Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Sos Στίγμα μεσογειακής αναιμίας


Indyla

Recommended Posts

9 ώρες πρίν, Indyla είπε:

 

Καλημέρα και ευχαριστούμε για την παρέμβαση. Έτσι όπως το διατυπώνετε, καταλαβαίνει κανείς ότι αν μία γυναίκα έχει «ατυχήσει» στην πρώτη κύηση, στη δεύτερη κύηση οι πιθανότητες να «ξανα-ατυχήσει» πέφτουν στο 6%. Κάτι που σημαίνει ότι παύει πια να ισχύει το 25% του Μέντελ (αφού σύμφωνα με αυτή τη συλλογιστική που περιγράφετε το 25% έχει πέσει στο 6%). Είμαι σίγουρη ότι καταλαβαίνετε ότι υπάρχει ένα λογικό παράδοξο εδώ. Με την έννοια ότι σύμφωνα με αυτό που λέτε, η Μεντελιανή κληρονομικότητα ισχύει κανονικά μόνο στην πρώτη κύηση μίας γυναίκας και μετά μπαίνει η μεταβλητή της προηγούμενης κύησης για να καθορίσει το αν θα ισχύσει ή όχι. Οπότε σαν να λέμε ότι ο Μέντελ μετά από κύηση με ομόζυγο έμβρυο παύει να ισχύει: δεν υπάρχει πια το 75%-25% αλλά αυτό γίνεται (σύμφωνα πάντα με αυτή τη συλλογιστική) 94%-6%, ή αν είναι τρίτη φορά μετά από δύο κυήσεις με ομόζυγο έμβρυο 98,44-1,56.

Για να είμαι ειλικρινής έχω ξανακούσει αυτή τη στατιστική και από έναν γυναικολόγο εκτός από εσάς. Όταν πήγα όμως σε έναν καθηγητή γενετικής μετά από τη διακοπή της δικής μου πρώτης κύησης για να αποφασίσω αν θα κάνω εξωσωματική ή όχι την επόμενη φορά, δεν μου είπε καθόλου ότι οι πιθανότητες μου έχουν πέσει στο 6%. Μου μίλησε από τη βάση του ένα στα τέσσερα σε κάθε εγκυμοσύνη (75%-25%). Οπότε αναρωτιέμαι μήπως η στατιστική αυτή που αναφέρετε χρειάζεται κάποια επαλήθευση ως προς την εγκυρότητα της. Άλλωστε, οι γυναίκες στις οποίες συμβαίνει να έχουν απανωτές ατυχίες έχω την εντύπωση αν και δεν έχω καταγεγραμμένα στατιστικά στοιχεία για να τη στηρίξω, ότι δεν είναι μόνο 6%.

 

 

Όχι, Μεντελιανή γενετική ισχύει απόλυτα και η πιθανότητα ομοζυγωτίας σε κάθε κύηση είναι 25%. Η πιθανότητα ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΛΥ ΑΤΥΧΟΣ μειώνεται και γίνεται προοδευτικά 6,5-1,5 κ.ο.κ. Είναι δύο διαφορετικές πιθανότητες (η μία "το ποσοστό ατυχίας ανά κύηση" και η άλλη "η πιθανότητα να είναι κάποιος συνέχεια άτυχος". Εκεί μπερδεύεστε.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 247
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σκεφτείτε το λίγο διαφορετικά: έστω ότι σας δίνουν ένα έπαθλο αν ρίξετε ένα κέρμα 10 φορές και φέρεται και τις 10 φορές κορόνα. Αν και κάθε ρίξιμο του κέρματος έχει 50% να είναι κορόνα, η πιθανότητα να καταφέρετε να πάρετε το έπαθλο φέρνοντας 10 συνεχόμενες φορές το ίδιο είναι ελάχιστη (πιο συγκεκριμένα περίπου 1 στις 1000). Είναι άλλη η πιθανότητα "το κέρμα να φέρει κορόνα στο επόμενο ρίξιμο" και άλλη η πιθανότητα "να είστε εξαιρετικά τυχερή ώστε να φέρει 10 φορές κορόνα".

Link to comment
Share on other sites

On 5/9/2018 at 11:09 ΜΜ, Βασίλειος Χατζηαντωνίου είπε:
 
Παρεμβαίνω για να σχολιάσω και να εξηγήσω κάτι, γιατί όσο περίεργο κι αν φαίνεται έχετε και οι 2 δίκιο.
Η πιθανότητα να πέσετε στο κακό σενάριο της ομόζυγης ΜΑ είναι 25%, βάσει Μεντελιανής γενετικής. Η πιθανότητα όμως να έχετε 2 συνεχόμενες αποτυχίες είναι ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ 6.25% (25% Χ 25% = 6.25%) και 3 συνεχόμενες αποτυχίες περίπου 1.55% (25% Χ 25% Χ 25% = 1.56%).  Άρα δεν τα έλεγε λάθος το άλλο φόρουμ, ούτε είναι Ράδιο Αρβύλα. Είναι καθαρά στατιστική πιθανότητα, να τραβήξει κανείς 2 φορές το κακό λαχείο.
Η εξήγηση είναι ότι στην πρώτη κύηση έχει κανείς 1 στις 4. Αν πέσει στο κακό σενάριο, τότε πια είναι ήδη στο 25% των γυναικών που δεν ήταν τυχερές. Στη δεύτερη κύηση ξανατραβάει από 4 λαχνούς, αρά πάλι πιθανότητα 1 στις 4. Αν τραβήξει πάλι το κακό λαχείο, τότε θα ανήκει στο 6% των γυναικών που ατύχησαν 2 συνεχόμενες φορές. Στην 3η κύηση πάλι 25% και αν αποτύχει και πάλι θα ανήκει στο 1.55% των γυναικών που έχουν αποτύχει 3 φορές. Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός.
Γενικά μιλώντας δηλαδή, αν και η πιθανότητα σε κάθε κύηση να παραμένει σταθερή στο 25%, η πιθανότητα να είναι κανείς ΠΟΛΥ ΑΤΥΧΟΣ ώστε να πέφτει συνέχεια στο κακό λαχείο είναι από μικρή ως ελάχιστη, αλλά όχι μηδενική., διότι ας μην ξεχνάμε ότι η πιθανότητα να μην τραβήξει κανείς το κακό λαχείο είναι 75%...
 

 

Με όλο μου το σεβασμό σε εσάς ως γιατρό, να μου επιτρέψετε να πω ότι μαθηματικά είναι παραπλανητικός ο συλλογισμός σας (και κλασικό σφάλμα στα γραπτά των φοιτητών στις πιθανότητες). Οι πιθανότητες κάθε φορά είναι οι ίδιες. Είτε είναι η πρώτη φορά, είτε η 100η είναι πάντα 25%, και το ρίσκο το ίδιο. Μπορεί αν παίζουμε στοίχημα "θα είναι κάθε φορά στο 25% για τις επόμενες 100 φορές" να έχει νόημα η συνδυαστική πιθανότητα, αλλά όταν μιλάμε για το ποιο είναι το ρίσκο για την μέλλουσα μαμά, που αυτό τη νοιάζει, η απάντηση είναι πάντα 25%. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Με όλο μου το σεβασμό σε εσάς ως γιατρό, να μου επιτρέψετε να πω ότι μαθηματικά είναι παραπλανητικός ο συλλογισμός σας (και κλασικό σφάλμα στα γραπτά των φοιτητών στις πιθανότητες). Οι πιθανότητες κάθε φορά είναι οι ίδιες. Είτε είναι η πρώτη φορά, είτε η 100η είναι πάντα 25%, και το ρίσκο το ίδιο. Μπορεί αν παίζουμε στοίχημα "θα είναι κάθε φορά στο 25% για τις επόμενες 100 φορές" να έχει νόημα η συνδυαστική πιθανότητα, αλλά όταν μιλάμε για το ποιο είναι το ρίσκο για την μέλλουσα μαμά, που αυτό τη νοιάζει, η απάντηση είναι πάντα 25%. 

 

Έχει ενδιαφέρον αυτή η συζήτηση, γιατί μπερδεύετε τα ποσοστά.

Θα το πω και αλλιώς:

Κάθε κύηση έχει πράγματι πιθανότητα 25% να δώσει ομόζυγο παιδί.

Όμως μόνο το 25% των γυναικών που προσπαθούν θα πέσουν σε αυτό το ομόζυγο παιδί την πρώτη φορά.

Και από αυτές, το 25% (δηλαδή των 6.25% όλων των γυναικών) θα αποτύχει και τη δεύτερη φορά.

Και από αυτές το 25% (δηλαδή το 1.55% από τις αρχικές γυναίκες) θα αποτύχει και τρίτη συνεχόμενη φορά.

Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός ότι αν και σε κάθε κύηση το 25% παραμένει σταθερό σαν ρίσκο (σε αυτό συμφωνούμε όλοι), ένα ζευγάρι που παντρεύτηκε σήμερα και ξεκινάει τις προσπάθειές του έχει πιθανότητα να αποτύχει 3 συνεχόμενες φορές μόλις 1.55%, δηλαδή πρέπει να είναι εξαιρετικά άτυχο ώστε κάθε φορά να πέφτει στο 25%. Μιλάμε για την πιθανότητα "να είναι κάποιος άτυχος 3 συνεχόμενες φορές" που είναι διαφορετικό από την πιθανότητα "να είναι κάποιος άτυχος την επόμενη φορά".

 

Με αυτό που λέω, δε λέω ότι η κοπέλα που ξεκίνησε τη συζήτηση και έχει την αγωνία της, δεν έχει 25% ποσοστό αποτυχίας στην επόμενη κύηση. Λέω ότι το άλλο φόρουμ (δεν ξέρω καν ποιο είναι, δεν το υπερασπίζομαι) δεν έλεγε "ράδιο αρβύλα" όταν ισχυριζόταν ότι η πιθανότητα 2 συνεχόμενων αποτυχημένων κυήσεων είναι 6.25%. Αυτή αφορά την εκ των προτέρων πιθανότητα και όχι την πιθανότητα που έχει μια γυναίκα που ήδη απέτυχε την πρώτη φορά και άρα βρίσκεται ήδη στο 25%.

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει ένα κλασικό ερώτημα σε πρωτοετείς φοιτητές θετικών σχολών: αν έχω φέρει κορώνα 3 φορές, τι να ποντάρω την τέταρτη; Η αυθόρμητη απάντηση είναι γράμματα. Γιατί όλοι σκέφτονται ότι οι πιθανότητες να φέρει κάποιος κορώνα και 4η φορά είναι 0.5 στην τετάρτη, δηλαδή περίπου 6%, οπότε αστείο ποσοστό. Πλην όμως, κάθε ρίψη νομίσματος είναι η ίδια, ασυσχέτιστη με την  προηγούμενη και κάθε φορά υπάρχει ακριβώς η ίδια πιθανότητα να έρθεις κανείς πάλι κορώνα ή γράμματα. 

Το ίδιο και με μία γενετική πάθηση που έχει 50% ή 25% κληρονομικότητα. Κάθε φορά θα έχει κανείς ακριβώς το ίδιο ρίσκο. Οταν παίρνει την απόφαση να προχωρήσει σε νέα εγκυμοσύνη χωρίς επιλογή με φυσικό τρόπο, το σκεπτικό "είχα 3 αποτυχίες, είναι απειροελάχιστη η πιθανότητα να ξαναέχω" είναι εντελώς μαθηματικά λάθος. Κάθε φορά, οι πιθανότητες είναι ίδιες με την πρώτη. 

Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο να το καταλάβει κανείς, όλοι κάνουν το ίδιο λάθος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

21 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Yπάρχει ένα κλασικό ερώτημα σε πρωτοετείς φοιτητές θετικών σχολών: αν έχω φέρει κορώνα 3 φορές, τι να ποντάρω την τέταρτη; Η αυθόρμητη απάντηση είναι γράμματα. Γιατί όλοι σκέφτονται ότι οι πιθανότητες να φέρει κάποιος κορώνα και 4η φορά είναι 0.5 στην τετάρτη, δηλαδή περίπου 6%, οπότε αστείο ποσοστό. Πλην όμως, κάθε ρίψη νομίσματος είναι η ίδια, ασυσχέτιστη με την  προηγούμενη και κάθε φορά υπάρχει ακριβώς η ίδια πιθανότητα να έρθεις κανείς πάλι κορώνα ή γράμματα. 

Το ίδιο και με μία γενετική πάθηση που έχει 50% ή 25% κληρονομικότητα. Κάθε φορά θα έχει κανείς ακριβώς το ίδιο ρίσκο. Οταν παίρνει την απόφαση να προχωρήσει σε νέα εγκυμοσύνη χωρίς επιλογή με φυσικό τρόπο, το σκεπτικό "είχα 3 αποτυχίες, είναι απειροελάχιστη η πιθανότητα να ξαναέχω" είναι εντελώς μαθηματικά λάθος. Κάθε φορά, οι πιθανότητες είναι ίδιες με την πρώτη. 

Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο να το καταλάβει κανείς, όλοι κάνουν το ίδιο λάθος.

 

Γράφουμε ακριβώς το ίδιο πράγμα με άλλα λόγια. 

 

Ξαναλέω ότι είναι άλλη πιθανότητα το "να αποτύχω 2 συνεχόμενες φορές όταν ξεκινάω" (=6,25%) και άλλη πιθανότητα "να αποτύχω 2 συνεχόμενες φορές όταν έχω ήδη αποτύχει τη μία" (=25%). Είναι άλλη πιθανότητα το "να αποτύχω 3 συνεχόμενες φορές όταν ξεκινάω" (=1,55%) και άλλη πιθανότητα "να αποτύχω 3 συνεχόμενες φορές όταν έχω ήδη αποτύχει τις δύο" (=25%).

Η μία πιθανότητα αφορά την εκ των προτέρων πιθανότητα να είναι συνεχόμενα άτυχο ένα νιόπαντρο ζευγάρι και η άλλη πιθανότητα αφορά την πιθανότητα να ατυχήσει και πάλι ένα ζευγάρι που ήδη ατύχησε. 

Άρα ναι, ένα ζευγάρι που πάει σε επόμενη κύηση δε μπορεί να "ποντάρει" στο 6.25%, παρά μόνο στο 25%.

Και ξαναλέω ότι αυτά δεν τα λέω για να επηρεάσω τη σκέψη της συγκεκριμένης κοπέλας, αλλά για να εξηγήσω τι σημαίνει αυτό το 6.25% που διάβασε στο άλλο φόρουμ. 

 

Ελπίζω να το καλύψαμε επαρκώς το θέμα, ώστε να το καταλάβουν ακόμα και οι πρωτοετείς φοιτητές, αλλά και όλες οι κοπέλες που διαβάζουν αυτή τη συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

On 8 Σεπτεμβρίου 2018 at 9:35 ΠΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Yπάρχει ένα κλασικό ερώτημα σε πρωτοετείς φοιτητές θετικών σχολών: αν έχω φέρει κορώνα 3 φορές, τι να ποντάρω την τέταρτη; Η αυθόρμητη απάντηση είναι γράμματα. Γιατί όλοι σκέφτονται ότι οι πιθανότητες να φέρει κάποιος κορώνα και 4η φορά είναι 0.5 στην τετάρτη, δηλαδή περίπου 6%, οπότε αστείο ποσοστό. Πλην όμως, κάθε ρίψη νομίσματος είναι η ίδια, ασυσχέτιστη με την  προηγούμενη και κάθε φορά υπάρχει ακριβώς η ίδια πιθανότητα να έρθεις κανείς πάλι κορώνα ή γράμματα. 

Το ίδιο και με μία γενετική πάθηση που έχει 50% ή 25% κληρονομικότητα. Κάθε φορά θα έχει κανείς ακριβώς το ίδιο ρίσκο. Οταν παίρνει την απόφαση να προχωρήσει σε νέα εγκυμοσύνη χωρίς επιλογή με φυσικό τρόπο, το σκεπτικό "είχα 3 αποτυχίες, είναι απειροελάχιστη η πιθανότητα να ξαναέχω" είναι εντελώς μαθηματικά λάθος. Κάθε φορά, οι πιθανότητες είναι ίδιες με την πρώτη. 

Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο να το καταλάβει κανείς, όλοι κάνουν το ίδιο λάθος.

 

Καλημέρα ΑΡΓΚ. Να υποθέσω ότι είσαι μαθηματικός ή στατιστικολόγος; Απολύτως χρήσιμη και κατατοπιστική η παράμβαση σου. Ευχαριστούμε πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Αισθάνομαι άσχημα διαβάζοντας τις απαντήσεις σας, γιατί δεν έχω πρόθεση να δημιουργήσω αντιπαράθεση εδώ μέσα. Προσωπικά καταλαβαίνω απόλυτα το διαχωρισμό του κυρίου Χατζηαντωνίου, αλλά και το νόμο των πιθανοτήτων του μέλους ΑΡΓΚ. 
Ωστόσο, επειδή βίωσα πριν 1 εβδομάδα την απώλεια, ήθελα να δω αν υπάρχει κάποια στατιστική που να με καθησυχάσει ή όχι. Τώρα για να μη διαπληκτίζεστε, μένει μόνο η επιβεβαίωση σε επόμενη  εγκυμοσύνη μου για το πόσο "άτυχη" ή όχι είμαι. 
Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, konstantinaVE είπε:

Αισθάνομαι άσχημα διαβάζοντας τις απαντήσεις σας, γιατί δεν έχω πρόθεση να δημιουργήσω αντιπαράθεση εδώ μέσα. Προσωπικά καταλαβαίνω απόλυτα το διαχωρισμό του κυρίου Χατζηαντωνίου, αλλά και το νόμο των πιθανοτήτων του μέλους ΑΡΓΚ. 
Ωστόσο, επειδή βίωσα πριν 1 εβδομάδα την απώλεια, ήθελα να δω αν υπάρχει κάποια στατιστική που να με καθησυχάσει ή όχι. Τώρα για να μη διαπληκτίζεστε, μένει μόνο η επιβεβαίωση σε επόμενη  εγκυμοσύνη μου για το πόσο "άτυχη" ή όχι είμαι. 
Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον.

