Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δημοσιο νοσοκομειο και rooming in


Recommended Posts

κοριτσια ξερει καποια να μου πει αν σε δημοσιο νοσοκομειο στην θεσσαλονικη επιτρεπεται να εχεις το μωρακι διπλα σου 24 ωρες το 24ωρο μετα την γεννα ή αν το κρατουν στην αιθουσα νεογνων ? νομιζω στο παπαγεωργιου δεν επιτρεπεται...στο ιπποκρατειο ??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νομιζω πως στα δημοσια συνηθως κανουν rooming in. Για τα συγκεκριμενα που ρωτας δεν γνωριζω αλλα εγω θα απαιτουσα να εχω το μωρο μου μαζι μου ειτε το επιτρεπει το νοσοκομειο ειτε οχι γιατι νομοθετικα ειναι δικαιωμα σου και μπορεις να το απαιτησεις...ειναι το μωρο σου! Θα σου πω μονο εμπειρα μιας φιλης σε ενα δημοσιο, η οποια μετα απο καισαρικη (εκει ειναι που δεν στο δινουν με τιποτα πριν το 12ωρο) εστελνε τον αντρα της συνεχεια, και τους πιεσε τοσο πολυ που της το δωσανε στο τελος. Ελπιζω να σου απαντησει καποιος που γνωριζει πιο συγκεκριμενα.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

στην καβάλα κάνουν rooming in  αλλά κρατάνε τα μωρά το πρώτο 24ωρο σε θερμοκοιτίδες με διάφορες δικαιολογίες... 

Δεν έτυχε μόνο σε εμένα αλλά και σε άλλες γνωστές μου. Γενικά η τακτική στα δημόσια είναι να σου το δίνουν αμέσως μετά τη γέννα, και ένας από τους λόγους είναι και η έλλειψη προσωπικού, αλλά πολλές φορές καθυστερούν θέλοντας κατά τη γνώμη μου να σαμποτάρουν το θηλασμό... δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο λόγο. 

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ με το καλο το μωρακι σου

Σε ολα τα δημοσια νοσοκομειο εχεις το μωρο συνεχεια μαζι σου

Αυτο γνωριζω απο τη δικη μου εμπειρια κ φιλες σε διαφορες πολεις

Συγκεκριμενα στην ξανθη ουτε για το γιατρο ουτε για ικτερο στο παιρνουν.κ τις δυο φορες με καισαρικη μου τα φερανε σε δυο ωρες περιπου

Δ βοηθησε το θηλασμο αλλα οκ

Link to comment
Share on other sites

είναι ανάλογα με το νοσοκομείο.

Εμένα από τη στιγμή που μου το φέρανε με βοήθησαν πολύ με το θηλασμό (οι μαίες και κάποιοι γυναικολόγοι , οι παιδίατροι δε θα το λεγα.. και το να μπει το μωρό θερμοκοιτίδα είναι αν δεν απατώμαι απόφαση του παιδιάτρου.. )

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ισως δ το εγραψα καλα.δ θηλασα μεσα στην πρωτη ωρα που. Ειναι το καλυτερο αλλα ευτυχως αυτο δ μας εμποδισε να θηλασουμε για πολυ καιρο

Καποιες μαιες γνωριζουν καποιες δυστυχως αν εισαι πρωταρα σε απογοητευουν.το καταλαβα τη δευτερη φορα που ηξερα.

Οι παιδιατροι το ιδιο.δ γνωριζουν πολλα για το θηλασμο αλλα σε αλλα κομματια ιατρικα εκει που γεννησα ηταν πολυ καλοι

Γενικα στο δημοσιο επειδη δ ειναι πανω απο το κεφαλι σου κ δ ασχολουνται μαζι σου κανεις πιο ευκολα αυτο που θες

Link to comment
Share on other sites

On ‎11‎/‎5‎/‎2017 at 1:23 ΜΜ, rozi05 είπε:

κοριτσια ξερει καποια να μου πει αν σε δημοσιο νοσοκομειο στην θεσσαλονικη επιτρεπεται να εχεις το μωρακι διπλα σου 24 ωρες το 24ωρο μετα την γεννα ή αν το κρατουν στην αιθουσα νεογνων ? νομιζω στο παπαγεωργιου δεν επιτρεπεται...στο ιπποκρατειο ??

