Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Για άλλη μια φορά θα συμφωνήσω με vtgian σε όσα γράφει. Μου φαίνεται πολύ περίεργο που δεν θηλάζεις καθόλου την ημέρα, αφού μέχρι τον ένα χρόνο το γάλα είναι η βασική τροφή του παιδιού κι οι στερεές λειτουργούν συμπληρωματικά. Είναι πάρα πολύ λογικό να αναζητάει θηλασμούς το βράδυ αφού δεν θηλάζει καθόλου την ημέρα. Στην ηλικία που είστε τώρα με το άγχος αποχωρισμού αγκαζέ, να ξέρεις θα δυσκολευτείς περισσότερο να διακόψεις το θηλασμό και μάλιστα σε μια περίοδο που γυρνάς στη δουλειά και άρα θα λείπεις στο μωρό σου περισσότερο. Αν δεν σε βιάζει κάτι, περίμενε λίγο να προσαρμοστείτε πρώτα με αυτό και μετά ξεκινάς τον αποθηλασμό.

Με λίγη προσπάθεια συνδυάζεται μια χαρά η εργασία με το θηλασμό, στο λέω ως μαμά που επέστρεψα στην εργασία μου όταν ήταν 4,5 μηνών και θηλάζουμε αποκλειστικά ως και σήμερα με επιτυχία. Επίσης, αρχικά είχα πει κι εγώ πως θα θηλάσω μέχρι τον πρώτο χρόνο, αλλά βλέποντας το μωρό πως το αποζητάει πλέον έχω αποφασίσει πως είναι κάτι που θα γίνει αρκετά πιο σταδιακά κι όχι 12 μηνών νταν το κόβουμε. Σε κάθε περίπτωση όταν πρόκειται για μη φυσικό αποθηλασμό (κάτι που σπάνια γίνεται πριν τα 2 χρόνια) το πιο σωστό είναι να συμβουλευόμαστε πιστοποιημένο σύμβουλο θηλασμού για να είναι όσο γίνεται πιο ανώδυνος για το μωρό, εγώ πάντως αυτό έχω σκοπό να κάνω.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 5/8/2017 at 10:12 ΠΜ, Chou είπε:

Προσωπικά Θέλω να κόψω τους βραδινους θηλασμούς Αλλά και τον ένα και μοναδικό πρωινό Όταν ξυπνάει   ... κυρίως όμως τη νύχτα που ξυπνάει 4 με 5 φορές και μένω αυπνη με αποτέλεσμα το πρωί να Είμαι κουρασμένη . .

Σε καταλαβαίνω απόλυτα!! :oops: Μια από τα ίδια κι εμείς αλλά θηλάζει και όλη την ημέρα! Υποθέτω περνάει κάποια φάση και θα ξανα ηρεμήσουμε αλλά όταν δεν την παλεύω καθόλου (είναι μέρες που πονάει το στήθος μου σα μελανιασμένο από το πολύ το μουτσου μουτσου!!!!) 

α) αναλαμβάνει ο μπαμπάς να σηκώνεται τη νύχτα, εγώ δεν πηγαίνω καθόλου. Οταν την κοιμίζει άλλος άνθρωπος, προφανώς δεν ζητάει να θηλάσει, ενώ αν πάω εγώ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να κοιμηθεί χωρίς στήθος. Θα γκρινιάξει λίγο παραπάνω αλλά θα κοιμηθεί. Μάλιστα, δεν δίνουμε ούτε γάλα σε αυτές τις περιπτώσεις (παρόλο που το έχω έτοιμο στο ψυγείο). Διαπίστωσε ο μπαμπάς ότι μόλις της δίνει να πιει νερό, συνέρχεται από τα κλάματα κι έπειτα αφήνεται πιο εύκολα στην αγκαλιά του να νανουριστεί. Τελικά δεν του παίρνει πάνω από 10-15 λεπτά η όλη υπόθεση, δηλαδή λιγότερο απ' όσο θα θήλαζε. 

β) μια στο τόσο την αφήνω να κοιμηθεί τους γονείς μου για να ξεξουραστούμε και οι δυο. Παρόλο λοιπόν που όταν είμαστε μαζί θηλάζει 4-5 φορές τη νύχτα, με τη μαμά μου, ναι μεν ξυπνάει συχνά, αλλά την κοιμίζει στο 5λεπτο με λίγο κούνημα και ούτε ζητάει γάλα, ούτε και το θέλει από το μπιμπερό όταν της το προσφέρει.

