Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Όλα τα τεχνικά ζητήματα για την αναβάθμιση 2017


testuser1

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 153
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, ferby said:

Στο δικο μου τι φαίνεται  αν είναι εύκολο να δειτε ?

Εγώ δε βλέπω κάτι από εσένα.

@poulxeria δεν είμαι βέβαιη αν ξέρω να το κάνω αυτό που λες!

Λοιπόν, η τωρινή λειτουργία του φόρουμ είναι ολόιδια με ενός σάιτ για παπαγάλους, που παρακολουθούσα πριν από χρόνια, όταν είχα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lisbet said:

Εγώ δε βλέπω κάτι από εσένα.

@poulxeria δεν είμαι βέβαιη αν ξέρω να το κάνω αυτό που λες!

Λοιπόν, η τωρινή λειτουργία του φόρουμ είναι ολόιδια με ενός σάιτ για παπαγάλους, που παρακολουθούσα πριν από χρόνια, όταν είχα δύο.

Ξέρεις. Τι πρόγραμμα περιήγησης χρησιμοποιείς τώρα? Internet explorer, Google chrome, Firefox?

Link to comment
Share on other sites

Όντως, ούτε κι εγώ!

Συγγνώμη, το members reputation είναι τα likes?? Μήπως να άλλαζε το όνομα σε σκέτο likes?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

37 minutes ago, poulxeria said:

Ξέρεις. Τι πρόγραμμα περιήγησης χρησιμοποιείς τώρα? Internet explorer, Google chrome, Firefox?

Chrome χρησιμοποιώ.

 

36 minutes ago, ferby said:

lisbet σου   εσβησαν  δεν τα βλέπω πλέον...

34 minutes ago, marakiz said:

Όντως, ούτε κι εγώ!

Συγγνώμη, το members reputation είναι τα likes?? Μήπως να άλλαζε το όνομα σε σκέτο likes?

Δεν τα βλέπατε γιατί είχα αποσυνδεθεί ήδη. Τώρα ξαναμπήκα με την επιλογή ανώνυμα, αν βρίσκεται κάποια εδώ ακόμη, ας το τσεκάρει να μου πει.

Επίσης, έχω να πω πως τα προφίλ των μελών, μπορεί να τα βλέπει οποιοσδήποτε επισκέπτης του σάιτ, πλήρως. Πώς σας φαίνεται αυτό;

Όσο για τα likes, το βρίσκω άσκοπο να φαίνεται ο αριθμός τους κάτω από το νικ του μέλους. Στο ποστ του, μάλιστα.

Επεξεργάστηκαν by Lisbet
Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνεσαι συνδεδεμένη. Εγώ?

 

Αυτό με τα προφίλ των μελών νομίζω ίσχυε και στο παλιό φόρουμ.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, marakiz said:

Δεν φαίνεσαι συνδεδεμένη. Εγώ?

 

Αυτό με τα προφίλ των μελών νομίζω ίσχυε και στο παλιό φόρουμ.

Ούτε κι εσύ. ΟΚ το λύσαμε. Σοβαρά; Δεν το είχα προσέξει. Εννοώ ότι φαίνονται τα πάντα, όλα τα μηνύματά μας, τα θέματα που ξεκινήσαμε κλπ. Μου φάνηκε παράξενο να τα βλέπουν οι επισκέπτες.

Άλλο τώρα...εξαφανίστηκαν τα κουμπιά της δημοσίευσης! Μόνο έντιτ μπορώ να κάνω!

Επεξεργάστηκαν by Lisbet
δυσχέρεια δημοσίευσης
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα θέλαμε να σημειώσουμε εδώ, ότι τα μέλη που χρησιμοποιούν επίτηδες την λειτουργία like για να αυξήσουν στο προφίλ τους τον αριθμό reputation  (???) δεν θα έχουν κάποιο αποτέλεσμα καθώς ψεύτικα likes που κανει ο ένας στον άλλο στοχευμένα θα μηδενίζονται από την στιγμή που αποτελούν προσπάθεια κατάχρησης της δυνατότητας like . 

Επειδή παρατηρήσαμε κάτι τέτοιο έγινε σήμερα από τα μέλη Poulxeria, Osin, Dragonfly(Danaerys ),  mama-3,  Mkcm,  livinath , ταυτόχρονα, έγινε απευθείας μεταφορά των μελών αυτών σε ομάδα με μειωμένες δυνατότητες και ανάρτηση δημοσιεύσεων μετά από έγκριση της διαχείρισης. 

Παρακαλούμε μέλη τα οποία δεν κατανοούν την χρήση αυτού του φόρουμ (παρότι το χρησιμοποιούν καιρό) και επιθυμούν απλώς να παίξουν να απευθυνθούν είτε στο  parentscafe.gr  είτε στην κοντινότερη παιδική χαρά για να διασκεδάσουν τους εαυτούς τους και τους γύρω τους. 

Το φόρουμ της ΕΕΕΓ έχει δημιουργηθεί με κόπο για συγκεκριμένους σκοπούς, υπάρχουν πολλά ενημερωτικά θέματα στα οποία θέλουμε να στρέψουμε την προσοχή μας και με την βοήθεια του νέου λειτουργικού, μέλη που δεν θέλουν κάτι τέτοιο και απασχολούν την διαχείριση με παρεμβάσεις διαρκώς, θα μεταφέρονται σε ομάδες με μειωμένα δικαιώματα, χωρίς πμ, και ανάρτηση δημοσιεύσεων μόνο μετά από έγκριση   

 Παράδειγμα της κατάχρησης  (είναι ορατό σε απλά μέλη) 

likesepitides.png

xftl1.png

Επεξεργάστηκαν by Συντονιστής Περιεχομένου

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν πατάω να δω τα νέα μηνύματα του φόρουμ, διαπιστώνω ότι δεν εμφανίζονται όλα. πχ νωρίτερα έγραψα για παιδο-οδοντίατρους και δεν μου εμφανίζεται στα νέα μηνύματα... (τις νέες δημοσιεύσεις εννοώ).  Ούτε και το συγκεκριμένο τόπικ μου εμφανίζεται (όλα τα τεχνικά ζητήματα για την αναβάθμιση).

Επεξεργάστηκαν by ekavi_
Προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ekavi_ said:

Όταν πατάω να δω τα νέα μηνύματα του φόρουμ, διαπιστώνω ότι δεν εμφανίζονται όλα. πχ νωρίτερα έγραψα για παιδο-οδοντίατρους και δεν μου εμφανίζεται στα νέα μηνύματα... (τις νέες δημοσιεύσεις εννοώ).  Ούτε και το συγκεκριμένο τόπικ μου εμφανίζεται (όλα τα τεχνικά ζητήματα για την αναβάθμιση).

Στα νέα μηνύματα φαίνονται αναρτήσεις που δεν τις έχει δει ο χρήστης. Από την στιγμή που κάνεις μία ανάρτηση είναι σαν να έχεις διαβάσει το συγκεκριμένο τόπικ και γι΄αυτό δεν το εμφανίζει σε σένα. Αν κάνει κάποιος άλλος ανάρτηση μετά την δική σου θα σου το βγάλει στα νέα μηνύματα. Στην ουσία αφορά τα αδιάβαστα μηνύματα. Αν το έχω καταλάβει λάθος παρακαλώ την διαχέιρηση να με διορθώσει. 

 

BdmAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας @ΑΡΓΚ

 για να δείτε πώς θα βάλετε φωτογραφία χρήστη δείτε εδώ:

http://parents.org.gr/forum/topic/87049-odigies-chrisis-toy-foroym-2017/

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 21/4/2017 at 3:14 ΜΜ, Αγγελική2 said:

Στα νέα μηνύματα φαίνονται αναρτήσεις που δεν τις έχει δει ο χρήστης. Από την στιγμή που κάνεις μία ανάρτηση είναι σαν να έχεις διαβάσει το συγκεκριμένο τόπικ και γι΄αυτό δεν το εμφανίζει σε σένα. Αν κάνει κάποιος άλλος ανάρτηση μετά την δική σου θα σου το βγάλει στα νέα μηνύματα. Στην ουσία αφορά τα αδιάβαστα μηνύματα. Αν το έχω καταλάβει λάθος παρακαλώ την διαχέιρηση να με διορθώσει. 

Ευχαριστώ.

Αλλά ψάχνω έναν τρόπο να διαβάζω συγκεντρωτικά όλες τις νέες δημοσιεύσεις είτε τις έχω διαβάσει, είτε όχι. Υπάρχει κάποια επιλογή;

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ekavi_ said:

Ευχαριστώ.

Αλλά ψάχνω έναν τρόπο να διαβάζω συγκεντρωτικά όλες τις νέες δημοσιεύσεις είτε τις έχω διαβάσει, είτε όχι. Υπάρχει κάποια επιλογή;

 

Αφου επιλέξεις νεες δημοσιθευσεις Πας στα φίλτρα  (οριζόντια μπάρα ) στο πεδίο που λεει  ''unread''  αλλαξε το σε ''όλα''.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ferby said:

Αφου επιλέξεις νεες δημοσιθευσεις Πας στα φίλτρα  (οριζόντια μπάρα ) στο πεδίο που λεει  ''unread''  αλλαξε το σε ''όλα''.

χμμμ το κάνω και κάνω και save changes και στην ανανέωση μου το ξαναλλάζει μόνο του! εσένα το κρατάει; μόνο τα unread πρώτα μου κρατάει σαν επιλογή!

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι said:

χμμμ το κάνω και κάνω και save changes και στην ανανέωση μου το ξαναλλάζει μόνο του! εσένα το κρατάει; μόνο τα unread πρώτα μου κρατάει σαν επιλογή!

οχι δεν το κραταει και μενα.Το επιλεγω κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, ferby said:

οχι δεν το κραταει και μενα.Το επιλεγω κάθε φορά.

το βρήκα. λοιπόν πας στα σημερινά μηνύματα. από τη μπάρα επιλέγεις τι και πως θες να στα εμφανίζει. πχ όλα τα μηνύματα και τα νεότερα πρώτα κλπ κλπ. πας δεξιά στο πορτοκαλί κουμπί δεν θυμάμαι πως το λένε και το πατάς και ξαναπατάς το πορτοκαλί που ξαναβγάζει από κάτω! μετά πας αριστερά εκεί που λέει νέες δημοσιεύσεις και ξαναπατάς set as default stream και πλέον μπαίνεις βγαίνεις και όταν πατάς νέες δημοσιεύσεις στα εμφανίζει όλα είτε τα έχεις διαβάσει είτε όχι. ας το δείξουν οι συντονιστές με φώτο γιατί εγώ το έκανα και δεν μου ξαναβγάζει τα αντίστοιχα κουμπάκια να πατήσω να το δείξω!

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας θα δημοσιεύσουμε σύντομα οδηγίες για το activity stream  των νέων μηνυμάτων.  

Εάν στην χρήση δείτε ότι κάτι φαίνεται πιο βολικό, αν μπορείτε σημειώστε το εδώ,  έτσι ώστε να δούμε με τους τεχνικούς κατά πόσο μπορεί να γίνει  default κάτι το οποίο είναι πιο χρήσιμο. 

(Default:  να είναι εξαρχής για όλους τους χρήστες, προεπιλεγμένο)

Τι διαφορά βλέπετε ανάμεσα στα "μη διαβασμένα" και στα "Όλα?" . Υπάρχει κάποιος λόγος που το "Όλα" είναι καλύτερο από το "μη διαβασμένα"? 

Τα σχόλιά σας μας βοηθούν να δούμε πως φαίνεται στην χρήση το λειτουργικό αλλά και μέσα από αυτά φαίνονται και ενδεχομένως ρυθμίσεις που πρέπει να αλλαχθούν οπότε οτιδήποτε σας φαίνεται περίεργο, σημειώστε το. 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Συντονιστής Περιεχομένου said:

Γειά σας θα δημοσιεύσουμε σύντομα οδηγίες για το activity stream  των νέων μηνυμάτων.  

Εάν στην χρήση δείτε ότι κάτι φαίνεται πιο βολικό, αν μπορείτε σημειώστε το εδώ,  έτσι ώστε να δούμε με τους τεχνικούς κατά πόσο μπορεί να γίνει  default κάτι το οποίο είναι πιο χρήσιμο. 

(Default:  να είναι εξαρχής για όλους τους χρήστες, προεπιλεγμένο)

Τι διαφορά βλέπετε ανάμεσα στα "μη διαβασμένα" και στα "Όλα?" . Υπάρχει κάποιος λόγος που το "Όλα" είναι καλύτερο από το "μη διαβασμένα"? 

Τα σχόλιά σας μας βοηθούν να δούμε πως φαίνεται στην χρήση το λειτουργικό αλλά και μέσα από αυτά φαίνονται και ενδεχομένως ρυθμίσεις που πρέπει να αλλαχθούν οπότε οτιδήποτε σας φαίνεται περίεργο, σημειώστε το. 

το 'όλα' ,η αν θέλετε τα τελευταία 35 πόσα ήταν στο παλιό φόρουμ, εξυπηρετεί τους περισσότερους χρήστες πιστεύω από το 'μη διαβασμένα'. τις περισσότερες φορές ανοίγουμε το φόρουμ βλέπουμε τα μηνύματα διαβάζουμε αυτά που μας ενδιαφέρουν που ακολουθούμε και μετά μπορεί να το κλείσουμε ή να διαβάσουμε κάποιο άλλο θέμα με αποτέλεσμα αν θέλουμε να σχολιάσουμε αργότερα ή να ξαναδιαβάσουμε κάποια πράγματα να μη τα βρίσκουμε αν δεν έχει σχολιάσει κάποιος ξανα.. και να πρέπει να ξαναπάμε από την αρχή στο φόρουμ στις ενότητες κλπ κλπ. και οκ αυτό μπορεί να είναι εύκολο για κάποια θέματα που ξέρουμε που είναι σε ποιά ενότητα και ποιά υποενότητα. σε κάποια καινούρια όμως μπορεί να μη προσέξουμε που γράφτηκαν και που να ψάξεις; πχ ένα θέμα γονέα μπορεί να γραφτεί στην ψυχολογία στην ανάπτυξη στα κοινωνικά κλπ κλπ και το χάνουμε άπαξ και το διαβάσουμε χωρίς να σχολιάσουμε. και αν δεν πολυθυμάσαι και τον τίτλο που να ψάξεις να το βρεις να σχολιάσεις; τρώει χρόνο.

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

On 4/24/2017 at 11:10 ΠΜ, ekavi_ είπε:

Ευχαριστώ.

Αλλά ψάχνω έναν τρόπο να διαβάζω συγκεντρωτικά όλες τις νέες δημοσιεύσεις είτε τις έχω διαβάσει, είτε όχι. Υπάρχει κάποια επιλογή;

 

Δεν ξέρω αν σε εξυπηρετεί περισσότερο να χρησιμοποιείς τις "Δραστηριότητες" αντί για τις "Δημοσιεύσεις". Μπορείς να κάνεις το εξής:

Στην ίδια γραμμή που υπάρχει το "Αρχική", στην αριστερή άκρη υπάρχει ένα εικονίδιο εφημερίδας που γράφει "Νέες δημοσιεύσεις". 

Το πατάς. Στη σελίδα που θα σου εμφανίσει, στην ίδια γραμμή, βλέπεις πλέον το path, το οποίο είναι Αρχική>Δραστηριότητα>Νέες δημοσιεύσεις.

Πατάς στο Δραστηριότητα. Στη νέα σελίδα τώρα, κάτω από το path Αρχική>Δραστηριότητα  εμφανίζεται ο τίτλος "Ολες οι δραστηριότητες" και δίπλα του έχει έναν γκρι κύκλο που μέσα του έχει ένα check. Το πατάς. Πλέον όταν θα μπαίνεις στην αρχική σελίδα, στην αριστερή πλευρά θα έχεις την επιλογή "Όλες οι δραστηριότητες" για να δεις συγκεντρωτικά ότι έχει δημοσιευτεί, το οποίο ανανεώνεται αυτόματα και δεν έχει σημασία αν έχεις διαβάσει ή όχι ένα θέμα. Εναλλακτικά, μπορείς να χρησιμοποιείς απευθείας το link http://parents.org.gr/forum/discover/ 

 

Διαφορετικά, μπορείς να αποθηκεύσεις τις επιλογές σου, να δώσεις ένα όνομα στο stream που έχεις επιλέξει και μόλις στο εμφανίσει, να πατήσεις και πάλι στο γκρι κύκλο, ώστε να το κάνεις προεπιλεγμένο. Αν απλά το αποθηκεύσεις, δεν έχω βρει τρόπο, πως να το ξαναβρεις αν δεν το σετάρεις σαν προεπιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Οταν γράφω σε ένα θέμα κάτι, από αυτά όμως που δεν είναι ήδη αναρτημένα πρόσφατα, αλλά σε παλιότερο που το βρήκα στην αναζήτηση κάποιας ενότητας,  δεν θα ποσταριστεί στα σημερινά θέματα?   Δεν το βλέπω να έχει αναρτηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...