Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Sos Στίγμα μεσογειακής αναιμίας


Indyla

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Επανέρχομαι με νέα από την Κύπρο, όχι σπουδαία όμως γιατί όπως μου είπε η καθηγήτρια η οποία με πήρε αμέσως μετά το mail μου, η εξέταση είναι ακόμα σε πειραματικό στάδιο. Όταν όμως τελειοποιηθεί και εφαρμοστεί, θα μπορούν να κάνουν τη διάγνωση με απλή εξέταση αίματος στον 8ο μήνα! Της ευχήθηκα με όλη μου την καρδιά να γίνει αυτό το συντομότερο δυνατόν. Μου δίνει μεγάλη χαρά η σκέψη ότι άλλες γυναίκες μετά από εμάς δεν θα περνάνε αυτόν τον γολγοθά. Βεβαίως η επόμενη και φυσικά σημαντικότερη ιατρική εξέλιξη στη ΜΑ θα είναι η ενδομήτρια θεραπεία του εμβρύου που μάλλον αργεί ακόμα. Είναι όμως τόσοι οι πάσχοντες και τα ζευγάρια με στίγμα παγκοσμίως που πρέπει οι επιστήμονες να βάλουν τα δυνατά τους!!!

 

Καλή επιτυχία σε όσες προσπαθούμε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 247
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εχει μελλον μπροστα αυτη η ερευνα, ηταν σε πειραματικο σταδιο απο τοτε που περιμενα το πρωτο μου μωρακι! Ο μεγαλος μου γινεται 4 σε λιγες βδομαδες.. Μηπως εννοεις στον 3ο μηνα? γιατι στον 8ο δεν νομιζω να παιζει ιδιαιτερο ρολο πια η διαγνωση... Παντως για καποια συνδρομα ηδη γινεται επομενως γιατι οχι και για τη Μ.Α αν και ειναι πιο περιπλοκο....

 

Ευχομαι ολοψυχα οι επομενες γενιες να μην εχουν να αντιμετωπισουν αυτα τα ζητηματα και οσα βλεπουμε εμεις να εξελεισσονται σιγα σιγα να ειναι δεδομενα για αυτους....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Επανέρχομαι με νέα από την Κύπρο, όχι σπουδαία όμως γιατί όπως μου είπε η καθηγήτρια η οποία με πήρε αμέσως μετά το mail μου, η εξέταση είναι ακόμα σε πειραματικό στάδιο. Όταν όμως τελειοποιηθεί και εφαρμοστεί, θα μπορούν να κάνουν τη διάγνωση με απλή εξέταση αίματος στον 8ο μήνα! Της ευχήθηκα με όλη μου την καρδιά να γίνει αυτό το συντομότερο δυνατόν. Μου δίνει μεγάλη χαρά η σκέψη ότι άλλες γυναίκες μετά από εμάς δεν θα περνάνε αυτόν τον γολγοθά. Βεβαίως η επόμενη και φυσικά σημαντικότερη ιατρική εξέλιξη στη ΜΑ θα είναι η ενδομήτρια θεραπεία του εμβρύου που μάλλον αργεί ακόμα. Είναι όμως τόσοι οι πάσχοντες και τα ζευγάρια με στίγμα παγκοσμίως που πρέπει οι επιστήμονες να βάλουν τα δυνατά τους!!!

 

Καλή επιτυχία σε όσες προσπαθούμε!

 

Μήπως εννοείς στην 8η εβδομάδα? Θα ήταν φοβερό αυτό αλλά ακόμα καλύτερο μου φαίνεται αν όχι η ενδομήτρια θεραπεία του εμβρύου τουλάχιστον ή σίγουρη θεραπεία του νεογνού όταν γεννιέται:-)

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλησπέρα!

 

Ζητώ συγγνώμη για το λάθος. Καλά που το διαβάσατε προσεκτικά. Όντως 8η εβδομάδα ήθελα να γράψω. Αυτό μου είπε η καθηγήτρια ότι είναι ο στόχος τους.

 

Anyway, στείλτε νέα σας να χαρούμε λιγάκι. Τα δικά μου δεν είναι ευχάριστα γιατί ούτε μόνοι μας προσπαθούμε ούτε με εξωσωματική. Νομίζω ότι δυσκολευόμαστε να ξεπεράσουμε τη φοβία μας. Και η εξωσωματική μας έχει απογοητεύσει εντελώς. Έχω μία υπόνοια για ενδομητρίωση (ένας άλλος γιατρός, όχι ο σταθερός μου, μου είχε πει "'μην κάνεις τίποτα με εξωσωματική πριν χειρουργηθείς γιατί έχεις σίγουρα ενδομητρίωση") και ο μόνος τρόπος εξακρίβωσης είναι η λαπαροσκόπηση. Σιχαίνομαι όμως τα χειρουργεία και φοβάμαι μην κάνω ένα περιττό χειρουργείο. Από την άλλη "the clock is ticking" που λένε οι φίλοι μας οι Άγγλοι και του χρόνου θα είμαι σαράντα. Για δώστε βρε κορίτσια καμία γνώμη...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλησπέρα!

 

Ζητώ συγγνώμη για το λάθος. Καλά που το διαβάσατε προσεκτικά. Όντως 8η εβδομάδα ήθελα να γράψω. Αυτό μου είπε η καθηγήτρια ότι είναι ο στόχος τους.