σου απαντησα και στο καφε...και στα δυο νοσοκομεια το μωρο το εχεις συνεχεια διπλα σου. Αμεσως με τη γεννα και αφου εξεταστει από τους παιδιατρους περιπου δηλ. ένα διωρο μετα. Αν κανεις καισαρικη δικαιούσαι συνοδο για 2/24 για να μπορεις να φροντιζεις το μωρο. Στο ιπποκρατειο το δινεις 8-9:30 το πρωι για να το κανουν μπανιο οι μαιες και αν το δουν οι γιατροι, στο παπαγεωργιου δε γνωρίζω ποιες ωρες γιατι δε γεννησα εκει αλλα νοσηλευτηκα δυο εβδομάδες και ειδα. Στο ιπποκρατειο με το που παρεις το μωρο ερχεται μια μαια του παιδιατρικου και σε βοηθαει με το θηλασμο είναι , αυτές περνανε 3-4 φορες την ημερα με τελευταια γυρω στις 11 το βραδυ) και βλεπουν πως τα πας με τον θηλασμο, αν κατεβηκε το γαλα, ελεγχουν το στηθος  αν το μωρο είναι ενταξει κτλ. Αν τις χρειαστείς ενδιάμεσα πας και τις φωνάζεις και σε βοηθάνε. Το 99% από τις μαιες είναι καταπληκτικες. Βεβαια αν θελεις μπορεις να παρεις μπουκαλι τα οποια  δινουν συγκεκριμένες ωρες. Στο παπαγεωργιου είναι λιγο διαφορετικα, δηλ. ζητας και σου το ταιζουν. Γενικα επιλεγεις εσυ 100% τι θα φαει το μωρο σου με τις μαιες να <πιεζουν> για αποκλειστικο .  Ρωτα με αν θελεις κατι άλλο.

 

Επεξεργάστηκαν by iouliana

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

στο ιπποκρατειο μετα τη γεννα και αν κανεις καισαρικη δικαιούσαι συνοδο για 2 24ωρα γυναικα λενε για να μπορεις να φροντιζεις το μωρο ,εγω ειχα τον συζυγο μεχρι τελευταια μερα οπως και οι αλλες κοπελες στο θαλαμο. το πας 8-9:30 το πρωι για να  το δουν οι γιατροι κατα τ αλλα ολημερις μαζι σου. οι μαιες περνουσαν 1-2 φορες την ημερα  και μασ ελεγαν βαλτε τα στο στηθος!! Αν τις χρειαστείς ενδιάμεσα πας και τις φωνάζεις και σε βοηθάνε.αν θελεις μπορεις να παρεις μπουκαλι τα οποια  δινουν συγκεκριμένες ωρες ανα 3-4 ωρες.προτεινω να παιρνεις μπουκαλι γιατι το γαλα μπορει να ερθει κ μετα απο μια εβδομαδα ειδικα σε περιπτωση καισαρικης.

επισης μπορεις με δικη σου ευθυνη υπογραφεις χαρτι  μπορεις να φυγεις το νωριτερο σε τρεις μερες.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για την παρεμβαση αλλα το γαλα συνηθως κατεβαινει την τριτη μερα αλλα πιο πριν εχουμε λιγες σταγονες το πρωτογαλα το οποιο ειναι υπεραρκετο.το στομαχι των νεογεννητων χωραει ενα κουταλακι.επισης ο θηλασμος ειναι ζητηση κ προσφορα.οσο βαζεις το μωρο στο στηθος τοσο πιο γρηγορα θα κατεβει κ πιο πολυ γαλα

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, arkouditsa είπε:

στο ιπποκρατειο μετα τη γεννα και αν κανεις καισαρικη δικαιούσαι συνοδο για 2 24ωρα γυναικα λενε για να μπορεις να φροντιζεις το μωρο ,εγω ειχα τον συζυγο μεχρι τελευταια μερα οπως και οι αλλες κοπελες στο θαλαμο. το πας 8-9:30 το πρωι για να  το δουν οι γιατροι κατα τ αλλα ολημερις μαζι σου. οι μαιες περνουσαν 1-2 φορες την ημερα  και μασ ελεγαν βαλτε τα στο στηθος!! Αν τις χρειαστείς ενδιάμεσα πας και τις φωνάζεις και σε βοηθάνε.αν θελεις μπορεις να παρεις μπουκαλι τα οποια  δινουν συγκεκριμένες ωρες ανα 3-4 ωρες.προτεινω να παιρνεις μπουκαλι γιατι το γαλα μπορει να ερθει κ μετα απο μια εβδομαδα ειδικα σε περιπτωση καισαρικης.