Οπότε, μήπως να δοκιμάσεις να αναλάβει κάποιος άλλος τα νυχτερινά ξυπνήματα και να δείτε πως θα πάει για καμιά βδομάδα; Το άλλο επίσης που κάνω εγώ είναι να ξενυχτάω λίγο παραπάνω για να προλάβω τα πρώτα της ξυπνήματα (ενώ ο μπαμπάς κοιμάται) και τα χαράματα αφήνω αυτόν να σηκωθεί και συνεχίζω εγώ έναν λίγο πιο ενιαίο ύπνο μέχρι το πρωί. Σκεψου κι αλλες εναλλακτικές, υπάρχουν λύσεις αν είστε κι εσείς λίγο πιο ευέλικτοι με την καθημερινή σας ρουτίνα.

Καλή τύχη όπως και να 'χει :wink:

Επεξεργάστηκαν by kine
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, vtgian είπε:

Καλημέρα!

Πρώτα από όλα, μπράβο που συνεχίζεις να θηλάζεις. Πέρα από το γεγονός ότι προσφέρεις στο παιδί σου το ιδανικό γάλα, να ξέρεις ότι κάνεις και ένα πολύτιμο δώρο στον εαυτό σου χαρίζοντας του προστασία απέναντι στον καρκίνο του μαστού. Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας προτείνει θηλασμό μέχρι τα  2 έτη και έπειτα όσο επιθυμεί το παιδί και η μαμά. Οι υπόλοιπες σχολιάστριες παραπάνω σου είπαν πολύ σωστά ότι:

  • Ο/η παιδίατρος σου έχει δώσει εντελώς λάθος οδηγίες για αποθηλασμό. 
  • Στην ηλικία που είναι το μωρό σου, το οποιοδήποτε άλλο γάλα δε θα σου εξασφαλίσει ότι το μωρό θα κοιμάται αδιάλειπτα καθώς υπάρχουν άλλοι λόγοι που εμποδίζουν τον ύπνο του
  • Δεν υπάρχει λόγος να εισάγεις σε αυτή την ηλικία μπιμπερό, έχει ήδη μάθει να πίνει υγρά με άλλο τρόπο.
  • Όπως και να έχει, σε ένα μήνα θα μπορείς να του δώσεις φρέσκο γάλα (είτε κατσικίσιο, είτε αγελαδινό)

Καταλαβαίνω ότι το θέμα του ύπνου είναι αυτό που σε αγχώνει περισσότερο και όχι ο θηλασμός. Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, αλλά νομίζω ότι αν δεν έπρεπε να επιστρέψεις στην εργασία, δε θα το σκεφτόσουν και τόσο να διακόψεις. Από τη δική μου εμπειρία, που επέστρεψα δουλειά στους 10 μήνες και η κόρη μου είχε 2 με 3 ξυπνήματα κάθε βράδυ στις καλές μέρες και πολλά περισσότερα τις κακές (δόντια, ιώσεις, άγχος αποχωρισμού) το γάλα δεν έπαιξε κανένα ρόλο. Δεν κατάφερα αποκλειστικό θηλασμό αλλά τουλάχιστον περιόριζα τη φόρμουλα στο ελάχιστο (κάποια λίγα ml σε κάποια γεύματα). Ήταν κουραστικό, κάποιες μέρες ήμουν τελείως ζόμπι. Το γάλα όμως ξαναλέω δεν είχε καμία απολύτως σχέση με την ποιότητα του ύπνου. Το παιδί κοιμόταν καλά όταν α. είχε γεμάτη μέρα β.δεν είχε κανένα πόνο και γ. με είχε χορτάσει. Πχ τα ΣΚ κοιμόταν πάντα πολύ καλύτερα. Ο θηλασμός βοήθησε πολύ στην αποκατάσταση της σχέσης μας λόγω των ωρών απουσίας μου. Με αυτό το τρόπο, το μωρό ανακουφιζόταν γρήγορα. Όταν ξεμπερδέψαμε από δόντια και βρήκαμε τις ισορροπίες μας με τη δουλειά, έστρωσε και ο ύπνος. Προσωπικά δεν αποσύνδεσα τον ύπνο από τον θηλασμό γιατί μου ήταν πολύ ξεκούραστο να ξέρω ότι έτσι θα κοιμηθεί εύκολα. Τώρα που είναι 2 και κάτι, το αποσυνδέει μόνη της η κόρη μου, κάποιες μέρες κοιμάται θηλάζοντας, κάποιες μέρες με παραμύθι. Οι θηλασμοί έχουν περιοριστεί σε κάποιους πρωινούς, κάποιους βραδινούς και σπανιότερα μέσα στη μέρα.

Ο πιο ομαλός τρόπος αποθηλασμού είναι η τεχνική "δεν αρνούμαι, δεν προσφέρω". Θηλάζεις δηλαδή μόνο αν σου ζητήσει το παιδί και δεν το προτείνεις ποτέ εσύ. Έτσι και το στήθος σου προσαρμόζεται ομαλά με τα νέα δεδομένα και προσαρμόζει ανάλογα την παραγωγή. Εσείς είστε ήδη σε καλό δρόμο αφού δεν ζητάει μέσα στην ημέρα.

Τέλος, αν ακόμα πιστεύεις ότι θα είστε καλύτερα αν αποθηλάσει, θα σου πρότεινα να συμβουλευτείς σύμβουλο για το πως να το πετύχεις (αφού ο παιδίατρος σας δεν ξέρει - συνήθως οι παιδίατροι αν δεν είναι και σύμβουλοι μόνο λάθος κατεύθυνση δίνουν σε αυτό το θέμα) και το βιβλίο  "No cry sleep solution" της E.Pantley που θα σε βοηθήσει στο θέμα του ύπνου.

 

 

Είσαι πολύ σωστή σε όσα λες και όντως δε θα σε διαψευσω .. δε θα ήθελα να σταματήσω θηλασμό αν δεν επέστρεφα στη δουλειά.. βέβαια το καλό είναι ότι Επειδή είμαι δασκάλα επιστρέφω για 15 μέρες και μετά δουλεύω πάλι από Σεπτέμβριο . .. οπότε μάλλον θα το τρεναρω το θέμα του αποθηλασμου .... σε ευχαριστώ πολύ για την κατανόηση!!!!!

πρίν από 54 λεπτά , kine είπε:

Σε καταλαβαίνω απόλυτα!! :oops: Μια από τα ίδια κι εμείς αλλά θηλάζει και όλη την ημέρα! Υποθέτω περνάει κάποια φάση και θα ξανα ηρεμήσουμε αλλά όταν δεν την παλεύω καθόλου (είναι μέρες που πονάει το στήθος μου σα μελανιασμένο από το πολύ το μουτσου μουτσου!!!!) 

α) αναλαμβάνει ο μπαμπάς να σηκώνεται τη νύχτα, εγώ δεν πηγαίνω καθόλου. Οταν την κοιμίζει άλλος άνθρωπος, προφανώς δεν ζητάει να θηλάσει, ενώ αν πάω εγώ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να κοιμηθεί χωρίς στήθος. Θα γκρινιάξει λίγο παραπάνω αλλά θα κοιμηθεί. Μάλιστα, δεν δίνουμε ούτε γάλα σε αυτές τις περιπτώσεις (παρόλο που το έχω έτοιμο στο ψυγείο). Διαπίστωσε ο μπαμπάς ότι μόλις της δίνει να πιει νερό, συνέρχεται από τα κλάματα κι έπειτα αφήνεται πιο εύκολα στην αγκαλιά του να νανουριστεί. Τελικά δεν του παίρνει πάνω από 10-15 λεπτά η όλη υπόθεση, δηλαδή λιγότερο απ' όσο θα θήλαζε. 

β) μια στο τόσο την αφήνω να κοιμηθεί τους γονείς μου για να ξεξουραστούμε και οι δυο. Παρόλο λοιπόν που όταν είμαστε μαζί θηλάζει 4-5 φορές τη νύχτα, με τη μαμά μου, ναι μεν ξυπνάει συχνά, αλλά την κοιμίζει στο 5λεπτο με λίγο κούνημα και ούτε ζητάει γάλα, ούτε και το θέλει από το μπιμπερό όταν της το προσφέρει.

Οπότε, μήπως να δοκιμάσεις να αναλάβει κάποιος άλλος τα νυχτερινά ξυπνήματα και να δείτε πως θα πάει για καμιά βδομάδα; Το άλλο επίσης που κάνω εγώ είναι να ξενυχτάω λίγο παραπάνω για να προλάβω τα πρώτα της ξυπνήματα (ενώ ο μπαμπάς κοιμάται) και τα χαράματα αφήνω αυτόν να σηκωθεί και συνεχίζω εγώ έναν λίγο πιο ενιαίο ύπνο μέχρι το πρωί. Σκεψου κι αλλες εναλλακτικές, υπάρχουν λύσεις αν είστε κι εσείς λίγο πιο ευέλικτοι με την καθημερινή σας ρουτίνα.