 

Anyway, στείλτε νέα σας να χαρούμε λιγάκι. Τα δικά μου δεν είναι ευχάριστα γιατί ούτε μόνοι μας προσπαθούμε ούτε με εξωσωματική. Νομίζω ότι δυσκολευόμαστε να ξεπεράσουμε τη φοβία μας. Και η εξωσωματική μας έχει απογοητεύσει εντελώς. Έχω μία υπόνοια για ενδομητρίωση (ένας άλλος γιατρός, όχι ο σταθερός μου, μου είχε πει "'μην κάνεις τίποτα με εξωσωματική πριν χειρουργηθείς γιατί έχεις σίγουρα ενδομητρίωση") και ο μόνος τρόπος εξακρίβωσης είναι η λαπαροσκόπηση. Σιχαίνομαι όμως τα χειρουργεία και φοβάμαι μην κάνω ένα περιττό χειρουργείο. Από την άλλη "the clock is ticking" που λένε οι φίλοι μας οι Άγγλοι και του χρόνου θα είμαι σαράντα. Για δώστε βρε κορίτσια καμία γνώμη...

 

αχ... πονεμένη ιστορία! έχω κάνει 3 χειρουργία λόγω ενδομητρίωσης...ξεκινώντας από τα 22 μου χρόνια μέχρι τα 27 μου. εμένα είχε χτυπήσει τις οωθήκες μου και το αποτέλεσμα ήταν τελικά η μία να μην λειτουργεί πια. φαινόντουσαν όμως κύστες μέσα στους υπέρηχους. εσένα γιατί σου λένε για ενδομητρίωση? δεν ξέρω η αλήθεια είναι ποια είναι η επίδραση της στην μήτρα. η λαπαροσκόπηση δεν είναι τίποτα πάντως, την επόμενη μέρα πας σπιτάκι σου, περπατάς κανονικά, μην την φοβάσαι. εγώ νομίζω θα την έκανα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. αλλά μετά τα χειρουργία μου έκανα ενέσεις που σταματάνε την περίοδο για λίγους μήνες. μίλα με τον γιατρό σου να εξηγήσει ακριβώς τι γίνεται σε περίπτωση που βρεθεί ενδομητρίωση και αποφασίζεις μετά.

 

εμείς ξεκινήσαμε τις προσπάθειες, ο πρώτος μήνας δεν καρποφόρισε, πάμε για τον δεύτερο. φοβάμαι η αλήθεια είναι και θα φοβάμαι περισσότερο όταν το τεστάκι βγει θετικό...

1/4/13...3/7/17...my 2 angel girls in the sky...XSZ4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ' ευχαριστώ, βρε Pleiad μου. Σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία.

 

Η υπόνοια της ενδομητρίωσης δημιουργήθηκε λόγω των αποτυχημένων εξωσωματικών (χωρίς κάποιον παράγοντα υπογονιμότητας) και επειδή εδώ και καιρό έχω πόνο στην κοιλιά, που όμως μπορεί και να είναι από το έντερο.

Κοπέλες μου καλές, θα σας πω ότι από τότε που έκανα την διακοπή κύησης δεν έχω ησυχάσει καθόλου. Μία με τις εξωσωματικές και ό,τι αυτό περιλαμβάνει μία με διάφορα σωματικά συμπτώματα που κι εγώ αναρωτιέμαι σε τι βαθμό μπορεί να είναι και ψυχοσωματικά... τι να πω, δεν ξέρω.

 

Πόσο θα ήθελα να είχε πάει καλά εκείνη η εγκυμοσύνη. Αν είχε γεννηθεί το μωρό, στις 10 Οκτωβρίου θα έκλεινε τα δύο. Όταν το σκέφτομαι βουρκώνω (αν δεν κρατιόμουν θα έκλαιγα). Νομίζω πως ακόμα είμαι μπλοκαρισμένη και ακόμα αισθάνομαι τύψεις.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ, βρε Pleiad μου. Σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία.

 

Η υπόνοια της ενδομητρίωσης δημιουργήθηκε λόγω των αποτυχημένων εξωσωματικών (χωρίς κάποιον παράγοντα υπογονιμότητας) και επειδή εδώ και καιρό έχω πόνο στην κοιλιά, που όμως μπορεί και να είναι από το έντερο.

Κοπέλες μου καλές, θα σας πω ότι από τότε που έκανα την διακοπή κύησης δεν έχω ησυχάσει καθόλου. Μία με τις εξωσωματικές και ό,τι αυτό περιλαμβάνει μία με διάφορα σωματικά συμπτώματα που κι εγώ αναρωτιέμαι σε τι βαθμό μπορεί να είναι και ψυχοσωματικά... τι να πω, δεν ξέρω.

 

Πόσο θα ήθελα να είχε πάει καλά εκείνη η εγκυμοσύνη. Αν είχε γεννηθεί το μωρό, στις 10 Οκτωβρίου θα έκλεινε τα δύο. Όταν το σκέφτομαι βουρκώνω (αν δεν κρατιόμουν θα έκλαιγα). Νομίζω πως ακόμα είμαι μπλοκαρισμένη και ακόμα αισθάνομαι τύψεις.

 

Πόνο στην κοιλιά είχα και εγώ αλλά μόνο στην περίοδο. αλλά και μετά την αφαίρεση των κύστεων ο πόνος δεν υποχωρούσε. μόνο μετά την γέννα υποχώρησε και πλέον δεν νιώθω σχεδόν τίποτα στις περιόδους.