επισης μπορεις με δικη σου ευθυνη υπογραφεις χαρτι  μπορεις να φυγεις το νωριτερο σε τρεις μερες.

τι εννοεις ? το μωρο μενει υποχρεωτικα 3/24 ωρα στο νοσοκομειο και εσυ μαζι του....γιατι την πρωτη φορα γεννησα απόγευμα Τεταρτης και με αφησαν να φυγω Κυριακη και την δευτερη (τον Αυγουστο) γεννησα στις 15:30 κυριακη και με το ζορι με αφησαν Τεταρτη να φυγω

Επεξεργάστηκαν by iouliana

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι.στα ιδιωτικα αν υπογραψεις ισως φυγεις.ετσι κ αλλιως πληρωνεις ολες τις μερες

Σε δημοσιο πολυ δυσκολο.ειδικα με καισαρικη.οι παιδιατροι θελουν να βλεπουν καθε μερα το μωρο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , vicky86 είπε:

Ναι.στα ιδιωτικα αν υπογραψεις ισως φυγεις.ετσι κ αλλιως πληρωνεις ολες τις μερες

Σε δημοσιο πολυ δυσκολο.ειδικα με καισαρικη.οι παιδιατροι θελουν να βλεπουν καθε μερα το μωρο

Ναι για τα ιδωτικα το ηξερα, στα δημοσια δε φευγεις με τιποτε αν δεν εχουν κλεισει τα 3/24ωρα.

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Aπο οποιοδηποτε νοσοκομείο, δημόσιο ή ιδιωτικό, ως ενήλικος μπορείς να φύγεις με δίκη σου ευθύνη. Το μωρό δεν μπορείς να το πάρεις αν ο γιατρός θεωρεί ότι υπάρχει κίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Aπο οποιοδηποτε νοσοκομείο, δημόσιο ή ιδιωτικό, ως ενήλικος μπορείς να φύγεις με δίκη σου ευθύνη. Το μωρό δεν μπορείς να το πάρεις αν ο γιατρός θεωρεί ότι υπάρχει κίνδυνος.

ναι εννοείται !απλα υποθετω ότι καμμια μαμα δε θα παρατουσε το μωρο για να βγει νωρίτερα

 

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 14/5/2017 at 8:37 ΜΜ, vicky86 είπε:

Συγνωμη για την παρεμβαση αλλα το γαλα συνηθως κατεβαινει την τριτη μερα αλλα πιο πριν εχουμε λιγες σταγονες το πρωτογαλα το οποιο ειναι υπεραρκετο.το στομαχι των νεογεννητων χωραει ενα κουταλακι.επισης ο θηλασμος ειναι ζητηση κ προσφορα.οσο βαζεις το μωρο στο στηθος τοσο πιο γρηγορα θα κατεβει κ πιο πολυ γαλα

το γαλα δεν κατεβαινει σε ολες την τριτη μερα παντα....

12 ώρες πρίν, iouliana είπε:

τι εννοεις ? το μωρο μενει υποχρεωτικα 3/24 ωρα στο νοσοκομειο και εσυ μαζι του....γιατι την πρωτη φορα γεννησα απόγευμα Τεταρτης και με αφησαν να φυγω Κυριακη και την δευτερη (τον Αυγουστο) γεννησα στις 15:30 κυριακη και με το ζορι με αφησαν Τεταρτη να φυγω

προσωπικα γεννησα στο ιπποκρατειο. εν γνωση μου και αφου περασαν οι γιατροι για τον καθημερινο ελενχο ρωτησα και μου ειπαν οκ με δικη σου ευθυνη μπορεις . υπεγραψα ενα χαρτι, ενημερωσα τις μαιες ,περασα μια βολτα απο την παιδιατρο να μου δωσει τα χαρτια και φυγαμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, arkouditsa είπε:

το γαλα δεν κατεβαινει σε ολες την τριτη μερα παντα....

προσωπικα γεννησα στο ιπποκρατειο. εν γνωση μου και αφου περασαν οι γιατροι για τον καθημερινο ελενχο ρωτησα και μου ειπαν οκ με δικη σου ευθυνη μπορεις . υπεγραψα ενα χαρτι, ενημερωσα τις μαιες ,περασα μια βολτα απο την παιδιατρο να μου δωσει τα χαρτια και φυγαμε.

Ακριβως αυτο εγραψα.συνηθως σε τρεις μερες.το πρωτογαλα ειναι υπεραρκετο.το στομαχι των νεογεννητων για τουλ μια εβδομαδα χωραει ενα κουταλακι μονο

Οσο πιο πολυ βαζουμε το μωρο στο στηθος τοσο πιο γρηγορα θα κατεβει το γαλα

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, arkouditsa είπε:

το γαλα δεν κατεβαινει σε ολες την τριτη μερα παντα....

προσωπικα γεννησα στο ιπποκρατειο. εν γνωση μου και αφου περασαν οι γιατροι για τον καθημερινο ελενχο ρωτησα και μου ειπαν οκ με δικη σου ευθυνη μπορεις . υπεγραψα ενα χαρτι, ενημερωσα τις μαιες ,περασα μια βολτα απο την παιδιατρο να μου δωσει τα χαρτια και φυγαμε.

Ισχύει ότι δεν κατεβαίνει σε όλες την τρίτη μέρα, ειδικά αν υπάρξει φαρμακευτική αγωγή που το εμποδίζει.

Ένας από τους λόγους ύπαρξης του θηλασμού είναι ότι δημιουργεί αυτές τις τόσο απαραίτητες συσπάσεις της μήτρας για την αποβολή των υπολειμμάτων. Θα θυμάστε όσες θηλάσατε ότι τις πρώτες μέρες, ο θηλασμός συνοδεύονταν από απότομους πόνους στην κοιλιά. Δυστυχώς, ένα από τα συνηθέστερα φάρμακα που δίνονται μετά τον τοκετό με στόχο αυτές τις συσπάσεις κύριώς σε καισαρικές), έχει ως παρενέργεια την αναστολή της παραγωγής γάλακτος.

Σε όλα τα δημόσια νοσοκομεία το μωρό το έχεις δίπλα σου, δε μπορεί να βγεις από το μαιευτήριο μην έχοντας μάθει πως να ντύνεις, αλλάζεις, πλένεις το μωρό σου σε καθημερινή βάση. Στα μαιευτήρια που είναι πιστοποιημένα ως φιλικά προς τα βρέφη, το μωρό πρέπει να μπει σε μισή ώρα το αργότερο στο στήθος της μαμάς, ασχέτως με το είδος του τοκετού. Στο Έλενα (δημόσιο) που γέννησα (με καισαρική) έτσι έγινε. Το ίδιο και σε φίλες μου στο Αρεταίειο. Για το Ιπποκράτειο έχω ακούσει το ίδιο από φίλες. Για το Παπαγεωργίου δεν ξέρω. Επίσης στο Έλενα, το μωρό μετά τον τοκετό καθαρίζεται (πχ από υπολείμματα στη μυτούλα κλπ) αλλά δεν πλένεται, ώστε το πολύτιμο σμήγμα με το οποίο είναι καλυμμένο να μείνει επάνω του τουλάχιστον για ένα 24ωρο. Επίσης δεν τους φοράνε σκουφάκια, η μαμά πρέπει να μπορεί να μυρίζει το κεφαλάκι του μωρού και γενικά να προωθείται όσο γίνεται το skin to skin, το οποίο είναι εξαιρετικά βοηθητικό στο δέσιμο και στον θηλασμό.

 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, arkouditsa είπε:

το γαλα δεν κατεβαινει σε ολες την τριτη μερα παντα....

προσωπικα γεννησα στο ιπποκρατειο. εν γνωση μου και αφου περασαν οι γιατροι για τον καθημερινο ελενχο ρωτησα και μου ειπαν οκ με δικη σου ευθυνη μπορεις . υπεγραψα ενα χαρτι, ενημερωσα τις μαιες ,περασα μια βολτα απο την παιδιατρο να μου δωσει τα χαρτια και φυγαμε.

α οκ καταλαβα, με δικη σου ευθυνη εννοείται ότι παιρνεις το μωρο και φευγεις οποτε θελεις

Επεξεργάστηκαν by iouliana

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κ στο νοσοκομειο που γεννησα δ πλενανε το μωρο για τον ιδιο λογο.κ ολο μαλωνανε οι μαιες να μην κουκουλωνουμε τα μωρα νοεμβρη μηνα.να ανοιγουμε τις κουρτινες τη μερα κ οχι χοντρες κουβερτες.ακομη κ απο το πηρεξακι να μπορουμε να το βλεπουμε κ να μας "βλεπει"

Σε οσας θηλαζαν δ δινανε φαρμακο για τις συσπασεις

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, iouliana είπε:

α οκ καταλαβα, με δικη σου ευθυνη εννοείται ότι παιρνεις το μωρο και φευγεις οποτε θελεις

