Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Sos Στίγμα μεσογειακής αναιμίας


Indyla

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 247
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κορίτσια μου σωματικά είμαι καλά, ψυχικά θέλω τον χρόνο μου. παίρνω το κοριτσάκι μου αγκαλιά και προχωρώ μπροστά. επιστρέφω και από δευτέρα στην δουλειά οπότε και αυτή η απασχόληση θα βοηθήσει. 

Indyla καποια στιγμη θέλω να μιλήσουμε για την ωοληψία σε φυσικό κύκλο που κάνεις. θέλω λίγες πληροφορίες. να σου στείλω μήνυμα όταν θα είμαι έτοιμη? 

1/4/13...3/7/17...my 2 angel girls in the sky...XSZ4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Το ρωτάς; Εννοείται, όποτε θες. Θα έλεγα όμως να πάρεις τον χρόνο σου και για να αναρρώσεις καλά σωματικά και για να συνέλθεις από αυτό που πέρασες. Στη διάθεσή σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλη  ανάρρωση, πάρε το χρόνο σου και ασε τα συναισθηματα σου να βγουν προς τα έξω. Πολύ καλό που ξεκινάς δουλειά! 

Οπως και αν αποφασίσεις να προχωρήσεις εύχομαι όταν έρθει η ώρα να μας ανακοινώσεις ευχάριστα νεα που θα απαλύνουν τα παλιά!!! 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κοριτσια!Διαβασα ολα τα μηνυματα σας και ενιωσα την αναγκη να σας γραψω!Το Μαρτιο μας χτυπησε την πορτα αυτο το ατιμο 25%...ήταν το πρωτο μας μωρακι!Δεν υπαρχει μερα που να μην κυλησει εστω και ενα δακρυ απ τα ματια μου!Τρεμω στην ιδεα οτι μπορει και το επομενο μωρακι μας να νοσει!Δεν ξερω ποτε θα ερθει,αλλα φοβαμαι παρα πολυ!Ημουν τοσο αισιοδοξη οτι το μωρακι μας θα ηταν καλα...Μόνο εσεις μπορειτε να καταλαβετε τη θλιψη και την αγωνια μου!Ηθελα να σας ρωτησω και κατι!Που κανατε τη ληψη τροφοβλαστη;Απ οτι ειδα ειχατε ολες απαντησεις σε 7 ημερες!Εμενα περασαν 12 βασανιστηκες ημερες για να παρω τα αποτελεσματα !!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, Ζίνα. Λυπάμαι πολύ για ὀ,τι πέρασες που ξέρω πολύ καλά τι είναι γιατί το έχω περάσει κι εγώ. Στη δική μου περίπτωση τα αποτελέσματα βγήκαν σε λιγότερο από εβδομάδα γιατί ο γυναικολόγος που με παρακολουθούσε τότε ήταν καθηγητής, οπότε είχε τα "μέσα" στο Χωρέμειο όπου έγινε η ανάλυση. Μάλιστα είχε πει να μου κάνουν και καρυότυπο μαζί (για τυχόν χρωμοσωμικές ανωμαλίες) κάτι που μάλλον το κάνουν λίγο-πολύ παντού πλέον. Πάντως στο Χωρέμειο δεν αργούν να βγουν (είναι παράρτημα του "Παίδων Αγία Σοφία" μέσα στο ίδιο οικόπεδο). 

Αν μου επιτρέπεις όμως, μια που υποθέτω ότι είσαι μόλις 30 ετών, γιατί δεν εξετάζετε το ενδεχόμενο της προεμφυτευτικής διάγνωσης στο πλαίσιο εξωσωματικής γονιμοποίησης; Εκεί το ποσοστό είναι περίπου 2-5% που είναι το περιθώριο λάθους της ανάλυσης. Το λέω αυτό γιατί στην ηλικία σου, το ποσοστό επιτυχίας της εξωσωματικής είναι πολύ μεγάλο οπότε είναι πιθανό με μία προσπάθεια να ξεμπερδέψεις με το θέμα της τεκνοποίησης για πάντα. Φυσικά το να μπει κάποιος σε αυτή τη διαδικασία της εξωσωματικής είναι μία πολύ προσωπική απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ Zina... πολύ δύσκολο όλο αυτό, τι να λέμε τώρα... είμαστε εδώ για ότι χρειαστείς!

