Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

4η αποτυχια εξωσωματικης με Βλαστοκύστες!


Recommended Posts

Σήμερα πήρα το τέταρτο αρνητικό μου αποτέλεσμα μετά από την μεταφορά 2 άριστων βλαστοκύστεων. Ολές μου οι προσπάθειες ήταν με βλαστοκύστες και αυτή την φορά ειχα κάνει και σκράτσινγκ πριν την εμβρυομεταφορα. Θεωρητικά το πρόβλημα μας ήταν το σπέρμα, ολιγοασθενοσπερμία, αλλα από ότι φαίνεται πρέπει να υπάρχουν και αλλά θέματα τα οποία δυστυχως δεν έχουμε ανακαλύψει.

Ο γιατρός μου μου είπε να κάνω μια εξέταση - βιοψια του ενδομητρίου για να ελέγξουμε τυχόν μικρόβια.

Εχω ακόμα 4 βλαστοκύστες στην κατάψυξη και δεν ξέρω τι να κάνω..

Εχει καμία ανάλογη εμπειρία? εχω πελαγώσει.. αυτή τη φορά όλα ήταν τέλεια αλλα δυστυχώς αποτέλεσμα 0!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σήμερα πήρα το τέταρτο αρνητικό μου αποτέλεσμα μετά από την μεταφορά 2 άριστων βλαστοκύστεων. Ολές μου οι προσπάθειες ήταν με βλαστοκύστες και αυτή την φορά ειχα κάνει και σκράτσινγκ πριν την εμβρυομεταφορα. Θεωρητικά το πρόβλημα μας ήταν το σπέρμα, ολιγοασθενοσπερμία, αλλα από ότι φαίνεται πρέπει να υπάρχουν και αλλά θέματα τα οποία δυστυχως δεν έχουμε ανακαλύψει.

Ο γιατρός μου μου είπε να κάνω μια εξέταση - βιοψια του ενδομητρίου για να ελέγξουμε τυχόν μικρόβια.

Εχω ακόμα 4 βλαστοκύστες στην κατάψυξη και δεν ξέρω τι να κάνω..

Εχει καμία ανάλογη εμπειρία? εχω πελαγώσει.. αυτή τη φορά όλα ήταν τέλεια αλλα δυστυχώς αποτέλεσμα 0!

 

Καλησπερα! Λυπαμαι για το αποτέλεσμα. Μη χανεις την πιστη σου , ομως.Το γεγονος οτι μαζευεις βλαστικυστες κι εχεις ακομη 4 ειναι παρα πολυ θετικο.

Εκτος απο βιοψια οπως λεει ο γιατρος σου, κανε και μια υστεροσκοπηση μαζι με scratching παλι στον κυκλο πριν την επομενη εμβρυομεταφορα.

Εψαξες tsh πριν την μεταφορα; πρεπει να ειναι ιδανικα κατω απο 2,50 για να γινει η εμφυτευση.

Επισης, δες και το ζαχαρο σου. Κι αυτο μπορει να ευθυνεται για ανεπιτυχεις εμφυτευσεις.

Κανε αυτες τις εξετασεις κι επισκεψου ενδοκρινολογο, ειναι οι αρμοδιοι για αυτα, οχι οι γυναικολογοι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εφόσον έχετε τόσες βλαστοκύστες γιατί δεν κάνετε προεμφυτευτικό έλεγχο να δείτε τι ακριβως παίζει;

 

Γεια σου χαρουλιτσα τι κανουν τα ζουζούνια?

Εγω που συζήτησα με μια καλή εμβρυολογο μου ειπε οτι τέλειες βλαστοκυστες δεν το θεωρεί σωστό να τις "πειράζουν". Επειδη συζητούσα για τα δικά μου, μου ειπε οτι σε φρέσκα τρίτης μέρας να επιχειρήςει βιοψία αλλα όχι πιο προχωρημένα ή κατεψυγμενα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα το τέταρτο αρνητικό μου αποτέλεσμα μετά από την μεταφορά 2 άριστων βλαστοκύστεων. Ολές μου οι προσπάθειες ήταν με βλαστοκύστες και αυτή την φορά ειχα κάνει και σκράτσινγκ πριν την εμβρυομεταφορα. Θεωρητικά το πρόβλημα μας ήταν το σπέρμα, ολιγοασθενοσπερμία, αλλα από ότι φαίνεται πρέπει να υπάρχουν και αλλά θέματα τα οποία δυστυχως δεν έχουμε ανακαλύψει.

Ο γιατρός μου μου είπε να κάνω μια εξέταση - βιοψια του ενδομητρίου για να ελέγξουμε τυχόν μικρόβια.

Εχω ακόμα 4 βλαστοκύστες στην κατάψυξη και δεν ξέρω τι να κάνω..

Εχει καμία ανάλογη εμπειρία? εχω πελαγώσει.. αυτή τη φορά όλα ήταν τέλεια αλλα δυστυχώς αποτέλεσμα 0!

 

Εγω στην ίδια φαση με σένα. Εχω κανει και την βιοψία και υστεροσκοπηση και λαπαροσκόπηση και βασικά οτι υπάρχει πλέον, όσο ψάχνω όλο και κάτι βρίσκω. Πιστεύω οτι η μη επίτευξη εγκυμοσύνης δεν ειναι τυχαίο γεγονός , αλλα υπάρχει αιτία. Όταν την διορθώσουμε θα ρθουν και τα μπεμπέ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου χαρουλιτσα τι κανουν τα ζουζούνια?

Εγω που συζήτησα με μια καλή εμβρυολογο μου ειπε οτι τέλειες βλαστοκυστες δεν το θεωρεί σωστό να τις "πειράζουν". Επειδη συζητούσα για τα δικά μου, μου ειπε οτι σε φρέσκα τρίτης μέρας να επιχειρήςει βιοψία αλλα όχι πιο προχωρημένα ή κατεψυγμενα.

 

Κάντι μου μια χαρά είναι τα μικρά! Μεγαλώνουν πολύ γρήγορα!

 

Δε ξερω γιατί πάντως όσοι έχουν κάνει PGD σε στάδιο βλαστοκυστης έχω ακούςει πως την έκαναν.

Ο προεμφυτευτικός σε βλαςτοκύςτες έχει το πλεονέκτημα ότι επιτρέπει τη βιοψία περισσότερων κυττάρων κι έτσι υπάρχει καλύτερη εικόνα του εμβρύου.

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Κάντι μου μια χαρά είναι τα μικρά! Μεγαλώνουν πολύ γρήγορα!

 

Δε ξερω γιατί πάντως όσοι έχουν κάνει PGD σε στάδιο βλαστοκυστης έχω ακούςει πως την έκαναν.

Ο προεμφυτευτικός σε βλαςτοκύςτες έχει το πλεονέκτημα ότι επιτρέπει τη βιοψία περισσότερων κυττάρων κι έτσι υπάρχει καλύτερη εικόνα του εμβρύου.

 

Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα ειναι οτι επιλέγεις έμβρυα που ενδυναμει θα δώσουν εγκυμοσυνη, ενώ σε αρχικό στάδιο δεν ξέρεις πχ αν θα προχωρούσαν σε βλαστοκυστες. Εισαι μπροστά σε 10 έμβρυα και σκέφτεσαι σε ποια δυο να κανεις Pgd ενώ οι βλαστοκυστες θα ειναι 2,3,4.

Όπως σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν αντίθετες απόψεις.

Εμεις επιλέγουμε ποιον θα εμπιστευτούμε και τι θα ακολουθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εφόσον έχετε τόσες βλαστοκύστες γιατί δεν κάνετε προεμφυτευτικό έλεγχο να δείτε τι ακριβως παίζει;

Οπως είπε η Κάντι οι βλαστοκύστες μας ήταν άριστες και επιπλέον έχουμε κάνει καρυότυπο ζέυγους ο οποίος ήταν απόλυτα φυσιολογικός.

Τώρα θα αρχίζω να ψάχνομαι με ανοσολογικό έλεγχο που ειναι ο μοναδικός που δεν έχω κάνει.

Κάντι εσύ έκανες ανοσολογικό έλεγχο? έχετε να μου προτείνετε κάποιο γιατρό?

Link to comment
Share on other sites

Οπως είπε η Κάντι οι βλαστοκύστες μας ήταν άριστες και επιπλέον έχουμε κάνει καρυότυπο ζέυγους ο οποίος ήταν απόλυτα φυσιολογικός.

Τώρα θα αρχίζω να ψάχνομαι με ανοσολογικό έλεγχο που ειναι ο μοναδικός που δεν έχω κάνει.

Κάντι εσύ έκανες ανοσολογικό έλεγχο? έχετε να μου προτείνετε κάποιο γιατρό?

 

Ναι εννοείτε και ανοσολογικό και νκ. Στην Βαρλα στο Έλενα εντελώς δωρεάν και στην προτείνω ανεπιφύλακτα. Γιατι δεν εχει να κερδίσει κάτι και να σε βάλει σε ψεύτο θεραπείες.

Δωρεάν ειναι το ραντεβού με την ίδια, οι εξετάσεις έχουν κάποιο κόστος αν και δημόσιο νοσοκομειο.

 

Σε ποιους γιατρους εκανες τις προσπαθειες?

Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοείτε και ανοσολογικό και νκ. Στην Βαρλα στο Έλενα εντελώς δωρεάν και στην προτείνω ανεπιφύλακτα. Γιατι δεν εχει να κερδίσει κάτι και να σε βάλει σε ψεύτο θεραπείες.

Δωρεάν ειναι το ραντεβού με την ίδια, οι εξετάσεις έχουν κάποιο κόστος αν και δημόσιο νοσοκομειο.

 

Σε ποιους γιατρους εκανες τις προσπαθειες?

 

καντι εχεις πμ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1. Σπερμοδιάγραμμα και καλλιέργεια σπέρματος.

2. Σαλπιγγογραφία με γνωμάτευση από ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ και όχι από ακτινολόγο! (τη σαλπιγγογραφία την κάνει ο ακτινολόγος και μπορεί να την κρίνει λάθος!)

3. Τις ορμόνες Τ3, Τ4, THG, FT4, FT3 για τον θυρεοειδή που μπορεί όμως να παίζει σημαντικό ρόλο και να διορθώνεται με ένα χαπάκι πάρα πολύ εύκολα.

4. Τις ορμόνες FSH, LH, 17B-E2, TESTOSTERONI, DHEA-S που έχουν να κάνουν με την ποιότητα των ωαρίων και του κύκλου μας γενικότερα.

5. Εξετάσεις προγεννητικού έλεγχου (ηπατίτιδα, χλαμύδα, μηκόπλασμα, κυστική ίνωση) και στους 2 γονείς.

6. Κ2. Εξέταση αίματος που μας δείχνει πιθανά παθογόνα μικρόβια του ενδομητρίου.

7. Έλεγχος Θρομβοφιλίας (οι θρόμβοι μπορούν να σταματήσουν τη ζωή του εμβρύου πριν καλά καλά καταλάβουμε ότι εγκυμονούμε)

8. Έλεγχος για πατρικά αντισώματα. Αν δεν υπάρχουν πατρικά αντισώματα, ο γυναικείος οργανισμός θεωρεί το έμβρυο ξένο σώμα και το αποβάλει από πάνω του.

 

 

Διαβάστε περισσότερα: http://clopyandpaste.blogspot.gr/2011/02/blog-post_159.html#ixzz4dDEW9y7Z

αυτο το βρήκα ψαχνοντας! ξέρετε τι ειναι αυτη η κ2?

Link to comment
Share on other sites

1. Σπερμοδιάγραμμα και καλλιέργεια σπέρματος.

2. Σαλπιγγογραφία με γνωμάτευση από ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ και όχι από ακτινολόγο! (τη σαλπιγγογραφία την κάνει ο ακτινολόγος και μπορεί να την κρίνει λάθος!)

3. Τις ορμόνες Τ3, Τ4, THG, FT4, FT3 για τον θυρεοειδή που μπορεί όμως να παίζει σημαντικό ρόλο και να διορθώνεται με ένα χαπάκι πάρα πολύ εύκολα.

4. Τις ορμόνες FSH, LH, 17B-E2, TESTOSTERONI, DHEA-S που έχουν να κάνουν με την ποιότητα των ωαρίων και του κύκλου μας γενικότερα.

5. Εξετάσεις προγεννητικού έλεγχου (ηπατίτιδα, χλαμύδα, μηκόπλασμα, κυστική ίνωση) και στους 2 γονείς.

6. Κ2. Εξέταση αίματος που μας δείχνει πιθανά παθογόνα μικρόβια του ενδομητρίου.

7. Έλεγχος Θρομβοφιλίας (οι θρόμβοι μπορούν να σταματήσουν τη ζωή του εμβρύου πριν καλά καλά καταλάβουμε ότι εγκυμονούμε)

8. Έλεγχος για πατρικά αντισώματα. Αν δεν υπάρχουν πατρικά αντισώματα, ο γυναικείος οργανισμός θεωρεί το έμβρυο ξένο σώμα και το αποβάλει από πάνω του.

 

 

Διαβάστε περισσότερα: http://clopyandpaste.blogspot.gr/2011/02/blog-post_159.html#ixzz4dDEW9y7Z

αυτο το βρήκα ψαχνοντας! ξέρετε τι ειναι αυτη η κ2?

 

ο νέος γιατρός που πήγα μου σύστησε και έκανα έλεγχο χλαμύδα και μυκόπλασμα στο αίμα περιόδου για να αποκλείσουμε μολύνσεις στο ενδομήτριο,λόγω επανειλημμένων αποτυχημένων προσπαθειών . Μήπως η κ αναφέρεται σε αυτή την εξέταση;(δεν την γράφανε έτσι σε μένα)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεσα να βρω αλλα στοιχεια δυστυχως. Ο γιατρος μου μου ζητησε να κανουμε μια εξεταση με ληψη δειγματος απο το εσωτερικο της μητρας για να ελεγξουμε για μολυνση. Ο συζυγος ειχε βρεθει θετικος σε ecoli και εντεροκκοκο στο σπερμα πριν απο 3 χρονια και απο οτι φανταζομαι ειναι πιθανον να εχω κολλησει τη λοιμωξη. Δυστυχως απο οτι φαινεται η θεραπεια θα πρεπει να ειναι πολυμηνη εαν βγω θετικη και δεν ξερω τι αλλο θα πρεπει να ελεγξω. Εκλεισα ηδη ραντεβου με την Βαρλα στο Ελενα και με τον Παυλου ενδοκρινολογο και ελπιζω οτι καποιος απο ολους θα καταφερει να ανακαλυψει το προβλημα μας...

Ρωτησα το γιατρο για την εξεταση του Νικα αλλα μου ειπε οτι για το παραθυρο εμφυτευσης η εξεταση γινεται ισπανια και κοστιζει πολυ.

Εχει κανει καμια αυτο το ερα τεστ? Τι κοστος εχει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεσα να βρω αλλα στοιχεια δυστυχως. Ο γιατρος μου μου ζητησε να κανουμε μια εξεταση με ληψη δειγματος απο το εσωτερικο της μητρας για να ελεγξουμε για μολυνση. Ο συζυγος ειχε βρεθει θετικος σε ecoli και εντεροκκοκο στο σπερμα πριν απο 3 χρονια και απο οτι φανταζομαι ειναι πιθανον να εχω κολλησει τη λοιμωξη. Δυστυχως απο οτι φαινεται η θεραπεια θα πρεπει να ειναι πολυμηνη εαν βγω θετικη και δεν ξερω τι αλλο θα πρεπει να ελεγξω. Εκλεισα ηδη ραντεβου με την Βαρλα στο Ελενα και με τον Παυλου ενδοκρινολογο και ελπιζω οτι καποιος απο ολους θα καταφερει να ανακαλυψει το προβλημα μας...

Ρωτησα το γιατρο για την εξεταση του Νικα αλλα μου ειπε οτι για το παραθυρο εμφυτευσης η εξεταση γινεται ισπανια και κοστιζει πολυ.

Εχει κανει καμια αυτο το ερα τεστ? Τι κοστος εχει?

 

Ειχα κι εγω 4 αποτυχίες πριν την επιτυχημένη προςπαθεια, τις 2 με βλαστοκυστες. Για μένα η λύση ξεκίνησε απο την εξεταςη του Νικα. Με αυτήν βρίσκεις τοςο τυχόν λοιμώξεις, όσο και το παράθυρο εμφύτευσης, δεν ειναι ανάγκη να κανεις την εξεταςη στην Ισπανία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...
On 3/4/2017 at 9:31 ΜΜ, hasodika είπε:

1. Σπερμοδιάγραμμα και καλλιέργεια σπέρματος.

2. Σαλπιγγογραφία με γνωμάτευση από ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ και όχι από ακτινολόγο! (τη σαλπιγγογραφία την κάνει ο ακτινολόγος και μπορεί να την κρίνει λάθος!)

3. Τις ορμόνες Τ3, Τ4, THG, FT4, FT3 για τον θυρεοειδή που μπορεί όμως να παίζει σημαντικό ρόλο και να διορθώνεται με ένα χαπάκι πάρα πολύ εύκολα.

4. Τις ορμόνες FSH, LH, 17B-E2, TESTOSTERONI, DHEA-S που έχουν να κάνουν με την ποιότητα των ωαρίων και του κύκλου μας γενικότερα.

5. Εξετάσεις προγεννητικού έλεγχου (ηπατίτιδα, χλαμύδα, μηκόπλασμα, κυστική ίνωση) και στους 2 γονείς.

6. Κ2. Εξέταση αίματος που μας δείχνει πιθανά παθογόνα μικρόβια του ενδομητρίου.

7. Έλεγχος Θρομβοφιλίας (οι θρόμβοι μπορούν να σταματήσουν τη ζωή του εμβρύου πριν καλά καλά καταλάβουμε ότι εγκυμονούμε)

8. Έλεγχος για πατρικά αντισώματα. Αν δεν υπάρχουν πατρικά αντισώματα, ο γυναικείος οργανισμός θεωρεί το έμβρυο ξένο σώμα και το αποβάλει από πάνω του.

 

 

Διαβάστε περισσότερα: http://clopyandpaste.blogspot.gr/2011/02/blog-post_159.html#ixzz4dDEW9y7Z

αυτο το βρήκα ψαχνοντας! ξέρετε τι ειναι αυτη η κ2?

kalimera φιλη μου , θελω την βοηθεια σου . τελικα βρηκες ακρη ? και εγω εχω το ιδιο  προβλημα ακριβως ... εκανα 3 εμβρυομεταφορες με αριστα εμβρυα . και ολα αποτυχιες .μετα απο αυτες τις αποτυχιες εκανα πολλες εξετασεις για να παμε σε περιπου ενα μηνα παλι για εμβρυομεταφορα .

εχω χασιμοτο αλλα ρυθμισμενο θυροειδη 0,80 ,

εκανα πολλες εξετασεις , για χλαμυδια σε ιστο περιοδου , εκανα ανοσολογικες νκ , εκανα θρομβοφυλια , κυστικη ινωση , καρυοτυπο ζευγους ,μοριακο ελεγχο.

απο αυτα εχω χλαμυδια στο ενδομητριο και κανω θεραπεια με vibramicyn 14 μερες και zithromix και αφου τελειωσω αυτα θα παρω rulid 300 . 

και στην εξεταση του ΝΚ βγηκε λιγο ανεσμενη , εχω 256 ... 

επισης ο ανασολογος μου ειπε οτι δεν θελει να ειναι ανεβασμενα τα πυοσφαιρια .

 

Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2017 at 8:45 ΠΜ, Spirtoulito είπε:

 

Ειχα κι εγω 4 αποτυχίες πριν την επιτυχημένη προςπαθεια, τις 2 με βλαστοκυστες. Για μένα η λύση ξεκίνησε απο την εξεταςη του Νικα. Με αυτήν βρίσκεις τοςο τυχόν λοιμώξεις, όσο και το παράθυρο εμφύτευσης, δεν ειναι ανάγκη να κανεις την εξεταςη στην Ισπανία.

καλημερα , και εγω εχω κανει 3 αποτυχιες εκανα την εξεταση νκ και βγηκε λιγο ανεβασμενη . πως το αντιμετωπισες ? 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...