Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΛΟΜΑΚΑΡΟΝΑ !!!


aglaia

Recommended Posts

Μελομακάρονα

 

χωρίς "όσο πάρει και όσο σηκώσει"

 

 

Υλικά

 

2 φλ. ηλιέλαιο ή καλαμποκέλαιο ή ελαιόλαδο Μυτηλίνης (το προτιμώ)

½ φλ. χυμό πορτοκαλιού

½ φλ. κονιάκ

1 κ.γ. γαρύφαλλο κοπανισμένο

2 κ.σ. κανέλλα

2 βανίλιες (προτιμώ 2 κ.σ. απόσταγμα βανίλιας)

ξύσμα από 2 πορτοκάλια κι 1 λεμόνι (κατά προτίμηση βιολογικά)

1 κ.γ. σόδα

½ φλ. ζάχαρη (και με 1/4 μια χαρά γίνονται)

2 φλ. σιμιγδάλι ψιλό (Αγ. Γεωργίου)(340 g)

4 – 4 ½ φλ. αλεύρι "μάνα" κίτρινο κοσκινισμένο μαζί με το μπέικιν (τις δύο τελευταίες φορές έβαλα ακριβώς 480 γραμ. και γίνανε άψογα)

2 κ.γ. μπέικιν πάουντερ

1 κ.γ. αλάτι

 

 

Επιπλέον μπαχαρικά που δεν περιλαμβάνονται στις παραδοσιακές συνταγές αλλά τα κάνουν ξεχωριστά:

 

1 κ.γ. φρεσκοτριμμένο μοσχοκάρυδο

1 κ.γ. μπαχάρι

 

Αν δεν έχετε κονιάκ μπορείτε να χρησιμοποιήσετε οποιδήποτε ποτό με 40 αλκοολικούς βαθμούς: ρακή (χωρίς γλυκάνισο ή άλλα αρωματικά), βότκα, ουίσκι, σλιβοβίτσα, eau de vie κλπ.

 

Εκτέλεση

 

Σε ένα μεγάλο μπολ ανακατεύουμε τα υγρά με τα αρωματικά, διαλύουμε τη σόδα και τη ζάχαρη και προσθέτουμε το σιμιγδάλι. Το αφήνουμε λίγο να απορροφήσει όσα υγρά μπορεί (αν δεν το κάνουμε και ρίξουμε αμέσως το αλεύρι θα νομίσουμε ότι χρειάζεται περισσότερο αλεύρι με τα γνωστά αποτελέσματα....)

 

Στη συνέχεια προσθέτουμε τα 4 φλιτζάνια αλεύρι μαζί με το μπέικιν.

 

Η ζύμη θα πρέπει να είναι μαλακή, μόλις να πλάθεται και όταν μένει λίγο να βγάζει κάπως το λάδι. Αν είναι πιο σφιχτή τα μελομακάρονα θα γίνουν σκληρά και δεν θα απορροφούν το σιρόπι. Αν γίνει πολύ μαλακή τα μελομακάρονα θα σκάνε και θα διαλύονται. Το ιδανικό είναι να σκάνε πολύ λίγο στο ψήσιμο. Στην ανάγκη δοκιμάζουμε ψήνοντας ένα μελομακάρονο. Συνήθως δεν χρειάζεται το υπόλοιπο μισό φλιτζάνι αλεύρι.

 

Υπολογίστε περίπου 15-16 ml ζύμης για κάθε μελομακάρονο (κουτάλι μεζούρα). Ξεγελάνε στο μάτι και φαίνονται μικρά αλλά όταν ψήνονται φουσκώνουν και απλώνουν. Αν τα κάνετε μεγαλύτερα κινδυνεύουν να γίνουν σαν παντόφλες. Γίνονται περίπου 70 κομμάτια (σε κομψό μέγεθος!)

 

Τα πλάθουμε σαν χοντρά δάχτυλα κυλινδρικά, καθώς ψήνονται παίρνουν ένα πιο πεπλατυσμένο σχήμα. Τα τοποθετούμε σε ταψί στρωμένο με χαρτί ψησίματος. Ψήνουμε στους 175ο C με αέρα για 25 min.

 

Μπορείτε να ψήσετε δύο ταψιά μαζί στον αέρα, στις θέσεις 2 και 4, σε αυτή την περίπτωση στα 15 λεπτά αλλάζετε τη θέση στα ταψιά (βάζετε το πάνω κάτω) και ψήνετε συνολικά 30 min δηλαδή 5 λεπτά περισσότερα.

 

Σιρόπι

 

Εκδοχή 1η

 

3 φλ. ζάχαρη

1 ½ φλ. μέλι

1 φλ. νερό

 

Αφήνετε το σιρόπι να βράσει 2-3 λεπτά ενώ το ξαφρίζετε με τρυπητή κουτάλα (η ένταση της φωτιάς όχι στο max, προσοχή δεν το αφήνουμε από τα μάτια μας γιατί αν φουσκώσει και χυθεί... ποιος θα καθαρίσει τα σιρόπια;; )

 

Στρώνετε τα μελομακάρονα σε ένα-δύο ταψιά, κοντά το ένα στο άλλο. Ρίχνετε πάνω τους το βραστό σιρόπι (τα μελομακάρονα είναι κρύα). Σε 3 περίπου λεπτά τα γυρίζουμε ανάποδα. Τα γυρίζουμε άλλες δύο φορές και τα αφήνετε να κρυώσουν ανάποδα.

Ετοιμάζετε το καρύδι χοντροτριμμένο και βουτάτε ένα-ένα τα μελομακάρονα στο καρύδι για να κολλήσει πάνω τους.Έτσι τα καρύδια μένουν στο μελομακάρονο κι όχι στην πιατέλα... :wink:

 

 

Κάνω πλέον μόνο την παραπάνω εκδοχή αλλά υπάρχει και η πιο παραδοσιακή γι αυτούς που τα προτιμούνε πιο μαλακά έως λασπωμένα.

 

 

Εκδοχή 2η

 

για πιο μαλακά έως λασπωμένα μελομακάρονα

 

3 φλ. ζάχαρη

1 ½ φλ. μέλι

2 φλ. νερό

 

 

Σύμφωνα με την παραδοσιακή συνταγή:

 

Βουτάτε τα μελομακάρονα για 1 περίπου λεπτό. Αφού σιροπιάσετε περίπου τα μισά, αραιώνετε λίγο το σιρόπι με 1 φλ. καφέ νερό γιατί έχει δέσει και δεν απορροφάται από τα μελομακάρονα. Συνεχίζετε με τα υπόλοιπα.

 

Την εκδοχή αυτή την έχω εγκαταλείψει γιατί τη βρίσκω πολύ κουραστική, αντ'αυτού προτιμώ την παρακάνω διαδικασία:

 

Στρώνετε τα μελομακάρονα σε ένα-δύο ταψιά, κοντά το ένα στο άλλο. Ρίχνετε πάνω τους το βραστό σιρόπι (τα μελομακάρονα είναι κρύα). Σε 10 περίπου λεπτά τα γυρίζουμε ανάποδα. Αν τα προτιμάτε με λιγότερο σιρόπι, δοκιμάζετε και τα γυρίζετε νωρίτερα ή με περισσότερο αργότερα.

 

Το σιρόπι είναι υπερβολικό και η συνταγή είναι γι αυτούς που τα προτιμούνε λασπωμένα.

 

Χρονομέτρησα το σιρόπιασμα και κατέληξα στο εξής: στα 2 λεπτά είναι πολύ καλά για το γούστο μου, στα 3 λασπώνουν ελαφρώς, στα 4 λασπώνουν πολύ.

 

Για να κολλήσουν τα καρύδια βάζω λίγο σιρόπι σε ένα κατσαρολάκι, το βράζω λίγη ώρα, δένει κάπως και όταν κρυώσει γίνεται σαν μέλι, σε αυτό βουτώ τα μελομακάρονα και τα βάζω στα καρύδια όπως παραπάνω για να κολλήσουν!