Οχι, εφόσον μιλάμε για ανήλικο, δεν εννοείται. Αν ο παιδίατρος βλέπει θέμα, το μωρό παραμένει και βλέπεις τι προβλέπει ο νόμος μετά. Π.χ. να πω ένα ακραίο παράδειγμα, που έχω πετύχει μπροστά μου, πες ότι το μωρό έχει θέμα υγείας και ο γιατρός θεωρεί ότι κινδυνεύει. Δεν το παίρνεις απλώς και βγαίνεις από την πόρτα και δε σε ψάχνει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Οχι, εφόσον μιλάμε για ανήλικο, δεν εννοείται. Αν ο παιδίατρος βλέπει θέμα, το μωρό παραμένει και βλέπεις τι προβλέπει ο νόμος μετά. Π.χ. να πω ένα ακραίο παράδειγμα, που έχω πετύχει μπροστά μου, πες ότι το μωρό έχει θέμα υγείας και ο γιατρός θεωρεί ότι κινδυνεύει. Δεν το παίρνεις απλώς και βγαίνεις από την πόρτα και δε σε ψάχνει κανείς.

μαλλον μιλας για αμεσο κινδυνο υγειας γιατι εχω δει να υπογραφουν ότι δεν θελουν να γινει μια εξεταση σε βρεφος και εγω η ιδια εχω υπογραψει και εχω φυγει καποια στιγμη με το μωρο

Δηλαδη η κοπελα ενημερωσε τους παιδιατρους, της εδωσαν οδηγιες κτλ υπεγραψε και εφυγε με ευθυνη δικη της , δεν πηρε το μωρο και εξαφανιστηκε..αλλωστε και πρακτικα να το δεις δε γινεται αυτό...

 

Ξερεις ακριβως τι ισχυει? από περιεργεια ρωταω

Επεξεργάστηκαν by iouliana

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 17/5/2017 at 1:23 ΜΜ, iouliana είπε:

μαλλον μιλας για αμεσο κινδυνο υγειας γιατι εχω δει να υπογραφουν ότι δεν θελουν να γινει μια εξεταση σε βρεφος και εγω η ιδια εχω υπογραψει και εχω φυγει καποια στιγμη με το μωρο

Δηλαδη η κοπελα ενημερωσε τους παιδιατρους, της εδωσαν οδηγιες κτλ υπεγραψε και εφυγε με ευθυνη δικη της , δεν πηρε το μωρο και εξαφανιστηκε..αλλωστε και πρακτικα να το δεις δε γινεται αυτό...

 

Ξερεις ακριβως τι ισχυει? από περιεργεια ρωταω

Aν θεωρηθεί ότι υπάρχει κίνδυνος, σίγουρα δε βγαίνεις από το νοσοκομείο με παιδί. Τώρα αν εκκρεμεί μία εξέταση ρουτίνας, φαντάζομαι είναι άλλη περίπτωση. Δεν ξέρω το νόμο, αλλά το να μην αφήνουν να πάρει η μαμά το παιδί το έχω δει, και να συζητάνε για δικηγόρους, εισαγγελέα κλπ κλπ. Υπήρχε για τους παιδιάτρους όμως θέμα κινδύνου για τη ζωή του μωρού από οσο είχα καταλάβει (γινόταν απίστευτη φασαρία, και να μην ήθελες, άκουγες με λεπτομέρειες).

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Aν θεωρηθεί ότι υπάρχει κίνδυνος, σίγουρα δε βγαίνεις από το νοσοκομείο με παιδί. Τώρα αν εκκρεμεί μία εξέταση ρουτίνας, φαντάζομαι είναι άλλη περίπτωση. Δεν ξέρω το νόμο, αλλά το να μην αφήνουν να πάρει η μαμά το παιδί το έχω δει, και να συζητάνε για δικηγόρους, εισαγγελέα κλπ κλπ. Υπήρχε για τους παιδιάτρους όμως θέμα κινδύνου για τη ζωή του μωρού από οσο είχα καταλάβει (γινόταν απίστευτη φασαρία, και να μην ήθελες, άκουγες με λεπτομέρειες).

Θα υοαρχει λογικα και καποια δικλιδα ασφαλειας για το παιδι. Σε ευχαριστω που απαντησες !!

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, klouzeau είπε:

Καλησπέρα,κορίτσια.Μπορείτε να μου πείτε τι πρέπει να έχουμε μαζί μας για γέννα στο Ιπποκράτειο;

κατα αρχην πρεπει να εχεις παει να ανοιξεις καρτελα...για το ιστορικο και καλα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...