Καλή τύχη όπως και να 'χει :wink:

Για να δούμε:  θα αναλάβει ο μπαμπάς λοιπόν μιας και οι γονείς μ ζουν μακριά μου ... Ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Δεν ανοιγω post γιατι το θεμα μου ειναι πολυ ομοιο με της θεματοθετριας. Λοιπον... Ο μπεμπης μου ειναι 9 μηνων και θηλαζουμε αποκλειστικα. Επειδη ομως το Δεκεμβρη επιστρεφω στη δουλεια...θελω να του κοψω τους ημερησιους θηλασμους...Πινει το πρωι, στις 10 και μετα στις 3, στις 5, μετα στις 8 για υπνο και ολο το βραδυ παλι πινει...Κατι που ειναι ασχετο με το ποσο εχει φαει, ασχετο με το αν βγαζει δοντια, ακομη δεν εχει αρρωστησει. Να προσθεσω οτι ειναι μεγαλο μωρο, 10 κιλα οταν ηταν 6 μηνων, 11 και κατι στους 8.

Οταν του παρελειψα ενα ή δυο θηλασμους μεσα στην ημερα, εβγαλε τα σπασμενα το βραδυ. Ξενο δεν πινει, ουτε με τον μπαμπα του, το δοκιμασαμε. (Δοκιμασα 5 διαφορετικες μαρκες )Τι να κανω;;;

Ολες οι συμβουλες ευπροσδεκτες.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , xarouli είπε:

Δεν ανοιγω post γιατι το θεμα μου ειναι πολυ ομοιο με της θεματοθετριας. Λοιπον... Ο μπεμπης μου ειναι 9 μηνων και θηλαζουμε αποκλειστικα. Επειδη ομως το Δεκεμβρη επιστρεφω στη δουλεια...θελω να του κοψω τους ημερησιους θηλασμους...Πινει το πρωι, στις 10 και μετα στις 3, στις 5, μετα στις 8 για υπνο και ολο το βραδυ παλι πινει...Κατι που ειναι ασχετο με το ποσο εχει φαει, ασχετο με το αν βγαζει δοντια, ακομη δεν εχει αρρωστησει. Να προσθεσω οτι ειναι μεγαλο μωρο, 10 κιλα οταν ηταν 6 μηνων, 11 και κατι στους 8.

Οταν του παρελειψα ενα ή δυο θηλασμους μεσα στην ημερα, εβγαλε τα σπασμενα το βραδυ. Ξενο δεν πινει, ουτε με τον μπαμπα του, το δοκιμασαμε. (Δοκιμασα 5 διαφορετικες μαρκες )Τι να κανω;;;

Ολες οι συμβουλες ευπροσδεκτες.

 

Θα πάρεις θήλαστρο τουλάχιστον για να μην πρηστείς όταν λείπεις τον πρώτο καιρό, θα συνεχίσεις να θηλάζεις και όταν με το καλό πας στη δουλειά τα πραγματα σιγά σιγά θα αλλάξουν. Στην αρχή θα θηλάζει τη νύχτα αρκετά μάλλον, άσε τον κανένα μήνα να προσαρμοστεί και το ξανασκέφτεσαι μετα. 9 με 11 μήνες είναι μεγάλη διαφορά. Ακόμη χρειάζεται γάλα σαν κύρια τροφή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορείς να κόψεις σταδιακά κάποιους από τους πρωινούς θηλασμούς όσο θα λείπεις σταδιακά λίγο λίγο από το σπίτι ώστε να αρχίσει να συνηθίζει και την απουσία σου. Να γίνει μια ομαλή προσαρμογή με το νέο φροντιστή. Σε ένα μήνα  που ξεκινάς θα είναι 10 μηνών, μια ηλικία που δεν χρειάζεται να πίνει γάλα όσο λείπεις.  Θα τρώει φαγάκι και θα θηλάζει όταν γυρνάς. Εσύ στη δουλειά θα αποσυμφορείς με το χέρι μέχρι το στηθος σου να προσαρμοστεί στις νέες συνθήκες.  Να περιμένεις βέβαια πως μπορεί να "βγάζει τα σπασμένα" και να αναπληρώνει το βράδυ. Υπομονή και καλή επιστροφή στη δουλειά!  

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

α. Θα χρειαζεται αποσυμφορηση, ε? Ελπιζα να αποφυγω τα πρηξιματα, πετρωματα, γιατι τα ειχα πολυ εντονα και με ταλαιπωρησαν στην αρχη.