φυσικά και είσαι ακόμα μπλοκαρισμένη...και οι τύψεις δεν φεύγουν ακόμα και όταν αποκτήσεις το παιδάκι σου. όσον αφορά τα ψυχοσωματικά μήπως να μιλήσεις με έναν ειδικό? να σε βοηθήσει να εξωτερικεύσεις τα συναισθήματα σου, γιατί νομίζω πως αυτό είναι το πρώτο βήμα για να μπορέσουμε να τα ελέγξουμε με κάποιον τρόπο. Αλλά πρέπει να υπάρχει ο κατάλληλος ειδικός. Καλύτερη λύση κατά την γνώμη μου είναι κάποιος μέσα στο κέντρο εξωσωματικής που ξέρει να συμβουλέψει τα ζευγάρια που προσπαθούν για ένα μωράκι. και θα σου πω την εμπειρία μου. εκεί στην φάση των χειρουργείων και των ορμονών που έπαιρνα για να σταματήσουν την περίοδο, ήρθαν όλα τα πάνω κάτω, ένιωθα ότι δεν με καταλάβαινε κανείς και τσακωνόμουν με όλους. τότε ζήτησα βοήθεια η ίδια και άλλαξα δύο ειδικούς μέχρι να καταλήξω στον τρίτο που μου άρεσε. και πραγματικά με βοήθησε πάρα πολύ. είχα σταματήσει τις συνεδρίες μου καιρό πριν παντρευτώ. όταν είχαμε την πρώτη μας αποτυχία με το άρρωστο τελικά μωράκι μου, έτυχε να ζητήσει βοήθεια η αδερφή μου για ένα προσωπικό της θέμα και την έστειλα στην γιατρό αυτή. Και όταν ρώτησε για εμένα γιατί νιάζεται πραγματικά και το πιστεύω και η αδερφή μου της είπε τι μου συνέβει, η εξήγηση της ήταν ότι ήμουν πολύ νέα και ανώριμη για να γίνω μάνα για αυτό και προέκυψε άρρωστο μωρό. ??? Η ίδια γυναίκα που στο προηγούμενο πρόβλημα μου με τις ορμόνες μου να φέρνουν τα πάνω κάτω στην ζωή μου με βοήθησε και στάθηκα στα πόδια μου, όχι μόνο τότε αλλά και τώρα ακόμα νιώθω πιο δυνατή, η ίδια γυναίκα αυτή αν πήγαινα ξανά μετά την απόξεση για συνεδρία θα με διέλυε!

Θα σου έλεγα πάρε λίγο χρόνο και ξεκουράσου και χαλάρωσε πριν ξεκινήσεις πάλι. αλλά ξέρω πως ο χρόνος μετράει πλέον και ξέρω πως αυτό αγχώνει και εσένα πολύ. Το μόνο που θα σου πω είναι ότι το μωράκι θα έρθει, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο! πρέπει να έρθει γιατί το θέλετε πολύ!

1/4/13...3/7/17...my 2 angel girls in the sky...XSZ4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!

 

Pleid μου, ενδιαφέρουσα η εμπειρία σου με την ψυχολόγο και το "timing". Έχω μεγάλη εμπειρία στην ψυχοθεραπεία και η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν είχα σκεφτεί ότι ο ίδιος ειδικός μπορεί να σε ωφελήσει τη μια στιγμή αλλά να σε βλάψει μια άλλη. Βέβαια αυτό νομίζω ότι ισχύει κυρίως στις περιπτώσεις της συμβουλευτικής όπου ο ειδικός παίρνει θέση (όπως αυτό που είπε για 'σενα στην αδερφή σου) και όχι όταν σε ακούει για να προσπαθήσει να σε καταλάβει και να εξηγήσει και σ' εσένα τον εαυτό σου. Η εξήγηση για την ατυχία σου ("δεν ήσουν έτοιμη") μοιάζει εντελώς παράλογη μια που σε περιπτώσεις όπως η δική μας, το να πάσχει το έμβρυο είναι καθαρή τύχη, ή μάλλον καθαρή ατυχία.

 

Σε ό,τι αφορά τα δικά μου θέματα, νιώθω ότι τα προβλήματα που έχω είναι ψυχοσωματικά περισσότερο με την έννοια του ότι οι σωματικές ενοχλήσεις επηρεάζουν τον ψυχισμό μου υπερβολικά και όχι ότι τα συναισθήματα μου τις "γεννούν". Θες η διακοπή της εγκυμοσύνης; Θες οι εξωσωματικές; Όλες αυτές οι παρεμβάσεις νομίζω ότι διαταράσσουν την ισορροπία του σώματος και σίγουρα και του ψυχισμού. Και όσο πιο "ευαίσθητος" είναι κάποιος τόσο αυτή η "διατάραξη" είναι μεγαλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια!

 

έχεις δίκιο ότι ο ειδικός πήρε θέση... και δεν είχε ξανασυμβεί αυτό. και εκτός από ψυχολόγος είναι και γιατρός, θα έπρεπε να ξέρει τι συμβαίνει στην περίπτωση μας. όπως και να έχει, τα λόγια και ο τρόπος που τα είπε αλλά και μου τα μετέφεραν με πείραξαν πολύ.

 

δεν είναι και μικρή παρέμβαση η διακοπή κύησης... ούτε μικρή η παρέμβαση της εξωσωματικής με όλα αυτά τα φάρμακα, τις εξετάσεις, ωοληψίες, μεταφορές. Είναι λογικό το σώμα σου να αντιδράει και μαζί και ο ψυχισμός. ίσως λίγο γυμναστική να βοηθούσε τότε...κάνει θαύματα!

1/4/13...3/7/17...my 2 angel girls in the sky...XSZ4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό το σώμα σου να αντιδράει και μαζί και ο ψυχισμός. ίσως λίγο γυμναστική να βοηθούσε τότε...κάνει θαύματα!

 

Έχεις απόλυτο δίκιο! Ξεκίνησα τη σχέση μου με τη γυμναστική, χορό, περπάτημα... σε μία άλλη δύσκολη περίοδο της ζωής μου και με βοήθησε πολύ τότε. Όταν έμεινα έγκυος την άφησα και δεν την ξανάπιασα έκτοτε. Θέλω πολύ όμως! Σε κανένα μήνα θα μετακομίσουμε κάπου όπου έχει ένα φοβερό γυμναστήριο πολύ κοντά. Πρέπει να επιστρέψω!