εγώ έκανα την μία φορά στο κέντρο μεσογειακής αναιμίας (τμήμα του λαικού νοσοκομειου) που έβγαλαν τα αποτελέσματα σε 5 μέρες και την δεύτερη στο χωραίμειο που βγήκαν σε 7 μέρες. 

ο προεμφυτευτικός έλεγχος βοηθά να μειωθούν σημαντικά τα ποσοστά να νοσεί το μωράκι. όντως είσαι μικρή, μήπως να το δοκιμάσετε και ετσι? 

Linaki πως πας?

1/4/13...3/7/17...my 2 angel girls in the sky...XSZ4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αποφασισαμε να δοκιμασουμε αλλη μια φορα με φυσιολογικη συλληψη(η οποια φυσικα δεν ερχεται και οποτε θες..)!Ο γιατρος μου & ο αντρας μου ειναι λιγο αρνητικοι με το θεμα της εξωσωματικης...τουλαχιστον οχι ακομη!Περασαμε και αρκετα οσον αφορα τα στιγματα μας γιατι ειναι λιγο περιεργα...εγω εχω στιγμα β & δ μεσογειακης (δεν ειχα ξανακουσει για δ) και οι πρωτες εξετασεις εδειχναν οτι μαλλον εχω α!ο αντρας μου εχει το σπανιο συνδρομο lepore...και ο συνδυασμος μας εχει ακριβως τις ιδιες πιθανοτητες να νοσει το μωρο!Γι αυτο και αργησαν τα αποτελεσματα της τροφοβλαστης!αργει να ταυτοποιηθει το συνδρομο του αντρα μου!Παρολο που η ζωη μας εχει ξαναμπει σε φυσιολογικους ρυθμους εγω νιωθω οτι δεν θα ειμαι ποτε η ιδια!Ευχομαι καποια στιγμη να βρεθει μια θεραπεια για την περιπτωση μας & κανενα ζευγαρι να μην ξαναπερασει αυτα που περναμε εμεις κοριτσια μου..!

Link to comment
Share on other sites

η απόφαση είναι δικιά σας, μακάρι να μην ξαναχρειαστεί να το περάσεις όλο αυτό... και επιτέλους να ακούμε μόνο ευχάριστα νέα από εδώ και πέρα!

ο λόγος που αναφέραμε την εξωσωματική είναι και το νεαρό της ηλικίας σας. όσο πιο μικρή τόσο καλύτερη ανταπόκριση στα φάρμακα, τόσο καλύτερα έμβρυα και κατεπέκταση μεγαλύτερες πιθανότητες εμφύτευσης. και οι δύο δρόμοι βέβαια, εξωσωματική ή όχι έχουν δυσκολίες. εγώ εύχομαι να πάνε όλα καλά από εδώ και πέρα! 

1/4/13...3/7/17...my 2 angel girls in the sky...XSZ4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Pleiad είπε:

η απόφαση είναι δικιά σας, μακάρι να μην ξαναχρειαστεί να το περάσεις όλο αυτό... και επιτέλους να ακούμε μόνο ευχάριστα νέα από εδώ και πέρα!

ο λόγος που αναφέραμε την εξωσωματική είναι και το νεαρό της ηλικίας σας. όσο πιο μικρή τόσο καλύτερη ανταπόκριση στα φάρμακα, τόσο καλύτερα έμβρυα και κατεπέκταση μεγαλύτερες πιθανότητες εμφύτευσης. και οι δύο δρόμοι βέβαια, εξωσωματική ή όχι έχουν δυσκολίες. εγώ εύχομαι να πάνε όλα καλά από εδώ και πέρα! 

 

Ακριβώς όπως τα γράφει η Pleiad. Ευνόητα κάθε ζευγάρι αποφασίζει σύμφωνα με τις ανάγκες και τις δυνατότητες του αλλά προσωπικά όταν η επιστήμη έχει να μου προσφέρει κάτι πολύτιμο (μία εναλλακτική στη διακοπή κύησης εν προκειμένω) δεν θα μπορούσα πάρα να το αξιοποιήσω. Ακόμα και αν μέχρι στιγμής δεν έχει αποδώσει για ᾽μας. Ελπίζουμε όμως!!!

Καλή τύχη και από ´μενα!

Επεξεργάστηκαν by Indyla
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα. Πως είστε? Ελπιζω να περνατε ομορφα τις διακοπές σας.. 

 

Zina1987 διαβασα το ποστ σου και οπως οι περισσοτερες κοπελες εδω (δυστηχως) σε καταλαβαινω απολυτα. Έχω περάσει και εγώ μια διακοπη κύησης στο 2ο μου μωράκι το 2014. Δεν ξεχνιεται και δεν περναει μερα να μην το σκεφτώ αλλά η ζωή προχωράει και έρχονται και τα καλυτερα. Προσωπικά φανηκα αρκετά τυχερή γιατί με 4 φυσιολογικές συλλήψεις μονο ενα μωρακι μου νοσουσε. Έχω 2 υγιεστατα αγοράκια που δεν έχουν ούτε το στίγμα και περιμενω το 3ο μου μωράκι που φαινεται να έχει μονο το στίγμα. Δεν μπορεί να κανένας να σου πει τι ειναι προτιμότερο και τι πιο σωστό να κάνεις. Μετά τη διακοπή κύησης που είχα συζητησα με το γιατρό μου το ενδεχόμενο να προχωρούσαμε σε εξωσωματική γονιμοποίηση αλλά μου πρότεινε και ίδιος να δοκιμάσουμε φυσιολογικά ακόμη μια φορά. Η εξωσωματική έχει και αυτή τα δικά της ποσοστά επιτυχίας και ειναι ενα εντελώς διαφορετικό μονοπάτι με τις δικές του δυσκολίες. Εύχομαι τα καλύτερα συντομα να έρθουν!! 

 

On 8/2/2017 at 0:06 PM, Pleiad said:

Linaki πως πας?

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον Pleiad μου! Σε σκέφτομαι αρκετά συχνά να ξέρεις :) Ειμαι καλά. Η δική μου μορφή στιγματος ειναι πολύ βαριά γιατι τη κληρονομησα απο τον πατερα μου ο οποίος ήταν θαλασσαιμικός και έτσι στις εγκυμοσύνες πάσχω και εγώ απο αναιμία. Κάνω συχνά μεταγγίσεις και περιμένω τον καιρό να περάσει! Κατα τα αλλα ειμαι καλά!! 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κοριτσια!Δεν φανταζεστε ποση δυναμη & κουραγιο παιρνω οταν διαβαζω οτι ζευγαρια με στιγμα τελικα τα καταφεραν!Ετσι ονειρευομαι κι εμας σε λιγα χρονια...!!Linaki ευχομαι να εχεις μια υπεροχη & τελειομηνη εγκυμοσυνη!Θα χαρω πολυ να μαθαινω νεα σας... ❤️

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας κοριτσια! Σας σκεφτομαι καιρο αλλα λογω ελλειψης χρονου δεν μπαινω στο φορουμ τοσο συχνα οσο θα ηθελα! Pleiad μου λυπαμαι πολυ για αυτο που περασες, μου ερχονται στο μυαλο μνημες απο την πιο δυσκολη περιοδο στη ζωη μου. Δεκα χρονια μετα και ακομα με ποναει οσο και τον πρωτο καιρο. Ειναι δυσκολος ο δρομος μας αλλα ελπιζω οτι οπως η ιατρικη προοδευει σε αλλους τομεις να βρεθει κατι και για τη δικη μας περιπτωση. Zina ηρθα να για σου δωσω θαρρος και να σου πω οτι το πρωτο μου μωρακι νοσουσε.. απεκτησα ομως με φυσικη συλληψη δυο υγιεστατα αγορακια..ειναι πιθανοτητες το ξερω, αλλα η ελπιδα δεν πρεπει να μας εγκαταλειπει ποτε! Indyla ευχομαι τα καλυτερα για σενα κοριτσι μου, παρακολουθω την ιστορια σου καιρο και αγωνιω μαζι σου. Αυτα απο μενα, ευχομαι σε ολες τα καλυτερα μεσα απο την ψυχη μου! <3

6B4yp3.png5Zo9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Anastasia σ' ευχαριστώ πολύ για τα λόγια συμπαράστασης. Εγώ δυστυχώς δεν τα 'χω καταφέρει ακόμα. Κάτι στην εξωσωματική δεν μας "βγαίνει" και στην τελευταία προσπάθεια είχαμε υψηλό ποσοστό εμβρύων με μεσογειακή... τι να πω. Δεν ξέρω πως θα προχωρήσουμε και αν τελικά θα τα καταφέρουμε. Υπάρχει και αυτή η όψη της ζωής που τα πράγματα δεν μας έρχονται όπως τα θέλουμε.

Έχεις δίκιο πάντως στο ότι η επιστήμη προοδεύει και τα πράγματα διευκολύνονται με το πέρασμα του χρόνου. Σε κάποιες χώρες (η Ολλανδία είναι μία από αυτές) εφαρμόζουν πειραματικά αλλά με μεγάλη επιτυχία, προγεννητικό για τη μεσογειακή με απλή εξέταση αίματος αρκετά νωρίς στην κύηση. Οπότε καταλαβαίνετε πόσο σημαντικό θα είναι αυτό όταν κυκλοφορήσει ευρέως. Και νομίζω ότι δεν είναι πολύ μακριά.

Καλή επιτυχία σε όσους προσπαθούν για ένα μωράκι και καλό κουράγιο σε όσους δυσκολεύονται στην πορεία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Κοριτσια χρόνια πολλα & καλή χρονιά!!Πριν λιγες μερες εμαθα οτι   ειμαι εγκυος με φυσιολογικη συλληψη!!Προσπαθω να ειμαι ηρεμη αλλα καταλαβαινεται την αγωνια μου...δεν εχω κλεισει ακομη ραντεβου για ληψη αλλα θα γινει μεσα στον φλεβαρη ...θελω να ειμαι αισιοδοξη ❤️

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Zina1987 είπε:

Κοριτσια χρόνια πολλα & καλή χρονιά!!Πριν λιγες μερες εμαθα οτι   ειμαι εγκυος με φυσιολογικη συλληψη!!Προσπαθω να ειμαι ηρεμη αλλα καταλαβαινεται την αγωνια μου...δεν εχω κλεισει ακομη ραντεβου για ληψη αλλα θα γινει μεσα στον φλεβαρη ...θελω να ειμαι αισιοδοξη ❤️

 

Καλή τύχη γλυκιά μου και μακάρι η νέα χρονιά να σου φέρει την πραγματοποίηση του ονείρου σου! 

Link to comment
Share on other sites

Zina με το καλό να μάθουμε τον φλεβάρη τα ευχάριστα νέα σου! ψυχραιμία και ηρεμία θέλει... εύχομαι αυτή την φορά να τα καταφέρετε! 

χρόνια πολλά και καλή χρονια να έχουμε! με μόνο ευχάριστα νέα για το 2018!

1/4/13...3/7/17...my 2 angel girls in the sky...XSZ4p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτσια καλησπερα!!!26 φλεβαρη θα κανω την ληψη!Μπορω να πω οτι ημουν αρκετα ηρεμη ολο αυτο τον καιρο!!Οσο πλησιαζουν οι μερες ομως νιωθω οτι αρχιζει και με κυριευει το αγχος!Απ τη μια σκεφτομαι οτι δεν μπορει να ειμαστε δευτερη συνεχομενη φορα ατυχοι!!Ξερω ομως οτι οι πιθανοτητες ειναι ιδιες καθε φορα!!!Μονο εσεις μπορειτε να καταλαβετε πως ακριβως νιωθω,γι αυτο ενιωσα την αναγκη να σας γραψω!

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι όλα να πάνε καλά αυτή την φορά! Και σύντομα να μας γράφεις ότι το παιδάκι σου είναι υγιέστατο! Περιμένουμε νέα σου!

1/4/13...3/7/17...my 2 angel girls in the sky...XSZ4p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κοριτσια!!Εκανα τη ληψη τη δευτερα και τωρα οπως καταλαβαινετε η αγωνια μας εχει χτυπησει κοκκινο!Τα πρωτα αποτελεσματα για down & καποια αλλα συνδρομα βγηκαν πολυ καλα!Το θεμα ειναι οτι τα αποτελεσματα της μεσογειακης θελουν περιπου 10 μερες!Ο γιατρος μου μας τονισε οτι το ποσο αργουν δεν εξαρταται απ το αν τα αποτελεσματα ειναι καλα ή οχι αλλα απ το ειδος των μεταλαξεων!Και ο ανδρας μου εχει ενα σπανιο συνδρομο που λεγεται lepore!Γνωριζει καμια σας κατι σχετικο ;;Δεν περνανε με τιποτα οι μερες !

Link to comment
Share on other sites

Ζίνα καλά αποτελέσματα τώρα! Περιμένουμε μαζί σου με αγωνία! 

Δεν ξέρω γιατί αργεί τόσο η εξέταση της μεσογειακής. Όταν είχα κάνει στο λαϊκό τον έλεγχο είχε βγει σε 5 μέρες, όταν τον είχα κάνει στο Παίδων, έκανε 10 μέρες. 

1/4/13...3/7/17...my 2 angel girls in the sky...XSZ4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ Plead μου!!Εχω διαβασει τις ιστοριες σας απ την αρχη και εχω κλαψει μαζι σας οταν τα αποτελεσματα δεν ηταν καλα,οπως και χαιρομουν σαν να ηταν το δικο μου μωρο οταν εβγαιναν καλα!!Εγω την εξεταση την εκανα σε ιδιωτη γιατρο στην αθηνα & δεν θυμαμαι σε ποιο εργαστηριο στελνει το δειγμα(μπορω ευκολα να το βρω βεβαια αλλα δεν ξερω αν επιτρεπεται να το γραψω)!Θυμησε μου,στην περιπτωση σουωοταν εκανε 10 μερες τα αποτελεσματα ηταν καλα;

Link to comment
Share on other sites

Και τις δυο φορές, και στις 5 και στις 10 μέρες το αποτέλεσμα δεν ήταν καλό για εμάς. Σίγουρα δεν έχει να κάνει ο χρόνος με το αποτέλεσμα, νομίζω ότι είναι θέμα εργαστηρίου. Την άλλη εβδομάδα θα μάθουμε τα ευχάριστα νέα σου! Και ελπίζω κι εγώ να έχω ευχάριστα να σας μεταφέρω μιας και μόλις ολοκλήρωσα εξωσωματική και την άλλη εβδομάδα θα μάθουμε αν πέτυχε ή όχι. 

1/4/13...3/7/17...my 2 angel girls in the sky...XSZ4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...