β. η αληθεια ειναι οτι θελω να πιει και ξενο...εχω συνηθισει στην ιδεα των παιδιων που πινουν πολυ γαλα (ολοι στην οικογενεια μου) και νομιζω οτι αυτο που πινει απο μενα ειναι πλεον λιγο για τις αναγκες του.

γ. το προβλημα ειναι πως ενω αποφασισα και βρηκα κολπακια να μην πινει γαλα ως το μεσημερι, μετα απο μερικες μερες, αγνωστο γιατι, αρχισε να αντιδρα με γοερο κι απελπισμενο κλαμα για στηθος, οποτε ενα βημα μπρος, δυο πισω !

Link to comment
Share on other sites

Α)Λογικά, δεν θα είναι έντονα όπως στην αρχή και το στήθος σου θα προσαρμοστεί γρηγορότερα.

Β)Το γάλα σου καλύπτει 100% τις ανάγκες του σε γάλα. Αν θες να αποθηλάσεις και γι αυτό να δώσεις ξένο, είναι άλλο κομμάτι. 

Γ)γιατί είναι μικρό και έχει ξεκινήσει το άγχος αποχωρισμού. Κανένα μωρό στην ηλικία του δεν θα δεχτεί εύκολα την άρνηση στήθους/αποθηλασμό. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!Για να μην τα ξαναγράφω (δεν προλαβαίνω) ρίξε μια ματιά εδώ την δική μου περίπτωση..

http://parents.org.gr/forum/topic/87787-anagastika-apothilasmos-3-minon-klaiei-synecheia/?page=2#comment-1751568

 

Link to comment
Share on other sites

 

Διαβασα την ιστορια της elfer, εχουμε αρκετα μεγαλη διαφορα. Θηλαστρο δε θελω να ξαναχρησιμοποιησω...εχω τραυματικες εμπειριες...

Ειχα μυκητιαση, υπερπαραγωγη, επαθα μαστιτιδα, ,φραζουν οι γαλακτοφοροι ποροι κατα καιρους...το θηλαστρο απλα αποσυντονιζε το στηθος κι επιδεινωνε την κατασταση (ειδικα για την αποφραξη πορων, γιατι τραβαει γαλα απο συγκεκριμενους).  Δεν μπορω να βγαζω με το χερι? Θα ειναι λιγο?

23 ώρες πρίν, marakiz είπε:

γιατί είναι μικρό και έχει ξεκινήσει το άγχος αποχωρισμού

 εχεις δικιο, αυτο προκαλει ολη την ιστορια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μάλλον δεν είμαι το κατάλληλο άτομο για να σου απαντήσω γιατί θήλασα λίγο και το δικό μου μωρό ξύπναγε μόνο μία φορά το βράδυ από την πρώτη μέρα. Σύμφωνα όμως με αυτά που λες, αφού δεν θηλάζει την ημέρα και θηλάζει μόνο το βράδυ και μόνο αν είσαι εσύ εκεί, ενώ με τους άλλους δεν γκρινιάζει για γάλα, νομίζω ότι η ανάγκη του δεν είναι διατροφική αλλά ψυχολογική. Όταν είσαι εσύ εκεί έχει συνηθίσει να του προσφέρεις στήθος, είναι ο δικός σας τρόπος επαφής. Οπότε μάλλον η λύση είναι να αναλάβει ο μπαμπάς το βράδυ. Θα γίνει αυτός κουρέλι για λίγο καιρό αλλά νομίζω ότι σε 1-2 εβδομάδες θα σταματήσει να ξυπνάει για θηλασμό.  

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να πρέπει να βγάζεις γάλα? Δεν τρώει καλά στερεές? Θα τον θηλάζεις όταν γυρνάς. Εγω γύρισα στη δουλειά όταν ήταν 4.5 μηνών.  Λίγο πριν κλείσει τους 9 μήνες σταμάτησα να αντλώ. Το στήθος μου προσαρμόστηκε πολύ γρήγορα στις αλλαγές.

 

Σε αυτό που προτείνει η Mary να συνυπολογίσεις πως δεν θα γίνει μόνο ο μπαμπάς κουρέλι,  αλλά και το μωρο επίσης. . Οικογενειακά ίσως θα γίνετε με το κλάμα που θα ρίξει.  Έτσι στα ξαφνικά θα έχει μια μαμά που θα λείπει πρώτη φορά για ώρες τα πρωινά και τα βράδια δεν θα είναι εκεί επίσης. Μήπως να μπαίναμε λίγο στη θέση του μωρού?

 

Γενικά όσο του αρνείσαι,  τόσο εντείνεται η επιθυμία του να θηλάσει γιατί καταλαβαίνει την άρνηση και νιώθει περισσότερη ανασφάλεια. 

 

Βασικά θέλω να καταλάβω για να σου απαντώ πάνω σε αυτό που ψάχνεις.  Προβληματίζεσαι γιατί θες να αποθηλάσεις και δεν ξέρεις πως  ή επειδή δεν ξέρεις πως να συνεχίσεις με το θηλασμό τώρα που γυρνάς στη δουλειά? 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, xarouli είπε:

 

Διαβασα την ιστορια της elfer, εχουμε αρκετα μεγαλη διαφορα. Θηλαστρο δε θελω να ξαναχρησιμοποιησω...εχω τραυματικες εμπειριες...

Ειχα μυκητιαση, υπερπαραγωγη, επαθα μαστιτιδα, ,φραζουν οι γαλακτοφοροι ποροι κατα καιρους...το θηλαστρο απλα αποσυντονιζε το στηθος κι επιδεινωνε την κατασταση (ειδικα για την αποφραξη πορων, γιατι τραβαει γαλα απο συγκεκριμενους).  Δεν μπορω να βγαζω με το χερι? Θα ειναι λιγο?

 εχεις δικιο, αυτο προκαλει ολη την ιστορια...

Το θήλαστρο που χρησιμοποίησα ήταν νοσοκομειακό έκανε τις ίδιες κινήσεις με το μωρό,το είχα νοικιάσει απο φαρμακείο.Με το χέρι το είχα κάνει στην αρχή μέχρι να αποφασίσω με το θήλαστρο.Ήταν λίγο επώδυνο αλλά τη δουλειά του την έκανε.Τότε που το εκανα έβγαζα την ιδια ποσότητα κ με τους δυο τρόπους,απλά το χέρι ήταν πιο αργό,πιο δύσκολο κ πιο επώδυνο.Το ότι έχεις προηγούμενη κακη εμπειρία δε θα προσπαθησω να στο αλλάξω,ο καθένας έχει τα δικά του θέματα.Αν το φοβάσαι προσπάθησε με το χέρι να δεις πως θα πάει.Εχει δίκιο η Marakiz στην τελευταία ερώτηση.Νομίζω θα μπορούσαμε να βοηθήσουμε περισσότερο

Link to comment
Share on other sites

Ωχ σόρρυ xarouli μπερδεύτηκα. Απάντησα με βάση τα δεδομένα της chou η οποία τα έθεσε το Μάιο, οπότε υποθέτω ότι έχει λύσει ήδη το πρόβλημά της! Εσύ είσαι άλλη περίπτωση. Καμία σχέση, εσύ θηλάζεις την ημέρα και θες να κόψεις θηλασμούς κάποιους θηλασμούς γιατί θα πας στη δουλειά από ότι κατάλαβα. Ε, λοιπόν σε αυτό δεν μπορώ καθόλου να σε βοηθήσω!!! Πάλι συγνώμη που απάντησα άλλ’ αντ’ άλλων!

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, xarouli είπε:

 

Διαβασα την ιστορια της elfer, εχουμε αρκετα μεγαλη διαφορα. Θηλαστρο δε θελω να ξαναχρησιμοποιησω...εχω τραυματικες εμπειριες...

Ειχα μυκητιαση, υπερπαραγωγη, επαθα μαστιτιδα, ,φραζουν οι γαλακτοφοροι ποροι κατα καιρους...το θηλαστρο απλα αποσυντονιζε το στηθος κι επιδεινωνε την κατασταση (ειδικα για την αποφραξη πορων, γιατι τραβαει γαλα απο συγκεκριμενους).  Δεν μπορω να βγαζω με το χερι? Θα ειναι λιγο?

 εχεις δικιο, αυτο προκαλει ολη την ιστορια...

 

Δε θες να βγάζεις γάλα για να πίνει, αλλά για να μην πάθεις μαστίτιδα κόβωντάς το απότομα (ή στην καλύτερη να μην κυκλοφορείς μουσκεμένη στο γάλα στο τέλος της ημέρας στη δουλεια). Θα χρειαστείς θήλαστρο (ή με το χέρι αν μπορείς) τις πρώτες βδομάδες στη δουλειά για να μειώσεις σταδιακά την παραγωγή. Αν συνεχίζεις να θηλάζεις στο σπίτι, δε χρειάζεσαι έξτρα γάλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Σε αυτό που προτείνει η Mary να συνυπολογίσεις πως δεν θα γίνει μόνο ο μπαμπάς κουρέλι,  αλλά και το μωρο επίσης. . Οικογενειακά ίσως θα γίνετε με το κλάμα που θα ρίξει.  Έτσι στα ξαφνικά θα έχει μια μαμά που θα λείπει πρώτη φορά για ώρες τα πρωινά και τα βράδια δεν θα είναι εκεί επίσης. Μήπως να μπαίναμε λίγο στη θέση του μωρού?

 

Σιγα μην αφησω τον παιδαρα μου τοσες ωρες και το βραδυ! (κολημενη αγορομανα)

Γιαυτο θελω να το κανω σταδιακα...Δηλαδη να μην τρωει αρχικα στις 10 το πρωι...(για να μην εχω και θεμα με το στηθος),μετα να σταματησω το μεσημεριανο (γιατι θα γυριζω 4-5) και μολις φτασουμε στο χρονο- κανα 2μηνο μετα τη δουλεια ν΄αρχισω να κοβω το βραδυ. Καλα, δεν υπαρχει, λες και το εχει καταλαβει, εχει παθει κατι και συνεχεια μου κατεβαζει την μπλουζα. Μοιαζει πιο προσκολημενος...Μην του αφησω και κανενα ψυχολογικο:shock:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και το καταλαβαίνει ότι κάτι συμβαίνει!! Γι αυτό προσκολλάται περισσότερο. Γνώμη μου είναι προς το παρόν κι εφόσον έχει φάει τη φρίκη του, να μην τον αποθαρρύνεις. Μπορείς να κάνεις αυτό που σου πρότεινα αρχικά ώστε να κόψεις τα γεύματα σταδιακά και ανώδυνα σε αυτή τη φάση. Ποιος θα τον κρατάει όσο λείπεις? Να αρχίσει να έρχεται λίγες ώρες πχ δυο εβδομάδες πριν γυρίσεις στη δουλειά. Τις πρώτες μέρες θα λείπεις μια ώρα, μετά θα λείπεις δύο ώρες. 3 ώρες κοκ μέχρι που θα γυρίσεις στη δουλειά κανονικά. Έτσι ούτε στο μωρό θα κακοφανεί τόσο η απουσία σου όσο και η απώλεια γευμάτων, ούτε το στήθος σου θα έχει πρόβλημα, θα προσαρμοστεί καλύτερα.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Ενα κόλπο που βοηθά είναι να θηλάζεις μόνο σε συγκεκριμένο μέρος. Ας πούμε στο κρεβάτι αν σκοπεύεις να θηλάζεις τη νύχτα, ή σε μία συγκεκριμένη πολυθρόνα. Δε θα αλλάξει κάτι σε μία βδομάδα, αλλά με τον καιρό θα σταματήσει να ζητά χωρίς να υπάρχει το τελετουργικό του "πάμε στο μέρος όπου θηλάζουμε"

Link to comment
Share on other sites

Θα τον προσεχει ο μπαμπας του και η πεθερα μου. Εχει κατσει μαζι σους και 3ωρα και 4ωρα χωρις κανενα προβλημα. Ειναι υποδειγματικο το αγορι μου.:-D Τρωει και ολο του φαγητο μαζι τους.

@ΑΡΓΚ αυτο που λες το κανω απο το 2ο μηνα, λογω τεμπελιας κατα βαση...Δε νομιζω να συνεχιζα το θηλασμο αν επρεπε να τον κραταω αγκαλια- πολυ σπανια το κανουμε.

Νομιζω θα τον βρουμε τον δρομο μας. Απλα θα ηθελα να πιει και ξενο για να ειμαι σιγουρη οτι πινει αρκετο γαλα :-P το εχω αυτο το κολημα. Πρωι βραδυ ποσα ml να μπορει να πιει απο εμενα; 200? αντε 300. Του φτανουν?

Μαλλον ειναι απορια χαζομαμας αυτη, αλλα τελοσπαντων, θα το συζητησω και με την παιδιατρο.

Link to comment
Share on other sites

xarouli, είναι όντως δικό σου κόλλημα αυτό. :) 

To γάλα σου του φτάνει και του περισσεύει.

