Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός θηλασμός μετά τους 6 μήνες


Recommended Posts

Gold παρατήρησα ότι οι απαντήσεις σου μάλλον λόγω νέου μέλους έχουν μια καθυστέρηση στην ανάρτηση και είναι λίγο δύσκολή η ροή....

Αν απάντησες σε μένα  μπράβο σου και πολύ καλά κάνεις. Θα δεις μεγάλη αλλαγή. ίσως αν θές κάποια βοήθεια πρόσθετη να ξαναδιατπώσεις εδώ  το ερώτημα σου διότι οι απαντήσεις που θα λαμβάνεις θα βασίζονται στην αρχική σου τοποθέτηση / θέμα.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

 Παρακαλούμε να επικεντρωθούν  οι απαντήσεις σε συγκεκριμένες συμβουλές σε σχέση με το ερώτημα της θεματοθέτριας.

( πχ.Πως αντιμετωπίσατε άλλοι γονείς μωρά που δεν ήθελαν τις συνηθισμένες τροφές, ή πχ. Πως αντιμετωπίσατε αλλαγές στο βάρος μωρού τέτοιας ηλικίας που θηλάζει)

Δημοσιεύσεις που προσβάλλουν ή σχολιαζουν την συμπεριφορά μελών απομακρύνονται.

 Εάν κάποιος θέλει να έρθει σε επικοινωνία μαζί μας μπορεί να κάνει αναφορά δημοσίευσης σε συντονιστή. Βρίσκεται σε κάθε δημοσίευση.

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

δεκτο,

ειπε οτι μπορει να παθει αβιταμινωση οχι οτι εχει αβιταμινωση.

ομως για βιταμινες μου λενε απο τον 3 μηνα να της δωσω και αρνουμε...

Και δεν νομιζω να σε παχενει η βιταμινη d και ο σιδηρος.  (ε δεν νομιζω να κανω τοσο λαθος)

για  το ανοιγμα στο κεφαλακι  το επιανε και ελεγε για την βιταμινη d εκεινη την ωρα και ελεγε οτι πρεπει να την παρουμε.

το λενε σε ολα τα μωρα που θηλαζουν αποκλειστικα χωρις κανενα εμφανη λογο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινισω οτι η θεματοθετρια δ ανησυχει για το βαρος του μωρου της ουτε αναρωτιεται γτ δ τρωει το μωρο της

Τετοια θεματα υπαρχουν πολλα με πολυ καλες απαντησεις

Προσπαθω πραγματικα να ειμαι ευγενικη κ να μην κρινω κ να καταλαβω τον προβληματισμο της θεματοθετριας

Νομιζω οτι ο,τι μπορουσα να προτεινω το προτεινα

Ευχομαι τα καλυτερα

 

Εμενα κανεις δ μου προτεινε ουτε βιτ ουτε σιδηρο.ουτε εξετασεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σας ευχαριστω ..και εγω ειπα οτι πηρα την βοηθεια που εψαχνα και οτι με καλυψανε καποιες μανουλες συμφωνοντας να  δωσω στο παιδι μου τροφη χωρις να το πιεσω.

Link to comment
Share on other sites

δεν παρεξηγω... αν ειχα παρεξηγηθει δεν θα συνεχιζα να απανταω...θα σας ελεγα ενα οκ ευχαριστω γεια σας.

 

Οσο για τις βιταμινες, δεν ειναι ολοι οι παιδιατροι ιδιοι κι αυτο ειναι που με ανησυχει...γιατι εμενα να μου δωσει και εσενα οχι ?

δεν ειναι κατι που ειδε, την ρωτησα ειναι επειδη θηλαζει αποκλειστικα.το εχουν ως κανονα καποιοι.

 

και συγκεκριμενα για την βιταμινη δ μου ειπε ξερεις ποσα παιδακια εχω με ελειψη βιταμινης δ

και της ειπα λογικο αφου τα περνουν και τα κλειδωνουν σε ενα σπιτι?

δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν σε ρωτανε πρωτα αν την βλεπει ο ηλιος ? κτλ.

ή αφου βλεπει καλοκαιρι μπροστα? τελος παντων ...αλλο θεμα οι βιταμινες

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν αρχίσει σιγά σιγά να τρώει φρουτάκια δεν νομίζω να έχει θέμα με αβιταμίνωση. Εγώ θα σου προτεινα, και νομίζω θα συμφωνήσεις, να μην δώσεις αλεσμένα. Καλύτερα δωσε μαλακό αχλαδακι, μπανάνα, μήλο στον ατμό  η βράσε καροτάκι, πατατουλα, παντζάρι κοψτα μικρά κομματάκια και αραδιασε τα μπροστά της. Πάρε κι εσύ μπροστά σου και ξεκίνα να τρως. Στην αρχή μπορεί να τα ζουλήξει, να τα πετάξει κάτω, να τα φτύσει...κάποια στιγμή θα τα μασήσει και θα τα καταπιεί όταν νιώσει έτοιμη. Επίσης, όταν δεν είναι αλεσμένα νομίζω βοηθάει να βγούνε και τα δοντακια, άσε που αν συνηθίσει στη κρέμα μετά πιο εύκολα θα πνίγει με την στερεά γιατί θα εχει μάθει να τα καταπίνει όλα αμασητα. Απλά να είσαι συνεχώς δίπλα της.

 

Προσωπικά ήξερα κοπέλα που θηλάζε αποκλειστικά μέχρι τους 8μηνες, παραπάνω δεν έχω ακούσει αλλά σίγουρα θα υπάρχουν.Αφου την βλέπεις έτοιμη όμως ξεκίνα και θα σου δείξει αυτή τον δρόμο. Πολύ καλό βιβλίο είναι του Παπαβεντση "για μια άλλη προσχολικη διατροφή" που πιστεύω θα σε βοηθήσει και θα σε στηρίξει για αυτή την περίοδο. Καλή επιτυχία!

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η κόρη μου όταν έκανε την εξέταση για τη D (ενός έτους), προέκυψε ότι είχε ανεπάρκεια, στα όρια της έλλειψης. Εν αντιθέσει με εσένα, εμάς η παιδίατρος που είχαμε πιο πριν δε μας είχε ενημερώσει για την πιθανότητα να έχει το παιδί ανεπάρκεια ή έλλειψη, δε μας είπε να κάνουμε εξετάσεις ούτε την έδωσε προληπτικά.

Δεν ήταν κλειδωμένη σπίτι, πήγαινε καροτσάδα καθημερινά με τον παππού για 1 ώρα, σπίτι έμενε μόνο όταν έβρεχε ή είχε πολύ αέρα.

Αυτά και για τη D, επειδή μας διαβάζει κόσμος.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας 

 

Παραθέτουμε συνδέσμους στα Αγγλικά προς ανάγνωση

 

http://www.who.int/entity/childgrowth/standards/cht_wfa_girls_p_0_2.pdf?ua=1

Καμπύλες ΠΟΥ για κορίτσι από γέννηση εώς 2 ετών  

http://www.who.int/entity/childgrowth/standards/cht_wfa_boys_p_0_2.pdf?ua=1

Καμπύλες ΠΟΥ για αγόρι από γέννηση εώς 2 ετών  

 

http://www.who.int/childgrowth/standards/cht_wfa_girls_p_6_2.pdf?ua=1

Καμπύλες ΠΟΥ για κορίτσι 6 μηνών -2 ετών  

http://www.who.int/childgrowth/standards/cht_wfa_boys_p_6_2.pdf?ua=1

Καμπύλες ΠΟΥ για αγόρι 6 μηνών -2 ετών  

 

WHO recommends that infants start receiving complementary foods at 6 months of age in addition to breast milk,

initially 2-3 times a day between 6-8 months,

increasing to 3-4 times daily between 9-11 months and

12-24 months with additional nutritious snacks offered 1-2 times per day, as desired.

 

http://www.who.int/features/qa/21/en/  

 

6–8 months Start with thick porridge, well mashed foods
Continue with mashed family foods
2–3 meals per day, plus frequent breastfeeds
Depending on the child's appetite,                                      1–2 snacks may be offered

Start with 2–3 tablespoonfuls per feed, increasing gradually to ½ of a 250 ml cup

 

 

 

9–11 months Finely chopped or mashed foods, and foods that baby can pick up 3–4 meals per day, plus breastfeeds
Depending on the child's appetite, 1–2 snacks may be offered
½ of a 250 ml cup/bowl

 

 

Σύνδεσμος προς ανάγνωση:

http://www.who.int/maternal_child_adolescent/documents/a85622/en/

Guiding principles for complementary feeding of the breastfed child WHO has developed Guiding Principles for Complementary Feeding of the Breastfed Child which set standards for developing locally adapted feeding guidelines. They are complemented by Guiding Principles for Feeding Non-breastfed Children which provide guidance on adequate feeding in those circumstances where children six months and older do not receive breastmilk as part of their diet.

