Three angels

Προσπαθεια εγκυμοσυνης μετα απο παλλινδρομη κυηση

Recommended Posts

Κοριτσια γεια σας!Μετα απο δυο φυσιολογικα εξελισσομενες εγκυμοσυνες βιωσα κι εγω την παλλινδρομη κυηση στις 8 εβδομαδες αφου δεν ακουσα ποτε καρδιακους παλμους!Υστερα απο αποξεση τωρα περιμενω την πρωτη μου περιοδο!Εχω αρχισει να σκεφτομαι το ενδεχομενο μιας ακομη εγκυμοσυνης αλλα μολις νιωσω τελειως καλα ψυχολογικα!Το ερωτημα που σας θετω ειναι το εξης υπαρχει περιπτωση θρομβοφιλιας ενω πριν δεν υπηρχε τετοια περιπτωση;Η ηλικια μου ειναι 28 εχω πιθανοτητες για φυσιολογικη εξελιξη μιας τεταρτης εγκυμοσυνης;Φοβαμαι πολυ!Σας ευχαριστω που με διαβασατε!

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Καλησπέρα κοπέλα μου!!Βίωσα και εγώ παλλίνδρομη τον Ιανουάριο και από ότι μου είπε ο γιατρός μου αυτό συμβαίνει συχνά,ένα μεγάλο ποσοστό το βιώνει 1 φορά στη ζωή του είτε πρόκειτε για την πρώτη εγκυμοσύνη,είτε δεύτερη είτε τρίτη!Το θεωρούν τυχαίο γεγονός και μπορεί να μην ξανασυμβεί.Εγώ προσωπικά δεν το έψαξα γιατί το έπαθα.Αν πάντως το ψάξεις και είναι θρομβοφιλία εννοείτε πως η εγκυμοσύνη θα πάει μια χαρά.Και από τι ξέρω μπόρει να εμφανιστεί η θρομβοφιλία μεταγενέστερα χωρίς να σημαίνει ότι τι έπαθες απ αυτό(με μια αποβολή δεν σημαίνει απαραίτητα πρόβλημα).Εχουμε δει κοπέλες οπού όλες οι εξετάσεις ήταν καλές και παρ όλαυτα είχαν παλλίνδρομες.

• Μου αρέσει 2

Καλησπερα κοριτσι μου σε ευχαριστω για την απαντηση σου!Ο γιατρος μου ειπε πως δε χρειαζεται να το ψαξω ομως εγω θελω!Μηπως ξερεις αν καλυπτεται απο το ικα η εξεταση για θρομβοφιλια;οντως ειναι πολυ συχνο φαινομενο δυστυχως.Εγω σκεφτομαι να κανω και καμπυλη ζαχαρου ομως δεν ειμαι σιγουρη!Εσυ σκεφτεσαι να ξαναπροσπαθησεις;

1 ώρα πρίν, Three angels είπε:

Καλησπερα κοριτσι μου σε ευχαριστω για την απαντηση σου!Ο γιατρος μου ειπε πως δε χρειαζεται να το ψαξω ομως εγω θελω!Μηπως ξερεις αν καλυπτεται απο το ικα η εξεταση για θρομβοφιλια;οντως ειναι πολυ συχνο φαινομενο δυστυχως.Εγω σκεφτομαι να κανω και καμπυλη ζαχαρου ομως δεν ειμαι σιγουρη!Εσυ σκεφτεσαι να ξαναπροσπαθησεις;

