Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ψυχολογία νονάς/ου


Dragonfly

Recommended Posts

Το ιδανικό δώρο για τα βαφτιστήρια θα ήταν ένα κερί, μαζί με μία εξήγηση για το νόημα της γιορτής του Πάσχα.

 

Κακά τα ψέματα, αλλά ο νονός με την έννοια του ανθρώπου που υποτίθεται ότι φροντίζει για την επαφή του παιδιού με την εκκλησία, είναι μία γραφική ανάμνηση για τους περισσότερους, οπως και η ίδια η διαδικασία της βάφτισης ή το να πάμε στην Εκκλησία το Πάσχα είναι βασικά έθιμο.

 

Συμφωνώ με Αγγεκ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το ιδανικό δώρο για τα βαφτιστήρια θα ήταν ένα κερί, μαζί με μία εξήγηση για το νόημα της γιορτής του Πάσχα.

 

Συμφωνώ απόλυτα!! πρώτα θα πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας το θρησκευτικό του θέματος, εξάλλου νονά είναι η πνευματική μητέρα του παιδιού, άσχετα αν αναλωνόμαστε σε ανούσια πράγματα όπως δώρα κλπ...

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ πως ο νονός/νονά πρέπει να παίζουν ρόλο ως πνευματικοί γονείς, ωστόσο δεν το εστιάζω στο θρησκευτικό του θέματος (καλώς ή κακώς) αλλά γενικότερα σαν σταθερά στη ζωή των παιδιών. Ελπίζω βέβαια να μην αρχίσουμε τέτοιου τύπου συζήτηση τώρα γιατί προβλέπεται χαμός! :mrgreen:

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα!! πρώτα θα πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας το θρησκευτικό του θέματος, εξάλλου νονά είναι η πνευματική μητέρα του παιδιού, άσχετα αν αναλωνόμαστε σε ανούσια πράγματα όπως δώρα κλπ...

Δεν πρέπει να ενθαρρύνεται ο καταναλωτισμός τέτοιες μέρες που θα έπρεπε να χαρακτηρίζονται από συγκίνηση και κατάνυξη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να ενθαρρύνεται ο καταναλωτισμός τέτοιες μέρες που θα έπρεπε να χαρακτηρίζονται από συγκίνηση και κατάνυξη.

 

Δυστυχώς ο καταναλωτισμός ας μου επιτραπεί η έκφραση, εκμεταλλεύεται κάποια γεγονότα και επενδύει σε αυτά, με τα αποτέλεσμα να χάνεται η ουσία!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν πρέπει να ενθαρρύνεται ο καταναλωτισμός τέτοιες μέρες που θα έπρεπε να χαρακτηρίζονται από συγκίνηση και κατάνυξη.

 

Πες στο στους παπάδες αυτό που πουλούν όλο το χρόνο διάφορα εκκλησιαστικά σουβενίρ.

Link to comment
Share on other sites

Πες στο στους παπάδες αυτό που πουλούν όλο το χρόνο διάφορα εκκλησιαστικά σουβενίρ.

 

Το θέμα είναι να γινόμαστε καλύτεροι άνθρωποι εμείς, όχι να κοιτάμε τι κάνει ο διπλανός μας!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ο καταναλωτισμός ας μου επιτραπεί η έκφραση, εκμεταλλεύεται κάποια γεγονότα και επενδύει σε αυτά, με τα αποτέλεσμα να χάνεται η ουσία!

Έτσι είναι, εστιάζουμε σε λάθος πράγματα. Να μην αναφερθώ και στο πασχαλινό τραπέζι.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να γινόμαστε καλύτεροι άνθρωποι εμείς, όχι να κοιτάμε τι κάνει ο διπλανός μας!

 

Σωστά τα λες. Γι΄αυτό (για να επανέλθουμε στο θέμα που έθεσα) προσωπικά φροντίζω να είναι χαρούμενα τα βαφτιστήρια μου όσο περνάει από το χέρι μου και παραβλέπω διάφορα ώστε να μην ψυχρανθούν οι σχέσεις μου με τους γονείς τους.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι, εστιάζουμε σε λάθος πράγματα. Να μην αναφερθώ και στο πασχαλινό τραπέζι.

 

Τι λέμε τώρα? πόσες από εμάς καθόμαστε μετά την Ανάσταση να παρακολουθήσουμε την θεία λειτουργία?

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι λέμε τώρα? πόσες από εμάς καθόμαστε μετά την Ανάσταση να παρακολουθήσουμε την θεία λειτουργία?