Το συνιστώ σε όλες! Όχι ως υποκατάστατο της προσωπικής "εξερεύνησης" που συνιστά η ψυχοθεραπεία αλλά ως συμπλήρωμα αυτής.:-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ βρε pleiad τι μου θυμησες τωρα...να πω κατ αρχην οτι ενας ειδικος πιστευω οτι πραγματι μπορει να βοηθησει αρκει φυσικα να σου ταιριαξει.αυτος μπορει να βρεθει οπουδηποτε.πρεπει ομως πιστευω γνωριζει πως ακριβως λειτουργει το θεμα εξωσωματικη,εγκυμοσυνη,απωλεια.αυτο δεν μπορει να το κανει ο οποιοσδηποτε.εμεις ειμαστε κατηγορια απο μονες μας.κ το λεω αυτο απο προσωπικη εμπειρια.στα μαιευτηρια ,τουλαχιστον οσο αφορα στο ιασω γιατι απο εκει εχω προσωπικη εμπειρια,υπαρχουν ειδικοι που ειναι πιο ενημερωμενοι κ χειριζονται περιπτωσεις σαν κ εμας.θα διαφωνισω καθετα με τους ψυχολογους στα κεντρα εξωσωματικης γιατι αυτοι καθοδηγουνται απο τα ιδια τα κεντρα κ δρουν προς οφελος τους.καπου ισως μπορει να υπαρχουν κ εξαιρεσεις.δεν το ξερω.συγκεκριμενα θα σας δωσω το παραδειγμα πολυ καλης μου φιλης,της οποιας ο συζυγος ειχε ναι μεν μετριο σπερμα αλλα καταλληλο για εξωσωματικη.καταφεραν να την πεισουν να δοκιμασει με σπερμα δοτη για να δουν πως θα συμπεριφερθει το ωαριο της ,γιατι κ εκει ειχε προβλημα.η ψυχολογος του κεντρου της επαναλαμβανε συνεχεια οτι οι δοτες ειναι νεοι ανδρες,φοιτητες του βιολογικου τμηματος,πολυ εμφανισιμοι με αποτελεσμα τα παιδια να βγαινουν πανεμορφα.τελικα τα παιδια εκαναν το δικο τους βιολογικο παιδι αλλα εχασαν κ 1.300? για να δοκιμασουν κ το δοτη.

οσο για την αχαραχτηριστη συμπεριφορα της ψυχολογου σου ,εχω κ γω να πω οτι εχω πεσει θυμα.περυσι τα χριστουγενα επισκεφθηκα κορυφαιο,παρα πολυ γνωστο ψυχαναλυτη με συγγραφικη δραστηριοτητα γνωστη σε ολες μας προκειμενου να παρω συμβουλη σχετικα με ενα θεμα που τοτε με απασχολουσε.στη διαρκεια της αφηγησης μου του ανεφερα τις αποβολες μου κ του μιλησα περιλιπτικα για την προσπαθεια μου.κ ξερεις τι μου ειπε? οτι εγω φταιω για τις παλινδρομες κ οτι η ιατρικη δεν εχει καμια εμπλοκη στο θεμα μου.προσοχη λοιπον σε ποιους παμε.εαν εγω δεν ημουν δυνατος χαραχτηρας θα μπορουσε να μου ειχε κανει μεγαλη ζημια.να βγαινουμε απ αυτους κ να σκεφτομαστε αλλα κ κ να ξαλαφρονουμε.οχι να χτυπιομαστε στο κλαμα,να υποφερουμε κ μετα να τρεχουμε στις φιλες μας να μας παρηγορησουν

Link to comment
Share on other sites

Καλή Κυριακή και καλό μήνα!

 

Το θέμα της υπογονιμότητας και της εξωσωματικής είναι μια άλλη κατηγορία και ενώ σίγουρα αφορά μία μερίδα ζευγαριών με στίγμα, νομίζω πως εδώ δεν είναι το κύριο ζητούμενο. Θεωρώ ότι το κυρίαρχο ψυχολογικό θέμα στη δική μας κατηγορία "ασθενών" είναι το τι κάνουμε αν πάσχει το έμβρυο, πως αποφασίζουμε για την τύχη του και πως διαχειριζόμαστε το πένθος της απώλειας. Το τελευταίο, Μαγιοπούλα, είναι συναφές με το δικό σου βίωμα των παλίνδρομων κυήσεων αλλά όχι όμοιο γιατί -ακόμα και αν ο ψυχαναλυτής σου είπε ότι "προκαλούσες" ασυνείδητα τις αποβολές (δεν λέω ότι είχε δίκιο, μην παρεξηγηθώ)- δεν έπαιρνες μία συνειδητή απόφαση όπως πολλοί από εμάς έχουμε πάρει σε αυτό το thread.

 

Πάντως, σίγουρα τα ζευγάρια με στίγμα μπορούν να βοηθηθούν από έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας γιατί το ψυχολογικό φορτίο που κουβαλάμε είναι πολύ βαρύ (αν δεν σταθούμε τυχεροί). Το πλαίσιο στο οποίο εργάζεται ένας ψυχοθεραπευτής δεν μου φαίνεται και τόσο σημαντικό αν και καλό είναι να έχει κάποια ειδίκευση στα ζητήματα τεκνοποίησης. Το πιο σημαντικό για εμένα είναι, πέρα από τις σπουδές και την κλινική του εμπειρία, η προσωπικότητα του θεραπευτή. Αν νιώθεις ασφαλής και ελεύθερος να μιλήσεις και αν σε καταλαβαίνει.