 

Καλά Χριστούγεννα! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις


Διαφημίσεις

Και κάτι ξεχωριστό:

 

Προαιρετικά για πιο αρωματικά μελομακάρονα προσθέτετε:

1 κ.γ. φρεσκοτριμμένο μοσχοκάρυδο και ....

1 κ.γ. τριμμένο μπαχάρι (all spice in english)

 

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Αγλαϊα τελεια και τα μελομακαρονα!!!!Καμια αλλη συνταγη τελεια εχεις???? :lol::lol::lol:

 

the best!

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=12172&postdays=0&postorder=asc&start=45

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγλαϊα τελεια και τα μελομακαρονα!!!!Καμια αλλη συνταγη τελεια εχεις???? :lol::lol::lol:

 

the best!

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=12172&postdays=0&postorder=asc&start=45

εφυγα για σουπερ μαρκετ..
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επαναφέρω το θέμα γιατί κάποιες που τα έκαναν με το πηχτό σιρόπι (το 1 φλ νερό) τα βρήκαν πολύ γλυκά.

 

Εμένα γενικά μου φαίνονται πολύ γλυκά, οπότε δεν μπορώ να τα ξεχωρίσω. Η αρχική συνταγή είχε 1 φλ ζάχαρη και το μείωσα στο μισό και για τις δύο εκδοχές σιροπιού.

 

Σήμερα τα έκανα με 1/4 φλ ζάχαρη, έγιναν πολύ καλά αλλά δεν τα σιρόπιασα ακόμη. Για την ώρα τα τρώμε έτσι!

 

Το γράφω για να ξέρετε ότι μπορείτε να μειώσετε κι άλλο τη ζάχαρη. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία την πάτησα!

Μόλις τα έβαλα για ψήσιμο συνειδητοποίησα οτι μου τελείωσε το μέλι!

Τώρα τι κάνω?

Να τα αφήσω να τα σιροπιάσω αύριο?Να κάνω σιρόπι χωρίς μέλι?Αλλά τι μελομακάρονα θα είναι αυτά χωρίς μέλι??

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, ειμαι στη δευτερη εκδοχη του σιροπιου κ εχω απορια. Αφου τα βουτηξουμε στο σιροπι για 1 λεπτο, μετα τα βαζουμε στο ταψι και τους ριχνουμε το υπολοιπομ σιροπι απο πανω (αφου το εχουμε ξαναζεστανει?) και το αφηνουμε για αλλα δεκα λεπτα???

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία την πάτησα!

Μόλις τα έβαλα για ψήσιμο συνειδητοποίησα οτι μου τελείωσε το μέλι!

Τώρα τι κάνω?

Να τα αφήσω να τα σιροπιάσω αύριο?Να κάνω σιρόπι χωρίς μέλι?Αλλά τι μελομακάρονα θα είναι αυτά χωρίς μέλι??

 

Έτσι κι αλλιώς τα σιροπιάζεις όποτε θέλεις! Δεν υπάρχει βιασύνη! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, ειμαι στη δευτερη εκδοχη του σιροπιου κ εχω απορια. Αφου τα βουτηξουμε στο σιροπι για 1 λεπτο, μετα τα βαζουμε στο ταψι και τους ριχνουμε το υπολοιπομ σιροπι απο πανω (αφου το εχουμε ξαναζεστανει?) και το αφηνουμε για αλλα δεκα λεπτα???

 

Κάπου μπερδεύτηκες.

 

Στη δεύτερη εκδοχή βάζουμε τα μελομακάρονα στο ταψί, τα περιχύνουμε με το σιρόπι, τα γυρίζουμε και τα ξαναγυρίζουμε (προσοχή να μην παραρουφήξουν) και τα βγάζουμε.

 

Το λίγο σιρόπι που πήζουμε δεν το ρίχνουμε από πάνω, το βάζουμε σε ένα μπωλ για να βουτάμε λίγο τα μελομακάρονα και αμέσως τα βάζουμε στα καρύδια για να κολλήσουν.