Οταν είχα ρωτήσει μου είπαν ότι τις καλύπτει και γενικά δεν πολυκοστίζουν αλλά δεν θυμάμαι το ποσό.Και μένα ο γιατρός μου μου είπε να μην το ψάξω και γενικά επειδή είμαι ψείρας είπα αυτή τη φορά να μην το κάνω γιατί θα μου πρόσθετε παραπάνω άγχος και δεν ήμουν έτοιμη γι αυτό.Είχα κάνει βιοψία τον σάκο και τα εμβρυικά στοιχεία και δεν είχε βγεί κάτι.Είμαι στη φάση που ξαναπροσπαθούμε έχουμε 2 μήνες που προσπαθήσαμε αλλά δεν ήρθε ακόμα.Προσπαθώ να είμαι χαλαρή και να ξεπεράσω αύτο που μου συνέβει και πιστεύω είμαι σε καλό δρόμο.Σου εύχομαι καλή συνέχεια σε ότι κάνεις και καλά αποτελέσματα στις εξετάσεις αλλά ακόμα και να βγεί ότι έχεις θρομβοφιλία όλα γίνονται.

• Μου αρέσει 1

3 ώρες πρίν, Three angels είπε:

Η εξέταση της θρομβοφιλιας δεν καλύπτεται απο ταμεία, ουτε καν στο δημόσιο νοσοκομειο.

επειδη το είχα ψάξει αρκετά αν σε ενδιαφέρει να σου πω που είχα βρει το καλύτερο πακέτο προσφοράς. Φτηνότερο και απο δημόσιο μαιευτήριο.

συμφωνω στ οτι οι γιατροι καλα κανουν και δεν φορτώνουν τους ασθενείς με διαγνωστικές εξετασεις προληπτικά.

αλλα επειδη εσυ βιώνεις τις απώλειες να κανεις αυτό με το οποίο θα νιώθεις αυτοπεποίθηση για να συνεχίσεις.

φιλικα θα σου πω δεν πιστεύω στην κακιά μας τύχη, ειδικά όταν το σενάριο επαναλαμβάνεται 

• Μου αρέσει 1

4vrkp2.png cEvWp2.png

On 25/4/2017 at 3:39 ΜΜ, Three angels είπε:

Κοριτσια γεια σας!Μετα απο δυο φυσιολογικα εξελισσομενες εγκυμοσυνες βιωσα κι εγω την παλλινδρομη κυηση στις 8 εβδομαδες αφου δεν ακουσα ποτε καρδιακους παλμους!Υστερα απο αποξεση τωρα περιμενω την πρωτη μου περιοδο!Εχω αρχισει να σκεφτομαι το ενδεχομενο μιας ακομη εγκυμοσυνης αλλα μολις νιωσω τελειως καλα ψυχολογικα!Το ερωτημα που σας θετω ειναι το εξης υπαρχει περιπτωση θρομβοφιλιας ενω πριν δεν υπηρχε τετοια περιπτωση;Η ηλικια μου ειναι 28 εχω πιθανοτητες για φυσιολογικη εξελιξη μιας τεταρτης εγκυμοσυνης;Φοβαμαι πολυ!Σας ευχαριστω που με διαβασατε!

Για άλλη μια φορά η γνωστή συζήτηση...

Θα παρακαλέσω, έτσι, όλες τις γυναίκες που γράφετε (και) εδώ να διαβάσετε τις αναρτήσεις μου στον παρακάτω σύνδεσμο (για να μην τα ξαναγράφω):

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=142915

Με ψυχραιμία και θετική σκέψη, η επόμενη εγκυμοσύνη σας θα πάει μια χαρά, χωρίς εξετάσεις και χωρίς αχρείαστες ενέσεις ηπαρίνης.

• Μου αρέσει 2

Δρ. Βασίλης Χατζηαντωνίου, MD, PhD

Αιματολόγος, Ειδ. στην Αιματολογία της κύησης/ Θρομβοεμβολική νόσο

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στον Κο. Χατζηαντωνίου

Καταρχην σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας,τα καλα σας λογια και τις συμβουλες σας!Αrya30 κοριτσακι μου σου ευχομαι οτι καλυτερο συντομα να φουσκωσει η κοιλιτσα σου και να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!Ειναι το πρωτο σου παιδακι;Καντι Σε ευχαριστω για την στηριξη σου.Κ.Χατζηαντωνιου χιλια ευχαριστω που απαντησατε στο προβλημα μου θα ηθελα να ρωτησω κατι ακομη επειδη εχω ουρεοπλασμα και θα παρω αγωγη μπορει η παλλινδρομηση να ηρθε απο αυτο;Επισης ενας ρυθμισμενος υπερθυρεοειδισμος μπορει να επηρεασει την κυηση;Καλημεραααα!!!!