Πάντως, θα συμβούλευα κάθε ζευγάρι που ταλαιπωρείται ψυχολογικά από αυτό το θέμα (δεν εννοώ ότι κάθε ζευγάρι με στίγμα πρέπει να ταλαιπωρείται ή ότι ταλαιπωρείται όντως, μια που κάποιοι το διαχειρίζονται με μεγαλύτερη ευκολία) να ζητάει τη βοήθεια ενός ειδικού.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας!

Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς τι γίνεται στην περίπτωση που σε ένα ζευγάρι έχουν και οι δύο στίγμα τύπου α.

Μου είπε μια γνωστή μικροβιολόγος πως δεν μπορεί να συγκρατηθεί το έμβρυο στη μήτρα σε καμία περίπτωση αν το έχουν και οι δύο.

Η αδερφή μου έχει στίγμα τύπου α και από παλαιότερες εξετάσεις φαίνεται πως το έχω κι εγώ. Η αδερφή του άντρα μου όταν είχε κάνει την ηλεκτροφόρηση δεν πήγε στο Κέντρο Μεσογειακής Αναιμίας του Λαϊκού, την έκανε σε κάποιο ιδιωτικό μικροβιολογικό κέντρο και της βγήκε οριακή-αδιευκρίνιστη. Αλλά επειδή ο άντρας της βγήκε αρνητικός, δεν το έψαξαν παραπάνω.

Κάναμε με τον άντρα μου εξετάσεις στο Λαϊκό και περιμένουμε τα αποτελέσματα...

Αν γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό θα με βοηθούσε πολύ.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς τι γίνεται στην περίπτωση που σε ένα ζευγάρι έχουν και οι δύο στίγμα τύπου α.

Μου είπε μια γνωστή μικροβιολόγος πως δεν μπορεί να συγκρατηθεί το έμβρυο στη μήτρα σε καμία περίπτωση αν το έχουν και οι δύο.

Η αδερφή μου έχει στίγμα τύπου α και από παλαιότερες εξετάσεις φαίνεται πως το έχω κι εγώ. Η αδερφή του άντρα μου όταν είχε κάνει την ηλεκτροφόρηση δεν πήγε στο Κέντρο Μεσογειακής Αναιμίας του Λαϊκού, την έκανε σε κάποιο ιδιωτικό μικροβιολογικό κέντρο και της βγήκε οριακή-αδιευκρίνιστη. Αλλά επειδή ο άντρας της βγήκε αρνητικός, δεν το έψαξαν παραπάνω.

Κάναμε με τον άντρα μου εξετάσεις στο Λαϊκό και περιμένουμε τα αποτελέσματα...

Αν γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό θα με βοηθούσε πολύ.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

 

Γεια σου, Bella.

 

Εύχομαι από καρδιάς καλά αποτελέσματα και να μην είναι ετερόζυγος και ο άντρας σου. Νομίζω ότι πιο έγκυρα θα σου απαντήσει ένας αιματολόγος για το τι σημαίνει αυτό. Μπορείς ακόμα να κάνεις και μία έρευνα στο Google. Όταν θα βγουν τα αποτελέσματα και σε περίπτωση που δεν είναι καλά τα νέα (πράγμα που απευχόμαστε) ρωτήστε στο Λαϊκό ποιος θα μπορούσε να σας κατατοπίσει.

Κράτα μας ενήμερες! Φιλιά

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, Bella.

 

Εύχομαι από καρδιάς καλά αποτελέσματα και να μην είναι ετερόζυγος και ο άντρας σου. Νομίζω ότι πιο έγκυρα θα σου απαντήσει ένας αιματολόγος για το τι σημαίνει αυτό. Μπορείς ακόμα να κάνεις και μία έρευνα στο Google. Όταν θα βγουν τα αποτελέσματα και σε περίπτωση που δεν είναι καλά τα νέα (πράγμα που απευχόμαστε) ρωτήστε στο Λαϊκό ποιος θα μπορούσε να σας κατατοπίσει.

Κράτα μας ενήμερες! Φιλιά

 

Ευχαριστώ πολύ για τη απάντηση!!

Έκανα μια έρευνα στο ίντερνετ και δε βρήκα κάτι σχετικό δυστυχώς.

Ρώτησα και σε ένα ιατρικό φόρουμ και περιμένω απάντηση.

Δεν έχω ρωτήσει ακόμα κάποιον γιατρό γιατί δεν έχω τα αποτελέσματα στα χέρια μου ακόμα αλλά, όπως καταλαβαίνετε, με έχει φάει η αγωνία...

Μακάρι να είναι καλά τα αποτελέσματα και να μη χρειαστεί κάτι παραπάνω...Ή τουλάχιστον αν έχει και ο άντρας μου στίγμα, να είναι διαφορετικού τύπου...

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!!Όταν έχω νέα θα ενημερώσω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σας!

Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς τι γίνεται στην περίπτωση που σε ένα ζευγάρι έχουν και οι δύο στίγμα τύπου α.

Μου είπε μια γνωστή μικροβιολόγος πως δεν μπορεί να συγκρατηθεί το έμβρυο στη μήτρα σε καμία περίπτωση αν το έχουν και οι δύο.

Η αδερφή μου έχει στίγμα τύπου α και από παλαιότερες εξετάσεις φαίνεται πως το έχω κι εγώ. Η αδερφή του άντρα μου όταν είχε κάνει την ηλεκτροφόρηση δεν πήγε στο Κέντρο Μεσογειακής Αναιμίας του Λαϊκού, την έκανε σε κάποιο ιδιωτικό μικροβιολογικό κέντρο και της βγήκε οριακή-αδιευκρίνιστη. Αλλά επειδή ο άντρας της βγήκε αρνητικός, δεν το έψαξαν παραπάνω.

Κάναμε με τον άντρα μου εξετάσεις στο Λαϊκό και περιμένουμε τα αποτελέσματα...

Αν γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό θα με βοηθούσε πολύ.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

 

Είναι κάπως δύσκολο να σας το εξηγήσω από μακριά και μέσα σε λίγες γραμμές, αλλά θα προσπαθήσω.

 

Θα ξεκινήσω από τη β-μεσογειακή αναιμία (ή πιο σωστά β-θαλασσαιμία, για συντομία β-ΜΑ). Για τη β-ΜΑ, λοιπόν, κληρονομεί ο καθένας μας 2 γονίδια: ένα από το μπαμπά και ένα από τη μαμά. Αν το ένα είναι "χαλασμένο" το λέμε στίγμα (ή ετερόζυγη β-ΜΑ), αν είναι και τα δύο χαλασμένα, είναι η ομόζυγη β-θαλασσαιμία- μια βαριά νόσος.

Για την α-ΜΑ, έχουμε 4 γονίδια: 2 από το μπαμπά και 2 από τη μαμά. Έως 2 χαλασμένα, είναι στίγμα α-ΜΑ και έχει εικόνα από απόλυτα φυσιολογική ως και παρόμοια του στίγματος της β-ΜΑ. 3 χαλασμένα γονίδια ονομάζονται "Αιμοσφαιρινοπάθεια Η" και είναι μια μέτριας βαρύτητας νόσος, πιο ελαφριά πάντως από την ομόζυγη β-ΜΑ. 4 χαλασμένα γονίδια προκαλούν μη βιώσιμα έμβρυα με αποτέλεσμα ενδομήτριο θάνατο ή τη γέννηση νεκρών νεογνών. Μάλλον το τελευταίο ενδεχόμενο είναι αυτό που σας είπε η γνωστή σας μικροβιολόγος.

 

Σε κάθε περίπτωση, εφόσον υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο, θα πρέπει να ολοκληρώσετε τον έλεγχο (ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνης ή/και μοριακό έλεγχο) και με τα αποτελέσματα να επισκεφθείτε έναν αιματολόγο να κάνετε αυτό που ονομάζουμε "συμβουλευτική" και να σας αναλύσει τον ενδεχόμενο κίνδυνο για εσάς.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάπως δύσκολο να σας το εξηγήσω από μακριά και μέσα σε λίγες γραμμές, αλλά θα προσπαθήσω.

 

Θα ξεκινήσω από τη β-μεσογειακή αναιμία (ή πιο σωστά β-θαλασσαιμία, για συντομία β-ΜΑ). Για τη β-ΜΑ, λοιπόν, κληρονομεί ο καθένας μας 2 γονίδια: ένα από το μπαμπά και ένα από τη μαμά. Αν το ένα είναι "χαλασμένο" το λέμε στίγμα (ή ετερόζυγη β-ΜΑ), αν είναι και τα δύο χαλασμένα, είναι η ομόζυγη β-θαλασσαιμία- μια βαριά νόσος.

Για την α-ΜΑ, έχουμε 4 γονίδια: 2 από το μπαμπά και 2 από τη μαμά. Έως 2 χαλασμένα, είναι στίγμα α-ΜΑ και έχει εικόνα από απόλυτα φυσιολογική ως και παρόμοια του στίγματος της β-ΜΑ. 3 χαλασμένα γονίδια ονομάζονται "Αιμοσφαιρινοπάθεια Η" και είναι μια μέτριας βαρύτητας νόσος, πιο ελαφριά πάντως από την ομόζυγη β-ΜΑ. 4 χαλασμένα γονίδια προκαλούν μη βιώσιμα έμβρυα με αποτέλεσμα ενδομήτριο θάνατο ή τη γέννηση νεκρών νεογνών. Μάλλον το τελευταίο ενδεχόμενο είναι αυτό που σας είπε η γνωστή σας μικροβιολόγος.

 

Σε κάθε περίπτωση, εφόσον υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο, θα πρέπει να ολοκληρώσετε τον έλεγχο (ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνης ή/και μοριακό έλεγχο) και με τα αποτελέσματα να επισκεφθείτε έναν αιματολόγο να κάνετε αυτό που ονομάζουμε "συμβουλευτική" και να σας αναλύσει τον ενδεχόμενο κίνδυνο για εσάς.

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σας και τη λεπτομερή και επεξηγηματική απάντηση!!!

Να είστε καλά!!

 

Αν κατάλαβα σωστά, αν έχω εγώ στίγμα α-ΜΑ, δίνω 2 χαλασμένα γονίδια και αν έχει και ο σύντροφος το ίδιο, δίνει κι αυτός άλλα 2 οπότε πάμε στην περίπτωση των τεσσάρων, που είναι το χειρότερο ενδεχόμενο.

Αυτό συμβαίνει σε κάθε κύηση; Είναι αναπόφευκτο δηλαδή; Ή υπάρχουν κάποιες πιθανότητες όπως το 75% του στίγματος της β-ΜΑ να γεννηθεί υγιές μωράκι;

 

Θα περιμένουμε τα αποτελέσματα όπως λέτε κι εσείς για να έχουμε όλα τα δεδομένα στα χέρια μας και αναλόγως θα πράξουμε.

Καλό σας βράδυ!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σας και τη λεπτομερή και επεξηγηματική απάντηση!!!

Να είστε καλά!!

 

Αν κατάλαβα σωστά, αν έχω εγώ στίγμα α-ΜΑ, δίνω 2 χαλασμένα γονίδια και αν έχει και ο σύντροφος το ίδιο, δίνει κι αυτός άλλα 2 οπότε πάμε στην περίπτωση των τεσσάρων, που είναι το χειρότερο ενδεχόμενο.

Αυτό συμβαίνει σε κάθε κύηση; Είναι αναπόφευκτο δηλαδή; Ή υπάρχουν κάποιες πιθανότητες όπως το 75% του στίγματος της β-ΜΑ να γεννηθεί υγιές μωράκι;

 

Θα περιμένουμε τα αποτελέσματα όπως λέτε κι εσείς για να έχουμε όλα τα δεδομένα στα χέρια μας και αναλόγως θα πράξουμε.

Καλό σας βράδυ!!

 

Επειδή τα γονίδια είναι 4, οι πιθανότητες είναι πιο "μπερδεμένες" σε σχέση με της β-ΜΑ, που έχει μόνο 2 γονίδια. Επειδή, επίσης, το στίγμα α-ΜΑ μπορεί να σημαίνει και μόνο 1 χαλασμένο γονίδιο, δεν είναι σίγουρο ότι τα παιδιά κινδυνεύουν.

 

Για αυτό σας είπα ότι πρέπει πρώτα να κάνετε τις μοριακές εξετάσεις και όταν έχετε τις λεπτομέρειες να μιλήσετε με αιματολόγο για να σας αναλύσει τις πιθανότητες να έχει πρόβλημα (και τι έκτασης πρόβλημα) το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα γονίδια είναι 4, οι πιθανότητες είναι πιο "μπερδεμένες" σε σχέση με της β-ΜΑ, που έχει μόνο 2 γονίδια. Επειδή, επίσης, το στίγμα α-ΜΑ μπορεί να σημαίνει και μόνο 1 χαλασμένο γονίδιο, δεν είναι σίγουρο ότι τα παιδιά κινδυνεύουν.

 

Για αυτό σας είπα ότι πρέπει πρώτα να κάνετε τις μοριακές εξετάσεις και όταν έχετε τις λεπτομέρειες να μιλήσετε με αιματολόγο για να σας αναλύσει τις πιθανότητες να έχει πρόβλημα (και τι έκτασης πρόβλημα) το παιδί.

 

Χίλια ευχαριστώ και πάλι!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα σε ολες!!! Χαθηκα ολο αυτο τον καιρο αλλα η αληθεια ειναι πως δεν ειχα και την πιο ευκολη εγκυμοσυνη.. μαλλον θα την χαρακτηριζα απο τις πιο δυσκολες..σας ειχα ομως συνεχεια στην σκεψη μου. Indyla, Pleiad τι κανετε; πως ειστε; Εγω ειμαι τωρα ηρεμη κ τρισευτυχισμενη με τον 3 μηνων αγγελο μου... περασαμε δυσκολα κ εγω κ το μωρακι μου. Καθηλωμενη σε ενα κρεβατι απο τον 5ο μηνα μεχρι τον 7ο, σηκωνομουν μονο για τουαλετα γιατι ειχα προωρες συσπασεις κ επρεπε να ειμαι ηρεμη κ ξεκουραστη συνεχεια. Στις αρχες του 7ου κοντεψα να γεννησω. Εισηχθη αρων αρων στο μαιευτηριο κ μου χορηγησαν ενδοφλεβια φαρμακα για να σταματησουν τον τοκετο, ηρεμησαν για λιγο οι συσπασεις κ συνεχισα την ενδοφλεβια θεραπεια για 1 εβδομαδα ακομη μεχρι που μου ανακοινωσαν οτι το φαρμακο ειναι σε ελλειψη κ θα αναγκαστουν να διακοψουν την χορηγηση του. ΠΑΓΩΣΑ! Τον ιδιο βραδυ με κατεβασανε στην αιθουσα τοκετων για καθε ενδεχομενο κ φυσικα παλι γλιτωσα στο παρα 5 να γεννησω. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ μου με Εσωσε κ εμενα κ κυριως το μωρο μου. Εκανε αγωνα για να βρει σε αποθεμα το φαρμακο για να παρατεινουμε την εγκυμοσυνη. Ξεραμε κ οι 2 οτι αν σταματουσα την θεραπεια θα γεννουσα. Νοσηλευτηκα 26 μερες στο μαιευτηριο. Πηρα εξιτηριο κ επεστρεψα σπιτι. Δεν το πιστευα.. Εκλεισα κ τον 7ο. Μετα απο 14 μερες στο σπιτι αρχισαν παλι οι εντονες συσπασεις.. το βραδυ της 4 Αυγουστου εσπασαν τα νερα.. γεννησα προωρα πριν κλεισω την 33η εβδομαδα.. Αγωνια κ φοβος για το μωρο μου!!! Ειχα ομως τον Θεο κ την Παναγια μαζι μου. Το μωρο μου γεννηθηκε με φυσιολογικο τοκετο, διασωληνωθηκε για ενα 24ωρο οπου παρεμεινε στην ΜΕΝΝ 3 κ υστερα απο το 24ωρο μεταφερθηκε στην ΜΕΝΝ 2 κ πολυ γρηγορα ανεκτησε τις δυναμεις του κ πηγε στην απλη παρακολουθηση. Παρεμεινε 20 μερες στη ΜΕΝΝ και ηρθε η στιγμη που θα τον παιρναμε σπιτι.. Η ΠΙΟ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ!!! ΕΧΩ ΤΟ ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΜΟΥ ΠΛΕΟΝ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΩ ΞΕΧΑΣΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑ...κ αν θα με ρωτουσανε αν θα εκανα κ 2ο παιδι μετα απ'ολα αυτα θα ελεγα σιγουρα ΝΑΙ! Γιατι οταν αντικρυσεις το μωρο σου ολα τα αλλα ειναι ασημαντα.. Ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να το ζησετε γρηγορα οσες προσπαθειτε να αποκτησετε το πολυποθητο μωρακι.. Συγγνωμη για το μεγαλο μηνυμα αλλα ηθελα να μοιραστω μαζι σας συννοπτικα την ιστορια μου.. κ να δωσω κουραγιο σε οσες το εχουν αναγκη..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καιτούλα μου, τι συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα; Και μικρό ήταν!

 

Αρχικά, χάρηκα και συγκινήθηκα πολύ με τα όσα διάβασα. Συγχαρητήρια σ᾽ εσένα αλλά κυρίως σε αυτό το μωρό που αποδείχτηκε ένας μικρός ήρωας της ζωής. Μπορώ να φανταστώ πόσο δύσκολο και ψυχοφθόρο ήταν όλο αυτό μέχρι να ξεπεράσει το κίνδυνο και να είναι πια εξασφαλισμένη η ζωή του. Μπράβο και στο γιατρό που τιμά την ιατρική επιστήμη. Για ᾽μενα ο γιατρός είναι πρώτα από όλα αυτό: να σώζει τους συνανθρώπους του.

 

Να είστε ευτυχισμένοι και να χαίρεστε στην οικογένειά σου ο ένας την παρουσία και την αγάπη του άλλου. Φυσικά δεν έχουν όλες οι ιστορίες αίσιο τέλος όπως είχε η δικιά σου. Εδώ, σε αυτή τη μικρή κοινότητα, νιώθω πως είμαστε κοντά ο ένας στον άλλον τόσο για να χαιρόμαστε με τις χαρές μας όσο και για να στηρίζουμε στις δύσκολες και πικρές στιγμές.

 

Πολλά συγχαρητήρια και πάλι και ευχές για μία χαρούμενη ζωή στο μωράκι σου.

Link to comment
Share on other sites

αχ Καιτούλα πολύ συγκινήθηκα με το μήνυμα σου! να σου ζήσει κορίτσι μου το θαυματάκι σου! ταλαιπωρήθηκες πολύ αλλά τίποτα δεν έχει πια σημασία! έχεις το αγόρι σου αγκαλιά! και θα πω και εγώ μπράβο στον γιατρό σου! πολύ χάρηκα για τα νέα σας! όλα να πηγαίνουν καλά για όλα τα κορίτσια που προσπαθούν!

 

εμείς είμαστε καλά... έτσι λέω, γιατί τρέχω με κάποιο θέμα στο έντερο μου, εμφάνισε μία φλεγμονή και ψάχνουμε να δούμε από τι είναι. η μικρή μου είναι αρρωστούλα συχνά αφού ξεκινήσαμε παιδικό φέτος και μαζί της τα περνάμε και εμείς.

 

προσπαθούμε για το δεύτερο μωράκι αλλά ακόμα δεν έχει έρθει. τον προηγούμενο μήνα είχα καθυστέρηση (που έχω πάντα σταθερό κύκλο) και ήλπιζα αλλά τελικά αδιαθέτησα. δεν σας κρύβω πως στην ιδέα και μόνο πως έρχεται εγκυμοσύνη άρχισα να ανησυχώ για το τι θα ακολουθήσει... και πως να το κάνουμε... το έχω παράπονο μεγάλο να μην μπορούμε να χαρούμε το θαύμα της ζωής στην κοιλιά μας από την αρχή... γιατί να πρέπει να είμαστε μαγκωμένοι μέχρι τα αποτελέσματα της μεσογειακής...? ανάμεικτα συναισθήματα... και δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για αυτά...

1/4/13...3/7/17...my 2 angel girls in the sky...XSZ4p3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν σας κρύβω πως στην ιδέα και μόνο πως έρχεται εγκυμοσύνη άρχισα να ανησυχώ για το τι θα ακολουθήσει... και πως να το κάνουμε... το έχω παράπονο μεγάλο να μην μπορούμε να χαρούμε το θαύμα της ζωής στην κοιλιά μας από την αρχή... γιατί να πρέπει να είμαστε μαγκωμένοι μέχρι τα αποτελέσματα της μεσογειακής...? ανάμεικτα συναισθήματα... και δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για αυτά...

 

Ακριβώς για αυτόν τον λόγο, εμείς ενώ είπαμε να προσπαθήσουμε και μόνοι μας, είχαμε σε έναν-δύο κύκλους ελεύθερες επαφές και μετά αφού το ξανασκεφτήκαμε το κόψαμε και επιστρέψαμε στην εξωσωματική. Απλά επειδή δεν θέλω πάλι με φάρμακα, προσπαθούμε να μαζέψουμε κανένα ακόμα έμβρυο με φυσικό κύκλο (έχουμε ήδη ένα στην κατάψυξη) για να γίνει η εμβρυομεταφορά. Δύσκολα πάντως τα πράγματα, παιδιά. Από τη μία έχει κανείς το τεράστιο άγχος και την ενδεχόμενη άσχημη εμπειρία της διακοπής, και από την άλλη, με την εξωσωματική, έχεις μία απίστευτη αβεβαιότητα για το εάν πρόκειται ποτέ να πιάσει...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εύχομαι σε όλους εμάς που παλεύουμε με το στίγμα σε ό,τι αφορά την τεκνοποίηση και στους πάσχοντες από Μ.Α. μια καλή και τυχερή χρονιά με πολλή υγεία και χαρά!

 

Φιλιά πολλά κι ευχές σε όλους σας!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...