Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα, 

μολις μάθαμε τα αποτελέσματα και ευτυχώς ειναι ολα καλα. Το μωρό θα εχει το στίγμα του μπαμπά του, το πρώτο ειχε το δικό μου οποτε τωρα είμαστε κομπλέ πιστεύω! Καλή επιτυχία σε όλες σας και σας ευχαριστώ για την στήριξη!!

• Μου αρέσει 3

Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Penelope tink είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, 

μολις μάθαμε τα αποτελέσματα και ευτυχώς ειναι ολα καλα. Το μωρό θα εχει το στίγμα του μπαμπά του, το πρώτο ειχε το δικό μου οποτε τωρα είμαστε κομπλέ πιστεύω! Καλή επιτυχία σε όλες σας και σας ευχαριστώ για την στήριξη!!

Αχχχ τι υπεροχα νεα!!!Ωρα να απολαυσεις την εγκυμοσυνη σου...με το καλο το μπεμπακι σας!!Και πριν λιγο σε σκεφτομουν...ηθελα να σου γραψω μνμ!Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο πολυ χαρηκα!!!

• Μου αρέσει 1

Καλημέρα σε όλες! 
    Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια κοπέλα που να έκανε εξωσωματική σε φυσικό κύκλο με Προεμφυτευτική Διάγνωση, τί έμβρυα έβαλε (3ης μέρας ή βλαστοκύστες), πόσο της έφτασε το συνολικό κόστος και μετά από ποια προσπάθεια (πρώτη, δεύτερη κλπ) είδε αποτέλεσμα. Επίσης, ξέρετε καμία με Φυσικό Κύκλο που να έκανε δίδυμα;;
    Προσωπικά δεν έχουμε θέμα γονιμότητας, αλλά λόγω Μεσογειακής Αναιμίας έχουμε καταλήξει στην τεχνητή γονιμοποίηση.
    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!

On 28 Μαρτίου 2019 at 12:19 ΜΜ, konstantinaVE είπε:

Καλημέρα σε όλες! 
    Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια κοπέλα που να έκανε εξωσωματική σε φυσικό κύκλο με Προεμφυτευτική Διάγνωση, τί έμβρυα έβαλε (3ης μέρας ή βλαστοκύστες), πόσο της έφτασε το συνολικό κόστος και μετά από ποια προσπάθεια (πρώτη, δεύτερη κλπ) είδε αποτέλεσμα. Επίσης, ξέρετε καμία με Φυσικό Κύκλο που να έκανε δίδυμα;;
    Προσωπικά δεν έχουμε θέμα γονιμότητας, αλλά λόγω Μεσογειακής Αναιμίας έχουμε καταλήξει στην τεχνητή γονιμοποίηση.
    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!

Γεια σου Κωνσταντίνα! Μια από τα ίδια κι εμείς. Λοιπόν στις περιπτώσεις προεμφυτευτικού ελέγχου το να μαζεύεις μόνο από φυσικούς δεν ενδείκνυται. Και αυτό γιατί στην προεμφυτευτική διάγνωση χρειάζονται αρκετά έμβρυα λόγω του ότι κάποια θα βγουν εκτός επειδή θα έχουν μεσογειακή αναιμία. Οπότε αυτό που συνιστούν οι περισσότεροι γιατροί είναι συνδυασμός διέγερσης (ή διεγέρσεων ανάλογα με το πόσα ωάρια κάνεις) και φυσικών κύκλων. Τιμές δεν ξέρω να σου πω γιατί σκέτους φυσικούς δεν έκανα ποτέ. Το μόνο βέβαια που θα γλίτωνες σε αυτή την περίπτωση είναι το κόστος των φαρμάκων. Κατά τα άλλα δεν νομίζω ότι υπάρχει και καμιά μεγάλη διαφορά στο οικονομικό γιατί οι φυσικοί θα χρειαστούν πολλές ωοληψίες. Επίσης εκείνο που πρέπει να προσέξεις είναι να πάτε σε ένα μεγάλο κέντρο με καλό εργαστήριο (Μαστρομηνάς, Πάντος, Μαντούδης κλπ) οι οποίοι έχουν εμπειρία στη βιοψία εμβρύων. Εγώ πάντα έβαζα βλαστοκύστες. Καλή επιτυχία!