Για μένα είναι κρίμα εφόσον δεν θα σταματήσεις μάλιστα το θηλασμό να πίνει σκόνη, δεν θα του προσφέρει κάτι έξτρα. Θα καταλάβαινα περισσότερο να είχε κλείσει χρόνο και να ήθελες να συμπληρώσεις με φρέσκο (κατσικίσιο ιδανικότερα) που και πάλι δεν χρειάζεται ένα παιδί, εφόσον πάντα συνεχίζεται ο θηλασμός. 

Αυτά από μένα κι επειδή ρώτησες, εσύ θα κάνεις αυτό που πιστεύεις καλύτερο.
 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

On 7/11/2017 at 8:58 ΜΜ, xarouli είπε:

Θα τον προσεχει ο μπαμπας του και η πεθερα μου. Εχει κατσει μαζι σους και 3ωρα και 4ωρα χωρις κανενα προβλημα. Ειναι υποδειγματικο το αγορι μου.:-D Τρωει και ολο του φαγητο μαζι τους.

@ΑΡΓΚ αυτο που λες το κανω απο το 2ο μηνα, λογω τεμπελιας κατα βαση...Δε νομιζω να συνεχιζα το θηλασμο αν επρεπε να τον κραταω αγκαλια- πολυ σπανια το κανουμε.

Νομιζω θα τον βρουμε τον δρομο μας. Απλα θα ηθελα να πιει και ξενο για να ειμαι σιγουρη οτι πινει αρκετο γαλα :-P το εχω αυτο το κολημα. Πρωι βραδυ ποσα ml να μπορει να πιει απο εμενα; 200? αντε 300. Του φτανουν?

Μαλλον ειναι απορια χαζομαμας αυτη, αλλα τελοσπαντων, θα το συζητησω και με την παιδιατρο.

 

To μωρό κάπου στο χρόνο πρέπει να πίνει τις μισές θερμίδες του από γάλα. Αν λοιπόν δεις εκεί στους 9-10 μήνες ότι π.χ. θηλάζει μόνο 2 φορές, πράγματι δεν φτάνει. Αν όμως είναι π.χ. 4 και 4 γεύματα στερεά, είστε καλά. Δε θες να παραπίνει γάλα από την άλλη όσο μεγαλώνει γιατί μπορεί να σου βρεθεί με καμιά αναιμία λόγω κακης απορρόφησης σιδήρου. Δεν είναι καλό π.χ. κοντά στο γεύμα με κρέας να πίνει και ένα γάλα από πάνω. Ολα με μέτρο.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι εχω καταλαβει, προτιμμαει να μην πιει καθολου, παρα να πιει ξενο... Μετα το χρονο θελω να του τον κοψω εντελως. Θα πιει φρεσκο γαλα ή θα εχουμε θεμα;

Η αληθεια ειναι πως αρχισα να εχω τετοια αγχη γιατι αρχισε να μη με "γεμιζει" πλεον ο θηλασμος- αν και ακουγεται καπως εγωιστικο. Ενω ως τωρα το εκανα με απιστευτη ορεξη και διαθεση και ενιωθα πληροτητα, τωρα πια μερικες φορες το κανω απο μητρικο καθηκον... Τελοσπαντων, σημασια εχει να ειμαστε υγιεις και τα υπολοιπα, ελπιζω, μανα και γιος θα τα συζητησουμε και θα βρουμε τη λυση :-D

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε αγχώσω αλλά μπορεί να έχετε θέμα ΚΑΙ με το φρέσκο. Τα μωρά τείνουν να προτιμούν το μητρικό και όλα όσα αυτά περιλαμβάνει. Θα αντιδράσει, όχι τόσο για την τροφή, περισσότερο που δεν θα έχει την επαφή αυτή που ξέρει από τότε που γεννήθηκε και θα του κοστίσει. Ας χρονίσει να δοκιμάσετε φρέσκο να δείτε πως θα το πάρει κι αν συνεχίζεις να καταπιέζεσαι το βλέπεις τότε (ή/και το ξανασυζητάμε αν θες) πως να το κόψεις όσο πιο ομαλά γίνεται.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Να πω για την ιστορια, οτι τα καταφεραμε και ηπιε ξενο (ας μη με πυροβολησουν οι θηλασουζες :-D), με εμενα να φευγω απο το σπιτι. Μετα απο 3-4 μερες με τον μπαμπα του, το δεχτηκε κι απο μενα. Κατα τ' αλλα, θηλαζει οπως πριν, σαν μην ηπιε γουλια απο το αλλο. Απλα μου εφυγε ενα αγχος για την εναρξη της δουλειας, μη μενει πεινασμενος :-P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...