 

http://www.who.int/elena/titles/vitamind_infants/en/

 

  •  Vitamin D supplementation in infants

Vitamin D is known to play an important role in bone metabolism through regulation of calcium and phosphate homeostasis and may also play an important role in immune system regulation. Vitamin D is produced by the body during exposure to sunlight, but is also found in oily fish, eggs and fortified food products.

Infants are born with low vitamin D stores and are dependent on breast milk, sunlight or supplements as sources of vitamin D in the first few months of life. As the vitamin D content of breast milk is dependent on maternal vitamin D status and is often low, and sun exposure may be restricted for infants living at higher latitudes or for cultural or other reasons, infants are particularly vulnerable to vitamin D deficiency. Vitamin D deficiency in infants can lead to bone malformation (rickets), seizures and difficulty breathing.

Current evidence suggests that vitamin D supplements may be effective in preventing rickets, particularly for infants and children who may be at higher risk due to limited sun exposure or those with darker skin pigmentation, however further research is needed before specific recommendations can be made. WHO recommendations

 

Further research is needed before specific recommendations can be made.

http://www.who.int/childgrowth/standards/cht_wfa_girls_p_6_2.pdf?ua=1

 

Σε αυτό το άρθρο αναφέρεται η ωφελιμότητα πρόσληψης D3 από την ίδια την μητέρα που θηλάζει έτσι ώστε να περάσει η βιταμίνη και στο μωρό που είναι επίσης μια εναλλακτική. Δείτε όμως πιο κάτω τις έρευνες που δείχνουν ότι για κάτι τέτοιο είναι απαραίτητη πολύ μεγαλύτερη δόση από την κανονική. 

http://www.mitrikosthilasmos.com/2012/03/d.html

 

Η American Academy of Pediatrics συνιστά 400IU σε όλα τα βρέφη όχι μόνο σε όσα θηλάζουν, και στα παιδιά & αύξησε την οδηγία σε σχέση με τα προηγούμενα 200ΙU του 2003. 

http://pediatrics.aappublications.org/content/122/5/1142

 

"A small number of studies have examined the effect of higher maternal supplements of vitamin D on the 25-OH-D concentrations in breastfed infants. Supplements of 1000 to 2000 IU of vitamin D per day to nursing mothers have little effect on the breastfeeding infant's vitamin D status as measured by infant 25-OH-D concentrations.81,133,134 In 2 recent pilot studies that involved lactating women supplemented with high-dose vitamin D (up to 6400 IU/day), the vitamin D content of the mothers' milk increased to concentrations as high as 873 IU/L without any evidence of maternal vitamin D toxicity.73,74 The 25-OH-D concentrations in breastfed infants of mothers who received 6400 IU/day of vitamin D increased from a mean concentration of 32 to 115 nmol/L. These results compared favorably with infants receiving 300 to 400 IU of vitamin D per day, whose 25-OH-D concentrations increased from a mean of 35 to 107 nmol/L. 

 

Το παραπάνω σχόλιο αναφέρεται στο ότι εάν μια μητέρα λάβει κανονική δόση D3 1000-2000 IU, δεν σημειώνεται μεγάλη διαφορά στην συγκέντρωση D3 στο νεογνό.  Είναι όπως γράφει απαραίτητη αρκετά μεγαλύτερη δόση για να υπάρξει επιθυμητό αποτέλεσμα D3 στο βρέφος, μέσω του μητρικού γάλακτος. 

 

Από τα όσα διαβάζουμε, βλέπουμε ότι ο  Π.Ο.Υ.  δεν έχει υιοθετήσει (ακόμα?) την πολιτική της AAP κάτι που ίσως αναδεικνύει το γιατί κάποιοι παιδίατροι ακολουθούν την μια οδηγία και κάποιοι άλλοι δεν την θεωρούν απαραίτητη για όλα τα βρέφη. 

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

@cold16  επιβεβαίωσε μου ότι έβαλα σωστά τις ζυγίσεις.  (στον 6 μηνα είναι λίγο κάτω από τα 6 κιλά,  στον 7 μήνα είναι λίγο πάνω,  στον 8 μήνα τώρα είναι 6120.  σωστα? 

 

αν δείς έχει φύγει κάτω από την κατώτατη καμπύλη.   εμένα όταν είχε γίνει αυτό στον πρώτο μήνα, μου σύστησαν απευθείας επαναγαλακτισμό (που έκανα) με θήλαστρο. 

 

εάν είσαστε όντως εκεί, έχει θορυβηθεί καλώς η παιδίατρος  όμως .... το θέμα ξέρεις ποιό είναι? 

 

θα μπορούσε να σου έδινε οδηγίες αύξησης παραγωγής, αντί να σου πει να πιέσεις το μωρό εάν είναι μωρό που δεν θέλει. 

θα μπορούσε να σου δείξει κόλπα αντι απλώς να σου πει ζητούμενα ml.! 

 

εφόσον θηλάζεις αποκλειστικά σχετικά ακόμα θα μπορούσες άμεσα να πάρεις ένα θήλαστρο, ΑΜΕΣΑ ΟΜΩΣ, και να ξεκινήσεις αυξηση παραγωγής, έτσι ώστε να μην έχεις το θέμα του άγχους /της πίεσης του μωρού. 

Μπορεί το ότι ήσουν άρρωστη με κάτι (αντιβίωση που είπες ότι πήρες) να επηρέασε την παραγωγή σου! 

 

  θα πρέπει να θορυβείσαι όταν υπάρχει μια εξέλιξη μετρήσιμη προς την κακή κατεύθυνση. Αυτή δεν έχει να κάνει με δικές σου  επιλογές,

απλώς η παραγωγή σου έχει μειωθεί, και ίσως οι θερμιδικές ανάγκες του μωρού σου έχουν αυξηθεί.  

Γράφεις ότι την βοηθάς να περπατάει.  είναι μια πολύ μεγάλη αλλαγή, θερμιδικά, καμιά σχέση με πριν.

 

Αυξάνονται οι θερμίδες  όσο μεγαλώνει το μωρό!  μπορεί το στρές των παιδιάτρων κ του περιβάλλοντος να σε έκανε να μη προσέξεις τη διατροφή σου τόσο πχ και έτσι να μειώθηκε και από αυτό παραγωγή?

 

είναι μονόδρομος από εδώ και πέρα ότι λογικά και τα δύο θα πρέπει να κάνεις, εάν δεν θέλεις να κινδυνέψει η ανάπτυξη του παιδιού σου.

και αύξηση παραγωγής, και προσφορά πολλών μικρών δυνατοτήτων για γευματάκια με ότι τρόπο περνάει από το κεφάλι σου. 

 

κρέμα σπιτική με το αντλημένο γάλα σου δοκίμασες ?  νομίζω απλώς ανακατεύεις το γάλα σου με κάτι άλλο που θέλεις να αρχίσεις να προσφέρεις. πχ ρυζάλευρο?

μπορείς απλώς να βράσεις ρύζι μεχρι ωςπου γίνει λασπωτό, βαλε το στο μουλτι, γίνεται φανταστική+ λεία κρέμα κ μολις κρυωσει προσθεσε γαλα δικο σου.

στην αρχή πολυ αραιωμένο με δικο σου γάλα,

δηλαδή  πχ σε μια κουπα γάλα δικιά σου μονο μια κουταλιά της σουπας ρυζοπολτο!!!

 

και μετα περισσότερο ρυζοπολτό για να το συνηθίσει!!   

 

θα σου πω εγώ τι έκανα που δεν ήθελε να τρώει.  την έβγαζα έξω να ακούσει κάτι  - θόρυβο ή τα πουλάκια , έπαιρνα ένα βιβλίο με τραγουδια στίχους, παιδικά, και της τραγουδούσα σε ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ.  ΔΕΝ έτρωγε αλλιώς.   με το τραγούδι ξεχνιόταν και έτρωγε. 

πρέπει να την βοηθήσεις να αυξάνει βάρος.  

 

για την D3 Όπως βλέπω και απο τα επιστημονικά δεδομένα πιο πάνω,  - η D3 ειναι σημαντική για την άμυνα, προληψη καρκίνου διαβήτη κλπ.  Και εμένα τότε μου την είχαν συστήσει αλλά δεν ήθελα να την πάρει το μωρό μου.

 

 Σε καταλαβαίνω πολύ καλά είναι ένα συναίσθημα παραβίασης του δικού σου ατόμου (βλέπεις το μωρό ως δικό σου) το να σου λέει κάποιος τι πρέπει να κάνεις με αυτό. 

Όμως σε κάποιες περιπτώσεις αυτό μπορεί να σε προδώσει και να κάνεις κάτι που δεν έιναι καλό, να σε τυφλώσει κατά κάποιο τρόπο από την πολύ αγάπη.

 

Προσπάθησε ΑΜΕΣΑ να ξεχωρίσεις τα άλλα θέματα  (εμβόλια, δ3) από το θέμα της πρόσληψης βάρους. Είναι άσχετα. 

 

Σαφέστατα θεωρώ απαράδεκτο από πλευράς παιδιάτρων που ως επι το πλείστον έχουν μαθει κασέτες αυτά που λένε χωρίς καμιά εναλλακτική, εσύ όμως πρέεπι να λάβεις υπόψιν σου το προβλημα της μειωμενης προσληψης βάρους και να βρείς άλλους τρόπους να πάρει βάρος. 

 

- θήλαστρο αντληση γάλα ΑΜΕΣΑ για αύξηση παραγωγής (αφού είσαι εργοστασιάκι)

- με το επιπλέον γάλα φτιαχνεις κρέμες σπιτικές φανταστικές με ότι υλικό εγκρίνεται και της αρέσει

(διαβασε για τις βιταμινες που εχει η κολοκύθα και θα δείς)

το babυled weaning μπορεί να γίνεται όποτε θέλεις , αλλά δεν βοηθα στις θερμίδες....... μια τέτοια δική σου κρέμα θα δώσει απευθείας μπάμ στην ζύγιση, θα το δείς.! 

 

Δεν μας είπες τι ανέφεραν οι παιδίατροι στην κλινική τους εξέταση. Βρήκαν την κόρη σου οκ για τους μήνες της αναπτυξιολογικά? έχει μεγάλη σημασία αυτό.

όπως και να έχει όμως, οι καμπύλες που έχεις τώρα ειναι πτωτικές, και πάει να ξεφύγει/έχει ξεφύγει. 

 

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ & ΔΕΝ ΥΠΟΚΑΘΙΣΤΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥ !  μην μπερδεύεις τα όσα διαβάζεις στο διαδίκτυο,  με το τι λέει αυτός που έχει πραγματικά την ευθύνη για σένα και το μωρό σου - ο/η παιδίατρος! 

 

Κανένας δεν θα σου πει να βάλεις με το ζόρι φαγητό στο στοματάκι της. όμως οφείλουν να σε βοηθήσουν ! με εκνευρίζει πολύ αυτό που όταν ακούνε ότι η μητέρα δεν θ΄λει να ακούσει την πεπατημένη, ότι προσπαθούνε να την πιέσουν με το κακό/εκφοβισμούς κλπ, ΑΝΤΙ ΑΠΛΩΣ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΤΙ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ στο ΜΩΡΟ και στην ΔΥΑΔΑ που έχουν μπροστά τους. Υπάρχουν τρόποι. 

Έχεις χάσει χρόνο που δεν σου είπαν νωρίτερα για θήλαστρο και αύξηση παραγωγής, πάντως.   

αν κάνεις αυτό, και μέσα από τις κρέμες συνηθίσει τη γεύση σιγά σιγά και άλλων τροφών, θα προχωρήσετε σίγουρα καλά.

 

ΜΗΝ τυχόν το αφήσεις όμως έτσι, μόνο με τα κομματάκια που γλύφει λιγα λιγα, με τίποτα!!

 

 

11 ώρες πρίν, cold16 είπε:

 

δλδ να μην την αφησω να φαει οτι θελει οσο θελει οπως ειπα οτι θελω να κανω?

αυτο θεωρεις εμμονη? τι να κανω? χωρις παρεξηγηση προσπαθω να καταλαβω....

Γιατι πριν λιγο ειπα μαλλον εξαρχης ειπα οτι ΝΑΙ ξεκινησε να τρωει φρουτακια.

πρωτα της εδωσα να γλειψει και μετα θα της τα κανω με το πηρουνακι και οτι παρει.

προσπαθω να καταλαβω τι μου λες... ειπα εγω οτι δεν θα της δωσω????

 

Η ιδια η παιδιατρος μαλιστα μου ειπε να ψαξω να την βρω γιατι αυτες του βιβλιου ειναι με μπουκαλι

καμπυλη

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/09/61/1a/09611a54d2ec34c7211adaebdfa5df66.jpg

 

 

11 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Ποιες καμπύλες ακολουθείς είπες? Και έχεις τσεκάρει ότι είναι οκ???? Γιατί μόλις έβαλα τις μετρήσεις του βάρους του μωρού σου σε excel για θηλάζοντα βρέφη (κορίτσια) κι έχεις πέσει 2+ καμπύλες!!! Χτες να ανησυχήσεις, όχι σήμερα!!

 

 

Μπράβο σου @marakiz  

δεν είναι μόνο το -2 καμπύλες, είναι ότι είναι ήδη η κατώτερη. 

 

Η καμπύλη που κοιτάει η Cold είναι του 94 .. παλιά, δεν ισχύει , δεν ξέρω γιατί υπάρχει ,.... !! μπες και συ στο λινκ @marakiz

 

αυτή που ισχύει 100% είναι αυτή πιο πάνω, που έχει βάλει ο συνττονιστής!!!  αυτήν είχα και εγώ. 

 

COLD ξαναπήγαινε στην παιδίατρο ελπίζω να κατάλαβες τι έχει συμβεί.   μα είναι ΕΝΤΕΛΩΣ λάθος αυτή του 94 !

 

Πραγματικά ΠΟΣΟ δύσκολο είναι στους παιδιατρους να εκτυπώσουν και να δίνουν τις σωστές καμπύλες στο χέρι!

αφού ξέρουν αν θηλάζει μια μαμά... θα έπρεπε να έχουν στα γραφεία τους σωστή εκτυπωμένη καμπύλη.

Τι θα πεί ψάξε βρές.... νατο το ψάξε βρές.... 

 ΕΙΔΙΚΑ εάν έχουν μητέρα μπροστά τους που ίσως ΔΕΝ έχει καταλάβει κάτι σωστά και δεν δέχεται τις λογικές τους επισημάνσεις σχετικά με μή επαρκή πρόσληψη βάρους! 

 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

@cold16 καλυτερα να ακολουθησεις αυτα που προτεινη η @belleblue. Eγω ειχα την εντυπωση οτι βρισκεσαι στην προτελευταια γραμμη (και κοιτουσα τον καινουριο πινακα...κατι εκανα λαθος), θορυβηθηκα λιγο αλλα επειδη ειχες κι αλλο περιθωριο σου προτεινα να το πας σιγα-σιγα αλλα οπως φαινεται το κοριτσι σου εχει ξεπερασει τα τελευταια ορια. Και η ιδεα οτι μαλλον επεσε η παραγωγη σου φαινεται να στεκει. Δοκμασε να αυξησεις την παραγωγη οπως προτεινεται και δινε της να δοκιμαζει κιολας για να πειραματιζεται. Κριμα ειναι να συνεχισεις ετσι και να κανει αναιμια μεχρι να φτασει τον χρονο. Επισης, θα σου ελεγα προληπτικα να της κανεις και τις εξετασεις, για να αποκλεισεις οργανικους παραγοντες, δεν εχεις να χασεις τιποτα.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δεν είπα οτί είναι στην προτελευταία καμπύλη,  είπα ότι ΕΠΕΣΕ δύο καμπύλες για αυτο κ να ανησυχήσει ΧΤΕΣ. Γιατί το να πέσει δύο καμπύλες είναι  από μόνο του ανησυχητικό  ακόμα και αν είχε  ξεκινήσει με την ανώτατη.  Πόσο μάλλον τώρα που είναι κατω από την τελευταία. 

 

Να πω την αλήθεια μου δεν κατάλαβα από τα γραφόμενα της θεματοθέτριας για μείωση παραγωγής, η σύμβουλος θηλασμού θα την ενημέρωνε πως να το αντιμετωπίσει. 

 

Cold βάζε το μωρό συχνά στο στήθος και ξεκίνα του σιγά σιγά εισαγωγή στερεών, ανά 3 μέρες κ άλλη τροφή.  Χωρίς πίεση, με υπομονή και αγάπη κι όσο φάει,  σιγά σιγα θα τρώει περισσότερο.  Ξεκίνα του σταδιακά λαχανικά και κρέας να πάρει σίδηρο που όλα τα μωρά έχουν ανάγκη μετά τους 6 μήνες ζωής. Κάνε μια ακόμα επίσκεψη σε παιδίατρο που να είναι κ συμβουλος θηλασμού,  να σε καθοδηγήσει ιατρικά,  μια τρίτη γνώμη γιατρού που συνάδει με ακόμα δύο γιατρούς δεν είναι προς αγνόηση. Για τα ιατρικά έχουν αυτοί τον πρώτο λόγο,  για τη καλή διατροφή εμείς. Εύχομαι το καλύτερο για το μωρο σου κι όλα τα μωρά του κόσμου. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Εγώ δεν είπα οτί είναι στην προτελευταία καμπύλη,  είπα ότι ΕΠΕΣΕ δύο καμπύλες για αυτο κ να ανησυχήσει ΧΤΕΣ. 

Nαι για αυτο μολις το συνειδητοποιησα το διορθωσα :-)

 
Link to comment
Share on other sites

ανοιξα το θεμα καθαρα για την ΔΙΑΤΡΟΦΗ και οχι για το βαρος ...απλα σας εδωσα και τις μετρησεις γιατι σιγουρα θα με ρωταγατε ποσα κιλα ειναι και θα ζηταγατε ιστορικο.

αλλα βλεπω οτι απαντατε σαν να ειναι το παιδι μου αρρωστο.

 

Λοιπον....επειδη οντως μπορει να μας βλεπουν πολλες μανουλες και αυτα που γραφετε ειναι δημοσια θα πω το εξης...

Σιγουρα υπαρχουν κι αλλες μανουλες που εχουν στασιμοτητα στο βαρος 1-2 μηνες (συμβαινει και σε παιδια που εχουν αρχισει τροφες οχι μονο σε αυτα που πινουν μονο γαλα)

Που απο οτι διαβαζω ειναι φυσιολογικο γιατι απλουστατα μπορει να ειναι μινιατουρα το μωρο η αρχισε να ειναι πολυ δραστηριο π.χ περπατημα... και εσεις "καλοπροαιρετα" θα τις τρομοκρατισετε. Ναι ειναι φυσιλογικο να πεσει απο την καμπυλη η να ανεβει απο την καμπυλη. Δεν ακολουθουμε πιστα τις καμπυλες κοιταμε το παιδι να αναπτύσσεται σε υψος και να ειναι δραστηριο! δεν εχω χρονο να ψαξω να βρω αξιοπιστο site για αυτα ακριβως που αναφερω,αν καποιος το προσθεσει καλως.

(οπως κανετε και με εμενα  χωρις να εχει ειπωθει καποιο προβλημα με το βαρος απο εμενα που στο τελος ενω ειμαι αισιοδοξη θα με πεισετε οτι το παιδι μου εχει προβλημα!)

 

Μακαρι το κοριτσακι μου να μην εχει τιποτα σοβαρο με ολα αυτα που μου λετε......

γιατι πραγματικα δεν εχει τεθει λογος ανησυχιας.(τουλαχιστον απο την γιατρο που την παρακολουθει) το μονο που με ανησυχει ειναι οι κενωσεις της

Τονιζω η παιδιατρος μου δεν ανυσηχει για το βαρος δεν μου ειπε να κανω ποτε εξετασεις αιματος

εξετασεις αιματος ειπε θα κανουμε οταν το παιδι θα γινει 1 ετους.

μου ειπε για εξεταση για βιταμινη d  την οποια εξεταση θα την εκανα εγω και οχι το παιδι μου.

7 μηνων 12/4/17 6050 (αλλη παιδιατρος βρεφοζυγος ------------65 

δεν ανησυχισε γιατι ειναι αλλη ζυγαρια και μου ειπε  οτι ζυγαρια με ζυγαρια μπορει να χανει και 200 γραμμαρια.

8 μηνων 5/5/17  6050 (  -// - )-------------------------------------------66 

δεν ανησυχισε μαλιστα συμφωνισε να συνεχισω αλλον 1 μηνα αφου συζητησαμε και μου ειπε τουλαχιστον να το βαζεις συνεχεια να κατεβασεις πιο πολυ γαλα.

Ανεφερε οτι θα παθει αβιταμινωση αν συνεχισω να το κανω για πολλους μηνες ακομα. οχι οτι θα παθει τωρα αβιταμινωση η οτι εχει αβιταμινωση.

Τροφες ξεκιναω ΤΩΡΑ δεν περιμενω να κλεισω τον μηνα οπως εκεινη ξερει οτι θα κανω....

Δεν ειμαι με το ρολοι, τρωει οσο θελει  (και το βραδυ οταν ξυπναει) και το αφηνει μονη της,

οσο και να την βαζω εννοειτε πως δεν θα θελει αλλο. Αλλα θηλαζει συνεχεια.

 

Για την καμπυλη τι εννοειτε ειναι εντελος λαθος?  "παλιά, δεν ισχύει , δεν ξέρω γιατί υπάρχει"

δεν ισχυει? πως γινεται αυτο? δεν το λεω ειρωνικα

Πως γινεται να βγαινει μια καμπυλη και μετα να αποσυρετε?

ηταν ελλατωματικα τα παιδια που μετρηθηκαν? <---αυτο ναι ειναι ειρωνικο

η μηπως τα μωρα πριν 15 χρονια  ειχαν αλλη αναπτυξη, πιο αργη ?

η καμπυλη βιβλιου με την καμπυλη που στειλατε πχ στον 8ο μηνα ειναι ιδιες για την ακριβια 50 γραμμαρια διαφορα. 

δλδ ενα παιδι που πινει ξενο γαλα θα ειναι μονο 50 γραμμαρια πιο βαρυ απο αυτο που θηλαζει αποκλειστικα? κατι δεν μου κολλαει.(γνωμη μου)

 

 

 

εκατσα και διαβασα απο την αρχη ολο το θεμα...

με συμπερασμα να προσπαθω να εξηγησω επανειλημμένως οτι ΘΕΛΩ να εισαγω τροφες σε κοπελες που καταλαβαν οτι δεν θελω να εισαγω καθολου....

μαλιστα καποιες μου ειπατε οτι δεν δεχομαι να κανω εξετασεις αιματος στο παιδι μου, παλι χωρις να εχει υπωθει οτι πρεπει να κανει εξετασεις!

 

Οποτε θα ξαναγραψω οτι τι εχω γραψει στην αρχη οπως προτεινε και ο/η @ferby

 

¨"Ειμαι μια απο της μανουλες που θελουν να ξεκινησουν την τροφη σιγα σιγα και οχι αποτομα οπως με ΠΙΕΖΕΙ η παιδιατρος μου."

για να γινω πιο σαφης η παιδιατρος μου, μου συστηνει:

ανα 4 μερες εισαγωγη νεου φρουτου και πανω στην βδομαδα ενα παιδι ΠΡΕΠΕΙ να τρωει 200 ml δλδ σχεδον ενα ολοκληρο φρουτο.

την πρωτη μερα 1/4 του φρουτου

2η μερα 2/4 του φρουτου

3η μερα 3/4 του φρουτου

4η μερα ΠΡΕΠΕΙ να φαει ολο το φρουτο  

 

και εδω ειναι εγω που ανησυχω και ανοιγω εδω το θεμα διατροφης.

Αφου εχω συζητησει  με τον αντρα μου οτι δεν υπαρχει περιπτωση να πιεσουμε το παιδι να φαει ενα ολοκληρο φρουτο την 4η μερα εαν δεν θελει αλλα και τις υπολοιπες μερες φυσικα γενικα αν δεν θελει.

 

"Ειναι 8μιση μηνων και της εχω δωσει να κραταει μονη της αχλαδι και μηλο  να γλειψει και θα συνεχισω να της δινω αλλα μονο οταν θελει εκεινη και οχι με το ζορι 200μλ "

Δεν χρειαζεται σχολιασμος το λεω ξεκαθαρα.

 

"και στο χρονο πανω δεν θελω να εχω αντικαταστησει τους θηλασμους με αποτελεσμα να μου ερθει περιοδος κτλ "

το ειπα γιατι δεν θελω προσωπικα να αρχισει ο αποθηλασμος απο τον πρωτο χρονο.

θα συνεχισω να της προσφερω γαλα οποτε θελει και οχι μονο πρωι- βραδυ οπως ειπε καποιος πριν.

 

"Η παιδιατρος λεει πως εκεινη δεινει απο τον 5 με 6 μηνα και  αν συνεχισω να μην δινω στο παιδι τροφη δεν  θα συνεργαστουμε.....

γιατι απλα ειναι δικια της η ευθυνη του παιδιου μου και μπορει να παθει αβιταμινωση..."

Στην συγκεκριμενη πηγα οταν το παιδι ηταν ηδη 7 μηνων.

Γενικος καπιοι παιδιατροι μερικες φορες σε τρομοκρατουν για να κανεις καποια πραγματα.(γνωμη μου)

Οτι μπορει να παθει αβιταμινωση στο μελλον αν συνεχισω για πολλους μηνες ετσι.
 

"και της απαντησα πως η ευθυνη ειναι δικια μου και την ρωτησα" δλδ εσεις διαταζετε και εμεις ακολουθουμε? δεν εχουμε επιλογη ως γονεις?  στις τριτοκοσμηκες χωρες δεν δεινουν στα μωρα κρεμες αλλα ουτε κανενα αλλο θηλαστικο δεινει αλεσμενη τροφη στα μωρα ...η φυση ξερει τι κανει.....

και  εκανε μια παυση και μετα τα μασαγε...."

Ναι ειμαι ΥΠΕΡ ΤΗς ΦΥΣΗΣ και θα την φερνω παντα σαν παραδειγμα.

Οσο για τις τριτοκοσμηκες χωρες ειναι απλα ενα παραδειγμα , προς θεου δεν ηθελα να προσβαλω τις γυναικες που δεν εχουν να φανε.

Το ανεφερα με την εννοια οτι μερικες γυναικες που δεν σιτιζονται σωστα καταφερνουν και μεγαλωνουν ενα μωρο χωρις να δωσουν αλεσμενη τροφη

και αμεσως μετα ανεφερα τα θηλαστικα που κανουν το ιδιο πραγμα και οτι το θεωρω φυσιολογικο.

(παλι προσωπικη μου γνωμη νομιζω εχω το δικαιωμα να την πω ανοιχτα)

 

"Σας παρακαλω μην απαντησετε οι μανουλες που εχετε αντιθετη αποψη...το σεβομαι και τα ακουω καθε μερα..... "

Αντιθετη αποψη δλδ δεν θα δεχομουνα να μου πειτε να πιεσω το παιδι μου να φαει.

αντιθετος περιμενα μανουλες να μου πουν ...μην ανυσηχεις δωσε τροφη και οτι φαει η μικρη σου! (πραγμα που ακουσα)

                                                                    ή ναι και εμενα δεν ετρωγε το 6ο μηνα δεν την πιεσα και αρχισαμε το 7μο ή 8ο!

 

"απο τον αντρα μου------------μηπως κανεις κακο στο παιδι? φερε μου μια μανα που να το κανει αυτο...

απο κοντινους συγκενεις---- ακομα να δωσεις στο παιδι κρεμες?

απο μια θεια μου---------------δεν σε παραδεχομαι καθολου σαν μανα...

η μανα μου ηρθε μια μερα με ενα ρυζαλευρο στο χερι

και μια αλλη μερα εφερε εναν τρυφτη για να της δωσω φρουτοκρεμα

και  σημερα εφυγε κλαιγοντας απο το σπιτι κυριολεκτικα και μου ειπε ' δεν ξερω αν μπορω να ξαναερθω , ειναι πολυ αδυνατο το παιδι δεν μπορω να την βλεπω ετσι........

η μανα μου ηταν το κερασακι.....μου φερονται λες και δηλητηριαζω το παιδι μου ..η μανα μου λες και εχω ενα αρρωστο παιδι...."

ανεφερα αυτα που ακουγα καθε μερα ...γιατι απλα δεν ειχαν ξανασυναντησει μωρο που δεν τρωει ακομα.

Οπως αναφερθηκε παραπανω υπαρχουν κι αλλα μωρα που ξεκινανε 8 μηνων τροφες.

Η θεια μου μαλιστα παραδεχτικε οτι εκεινη τα πιεζε τα δικα της να φανε γιατι ηθελε πχ να μαγειρεψει η να κανει κατι αλλο.

η μανα μου ηρθε το ιδιο απογευμα παλι σαν να μην εγεινε τιποτα.

 

Και οχι δεν θα κανω κατι μονο και μονο για να ευχαριστησω τους συγγενεις μου ή μονο και μονο για να μην τα λενε αυτα.

θα κανω αυτο που θεωρω εγω σωστο....η λεξη ομως "σωστο" ειναι αντικειμενικη γιατι  ολες η μαναδες θεωρουν οτι κανουν το σωστο για το παιδι τους.

Για παραδειγμα εγω θεωρω σωστο οτι ενα μωρο δεν πρεπει να κλαιει ποτέ και πρεπει η αναγκη του να εκπληρωνετε αμεσα!

καποιες αλλες μαναδες θεωρουν σωστο οτι το μωρο πρεπει να κλαιει γιατι αλλιως θα το καλομαθεις ή γιατι απλα ειναι ενα μωρο δεν θα παθει τιποτα ή σιγα δεν θα το θυματε μετα ή ανοιγουν τα πνευμονια του κανει καλο!

ειληκρινα τα εχω ακουσει αυτα που αναφερω και τα εχω δει και προσπαθουν να μου τα επιβαλουν!

 

 

"εχω ακουσει ιστοριες απο μανουλες που θηλασαν αποκλειστικα πανω απο χρονο..που ειναι αυτες να βρω το δικιο μου??? "

ναι οντως εχω διαβασει ιστοριες,υπαρχουν κυρίως στο εξωτερικο (μαλλον μονο στο εξωτερικο)

ομως δεν ειπα οτι θα τις ακολουθησω ειπα οτι θα ξεκινησω να εισαγω τροφες.

"Να βρω το δικιο μου"...οτι δεν τρεχει και τιποτα που εγω ξεκινησα 8 μηνων αφου υπαρχουν αλλες που ξεκινανε πολυ πιο μετα.

Αλλωστε 6 μηνων ειναι ο συνιστώμενος μηνας. Δεν σε αναγκαζει κανενας.

 

θηλασαν αποκλειστικα οντως εννουσα μονο γαλα χωρις τροφη αλλα με διορθωσατε και εγεινε κατανοητο.

 

Νομιζω οτι πλεον εχω γινει κατανοητη.

 

*Αν θεωρητε οτι το θεμα αυτο ειναι παραπλανητικο η γινεται παραπληροφορηση μεσω αυτου παρακαλω να σβηστει ολο το θεμα.

 

Link to comment
Share on other sites

 Υπάρχει περίπτωση η παιδίατρος να μην είδε ότι καμπύλη αυτή δεν συμπίπτει με αυτήν που λέει ο ΠΟΥ. !!!!

 

αν δεις στην σελιδα που εβαλε ο συντονιστης βαλε μονη σου τις ζυγισεις. 

 

Σε παρακαλω εξακριβωσε το ξανα, γιατι εαν εχεις κανει λαθος τοτε πρεπει να το πεις στην παιδιατρο γιατι μπορει ΚΑΙ αυτη να μην το είδε, οτι αυτη η παλια καμπυλη ΔΕΝ είναι αυτη που χρησιμοποιειται! 

(ευθυνη της ξεκαθαρα οχι δικη σου ). 

Αν μη τι αλλο κανε το για να με διαψευσεις οκ :-) ;

 

Εαν η παιδιατρος δεν ειδε οι η ζυγιση ειναι τοσο κατω , φταιει δε φταιει , τελικος αποδεκτης ειναι η κορη σου. 

Ειναι νομικο καθηκον σου να εξακριβωσεις για εκεινη. 

 

Εαν εδειξες τη παλια καμπυλη στη παιδιατρο, σου εχει δωσει λανθασμενη "διαγνωση".  Δεν μπορω να ξερω λεω απλως τις πιθανοτητες.

 

διαβασες κατα τα αλλα αυτο που γραφω για την αυξηση παραγωγης; 

 

ελπιζω να ξανασκεφτεις και να δεις ειδικα εφοσον ακους συμβουλες απο μητερες που θηλασαν επισης και το θεωρουν πολυ σημαντικο, δεν εχει κανενας απο εμας κακα κινητρα.

 

δες τις ζυγισεις ξανα και γραψε! Εαν εχει γινει λαθος εκει δεν φταις κ δεν εχει σημασια να βρεθει ποιος φταιει αρκει να διορθωθει η παραγωγη σου

 

 

 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

Το οτι θα βαλεις τροφες απο τωρα δεν σημαινει οτι θα αποθηλασεις στο χρονο και σιγουρα δεν χρειαζεται μονο πρωι-βραδυ. Ο θηλασμος γινεται ανεμποδιστα και απεριοριστα για οσο θελει το παιδι. Ο δικος μου ειναι 15 μην και ακομη θηλαζει ανα 3-4 ωρες. Το βραδυ το ιδιο, ανα 2-3 ωρες. Μην αγχωνεσαι οτι θα αποθηλασει γρηγορα, συνηθως τα παιδια αποθηλαζουν μονα τους μετα τα 2-2,5 το λιγοτερο. Τωρα αφου η παιδιατρος σου δεν ανησυχει δεν εχουμε λογο να το κανουμε εμεις, γιατι αυτη ειναι που βλεπει το παιδι απο κοντα και κρινει τι ειναι καλο να γινει και τι οχι, συμφωνα με τις αναγκες του παδιου σου και τις δικες σου.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Cold συμφωνω απολυτα μαζι σου στο οτι δ θα την πιεσεις να φαει ολοκληρο φρουτο.κ η κορη μου μετα το χρονο το ετρωγε

Αλλα κανε πιο συστηματικη την εισαγωγη.βρασε γιουβαρλακια.δωσε αβοκαντο.κ οι κρεμες με δικο σου γαλα καλη επιλογη

Εγω μετα το χρονο κ που την εδωσα φρεσκο κ που ακολουθησα το δ προσφερω δ αρνουμαι θηλαζε τουλ εξι φορες τη μερα κ αποθηλασε στα 2

Κ το ζυγισμα κ τις μετρησεις ξαναδειτε τα.λογικη κ η στασιμοτητα κ να παιζει μια καμπυλη πανω-κατω.αλλα αν πεσει δυο το ψαχνουμε(γενικα μιλαω,δ εβαλα να δω που ακριβως ειστε)

Η υπολοιπη αναπτυξη ειναι οπως πρεπει για το μηνα της;

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

 

Για την καμπυλη τι εννοειτε ειναι εντελος λαθος?  "παλιά, δεν ισχύει , δεν ξέρω γιατί υπάρχει"

δεν ισχυει? πως γινεται αυτο? δεν το λεω ειρωνικα

Πως γινεται να βγαινει μια καμπυλη και μετα να αποσυρετε?

ηταν ελλατωματικα τα παιδια που μετρηθηκαν? <---αυτο ναι ειναι ειρωνικο

η μηπως τα μωρα πριν 15 χρονια  ειχαν αλλη αναπτυξη, πιο αργη ?

η καμπυλη βιβλιου με την καμπυλη που στειλατε πχ στον 8ο μηνα ειναι ιδιες για την ακριβια 50 γραμμαρια διαφορα. 

δλδ ενα παιδι που πινει ξενο γαλα θα ειναι μονο 50 γραμμαρια πιο βαρυ απο αυτο που θηλαζει αποκλειστικα? κατι δεν μου κολλαει.(γνωμη μου)

 

 

 

@cold16

εκ των προτέρων θέλω να σου ζητήσω συγνώμη για κάποια κεφαλαία που χρησιμοποιώ. κρίνω όμως αναγκαίο να τονίσω κάποιες λέξεις. 

 

όταν την συστήνει ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας ο σύμμαχος του θηλασμού και της φύσης - όπως και εσύ την υπερασπίζεσαι, στην ιστοσελίδα του,

πρέπει να πάρουμε ως δεδομένο αυτήν που έχει τώρα στην ιστοσελίδα του.  δεν σηκώνει αμφισβήτηση απολύτως καμία αυτό!  

 

είναι σαν να με ρωτάς " γιατί έχει ο τύπος στην οδό φραντζή το ίδιο ανταλλακτικό με άλλο χρώμα ή άλλη τιμή, από ότι η εξουσιοδοτημένη αντιπροσωπεία του αυτοκινήτου μου, ποιό είναι το σωστό χρώμα? "

 η απάντηση είναι μια, το σωστό είναι αυτό που βρίσκεται στην εξουσιοδοτημένη πηγή/διεύθυνση  

 

Πως εξακριβώνεις αν το άρωμά που αγόρασες δεν είναι μούφα - πας και το συγκρίνεις με άρωμα καταστήματος εξουσιοδοτημένου/αλυσίδας καταστημάτων που ξέρεις ότι έχει το original.   

Στο διαδίκτυο το ΚΑΘΕ αρχείο μπορεί να παραποιηθεί, και ποτέ δεν γινεται να εμπιστεύεσαι αρχεία και έγγραφα που δεν προέρχονται απευθείας από την ιστοσελίδα αυτού που έχει γράψει αυτά τα έγγραφα.  Δεν μας ενδιαφέρει λοιπόν ΓΙΑΤΙ είναι λάθος, αλλά ότι ΕΙΝΑΙ λάθος. 

 

Αν στη καμπύλη την λάθος που έχεις, βάλεις το ίδιο βάρος στον ίδιο μήνα, δείχνει το μωρό σε ΑΛΛΗ καμπύλη, και ψευδώς σου δίνει την εντύπωση ότι είσαι σε καλή καμπύλη ενώ στην πραγματικότητα δεν είσαι. 

Ξαναδιάβασε τα μηνύματά μου...είναι λάθος καμπύλη που έχεις !

γράφει επάνω ότι είναι επάνω σε μικρό δείγμα.

 

"from WHO data for a small set of infant girls"

 

η ιστοσελίδα του ΠΟΥ είναι αυτή που πρέπει να εμπιστευτείς. 

 

Πού βρήκες αυτή τη καμπύλη που μας έβαλες? ΄'οχι τίποτε άλλο αλλά αυτός που την διαδίδει πρέπει να ενημερωθεί ότι είναι ΛΑΘΟΣ καμπύλη.

 

  απλώς σε παρακαλώ ανοιξε αυτό το λινκ,  

 

 

  και βαλε τα νουμερα των ζυγίσεων.    Η παιδίατρος εάν της έδειξες την καμπύλη αυτή που έβαλες εδώ πριν, μπορεί να μην έκανε  crosscheck με την σωστή( αμέλειά της) 

επιμένω μόνο και μόνο στην περίπτωση που η παιδίατρος που είδες η τελευταία έκανε λάθος.  

 

Πές μας ντέ να ησυχάσουμε! έχουμε πέσει όλες να σε βοηθήσουμε, κάνε ένα τσεκάρισμα....! 

 

Κορίτσια παρακαλώ όσες ξέρετε κάντε μου εμένα ένα crosscheck. καλά τα λέω? μπορεί κάποια να δεί τη καμπύλη αυτή που έχει η cold. ? 

Παράθεση

 

Η ιδια η παιδιατρος μαλιστα μου ειπε να ψαξω να την βρω γιατι αυτες του βιβλιου ειναι με μπουκαλι

καμπυλη

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/09/61/1a/09611a54d2ec34c7211adaebdfa5df66.jpg

 

 

 

Α..... βρήκα και αυτό! δεν το ήξερα ότι έχει τέτοιο πράγμα φανταστικό! 

 

http://www.childgrowthcalculator.com/ 

Χρησιμοποιεί τους χάρτες της ΠΟΥ

 

δες.....

εβαλα χονδρικα 8 μηνων αν και εσενα ειναι +εβδομάδας, είσαι με αυτό το βάρος, στο 1.8%.  του πληθυσμού. 

 

 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα ότι σε διπλανό θέμα πόσταρες για μαυράκια στα κόπρανα....

 

έχεις κάνει έλεγχο κοπράνων?........  την εξέταση με είχε βαλει η παιδιατρος να την κανω για να διασφαλίσουμε ότι δεν χάνει  θρεπτικές ουσίες από το έντερο εξαιτίας κάποιου άλλου θέματος. απλώς σου λένε οδηγίες πως να τα πας στο παίδων.  νομίζω τα βάζεις σε κάποιο σακουλάκι και πάγο? ή σε βαζακι για ουρα... το έχω ξεχάσει. 

αν δεν το εχεις κανει βγαλε φωτο τα κοπρανα και δείξε στην παιδίατρο τη φωτό. 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, cold16 είπε:

ανοιξα το θεμα καθαρα για την ΔΙΑΤΡΟΦΗ και οχι για το βαρος ...απλα σας εδωσα και τις μετρησεις γιατι σιγουρα θα με ρωταγατε ποσα κιλα ειναι και θα ζηταγατε ιστορικο.

αλλα βλεπω οτι απαντατε σαν να ειναι το παιδι μου αρρωστο.

 

Λοιπον....επειδη οντως μπορει να μας βλεπουν πολλες μανουλες και αυτα που γραφετε ειναι δημοσια θα πω το εξης...

Σιγουρα υπαρχουν κι αλλες μανουλες που εχουν στασιμοτητα στο βαρος 1-2 μηνες (συμβαινει και σε παιδια που εχουν αρχισει τροφες οχι μονο σε αυτα που πινουν μονο γαλα)

Που απο οτι διαβαζω ειναι φυσιολογικο γιατι απλουστατα μπορει να ειναι μινιατουρα το μωρο η αρχισε να ειναι πολυ δραστηριο π.χ περπατημα... και εσεις "καλοπροαιρετα" θα τις τρομοκρατισετε. Ναι ειναι φυσιλογικο να πεσει απο την καμπυλη η να ανεβει απο την καμπυλη. Δεν ακολουθουμε πιστα τις καμπυλες κοιταμε το παιδι να αναπτύσσεται σε υψος και να ειναι δραστηριο! δεν εχω χρονο να ψαξω να βρω αξιοπιστο site για αυτα ακριβως που αναφερω,αν καποιος το προσθεσει καλως.

(οπως κανετε και με εμενα  χωρις να εχει ειπωθει καποιο προβλημα με το βαρος απο εμενα που στο τελος ενω ειμαι αισιοδοξη θα με πεισετε οτι το παιδι μου εχει προβλημα!)

 

Μακαρι το κοριτσακι μου να μην εχει τιποτα σοβαρο με ολα αυτα που μου λετε......

γιατι πραγματικα δεν εχει τεθει λογος ανησυχιας.(τουλαχιστον απο την γιατρο που την παρακολουθει) το μονο που με ανησυχει ειναι οι κενωσεις της

Τονιζω η παιδιατρος μου δεν ανυσηχει για το βαρος δεν μου ειπε να κανω ποτε εξετασεις αιματος

εξετασεις αιματος ειπε θα κανουμε οταν το παιδι θα γινει 1 ετους.

μου ειπε για εξεταση για βιταμινη d  την οποια εξεταση θα την εκανα εγω και οχι το παιδι μου.

7 μηνων 12/4/17 6050 (αλλη παιδιατρος βρεφοζυγος ------------65 

δεν ανησυχισε γιατι ειναι αλλη ζυγαρια και μου ειπε  οτι ζυγαρια με ζυγαρια μπορει να χανει και 200 γραμμαρια.

8 μηνων 5/5/17  6050 (  -// - )-------------------------------------------66 

δεν ανησυχισε μαλιστα συμφωνισε να συνεχισω αλλον 1 μηνα αφου συζητησαμε και μου ειπε τουλαχιστον να το βαζεις συνεχεια να κατεβασεις πιο πολυ γαλα.

Ανεφερε οτι θα παθει αβιταμινωση αν συνεχισω να το κανω για πολλους μηνες ακομα. οχι οτι θα παθει τωρα αβιταμινωση η οτι εχει αβιταμινωση.

Τροφες ξεκιναω ΤΩΡΑ δεν περιμενω να κλεισω τον μηνα οπως εκεινη ξερει οτι θα κανω....

Δεν ειμαι με το ρολοι, τρωει οσο θελει  (και το βραδυ οταν ξυπναει) και το αφηνει μονη της,

οσο και να την βαζω εννοειτε πως δεν θα θελει αλλο. Αλλα θηλαζει συνεχεια.

 

Για την καμπυλη τι εννοειτε ειναι εντελος λαθος?  "παλιά, δεν ισχύει , δεν ξέρω γιατί υπάρχει"

δεν ισχυει? πως γινεται αυτο? δεν το λεω ειρωνικα

Πως γινεται να βγαινει μια καμπυλη και μετα να αποσυρετε?

ηταν ελλατωματικα τα παιδια που μετρηθηκαν? <---αυτο ναι ειναι ειρωνικο

η μηπως τα μωρα πριν 15 χρονια  ειχαν αλλη αναπτυξη, πιο αργη ?

η καμπυλη βιβλιου με την καμπυλη που στειλατε πχ στον 8ο μηνα ειναι ιδιες για την ακριβια 50 γραμμαρια διαφορα. 

δλδ ενα παιδι που πινει ξενο γαλα θα ειναι μονο 50 γραμμαρια πιο βαρυ απο αυτο που θηλαζει αποκλειστικα? κατι δεν μου κολλαει.(γνωμη μου)

 

 

 

εκατσα και διαβασα απο την αρχη ολο το θεμα...

με συμπερασμα να προσπαθω να εξηγησω επανειλημμένως οτι ΘΕΛΩ να εισαγω τροφες σε κοπελες που καταλαβαν οτι δεν θελω να εισαγω καθολου....

μαλιστα καποιες μου ειπατε οτι δεν δεχομαι να κανω εξετασεις αιματος στο παιδι μου, παλι χωρις να εχει υπωθει οτι πρεπει να κανει εξετασεις!

 

Οποτε θα ξαναγραψω οτι τι εχω γραψει στην αρχη οπως προτεινε και ο/η @ferby

 

¨"Ειμαι μια απο της μανουλες που θελουν να ξεκινησουν την τροφη σιγα σιγα και οχι αποτομα οπως με ΠΙΕΖΕΙ η παιδιατρος μου."

για να γινω πιο σαφης η παιδιατρος μου, μου συστηνει:

ανα 4 μερες εισαγωγη νεου φρουτου και πανω στην βδομαδα ενα παιδι ΠΡΕΠΕΙ να τρωει 200 ml δλδ σχεδον ενα ολοκληρο φρουτο.

την πρωτη μερα 1/4 του φρουτου

2η μερα 2/4 του φρουτου

3η μερα 3/4 του φρουτου

4η μερα ΠΡΕΠΕΙ να φαει ολο το φρουτο  

 

και εδω ειναι εγω που ανησυχω και ανοιγω εδω το θεμα διατροφης.

Αφου εχω συζητησει  με τον αντρα μου οτι δεν υπαρχει περιπτωση να πιεσουμε το παιδι να φαει ενα ολοκληρο φρουτο την 4η μερα εαν δεν θελει αλλα και τις υπολοιπες μερες φυσικα γενικα αν δεν θελει.

 

"Ειναι 8μιση μηνων και της εχω δωσει να κραταει μονη της αχλαδι και μηλο  να γλειψει και θα συνεχισω να της δινω αλλα μονο οταν θελει εκεινη και οχι με το ζορι 200μλ "

Δεν χρειαζεται σχολιασμος το λεω ξεκαθαρα.

 

"και στο χρονο πανω δεν θελω να εχω αντικαταστησει τους θηλασμους με αποτελεσμα να μου ερθει περιοδος κτλ "

το ειπα γιατι δεν θελω προσωπικα να αρχισει ο αποθηλασμος απο τον πρωτο χρονο.

θα συνεχισω να της προσφερω γαλα οποτε θελει και οχι μονο πρωι- βραδυ οπως ειπε καποιος πριν.

 

"Η παιδιατρος λεει πως εκεινη δεινει απο τον 5 με 6 μηνα και  αν συνεχισω να μην δινω στο παιδι τροφη δεν  θα συνεργαστουμε.....

γιατι απλα ειναι δικια της η ευθυνη του παιδιου μου και μπορει να παθει αβιταμινωση..."

Στην συγκεκριμενη πηγα οταν το παιδι ηταν ηδη 7 μηνων.

Γενικος καπιοι παιδιατροι μερικες φορες σε τρομοκρατουν για να κανεις καποια πραγματα.(γνωμη μου)

Οτι μπορει να παθει αβιταμινωση στο μελλον αν συνεχισω για πολλους μηνες ετσι.
 

"και της απαντησα πως η ευθυνη ειναι δικια μου και την ρωτησα" δλδ εσεις διαταζετε και εμεις ακολουθουμε? δεν εχουμε επιλογη ως γονεις?  στις τριτοκοσμηκες χωρες δεν δεινουν στα μωρα κρεμες αλλα ουτε κανενα αλλο θηλαστικο δεινει αλεσμενη τροφη στα μωρα ...η φυση ξερει τι κανει.....

και  εκανε μια παυση και μετα τα μασαγε...."

Ναι ειμαι ΥΠΕΡ ΤΗς ΦΥΣΗΣ και θα την φερνω παντα σαν παραδειγμα.

Οσο για τις τριτοκοσμηκες χωρες ειναι απλα ενα παραδειγμα , προς θεου δεν ηθελα να προσβαλω τις γυναικες που δεν εχουν να φανε.

Το ανεφερα με την εννοια οτι μερικες γυναικες που δεν σιτιζονται σωστα καταφερνουν και μεγαλωνουν ενα μωρο χωρις να δωσουν αλεσμενη τροφη

και αμεσως μετα ανεφερα τα θηλαστικα που κανουν το ιδιο πραγμα και οτι το θεωρω φυσιολογικο.

(παλι προσωπικη μου γνωμη νομιζω εχω το δικαιωμα να την πω ανοιχτα)

 

"Σας παρακαλω μην απαντησετε οι μανουλες που εχετε αντιθετη αποψη...το σεβομαι και τα ακουω καθε μερα..... "

Αντιθετη αποψη δλδ δεν θα δεχομουνα να μου πειτε να πιεσω το παιδι μου να φαει.

αντιθετος περιμενα μανουλες να μου πουν ...μην ανυσηχεις δωσε τροφη και οτι φαει η μικρη σου! (πραγμα που ακουσα)

                                                                    ή ναι και εμενα δεν ετρωγε το 6ο μηνα δεν την πιεσα και αρχισαμε το 7μο ή 8ο!

 

"απο τον αντρα μου------------μηπως κανεις κακο στο παιδι? φερε μου μια μανα που να το κανει αυτο...

απο κοντινους συγκενεις---- ακομα να δωσεις στο παιδι κρεμες?

απο μια θεια μου---------------δεν σε παραδεχομαι καθολου σαν μανα...

η μανα μου ηρθε μια μερα με ενα ρυζαλευρο στο χερι

και μια αλλη μερα εφερε εναν τρυφτη για να της δωσω φρουτοκρεμα

και  σημερα εφυγε κλαιγοντας απο το σπιτι κυριολεκτικα και μου ειπε ' δεν ξερω αν μπορω να ξαναερθω , ειναι πολυ αδυνατο το παιδι δεν μπορω να την βλεπω ετσι........

η μανα μου ηταν το κερασακι.....μου φερονται λες και δηλητηριαζω το παιδι μου ..η μανα μου λες και εχω ενα αρρωστο παιδι...."

ανεφερα αυτα που ακουγα καθε μερα ...γιατι απλα δεν ειχαν ξανασυναντησει μωρο που δεν τρωει ακομα.

Οπως αναφερθηκε παραπανω υπαρχουν κι αλλα μωρα που ξεκινανε 8 μηνων τροφες.

Η θεια μου μαλιστα παραδεχτικε οτι εκεινη τα πιεζε τα δικα της να φανε γιατι ηθελε πχ να μαγειρεψει η να κανει κατι αλλο.

η μανα μου ηρθε το ιδιο απογευμα παλι σαν να μην εγεινε τιποτα.

 

Και οχι δεν θα κανω κατι μονο και μονο για να ευχαριστησω τους συγγενεις μου ή μονο και μονο για να μην τα λενε αυτα.

θα κανω αυτο που θεωρω εγω σωστο....η λεξη ομως "σωστο" ειναι αντικειμενικη γιατι  ολες η μαναδες θεωρουν οτι κανουν το σωστο για το παιδι τους.

Για παραδειγμα εγω θεωρω σωστο οτι ενα μωρο δεν πρεπει να κλαιει ποτέ και πρεπει η αναγκη του να εκπληρωνετε αμεσα!

καποιες αλλες μαναδες θεωρουν σωστο οτι το μωρο πρεπει να κλαιει γιατι αλλιως θα το καλομαθεις ή γιατι απλα ειναι ενα μωρο δεν θα παθει τιποτα ή σιγα δεν θα το θυματε μετα ή ανοιγουν τα πνευμονια του κανει καλο!

ειληκρινα τα εχω ακουσει αυτα που αναφερω και τα εχω δει και προσπαθουν να μου τα επιβαλουν!

 

 

"εχω ακουσει ιστοριες απο μανουλες που θηλασαν αποκλειστικα πανω απο χρονο..που ειναι αυτες να βρω το δικιο μου??? "

ναι οντως εχω διαβασει ιστοριες,υπαρχουν κυρίως στο εξωτερικο (μαλλον μονο στο εξωτερικο)

ομως δεν ειπα οτι θα τις ακολουθησω ειπα οτι θα ξεκινησω να εισαγω τροφες.

"Να βρω το δικιο μου"...οτι δεν τρεχει και τιποτα που εγω ξεκινησα 8 μηνων αφου υπαρχουν αλλες που ξεκινανε πολυ πιο μετα.

Αλλωστε 6 μηνων ειναι ο συνιστώμενος μηνας. Δεν σε αναγκαζει κανενας.

 

θηλασαν αποκλειστικα οντως εννουσα μονο γαλα χωρις τροφη αλλα με διορθωσατε και εγεινε κατανοητο.

 

Νομιζω οτι πλεον εχω γινει κατανοητη.

 

*Αν θεωρητε οτι το θεμα αυτο ειναι παραπλανητικο η γινεται παραπληροφορηση μεσω αυτου παρακαλω να σβηστει ολο το θεμα.

 

 

 

Σχετικά με το θέμα της διατροφής και μόνο, απλά υπάρχει μία παρεξήγηση από δικής σου πλευράς για το είναι αποκλειστικός θηλασμός. Με αυτή την έννοια δεν "θα βρεις το δίκιο σου", όχι γιατί δεν υπάρχουν μαμάδες που θηλάζουν αποκλειστικά για μήνες και χρόνια (επαναλαμβανω έχω θηλάσει παιδί μέχρι και 2μιση χρόνια, προφανώς και είμαι πολύ υπέρ του θηλασμού), αλλά γιατί το "αποκλειστικά" αναφέρεται στα υποκατάστατα μητρικού γαλακτος, όχι στα στερεά.

Ασφαλώς δεν ξεκινάμε 6 μηνών ακριβώς να ζορίζουμε το μωρό να φάει. Ούτε όλα τα μωρά είναι ίδια. Ως προς το κομμάτι της διατροφής και μόνο λοιπόν, και επειδή καταλαβαίνω ότι δε σου αρέσουν και τα "ειδικα μωρουδιακά" φαγητά (ουτε κι εμένα και ουτε και της παιδιάτρου μας), κοιτάμε το μωρό για σημάδια ετοιμότητας: κάθεται; (για να λες ότι περπατα υποβασταζόμενο, προφανώς ναι), ενδιαφέρεται να βάλει πράγματα στο στόμα; (από όσο έγραψες, από έξι μηνών), το νοιάζει το φαγητό; (για να φέρνει στο στόμα το φρούτο, ναι).

Υπό αυτές τις συνθήκες, κάνεις το φαγητό ασφαλες (μικρά κομμάτια ή λιώσιμο με πηρούνι) και ξεκινάς. Ένα νέο φαγητό ανά 3 μέρες. Την πρώτη μέρα μία μπουκιά, τη δεύτερη περισσότερες, την τρίτη όσο θέλει. "Οσο θέλει" θα πει αν δε θέλει πάνω από 2-3 μπουκιές ωραία, αν θέλει 2 ολόκληρα μήλα, δεν τα στερούμε.

Το σχήμα των 3 ημερών έχει να κάνει με τον έγκαιρο εντοπισμό αλλεργιών και μόνο, αλλιώς μπορεί το μωρό να θέλει πράγματι από την πρώτη μέρα να φάει μισό κιλό μήλα, εξαρτάται από το κάθε μωράκι.

 

Από εκεί και πέρα, επειδή το post σου αποκαλύπτει και ένα θέμα βάρους, θα ήταν ανεύθυνο όποιος το βλέπει να μη στο επισημάνει, και ειδικά γονείς που ήδη έχουν περάσει από αυτή την ηλικία των μωρών τους και μάλιστα πολλές φορές. Το βάρος συχνά ορίζει και τη διατροφή. Δηλαδή σε ένα μωράκι που χάνει βάρος ή δεν κερδίζει και είναι κάτω από τις καμπύλες, δε θα δώσουμε μήλα και αχλάδια, γιατί δεν θα βοηθήσουν στην ανάπτυξη, οπότε θα προχωρήσεις συνήθως σε πατάτες με λαδάκι, ρυζι, μακαρονάκι με κρέας, μπανάνες, γιαούρτι στραγγιστό με πλήρη λιπαρά, τυρί με ψωμάκι, κρόκο αυγού. Προφανώς δεν είναι οι οδηγίες για όλα τα παιδάκια ίδιες, και θα πρέπει να συνεννοηθείς με ένα γιατρό, αλλά σου παρέθεσα μία ενδεικτική λίστα τροφών σχετικά υψηλών σε θερμίδες που συνήθως υπάρχουν στο "μενού" ενός μωρού αυτής της ηλικίας.

 

Όσον αφορά τους ρυθμούς ανάπτυξης, να σου παραθέσω τα στατιστικά από το site που κάτα κόρον υποστήρίζει το θηλασμό και στο οποίο ανατρέχουν μαμάδες από όλο τον κόσμο:

http://kellymom.com/bf/normal/weight-gain-metric/

 

Αυτά τα μεγέθη αναπτυξης δεν είναι διαφορετικά για παιδιά που θηλάζουν, ίσα ίσα μωράκια που θηλάζουν αποκλειστικά μετά τους πολύ πρωτους  μήνες όταν πια λυθούν τα όποια προβλήματα, συνήθως είναι "μπουλουκάκια".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σε όλες. Όταν τον 6 μήνα ξεκινήσαμε τις στερεές τροφές ο παιδίατρος μου έδωσε οδηγία να σταματήσω να θηλάζω όταν δίνω στο παιδί φαγητό και να θηλάζω μόνο πρωί και βράδυ. Θεώρησα ότι έτσι έπρεπε να κάνω αφού μου το είπε (είναι και το πρώτο μου παιδί) και έτσι έκανα. Και ερχόμαστε στο σήμερα, ο μικρός μου έγινε ενός χρόνου. Ξαφνικά πριν λίγο καιρό άρχισε να με πιπιλάει να δείχνει δυσαρεστημένος και ότι δεν χορταίνει από τον θηλασμό. Έβγαλα το γάλα για να δω το γίνεται και συνειδητοποιώ ότι δεν έχω σχεδόν καθόλου γάλα. 30ml και από τα δύο στήθη. Μετά που το έψαξα κατάλαβα ότι το μεγάλο λάθος ήταν η οδηγία του παιδιάτρου. Έχω αρχίσει εδώ και τρεις εβδομάδες και βγάζω το γάλα με το θηλαστρο πρωί και βράδυ στην αρχή και τώρα και απόγευμα. Το πρωί έχω περισσότερο γάλα, το βράδυ μαζεύω το απογευματινό και το βραδινό και του τα δίνω μαζί.

Τι να κάνω για να αυξήσω ξανά την παραγωγή μου;;;

Έχει αρχίσει να συνηθίζει και το μπιμπερό ο μικρός και όταν τον βάζω στο στήθος πιπιλάει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...