Επεξεργάστηκαν by Three angels

8 ώρες πρίν, Three angels είπε:

Καταρχην σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας,τα καλα σας λογια και τις συμβουλες σας!Αrya30 κοριτσακι μου σου ευχομαι οτι καλυτερο συντομα να φουσκωσει η κοιλιτσα σου και να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!Ειναι το πρωτο σου παιδακι;Καντι Σε ευχαριστω για την στηριξη σου.Κ.Χατζηαντωνιου χιλια ευχαριστω που απαντησατε στο προβλημα μου θα ηθελα να ρωτησω κατι ακομη επειδη εχω ουρεοπλασμα και θα παρω αγωγη μπορει η παλλινδρομηση να ηρθε απο αυτο;Επισης ενας ρυθμισμενος υπερθυρεοειδισμος μπορει να επηρεασει την κυηση;Καλημεραααα!!!!

Κορίτσι μου ναι ήταν η πρώτη εγκυμοσύνη και μετά από 14 μήνες προσπαθειών.Αυτό που σκέφτομαι είναι να έχουμε υγεία και όλα θα γίνουν.Θα συμφωνήσω με τον γιατρό και θα πω ότι ξέρω ιστορίες από κοπέλες που τις φόρτωσαν με ενέσεις ηπαρίνης προληπτικά και είχαν προβλήματα.Δεν κρίνω κανέναν ο καθένας για τον εαυτό του πράττει με τον τρόπο που νομίζει καλύτερα και τον γιατρό που εμπιστεύεται.Τώρα για το ουρεόπλασμα να σου πω ότι το είχα και εγώ και μου είπε ο γιατρός μου ότι δεν ευθύνεται αύτο για την παλλίνδρομη,αλλά μπόρει να δημίουργήσει πρόωρο τοκετό(όχι απαραίτητα).Πήρα τη σωστή αντιβίωση  με τον άντρα μου μετά την παλλίνδρομη και εξαφανίστηκε προς το παρόν.

• Μου αρέσει 1

Καλημερα Αrya30 και εμενα ο γιατρος μου για το ουρεοπλασμα αυτο μου ειπε για προωρο τοκετα η καθυστερηση στη συλληψη!Βεβαια θα ξεκινησω κι εγω αντιβιωση για να ειμαστε πιο καλλυμενοι για επομενη φορα!Εχεις δικιο πρωτα ειναι η υγεια και μετα ολα τα αλλα!Σου ευχομαι οτι καλυτερο!Εχεις ξεκινησει προσπαθειες ξανα η οχι ακομη;Συγγνωμη αν γινομαι αδιακριτη καλη μου!

• Μου αρέσει 1

On 27/4/2017 at 8:03 ΠΜ, Three angels είπε:

Κ.Χατζηαντωνιου χιλια ευχαριστω που απαντησατε στο προβλημα μου θα ηθελα να ρωτησω κατι ακομη επειδη εχω ουρεοπλασμα και θα παρω αγωγη μπορει η παλλινδρομηση να ηρθε απο αυτο; Επισης ενας ρυθμισμενος υπερθυρεοειδισμος μπορει να επηρεασει την κυηση;Καλημεραααα!!!!

Για το ουρεάπλασμα ρωτήστε το γυναικολόγο σας και για τον υπερθυρεοειδισμό τον ενδοκρινολόγο. Προτιμώ να εκφέρω άποψη μόνο για αιματολογικά προβλήματα -στα οποία έχω ιδιαίτερη εξειδίκευση- και όχι να παριστάνω τον πανεπιστήμονα!  