Ελάχιστες...πολύ λυπηρό. Έχουμε φτάσει τα παιδιά να συνδυάζουν το Πάσχα με σοκολατένια αυγά, λαμπάδες, πυροτεχνήματα και αρνάκι.

Link to comment
Share on other sites

Ελάχιστες...πολύ λυπηρό. Έχουμε φτάσει τα παιδιά να συνδυάζουν το Πάσχα με σοκολατένια αυγά, λαμπάδες, πυροτεχνήματα και αρνάκι.

 

Και πόσοι πάμε με τα παιδιά στην ακολουθία της αγάπης να αφήσουμε τις λαμπάδες? δυστυχώς η έννοια μας πολλές φορές είναι μόνο το να αγοράσουμε την λαμπάδα!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ πως ο νονός/νονά πρέπει να παίζουν ρόλο ως πνευματικοί γονείς, ωστόσο δεν το εστιάζω στο θρησκευτικό του θέματος (καλώς ή κακώς) αλλά γενικότερα σαν σταθερά στη ζωή των παιδιών. Ελπίζω βέβαια να μην αρχίσουμε τέτοιου τύπου συζήτηση τώρα γιατί προβλέπεται χαμός! :mrgreen:

 

Συμφωνω!!

Link to comment
Share on other sites

Και πόσοι πάμε με τα παιδιά στην ακολουθία της αγάπης να αφήσουμε τις λαμπάδες? δυστυχώς η έννοια μας πολλές φορές είναι μόνο το να αγοράσουμε την λαμπάδα!

 

Καλα τωρα... αν σου πω οτι ουτε που ειχα ακουστα για αυτην την ακολουθια της αγαπης?? Ουτε ακουστα ομως.... :-P

Link to comment
Share on other sites

Καλα τωρα... αν σου πω οτι ουτε που ειχα ακουστα για αυτην την ακολουθια της αγαπης?? Ουτε ακουστα ομως.... :-P

 

Τωρα που το εμαθες, και αφου βλεπω 7χρονο στο signature, ειδικα αν εχετε καμια "εξοχικη" εκκλησια, καντε ενα περασμα την Κυριακη του Πασχα. Και καμια σχεση με τη θρησκεια να μην εχεις, ειναι ωραια εμπειρια, αρεσει πολυ και στα παιδακια αυτης της ηλικιας, ουσιαστικα ειναι μονο για παιδια.

Αν ειστε Αττικη, στην μονη Πεντελης ειναι πολυ ομορφη αυτη η λειτουργια και ειναι αρκετα οικογενειακα, καμια σχεση με Επιταφιο η Ανασταση που γινεται ο χαμος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλα τωρα... αν σου πω οτι ουτε που ειχα ακουστα για αυτην την ακολουθια της αγαπης?? Ουτε ακουστα ομως.... :-P

 

Το πιστεύω, δυστυχώς πολλές φορές αναλαμβάνουμε τον ρόλο του νονού, χωρίς να ξέρουμε τι πραγματικά σημαίνει!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Το πιστεύω, δυστυχώς πολλές φορές αναλαμβάνουμε τον ρόλο του νονού, χωρίς να ξέρουμε τι πραγματικά σημαίνει!

Μου είχε ζητηθεί κάποτε να γίνω νονά αλλά αρνήθηκα, επειδή θεωρώ πως είναι μεγάλη δέσμευση η οποία εκτείνεται πολύ πέρα από τη συμβατική "υποχρέωση" των δώρων, και εκείνη την περίοδο δεν μπορούσα να ανταποκριθώ.

Link to comment
Share on other sites

Μου είχε ζητηθεί κάποτε να γίνω νονά αλλά αρνήθηκα, επειδή θεωρώ πως είναι μεγάλη δέσμευση η οποία εκτείνεται πολύ πέρα από τη συμβατική "υποχρέωση" των δώρων, και εκείνη την περίοδο δεν μπορούσα να ανταποκριθώ.

 

Είναι μεγάλη τιμή για κάποιον να γίνει νονός! σου εύχομαι να γίνεις πάντως!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Το πιστεύω, δυστυχώς πολλές φορές αναλαμβάνουμε τον ρόλο του νονού, χωρίς να ξέρουμε τι πραγματικά σημαίνει!

 

Κοιτα να δεις. Ουδεποτε εκρυψα απο τους γονεις της βαφτιστηρας μου οτι ειμαι αθεη. Δεν ειπαν ποτε κατι σε σχεση με αυτο. Υποθετω οτι μαλλον ειχαν αλλα στο μυαλο τους σε σχεση με τον ρολο της νονας. Θα σε παραπεμψω ομως σε αυτο που εγραψε η marakiz. "Εγώ θεωρώ πως ο νονός/νονά πρέπει να παίζουν ρόλο ως πνευματικοί γονείς, ωστόσο δεν το εστιάζω στο θρησκευτικό του θέματος (καλώς ή κακώς) αλλά γενικότερα σαν σταθερά στη ζωή των παιδιών. " με το οποιο συμφωνω απολυτα. Την ιδια σχεση ειχα και εχω με τους νονους μου και την ιδια εχουν και οι νονοι της μικρης μου μαζι της.

Link to comment
Share on other sites

H Εκκλησία εννοείται ότι δεν μπορεί να ξέρει... Ωστόσο, ο νονός του παιδιού δεν μπορεί να είναι αλλόθρησκος και αναφέρεται σε εγκυκλίους της Εκκλησίας ότι δεν μπορεί να είναι Ορθόδοξος που έχει τελέσει μόνο Πολιτικό Γάμο. Επίσης γονείς που έχουν τελέσει μόνο πολιτικό γάμο, μπορούν να βαφτίσουν το παιδί τους, μόνο αν ο νονός είναι Ορθόδοξος (και δεν έχει τελέσει Πολιτικό Γάμο).

 

Από εκεί και πέρα εγώ δεν βρίσκω κανένα λόγο κάποιος που είναι άθεος ή αλλόθρησκος (και δικαίωμά του) να θέλει να γίνει νονός.. πέραν της προσβολής ως προς την θρησκεία...

 

εγώ πχ δεν θα συμμετείχα ποτέ ως "νονός" σε μία τελετή βουδισμού, ινδουισμού ή και όποιου άλλου θρησκεύματος.. ποιος ο λόγος όταν δεν ασπάζομαι την θρησκεία??

 

Και επειδή η χρήση κάποιων όρων έχει χαθεί ή δεν γνωρίζουμε την σημασία τους, "προσηλυτισμό" δεν κάνει ο νονός στο βαπτιστήρι, μύηση στη θρησκεία κάνει που και ο ίδιος θεωρητικά ασπάζεται.. ο όρος προσηλυτισμός αφορά την προσπάθεια παρακίνησης ατόμων να υιοθετήσουν συγκεκριμένες θρησκευτικές απόψεις...

 

Συμφωνω και εγω με την mama-3.

 

H λεξη προσηλυτισμος ειναι λαθος. Ο νονος ειναι πνευματικος πατερας και με το μυστηριο της βαπτισης εχει αναλαβει την καθοδηγηση-την μυηση του παιδιου στον Χριστιανισμο. Αυτος ειναι ο ρολος του. Τα δωρα και ολα τα παρελκομενα ειναι εκτος του χριστιανικου πνευματος. Θα ξεχωρισω το δωρο του Πασχα που εχει την εννοια της προσφορας, εφοσον ειναι γιορτη Αγαπης.

 

Οχι οτι ειναι κακο να κανουμε δωρα στα παιδια τις αλλες γιορτες, μην παρεξηγηθω, αλλα δεν ειναι υποχρεωση των νονων. Κατα την γνωμη μου, ειναι μια κακια συνηθεια για πολλους λογους. Ο κυριος και βασικος ειναι οτι ενας φτωχος ανθρωπος δυσκολευεται να ανταπεξελθει στον κοσμικο ρολο του νονου και αυτο αποτελει εμποδιο στην επιθυμια του να βαφτισει, παρολο που μπορει να πληρει ολες τις προυποθεσεις που θετει η εκκλησια.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και εγω με την mama-3.

 

H λεξη προσηλυτισμος χρησιμοποιειται συνηθως λαθος. Ο νονος ειναι πνευματικος πατερας και με το μυστηριο της βαπτισης εχει αναλαβει την καθοδηγηση-την μυηση του παιδιου στον Χριστιανισμο. Αυτος ειναι ο ρολος του. Τα δωρα και ολα τα παρελκομενα ειναι εκτος του χριστιανικου πνευματος. Θα ξεχωρισω το δωρο του Πασχα που εχει την εννοια της προσφορας, εφοσον ειναι γιορτη Αγαπης.

 

Οχι οτι ειναι κακο να κανουμε δωρα στα παιδια τις αλλες γιορτες, μην παρεξηγηθω, αλλα δεν ειναι υποχρεωση των νονων. Κατα την γνωμη μου, ειναι μια κακια συνηθεια για πολλους λογους. Ο κυριος και βασικος ειναι οτι ενας φτωχος ανθρωπος δυσκολευεται να ανταπεξελθει στον κοσμικο ρολο του νονου και αυτο αποτελει εμποδιο στην επιθυμια του να βαφτισει, παρολο που μπορει να πληρει ολες τις προυποθεσεις που θετει η εκκλησια.

 

Καλα ειναι τα δωρα, και για εμενα δεν ειναι υποχρεωση αλλα ειναι ομορφη συνηθεια. Απλα εχει καταντησει να ειναι μοναδικη υποχρεωση του νονου ενω ξεκινησε απλα σαν συμπληρωματικη, μπονους. :lol: Και χαθηκε εντελως ο πραγματικος ρολος του.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τα δώρα που λέτε, εγώ μια χαρά τα βρίσκω. Είναι ωραίο να κάνεις δώρα και να λαμβάνεις δώρα. Όταν, όποτε και με βάση το πορτοφόλι σου. Πλέον μπορείς να κάνεις δώρο και σε παιδί και σε ενήλικα από ένα ευρώ. Άρα δεν έχει να κάνει με το κόστος και φυσικά δεν χαρακτηρίζουν τα δώρα το πόσο καλός νονός είσαι, αφού το καλύτερο δώρο που μπορεί να κάνει ένας πνευματικός γονιός, στο πνευματικό παιδί του είναι η αγάπη κι η σχέση που φροντίζει επιμελώς να διατηρεί.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τα δώρα που λέτε, εγώ μια χαρά τα βρίσκω. Είναι ωραίο να κάνεις δώρα και να λαμβάνεις δώρα. Όταν, όποτε και με βάση το πορτοφόλι σου. Πλέον μπορείς να κάνεις δώρο και σε παιδί και σε ενήλικα από ένα ευρώ. Άρα δεν έχει να κάνει με το κόστος και φυσικά δεν χαρακτηρίζουν τα δώρα το πόσο καλός νονός είσαι, αφού το καλύτερο δώρο που μπορεί να κάνει ένας πνευματικός γονιός, στο πνευματικό παιδί του είναι η αγάπη κι η σχέση που φροντίζει επιμελώς να διατηρεί.

 

Αυτό με τα δώρα εγώ το κάνω σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής μας, π.χ. γιορτές / γενέθλια/ ένα σημαντικό event... μου αρέσει να κάνω δώρα και να μου κάνουν... όπως και στα παιδιά μου τους αρέσει να τους κάνουν δώρα... σε ποιο παιδί δεν αρέσει? απλώς ακούω και κάτι περίεργα ότι πχ. "εγώ τα παιδά μου τα έχω σούζα και δεν ζητάνε τίποτε και σε κανέναν γιατί μεγαλώσανε με αρχές!!" ποια είναι η αρχή?? να θέλει κάτι ένα παιδάκι, να το λαχταρά αλλά εμείς να λέμε να μην το ζητήσει?? κακό είναι? παιδιά είναι!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο παράδειγμα της Livinath για παράδειγμα η κοπέλα ξεκαθαρίστηκε από την αρχή στους γονείς και όντας άθεη δεν νομίζω ότι την αγγίζει το αν θα συμμετέχει ή όχι σε ένα μυστήριο, της είναι αδιάφορο, με την καλή έννοια.

Οι γονείς όμως που ενώ το ήξεραν δεν είχαν θέμα να βαπτίσει το παιδί τους ένας άθεος, μου κάνει πολύ κάπως!

 

Ειπαμε, ειχαν αλλες προτεραιοτητες. Παντως, κι εγω, παρολο που ειμαι αθεη το παιδι μου το βαφτισα. Ο αντρας μου δεν ειναι οποτε, εφοσον για μενα δεν ειναι σημαντικο, δεχτηκα. Ο νονος της κορης μας ειναι κι αυτος αθεος. Η νονα δεν ειναι βεβαια... αλλα και παλι, οπως ειπα, δεν εχει σημασια αυτο για μενα. Σημαντικο ειναι που αναζηταει τους νονους της στο τηλεφωνο για να τους παιξει οτι καινουριο μαθαινει στο πιανο. Που την παιρνουν τηλεφωνο να μαθουν τι κανει, ετσι απλα. Που θα συναντηθουμε και σε ασχετους χρονους απο γιορτες, Πασχα κλπ για να περασουμε χρονο μαζι. Αυτο εχει σημασια για μενα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...