 

Προφανώς δεν υπάρχει κανένας λόγος για να αισθάνεσαι άσχημα γιατί αφενός δεν διαπληκτιζόμαστε απλά διαφωνούμε με τη συλλογιστική του άλλου φόρουμ και του αγαπητού μας γιατρού που είχε την καλή διάθεση να παρέμβει, και αφετέρου η κουβέντα μπορεί να ξεκίνησε με αφορμή τη δική σου ιστορία αλλά αφορά δεκάδες γυναίκες που μας διαβάζουν. Άρα είναι μία γενικότερη συζήτηση που αφορά και απασχολεί πάρα πολύ κόσμο που διαβάζει το συγκεκριμένο topic. Προσωπικά θεωρώ ότι οι κατεξοχήν ειδήμονες για να απαντούν με τη μεγαλύτερη δυνατή εγκυρότητα σε τέτοιου είδους ερωτήσεις είναι οι γενετιστές και οι εξειδικευμένοι στα γενετικά νοσήματα ιατροί και αφού κάποια δημόσια νοσοκομεία μας διαθέτουν δωρεάν συμβουλευτική μαζί τους, καλό είναι να δράττουμε την ευκαιρία για να αποφασίζουμε με σωστή ενημέρωση τι θέλουμε να κάνουμε στο θέμα της τεκνοποίησης εμείς που έχουμε στίγμα.

Από εμένα καλή επιτυχία σε όλα τα ζευγάρια που είναι σε φάση προσπάθειας!

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, konstantinaVE είπε:

Αισθάνομαι άσχημα διαβάζοντας τις απαντήσεις σας, γιατί δεν έχω πρόθεση να δημιουργήσω αντιπαράθεση εδώ μέσα. Προσωπικά καταλαβαίνω απόλυτα το διαχωρισμό του κυρίου Χατζηαντωνίου, αλλά και το νόμο των πιθανοτήτων του μέλους ΑΡΓΚ. 
Ωστόσο, επειδή βίωσα πριν 1 εβδομάδα την απώλεια, ήθελα να δω αν υπάρχει κάποια στατιστική που να με καθησυχάσει ή όχι. Τώρα για να μη διαπληκτίζεστε, μένει μόνο η επιβεβαίωση σε επόμενη  εγκυμοσύνη μου για το πόσο "άτυχη" ή όχι είμαι. 
Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον.

Καλησπέρα διάβασα παραπάνω.κοιτα να συνέλθεις κοπέλα μου.ειναξ δύσκολο.εχω χασει και εγώ μωράκι και τώρα είμαι πάλι έγκυος και όλα καλά

Βέβαια είμαστε τελείως διαφορετικές περιπτώσεις δεν έχουμε στίγμα. Σου γράφω για να σου πω να μην επηρρεαζεσαι από τίποτα και από κανέναν.τωρα πρέπει να βρεις τη ψυχική σου ηρεμία σιγά σιγά.να πάρεις το χρόνο σου.ξερω ζευγάρι με στίγμα και οι 2 και με την πρώτη όλα καλά.και ο μικρός ούτε στίγμα δεν έχει.ξερω ζευγάρι που πάλι το πρώτο υγιέστατο και μετά διέκοψαν 2 εγκυμοσύνες λόγω ΜΑ.Ειναι ειλικρινά θέμα τύχης αυτο το θεμα.

Όταν νιώσεις έτοιμη πάρε τις αποφάσεις σου για πιο δρόμο θα ακολουθήσεις.Σου εύχομαι μόνο χαμόγελα από δω και πέρα.

