Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αιμα στην 11 βδομαδα με φυσιολογικο υπερηχο...


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια, ειμαι νεα εδω κ θελω την γνωμη σας. Ειμαι στην 11η βδομαδα κ εχω αιμα. Ξεκινησε με λιγο ροζ πριν μια βδομαδα κ τωρα εγινε κανονικο αιμα.. δεν ποναω. Εκανα κ στην αρχη κ τωρα που ειδα το αιμα υπερηχο κ ειναι ολα καλα, ουτε αποκόλληση κ ο τραχηλος φυσιολογικοτατος. Μου ειπε η γιατρος οτι μαλλον ειναι αγγεια..εχει συμβει σε καμια σας? Μου εδωσε προγεστερονη, η οποια με φουσκώνει παρα πολυ γτ εχω κ κολικο εντερου αλλα βλέπω δεν σταματάει το αιμα. Τι λετε να ειναι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κοριτσια, ειμαι νεα εδω κ θελω την γνωμη σας. Ειμαι στην 11η βδομαδα κ εχω αιμα. Ξεκινησε με λιγο ροζ πριν μια βδομαδα κ τωρα εγινε κανονικο αιμα.. δεν ποναω. Εκανα κ στην αρχη κ τωρα που ειδα το αιμα υπερηχο κ ειναι ολα καλα, ουτε αποκόλληση κ ο τραχηλος φυσιολογικοτατος. Μου ειπε η γιατρος οτι μαλλον ειναι αγγεια..εχει συμβει σε καμια σας? Μου εδωσε προγεστερονη, η οποια με φουσκώνει παρα πολυ γτ εχω κ κολικο εντερου αλλα βλέπω δεν σταματάει το αιμα. Τι λετε να ειναι?

 

 

Έχω ακούσει και άλλες τέτοιες περιπτώσεις όμοια με τη δική σου... Εφόσον ο γιατρός σου είπε ότι είναι καλά μην αγχώνεσαι.. Απλά πολύ ξεκούραση!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω...νομιζα οτι δεν τυχαινει συχνά..να ρωτησω κατι ακόμα..η προγεστερονη ειναι υποχρεωτική? Μου προκαλει προβλήματα στο εντερο μου κ δεν ειμαι καλα...φουσκωνει πολυ η κοιλια μου λες κ ειμαι στον 7ο..δεν θελω να πάρω αλλη😭

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω...νομιζα οτι δεν τυχαινει συχνά..να ρωτησω κατι ακόμα..η προγεστερονη ειναι υποχρεωτική? Μου προκαλει προβλήματα στο εντερο μου κ δεν ειμαι καλα...φουσκωνει πολυ η κοιλια μου λες κ ειμαι στον 7ο..δεν θελω να πάρω αλλη😭

 

Η προγεστερονη βοηθα να μην κανει συσπασεις η μητρα. Θα σου προτεινα να ακολουθησεις την συμβουλη του γυναικολογου σου και να τον ρωτησεις αν παιρνεις τα ουτροτζεσταν , μηπως να τα βαζεις κολπικα κι οχι να τα παιρνεις απο το στομα. Ξερω οτι ετσι και απορροφαται πιο αμεσα η προγεστερονη και τα συμπτωματα ειναι λιγοτερο εντονα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω...νομιζα οτι δεν τυχαινει συχνά..να ρωτησω κατι ακόμα..η προγεστερονη ειναι υποχρεωτική? Μου προκαλει προβλήματα στο εντερο μου κ δεν ειμαι καλα...φουσκωνει πολυ η κοιλια μου λες κ ειμαι στον 7ο..δεν θελω να πάρω αλλη😭

 

Η προγεστερονη βοηθα να μην κανει συσπασεις η μητρα. Θα σου προτεινα να ακολουθησεις την συμβουλη του γυναικολογου σου και να τον ρωτησεις αν παιρνεις τα ουτροτζεσταν , μηπως να τα βαζεις κολπικα κι οχι να τα παιρνεις απο το στομα. Ξερω οτι ετσι και απορροφαται πιο αμεσα η προγεστερονη και τα συμπτωματα ειναι λιγοτερο εντονα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσια, ειμαι νεα εδω κ θελω την γνωμη σας. Ειμαι στην 11η βδομαδα κ εχω αιμα. Ξεκινησε με λιγο ροζ πριν μια βδομαδα κ τωρα εγινε κανονικο αιμα.. δεν ποναω. Εκανα κ στην αρχη κ τωρα που ειδα το αιμα υπερηχο κ ειναι ολα καλα, ουτε αποκόλληση κ ο τραχηλος φυσιολογικοτατος. Μου ειπε η γιατρος οτι μαλλον ειναι αγγεια..εχει συμβει σε καμια σας? Μου εδωσε προγεστερονη, η οποια με φουσκώνει παρα πολυ γτ εχω κ κολικο εντερου αλλα βλέπω δεν σταματάει το αιμα. Τι λετε να ειναι?

 

Κι εγώ είχα αρκετές φορές αίμα τις πρώτες εβδομάδες της εγκυμοσυνης με φυσιολογική εικόνα υπερήχου! Δεν ήταν τιποτα σοβαρό... Προγεστερόνη έπαιρνα ήδη φουλ οπότε μου πρόσθεσε ξεκούραση στο κρεβάτι τις μέρες που έβλεπα αίμα συν μια επιπλέον ένεση προγρστερόνης -lentogest λεγεται- την οποία εγώ έλεγα χαριτολογώντας μπετόν αρμέ...! Όλα θα πάνεε καλά! Πάρα πολλές κοπέλες είχαμε το ίδιο θέμα τελικά!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Επιπλεον εχω εμετους καθε βραδυ κ απο τις καουρες δεν μπορω να φαω τπτ...παιρνω κ τα χαπια (μαγνήσιο, φυλλικο κ προγεστερονη ) κ το στομαχι μου πάει να σπασει...σορρυ που σας κουραζω...ειναι η πρωτη μου εγκυμοσυνη κ δεν την χαιρομαι οπως περιμενα...σας ευχαριστω πολυ που μου απαντατε...

Link to comment
Share on other sites

Επιπλεον εχω εμετους καθε βραδυ κ απο τις καουρες δεν μπορω να φαω τπτ...παιρνω κ τα χαπια (μαγνήσιο, φυλλικο κ προγεστερονη ) κ το στομαχι μου πάει να σπασει...σορρυ που σας κουραζω...ειναι η πρωτη μου εγκυμοσυνη κ δεν την χαιρομαι οπως περιμενα...σας ευχαριστω πολυ που μου απαντατε...

 

Oι εμετοι θα μειωθουν οταν κοψεις την προγεστερονη, μεχρι τοτε, μικρα συχνα γευματα και υπομονη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οποτε να μην αγχωνομαι...ποτε σταματησε το αιμα? Θυμασαι?

 

Νομιζω γύρω στην 9η εβδομαδα ήταν η τελευταία φορά που είχα αίμα... Τάση για εμετό αλλά και εμετό είχα κι εγώ τα απογεύματα... Μου κόπηκε μαχαίρι τη 14η εβδομαδα με το που εκανα αυχενική... Δε ξερω τι λενε οι υπόλοιπες φίλες αλλά ούτε εγώ "χάρηκα" εγκυμοσυνη! Την εχω στο μυαλό σου ως μια δύσκολη περιοδο της ζωης μου. Βλέπω όμως τώρα τα παιδιά μου και λέω χαλάλι τους! :) Θα ανταμειφθείς στο τέλος λοιπόν και με το παραπάνω!!!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!! Εμενα ο γιατρος μου μου εδωσε 2 utrogestan το πρωι κολπικα και το βραδυ αλοιφη vasclor που ειναι κι αυτη προγεστερονη. Ο συνδυασμος πιθανολογω με εσωσε, ειχα αιματακι στην αρχη της κυησης, ειχα συσπασεις και ανοιχτο τραχηλο απο 22 εβδομαδες και με φοβερη ξαπλα και φαρμακα εφτασα σημετα 35 εβδομαδων. Ρωτησε το γιατρο σου αν θελει να σου δωσει κατι τετοιο, για να μην ενοχλει το στομαχι και το εντερο σου. Θα πανε ολα τελεια, θα δεις.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω που ειστε πλαι μου....δυστηχως δεν μπορω να παρω κολπικα την προγεστ. Γτ εχω ακομα αιμα...κ μου ειπε η γιατρος οτι δεν κανει.. θα κανω υπομονη οπως λετε κ βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω που ειστε πλαι μου....δυστηχως δεν μπορω να παρω κολπικα την προγεστ. Γτ εχω ακομα αιμα...κ μου ειπε η γιατρος οτι δεν κανει.. θα κανω υπομονη οπως λετε κ βλεπουμε...

 

Μακάρι όλα να σου πάνε καλά :) :)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια επανερχομαι με χαλια στομαχι....με πειραξαν πολυ τα χαπια...εμετους καουρες ανακατοσουρες κ πονο...ποναει πολυ το στομαχι μου...σημερα δεν πηρα τπτ ουτε φυλλικο...Το αιμα δεν σταματαει...ειναι μόνιμος κάτοικος. ..αυριο θα κανω υπερηχο να δουμε πως ειμαι...αλλα το στομαχι μου ειναι χαλια...μου εδωσε μαλοξ μια κουταλια της σουπας...δεν αντεχω αλλο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια επανερχομαι με χαλια στομαχι....με πειραξαν πολυ τα χαπια...εμετους καουρες ανακατοσουρες κ πονο...ποναει πολυ το στομαχι μου...σημερα δεν πηρα τπτ ουτε φυλλικο...Το αιμα δεν σταματαει...ειναι μόνιμος κάτοικος. ..αυριο θα κανω υπερηχο να δουμε πως ειμαι...αλλα το στομαχι μου ειναι χαλια...μου εδωσε μαλοξ μια κουταλια της σουπας...δεν αντεχω αλλο....

 

Η προγεστερόνη φέρνει εμετούς και συνεχή ναυτία, το μαγνήσιο καούρες και πόνο, δυστυχώς είναι φυσιολογικό.

Με την προγεστερόνη δεν πειραματίζεσαι, δεν την κόβεις σε αιμορραγία, το μαγνήσιο δεν ξέρω να σου πω, το φυλλικό είναι αδιάφορο και να μην πάρεις μερικές μέρες, κάποιοι γιατροί δεν δίνουν έτσι κι αλλιώς.

Δοκίμασε γιαούρτι, κρέμες, ρυζόγαλο, φρυγανιές, φρούτα, όλα σε μικρές ποσότητες. Οσο παράδοξο κι αν ακούγεται με τις καούρες, σόδα με ανθρακικό, λεμονάδα ή πορτοκαλάδα μπορεί να βοηθήσει. Επίσης το τόνικ, αλλά όχι μεγάλες ποσότητες γιατί έχει κινίνη.

Και ειναι βασικο να μη μένει το στομάχι ώρες άδειο. Πίεσε τον εαυτό σου να τρώει μικρές μπουκιές εδώ κι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση...ουτε χθες ουτε σημερα πηρα χαπια..τπτ εντελλως...την προγεστ την παιρνω 12μερες κ οι σταγονες αιμα δεν σταματανε...δεν ξερω καν αν βοηθάει..παντως μεγαλη ταλαιπωρια στο τσακ να παω νοσοκομειο χθες...μου δωσε η γιατρος πριμπεραν μισο χαπι...οσο για το φαι πολυ λιγο κ μικρα γευματα...το αναψυκτικο το ζητουσε ο οργανισμος μου αλλ φοβομουν να πιω..τωρα θα πιω....σ ευχαριστω κ παλι...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση...ουτε χθες ουτε σημερα πηρα χαπια..τπτ εντελλως...την προγεστ την παιρνω 12μερες κ οι σταγονες αιμα δεν σταματανε...δεν ξερω καν αν βοηθάει..παντως μεγαλη ταλαιπωρια στο τσακ να παω νοσοκομειο χθες...μου δωσε η γιατρος πριμπεραν μισο χαπι...οσο για το φαι πολυ λιγο κ μικρα γευματα...το αναψυκτικο το ζητουσε ο οργανισμος μου αλλ φοβομουν να πιω..τωρα θα πιω....σ ευχαριστω κ παλι...

 

Εχω βγαλει 3 εγκυμοσυνες με προγεστερονη μεχρι και τον 5ο μηνα λογω, σε καταλαβαινω απολυτα. Η "θετικη" πλευρα ειναι οτι δεν κινδυνευεις να χασεις τη μπαλα με τα κιλα ετσι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 12/4/2017 at 11:11 ΠΜ, Dance said:

Σε ευχαριστω για την απαντηση...ουτε χθες ουτε σημερα πηρα χαπια..τπτ εντελλως...την προγεστ την παιρνω 12μερες κ οι σταγονες αιμα δεν σταματανε...δεν ξερω καν αν βοηθάει..παντως μεγαλη ταλαιπωρια στο τσακ να παω νοσοκομειο χθες...μου δωσε η γιατρος πριμπεραν μισο χαπι...οσο για το φαι πολυ λιγο κ μικρα γευματα...το αναψυκτικο το ζητουσε ο οργανισμος μου αλλ φοβομουν να πιω..τωρα θα πιω....σ ευχαριστω κ παλι...

Dance πώς πάς;; :-):-):-)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Είμαι 11ατη βδομάδα και έχω αίμα, οι γιατροί λένε ότι συμβαίνει σε κάποιες εγκυμοσύνες - είχε καμία παρόμοια εμπειρία και να πήγαν όλα καλά ; 
 

πηγα σε δυο γιατρούς κανείς δεν βλέπει κάτι ανησυχητικό, παίρνω και προγεστερονη 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μου είχε συμβεί στην 9η εβδομάδα, χωρίς να είχε προηγηθεί άμεσα κάποιος υπέρηχος. Είχα κόκκινο αίμα για 3 περίπου ημέρες. Τελικά δεν είχα κάτι, ούτε καν αποκόλληση... Μου συστήθηκε ξεκούραση και έλαβα utrogestan. Όλα πήγαν καλά!

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...