On 1/4/2019 at 4:26 ΜΜ, Indyla είπε:

Γεια σου Κωνσταντίνα! Μια από τα ίδια κι εμείς. Λοιπόν στις περιπτώσεις προεμφυτευτικού ελέγχου το να μαζεύεις μόνο από φυσικούς δεν ενδείκνυται. Και αυτό γιατί στην προεμφυτευτική διάγνωση χρειάζονται αρκετά έμβρυα λόγω του ότι κάποια θα βγουν εκτός επειδή θα έχουν μεσογειακή αναιμία. Οπότε αυτό που συνιστούν οι περισσότεροι γιατροί είναι συνδυασμός διέγερσης (ή διεγέρσεων ανάλογα με το πόσα ωάρια κάνεις) και φυσικών κύκλων. Τιμές δεν ξέρω να σου πω γιατί σκέτους φυσικούς δεν έκανα ποτέ. Το μόνο βέβαια που θα γλίτωνες σε αυτή την περίπτωση είναι το κόστος των φαρμάκων. Κατά τα άλλα δεν νομίζω ότι υπάρχει και καμιά μεγάλη διαφορά στο οικονομικό γιατί οι φυσικοί θα χρειαστούν πολλές ωοληψίες. Επίσης εκείνο που πρέπει να προσέξεις είναι να πάτε σε ένα μεγάλο κέντρο με καλό εργαστήριο (Μαστρομηνάς, Πάντος, Μαντούδης κλπ) οι οποίοι έχουν εμπειρία στη βιοψία εμβρύων. Εγώ πάντα έβαζα βλαστοκύστες. Καλή επιτυχία!

Καλησπέρα και καλό καλοκαίρι!!! Δυστυχώς δεν μπαίνω συχνά στο φόρουμ και τώρα είδα την απάντησή σου....
    Με το γιατρό που μίλησα σήμερα είναι υπέρ αυτού που είπες, μίας διέγερσης με χαμηλή δόση γοναδοτροπινών μια και οι εξετάσεις μου είναι πολύ καλές κι έχω πιθανότητες με μία προσπάθεια να παράξω καλά κι αρκετά ωάρια.
    Τώρα ας ελπίσουμε ότι δε θα χρειαστεί δεύτερη γιατί κι αυτή η υπερδιέγερση με φοβίζει λίγο.... Είδα σε άλλο φόρουμ νέα κοπέλα να παθαίνει υπερδιέγερση και να φτάνει στο άκρο του να μην προχωρήσει κανένα από τα 10 που πήραν.....

Καλημέρα σας!

Ειμαι νέα εδω..σας διαβαζω και δεν ξέρω αν πρεπει να παρω κουραγιο η να το παρω απόφαση οτι τα έχασα όλα!

Με το σύζυγο μου εχουμε στίγμα και μετά από 4 φυσιολογικές κύησης με πάσχοντα έμβρυα αποφασίσαμε να απευθύνουμε στη βοήθεια της εξωσωματικής. 

Καταφεραμε με κοπο να φτάσουμε ως την εμβρυομεταφορα, καθώς από τα 9 «έμβρυα» μονο τα 2 ηταν κατάλληλα για εμας. Ετσι την Τετάρτη 18/9 κάναμε την μεταφορά αυτών των 2,στην 5η μερα Απτην ωοληψια. 

Χθες,28/9 μας είχαν πει να κανουμε την χωριακη , η οποία έδειξε το απόγοητευτικότατο αριθμό 0,18.

Ναι μεν αρνητικό ειπε η μικροβιολόγος και η γιατρός μας αλλα ιςως κατι παει να γινει , όποτε και τη Δευτέρα, αυριο δλδ να επαναλάβουμε τη χωριακη. 

Χθες το μεσημέρι ομως ειδα κόκκινο αίμα , και μετά από συζήτηση με την γιατρο αύξησα κατα 1 utrogestan για χθες και σημερα. Όλη την υπόλοιπη μερα χθες είχα λίγο καφε μετά. Σημερα σηκώθηκα έκανα την αντιπεικτικη, πηρα και το utrogestan και πριν από λίγο ξαναείδα αίμα. Να συμπληρώσω πως δεν εχω ροη, αλλα μονο στο χαρτί. 

Την τελευταία ελπίδα την αφήνω για αυριο. Ομως δυστυχώς νιώθω πως δεν θα τα καταφέρουμε ούτε ετσι να πετύχουμε αυτο που τόσο ποθούμε. 

On 29/9/2019 at 1:20 ΜΜ, Maria151515 είπε:

Καλημέρα σας!

Ειμαι νέα εδω..σας διαβαζω και δεν ξέρω αν πρεπει να παρω κουραγιο η να το παρω απόφαση οτι τα έχασα όλα!

Με το σύζυγο μου εχουμε στίγμα και μετά από 4 φυσιολογικές κύησης με πάσχοντα έμβρυα αποφασίσαμε να απευθύνουμε στη βοήθεια της εξωσωματικής. 

