doroula

ΔΕΝ ΒΑΖΕΙ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ ΤΙΠΟΤΑ.........

Recommended Posts

Ο Γιωργος ειναι τωρα σχεδον 14 μηνων,προωρος 33 εβδομαδων,γεννηθηκε υγιης και θερμοκοιτιδα ΔΕΝ μπηκε.Δεν βαζει ΤΙΠΟΤΑ στο στομα του απο μονος του,οπως π.χ ενα μπισκοτακι οταν του το δινουμε,αυτος το παιρνει το κοιτα και το πετα.Την πιπιλα του κι αυτη οχι.Αμα βρει κατι κατω στο πατωμα το περιεργαζεται αλλα μεχρι εκει.Δηλαδη το αγχος και τον φοβο που εχουν γονεις μη τυχον και βαλουν τα παιδια τους στο στομα κατι,εγω δεν το εχω περασει ποτε!

Ο γιατρος δεν το βρισκει ως προβλημα,απλα θα περιμενουμε κανενα μηνα ακομα γιατι υπολογιζουμε ως ηλικια την διορθωμενη,δηλαδη 12+κατι.

Και ρωτω ,εχει συμβει σε καποιον απο εσας κατι τετοιο?

0b50f73f94.png

af879bb122.png

Διαφημίσεις

απλα θα περιμενουμε κανενα μηνα ακομα γιατι υπολογιζουμε ως ηλικια την διορθωμενη,δηλαδη 12+κατι.

?

doroula αν θελεις βοηθα με λιγο γιατι ειμαι και ξανθια :lol::lol: ,τι εννοεις στην παραπανω προταση?

Καλω ηρθες στο φορουμ!!!

Στο θεμα μας τωρα, ο μικρος αναπτυσεται κανονικά? Αν ναι μην ανυσηχεις καθολου!Ο δικος μου ειναι 3 ετων και εχει να φαει απο τα 2 του.Απλα καποια στιγμη καλο θα ηταν να του κανετε γενικες εξετασεις αιματος να δειτε σιδηρο,φεριτινη και αιματοκριτη.

rQGhp3.png

εννοεί ότι τα πρόωρα δεν υπολογίζονται ηλικιακά με την ημερομηνία που γεννήθηκαν, αλλά με την ημερομηνία που θα έπρεπε να είχαν γεννηθεί. :wink:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

δεν καταλαβαίνω, γιατί πρέπει να σε ανησυχεί το γεγονός οτι δεν τρωει τίποτα έτσι;;;και γιατί να έχει να κανει με το γεγονός οτι γεννηθηκε προωρα;

παιρνει βάρος;τρώει το φαγητό του ή ουτε και αυτό;

Δεν βρισκω καπου κατι που να σε προβληματιζει...

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

dalia μου,εννοω ακριβως αυτο που καταλαβε η maryp.Iσως να μην το εχεις ξανακουσει,γι αυτο.

Λοιπον, τρωει τα παντα και ολο το φαγητο που του βαζω και δεν λεει οχι αυτο το παιδι!!!12 μηνων ζυγιζε 12,5 κιλα και υψος 82 εκ.Τωρα μετα απο 2 μηνες φαινεται πως εχει παρει κι αλλο και στα δυο και φυσικα....ομορφαινει Χα-Χα,μονο το δικο μου το παιδι,κανενος αλλου Χα-Χα!

Εξετασεις καναμε και ειναι οκ,καλυτερα δεν γινοταν!

Θα γεννιωταν κανονικα( τελειωμηνος δηλαδη, μεχρι 20 Νοεμ 2007),αλλα γεννηθηκε 1 1/2 μηνα νωριτερα 30 Σεπτ.Ημερολογιακα ειναι 14 μηνων,αλλα θα τον υπολογιζουμε μεχρι 2 ετων 1 1/2 μ. μικροτερο,δηλαδη 12 1/2 μ.

Οταν λεω δεν βαζει τιποτα στο στομα του,δεν εννοω απο το φαγητο που του δινω εγω,αλλα οταν κρατα κατι δεν το γλυφει οπως κανουν ολα τα μωρα που συναντω.Οπως για παραδειγμα,του δινω την πιπιλα του,σκυβει να την πιασει με το στομα του και οχι να απλωσει το χερι του και να την βαλει.Να την βαλει μονος του δεν το εχει κανει ποτε!Η του δειχνω πως να βαζει την πατατουλα,αυτος την παιρνει,την περιεργαζεται και την πετα.Ομως παιδια συνεβει κατι πρι 4 μερες:Ειχα καθησει αρκετες ωριτσες και του εδειχνα πως να βαζει το ποτηρακι του και τωρα το κανει οταν το παιρνει στα χερια του και τοποθετει την θηλη στα χειλη του.

Ο γιατρος το στηριζει στην προωροτητα και να περιμενουμε κανενα δυμηνο ακομα,γιατι αυτο που κανει ενα τελειωμηνο αυτος το κανει μετα απο 2 μηνες!Οπως επισης δεν λεει και λεξουλες ακομα.Ενταξει εγω ως μαμα ανησυχω,μηπως εχει προβλημα αντιληψης,ενω ο αντρας μου καθολου.Πιστευει πως απλα υπαρχει χρονικη καθυστερηση και οπως ολα τα αλλα τα εκανε πιο αργα απο τα μωρακια φιλων μας,ετσι και τωρα θα συμβει αυτο.

Συγγνωμη για τα πολλα που γραφω,ισως να σας κουρασα!Απλα αγωνιω!

0b50f73f94.png

af879bb122.png

Aν νομιζεις οτι μια εξεταση απο παιδονευρολογο θα σε ηρεμουσε, γιατι δεν το κανεις; Αλλωστε σαν προωρο μωρακι καλο θα ηταν εστω μια φορα να το δει παιδονευρολογος για μια εκτιμηση της πορειας του. (κι εγω γεννησα στην 31η εβδομαδα και οντως ενα δυο πραγματακια αργησε αρκετα να τα κανει οπως πχ να γυρισει απο μπρουμητα ανασκελα και να περπατησει... αρα μπορει καλλιστα και το δικο σας να οφειλεται στην προωροτητα). Γνωμη μου, για να μην σε τρωει ζητησε μια νευρολογική εκτιμηση.

και εγω δεν γνωριζω κατι για προωρα μωρα αλλά ακόμα και το δικό μου που γεννηθηκε κανονικά συνέχεια το παρατηρω και ρωταω το γιατρο αν τα κανει ολα κανονικά ή τι κάνει ένα παιδι συνηθως στην ηλικία της. Φαντάζομαι λοιπον ποσο αγχωνεσαι εσυ. Καλά κανεις και αγχωνεσαι αλλά καλύτερα να μιλησεις με εναν γιατρο πιο εξειδικευμένο για να είσαι καλύτερα και να ξερεις.

Παντως πιστευω απλά οτι λιγο καθυστερει οχι οτι συμβαίνει κατι. Ενα παιδακι που ξερω, δεν καθεται καλα καλα με ορθια πλατη, 9 μηνών αλλά μπουσουλάει σαν τρελο...ειναι και στο παιδι, μην τα συγκρίνουμε όλα και τρελαινόμαστε.

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Το πρόβλημα είναι ειδικά το φαγητό ή γενικά δεν βάζει τίποτα στο στόμα του, όπως παιχνίδια και άλλα αντικείμενα;

Jean και ngeo23, το συζητησαμε με τον παιδιατρο και ειπε να περιμενουμε περιπου 1 μηνα μεχρι να τον ξαναδει και αν δεν υπαρχει εξελιξη τοτε να απευθυνθουμε σε παιδονευρολογο.

Εχθες παντως το βραδυ,που του εδεινα το γαλα του,του εδειξα ξανα πως να το κρατα κλπ, και σημερα που ημουν απασχολημενη μαζι του,την στιγμη που του εδωσα το μπιμπερο,(κανω προβες βλεπετε η κυρια) το επιασε με τα δυο του τα χερακια το εβαλε στο στομα και ολο επαιζε με τη θυλη,εκανε σαν να επινε κλπ,και ειχε μια χαρα το μωρο μου!

Τελικα ολα γινονται ξαφνικα, εκει που δεν το περιμενω!

Και φυσικα αυτο δεν σημαινει πως καθησυχαζω...,εχουμε πολυ δουλεια μπροστα μας!

0b50f73f94.png

af879bb122.png

Διαφημίσεις

Aν νομιζεις οτι μια εξεταση απο παιδονευρολογο θα σε ηρεμουσε, γιατι δεν το κανεις; Αλλωστε σαν προωρο μωρακι καλο θα ηταν εστω μια φορα να το δει παιδονευρολογος για μια εκτιμηση της πορειας του. (κι εγω γεννησα στην 31η εβδομαδα και οντως ενα δυο πραγματακια αργησε αρκετα να τα κανει οπως πχ να γυρισει απο μπρουμητα ανασκελα και να περπατησει... αρα μπορει καλλιστα και το δικο σας να οφειλεται στην προωροτητα). Γνωμη μου, για να μην σε τρωει ζητησε μια νευρολογική εκτιμηση.

Jean ποτε περπατησε το μωρακι σου?

Ο Γιωργος ειναι σε φαση που περπαταει (εδω και 2 μηνες περιπου νομιζω),γυρω απο τα επιπλα,ενω κρατιεται φυσικα απο αυτα.Με λιγα λογια οπου κι αν σταθει, οπου κι αν βρεθει πιανεται, σηκωνεται και περπατα οχι ελευθερα. Α!και μπουσουλημα σφεντονα,γρηγορο...

Εσενα εμεινε αρκετο καιρο σ αυτη τη φαση?Οκ,καταλαβαινω,καθε παιδι ειναι διαφορετικο,αλλα ετσι ενημερωτικα ρωτω.

0b50f73f94.png

af879bb122.png

Doroula, τα παιδιά που έχουν φοβία και δεν βάζουν τίποτα στο στόμα δεν τρώνε απολύτως τίποτα. Ειναι παιδάκια που μόλις νιώσουν το γάλα ή οτιδήποτε άλλο φαγητό στο στόμα, τους έρχεται αναγούλα και τα κάνουν εμετό. Αυτα τα παιδάκια δεν αναπτύσσονται, δεν παίρνουν βάρος, και έτσι γίνεται εμφανές το πρόβλημα και αν χρειαστεί τρέφονται με σωληνάκι.

Επειδή είναι μικρά, δεν σημαίνει ότι δεν έχουν και αυτά τις συνήθειές τους και ίσως του μικρού σου να μην του αρέσει απλώς η πιπίλα. Αλλά αν του αρέσει το φαγητό και αναπτύσσεται κανονικά, εγώ στην θέση σου δεν θα ανησυχούσα ιδιαίτερα....

εγω θα ξεφυγω λιγο και θα σου πω και κατι αλλο

ξερεις τι χαρα εκανα να τα παω κουνιες και με το που εβαλα τη μικρη κατω για πρωτη φορα αρχισε να τρωει τα χαλικια!!!! :lol:

μωρε τι να περιεργαστει ...κλαπ με τη μια μεσα!

τωρα τα αφηνω κατω παντα ενα ενα και κοιταζω η πιπιλα να ειναι μον ιμα στο στομα για να ειμαι σιγουρη τρομαρα μου

οσο για τον γιο μου, δεν απλωνει χερι, του δινω κατι και ααααα μονο να ανοιγει το στομα να το φαει θελει :lol:

μεχρι τα 18 θελουμε πολυ ακομα εεεε?

kKZUp2.png

Doroula, τα παιδιά που έχουν φοβία και δεν βάζουν τίποτα στο στόμα δεν τρώνε απολύτως τίποτα. Ειναι παιδάκια που μόλις νιώσουν το γάλα ή οτιδήποτε άλλο φαγητό στο στόμα, τους έρχεται αναγούλα και τα κάνουν εμετό. Αυτα τα παιδάκια δεν αναπτύσσονται, δεν παίρνουν βάρος, και έτσι γίνεται εμφανές το πρόβλημα και αν χρειαστεί τρέφονται με σωληνάκι.

Επειδή είναι μικρά, δεν σημαίνει ότι δεν έχουν και αυτά τις συνήθειές τους και ίσως του μικρού σου να μην του αρέσει απλώς η πιπίλα. Αλλά αν του αρέσει το φαγητό και αναπτύσσεται κανονικά, εγώ στην θέση σου δεν θα ανησυχούσα ιδιαίτερα....

Tρωει κανονικοτατα Αbbie και ειναι συνεχεια (που λεει ο λογος)με την πιπιλα στο στομα,του αρεσει,τον ηρεμει και ειδικα για να κοιμηθει(του την τοποθετω εγω).

Εδω και 2 μερες βεβαια, κατοπιν δικης μου παροτρεινσης και εκμαθησης,οταν του δινω το ποτηρακι του για να το κρατησει αυτος το βαζει και προσπαθει να πιει, και το ιδιο συμβαινει και με το μπιμπερο.

Για να δουμε,ειναι ενα βημα κι αυτο....

Μαλλον επειδη ειναι προωρος,θελει χρονο παραπανω!

0b50f73f94.png

af879bb122.png

εγω θα ξεφυγω λιγο και θα σου πω και κατι αλλο

ξερεις τι χαρα εκανα να τα παω κουνιες και με το που εβαλα τη μικρη κατω για πρωτη φορα αρχισε να τρωει τα χαλικια!!!! :lol:

μωρε τι να περιεργαστει ...κλαπ με τη μια μεσα!

τωρα τα αφηνω κατω παντα ενα ενα και κοιταζω η πιπιλα να ειναι μον ιμα στο στομα για να ειμαι σιγουρη τρομαρα μου

οσο για τον γιο μου, δεν απλωνει χερι, του δινω κατι και ααααα μονο να ανοιγει το στομα να το φαει θελει :lol:

μεχρι τα 18 θελουμε πολυ ακομα εεεε?

Ελα ντε,ειναι αλλο πραγμα και αυτο!ειναι να μην φοβασαι?Σαν τον γιο σου μου φαινεται ειναι και ο δικος μου!

0b50f73f94.png

af879bb122.png

Διαφημίσεις

Ο Γιωργος ειναι τωρα σχεδον 14 μηνων,προωρος 33 εβδομαδων,γεννηθηκε υγιης και θερμοκοιτιδα ΔΕΝ μπηκε.Δεν βαζει ΤΙΠΟΤΑ στο στομα του απο μονος του,οπως π.χ ενα μπισκοτακι οταν του το δινουμε,αυτος το παιρνει το κοιτα και το πετα.Την πιπιλα του κι αυτη οχι.Αμα βρει κατι κατω στο πατωμα το περιεργαζεται αλλα μεχρι εκει.Δηλαδη το αγχος και τον φοβο που εχουν γονεις μη τυχον και βαλουν τα παιδια τους στο στομα κατι,εγω δεν το εχω περασει ποτε!

Ο γιατρος δεν το βρισκει ως προβλημα,απλα θα περιμενουμε κανενα μηνα ακομα γιατι υπολογιζουμε ως ηλικια την διορθωμενη,δηλαδη 12+κατι.

Και ρωτω ,εχει συμβει σε καποιον απο εσας κατι τετοιο?

Γεια σας,

Ο γιος μου είναι 10 μηνων και κατά 1 μήνα προωρος (δηλαδη 9 μηνων) έχω το ιδιο πρόβλημα με την doroula, ακριβός το ίδιο δεν βάζει πραγματα στο στομα του παραμονο υφασματα οτι του δινω το παιρνει το επεξεργαζεται το αλλαζει χερι και μετα το πεταει.Ακόμα και το μπισκοτο του εδειξα για να το βάλει στο στομα.Τωρα το βάζει.Το μεγαλύτερο μου ομως προβλημα είναι οτι δεν πιανει την πιπιλα να τη βάλει στο στόμα.Οταν του τη δινω ανοιγει το στόμα να του τη βάλω και αν την παρει την παζει-επεξεργαζετε και μετα την πεταει και κλαιει. Ανυσηχω πολυ πολυ χρειαζομαι τα φωτα σας. Οι περισσοτεροι που ρωταω από το φιλικό μας περβαλλον με παιδια δεν θυμουνται πότε το έκανε αυτο το παιδακι τους. Στην παιδιατρο θα παμε στο τελος του μηνα.

Διάβασα το θέμα σου τώρα.. Τελικά πως ξεπεράστηκε το θεμα και σε τι ηλικία απευθύνθηκατε σε κάποιον ειδικό;; αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με το μικρό μου. 16 μηνών τώρα 

Ο μικρός μου από μικρός δεν έβαζε τίποτα στο στόμα. Γενικά έχει αργή ανάπτυξη. 16 μηνών τώρα το ίδιο. Μόνο πιανει πράγματα τα επεξεργαζεται και στο στόμα τίποτα. Το ίδιο κ με τα φαγητά ενω του δείχνω πως τρώμε τίποτα. Σας έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο με τα μωράκια σας και πως το αντιμετώπισατε;; 

On 4/5/2019 at 2:51 ΜΜ, Anastasia edessa είπε:

Ο μικρός μου από μικρός δεν έβαζε τίποτα στο στόμα. Γενικά έχει αργή ανάπτυξη. 16 μηνών τώρα το ίδιο. Μόνο πιανει πράγματα τα επεξεργαζεται και στο στόμα τίποτα. Το ίδιο κ με τα φαγητά ενω του δείχνω πως τρώμε τίποτα. Σας έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο με τα μωράκια σας και πως το αντιμετώπισατε;; 

Ο παιδίατρος τι λέει? Κ όταν λες αργή ανάπτυξη τι εννοείς? Σε αυτή την ηλικία τι κάνει? Γεννήθηκε καθόλου πρόωρα η όχι?

On 4/5/2019 at 2:51 ΜΜ, Anastasia edessa είπε:

Ο παιδίατρος τι λέει? Κ όταν λες αργή ανάπτυξη τι εννοείς? Σε αυτή την ηλικία τι κάνει? Γεννήθηκε καθόλου πρόωρα η όχι?

On 6/5/2019 at 1:38 ΠΜ, mama16 είπε:

Λεει να τον παω σε νευρολογο. Ολ τα κανει φυσιολογικα 2 ετων πλεον αλλα καμια επαφημε το φαγητο.

Δεν βαζει τπτ στπ στομα μονος του κ να του δωσω ενα μπικοτο παει πισω κλαιγοντας δε θελει να του πλησιαζω το στομα,. Κ το φαγητπ ακομα που του ταιζω δεν ανοιγει το στομα,,,,.... Κ αναγκαζομαι να πιεζω το κουταλι,,,

On 11/12/2019 at 3:52 ΠΜ, anastasiaedessa είπε:

Λεει να τον παω σε νευρολογο. Ολ τα κανει φυσιολογικα 2 ετων πλεον αλλα καμια επαφημε το φαγητο.

Δεν βαζει τπτ στπ στομα μονος του κ να του δωσω ενα μπικοτο παει πισω κλαιγοντας δε θελει να του πλησιαζω το στομα,. Κ το φαγητπ ακομα που του ταιζω δεν ανοιγει το στομα,,,,.... Κ αναγκαζομαι να πιεζω το κουταλι,,,

Δεν ξέρω τι εννοεις όταν λες πως πιέζεις το κουταλι. Το φαγητό πρέπει να είναι μία ευχάριστη διαδικασία που να μην δημιουργεί άγχος κ αναστατωση. Σημαντικό είναι να τρώτε όλοι μαζί, ν συμμετεχει στο οικογενειακό τραπέζι. Προγεμιζε του κουταλια ή πιρουνιες ώστε να τις τρώει μονος του κ να έχει τον έλεγχο. 

Κ ο δικός μου στα τρία σχεδον αρνείται να πιάσει φαγητό ακόμα κ μπισκότα γιατί σιχαίνεται αλλά του αρεσει να τρώει μονος με κουταλοπηρουνα. 

Ακόμα θα μπορούσες να έχεις στο τραπέζι ένα παιχνίδι ή ένα βιβλίο. Να μιλάτε, να λέτε ιστορίες για να είναι μία ευχάριστη στιγμή κ όχι στιγμή άγχους. 

Ειλικρινά δεν χρειάζεται πίεση, μόνο αντίθετα αποτελέσματα φέρνει, κ απευθυνσου σε ειδικό για να σε καθοδηγήσει σωστά. 

Να πω την αλήθεια δ καταλαβα το προβλημα

Ειναι κινητικό, νευρολογική; δ μπορει να κάνει την κίνηση να βάλει κτ στόμα; πχ κ παιχνίδι; 

Η δ τρωει; η ανάπτυξη του πως ειναι; δ ξερω κατά πόσο χρειάζεται παιδονευρολόγος η άλλη ειδικότητα αλλα αν δ τρωει τπτ εννοείται πρέπει να δεις κάποιον πιο ειδικο

Σε καμια περίπτωση το φαγητο δ πρέπει να είναι καταπιεση, απλα δ καταλαβαινω αν είναι θέμα φαγητου η κτ αλλο

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

Αν κυριολεκτικά για να φάει τον ταϊζεις με το ζόρι, και ποτέ δεν έχει κάνει κίνηση να πάρει μία μπουκιά μόνος, ναι, πρέπει να μιλήσετε με γιατρό χτες. Τώρα τι ειδικότητα, ίσως ο παιδίατρός σας μπορεί να σας κατευθύνει καλύτερα. 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα