Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός θηλασμός μετά τους 6 μήνες


Recommended Posts

Λυπάμαι, αλλά σε ένα δημόσιο φόρουμ δεν μπορούμε να παίρνουμε απαντήσεις μόνο από αυτούς που συμφωνούν μαζί μας, ειδικά όταν κάτι κρίνεται από ένα σωρό άτομα λάθος. διαβάζουν χιλιάδες γονείς και νέοι γονείς που πάνω στον αγώνα τους για πληροφόρηση μπορούν να πέσουν πάνω σε βλαβερή παραπληροφόρηση. Παρόλα αυτά, αν λέμε ότι γινόταν σεβαστό αυτό που ζήτησες, καμιά δεν θα σου απαντούσε στο τέλος.

 

Δεν σχολιάζω συνήθως τέτοια ποστ, όμως θα συμφωνήσω με την Ειρήνη πως δεν θα ήθελα να σιωπήσω σε μια τέτοια κατάσταση έστω και σε ένα φόρουμ.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

13 ώρες πρίν, cold16 είπε:

αυτο θελω να κανω να φαει οσο και οποτε θελει εκεινη .6 μηνων εβαζε τα παντα στο στομα της οποτε δεν θεωρουσα οτι ηταν ετοιμη.ουτε να κατσει καλα καλα δεν μπορουσε.επεφτε. και για αυτο το καθυστέρησα. .τωρα την βλεπω ετοιμη και της εχω αρχισει τα φρουτα.

 

πρίν από 14 λεπτά , cold16 είπε:

  και μην το πιστευετε.χρησιμοποιουμε γιογιο απο 6 μηνων (γιατι απο τοτε μπορουσε να κατσει)

και αλλα πολλα.

 

Να βοήθησω θέλω Gold και όχι να ψειρίσω...

Ακούγεσαι πολύ πιεσμένη 

Δεν αμφισβητώ τις παρατηρήσεις σου ως προς το μωρό , έτσι θα είναι , εσύ το ξέρεις καλύτερα απο όλους. Αυτό που οφείλεις και έχεις υποχρεώσει να κάνεις όμως  ΚΑΘΕ μέρα είναι να του δίνεις φρούτα και φαγητό. Κρεατόσουπα  ή κοτόσουπα ή λαχανικών σούπα ή πουρέ λαχανικών ή... ή....ή.....

Θα φάει όσο θέλει λίγο πολύ ή καθόλου αλλά εσύ κάθε μέρα θα τα προσφέρεις.  Δεν αποφασίζεις αν θα του τα προσφέρεις.Αυτό νομίζω ότι και όλες σου λένε. 

 

Το μήλο επίσης μέσα σε όλα αυτά  μου χτυπά καμπανάκι επικινδυνότητας.Δεν δίνεις αλεσμένα ή πουρε στο μωρό να προσπαθήσει να δοκιμάσει γεύσεις - να φάει -να χορτάσει  ίσως... αλλα δίνεις απο τα πιο απαγορευτικά και επικίνδυνα για να πνιγεί καθώς σίγουρα 8 μηνών θα έχετε περίπου 4 δοντάκια.

Είμαι προβληματισμένη  μαμά Gold .

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Eirini60 said:

 

34 minutes ago, Eirini60 said:

Αυτό το "Δεν νιώθω ανασφάλεια, κοιτάω πάνω απ'όλα τί θέλει το παιδί μου".. θα ήθελα να το σχολιάσω... αν είναι να ρωτάμε τα παιδιά 8,5 μηνών τί θέλουν.... εμένα η κόρη μου θέλει να τραβήξει ότι βρεί πάνω στα τραπέζια και ας της έρθουν στο κεφάλι...θέλει να σκαρφαλώσει στα κάγκελα του μπαλκονιού... θα την αφήσω;;;

 

 φυσικα και εννοω να κανει οτι θελει χωρις να παθει κακο.... δε χρειαζοταν να γινει καν σχολιασμος πανω σε αυτο... ποια μανα θα αφηνε το παιδι της να σκαρφαλωσει στα καγκελα?

