές εξετάσεις κυριως θυρεοειδους αλλα ηταν καλες. Λοιμωξη δεν ειχα κ η σαλπιγγογραφια δεν ηταν ενδεδειγμενη γτ ειχα ηδη μια καλη εγκυμοσυνη. Σου ευχομαι ολα καλα απο δω κ περα που ετσι θα γινει. 

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια περάσαν 2 μήνες απο την ένεση της μεθοτρεξάτης και συνεχίζω να έχω πόνο στη πλευρά που είχα το εξωμήτριο. Ο γιατρός μου λεει είναι φυσιολογικό θέλει χρόνο για να περάσει ο πόνος αλλα εγω ανησυχώ. Ετυχε σε καμοια το ίδιο περιστατικό? Η χοριακή μηδενιστηκε στις 2 βδομάδες μετά την ένεση. 

Link to comment
Share on other sites

Αν φοβασαι τοσο πολυ γιατι δεν πασ να παρεισ μια 2η γνωμη???

Τα θεματα υγειασ δεν ειναι για να τα αφηνουμε στην τυχη τουσ.. 

Εμενα που μου αφαιρεθηκε η σαλπιγγσ μετα το εξωμητριο για κσποιο μικρο χρονικο διαστημα και οχι συνεχεια...ειχα καποια τσιμπηματακια σε εκεινο το σημειο...αλλα οχι κατι σε σημειο που να με προβληματισει...

Επειδη ολεσ μασ θελουμε να γινουμε μαμαδεσ θα σε συμβουλευα να μην το αφησεισ ετσι..παρε μια 2η γνωμη..

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οτι πήγα και σε δεύτερο γιατρό και μου είπε τα ίδια ότι θέλει χρόνο να απορροφηθεί το κυήμα αλλά θα ξεκαθαρίσουν τα πράγματα με μια σαλπιγγογραφια μου είπε. Θα την κάνω τον επόμενο μήνα. Θα αδιαθετήσω αρχές Σεπτέβρη και αμέσως μετά θα παω να την κάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Είναι πολύ παρήγορο το να βλέπεις ότι και άλλοι άνθρωποι πέρασαν αυτό που πέρασες και εσύ και τελικά τα κατάφεραν...Πριν μια εβδομάδα πετούσαμε στα σύννεφα με τον σύντροφό μου...με ένα μήνα μόλις προσπαθειών πιάσαμε παιδί! Δεν το πίστευα ότι μας ήρθε τόσο εύκολα...ήμουν τρισευτυχισμένη....

Σήμερα, μόλις ενημερώθηκα ότι πρόκειται για εξωμήτριο...ο γιατρός μου πρότεινε μεθοτρεξάτη και προσπάθεια ξανά μετά από 6 μήνες.

Όλη τη μέρα κλαίω και φοβάμαι ότι δεν θα μπορέσω να κάνω παιδάκι. Μα να είμαστε τόσο άτυχες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε καταλαβαινω απολυτα..και τουσ φοβουσ και τισ ανησυχιεσ σου..και τα γιατι σου..

Εχεισ δικιο να νιωθεισ ετσι..αλλα να ξερεισ δεν ειναι κατι που δεν αντιμετωπιζεται...εννοω πωσ θα κανεισ παιδακι...οπωσ καναμε και οι περισοτερεσ απο μασ....αυτο να μην το σκεφτεσαι..εγω με μια σαλπιγγα επιασα μεσα σε 9 μηνεσ απο το εξωμητριο..και τωρα ειμαι στον 8ο μηνα τησ εγκυμοσυνησ..

Θα το δεισ πωσ ολα καλα θα πανε..οσο μαυρα και να μοιαζουν ολα τωρα..

Εγω μετα απο τοσα που εχω ζησει μεσα στην οικογενεια μου και το συγγενικο περιβαλλον ευχομαι το εξωμητριο να ειναι το χειροτερο που θα μαδ συμβει στη ζωη μασ..γαιτι υπαρχουν και πολυ πιο δυσκολεσ καταστασεισ...και να λεμε δοξα το θεο!!!