Link to comment
Share on other sites

αγλαια να πω και απο εδω οτι γιναν πολυ ωραια τα μελομακαρονα σου! :)

ηθελα ομως να σε ρωτησω..εκανα την πρωτη εκδοχη..αλλα θα ηθελα να γινουν λιγο πιο μαλακα και να απορροφησουν λιγο παραπανω σιροπι οχι ομως και να γινουν λασπωμενα... να βάλω λιγοτερο αλευρι?(ειχα βαλει 4μιση φλυτζανια) να βαλω 4 φλ. για παραδειγμα? ή να βαλω περισσοτερο νερο στο σιροπι?ποια ειναι η γνωμη σου?

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

 

Εκδοχή 2η

 

για πιο μαλακά έως λασπωμένα μελομακάρονα

 

3 φλ. ζάχαρη

1 ½ φλ. μέλι

2 φλ. νερό

 

 

Βουτάτε τα μελομακάρονα για 1 περίπου λεπτό. Αφού σιροπιάσετε περίπου τα μισά, αραιώνετε λίγο το σιρόπι με 1 φλ. καφέ νερό γιατί έχει δέσει και δεν απορροφάται από τα μελομακάρονα. Συνεχίζετε με τα υπόλοιπα.

 

Στρώνετε τα μελομακάρονα σε ένα-δύο ταψιά, κοντά το ένα στο άλλο. Ρίχνετε πάνω τους το βραστό σιρόπι (τα μελομακάρονα είναι κρύα). Σε 10 περίπου λεπτά τα γυρίζουμε ανάποδα. Αν τα προτιμάτε με λιγότερο σιρόπι, δοκιμάζετε και τα γυρίζετε νωρίτερα ή με περισσότερο αργότερα.

 

Το σιρόπι είναι υπερβολικό και η συνταγή είναι γι αυτούς που τα προτιμούνε λασπωμένα.

 

Χρονομέτρησα το σιρόπιασμα και κατέληξα στο εξής: στα 2 λεπτά είναι πολύ καλά για το γούστο μου, στα 3 λασπώνουν ελαφρώς, στα 4 λασπώνουν πολύ.

 

Για να κολλήσουν τα καρύδια βάζω λίγο σιρόπι σε ένα κατσαρολάκι, το βράζω λίγη ώρα, δένει κάπως και όταν κρυώσει γίνεται σαν μέλι, σε αυτό βουτώ τα μελομακάρονα και τα βάζω στα καρύδια όπως παραπάνω για να κολλήσουν!

 

Καλά Χριστούγεννα! :)

 

Καπου οντως χανομαι :oops:

Με ενδιαφερει η δευτερη εκδοχη γιατι μου αρεσουν μαλακα (εως λασπωμενα, οπως λες). Η απορια μου ειναι με τα κοκκινα

Απορια Νο2:

ΚΑι στη δευτερη περιπτωση το σιροπι πρεπει να βρασει μόνο 2-3 λεπτα κ μετα σιροπιαζουμε?

Απορια Νο3:

2 κ.σ. κανελα εννοεις 2 κουταλιες σουπας κανελα? Μου φαινεται λιγο πολυ κ εχω και καουρες κ θα με πεθανει. (ή παλι δουλεψε το υψηλό μου iq?)

thanx in advance

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βουτάτε τα μελομακάρονα για 1 περίπου λεπτό. Αφού σιροπιάσετε περίπου τα μισά, αραιώνετε λίγο το σιρόπι με 1 φλ. καφέ νερό γιατί έχει δέσει και δεν απορροφάται από τα μελομακάρονα. Συνεχίζετε με τα υπόλοιπα.

 

Καπου οντως χανομαι :oops:

Με ενδιαφερει η δευτερη εκδοχη γιατι μου αρεσουν μαλακα (εως λασπωμενα, οπως λες). Η απορια μου ειναι με τα κοκκινα

 

 

Aυτή είναι η αρχική εκδοχή του παιδέματος που την έχω εγκαταλείψει εντελώς. Άσε που όταν έχεις μωρό παιδί είναι αδύνατο να μείνεις τόση ώρα πάνω από την κατσαρόλα και να σιροπιάζεις χωρίς να σε ενοχλήσουν!

 

Οπότε περνάμε στην επόμενη εκδοχή που είναι πιο τεμπέλικη (ήμουν σίγουρη ότι κάπου το έγραφα αυτό, αν χάθηκε στη μεταφορά που ήταν τμηματική συγχωρήστε με):

 

 

Στρώνετε τα μελομακάρονα σε ένα-δύο ταψιά, κοντά το ένα στο άλλο. Ρίχνετε πάνω τους το βραστό σιρόπι (τα μελομακάρονα είναι κρύα). Σε 10 περίπου λεπτά τα γυρίζουμε ανάποδα. Αν τα προτιμάτε με λιγότερο σιρόπι, δοκιμάζετε και τα γυρίζετε νωρίτερα ή με περισσότερο αργότερα.

 

Το σιρόπι είναι υπερβολικό και η συνταγή είναι γι αυτούς που τα προτιμούνε λασπωμένα.

 

Χρονομέτρησα το σιρόπιασμα και κατέληξα στο εξής: στα 2 λεπτά είναι πολύ καλά για το γούστο μου, στα 3 λασπώνουν ελαφρώς, στα 4 λασπώνουν πολύ.

 

Για να κολλήσουν τα καρύδια βάζω λίγο σιρόπι σε ένα κατσαρολάκι, το βράζω λίγη ώρα, δένει κάπως και όταν κρυώσει γίνεται σαν μέλι, σε αυτό βουτώ τα μελομακάρονα και τα βάζω στα καρύδια όπως παραπάνω για να κολλήσουν!

 

 

 

Απορια Νο2:

ΚΑι στη δευτερη περιπτωση το σιροπι πρεπει να βρασει μόνο 2-3 λεπτα κ μετα σιροπιαζουμε?

Βράζει 2-3 λεπτά (ενώ ξαφρίζουμε και προσέχουμε να μη χυθεί) και όπως είναι βραστό το σιρόπι το ρίχουμε πάνω στα μελομακάρονα.

 

Απορια Νο3:

2 κ.σ. κανελα εννοεις 2 κουταλιες σουπας κανελα? Μου φαινεται λιγο πολυ κ εχω και καουρες κ θα με πεθανει. (ή παλι δουλεψε το υψηλό μου iq?)

ω, ναι 2 κουταλιές της σούπας κοφτές (όπως μετράμε με τη μεζούρα) και τα υπόλοιπα είναι από ένα κουταλάκι του γλυκού, ίσως το γαρύφαλο, αν είναι πολυ λεπτοτριμμένο να θελει κάτι λιγότερο.

 

Στις καούρες θα σου κάνει κακό το σιρόπι, για την κανέλλα δεν νομίζω.

Εμείς για την ώρα τα καταναλώνουμε χωρίς σιρόπι και δεν έχουμε καούρες! :lol:

Link to comment
Share on other sites

αγλαια να πω και απο εδω οτι γιναν πολυ ωραια τα μελομακαρονα σου! :)

ηθελα ομως να σε ρωτησω..εκανα την πρωτη εκδοχη..αλλα θα ηθελα να γινουν λιγο πιο μαλακα και να απορροφησουν λιγο παραπανω σιροπι οχι ομως και να γινουν λασπωμενα... να βάλω λιγοτερο αλευρι?(ειχα βαλει 4μιση φλυτζανια) να βαλω 4 φλ. για παραδειγμα? ή να βαλω περισσοτερο νερο στο σιροπι?ποια ειναι η γνωμη σου?

 

Η ζύμη παραμένη σταθερή δεν αλλάζει. Σιρόπια υπάρχουν σε δύο εκδοχές. Τα λασπωμένα γίνονται με το σιρόπι Β, δες και παραπάνω τις διευκρινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...