• Μου αρέσει 2

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Three angels είπε:

Καλημερα Αrya30 και εμενα ο γιατρος μου για το ουρεοπλασμα αυτο μου ειπε για προωρο τοκετα η καθυστερηση στη συλληψη!Βεβαια θα ξεκινησω κι εγω αντιβιωση για να ειμαστε πιο καλλυμενοι για επομενη φορα!Εχεις δικιο πρωτα ειναι η υγεια και μετα ολα τα αλλα!Σου ευχομαι οτι καλυτερο!Εχεις ξεκινησει προσπαθειες ξανα η οχι ακομη;Συγγνωμη αν γινομαι αδιακριτη καλη μου!

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ και σε σένα εύχομαι ότι επιθυμείσ!!!Δεν γίνεσαι καθόλου αδιάκριτη!!Για το ουρεόπλασμα ας λένε ότι επανεμφανίζεται έγω ήθελα να πάρω θεραπεία και να δω στο χαρτί ότι βγήκε αρνητικό:-D!!Εχουμε 2 μήνες που προσπαθούμε μετά την απόξεση.Δε θα σου κρύψω ότι νίωθω ότι ξεκινάω  πάλι απ την αρχη γιατί είχαμε 14 μήνες που προσπαθούσαμε.Κάνω υπομονή και σκέφτομαι θετικά γιατί αν αγχωθώ δεν κάνω τίποτα.Εσυ σε τι φάση βρίσκεσαι τώρα?

Εγω περιμενω τη πρωτη μου περιοδο ακομα!Εχω σχεδον ενα μηνα μετα την αποξεση και ακομη δεν μου εχει ερθει!Ελπιζω να μου ερθει γρηγορα μπας και ηρεμησουν οι ορμονες μου!Εσυ μετα απο ποσο καιρο αδιαθετησες;Σου ευχομαι γρηγορα να εχεις μια ομορφη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!

• Μου αρέσει 2

1 ώρα πρίν, Three angels είπε:

Εγω περιμενω τη πρωτη μου περιοδο ακομα!Εχω σχεδον ενα μηνα μετα την αποξεση και ακομη δεν μου εχει ερθει!Ελπιζω να μου ερθει γρηγορα μπας και ηρεμησουν οι ορμονες μου!Εσυ μετα απο ποσο καιρο αδιαθετησες;Σου ευχομαι γρηγορα να εχεις μια ομορφη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!

Εγώ αδιαθέτησα 38 μέρες μετά και πονούσα αρκετά.Θα δείς θα νιώσεις ανακούφιση μόλις αδιαθετήσεις.Θέλει λίγο το χρόνο του να συνέλθεις ψυχολογικά και σωματικά αλλά όλα θα πάνε καλά!!!

• Μου αρέσει 2

Εχεις δικιο σιγουρα χρειαζεται τον χρονο του και το σωμα αλλα κυριως το ψυχολογικο!Ευχομαι σε ολες μας να πανε ολα καλα στο εξης και να μη συμβει ξανα σε καμια γυναικα οτι περασαμε εμεις!Αrya30 σε ευχαριστω για τη στηριξη σου γλυκια μου!

• Μου αρέσει 2

Καλησπέρα σας,

Είμαι καινούρια στο forum και δυστυχώς μια εβδομάδα πριν βίωσα κι εγώ μια παλίνδρομη κύηση και απόξεση στη 13η εβδομάδα.

Αυτή ήταν η πρώτη μου εγκυμοσύνη και εννοείται ότι ψυχολογικά είναι ότι χειρότερο έχω ζήσει...

Έχουμε ζητήσει ιστολογική και καρυότυπο εμβρύου, αλλά ακόμα δεν έχουμε τα αποτελέσματα.

Ήθελα να ρωτήσω τα κορίτσια που το έχουν περάσει, τι εξετάσεις χρειάστηκε να κάνετε μετά;

Φαντάζομαι ότι ο γιατρός κάνει ένα τεστ παπ αρχικά ε; Μου είπε ότι θα με δει σε τρεις εβδομάδες και είναι πολύ αισιόδοξος ότι θα μπορούμε να ξαναπροσπαθήσουμε άμεσα.

Επίσης βλέπω στο forum συχνότερη αιτία παλινδρομης την θρομβοφιλία. Η απορία μου είναι, όσες αντιμετωπίσατε αυτό σαν αιτία, είχατε κάνει σχετικές εξετάσεις στον προγεννητικό έλεγχο (πχ χρόνο προθρομβίνης κλπ) ή διαγνώστηκε μετα;

Διαφημίσεις

Γεια σας σας παραθέτουμε σύνδεσμο οποίος περιέχει απαντήσεις επιστημονικού συνεργάτη του Φόρουμ που έχει γράψει και σε αυτή την τη συζήτηση με άλλον έναν σύνδεσμο επίσης (δείτε πιο πάνω).

Θα θέλαμε να σας επιστήσουμε την προσοχή για το ότι δεν υπάρχει απολύτως καμία στατιστική στο Φόρουμ που να αναδεικνύει τις αιτίες παλίνδρομων κυήσεων.

Ακόμα και αν υπήρχε κάποια στατιστική στο forum δεν θα μπορούσε ποτέ να υποκαταστήσει αποτέλεσμα αντίστοιχο κάποιας έρευνας που γίνεται σε γενικότερο πληθυσμιακό δείγμα. 

Με λίγα λόγια, το ότι υπάρχουν πολλές συζητήσεις περί θρομβοφιλίας, δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. 

Από ότι γνωρίζουμε, δεν υπάρχει τρόπος να βρει κάποιος εκ των υστέρων ότι φταίει η υποτιθέμενη θρομβοφιλία για μια παλλίνδρομη.

Αν μπορείτε ρίξτε μια ματιά στις συζητήσεις αυτές:

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης και της αναφοράς. Οδηγίες για το πως γίνεται η αναζήτηση δείτε εδώ  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ Ευχαριστούμε

On 21/4/2018 at 5:26 ΜΜ, Foulafou είπε:

Καλησπέρα σας,

Είμαι καινούρια στο forum και δυστυχώς μια εβδομάδα πριν βίωσα κι εγώ μια παλίνδρομη κύηση και απόξεση στη 13η εβδομάδα.

Αυτή ήταν η πρώτη μου εγκυμοσύνη και εννοείται ότι ψυχολογικά είναι ότι χειρότερο έχω ζήσει...

Έχουμε ζητήσει ιστολογική και καρυότυπο εμβρύου, αλλά ακόμα δεν έχουμε τα αποτελέσματα.

Ήθελα να ρωτήσω τα κορίτσια που το έχουν περάσει, τι εξετάσεις χρειάστηκε να κάνετε μετά;

Φαντάζομαι ότι ο γιατρός κάνει ένα τεστ παπ αρχικά ε; Μου είπε ότι θα με δει σε τρεις εβδομάδες και είναι πολύ αισιόδοξος ότι θα μπορούμε να ξαναπροσπαθήσουμε άμεσα.

Επίσης βλέπω στο forum συχνότερη αιτία παλινδρομης την θρομβοφιλία. Η απορία μου είναι, όσες αντιμετωπίσατε αυτό σαν αιτία, είχατε κάνει σχετικές εξετάσεις στον προγεννητικό έλεγχο (πχ χρόνο προθρομβίνης κλπ) ή διαγνώστηκε μετα;

Όπως γράφει και ο συντονιστής παραπάνω, τα σχετικά με τη θρομβοφιλία είναι περισσότερο θέμα έντονης συζήτησης ("μόδα"), παρά ουσίας. Το συχνότερο αίτιο αποβολών είναι, μακράν του δεύτερου, οι χρωμοσωμικές ανωμαλίες του εμβρύου. Η θρομβοφιλία μάλιστα ευθύνεται μόλις για το 0.4% των αποβολών!!

Από εκεί και πέρα, η δική σας περίπτωση έχει μια ιδιαιτερότητα: με βάση όσα γράφετε η αποβολή δεν έγινε στο 1ο τρίμηνο (πριν τη 10η-12η βδομάδα), αλλά στο 2ο. Μιλήστε με το γυναικολόγο σας σχετικά με το πότε θεωρεί ότι παλινδρόμησε η κύηση (όχι πότε έγινε η απόξεση, αλλά πότε σταμάτησε να αναπτύσσεται το έμβρυο). Αν η κύηση επιβεβαιωμένα παλινδρόμησε μετά τη 10η εβδομάδα, τότε θέλετε έλεγχο για πολλά αίτια που θα συμπεριλαμβάνουν και τη θρομβοφιλία. Αν η αποβολή έγινε πριν τη 10η εβδομάδα τα όσα αναφέρονται στις άλλες συζητήσεις που παρέθεσε ο συντονιστής έχουν εφαρμογή και στην περίπτωσή σας.

Καλημέρα! Τον Σεπτέμβριο που μας πέρασε βίωσα κι εγώ παλίνδρομη κύηση 8 εβδομάδων. Έχω ήδη ένα κοριτσάκι 2,5 ετών, η πρώτη μου εγκυμοσύνη ήταν εντελώς απροβλημάτιστη. Στη δεύτερη το έμβρυο ήταν εξαρχής μικρό, είχαμε ακούσει καρδιά, αλλά την επόμενη φορά τίποτα. Υποβλήθηκα σε απόξεση τέλος Σεπτεμβρίου και η περίοδος μου ήρθε 2 Δεκεμβρίου. Ξεκινήσαμε ξανά προσπάθειες από Γενάρη αλλά μου έχει κολλήσει ότι δεν θα έχουμε επιτυχία στη σύλληψη, δεν ξέρω γιατί. Η πρώτη εγκυμοσύνη προήλθε μετά από προσπάθεια 2 μηνών και η δεύτερη άτυχη τον πρώτο κιόλας μήνα. Ο γιατρός το απέδωσε σε τυχαίο γεγονός, σε χρωμοσωματική ανωμαλία του εμβρύου και δε μου συνέστησε καμία εξέταση.

Καλημέρα σε όλες κορίτσια.

Σας διαβάζω καιρό και αποφάσισα να γράψω και εγώ ωτην δική μου δυσάρεστη ιστορία. Μετά από καάποιους μμήνες προσπαθειών με τον άντρα μου μένω έγκυος τον Μαίο αλλά δυστυχώς δεν προχώρησε η κύηση.Είχα παλλίνδρομη στην 9η εβδομάδα και έχοντας ακούσει και την καρδιά του 2 φορές:-(. Έκανα απόξεση στις 17/7 και ακόμα δεν μου έχει έρθει η περίοδος, θέλει περίπου 1 1/2 μήνα μου είπε ο γιατρός μου.Μου είπε επίσης ότι ήταν τυχαίο γεγονός αν και προληπτικά μου έγραψε και κάποιες εξετάσεις να κάνω(θρομβοφιλίας κτλ).