Σου ευχομαι να βρεισ τη δυναμη και να συνελθεισ γρηγορα..οσο για την μεθοτρεαξατη ο δικοσ μου γιατροσ ηταν αντιθετοσ..τη θεωρουσε μορφη χημειοθεραπειασ και τελικα εκανα λαπαροσκοπηση..και ευτυχωσ γιατι η σαλπιγγα ηταν κατεστραμμενη και επρεπε να αφαιρεθει..διαφορετικα μπορει να χα και 2ο εξωμητριο στην ιδια σαλπιγγα...εγω απλα το αναφερω για να το χεισ υποψιν σου..

Να προσεχεισ..

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, tzenaki1982 είπε:

Σε καταλαβαινω απολυτα..και τουσ φοβουσ και τισ ανησυχιεσ σου..και τα γιατι σου..

Εχεισ δικιο να νιωθεισ ετσι..αλλα να ξερεισ δεν ειναι κατι που δεν αντιμετωπιζεται...εννοω πωσ θα κανεισ παιδακι...οπωσ καναμε και οι περισοτερεσ απο μασ....αυτο να μην το σκεφτεσαι..εγω με μια σαλπιγγα επιασα μεσα σε 9 μηνεσ απο το εξωμητριο..και τωρα ειμαι στον 8ο μηνα τησ εγκυμοσυνησ..

Θα το δεισ πωσ ολα καλα θα πανε..οσο μαυρα και να μοιαζουν ολα τωρα..

Εγω μετα απο τοσα που εχω ζησει μεσα στην οικογενεια μου και το συγγενικο περιβαλλον ευχομαι το εξωμητριο να ειναι το χειροτερο που θα μαδ συμβει στη ζωη μασ..γαιτι υπαρχουν και πολυ πιο δυσκολεσ καταστασεισ...και να λεμε δοξα το θεο!!!

Σου ευχομαι να βρεισ τη δυναμη και να συνελθεισ γρηγορα..οσο για την μεθοτρεαξατη ο δικοσ μου γιατροσ ηταν αντιθετοσ..τη θεωρουσε μορφη χημειοθεραπειασ και τελικα εκανα λαπαροσκοπηση..και ευτυχωσ γιατι η σαλπιγγα ηταν κατεστραμμενη και επρεπε να αφαιρεθει..διαφορετικα μπορει να χα και 2ο εξωμητριο στην ιδια σαλπιγγα...εγω απλα το αναφερω για να το χεισ υποψιν σου..

Να προσεχεισ..

Σε ευχαριστώ πολύ για τα λόγια στήριξης. Σου εύχομαι μέσα από την ψυχή μου ό,τι καλύτερο και με το καλό να υποδεχθείτε το παιδάκι σας! Χθες, έκανα ξανά χοριακή και είχε πέσει πάρα πολύ από τις 2100 που ήταν την Κυριακή στις 700...ο γιατρός μου, μου είπε να μην κάνουμε κάτι και να περιμένουμε να κάνω νέα μέτρηση σε 1-2 ημέρες...υπάρχει περίπτωση να το αποβάλλω από μόνη μου και να αποφύγω εγχειρήσεις και μεθοτρεξάτη;

Link to comment
Share on other sites

Ναι..λογικα αυτο θελει να δει ο γιατροσ σου...ισωσ ετσι αποφυγεισ χειρουργειο και μεθοτρεξατη.

παντωσ τηβ λαπαροσκοπηση μην την φοβασαι..2 φορεσ εχω κανει μεσα σε 3 μηνεσ...μια για το εξωμητριο και μια για ινωμυωματα..συνερχεσαι απο την 1η μερα..μονο τα βαρη προσεχεισ..

Θα παρακολουθειτε την χοριακη μεχρι να μηδενισει..δεν θα το αφησεισ...

Το εξωμητριο τελικα σε ποιο σημειο ηταν?? Αν ηταν στην σαλπιγγα οπωσ εμενα να ελεγξεισ και την κατασταση τησ σαλπιγγασ μετα...

Σου ευχομαι αυτο να ηταν και το τελευταιο δυσαρεστο που θα σου συμβει...και συντομα με ενα μπεμπακι...μην φοβασαι καθολου...

Περιμενω ευχαριστα...φιλια

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, tzenaki1982 είπε:

Ναι..λογικα αυτο θελει να δει ο γιατροσ σου...ισωσ ετσι αποφυγεισ χειρουργειο και μεθοτρεξατη.

παντωσ τηβ λαπαροσκοπηση μην την φοβασαι..2 φορεσ εχω κανει μεσα σε 3 μηνεσ...μια για το εξωμητριο και μια για ινωμυωματα..συνερχεσαι απο την 1η μερα..μονο τα βαρη προσεχεισ..

Θα παρακολουθειτε την χοριακη μεχρι να μηδενισει..δεν θα το αφησεισ...

Το εξωμητριο τελικα σε ποιο σημειο ηταν?? Αν ηταν στην σαλπιγγα οπωσ εμενα να ελεγξεισ και την κατασταση τησ σαλπιγγασ μετα...

Σου ευχομαι αυτο να ηταν και το τελευταιο δυσαρεστο που θα σου συμβει...και συντομα με ενα μπεμπακι...μην φοβασαι καθολου...

Περιμενω ευχαριστα...φιλια

Μου τα λένε πολύ μπερδεμένα κάτι που φυσικά όπως καταλαβαίνεις με εκνευρίζει ακόμα περισσότερο. Μου είπαν ότι φαίνεται κάτι σαν κύστη (1 εκ.)  στην αρχή της σάλπιγγας. Αυτό μπορεί να είναι το εξωμήτριο ή να είναι και κάτι άλλο άσχετο μου είπαν. Δηλαδή ο γυναικολόγος μου τώρα που έπεσε τόσο πολύ η χοριακή μου είπε ότι μπορεί και να μην ήταν και εξωμήτριο ποτέ αλλά απλώς να έκανα αποβολή. Μου εξήγησε ότι σε αυτό το στάδιο ο μόνος τρόπος για να είμαστε απολύτως σίγουροι είναι να κάνουμε απόξεση για να δούμε αν θα υπάρχει εμβρυϊκό υλικό αλλά μου τόνισε ότι φυσικά δεν υπάρχει κανένας λόγος να το κάνουμε για διαγνωστικούς λόγους και μόνο. Η εξέταση για τις σάλπιγγες πονάει; Σκέφτομαι να την κάνω αλλά από την άλλη δεν θέλω να αγχωθώ και με άλλες εξετάσεις. Θυμάσαι καθόλου πόσο κοστίζει; 

Εντωμεταξύ η μαμά μου είχε εξωμήτριο και της αφαίρεσαν την μία σάλπιγγα πριν με γεννήσει, οπότε είμαι κι εγώ αποτέλεσμα αυτού του θαύματος που είναι η φύση...αλλά όταν είσαι μέσα στα δύσκολα δεν βλέπεις τα πράγματα ψύχραιμα και κάνεις τα χειρότερα σενάρια.

Εσένα πώς είναι η εγκυμοσύνη σου; Αν επιτρέπεται πόσο χρονών είσαι. Εγώ έκλεισα τα 33...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, VeraPera είπε:

Μου τα λένε πολύ μπερδεμένα κάτι που φυσικά όπως καταλαβαίνεις με εκνευρίζει ακόμα περισσότερο. Μου είπαν ότι φαίνεται κάτι σαν κύστη (1 εκ.)  στην αρχή της σάλπιγγας. Αυτό μπορεί να είναι το εξωμήτριο ή να είναι και κάτι άλλο άσχετο μου είπαν. Δηλαδή ο γυναικολόγος μου τώρα που έπεσε τόσο πολύ η χοριακή μου είπε ότι μπορεί και να μην ήταν και εξωμήτριο ποτέ αλλά απλώς να έκανα αποβολή. Μου εξήγησε ότι σε αυτό το στάδιο ο μόνος τρόπος για να είμαστε απολύτως σίγουροι είναι να κάνουμε απόξεση για να δούμε αν θα υπάρχει εμβρυϊκό υλικό αλλά μου τόνισε ότι φυσικά δεν υπάρχει κανένας λόγος να το κάνουμε για διαγνωστικούς λόγους και μόνο. Η εξέταση για τις σάλπιγγες πονάει; Σκέφτομαι να την κάνω αλλά από την άλλη δεν θέλω να αγχωθώ και με άλλες εξετάσεις. Θυμάσαι καθόλου πόσο κοστίζει; 

Εντωμεταξύ η μαμά μου είχε εξωμήτριο και της αφαίρεσαν την μία σάλπιγγα πριν με γεννήσει, οπότε είμαι κι εγώ αποτέλεσμα αυτού του θαύματος που είναι η φύση...αλλά όταν είσαι μέσα στα δύσκολα δεν βλέπεις τα πράγματα ψύχραιμα και κάνεις τα χειρότερα σενάρια.

Εσένα πώς είναι η εγκυμοσύνη σου; Αν επιτρέπεται πόσο χρονών είσαι. Εγώ έκλεισα τα 33...

Απο οσο μπορω να κρινω ο γυναικολογοσ σου συντηρητικα κινειται...αν ηταν αλλοσ φοβαμαι πωσ θα σε πηγαινε κατευθειαν για χειρουργειο...εγω οταν ειχα το εξωμητριο ημουν στο ιπποκρατειο τησ θεσσαλονικησ και μπορω να σου πω πωσ και αυτοι καπωσ ετσι κινηθηκαν( περιμεναν μηπωσ αποβαλω και μονη μογ γιατι εγω πηγα με κατω απο 1000 μοναδεσ χοριακη κ την παρακολουθουσαμε.).μεχρι ππυ φανηκε πωσ οντωσ ηταν στην σαλπιγγα οταν πηγρ η χοριακη γυρω στισ 1300 μοναδεσ..

ο διευθυντησ ο ασημακοπουλοσ ειναι κορυφη στον υπερηχο και αν κ ηταν μικρη η κυηση το ειδε!!!και ευτυχωσ ηταν και αντιθετοσ και στην μεθοτρεξατη.. 

Εγω πριν 3 μηνεσ εκλεισα τα 35..στα 34 ειχα το εξωμητριο...

και τισ 2 φορεσ εμεινα ευκολα εγκυοσ..και ασ εχασα τη μια σαλπιγγα..αφου εμεινεσ μια φορα..θα ξαναμεινεισ..αν δεν εχεισ εμπιστοσυνη στο γιατρο σου παρε και 2η γνωμη.

Αληθεια απο που εισαι? Οταν η χοριακη σου ηταν πανω απο 1500 δεν ειδε ο γιατροσ το εξωμητριο? Και λεγοντασ κυστη εννοει ωοθηλακιο? Γιατι αυτο μπορει και να φυγει ειτε μονο του ειτε με χαπακι...

Παντωσ μην φοβασαι..ολα καλα φαινεται πωσ θα πανε..

Just now, tzenaki1982 είπε:

Απο οσο μπορω να κρινω ο γυναικολογοσ σου συντηρητικα κινειται...αν ηταν αλλοσ φοβαμαι πωσ θα σε πηγαινε κατευθειαν για χειρουργειο...εγω οταν ειχα το εξωμητριο ημουν στο ιπποκρατειο τησ θεσσαλονικησ και μπορω να σου πω πωσ και αυτοι καπωσ ετσι κινηθηκαν( περιμεναν μηπωσ αποβαλω και μονη μογ γιατι εγω πηγα με κατω απο 1000 μοναδεσ χοριακη κ την παρακολουθουσαμε.).μεχρι ππυ φανηκε πωσ οντωσ ηταν στην σαλπιγγα οταν πηγρ η χοριακη γυρω στισ 1300 μοναδεσ..

ο διευθυντησ ο ασημακοπουλοσ ειναι κορυφη στον υπερηχο και αν κ ηταν μικρη η κυηση το ειδε!!!και ευτυχωσ ηταν και αντιθετοσ και στην μεθοτρεξατη.. 