Καταφεραμε με κοπο να φτάσουμε ως την εμβρυομεταφορα, καθώς από τα 9 «έμβρυα» μονο τα 2 ηταν κατάλληλα για εμας. Ετσι την Τετάρτη 18/9 κάναμε την μεταφορά αυτών των 2,στην 5η μερα Απτην ωοληψια. 

Χθες,28/9 μας είχαν πει να κανουμε την χωριακη , η οποία έδειξε το απόγοητευτικότατο αριθμό 0,18.

Ναι μεν αρνητικό ειπε η μικροβιολόγος και η γιατρός μας αλλα ιςως κατι παει να γινει , όποτε και τη Δευτέρα, αυριο δλδ να επαναλάβουμε τη χωριακη. 

Χθες το μεσημέρι ομως ειδα κόκκινο αίμα , και μετά από συζήτηση με την γιατρο αύξησα κατα 1 utrogestan για χθες και σημερα. Όλη την υπόλοιπη μερα χθες είχα λίγο καφε μετά. Σημερα σηκώθηκα έκανα την αντιπεικτικη, πηρα και το utrogestan και πριν από λίγο ξαναείδα αίμα. Να συμπληρώσω πως δεν εχω ροη, αλλα μονο στο χαρτί. 

Την τελευταία ελπίδα την αφήνω για αυριο. Ομως δυστυχώς νιώθω πως δεν θα τα καταφέρουμε ούτε ετσι να πετύχουμε αυτο που τόσο ποθούμε. 

Γεια σου γλυκιά μου και καλή επιτυχία στο μέλλον. Εμείς πήραμε την απόφαση μετά από μία μόνο φυσιολογική σύλληψη και διακοπή λόγω Μ.Α. και από τότε μόνο εξωσωματική. Δεν ξέρω αν κάναμε καλά αλλά ψυχολογικά δεν θα αντέχαμε άλλη διακοπή. Αυτό είναι θέμα του κάθε ζευγαριού. Σου γράφω όμως για να σου πω το εξής γιατί κάτι στο ύφος σου μου θυμίζει τον εαυτό μου στην πρώτη προσπάθεια που είχα μία χαμηλή χοριακή η οποία τελικά δεν στέφθηκε από επιτυχία. Ακόμα και αν δεν υπάρχει πρόβλημα γονιμότητας στο ζευγάρι, οι πιθανότητες επιτυχίας κάθε προσπάθειας εξωσωματικής είναι και πάλι 30-35% και όσο προχωράει η ηλικία της γυναίκας το ποσοστό μειώνεται. Οπότε ακόμα και αν δεν πέτυχε η προσπάθεια σας τώρα, το πιθανότερο είναι ότι θα πετύχει η επόμενη αφού συχνά χρειάζονται περισσότερες από μία προσπάθειες. Σε καμία περίπτωση λοιπόν μην το βάλετε κάτω αλλά να οπλιστείτε με υπομονή. Και κάτι πολύ βασικό. Ελπίζω να έχετε πάει σε κέντρο που έχουν πείρα στις βιοψίες των εμβρύων γιατί πρόκειται για μία πολύ ευαίσθητη διαδικασία που μπορεί να χαλάσει τα έμβρυα. Οπότε χρειάζεται εργαστήριο με εμβρυολόγους που να το κατέχουν το αντικείμενο. Εύχομαι σύντομα να εκπληρώσετε το όνειρο σας! :) 

Δεν έχω καταλάβει το εξής και το έχω απορία. Δηλαδή αν το ζευγάρι έχει στίγμα, μπορεί να καταφέρει να κάνει ένα υγιές μωράκι σήμερα? Πως γίνεται αυτό? Μόνο με εξωσωματική? Επίσης στη φυσιολογική σύλληψη φαίνεται σε εξέταση αν το μωρό έχει μ.αναιμια? 

Δηλαδή αποσα διαβάζω που γράφετε υπάρχει πιθανότητα επιτυχίας έτσι? Σας έχουν πει τα ποσοστά θετικών αποτελεσμάτων στα ζευγάρια? 

Και τι κόστος μέσες άκρες έχει αυτή η διαδικασία σημερα? 

Edit:διάβασα όλο το θέμα από τη αρχή και στεναχωρηιηκα πολύ με κάποιες κοπέλες, χάρηκα με άλλες. Είναι πολύ βασανιστικό αυτό που περνάτε, αισιοδοξία και πίστη εύχομαι από καρδιάς.

Καταλαβα πως είτε φυσιλογιΚ είτε εξωσωματική παλι η Ιδι αγωνία είναι. Πανυως με όσα διάβασα εγώ θα προτιμούσα εξωσωματική από τη δεύτερη φορά και μετα. Το Κόστος μόνο δεν έχει αναφερθεί και αν θα μπορούσε κάποια κυρια να μου πει. 

Και το πιο σημαντικό :σε ποιες εξετάσεις φαίνεται το στίγμα σε καποιον? (όχι έμβρυο)Απλή αίματος? Η θέλει κι άλλες πιο ειδικές εξετάσεις να γίνουν? 

Ευχαριστω εκ των προτέρων και καλό σας βράδυ..

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014

17 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Δεν έχω καταλάβει το εξής και το έχω απορία. Δηλαδή αν το ζευγάρι έχει στίγμα, μπορεί να καταφέρει να κάνει ένα υγιές μωράκι σήμερα? Πως γίνεται αυτό? Μόνο με εξωσωματική? Επίσης στη φυσιολογική σύλληψη φαίνεται σε εξέταση αν το μωρό έχει μ.αναιμια? 

Δηλαδή αποσα διαβάζω που γράφετε υπάρχει πιθανότητα επιτυχίας έτσι? Σας έχουν πει τα ποσοστά θετικών αποτελεσμάτων στα ζευγάρια? 

Edit:διάβασα όλο το θέμα από τη αρχή και στεναχωρηιηκα πολύ με κάποιες κοπέλες, χάρηκα με άλλες. Είναι πολύ βασανιστικό αυτό που περνάτε, αισιοδοξία και πίστη εύχομαι από καρδιάς.

Καταλαβα πως είτε φυσιλογιΚ είτε εξωσωματική παλι η Ιδι αγωνία είναι. Πανυως με όσα διάβασα εγώ θα προτιμούσα εξωσωματική από τη δεύτερη φορά και μετα. Το Κόστος μόνο δεν έχει αναφερθεί και αν θα μπορούσε κάποια κυρια να μου πει. 

Και το πιο σημαντικό :σε ποιες εξετάσεις φαίνεται το στίγμα σε καποιον? (όχι έμβρυο)Απλή αίματος? Η θέλει κι άλλες πιο ειδικές εξετάσεις να γίνουν? 

Νομίζω πως τα έχω αναφέρει και παλιότερα, αλλά για ένα ζευγάρι που έχουν στίγμα και οι 2 γονείς, η πιθανότητα το παιδί να έχει ομόζυγη Μεσογειακή Αναιμία είναι 25% σε κάθε προσπάθεια (και 50% να έχει στίγμα και 25% να είναι απολύτως υγιές). 

Η εξέταση που δείχνει το στίγμα είναι η Ηλεκτροφόρηση Αιμοσφαιρίνης. Υποψίες για το στίγμα μπορεί να προκαλέσει και η Γενική αίματος, αφού η εικόνα του στίγματος είναι πολύ χαρακτηριστική (αλλά μοιάζει με την έλλειψη σιδήρου). Γενικά για υπάρχει πλήρης εικόνα χρειάζεται μια Γενική αίματος, μια Ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνης και μια μέτρηση Φερριτίνης.

• Ευχαριστώ! 1

Δρ. Βασίλης Χατζηαντωνίου, MD, PhD

Αιματολόγος, Ειδ. στην Αιματολογία της κύησης/ Θρομβοεμβολική νόσο

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στον Κο. Χατζηαντωνίου

On 6/10/2019 at 4:11 ΠΜ, Nefeli2014 είπε:

Αν ένα ζευγάρι έχουν κ οι δυο στίγμα έχουν 25% πιθανότητα να είναι υγιές το έμβρυο από φυσιολογική συλληψη, 50%να έχει στίγμα, κ 25%να νοσει

Ο τρόπος που ελέγχεται το έμβρυο είναι με λήψη τροφοβλαστη

Σε εξωσωματική είναι οι τιμές όπως για όλα τα ζευγάρια που κανουν εξωσωματική κ χρειάζεται να μαζέψουν αρκετά έμβρυα, νομιζω βλαστοκυστες 5ημ,για να γίνει έλεγχος των εμβρύων να δουν αν νοσουν

Συνηθως στις απλές αιματολογικες φαίνεται αν έχεις πολύ χαμηλές τιμές, κ νομιζω οτι η εξέταση που δείχνει λέγεται ηλεκτροφορηση

Υπάρχουν κ πιο μπερδεμένες καταστάσεις, όπου μπορεί να μην είναι μ. α η τι είδους στίγμα κλπ

Ελπίζω να μην έχω πει κτ τραγικά λάθος, δ μιλάω από προσωπική εμπειρια

• Ευχαριστώ! 1

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα