Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τσουρέκια, κουλουράκια κτλ ενόψει Πάσχα


Dragonfly

Recommended Posts

Μολις διαπιστωσα οτι το forum μου απαγορευει να γραψω "μαλακο τσουρεκι" στον πληθυντικο και μου το σβηνει! Τι παλαβομαρα ειναι αυτη, πως αλλιως να τα πω τα τσουρεκια;;;

 

γράψε soft τσουρέκια ή ...... τσουρέκια! εμένα με αφήνει πάντως, μια χαρά το έγραψα! για να δω:

μαλακά τσουρέκια, μαλακά τσουρέκια!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις


Διαφημίσεις

Οsin, δεν παιρνεις την συνταγη να μας την πεις?

Και εαν δε θελεις δημοσια εστω σε π.μ.

 

Το συγκεκριμενο αλευρι το εχω χρησιμοποιησει αλλα τοσο αφρατα οσο των φουρνων δεν εγιναν. Ε ενταξει ειναι παραλογο να προσπαθησουμε να φτασουμε εναν επαγγελματια, αλλα πρεπει να ριχνουν και επιπελον διογκωτικα.

 

Θα την πάρει και θα την αναρτήσει εδώ, έχει και φοβερή συνταγή για κορμό! οσιν βάλτα και τα δύο εδώ έναν κορμό θα τον χτυπήσουμε για το Πάσχα, χαλαρά!! :-D και μετά το Πάσχα θα ανοίξουμε θέμα "δίαιτα"!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

ααααααααααααααα δεν παίζω.. μόνο συγκεκριμένες λέξεις κόβει.. έλεος!!

 

Εχω τώρα μία επιθυμία να αρχίσω σαν 15χρονο να απαριθμώ βρισιές να δω τι θα κάνει, αλλά θα συγκρατηθώ :-P:-P:-D:grin:

Link to comment
Share on other sites

Εχω τώρα μία επιθυμία να αρχίσω σαν 15χρονο να απαριθμώ βρισιές να δω τι θα κάνει, αλλά θα συγκρατηθώ :-P:-P:-D:grin:

 

Ναι καλύτερα να μείνουμε εντός θέματος, γιατί η κοπέλα που το άνοιξε είναι και λίγο μυστήρια και θα αρχίσει μετά να λέει ότι το πάμε από εδώ και από εκεί!

και ένα τελευταίο: τι ποσοστό λες να φτιάχνει μόνο του τα τσουρέκια, κουλουράκια και αυγά?? :confused::confused:

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλύτερα να μείνουμε εντός θέματος, γιατί η κοπέλα που το άνοιξε είναι και λίγο μυστήρια και θα αρχίσει μετά να λέει ότι το πάμε από εδώ και από εκεί!

και ένα τελευταίο: τι ποσοστό λες να φτιάχνει μόνο του τα τσουρέκια, κουλουράκια και αυγά?? :confused::confused:

 

Κουλουράκια ειναι το πιο συνηθισμένο νομίζω, τσουρέκια σίγουρα πιο σπάνιο, αυγά είναι η πρώτη φορά που το ακούω.

Οπότε να δώσω 50% κουλουράκια, 20% τσουρέκια, 1% αυγά.

Ενα γκάλοπ δε γίνεται να κάνουμε κάπως;

Link to comment
Share on other sites

Κουλουράκια ειναι το πιο συνηθισμένο νομίζω, τσουρέκια σίγουρα πιο σπάνιο, αυγά είναι η πρώτη φορά που το ακούω.

Οπότε να δώσω 50% κουλουράκια, 20% τσουρέκια, 1% αυγά.

Ενα γκάλοπ δε γίνεται να κάνουμε κάπως;

 

Και το υπόλοιπο 29% τι κάνει?? :confused::confused:

μάλλον θα παίρνει έτοιμα!! πάλι εμένα έβαλες στο 1% για τα αυγά?? :confused:

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να μην ανοιγω και αλλο πασχαλινο θεμα, εν οψει μεγαλης Πεμπτης, εχετε καμια πιο πρωτοτυπη τεχνικη για βαψιμο η διακοσμηση αυγων αντι για τις κλασικες βαφες; Κατι δοκιμασμενο, γιατι εχω κατα καιρους δει διαφορα που δε νομζω οτι αυτο που εδειχνε το site/εκπομπη ειχε καμια σχεση με την πραγματικοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω και αλλο πασχαλινο θεμα, εν οψει μεγαλης Πεμπτης, εχετε καμια πιο πρωτοτυπη τεχνικη για βαψιμο η διακοσμηση αυγων αντι για τις κλασικες βαφες; Κατι δοκιμασμενο, γιατι εχω κατα καιρους δει διαφορα που δε νομζω οτι αυτο που εδειχνε το site/εκπομπη ειχε καμια σχεση με την πραγματικοτητα.

 

δες εδώ, αν τα βάψεις με παντζάρι (που το έχω κάνει) θα έχει ένα ροζ σκούρο χρώμα, όχι το κόκκινο http://mikrikouzina.blogspot.gr/2010/03/blog-post_29.html

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια και Lisbet μπερδεύτηκα. Τα τσουρέκια στο βαφτιστήρι δεν τα δίνουμε ? Δίνετε κ στις νονές ? ή είμαι εντελώς αλλού ??????? :oops::oops::oops:

 

Στο βαφτιστήρι δίνω τη λαμπάδα και τα δώρα.

 

Η κουλούρα είναι "υποχρέωση" της μαμάς προς τη νονά. Εγώ δηλαδή πήρα κουλούρες για τις νονές των δικών μου παιδιών και σοκολατένια αυγά (καλής ποιότητας, όχι τις συνηθισμένες αηδίες) για τα παιδιά των νονών.

 

Στα δικά μου βαφτιστήρια δεν παίρνω σοκολατένια αυγά. Το βρίσκω υπερβολή 1)γιατί τα δώρα μου κοστίζουν ήδη αρκετά και 2)γιατί εγώ, σαν νονά, δεν έχω πάρει σχεδόν ποτέ κουλούρα από τους γονείς τους, ούτε και τίποτα άλλο για τα παιδιά μου, φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Στο βαφτιστήρι δίνω τη λαμπάδα και τα δώρα.

 

Η κουλούρα είναι "υποχρέωση" της μαμάς προς τη νονά. Εγώ δηλαδή πήρα κουλούρες για τις νονές των δικών μου παιδιών και σοκολατένια αυγά (καλής ποιότητας, όχι τις συνηθισμένες αηδίες) για τα παιδιά των νονών.

 

Στα δικά μου βαφτιστήρια δεν παίρνω σοκολατένια αυγά. Το βρίσκω υπερβολή 1)γιατί τα δώρα μου κοστίζουν ήδη αρκετά και 2)γιατί εγώ, σαν νονά, δεν έχω πάρει σχεδόν ποτέ κουλούρα από τους γονείς τους, ούτε και τίποτα άλλο για τα παιδιά μου, φυσικά.

 

Ναι... Κι εμένα η δικιά μου μια "κουλούρα" μου παίρνει. Αλλά από αυτές που παίρναμε αν ήμασταν αδιάβαστοι στο σχολείο... 0 :rolleyes:

 

Λοιπόν, το τσουρέκι να ξέρετε θέλει κόλπο στο ζύμωμα. Δεν ζυμώνουμε με μπουνιές αλλά ουσιαστικά ρίχνουμε λίγο λιωμένο βούτυρο και διπλώνουμε 1-2 φορές ή περισσότερες ανάλογα την ποσότητα βουτύρου και μέχρι να σωθεί το βούτυρο. Αφήνουμε να φουσκώσει στην λεκάνη. Πλάθουμε τα τσουρέκια και τα ξαναφήνουμε να φουσκώσουν και μετά ψήνουμε. Έτσι κάνουν κλωστές και γίνονται αφράτα. Εννοείται ότι με το πολυμίξερ θα γίνουν σφιχτά, δεν το προτείνω. Το τσουρέκι θέλει ζέστη, χέρι, υπομονή και όχι πολύ "χούφτωμα" ;):lol::lol: Επίσης, αν θέλετε να τα διατηρήσετε φρέσκα, μόλις κρυώσουν βάλτε τα σε σακούλες πλαστικές ξεχωριστά, κλείστε καλά και βάλτε τα στην κατάψυξη. Όταν τα βγάλετε απλά τα αφήνετε να ξεπαγώσουν, μέσα στην σακούλα. Θα είναι σαν να τα ψήσατε μόλις!

 

Γενικά, φτιάχνουμε τσουρέκια (κουλουράκια όχι πάντα) αλλά τα τελευταία 2 χρόνια δεν κάνουμε τίποτα. Παίρνω έτοιμα λοιπόν. Σοκολατένια αυγά δεν θα έμπαινα στον κόπο να κάνω ποτέ, έχει ωραιότατα στα ζαχαροπλαστεία. Τσουρέκι παίρνω από τον γνωστό Θεσσαλονικιό ζαχαροπλάστη με τα ωραία τσουρέκια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δες εδώ, αν τα βάψεις με παντζάρι (που το έχω κάνει) θα έχει ένα ροζ σκούρο χρώμα, όχι το κόκκινο http://mikrikouzina.blogspot.gr/2010/03/blog-post_29.html

 

Δεν θα το συνιστουσα. Μια γνωστη μου χρησιμοποιει διαφορους φυτικους τροπου βαφης κατα καιρους και ποτε δεν της πετυχαινει η βαφη.

 

Παντως οποια το αποφασισει, ας εχει προμηθευτει μεγαλα αυτοκολλητα για να διορθωσει τις ατελειες.

 

μαμα-3 τωρα προσεξα οτι εσυ το εχεις κανει. Εμεινες ευχαριστημενη?

Link to comment
Share on other sites

Στο βαφτιστήρι δίνω τη λαμπάδα και τα δώρα.

 

Η κουλούρα είναι "υποχρέωση" της μαμάς προς τη νονά. Εγώ δηλαδή πήρα κουλούρες για τις νονές των δικών μου παιδιών και σοκολατένια αυγά (καλής ποιότητας, όχι τις συνηθισμένες αηδίες) για τα παιδιά των νονών.

 

Στα δικά μου βαφτιστήρια δεν παίρνω σοκολατένια αυγά. Το βρίσκω υπερβολή 1)γιατί τα δώρα μου κοστίζουν ήδη αρκετά και 2)γιατί εγώ, σαν νονά, δεν έχω πάρει σχεδόν ποτέ κουλούρα από τους γονείς τους, ούτε και τίποτα άλλο για τα παιδιά μου, φυσικά.

 

Lisbet σε ευχαριστώ που μου απάντησες. Συγγνώμη δηλαδή, όλες εσείς εδώ ξέρετε ότι οι μαμάδες παίρνουν κουλούρες στις νονές ?? Μόνο εγώ δεν το ξέρω:confused::confused::confused: ? πρώτη φορά το ακούω. Είναι γενικό έθιμο αυτό ή μήπως είναι κάποιας περιοχής ????

Link to comment
Share on other sites

Lisbet σε ευχαριστώ που μου απάντησες. Συγγνώμη δηλαδή, όλες εσείς εδώ ξέρετε ότι οι μαμάδες παίρνουν κουλούρες στις νονές ?? Μόνο εγώ δεν το ξέρω:confused::confused::confused: ? πρώτη φορά το ακούω. Είναι γενικό έθιμο αυτό ή μήπως είναι κάποιας περιοχής ????

 

Εγώ ομολογώ ότι πρώτη φορά το ακούω, αν και γενικά κουλουράκια και τσουρέκια μοιράζω σε όποιον βρω :)

Στο ένα μας νονό, πάμε άλλο δώρο, δεν τρώει καθόλου γλυκά ποτέ, οπότε τι να τα κάνει τα τσουρέκια;

Στους άλλους νονούς, πάμε κουλουράκια για το σπίτι και δώρα για τα παιδιά, όχι για τους μεγάλους, αν και τυχαίνει κι αυτό καμιά φορά. Ειδικά η μία νονά είναι στενή παιδική φίλη, οπότε γενικά όποτε δω κάτι και μου αρέσει της το πάω, κι εκείνη το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το συνιστουσα. Μια γνωστη μου χρησιμοποιει διαφορους φυτικους τροπου βαφης κατα καιρους και ποτε δεν της πετυχαινει η βαφη.

 

Παντως οποια το αποφασισει, ας εχει προμηθευτει μεγαλα αυτοκολλητα για να διορθωσει τις ατελειες.

 

μαμα-3 τωρα προσεξα οτι εσυ το εχεις κανει. Εμεινες ευχαριστημενη?

 

To αποτέλεσμα δεν είναι όπως των χημικών βαφών... δεν βγαίνουν κόκκινα κόκκινα αλλά πιο ροζ... εντάξει για το καλό τα βάφουμε στο σπίτι μεταξύ μας οπότε καλύτερα με φυτικό τρόπο παρά με τις χημικές βαφές... καμία φορά μπορεί να σπάσει το αυγό και η χημική μπογιά να εισχωρήσει γι' αυτό και μερικές φορές βλέπουμε κόκκινο και το ασπράδι του αυγού... πετάξτε το μην το δώσετε στα παιδιά να το φάνε...

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Lisbet σε ευχαριστώ που μου απάντησες. Συγγνώμη δηλαδή, όλες εσείς εδώ ξέρετε ότι οι μαμάδες παίρνουν κουλούρες στις νονές ?? Μόνο εγώ δεν το ξέρω:confused::confused::confused: ? πρώτη φορά το ακούω. Είναι γενικό έθιμο αυτό ή μήπως είναι κάποιας περιοχής ????

 

όχι καλέ, η Λίβι μάλλον θα είναι πατροπαράδοτη και χρησιμοποιεί αυτό τον όρο! εγώ όπως είπα τσουρέκι παίρνω μαζί με τα δώρα, δεν το δίνω προσωπικά στην κουμπάρα μου!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το συνιστουσα. Μια γνωστη μου χρησιμοποιει διαφορους φυτικους τροπου βαφης κατα καιρους και ποτε δεν της πετυχαινει η βαφη.

 

Παντως οποια το αποφασισει, ας εχει προμηθευτει μεγαλα αυτοκολλητα για να διορθωσει τις ατελειες.

 

μαμα-3 τωρα προσεξα οτι εσυ το εχεις κανει. Εμεινες ευχαριστημενη?

 

Κι εγώ μια φορά το είχα κάνει με παντζάρια και δεν εντυπωσιάστηκα, αν και δεν το έλεγες και χάλια.

Αυτό με την κλωστή το έχει κάνει καμιά σας;

http://mikrikouzina.blogspot.gr/2016/04/blog-post_18.html

Μοιάζει εντυπωσιακό, αλλά φοβάμαι ότι εμένα θα μου βγει μια καφε-γκρι μουτζουρα...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω δεν το εχω ακουσει. Εγω δεν ειχα σκοπο να παρω τιποτα στη νεα μας νονα. Για πειτε βρε κοριτσια ποιο ειναι το εθιμο μην παρεξηγηθω απο την αρχη .

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μια φορά το είχα κάνει με παντζάρια και δεν εντυπωσιάστηκα, αν και δεν το έλεγες και χάλια.

..

 

Εμενα μου φαινονται λιγο καταθληπτικα :roll:

 

Να προσθεσω, ενταξει για το σπιτι ειναι καλυτερα οι φυτικες βαφες, αλλα οταν εχεις καλεσμενους δεν θα τα προτεινα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω δεν το εχω ακουσει. Εγω δεν ειχα σκοπο να παρω τιποτα στη νεα μας νονα. Για πειτε βρε κοριτσια ποιο ειναι το εθιμο μην παρεξηγηθω απο την αρχη .

 

Εθιμο δεν ξέρω, αλλά γενικά αν έχει παιδιά, θα πας κάτι για τα παιδάκια, αλλιώς για την ίδια τη νονά. Κατά καιρούς έχω πάει κουλουράκια, σπιτικές μαρμελάδες, κάποιο φω κόσμημα που είδα και μου άρεσε, φλυτζάνια ή πιάτα με ανοιξιάτικο θέμα και πιθανόν και μερικά ακόμη που δε μου έρχονται τώρα.

Α και μια χρονιά ένα μπικίνι, αλλά είμαστε πολύ φίλες, και την έβλεπα να το "λιγουρεύεται" καιρό, οπότε είπα να την προλάβω πριν το αγοράσει μόνη της.

Link to comment
Share on other sites

Εθιμο δεν ξέρω, αλλά γενικά αν έχει παιδιά, θα πας κάτι για τα παιδάκια, αλλιώς για την ίδια τη νονά. Κατά καιρούς έχω πάει κουλουράκια, σπιτικές μαρμελάδες, κάποιο φω κόσμημα που είδα και μου άρεσε, φλυτζάνια ή πιάτα με ανοιξιάτικο θέμα και πιθανόν και μερικά ακόμη που δε μου έρχονται τώρα.

Α και μια χρονιά ένα μπικίνι, αλλά είμαστε πολύ φίλες, και την έβλεπα να το "λιγουρεύεται" καιρό, οπότε είπα να την προλάβω πριν το αγοράσει μόνη της.

 

Η νονα ερχεται σπιτι, πρεπει να της ανταποδωσουμε την επισκεψη τωρα το Πασχα?

Σας παρακαλω βοηθηστε, ειμαι ασχετη τελειως γιατι ο αλλος νονος βρικσεται μακρια. .

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...