Ήθελα να ρωτήσω το εξής: Εσείς μετά από πόσο καιρό μείνατε έγκυος μετά από παρόμοια εμπειρία;

O γιατρός μου με εξέτασε και μου έιπε ότι πήγαν όλα καλά με την απόξεση και μπορούμε να βάλουμε μπροστά μετά την πρώτη περίδο.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Γεια σας! Ήμουν έγκυος στις 8η βδομάδα αλλ δυστυχώς απέβαλα. Παλινδρομη κύηση μου είπαν. Δεν μου έκαναν αποξεση αλλά μου έδωσαν κάποια χαπακια για να αποβαλω ότι είχε μείνει. Εκτός από αυτά που μου έδωσαν στο νοσοκομείο μου έδωσαν και άλλα για να τα πίνω στο σπίτι για 9 ημέρες ακόμα.  Αυτό που ήθελα να ρωτήσω Εγώ είναι μετά από πόσο καιρό μπορώ να αρχίσω της προσπάθειες για μια 2η εγκυμοσύνη και γενικά μετά από πόσο καιρό μπορώ να έχω σεξουαλικές επαφές; Υπάρχουν γυναίκες να έχουν περάσει κάτι παρόμοιο 

Γειά σας,

συγγνώμη αν ανοίγω θέμα που υπάρχει ή υπήρχε ήδη .

ειμαι 24,5 και την τρίτη μετα απο υπέρηχο δεν υπήρχε καρδιακή λειτουργία είχε προκύψει και αιμα νωρίτερα ...την τετάρτη μπηκα για απόξεση σταμάτησε 7κ6 εβδομάδων...ήταν η πρώτη μου εγκυμοσύνη..

Νιώθω τοσο χαλια προσπαιώ να συνεχίσω μπροστά όμως νιωθω πως κατι με τραβά πισω.ηθελα τοσο πολυ αυτο το παιδακι! είχα κανει τοσα όνειρα δεν μπορώ να το χονέψω.

ο γιατρος μου ειπε οτι αυτα συμβαίνουν αρκετα συχνα..

καναμε εξεταση για καρυοτυπο κ θα κανω και για θρομβοφιλια..

απλως δεν ξερω και φοβαμαι την επομενη φορα θα πανε ολα καλα? σκεφτομαι θα μεινω γρηγορα εγκυος?

ειχα απο ιουνιο ελευθερες επαφες πολυ χαλαρα μετα απο σεπτεμβριο πιο εντατικα μερα παρα μερα και επιασα τον γεναρη ...

αν καποια εχει παρομοια εμπειρια..μεινατε γρηγορα εγκυος?

Καλησπέρα σας είμαι καινουργια στο forum και έμαθα πριν λίγες μέρες ότι είμαι ξανά έγκυος!Η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι παρά πολύ γιατί πριν 2 μήνες είχα μια αποτυχημένη εγκυμοσύνη λόγω παλίνδρομης  κύησης η οποία οφειλόταν μάλλον σε θρομβοφιλια.Δεν έχω κάνει την εξέταση...Άλλαξα και γιατρό!Με έχει καταβάλει το άγχος μην τυχόν γίνει πάλι το ίδιο...Γιατί δεν ήταν εύκολη η αποχώρηση από το έμβρυο που είχα!Ειχα πάει στον τότε γιατρό στην 6η βδομάδα και ενώ είχε καρδούλα και όλα φαινόντουσαν τελεία ξαφνικά στην όγδοη εβδομάδα μου ανακοίνωσε ότι το έμβρυο είναι νεκρό και ότι ενώ είμαι στην 8η βδομάδα ο υπέρηχος δείχνει να είχε μείνει στην 6η!Τωρα νιώθω πάλι πονάκια στην περιοχή της κοιλιάς μου και έχω τρομοκρατηθεί γιατί δεν θέλω να περάσω τα ίδια...Δυστυχώς δεν μπορώ να το ελέγξω το άγχος μου....Τι λέτε κορίτσια;

On 17/4/2020 at 9:07 ΜΜ, Athina_chole είπε:

Καλησπέρα σας είμαι καινουργια στο forum και έμαθα πριν λίγες μέρες ότι είμαι ξανά έγκυος!Η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι παρά πολύ γιατί πριν 2 μήνες είχα μια αποτυχημένη εγκυμοσύνη λόγω παλίνδρομης  κύησης η οποία οφειλόταν μάλλον σε θρομβοφιλια.Δεν έχω κάνει την εξέταση...Άλλαξα και γιατρό!Με έχει καταβάλει το άγχος μην τυχόν γίνει πάλι το ίδιο...Γιατί δεν ήταν εύκολη η αποχώρηση από το έμβρυο που είχα!Ειχα πάει στον τότε γιατρό στην 6η βδομάδα και ενώ είχε καρδούλα και όλα φαινόντουσαν τελεία ξαφνικά στην όγδοη εβδομάδα μου ανακοίνωσε ότι το έμβρυο είναι νεκρό και ότι ενώ είμαι στην 8η βδομάδα ο υπέρηχος δείχνει να είχε μείνει στην 6η!Τωρα νιώθω πάλι πονάκια στην περιοχή της κοιλιάς μου και έχω τρομοκρατηθεί γιατί δεν θέλω να περάσω τα ίδια...Δυστυχώς δεν μπορώ να το ελέγξω το άγχος μου....Τι λέτε κορίτσια;

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου !!! Λυπάμαι για την απώλεια που είχες ... 

γιατι θεωρείς ότι έφταιξε η θρόμβοφιλια ; Ειδικά αφού δεν έχεις κάνει και εξετάσεις . Σε γενικές γραμμές οι αποβολές πρώτου τριμήνου οφείλονται σε χρωμόσωματικες ανωμαλίες που κατά κύριο λόγο συμβαίνουν τυχαία . Το πιο πιθανό είναι να σου πάνε όλα καλά από εδώ και πέρα !!!! 

Καλησπέρα και Χρόνια πολλά!Χριστος Ανέστη!Οταν πήγα στον γιατρό για να με εξετάσει την ημέρα της απόξεσης είχα γεμίσει με πηγματα τα οποία στην ιστολογική δείχνουν ότι ήταν λόγω της θρομβοφιλιας ή αν όντως έκανε λαθος ο τότε γιατρός μου και οφειλόταν σε  κάποιο τυχαίο γεγονός...Δεν έχει διευκρινιστεί ακόμα!Απλα φοβάμαι γιατί δεν γνωρίζω αν όντως είναι θρομβοφιλια και με έχει καταβάλει το άγχος μου!Σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες!

22 ώρες πρίν, Athina_chole είπε:

Καλησπέρα και Χρόνια πολλά!Χριστος Ανέστη!Οταν πήγα στον γιατρό για να με εξετάσει την ημέρα της απόξεσης είχα γεμίσει με πηγματα τα οποία στην ιστολογική δείχνουν ότι ήταν λόγω της θρομβοφιλιας ή αν όντως έκανε λαθος ο τότε γιατρός μου και οφειλόταν σε  κάποιο τυχαίο γεγονός...Δεν έχει διευκρινιστεί ακόμα!Απλα φοβάμαι γιατί δεν γνωρίζω αν όντως είναι θρομβοφιλια και με έχει καταβάλει το άγχος μου!Σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες!

Είναι απογοητευτικό, από αιματολογικής σκοπιάς, να διαβάζω ότι κάποιος είδε πήγματα στην απόξεση και μίλησε για θρομβοφιλία (φυσιολογική διαδικασία να πήζει το αίμα μετά από μια επέμβαση). Η ιστολογική επίσης βλέπει τα ίδια πήγματα, αλλά δε μπορεί να μιλάει για θρομβοφιλία- είναι ακατάλληλη εξέταση για να μιλάει για τέτοια θέματα στο πρώτο τρίμηνο. Μοναδική εξαίρεση αν σε μια αποβολή 2ου ή 3ου τριμήνου αναδειχθεί θρόμβωση (και όχι πήγματα) σε μεγάλη έκταση στον πλακούντα (ο οποίος δεν υπάρχει καν στο 1ο τρίμηνο).

• Μου αρέσει 2

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα