Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός θηλασμός μετά τους 6 μήνες


Recommended Posts

13 ώρες πρίν, evaki93 είπε:

Καλησπέρα σε όλες. Όταν τον 6 μήνα ξεκινήσαμε τις στερεές τροφές ο παιδίατρος μου έδωσε οδηγία να σταματήσω να θηλάζω όταν δίνω στο παιδί φαγητό και να θηλάζω μόνο πρωί και βράδυ. Θεώρησα ότι έτσι έπρεπε να κάνω αφού μου το είπε (είναι και το πρώτο μου παιδί) και έτσι έκανα. Και ερχόμαστε στο σήμερα, ο μικρός μου έγινε ενός χρόνου. Ξαφνικά πριν λίγο καιρό άρχισε να με πιπιλάει να δείχνει δυσαρεστημένος και ότι δεν χορταίνει από τον θηλασμό. Έβγαλα το γάλα για να δω το γίνεται και συνειδητοποιώ ότι δεν έχω σχεδόν καθόλου γάλα. 30ml και από τα δύο στήθη. Μετά που το έψαξα κατάλαβα ότι το μεγάλο λάθος ήταν η οδηγία του παιδιάτρου. Έχω αρχίσει εδώ και τρεις εβδομάδες και βγάζω το γάλα με το θηλαστρο πρωί και βράδυ στην αρχή και τώρα και απόγευμα. Το πρωί έχω περισσότερο γάλα, το βράδυ μαζεύω το απογευματινό και το βραδινό και του τα δίνω μαζί.

Τι να κάνω για να αυξήσω ξανά την παραγωγή μου;;;

Έχει αρχίσει να συνηθίζει και το μπιμπερό ο μικρός και όταν τον βάζω στο στήθος πιπιλάει.

Αρχικα, η ποσοτητα που βγαζεις με το θηλαστρο δεν ειναι αντιπροσωπευτικη της πραγματικης παραγωγης. Επιπλεον, δεν ειναι περιεργο οταν μπαινουν οι στερεες να μειωνεται η παραγωγη. Η συμβουλη του παιδιατρου μπορει να επιταχυνε την μειωση αλλα πολλα παιδια μειωνουν τους θηλασμους οταν αρχισουν τα στερεα. Το οτι εχεις ακομη γαλα σημαινει οτι απλα προσαρμοστηκε η παραγωγη στη ζητηση του παιδιου. Αν πιστευεις οτι χρειαζεται αυξηση η παραγωγη σου αρχισε να τρως γαλακταγωγες τροφες, πινε 1-2 τσαι θηλασμου την ημερα και βαζε το παιδι στο στηθος συχνα. Στη θεση σου δεν θα χρησιμοποιουσα θηλαστρο, η αυξηση των θηλασμων ειναι ο πλεον αποτελεσματικος τροπος να αυξηθει η παραγωγη σου. Σε λιγες εβδομαδες(μη πω μερες) η παραγωγη σου θα αυξηθει.

Επισης, εχε υποψιν σου οτι μετα το χρονο δεν ειναι περιεργο να θηλαζει ενα παιδι μονο πρωι-βραδυ. Δεν σημαινει οτι θα κοπει το γαλα, απλα οσο μεγαλωνει το παιδι η παραγωγη "κρατιεται" και με λιγοτερους θηλασμους, βασει των αναγκων και της ζητησης του παιδιου.

Επισης, το πιπιλισμα μπορει να ειναι και παιχνιδι, σε αυτη την ηλικια αρχιζουν τα "περιεργα" παιχνιδια και ζογκλερικα με τη θηλη στο στομα. Το μπιμπερο μπορει να προκαλεσει συγχυση σε πολυ μικρο βρεφος, δεν πιστευω οτι δημιουργει θεμα σε ενος χρονου παιδια. Εξαλλου, μπορεις ηδη να δινεις με εκπαιδευτικο ποτηρακι, ηρθε η στιγμη καταργησης του μπιμπερο;) Καλη συνεχεια

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Sentir...natureza Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

Just now, Sentir...natureza είπε:

Αρχικα, η ποσοτητα που βγαζεις με το θηλαστρο δεν ειναι αντιπροσωπευτικη της πραγματικης παραγωγης.

Αν χόρταινε το παιδί δεν θα είχα καταλάβει εξ' αρχής όμως ότι κάτι δεν πάει καλά με τον θηλασμό! Φοβάμαι ότι δεν χορταίνει αλλά δεν θέλω να του δώσω ξένο γάλα.

Just now, Sentir...natureza είπε:

πινε 1-2 τσαι θηλασμου την ημερα και βαζε το παιδι στο στηθος συχνα. 

Τσάι θηλασμού γνωρίζεις κάποιο;; γιατί δεν έχω ιδέα.

Προσπάθησα να τον βάλω στο στήθος διάφορες ώρες τις μέρας αλλά δεν θέλει γκρινιάζει και γυρνάει από την άλλη.

Just now, Sentir...natureza είπε:

μπορεις ηδη να δινεις με εκπαιδευτικο ποτηρακι

Το εκπαιδευτικό ποτηράκι είναι αυτό που από πάνω είναι σαν κανονικό ποτήρι αλλά δεν στάζει;

Link to comment
Share on other sites

Γαλακταγωγες τροφες: σκορδο, πιπεροριζα(ginger), ανηθος, γλυκανισος, κουρκουμας (μισο κουταλακι την ημερα αυξανει την παραγωγη και προλαμβανει τη μαστιτιδα, αφου ειναι φυσικο αντιφλεγμονωδες,επειδη η γευση του μπορει να σου ειναι λιγο δυσαρεστη βαλτο μαζι με λιγο νερο και μελι),πατζαρι-καροτο, σκουρα πρασινα φυλλωδη, βρωμη, κεχρι, ρυζι, ξηροι καρποι (ωμα-αναλατα αμυγδαλα,  κασιους, φυστικι Macadamia), μπυρα χωρις αλκοολ, τσαι τσουκνιδας (Nettle tea), γαλα γαιδουραγκαθου (Milk thristle), αφεψηματα (τσαι): γαιδουραγκαθο, γλυκανισος, μαραθος ή ετοιμο τσαι θηλασμου με συνδυασμο βοτανων (θα βρεις σε φαρμακειο ή ιδανικα σε καταστημα με βιολογικα προϊοντα).

 
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, evaki93 είπε:

@Sentir...natureza Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

Αν χόρταινε το παιδί δεν θα είχα καταλάβει εξ' αρχής όμως ότι κάτι δεν πάει καλά με τον θηλασμό! Φοβάμαι ότι δεν χορταίνει αλλά δεν θέλω να του δώσω ξένο γάλα.

Τωρα μου εμφανισε την παραθεση σου. Απο τους 6 μηνες που μειωσες τους θηλασμος μεχρι τωρα που ειναι ενος, σιγουρα θα χορταινε διαφορετικα δεν θα εβαζε βαρος. Ειχατε καποιο θεμα με το βαρος; Απο εδω και περα ο θηλασμος δεν ειναι τοσο θεμα κορεσμου (καλυπτει ας πουμε ενα 20% των ημερησιων θερμιδων) αλλα περισσοτερο ψυχολογικης καλυψης, ανακουφισης απο τα δοντια κα.

 

20 ώρες πρίν, evaki93 είπε:

Τσάι θηλασμού γνωρίζεις κάποιο;; γιατί δεν έχω ιδέα.

Της holle και της weleda. Το δευτερο εχει και τριγωνελλα μεσα που ειναι μεν αρκετα αποτελεσματικη αλλα καποιες γυναικες αναφερουν οτι επηρεαζει λιγο την μυρωδια του σωματος τους οταν την καταναλωνουν.

 

20 ώρες πρίν, evaki93 είπε:

Το εκπαιδευτικό ποτηράκι είναι αυτό που από πάνω είναι σαν κανονικό ποτήρι αλλά δεν στάζει;

Και αυτο. Βασικα εννοω ολα αυτα που ειναι σαν παγουρι αλλα με στομιο, οχι με θηλη, που συστηνονται απο 6 μηνων και πανω.

 

20 ώρες πρίν, evaki93 είπε:

 Προσπάθησα να τον βάλω στο στήθος διάφορες ώρες τις μέρας αλλά δεν θέλει γκρινιάζει και γυρνάει από την άλλη.