Nv4ip3.pngZt1x.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 10/9/2018 at 11:27 ΠΜ, konstantinaVE είπε:

Αισθάνομαι άσχημα διαβάζοντας τις απαντήσεις σας, γιατί δεν έχω πρόθεση να δημιουργήσω αντιπαράθεση εδώ μέσα. Προσωπικά καταλαβαίνω απόλυτα το διαχωρισμό του κυρίου Χατζηαντωνίου, αλλά και το νόμο των πιθανοτήτων του μέλους ΑΡΓΚ. 
Ωστόσο, επειδή βίωσα πριν 1 εβδομάδα την απώλεια, ήθελα να δω αν υπάρχει κάποια στατιστική που να με καθησυχάσει ή όχι. Τώρα για να μη διαπληκτίζεστε, μένει μόνο η επιβεβαίωση σε επόμενη  εγκυμοσύνη μου για το πόσο "άτυχη" ή όχι είμαι. 
Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον.

Δυστυχώς όχι, δεν υπάρχει καμία τέτοια στατιστική. Λυπάμαι για την απώλειά σου, αλλά η πιθανότητα να το ξαναπεράσετε είναι πάντα 25 % χωρίς προεμφυτευτική διάγνωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα !

Είμαι νέο μέλος στην ομάδα.

Διαβαζω καιρό τις δημοσιεύεις κ ειπα και εγω να κάνω εγγραφή.

Πριν λίγες μερες κάναμε την ωοληψια.Δεν έγινε αμέσως η έμβρυο μεταφορά διότι έπρεπε να γίνουν κ κάποιες απαραίτητες εξετάσεις λόγου του στίγματος που εχω και εγω κ ο άντρας μου.περιμενουμε τα αποτελέσματα της βιοψίας.Γονιμοποιηθηκαν τρία ωάρια .

Εχω δεχτεί τόσες πληροφορίες το τελευταίο καιρό που πραγματικα αυτες τος ημέρες εχω αγχωθεί.Και ειδικά για τη διαδικασία που θα ακολουθήσουμε .

Link to comment
Share on other sites

On 12/10/2018 at 1:31 ΠΜ, Giataki είπε:

Καλησπέρα !

Είμαι νέο μέλος στην ομάδα.

Διαβαζω καιρό τις δημοσιεύεις κ ειπα και εγω να κάνω εγγραφή.

Πριν λίγες μερες κάναμε την ωοληψια.Δεν έγινε αμέσως η έμβρυο μεταφορά διότι έπρεπε να γίνουν κ κάποιες απαραίτητες εξετάσεις λόγου του στίγματος που εχω και εγω κ ο άντρας μου.περιμενουμε τα αποτελέσματα της βιοψίας.Γονιμοποιηθηκαν τρία ωάρια .

Εχω δεχτεί τόσες πληροφορίες το τελευταίο καιρό που πραγματικα αυτες τος ημέρες εχω αγχωθεί.Και ειδικά για τη διαδικασία που θα ακολουθήσουμε .

 

Καλώς όρισες Giataki! Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να προχωρήσετε σε εμβρυομεταφορά. Μην έχεις άγχος γιατί πλέον τα μεγάλα κέντρα έχουν εμπειρία σε περιπτώσεις σαν τις δικές μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 12/10/2018 at 1:31 ΠΜ, Giataki είπε:

Καλησπέρα !

Είμαι νέο μέλος στην ομάδα.

Διαβαζω καιρό τις δημοσιεύεις κ ειπα και εγω να κάνω εγγραφή.

Πριν λίγες μερες κάναμε την ωοληψια.Δεν έγινε αμέσως η έμβρυο μεταφορά διότι έπρεπε να γίνουν κ κάποιες απαραίτητες εξετάσεις λόγου του στίγματος που εχω και εγω κ ο άντρας μου.περιμενουμε τα αποτελέσματα της βιοψίας.Γονιμοποιηθηκαν τρία ωάρια .

Εχω δεχτεί τόσες πληροφορίες το τελευταίο καιρό που πραγματικα αυτες τος ημέρες εχω αγχωθεί.Και ειδικά για τη διαδικασία που θα ακολουθήσουμε .

 
Καλησπέρα!! Με το καλό να σας πάνε όλα!!! 
Κάνατε προεμφυτευτικό να υποθέσω;;; 
Αν επιτρέπεται σε ιδιωτικό ή δημόσιο;;; 
Καλή επιτυχία και περιμένουμε νέα σου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 24/11/2018 at 8:08 ΜΜ, konstantinaVE είπε:

 
Καλησπέρα!! Με το καλό να σας πάνε όλα!!! 
Κάνατε προεμφυτευτικό να υποθέσω;;; 
Αν επιτρέπεται σε ιδιωτικό ή δημόσιο;;; 
Καλή επιτυχία και περιμένουμε νέα σου!!!

Καλημέρα !!!!

πριν πέντε μερες κάναμε την έμβρυο μεταφορά με ενα έμβρυο.Δυστηχως τα αλλα δυο ηταν με μεσογειακή αναιμία.

Καναμε προεμφυτικο έλεγχο σε ιδιωτικό.στο Άλφα  Λάμπ.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Giataki είπε:

Καλημέρα !!!!

πριν πέντε μερες κάναμε την έμβρυο μεταφορά με ενα έμβρυο.Δυστηχως τα αλλα δυο ηταν με μεσογειακή αναιμία.

Καναμε προεμφυτικο έλεγχο σε ιδιωτικό.στο Άλφα  Λάμπ.

 

Γλυκιά μου εύχομαι με το καλό να έχετε μία θετική χοριακή! Να μας κρατήσεις ενήμερους.

Link to comment
Share on other sites

Στο εξωτερικό έχει γίνει χαμός με αυτό το καταπληκτικό νέο. Έχω την εντύπωση ότι στην Ελλάδα δεν ακούστηκε όσο θα έπρεπε ειδικά με το δεδομένο ότι τόσο οι ασθενείς όσο και οι φορείς είμαστε πάρα πολλοί. Για να δώσουμε λοιπόν χαρά και ελπίδα σε όλους όσους μας αγγίζει η μεσογειακή αναιμία μπορείτε να διαβάσετε αυτό το άρθρο που είναι αυτής της εβδομάδας: "ΝΕΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕΙΩΝΕΙ ΩΣ ΚΑΙ 50% ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΜΕΤΑΓΓΙΣΗΣ ΣΕ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΜΕ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗ ΑΝΑΙΜΙΑ"

https://www.onmed.gr/ygeia-eidhseis/story/372262/nea-therapeia-meionei-os-kai-50-tin-anagki-metaggisis-se-astheneis-me-mesogeiaki-anaimia

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτσια μου καλημερα!!Σας διαβαζα ολο συτο τον καιρο,αλλα δεν ειχα κουραγιο να γραψω!Το κοριτσακι μου που ειχε μονο το στιγμα του μπαμπα της,παλλινδρομησε στην 20η εβδομαδα!Μετα απο απειρες εξετασεις βρεθηκε θρομβοφιλια!Ακομη και τωρα που σας το γραφω,κλαιω!Δεν μπορω ακομη να δεχθω το ποσο ατυχοι ημασταν!Παρολα αυτα,αποφασισαμε με τον αντρα μου να δωσουμε αλλη μια ευκαιρια στη φυσιολογικη συλληψη(δεν ξερω,η ιδεα της εξωσωματικης με στρεσαρει)!Μολις πηραμε το οκ απ το γιατρο,εμεινα σχεδον κατευθειαν εγκυος και μαλιστα σε διδυμακια!Αυτο κι αν ηταν σοκ!Εκανς ληψη τροφοβλαστη την παρασκευη που μας περασε(μια για το καθε μωρο,αφου εχουν διαφορετικο σακο/διαφορετικο πλακουντα) & τωρα περιμενω τα αποτελεσματα!Η καρδια μου ειναι ετοιμη να σπασει!Μονο εσεις καταλαβαινετε πως αισθανομαι αυτη την στιγμη!

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Zina1987 είπε:

Κοριτσια μου καλημερα!!Σας διαβαζα ολο συτο τον καιρο,αλλα δεν ειχα κουραγιο να γραψω!Το κοριτσακι μου που ειχε μονο το στιγμα του μπαμπα της,παλλινδρομησε στην 20η εβδομαδα!Μετα απο απειρες εξετασεις βρεθηκε θρομβοφιλια!Ακομη και τωρα που σας το γραφω,κλαιω!Δεν μπορω ακομη να δεχθω το ποσο ατυχοι ημασταν!Παρολα αυτα,αποφασισαμε με τον αντρα μου να δωσουμε αλλη μια ευκαιρια στη φυσιολογικη συλληψη(δεν ξερω,η ιδεα της εξωσωματικης με στρεσαρει)!Μολις πηραμε το οκ απ το γιατρο,εμεινα σχεδον κατευθειαν εγκυος και μαλιστα σε διδυμακια!Αυτο κι αν ηταν σοκ!Εκανς ληψη τροφοβλαστη την παρασκευη που μας περασε(μια για το καθε μωρο,αφου εχουν διαφορετικο σακο/διαφορετικο πλακουντα) & τωρα περιμενω τα αποτελεσματα!Η καρδια μου ειναι ετοιμη να σπασει!Μονο εσεις καταλαβαινετε πως αισθανομαι αυτη την στιγμη!

Σου ευχομαι να πανε ολα καλα....

Με το καλο τα μωρακια σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Zina να πάνε όλα καλα αυτή την φορά και για τα δύο σου παιδάκια! για την θρομβοφιλία σου έχουν δώσει αγωγή? περιμένουμε με αγωνία τα νέα σας!

κι εγώ είμαι έγκυος, φυσιολογική σύλληψη, λογικά αν προχωρήσει και φτάσουμε στην 12 εβδομάδα θα κάνω την λήψη σε 3-4 εβδομάδες για έλεγχο... για να δούμε. 

1/4/13...3/7/17...my 2 angel girls in the sky...XSZ4p3.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Pleiad είπε:

Zina να πάνε όλα καλα αυτή την φορά και για τα δύο σου παιδάκια! για την θρομβοφιλία σου έχουν δώσει αγωγή? περιμένουμε με αγωνία τα νέα σας!

κι εγώ είμαι έγκυος, φυσιολογική σύλληψη, λογικά αν προχωρήσει και φτάσουμε στην 12 εβδομάδα θα κάνω την λήψη σε 3-4 εβδομάδες για έλεγχο... για να δούμε. 

Αχ κοριτσι μακαρι να πανε ολα καλα...να σκεφτεσαι μονο θετικα...αντε στειλ τε μασ χαρουμενα νεα σασ...χαιρομαστε κ εμεισ οταν ακουμε ευχαριστα

Link to comment
Share on other sites

Αχ τι ωραια νεα ειναι αυτα;;Μην σκεφτεσαι απαισιοδοξα!!Και στην 12η εβδομαδα θα φτασεις & ολα καλα θα πανε αυτη τη φορα!!(στα λεω εσενα για να τα ακουω κι εγω)Ειμαι πολυ αγχωμενη,και το γεγονος οτι τα μωρα ειναι δυο,ειμαι αγχωμενη εις διπλουν!!Εχετε ακουσει αλλη περιπτωση σαν εμενα;εννοω διδυμη κυηση & ΜΑ;;Για την θρομβοφιλια με παρακολουθει η γνωστη αιματολογος της θεσσαλονικης!!Παιρνω σαλοσπιρ(απο πριν μαθω για την εγκυμοσυνη),κανω ενεσεις αντιπηκτικες καθημερινα & επαιρνα και κορτιζονη μεχρι την δεκατη εβδομαδα!!Γενικα,χαμουλης!!Θελω να σας ρωτησω και κατι αλλο ασχετο!!Το γνωριζατε οτι πρεπει να παιρνουν και οι αντρες μας φιλλικο;;Γιατι επηρεαζεται η ποιιτητα του σπερματος,χωρις να σημαινει οτι εχουν προβλημα!!Μας το ειπε η αιματολογος,αν και δεν ειχαμε θεμα,σχετικα γρηγορα εμενα εγκυος!Πηρε το αγορι μου φιλικο,τσουπ τα διδυμακια!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ούτε αυτή την φορά τα καταφέραμε. Παλινδρομη κύηση και πάλι. Μαζί με τις δύο διακοπές κύησης, είναι το 4ο μωράκι που χάνω. 

Ζίνα μου θέλω μόνο ευχαριστα από εσένα! Πότε θα ξέρεις; Έχει ξαναυπαρξει περίπτωση διδύμων για έλεγχο μεσογειακής! Να πάνε όλα καλά! Αγωνιώ μαζί σου!

1/4/13...3/7/17...my 2 angel girls in the sky...XSZ4p3.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Pleiad είπε:

Τελικά ούτε αυτή την φορά τα καταφέραμε. Παλινδρομη κύηση και πάλι. Μαζί με τις δύο διακοπές κύησης, είναι το 4ο μωράκι που χάνω. 

Ζίνα μου θέλω μόνο ευχαριστα από εσένα! Πότε θα ξέρεις; Έχει ξαναυπαρξει περίπτωση διδύμων για έλεγχο μεσογειακής! Να πάνε όλα καλά! Αγωνιώ μαζί σου!

Λυπαμαι κοριτσι..ουτε που μπορω να φανταστω τι περνασ...ευχομαι να ανταμοιφθεισ για ολη αυτην την στεναχωρια...

που θα παει..ο θεοσ θα σου δωσει ενα γερο μωρακι..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...