 

34 minutes ago, Eirini60 said:

 

Έχεις καταλάβει ότι μεγαλώνεις έναν ξεχωριστό άνθρωπο; και όχι ένα αντικείμενο που σου ανήκει και μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις; 

 

 ακριβως και για αυτο την σεβομαι και κοιταω τι θελει.

πιστευω πως αν την πιεσω να φαει τοτε την κανω οτι θελω εγω ναι.γιαυτο συμφωνω με το finger food.

 

35 minutes ago, Eirini60 said:

"Με ολο τον σεβασμο ζητησα να μην απαντησει καποιος που ειναι αντιθετος με αυτο που θελω να κανω."

Πολύ δημοκρατικό αυτό που ζήτησες...τη στιγμή που γράφεις σε φόρουμ και ζητάς απόψεις, δεν μπορείς να ζητάς μόνο μία συγκεκριμένη άποψη...

 

"και ετσι περιμενα  απαντησεις απο αλλες μανουλες που και εκεινες δεν ειδαν ετοιμα τα παιδια τους και ξεκινησαν πιο μετα."

μάλλον δεν υπάρχουν τέτοιες μανούλες, γι'αυτό δεν πήρες και απάντηση...

 

 

δημοκρατικο δεν ειναι  περιμενα να ειναι σεβαστο ομως γιατι ειπα οτι αυτα που μου λετε τα ακουω καθε μερα.

υπαρχουν πιστεψε με,,,

38 minutes ago, Eirini60 said:

Δεν είναι κακό που στους 8 μήνες δεν τρώει πολλά-πολλά, η στάση σου μάλλον μας προβληματίζει...που δεν σε ενδιαφέρει να αρχίσει να τρώει παραπάνω και θεωρείς ότι ΜΟΝΟ εσύ ξέρεις τί χρειάζεται το παιδί σου. Οκ, το κάθε παιδί είναι ξεχωριστό, αλλά δεν νομίζω ότι κάποιο από τα παιδιά μας είναι ΤΟΣΟ ιδιαίτερο "είδος" που να θέλει τόσο διαφορετική μεταχείριση και να μη μετράει η άποψη κανενός γιατρού ή γενικώς ανθρώπου.

 

 ενοχλει η σταση μου? που εχω αποψη? που σεβομαι το παιδι μου?

ναι μονο εγω ξερω το παιδι μου και ναι ειναι ιδιαιτερο.

εσενα δεν υπηρξε καμια στιγμη που να μην ηθελε να φαει? ειμαι σιγουρη οτι υπηρξε ..τι εκανες? το ζορισες τελικα?

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει καθολου δοντια.

μπορουσε να κατσει απο 6 μηνων αλλα ειπα οτι επεφτε(το ανεφερα γιατι δεν ηθελα να βαζω σε γιογιο ενα μωρο που δεν εχει αρχισει να καθετε) τωρα μπορει να κατσει μονη της στο πατωμα η σε καρεκλα χωρις να την περνει το βαρος.

 

θα της δεινω καθε μερα φρουτα...

 

 

Link to comment
Share on other sites

cold16 μίλησα εξ ολοκλήρου για τους παιδιάτρους που είναι και σύμβουλοι θηλασμού, δεν αναφερόμουν στους κλασικούς. Εσύ η ίδια έγραψες ότι η τελευταία παιδίατρος είναι και σύμβουλος γαλουχίας, πάνω σ'αυτό τοποθετήθηκα. Οι παιδίατροι βλέπουν τη συνολική εικόνα του μωρού και με βάσει τα δεδομένα βάρος, ύψος, περίμετρος κεφαλιού, κλπ βγάζουν συμπεράσματα. Από εκεί και πέρα ο τρόπος που θα εισάγεις τη στερεά τροφή (αλεσμένα, πατημένα, κομματάκια) καθώς και η ποσότητα έχουν να κάνουν με τις ανάγκες και τη προτίμηση του κάθε μωρού.

Οι κοπέλες σου πρότειναν τρόπους σταδιακής εισαγωγής της στερεάς τροφής. Καμμία κοπέλα δεν σου πρότεινε να δώσεις τόσα ml, τόσες φορές την ημέρα. Εσύ καθορίζεις το διαιτόλογιο του μωρού με βάσει όπως προείπα τις ανάγκες του. Οι ανησυχίες που εκφράστηκαν αναφέρονταν στη δήλωσή σου για αποκλειστικό θηλασμό (που εσύ το μεταφράζεις μόνο γάλα ενώ η πραγματική έννοια είναι μητρικό γάλα και όχι ξένο) μετά το χρόνο με ίσως συμπληρωματική τη στερεά τροφή καθώς επίσης και στην άρνησή σου να προσφέρεις από τώρα 8 1/2 μηνών ποικιλία τροφών στερώντας την δυνατότητα στο μωρό να δοκιμάσει γεύσεις.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κ γω ανησυχω λιγο λογω μια ειδησης που κυκλοφορει.κ θα ηθελα να ειναι τρολ

Cold καλα κανεις κ παρατηρεις τις αναγκες του μωρου.κ ναι καποια παιδακια λογω αλλεργιων αργουν αλλα τελικα αναιρεσες οτι εχετε.απο τη μια δ καθοταν καλα κ απο την αλλα απο 6μηνων στο γιογιο

Το να φαει πουρε δ ειναι κτ κακο κ μεις τρωμε δωσε πιο μαλακες τροφες,μπανανα,μανγκο,αβοκαντο,βρασμενη πατατα,γλυκοπατατα,καλοκυθα,κολοκυθακι

Κ οχι δ χρριαζονται τα δοντια.με μονο δυο κατω η κορη μου μασουλαγε βανιλιες κ ροδακινα κ με 4ετρωγε μπιφτεκια

Κ μεβα δ ετρωγε γι αυτο υπολογιζα οτι ετρωγε μαξιμουμ 70-80γρ κρεατοχορτοσουπα για δυο μηνες,μετα καθολου για δυο μηνες κ μετα δυο κουταλιες κ σιγα σιγα αυξανε.φρουτα στην αρχη 50-100-150γρ.μετα καθολου,κ μετα σιγα σιγα 1,2,3φρουτα

Αλλα συο βαρος ηταν πολυ καλα.αλλα κ η γενικοτερη αναπτυξη της.ενω η γιατρο σας ανησυχει

Εγω νομιζω θα σου προτεινα να πατε σε νοσοκομειο.που σκεφτηκες κ συ για γιατρο οικονομικα

Link to comment
Share on other sites

δεν ανερεσα οτι εχει αλλεργιες..ποτε ειπα κατι τετοιο?η τελευται σε ηπια μορφη ηταν 3/5/17 αλλα απο κατι που εφαγα εγω

στο γιογο την κραταγα με τα χερια φυσικα....και συνεχιζω να την κραταω με  τα χερια δεν καθετε μονη της στο γιογιο.

Λυπαμαι πραγματικα που δεν εχω γινει κατανοητη. ενω ειναι πολυ απλο το θεμα που ανοιξα το εχετε κανει πολυπλοκο.

η μονη που με πιεζει ειναι η παιδιατρος και για αυτο ηθελα γνωμες και απο αλλες μαναδες τις οποιες και πηρα και συμφωνω και ευχαριστω για τις συμβουλες.

Βλεπω οτι πολλες μαναδες δεν πιεστικατε και δεινατε οποτε ηθελε το μωρο η μπορει και να σταματαγατε και να ξαναξεκιναγατε μετα απο 1 βδομαδα πχ.... ε ακριβως αυτο θα κανω και εγω απλα ηθελα μια παραπανω γνωμη.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κ γω δ συμφωνω με τις ολλες απαγορευσεις των παιδιατρων .για μενα σε ενα παιδι που δ υπαρχουν αλλεργιες μεχρι το χρονο απαγορευεται αλατι,ζαχαρη κ μελι.αυτο που εκανα ηταν να δινω φυσικες τροφες.για δυο βδομαδες μονο φρουτ,μετα 2βδομαδες κ λαχανικα κ μετα σε 2βδομαδες κ κρεας

Εγω μετα το χρονο της εδωσα κ φρεσκο γαλα για να το εισαγω κ να αποθηλασει καποια στιγμη σιγα σιγα αρχισε να τρωει πρωι γαλα με δημητριακα,φρουτο,μεσημεριανο κ μετα κανενα τοστ η τραχανα η αυγο κ μετα τα 1,5εκανε 5γευματα κ επινε κ γαλα προ υπνου.κ αποθηλασε στα δυο

Δ εχω διαβασει σε κανενα φορουμ για παιδακι χωρις αλλεργιες μετα το χρονο να μην τρωει καθουλου οχι επειδη δ θελει αλλα επειδη δ δινει η μαμα

Προσωπικα τριτο γευμα εδωσα στους 9μηνες 

Περιοδος μου ηρθε στους 5μηνες αποκλειστικου θηλασμου.δ ειχε φαει τπτ κ δ εκανε πανω απο 4ωρες μερα νυχτα να πιει γαλα

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπα δεν θελω ειπα δεν την εβρισκα ετοιμη σας παρακαλω να διαβαζετε προσεκτικα τι γραφω για να μην γινονται παρεξηγησεις.

εχω γραψει και 2 και 3 φορες πραγματα τα οποια αναφερω στην πρωτη σελιδα....

ειμαι σιγουρη οτι με μισητε αρκετα μελη...δεν πειραζει , δεχομαι ολες της αποψεις  και ας μην δεχεστε εσεις την δικια μου..

και σεβομαι την επιλογη καθε μανας για το παιδι της.

δεν κραταω κακιες γιατι ξερω οτι τα λετε ολα καλοπροαιρετα

ομως δεν εχετε καταλαβει τοση ωρα οτι θελω να ξεκινησω της τροφες κατι το οποιο μου λετε ολες...οποτε ως εδω συμφωνουμε.

απλα διαφωνητε στο οτι εγω δεν επρεπε να παρω την πρωτοβουλια να αρχισω δυο μηνες μετα τροφες.

θεωρητε οτι επρεπε να ξεκινησω 6 μηνων οπως κανατε οι περοσσοτερες. και οτι οτι σημαδι και να δω στο παιδι μου να το παραβλεπω γιατι απλα  η κοινωνια κανει αλλα και εγω πρεπει να την ακολουθω. yes sir!


Y.Γ συγνωμη που γινομαι ειρωνικη αλλα...

 

Link to comment
Share on other sites

Κ για να εχεις μια ιδεα κατα μεσο ορο ενα μωρο που θηλαζει απο τον 4-6ο παιρνει 300-600γρ το μηνα κ 6-12ο που ειναι πιο δραστηρια 200-400φυσικα κ υπαρχουν εξαιρεσεις αλλα εχετε τεραστια διαφορα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

"φυσικα και εννοω να κανει οτι θελει χωρις να παθει κακο...." 

Πώς ξέρεις ότι δεν θα πάθει κακό;;; όταν σου λένε να της κάνεις εξετάσεις και αρνείσαι; κακό δεν θα πάθει μόνο αν πέσει από το μπαλκόνι....

 

 

"εσενα δεν υπηρξε καμια στιγμη που να μην ηθελε να φαει? ειμαι σιγουρη οτι υπηρξε ..τι εκανες? το ζορισες τελικα?"

υπάρχουν πάρα πολλές στιγμές που δεν θέλει να φάει και δεν τη ζορίζω καθόλου. ίσα ίσα τσακώνομαι με τις γιαγιάδες που δεν την αφήνουν να σηκωθεί από το τραπέζι αν δεν αδειάσει το πιάτο. Όμως αντικειμενικά είναι ένα παιδάκι που γενικώς τρωει απ'όλα και ισορροπημένα, άλλες φορές τρώει πολύ και άλλες λιγότερο. Όλοι μας έχουμε σκαμπανεβάσματα στην όρεξή μας. 

 

Τέλος πάντων, δεν είσαι ανοιχτή σε καλοπροαίρετες συμβουλές, ούτε σε πιο κοφτές οι οποίες έγιναν αποκλειστικά και μόνο μήπως έτσι προβληματιστείς.

 

Εύχομαι να είναι πάντα καλά το παιδάκι σου...

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, kine said:

Λίγο υπερβολική; Χωρίς νόημα.

αυτο αισθανομαι και ηθελα να το πω....νιωθω μια αρνητικοτητα

2 minutes ago, Eirini60 said:

 

 

Εύχομαι να είναι πάντα καλά το παιδάκι σου...

ειμαι ανοιχτη για αυτο ειμαι εδω που ειμαι αν ειμουνα κλειστομυαλη θα εκανα οτι μου λεγανε χωρις δευτερη σκεψη χωρις να το ψαξω....σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , cold16 είπε:

αυτο αισθανομαι και ηθελα να το πω....νιωθω μια αρνητικοτητα

 

Τη νιώθεις επειδή αρνούμαστε να δεχτούμε όσα λες. Ξαναδιάβασε όλα τα σχόλια με νηφαλιότητα και μακάρι να πάρεις όσα χρειάζεται για καλό του παιδιού σου.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , cold16 είπε:

αυτο αισθανομαι και ηθελα να το πω....νιωθω μια αρνητικοτητα

Από εσένα προς όοοοολους τους άλλους, που όλοι σου δίνουν συμβουλές προς την ίδια κατεύθυνση

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που θα το πω, αλλά την προκαλείς.

 

Επιτίθεσαι υπερασπιζόμενη τη στάση σου, ενώ οι περισσότερες σου λενε οκ, προσπάθησε το περισσότερο και μην το αφήνεις και τελείως στην τύχη του γιατί είναι καλά το παιδί, αλλά εξαιρετικά αδύνατο.

Και η δική μου στο έτος και είναι 8 κιλά. Αλλά είναι υγιέστατη και δεν ανησυχώ.

 

Μην ψάχνεις εχθρούς εκεί που δεν υπάρχουν.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 minute ago, Eirini60 said:

Από εσένα προς όοοοολους τους άλλους, που όλοι σου δίνουν συμβουλές προς την ίδια κατεύθυνση

την οποια ακολουθω αν καταλαβατε...

Link to comment
Share on other sites

Just now, cold16 είπε:

την οποια ακολουθω αν καταλαβατε...

????? τί εννοείς;

έχεις δοκιμάσει να της δώσεις αλεσμένο φρουτάκι και είπε όχι;;;

έχεις δοκιμάσει να της δώσεις χορτόσουπα και είπε όχι;;

Link to comment
Share on other sites

σωστά, απλά μάλλον εμείς το εννοούμε με διαφορετικό τρόπο από εσένα. Και μάλλον γι'αυτό τσαντίζεσαι μαζί μας τόση ώρα.

Επίσης, σίγουρα διαφωνούμε στο ότι αρνείσαι να κάνεις την παραμικρή εξέταση στο παιδί, ενώ στο λένε οι γιατροί. Αν θεωρείς ότι όλα είναι καλά, τότε γιατί αποφεύγεις να κάνεις εξέταση αίματος; για να μην πονέσει το παιδί;

Δεν μιλάω να δώσεις φάρμακα, που είσαι κατά και καλά κάνεις. Μια ανάλυση αίματος όμως θα κάνει κι εσένα πιο σίγουρη ότι κάνεις το σωστό, και όλους τους γύρω σου να μη λένε κουβέντα!

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα μου δεν ειστε εσεις δεν σας θεωρω εχθρους...

το κοριτσακι μου δεν ειναι αδυνατο και ειναι υγειεστατο.-

και μην ξεχνατε η παιδιατρος γνωριζει οτι δεν της δινω τροφες  αρα ξερει οτι αναπτυσετε σωστα και συμφωνησε οπως σας ειπα για αλλον ενα μηνα.

απλα το προβλημα μου ηταν οτι ενιωσα να με πιεζει για την ποσοτητα και το ποτε μεσα στην μερα.

 

(θα το γραψω και στην πρωτη σελιδα...μολις καταλαβα οτι δεν γινετε)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Gold αντικειμενικά πλέον, μαμά προς μαμά για το θέμα σου, θα σου πω την άποψή μου.

8,5 μηνών 66cm και 6120 kg θα με κινητοποιούσε  να το ψάξω...  για να κοιμάμαι ήσυχη. Δηλαδή και όλα τέλεια να είναι θα έπρεπε να το επιβεβαιώσω τυπικά με τον γιατρό μου για να το δεχτώ ότι έτσι είναι φυσιολογικά το μωρό μικροκαμωμένο. Το ότι δεν έχει δόντια κανένα ακόμη οκ άργησε , το 66cm OK εντός καμπυλών  ισως είναι μικροκαμωμένη ή θα πάρει μπόι απότομα που λέμε. Το βάρος όμως δεν κολλάει στα παραπάνω είναι ανησυχητικό. Με δεδομένο ότι δεν δίνεις ακόμη στερεά τροφή και μάλιστα δεν δίνεις αλεσμένα θα πρέπει να σε ταρακουνήσει. Μαζί λοιπόν και με τα υπόλοιπα συμπτώματα που βλέπει η παιδίατρος, που δεν τα λες και λίγα, καταλαβαίνεις οτι κάτι τρέχει. Εχεις όλες τις ενδείξεις μπροστά σου ότι το παιδί πρέπει να φάει.

Αν σε ενδιαφέρει η υγεία του παιδιού σου και όχι οι ανυπόστατες φιλοσοφικές αναζητήσεις περί θηλαστικών ΘΑ Αλέσεις το φαγητό του παιδιού για να μπορέσει να φάει! Μετά δώστου και ότι άλλο σου κάνει κέφι  για να μαθαίνει να δοκιμάζει σε μη αλεσμένα.

Ειδικά 8,5 μηνών μωρό  χωρίς δόντια,  που πεινάει , που είναι ελλιποβαρής , τι να το κάνει το μήλο να το γλύφει? 

 

Το μωρό είναι ακόμη 8,5 μηνών, όλα μπορούν να είναι υπο έλεγχο , να αλλάξουν χωρίς κανένα πρόβλημα  εφόσον ξεκινήσεις από σήμερα τροφές με την καθοδήγηση της παιδιάτρου λιγο πολύ όσα σου γράψαν ΄΄ολες εδώ.

Αν μείνεις στις εμμονές σου και για το μέλλον (γιατι αυτό ακριβώς λες στα αρχικά σου μηνύματα) θα σου έλεγα να κατανοήσεις καλά τις  έννοιες:  ασιτία , στέρηση , αμέλεια , παραμέληση. 

Τέλος θα κλείσω με το να σε ενημερώσω ότι αν ήσουν δικός μου άνθρωπος και νοιαζόμουν για σένα  δεν θα καθόμουν με σταυρωμένα τα χέρια αν άκουγα όλη αυτή την θεωρία σου , θα σε βοηθούσα με κάποιον τρόπο.  Δεν είναι αυτό που λες ότι έχεις άλλη άποψη , δεν ακολουθείς το σύστημα ... είναι ότι βαδίζεις στα όρια του παραλόγου και όχι μόνη σου.

 

Φιλικά

σου ευχομαι το καλύτερο για σενα και το μωρό σου.

Link to comment
Share on other sites

Ποιες καμπύλες ακολουθείς είπες? Και έχεις τσεκάρει ότι είναι οκ???? Γιατί μόλις έβαλα τις μετρήσεις του βάρους του μωρού σου σε excel για θηλάζοντα βρέφη (κορίτσια) κι έχεις πέσει 2+ καμπύλες!!! Χτες να ανησυχήσεις, όχι σήμερα!!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

 

δλδ να μην την αφησω να φαει οτι θελει οσο θελει οπως ειπα οτι θελω να κανω?

αυτο θεωρεις εμμονη? τι να κανω? χωρις παρεξηγηση προσπαθω να καταλαβω....

Γιατι πριν λιγο ειπα μαλλον εξαρχης ειπα οτι ΝΑΙ ξεκινησε να τρωει φρουτακια.

πρωτα της εδωσα να γλειψει και μετα θα της τα κανω με το πηρουνακι και οτι παρει.

προσπαθω να καταλαβω τι μου λες... ειπα εγω οτι δεν θα της δωσω????

 

Η ιδια η παιδιατρος μαλιστα μου ειπε να ψαξω να την βρω γιατι αυτες του βιβλιου ειναι με μπουκαλι

καμπυλη

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/09/61/1a/09611a54d2ec34c7211adaebdfa5df66.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , cold16 είπε:

 

δλδ να μην την αφησω να φαει οτι θελει οσο θελει οπως ειπα οτι θελω να κανω?

αυτο θεωρεις εμμονη? τι να κανω? χωρις παρεξηγηση προσπαθω να καταλαβω....

Γιατι πριν λιγο ειπα μαλλον εξαρχης ειπα οτι ΝΑΙ ξεκινησε να τρωει φρουτακια.

με το πηρουνακι ειπα και οτι παρει.

που αυτο θα κανω απλα τωρα εγω προσπαθω να καταλαβω τι μου λες ειπα εγω οτι δεν θα της δωσω????

 

 

 

Να σου προτείνω κάτι; 

Βάλε την σε ένα καρεκλάκι φαγητού ή κάπου τέλος πάντων, και δώσε της με κουταλάκι μήλο-αχλάδι αλεσμένα. Αν θέλει και όσο θέλει.

Επανέλαβε και την επόμενη μέρα, λογικά θα φάει πχ μία κουταλιά παραπάνω. Έτσι ξεκινάνε όλα, την πρώτη μέρα μπορεί να μή φάνε και καθόλου  γιατί δεν ξέρουν καν τί είναι κουτάλι, αλλά σιγά σιγά τρώνε μία, δύο, πέντε μπουκιές. Όχι με το ζόρι, μπορεί να το θέλει. Το παιδί δεν ξέρει τί πρέπει να κάνει, οπότε κρατάει το πηρούνι αλλά δεν ξέρει ότι με αυτά μπορεί να χορτάσει. Πρέπει να της δείξεις το δρόμο.

Συγχρόνως ας κρατάει αν θέλεις τα κομματάκια, άλλο αυτό.

Το ίδιο κάνε και με χορτόσουπα.

Για τους συνδυασμούς και κάθε πότε θα βάλεις κάτι καινούριο δεν είμαι αρμόδια να στο πώ, απλά είπα μήλο αχλάδι επειδή είπες ότι ήδη έχει φάει από αυτά.

Και βέβαια, μην κάνεις τη δοκιμή αμέσως μετά από θηλασμό. Πριν από θηλασμό, ώστε να πεινάει. 

Επεξεργάστηκαν by Eirini60
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...