Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προσπαθεια εγκυμοσυνης μετα απο παλλινδρομη κυηση


Three angels

Recommended Posts

21 ώρες πρίν, Athina_chole είπε:

Καλησπέρα και Χρόνια πολλά!Χριστος Ανέστη!Οταν πήγα στον γιατρό για να με εξετάσει την ημέρα της απόξεσης είχα γεμίσει με πηγματα τα οποία στην ιστολογική δείχνουν ότι ήταν λόγω της θρομβοφιλιας ή αν όντως έκανε λαθος ο τότε γιατρός μου και οφειλόταν σε  κάποιο τυχαίο γεγονός...Δεν έχει διευκρινιστεί ακόμα!Απλα φοβάμαι γιατί δεν γνωρίζω αν όντως είναι θρομβοφιλια και με έχει καταβάλει το άγχος μου!Σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες!

Μα πηγματα θα είχες έτσι κι αλλιώς στην απόξεση ... γιατρός δεν είμαι φυσικά αλλά αυτό που περιγράφεις μάλλον χρειάζεται και άλλη γνώμη γιατρού . Έτσι κι αλλιώς για να μικησεις για θρομβοφιλια θα πρέπει να γίνουν εξετάσεις . Επιπλέον δεν είναι σύνηθες αυτό να επηρεάζει στο πρώτο τρίμηνο . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δυστυχώς η εμπειρία μου με τον γιατρό που μου έκανε την απόξεση σε αυτήν την εγκυμοσύνη καθώς και τον καθαρισμό μετά από λίγες βδομάδες  καθώς είχαν μείνει υπολείμματα δεν ήταν η καλύτερη  και η αλήθεια είναι ότι περίμενα άλλου είδους αντιμετώπιση καθώς ο γιατρός αυτός ήταν όλης της οικογένειας...Απλά τώρα έχω τρομάξει και μου έχει βγει ένα άγχος για το χειρότερο καθώς δεν ξέρουμε ξεκάθαρα από τι ήταν η πρώτη φορά!Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να ξαναγίνει και ελπίζω να μην ξαναγίνει....Αύριο έχω ραντεβού με τον καινούργιο γυναικολόγο μου και εύχομαι να φανεί πιο άνθρωπος από το να θέλει απλά να τα αρπάξει!Σας ευχαριστώ πράγματα που απαντήσατε...

Link to comment
Share on other sites

On 20/4/2020 at 4:48 ΜΜ, Athina_X είπε:

Καλησπέρα και Χρόνια πολλά!Χριστος Ανέστη!Οταν πήγα στον γιατρό για να με εξετάσει την ημέρα της απόξεσης είχα γεμίσει με πηγματα τα οποία στην ιστολογική δείχνουν ότι ήταν λόγω της θρομβοφιλιας ή αν όντως έκανε λαθος ο τότε γιατρός μου και οφειλόταν σε  κάποιο τυχαίο γεγονός...Δεν έχει διευκρινιστεί ακόμα!Απλα φοβάμαι γιατί δεν γνωρίζω αν όντως είναι θρομβοφιλια και με έχει καταβάλει το άγχος μου!Σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες!

Καλησπέρα! Χρόνια πολλά! Αληθώς Ανέστη!!

Λυπάμαι για την απώλεια σου... Οι καταστάσεις αυτές θέλουν ηρεμία και ψυχραιμία!! Δυστυχώς, είχα 5 αποβολές μέχρι να αποκτήσω τον μπεμπουλακο μου...

Από την εμπειρία μου κ τα λεγόμενα πολλών γυναικολόγων, επισκέφτηκα πολλούς τα τελευταία χρόνια, σου λέω πως η παλινδρόμη κύηση ήταν τυχαίο γεγονός... Η φύση ήξερε καλύτερα! 

Ακόμα κι αν έχεις θρομβοφιλια, που εγώ έχω, η κύηση επηρεάζεται μετά την 9η εβδομάδα κ όχι τόσο νωρίς... Η θρομβοφιλια στην χειρότερη περίπτωση της "λύνεται" με καθημερινή αντιπηκτική αγωγή, σαλοσπιρ(ασπιρινουλα) κ κορτιζόνη... 

Οπότε μην αγχώνεσαι κ κουράζεις το μυαλό σου... Το ευκολότερο πράγμα σε μια τέτοια απώλεια είναι να γεμίσουμε με τύψεις κ ενοχές... Το οποίο μόνο χειρότερα κάνει τα πράγματα! 

Αν έχεις ακόμα αμφιβολίες, κλείσε ραντεβού με Αιματολογο κ οι εξετάσεις θα δείξουν.. Ακόμα κ ο γυναικολόγος σου μπορεί να σου γράψει εξετάσεις... 

Ηρέμησε κ κοίτα να χαρείς την εγκυμοσύνη σου, όσο γίνεται χωρίς άγχος κ στρες γιατί επηρεάζεται κ το μωρό από την ψυχολογία της μανουλας του!! 