Εγω πριν 3 μηνεσ εκλεισα τα 35..στα 34 ειχα το εξωμητριο...

και τισ 2 φορεσ εμεινα ευκολα εγκυοσ..και ασ εχασα τη μια σαλπιγγα..αφου εμεινεσ μια φορα..θα ξαναμεινεισ..αν δεν εχεισ εμπιστοσυνη στο γιατρο σου παρε και 2η γνωμη.

Αληθεια απο που εισαι? Οταν η χοριακη σου ηταν πανω απο 1500 δεν ειδε ο γιατροσ το εξωμητριο? Και λεγοντασ κυστη εννοει ωοθηλακιο? Γιατι αυτο μπορει και να φυγει ειτε μονο του ειτε με χαπακι...

Παντωσ μην φοβασαι..ολα καλα φαινεται πωσ θα πανε..

Αα..σαλπιγγογραφια δεν εκανα ποτε μου..αλλεσ λενε πωσ δεν ποναει...αλλεσ ναι...εξαρταται τον ανθρωπο..παντωσ δεν πρεπει να ειναι ακριβη εξεταση..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, VeraPera, σε νιώθω και φαντάζομαι τι περνάς. Κι εγώ 33 θα γίνω σε λίγο και στα 32 είχα το εξωμήτριο μετά από μια πολύ άνετη εγκυμοσύνη χωρίς προβλήματα. Το εξωμήτριό μου ήταν στη σάλπιγγα και το είδαμε με χοριακή μόλις 90, δεν ανέβηκε ποτέ παραπάνω και η μοναδική λύση ήταν αφαίρεση λόγω του ότι ήταν αρκετά μεγάλο το κύημα και κάθε συντηρητικός τρόπος αντιμετώπισης πολύ επίφοβος, άλλωστε δεν έπεφτε η χοριακή. Πάντως δεν με εμπόδισε να ξαναμείνω έγκυος με την πρώτη προσπάθεια, 6 μήνες μετά που μας άφησε να προσπαθήσουμε. Είναι πικρή εμπειρία και τραβάει λίγο σε μάκρος, αν όμως λυθεί η αιτία που ποικίλλει (μια κακή στη φυσιολογία της σάλπιγγα ή ορισμένοι άλλοι παράγοντες φλεγμονής φαντάζομαι, δεν ξέρω κι ακριβώς, εμένα μου είχε πει δύο που δεν τους είχα, χλαμύδια και τσιγάρο) σίγουρα θα πάνε όλα καλά. Το σίγουρο είναι ότι όλες οι περιπτώσεις που ξέρω που είχαν εξωμήτρια έκαναν πολλά παιδάκια. Α, η σαλπιγγογραφία για την άλλη μου σάλπιγγα εμένα μου είπε ότι δεν συνίσταται, αντίθεται είναι η ίδια η εξέταση αιτία φλεγμονής και χωρίς λόγο δεν την κάνουμε. Βέβαια είχε δει στη λαπαροσκόπηση ότι είχα καλή σάλπιγγα και είχα και ήδη μια εγκυμοσύνη από εκείνη τη σάλπιγγα. Επίσης, αν δεν πειραχθεί η αντίστοιχη ωοθήκη που περιέχει τα ωάρια μπορείς πάλι κάλλιστα να μείνεις έγκυος κι από τη μεριά της ωοθήκης που δεν έχει σάλπιγγα (αυτό μόνο αν σου αφαιρέσουν σάλπιγγα). Τελοσπάντων, σ' τα έγραψα λίγο ανακατεμένα, σου εύχομαι από καρδιάς ό,τι καλύτερο, να έχεις στο νου σου ότι μόλις περάσει όλο αυτό θα ηρεμήσεις και θα επανέλθεις σίγουρα με εγκυμοσύνη. Σημασία έχει ότι συλλαμβάνετε!

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Josephine είπε:

Γεια σου, VeraPera, σε νιώθω και φαντάζομαι τι περνάς. Κι εγώ 33 θα γίνω σε λίγο και στα 32 είχα το εξωμήτριο μετά από μια πολύ άνετη εγκυμοσύνη χωρίς προβλήματα. Το εξωμήτριό μου ήταν στη σάλπιγγα και το είδαμε με χοριακή μόλις 90, δεν ανέβηκε ποτέ παραπάνω και η μοναδική λύση ήταν αφαίρεση λόγω του ότι ήταν αρκετά μεγάλο το κύημα και κάθε συντηρητικός τρόπος αντιμετώπισης πολύ επίφοβος, άλλωστε δεν έπεφτε η χοριακή. Πάντως δεν με εμπόδισε να ξαναμείνω έγκυος με την πρώτη προσπάθεια, 6 μήνες μετά που μας άφησε να προσπαθήσουμε. Είναι πικρή εμπειρία και τραβάει λίγο σε μάκρος, αν όμως λυθεί η αιτία που ποικίλλει (μια κακή στη φυσιολογία της σάλπιγγα ή ορισμένοι άλλοι παράγοντες φλεγμονής φαντάζομαι, δεν ξέρω κι ακριβώς, εμένα μου είχε πει δύο που δεν τους είχα, χλαμύδια και τσιγάρο) σίγουρα θα πάνε όλα καλά. Το σίγουρο είναι ότι όλες οι περιπτώσεις που ξέρω που είχαν εξωμήτρια έκαναν πολλά παιδάκια. Α, η σαλπιγγογραφία για την άλλη μου σάλπιγγα εμένα μου είπε ότι δεν συνίσταται, αντίθεται είναι η ίδια η εξέταση αιτία φλεγμονής και χωρίς λόγο δεν την κάνουμε. Βέβαια είχε δει στη λαπαροσκόπηση ότι είχα καλή σάλπιγγα και είχα και ήδη μια εγκυμοσύνη από εκείνη τη σάλπιγγα. Επίσης, αν δεν πειραχθεί η αντίστοιχη ωοθήκη που περιέχει τα ωάρια μπορείς πάλι κάλλιστα να μείνεις έγκυος κι από τη μεριά της ωοθήκης που δεν έχει σάλπιγγα (αυτό μόνο αν σου αφαιρέσουν σάλπιγγα). Τελοσπάντων, σ' τα έγραψα λίγο ανακατεμένα, σου εύχομαι από καρδιάς ό,τι καλύτερο, να έχεις στο νου σου ότι μόλις περάσει όλο αυτό θα ηρεμήσεις και θα επανέλθεις σίγουρα με εγκυμοσύνη. Σημασία έχει ότι συλλαμβάνετε!

VeraPera έχω περάσει και εγώ εξωμήτριο τον Ιούνιο και έχω να πω πώς συμφωνώ με τα υπόλοιπα κορίτσια. Όσο προχωράει ο καιρός γίνομαι πιο αισόδοξη, μας έτυχε μια ατυχία δεν σημαίνει πως θα μας συμβαίνει συνέχεια. Και οι κοπέλες που μείνανε έγκυες μετά το εξωμήτριο αποτελούν παράδειγμα για μας. Μην το αφήσεις να σε καταβάλει και ο καιρός κυλά πολύ γρήγορα. Πολύ σύντομα θα μπορείτε να ξαναπροσπαθήσετε. Και εμένα το αντιμετωπίσαν συντηρητικά οι γιατροί, μέρα παρα μέρα μετρούσαμε τη χοριακή η οποία βγήκε μέχρι το 118 και δεν ανέβηκε ποτέ πιο πάνω. Στη σάλπιγγα δεν φαινόταν κάτι εντελώς ξεκάθαρο ούτως ώστε να μου πουν να εδω είναι το εξωμήτριο. Εγω είχα απλά μικρα πονάκια σε εκείνη τη σάλπιγγα και καφέ υγρά. Αυτα τα συμπτώματα είχα. Βάλαμε μεθοτρεξάτη και σε 2 βδομάδες η χοριακή πήγε στο μηδέν. Υπομονή θα περάσει θα δεις.

Link to comment
Share on other sites

Από Θεσσαλονίκη, @tzenaki 1982. Πήγα να με δει και άλλος γιατρός στο Ιπποκράτειο, ένας οικογενειακός φίλος και αυτός μου είπε να κινηθούμε συντηρητικά και να περιμένουμε. Σήμερα το βράδυ θα ξανακάνω χοριακή για να δούμε αν έχει πέσει κι άλλο. Όσον αφορά  στην κύστη, ναι αυτό μου είπε ότι μπορεί να είναι ωοθυλάκιο και να μην είναι κάτι άλλο. Ήταν πολύ πολύ μικρό οπότε μου είπαν ό,τι δεν μπορούν να μου πουν με σιγουριά.

Σας ευχαριστώ όλες για την συμπαράσταση. Σήμερα και εγώ ξύπνησα λίγο πιο ήρεμη και προσπαθώ να σκεφτώ θετικά. Ξέρω ότι ήταν μόνο λίγες ημέρες που ήμουν έγκυος και ουσιαστικά δεν πρόλαβα να νιώσω την αλλαγή...αλλά μέσα μου έκανα όνειρα και σχέδια και νιώθω μια απογοήτευση. Ευτυχώς ο σύντροφός μου είναι πολύ υποστηρικτικός, αν και ξέρω πως και αυτός μέσα του πονάει, κυρίως που με βλέπει έτσι στενοχωρημένη.

Εύχομαι σε όλες σας να έχετε ό,τι επιθυμείτε πιο βαθιά μέσα σας. Δεν σας κουράζω άλλο! 

Σας στέλνω την αγάπη μου!

@Elenaki 5186, είχες τόσο μικρή χοριακή και απλά επειδή είχες πονάκια σου είπαν ότι μπορεί να είναι εξωμήτριο; Μετά από πόσο καιρό σου είπαν πως μπορείς να ξαναπροσπαθήσεις; Εύχομαι και στις δυο μας υπομονή και μας στέλνω θετική ενέργεια! Να τα ξαναπούμε σύντομα αυτή τη φορά μόνο για ευχάριστα! 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι μπράβο να είσαι θετική όλα καλά θα πάνε θα δεις. Έχε πίστη στο Θεο και όλα θα γίνουν στην ώρα τους. Εμένα κάτι φαινόταν στη σάλπιγγα αλλά δεν μπορούσαν να πουν με σιγουριά. Ήταν μια κουκκιδα μικρή μπορεί να ήταν και κύστη. Κάπου υπήρχε εγκυμοσύνη στη σάλπιγγα αλλά δεν μπορούσαν να το δουν ξεκάθαρα. Μου είπαν να προσπαθήσουμε ξανά μετά απο 6 μήνες ήδη περάσαν οι 3. Και μέσα σε αυτους τους 3 μήνες οι 3 μου οι κουμπάρες μείναν έγκυες γεννάνε όλες μαζί τον Μάρτιο. Χάρηκα γι αυτές αλλά δεν σας κρύβω πως υπάρχουν στιγμές που νιώθω λίγο κάπως που εγω δεν τα κατάφερα, ειδικά όταν αρχίζουν να μιλάνε για θέματα εγκυμοσύνης και τοκετού. Εγώ δεν έχω να πω κάτι εκεί. Όμως όλες οι γυναίκες έχουν δικαίωμα στη μητρότητα. Θα έρθει και εμάς η σειρά μας. Εξάλλου οι δυσκολίες είναι για τους δυνατούς. Έτσι να σκέφτεστε :-):-)

Link to comment
Share on other sites

Verapera να σε ρωτήσω; Είχες καθυστέρηση και έκανες τεστ έτσι κατάλαβες ότι είσαι έγκυος?? Σε ρωτώ γιατί εγώ είχα περίοδο κανονικά ήρθε στην ώρα της και μετά συνέχισα με καφέ υγρά και σε 10 μέρες είχα ξανά κανονική ροή περιόδου. Και απο οτι θυμάμαι και η tzenaki1982 είχε τα ίδια συμπτώματα. Έτσι tzenaki? Έχω απορία αν όταν με το καλό προκύψει μια κανονική εγκυμοσύνη αν θα έχω περίοδο πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...