Μην τον ζοριζεις γιατι μπορει να προκαλεσεις αποστροφη στο στηθος. Εφ'οσον θηλαζει πρωι βραδυ μην ανησυχεις. Παιρνουν φασεις που θηλαζουν περισσοτερο ή λιγοτερο. Μπορει σε κανα μηνα να ειναι κολλημενος επανω σου. Τον επομενο να χαλαρωσει και τον αλλο παλι να θηλαζει καθε 2ωρο. Δινε ευκαιριες απλα προσπαθησε να μην μεταδωσεις το αγχος σου, απλα προσφερε αν θελει καλως αν οχι τοτε θα του δωσεις οταν ζητησει. 

 
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαι ακόμη καινούργια και δεν εμφανίζει αμέσως αυτά που γράφω. Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σχετικά με τα προϊόντα που αυξάνουν την παραγωγή γάλακτος. Θα δοκιμάσω σίγουρα κάποια.

 

Με το βάρος δεν έχουμε κανένα θέμα. Εχθές μάλιστα που πήγαμε για εμβόλιο στον γιατρό τον ζύγισε 11 κιλά. :grin: 

Τον έβαλα εχθές το πρωί πάλι να θηλάσει και ενώ από το ένα στήθος έφαγε μια χαρά από το άλλο με πιπίλαγε και δεν κατέβαζα γάλα (τον άκουγα ότι δεν κατάπινε ενώ ρουφούσε)

4 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Εφ'οσον θηλαζει πρωι βραδυ μην ανησυχεις

Δεν θηλάζει αυτό είναι το θέμα. Το βγάζω το γάλα με το θηλαστρο και του το δίνω. Δοκιμάζω που και που να τον βάζω και στο στήθος (πρωί και βράδυ δηλαδή) και κάνει το ίδιο συνέχεια αυτόν τον τελευταίο μήνα. Επειδή με πιπιλάει, με πονάει και κοκκινίζει η θηλή μου. Γι'αυτό το βγάζω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ότι τρώει τουλάχιστον.

Δεν ξέρω αν κατάλαβες η αν σε μπέρδεψα τώρα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 14/11/2019 at 7:41 ΜΜ, evaki93 είπε:

Καλησπέρα. Είμαι ακόμη καινούργια και δεν εμφανίζει αμέσως αυτά που γράφω. Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σχετικά με τα προϊόντα που αυξάνουν την παραγωγή γάλακτος. Θα δοκιμάσω σίγουρα κάποια.

 

Με το βάρος δεν έχουμε κανένα θέμα. Εχθές μάλιστα που πήγαμε για εμβόλιο στον γιατρό τον ζύγισε 11 κιλά. :grin: 

Τον έβαλα εχθές το πρωί πάλι να θηλάσει και ενώ από το ένα στήθος έφαγε μια χαρά από το άλλο με πιπίλαγε και δεν κατέβαζα γάλα (τον άκουγα ότι δεν κατάπινε ενώ ρουφούσε)

Δεν θηλάζει αυτό είναι το θέμα. Το βγάζω το γάλα με το θηλαστρο και του το δίνω. Δοκιμάζω που και που να τον βάζω και στο στήθος (πρωί και βράδυ δηλαδή) και κάνει το ίδιο συνέχεια αυτόν τον τελευταίο μήνα. Επειδή με πιπιλάει, με πονάει και κοκκινίζει η θηλή μου. Γι'αυτό το βγάζω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ότι τρώει τουλάχιστον.

Δεν ξέρω αν κατάλαβες η αν σε μπέρδεψα τώρα!

Πες μου περισσοτερες λεπτομερειες γιατι μπερδευτηκα λιγο :) Στους εξι μηνες που σου ειπε ο παιδιατρος να μειωσεις τους θηλασμους αρχισες να βγαζεις με το θηλαστρο; Δεν θηλαζε καθολου; Ποτε σταματησε να θηλαζει απ'ευθειας απο το στηθος; 

 
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και έναν μήνα άρχισα να βγάζω με το θηλαστρο το γάλα. Απο τον 6ο μέχρι και πριν ένα μήνα έτρωγε από το στήθος. Τώρα είμαστε 13 μηνών σχεδόν για να καταλάβεις. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...