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα,με λένε Νάγια και είμαι 36. Μετά από παλινδρομη κύηση στους τρεις μήνες είμαι πάλι έγκυος.. Είμαι στην έκτη εβδομάδα, ακόμα δεν έχουμε ακούσει καρδιά. Ανησυχώ όμως διότι δεν έχω ιδιαίτερα συμπτώματα εκτως από πείνα και μερικές φορές αναγουλα.Ποτε ξεκινάνε οι ναυτίες και οι εμετοί?? Έχετε ανάλογες εμπειρίες να μου πείτε τη γνώμη σας; Επισεις έχω τρέλα τσιμπήματα στο στήθος παιδιά,και φοβάμαι ότι είναι η καρδιά μου. Δεν ξέρω τι να κάνω.... Έχω αγωνία μέχρι το επόμενο ραντεβού... Να τονίσω ότι στην πρώτη εγκυμοσύνη που ήταν παλινδρομη είχα ναυτίες και εμετούς από την Πέμπτη εβδομάδα. Να ανησυχώ;;;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας δείτε και εδώ

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 ώρες πρίν, Νάγια Κούκη είπε:

Καλησπέρα,με λένε Νάγια και είμαι 36. Μετά από παλινδρομη κύηση στους τρεις μήνες είμαι πάλι έγκυος.. Είμαι στην έκτη εβδομάδα, ακόμα δεν έχουμε ακούσει καρδιά. Ανησυχώ όμως διότι δεν έχω ιδιαίτερα συμπτώματα εκτως από πείνα και μερικές φορές αναγουλα.Ποτε ξεκινάνε οι ναυτίες και οι εμετοί?? Έχετε ανάλογες εμπειρίες να μου πείτε τη γνώμη σας; Επισεις έχω τρέλα τσιμπήματα στο στήθος παιδιά,και φοβάμαι ότι είναι η καρδιά μου. Δεν ξέρω τι να κάνω.... Έχω αγωνία μέχρι το επόμενο ραντεβού... Να τονίσω ότι στην πρώτη εγκυμοσύνη που ήταν παλινδρομη είχα ναυτίες και εμετούς από την Πέμπτη εβδομάδα. Να ανησυχώ;;;

Τα συμπτώματα δεν είναι ενδεικτικά της πορείας της εγκυμοσύνης, εγώ δεν είχα καθόλου, μόνο απουσία περιόδου κ ίσως λίγο αργότερα συχνοουρια. Μόνο με τον υπέρηχο μπορείς να καταλάβεις τι γίνεται. Εύχομαι με το καλό! 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Νάγια Κούκη είπε:

Καλησπέρα,με λένε Νάγια και είμαι 36. Μετά από παλινδρομη κύηση στους τρεις μήνες είμαι πάλι έγκυος.. Είμαι στην έκτη εβδομάδα, ακόμα δεν έχουμε ακούσει καρδιά. Ανησυχώ όμως διότι δεν έχω ιδιαίτερα συμπτώματα εκτως από πείνα και μερικές φορές αναγουλα.Ποτε ξεκινάνε οι ναυτίες και οι εμετοί?? Έχετε ανάλογες εμπειρίες να μου πείτε τη γνώμη σας; Επισεις έχω τρέλα τσιμπήματα στο στήθος παιδιά,και φοβάμαι ότι είναι η καρδιά μου. Δεν ξέρω τι να κάνω.... Έχω αγωνία μέχρι το επόμενο ραντεβού... Να τονίσω ότι στην πρώτη εγκυμοσύνη που ήταν παλινδρομη είχα ναυτίες και εμετούς από την Πέμπτη εβδομάδα. Να ανησυχώ;;;

Κάθε εγκυμοσύνη μου ήταν διαφορετική από θέμα συμπτωμάτων. Πάντως όλα αυτά που λες είναι κλασσικά συμπτώματα εγκυμοσύνης! 

Καρδιά ακούμε γύρω στην 7η με 8η εβδομάδα συνήθως. Λογικά σε αυτή τη φάση θα δείτε το σάκο και ισως εμβρυικά στοιχεία στον υπέρηχο.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα, μετά από την τρίτη αποβολή, και πρώτη φορά που ακούσαμε καρδιά, αλλά στην συνέχεια δεν ξανά ακούσαμε και  τελικά καταλήξαμε σε απόξεση και είμαστε σε αναμονή των ιστολογικών, οι πρώτες βγήκαν καθαρές, όποτε περιμένουμε και τις επόμενες.Εχουμε κάνει όλες τις εξετάσεις που έπρεπε σύμφωνα με τους γιατρούς και δεν βρέθηκε κανένα "πρόβλημα" πέραν της ηλικίας.(είμαστε 41αλλά καταφέρνουμε ακόμη φυσική σύλληψη, με αρκετά χαμηλή αμη) Έχει καιρό που διαβάσω το φόρουμ και ήθελα να ρωτήσω εάν σε κάποια από εσάς βοήθησαν όντως τα αποτελέσματα της ιστολογικής...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...