Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ψυχολογία νονάς/ου


Dragonfly

Recommended Posts

Δεν έχω πολλή εμπειρία επί του θέματος, καθώς το παιδί μου είναι μικρό ακόμα, αλλά να θέσω ένα γενικότερο ερώτημα;

Γενικά, όταν περιμένουμε το νονό, ένα φίλο κλπ για μια γιορτή τον παίρνουμε τηλέφωνο να του πούμε τι δώρο θέλουμε να μας πάρει;

Καταλαβαίνω ότι το Πάσχα είναι μια ειδική περίπτωση, αλλά δε νομίζω ότι θα επιτρέψω στο παιδί μου να πάρει τηλέφωνο τη νονά του να "παραγγείλει" το οτιδήποτε. Ό,τι θέλει, αν κρίνω πως πρέπει να το πάρει, κι αν μπορώ οικονομικά να ανταπεξέλθω, θα το αγοράσω εγώ, δε βρίσκω κανένα λόγο να φορτώνεται ένας άνθρωπος τις αναγκες και τις επιθυμίες του δικού μου παιδιού επειδή το βάπτισε. Αλίμονο αν αυτή είναι η "χρηση" του νονού!

Και καταλαβαίνουμε όλοι πολύ καλά στο πώς βλέπουν και μεταφράζουν σαν αγάπη τα παιδιά τα δώρα που λαμβάνουν (και, ναι, τα "χρησιμοποιούν" ως επίδειξη στους φίλους τους), αλλά είναι στο χέρι μας να τους εξηγήσουμε ότι δεν είναι ακριβώς έτσι.

Στα γενέθλια και τη γιορτή της κόρης μου και γενικά όσες φορές με έχει πάρει τηλέφωνο η νονά της να με ρωτήσει τι να της πάρει, η απάντηση είναι πάντα "ό,τι θες". Και το εννοώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν έχω πολλή εμπειρία επί του θέματος, καθώς το παιδί μου είναι μικρό ακόμα, αλλά να θέσω ένα γενικότερο ερώτημα;

Γενικά, όταν περιμένουμε το νονό, ένα φίλο κλπ για μια γιορτή τον παίρνουμε τηλέφωνο να του πούμε τι δώρο θέλουμε να μας πάρει;

Καταλαβαίνω ότι το Πάσχα είναι μια ειδική περίπτωση, αλλά δε νομίζω ότι θα επιτρέψω στο παιδί μου να πάρει τηλέφωνο τη νονά του να "παραγγείλει" το οτιδήποτε. Ό,τι θέλει, αν κρίνω πως πρέπει να το πάρει, κι αν μπορώ οικονομικά να ανταπεξέλθω, θα το αγοράσω εγώ, δε βρίσκω κανένα λόγο να φορτώνεται ένας άνθρωπος τις αναγκες και τις επιθυμίες του δικού μου παιδιού επειδή το βάπτισε. Αλίμονο αν αυτή είναι η "χρηση" του νονού!

Και καταλαβαίνουμε όλοι πολύ καλά στο πώς βλέπουν και μεταφράζουν σαν αγάπη τα παιδιά τα δώρα που λαμβάνουν (και, ναι, τα "χρησιμοποιούν" ως επίδειξη στους φίλους τους), αλλά είναι στο χέρι μας να τους εξηγήσουμε ότι δεν είναι ακριβώς έτσι.

Στα γενέθλια και τη γιορτή της κόρης μου και γενικά όσες φορές με έχει πάρει τηλέφωνο η νονά της να με ρωτήσει τι να της πάρει, η απάντηση είναι πάντα "ό,τι θες". Και το εννοώ

 

Συμφωνώ απόλυτα. Εγώ ρωτάω τη μαμά του, όχι τον ίδιο, αν χρειάζεται κάτι συγκεκριμένο σε ρούχο π.χ. ή παπούτσι (για τα παπούτσια πάμε μαζί γιατί είναι πιο δύσκολο να του ταιριάζουν), για να πάρω κάτι που χρειάζονται. Αν είναι για παιχνίδι, ίσως να ρωτήσω τη μαμά του π.χ. λέω να πάρω αυτό, μήπως το έχει ήδη;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πολλή εμπειρία επί του θέματος, καθώς το παιδί μου είναι μικρό ακόμα, αλλά να θέσω ένα γενικότερο ερώτημα;

Γενικά, όταν περιμένουμε το νονό, ένα φίλο κλπ για μια γιορτή τον παίρνουμε τηλέφωνο να του πούμε τι δώρο θέλουμε να μας πάρει;

Καταλαβαίνω ότι το Πάσχα είναι μια ειδική περίπτωση, αλλά δε νομίζω ότι θα επιτρέψω στο παιδί μου να πάρει τηλέφωνο τη νονά του να "παραγγείλει" το οτιδήποτε. Ό,τι θέλει, αν κρίνω πως πρέπει να το πάρει, κι αν μπορώ οικονομικά να ανταπεξέλθω, θα το αγοράσω εγώ, δε βρίσκω κανένα λόγο να φορτώνεται ένας άνθρωπος τις αναγκες και τις επιθυμίες του δικού μου παιδιού επειδή το βάπτισε. Αλίμονο αν αυτή είναι η "χρηση" του νονού!

Και καταλαβαίνουμε όλοι πολύ καλά στο πώς βλέπουν και μεταφράζουν σαν αγάπη τα παιδιά τα δώρα που λαμβάνουν (και, ναι, τα "χρησιμοποιούν" ως επίδειξη στους φίλους τους), αλλά είναι στο χέρι μας να τους εξηγήσουμε ότι δεν είναι ακριβώς έτσι.

Στα γενέθλια και τη γιορτή της κόρης μου και γενικά όσες φορές με έχει πάρει τηλέφωνο η νονά της να με ρωτήσει τι να της πάρει, η απάντηση είναι πάντα "ό,τι θες". Και το εννοώ

 

Εγώ ως νονά θα πάρω τηλ να ρωτήσω καταρχάς τι νούμερο παππούτσι φοράει το παιδί, οπότε θα ρωτήσω και αν θέλει κάτι συγκεκριμένο και το παιδί θα μου πει!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πολλή εμπειρία επί του θέματος, καθώς το παιδί μου είναι μικρό ακόμα, αλλά να θέσω ένα γενικότερο ερώτημα;

Γενικά, όταν περιμένουμε το νονό, ένα φίλο κλπ για μια γιορτή τον παίρνουμε τηλέφωνο να του πούμε τι δώρο θέλουμε να μας πάρει;

Καταλαβαίνω ότι το Πάσχα είναι μια ειδική περίπτωση, αλλά δε νομίζω ότι θα επιτρέψω στο παιδί μου να πάρει τηλέφωνο τη νονά του να "παραγγείλει" το οτιδήποτε. Ό,τι θέλει, αν κρίνω πως πρέπει να το πάρει, κι αν μπορώ οικονομικά να ανταπεξέλθω, θα το αγοράσω εγώ, δε βρίσκω κανένα λόγο να φορτώνεται ένας άνθρωπος τις αναγκες και τις επιθυμίες του δικού μου παιδιού επειδή το βάπτισε. Αλίμονο αν αυτή είναι η "χρηση" του νονού!

Και καταλαβαίνουμε όλοι πολύ καλά στο πώς βλέπουν και μεταφράζουν σαν αγάπη τα παιδιά τα δώρα που λαμβάνουν (και, ναι, τα "χρησιμοποιούν" ως επίδειξη στους φίλους τους), αλλά είναι στο χέρι μας να τους εξηγήσουμε ότι δεν είναι ακριβώς έτσι.

Στα γενέθλια και τη γιορτή της κόρης μου και γενικά όσες φορές με έχει πάρει τηλέφωνο η νονά της να με ρωτήσει τι να της πάρει, η απάντηση είναι πάντα "ό,τι θες". Και το εννοώ

 

Τα παιδιά μου δεν έχουν ποτέ ζητήσει δώρο από κανένα (εκτός από εμένα και τον μπαμπά) και θα μου φαινόταν απίστευτα γαϊδουρινό να το κάνουν. Έχει τύχει να ρωτήσει η νονα/νονός τι θέλουν, και τότε μπορεί να πουν, κυρίως τα μικρά. Η κόρη μου τώρα που μεγάλωσε (γυμνάσιο) λεει συνήθως είτε κάτι του τύπου "αν γίνεται η λαμπάδα να είναι σκουρόχρωμη/χωρις κορδέλα" και όταν ο νονός επιμείνει και για δώρο έχει τυχει πολλές φορές να ζητήσει απλά ένα βιβλίο ή κάτι εξίσου μικρό, γιατί της φαίνεται αγένεια να πει κάτι ακριβό.

Κι εμένα μου φάινεται πολύ περίεργο το να λες στο νονό τι να αγοράσει, όπως και δεν παίρνεις τους φίλους σου τηλέφωνο να δίνεις παραγγελίες για τα γενέθλιά σου. Αν και αυτό το τελευταίο το έχω δει σε παιδικά πάρτυ και μάλιστα όχι σε νήπια "να η πρόσκληση για το πάρτυ μου, και θέλω το καινούριο νερφ", το οποίο μου έχει κάνει απίστευτα κακή εντύπωση.

Αυτό που πάντα λέω στα παιδιά μου είναι ότι το δώρο είναι κάτι που σου φέρνει κάποιος αν ο ίδιος θέλει, χωρίς υποχρέωση και ο,τι θέλει. Και ακόμη και αν είναι τραγικά άσχημο/αχρηστο/βαρετό, λες ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πραγματικα δεν βλέπω γιατί είναι λάθος η νονά να ρωτήσει τι θέλει το βαφτηστηρι.αφου θα το δώσει το ποσο κ αν είναι ειδικα μακρια τοτε νομιζω οτι επιβάλλεται.αρκεί βέβαια κ οι δυο πλευρες να έχουν σύνεση.δεν είναι άσχημο να στείλει ένα παιχνιδι που έχει το παιδι ενω θα μπορούσε να πάρει κάτι παραπλησιο.Όταν είπα λαμπάδα 20ευρω εννοούσα με το δώρο μαζί ,μονη της φυσικά είναι ακριβη

 

Συμφωνώ κι αυτό έκανα κι εγώ φέτος. Η λαμπάδα+παιχνίδι που παίρνει πάντα η νονά, κοστίζουν 30 ευρώ περίπου. Ε φέτος ο μικρός ήθελε μια λαμπάδα που από μόνη της κάνει 30 ευρώ, γιατί έχει και το παιχνίδι μαζί. Βέβαια, εγώ είχα σκοπό να του την πάρω μόνη μου, γιατί ακριβώς δεν έχω ζητήσει ποτέ συγκεκριμένο πράγμα. Όμως η νονά εξανέστη όταν της το είπα και, για να με προλάβει, πήγε αμέσως την άλλη μέρα και του την πήρε.

 

Ή ας πούμε, το άλλο μου παιδί, από τότε που του πήρε η νονά του λαμπάδα τετράγωνη, ξετρελάθηκε και ζητάει πάντα τετράγωνη. Δε λέμε να απαιτείς την Άρτα με τα Γιάννενα, αλλά δεν είναι κακό να κάνεις μια νύξη για τις προτιμήσεις του παιδιού.

 

Εδώ που τα λέμε, αυτό έχει και την αξία, βρε κορίτσια. Αλλιώς θα χαρεί το παιδί το πασχαλινό δώρο των νονών κι αλλιώς το ίδιο ακριβώς πράγμα από τους γονείς. Όσο κι αν τους το εξηγήσεις, θα το δεχτούν μεν, αλλά θα τους μείνει η απογοήτευση. Θέλουν να κρατήσουν στην ανάσταση τη λαμπάδα της νονάς κι όχι της μαμάς. Εγώ θυμάμαι καλά την απογοήτευση που ένιωθα κάθε χρόνο, που δεν έπαιρνα τίποτα από τους νονούς μου, που μένανε σε διπλανή πόλη, κι ας είχε αναλάβει αυτό το ρόλο μια θεία μου, που μου αγόραζε και του πουλιού το γάλα. Παιδάκια είναι.

 

Κι αυτό γιατί τα παιδιά έχουν τρομερό ένστικτο και καταλαβαίνουν πότε δεν είμαστε και πολύ ειλικρινείς...

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα, γι' αυτό και στην περίπτωση της summer wine είμαι εντελώς αντίθετη με το να βάλει άλλη λαμπάδα μέσα στο πακέτο της νονάς κλπ. Εδώ οι ειδικοί λένε ότι είναι λαθος να λέμε ψέματα στα παιδιά για χοντρά πράγματα, για να καλύψουμε την αδιαφορία ενός γονιού ή για έναν θάνατο στην οικογένεια, και θα μπούμε σε αυτή τη διαδικασία για τη λαμπάδα; Σφάλμα μέγα. Όταν το μάθει το παιδί -γιατί θα το μάθει, μη σας πω θα το καταλάβει από την πρώτη στιγμή- δε θα κάτσει να αναλογιστεί την καλή πρόθεση της μαμάς του, που του είπε ψέματα. Θα μείνει στο σκέτο, η μαμά μου είπε ψέματα.

 

Προτιμώ χίλιες φορές το ξενέρωμα από την αδιαφορία των νονών μου κάθε Πάσχα, παρά να παρίσταναν οι δικοί μου πως ήρθε το πακέτο με τα δώρα, που θα είχαν αγοράσει οι ίδιοι.

 

Lisbet, δεν ήταν σωστό να περιμένουν από εσένα να αγοράσεις συγκεκριμένα κινητό. Ακριβό ή φθηνό δεν έχει σημασία. Ας της το πάρουν οι ίδιοι. Όχι ότι μας λείπει το παραγγέλνουμε στο νονό...

 

Η αγένεια ήταν στο ότι ξέρει καλά πόσο αντίθετη είμαι με τη χρήση κινητών/υπολογιστών από μικρά παιδιά. Το εχουμε συζητήσει πολλές φορές. Και τότε η βαφτιστήρα ήταν 8 χρονών! Μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι και της είπα, δεν είναι για τα λεφτά, αλλά όχι στα 8, ούτε στα 18 της δεν της παίρνω κινητό.

 

Σε αυτή τη βαφτιστήρα, φέτος, πήρα ποδήλατο. Σε άλλη, στο παρελθόν, έχω πάρει μποτάκια ugg, γιατί έβλεπα πόσο τα λαχταρούσε. Δε μου το ζήτησαν, από μόνη μου το έκανα. Πάντα έχω το νου μου στις συζητήσεις με τα παιδιά και τις μαμάδες, τι θέλουν. Βέβαια, κάνουμε μια συνεννοήση κι όταν είναι τόσο ακριβό το δώρο, είναι αυτό, ουσιαστικά, για όλη τη χρονιά, και γενέθλια και γιορτή. Και όταν έχω τη δυνατότητα. Έχουν τύχει και χρονιές που δε μπορούσα να πάρω τίποτα περισσότερο από το τσαντάκι playmobil με τα 15 ευρώ.

 

Δεν έχω πολλή εμπειρία επί του θέματος, καθώς το παιδί μου είναι μικρό ακόμα, αλλά να θέσω ένα γενικότερο ερώτημα;

Γενικά, όταν περιμένουμε το νονό, ένα φίλο κλπ για μια γιορτή τον παίρνουμε τηλέφωνο να του πούμε τι δώρο θέλουμε να μας πάρει;

Καταλαβαίνω ότι το Πάσχα είναι μια ειδική περίπτωση, αλλά δε νομίζω ότι θα επιτρέψω στο παιδί μου να πάρει τηλέφωνο τη νονά του να "παραγγείλει" το οτιδήποτε. Ό,τι θέλει, αν κρίνω πως πρέπει να το πάρει, κι αν μπορώ οικονομικά να ανταπεξέλθω, θα το αγοράσω εγώ, δε βρίσκω κανένα λόγο να φορτώνεται ένας άνθρωπος τις αναγκες και τις επιθυμίες του δικού μου παιδιού επειδή το βάπτισε. Αλίμονο αν αυτή είναι η "χρηση" του νονού!

Και καταλαβαίνουμε όλοι πολύ καλά στο πώς βλέπουν και μεταφράζουν σαν αγάπη τα παιδιά τα δώρα που λαμβάνουν (και, ναι, τα "χρησιμοποιούν" ως επίδειξη στους φίλους τους), αλλά είναι στο χέρι μας να τους εξηγήσουμε ότι δεν είναι ακριβώς έτσι.

Στα γενέθλια και τη γιορτή της κόρης μου και γενικά όσες φορές με έχει πάρει τηλέφωνο η νονά της να με ρωτήσει τι να της πάρει, η απάντηση είναι πάντα "ό,τι θες". Και το εννοώ.

 

Ναι αυτή είναι η σωστή στάση, γενικά. Ωστόσο, μεγαλώνοντας το παιδί, ίσως χρειαστεί να κάνεις κάποιο συμβιβασμό. Δεν είναι κακό, εφόσον δεν είσαι παράλογη κι η νονά δεν είναι εντελώς αρνητική στο να δεχτεί μια υπόδειξη, ας πούμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όσα κορίτσια είναι νονές δείτε από που μπορούμε να τις προμηθευτούμε δείχνοντας λίγο και την ευαισθησία μας..

 

http://www.tanea.gr/news/greece/article/5435467/pasxalina-pazaria-sthn-athhna-gia-kalo-skopo/

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Όσα κορίτσια είναι νονές δείτε από που μπορούμε να τις προμηθευτούμε δείχνοντας λίγο και την ευαισθησία μας..

 

http://www.tanea.gr/news/greece/article/5435467/pasxalina-pazaria-sthn-athhna-gia-kalo-skopo/

 

Πολύ σωστά. Εγώ συνήθως παίρνω τις δικές μας από έναν τοπικό σύλλογο για παιδιά με σύνδρομο down.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πολλή εμπειρία επί του θέματος, καθώς το παιδί μου είναι μικρό ακόμα, αλλά να θέσω ένα γενικότερο ερώτημα;

Γενικά, όταν περιμένουμε το νονό, ένα φίλο κλπ για μια γιορτή τον παίρνουμε τηλέφωνο να του πούμε τι δώρο θέλουμε να μας πάρει;

Καταλαβαίνω ότι το Πάσχα είναι μια ειδική περίπτωση, αλλά δε νομίζω ότι θα επιτρέψω στο παιδί μου να πάρει τηλέφωνο τη νονά του να "παραγγείλει" το οτιδήποτε. Ό,τι θέλει, αν κρίνω πως πρέπει να το πάρει, κι αν μπορώ οικονομικά να ανταπεξέλθω, θα το αγοράσω εγώ, δε βρίσκω κανένα λόγο να φορτώνεται ένας άνθρωπος τις αναγκες και τις επιθυμίες του δικού μου παιδιού επειδή το βάπτισε. Αλίμονο αν αυτή είναι η "χρηση" του νονού!

Και καταλαβαίνουμε όλοι πολύ καλά στο πώς βλέπουν και μεταφράζουν σαν αγάπη τα παιδιά τα δώρα που λαμβάνουν (και, ναι, τα "χρησιμοποιούν" ως επίδειξη στους φίλους τους), αλλά είναι στο χέρι μας να τους εξηγήσουμε ότι δεν είναι ακριβώς έτσι.

Στα γενέθλια και τη γιορτή της κόρης μου και γενικά όσες φορές με έχει πάρει τηλέφωνο η νονά της να με ρωτήσει τι να της πάρει, η απάντηση είναι πάντα "ό,τι θες". Και το εννοώ

 

Συμφωνω osin, και ετσι ακριβως εχω μεγαλωσει το παιδι μου.

 

Ομως σε εμας συμβαινει το αντιθετο. Ο νονος συμπεριφερεται σαν ντελιβερας. Στελνει ενα δωρο, τυποποιημενο, χωρις κανενα ενδιαφερον απο πριν να ρωτησει το παιδι ολα τα χρονια. Δεν εχω αναγκη απο τα δωρα του νονου, εννοειται. Αλλα ειναι μια εκαιρια να ανταλλαξουν καποιες κουβενετες με το παιδι και να αναπτυσσουν επαφη. Ομως παρολα αυτα εμεις θα του τηλεφωνησουμε και θα τον ευχαριστησοτυμε για το δωρο και το παιδι το ιδιο, με πολλη εγκαρδιοτητα. Αυτο κανουμε ολα τα χρονια.

 

Ομως το δωρο του νονου εχει συναισθηματικη αξια για τα παιδια. Ειναι μικρη η κορη σου ακομα και θα το δεις καθως μεγαλωνει με τη λαχταρα περιμενουν το δωρο και τη λαμπαδα το Πασχα του νονου. Δεν εχει να κανει με την οικονομικη αξια, μπορει να ειναι ευτελες, ομως οσο τα παιδα μεγαλωνουν και ανταλλασουν στο σχολειο τις αποψεις τους αντιλαμβανονται πολυ καλα τη διαθεση των νονων Και δεν εγραψα καπου οτι τα αλλα παιδια ειναι κακομαθημενα και ζητουν απο το νονο τους δωρα. Απλα ελεγαν τι τους εφερε ο νονος και τι θα τους φερει και φετος και ο δικος μου δεν τους ειπε τιποτα γιατι ντρεποταν. .

 

Δεν ειμαι νονα, αλλα εαν ημουν δεν θα εστελνα ενα δωρο και τελος σαν κουριερ. Θα εκανα τα παντα για να ευχαριστησω το παιδι. Και το δωρο δεν εχει να κανει με την οικονομικη αξια. Ειναι μια ωραια διαδικασια του νονου που διαθετει χρονο, ψαχνει και νιωθει ευχαριστηση μεσα απο αυτη την διαδικασια. Αν ειναι να το κανει σαν αγγαρεια και σαν υποχρεωση αυτο καποια στιγμη θα το καταλβει το ιδιο το παιδι. Εαν το ιδιο το παιδι μου ζητουσε κατι ακριβο, τοτε θα εβρισκα λυση. Εννοειται οτι θα με ενοχλουσε πολυ εαν με χρησιμοποιουσε η μητερα. Εαν εβλεπα κατι τετοιο θα συμπεριφερομουν αναλογα. Μην παμε ομως απο το ενα ακρο στο αλλο.

 

 

Η δευτερη νονα μας με πηρε με πολυ χαρα να με ρωτησει τι θα ηθελα να φερει στην μικρη. Το σχεδιαζει απο τωρα παρολο που δεν την εχει βαφτισει ακομα, αλλα το νιωθει σαν αναγκη η ιδια. Η δευτερη νονα ειναι ανεργη. Εννοειται οτι της ειπα οτι δεν ειναι αναγκη να φερει κατι και εαν το αποφασισει οτι προτιμαει η ιδια. Μαλιστα εφοσον μου εκανε αναφορα και σε παπουτσια της προτεινα ενα μαγαζι που ψωνιζω ολα τα χρονια και εχει πολυ οικονομικα παπουτσια και καλης ποιοτητας, ωστε να μην παει στα ακριβα καταστηματα και επιβαρυνθει.

Link to comment
Share on other sites

summer wine, γιατί δεν παίρνεις ένα τηλ να πεις ότι επειδή το παιδί θέλει μία συγκεκριμένη λαμπάδα για φέτος, αν δεν υπάρχει πρόβλημα και δεν έχουν πάρει ακόμη, μήπως να την έπαιρνες εσύ και τα βρίσκετε στα χρήματα??

θα το παρεξηγήσει λες?

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

summer wine, γιατί δεν παίρνεις ένα τηλ να πεις ότι επειδή το παιδί θέλει μία συγκεκριμένη λαμπάδα για φέτος, αν δεν υπάρχει πρόβλημα και δεν έχουν πάρει ακόμη, μήπως να την έπαιρνες εσύ και τα βρίσκετε στα χρήματα??

θα το παρεξηγήσει λες?

 

Μα πόσο πια θα κοστίζει μια λαμπάδα που θα πρέπει να τα βρουν και στα χρήματα;; Εγώ θα έπαιρνα τηλ και θα έλεγα διακριτικά πως φαντάζεται τη λαμπάδα του το παιδί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

summer wine, γιατί δεν παίρνεις ένα τηλ να πεις ότι επειδή το παιδί θέλει μία συγκεκριμένη λαμπάδα για φέτος, αν δεν υπάρχει πρόβλημα και δεν έχουν πάρει ακόμη, μήπως να την έπαιρνες εσύ και τα βρίσκετε στα χρήματα??

θα το παρεξηγήσει λες?

 

Ναι αυτο σκεφτομουν σαν την Α λυση, μαλιστα να του ελεγα να μην αγορασει επιπλεον δωρα εαν ηταν κατι ακριβο. Δεν νομιζω να το παρεξηγησει, αλλα δεν μας πολυ παει να το κανουμε. Εχουμε να μιλησουμε απο τα Χριστουγεννα δεν ακουγεται λιγο χοντρο?

Απο την αλλη σκεφτομαι ισως αξιζει τον κοπο για να νιωσει το παιδι πιο κοντα τους.

Link to comment
Share on other sites

Μα πόσο πια θα κοστίζει μια λαμπάδα που θα πρέπει να τα βρουν και στα χρήματα;; Εγώ θα έπαιρνα τηλ και θα έλεγα διακριτικά πως φαντάζεται τη λαμπάδα του το παιδί.

 

To θέμα δεν είναι πόσο κοστίζει, το θέμα από ότι έχω καταλάβει είναι ότι ο συγκεκριμένος νονός δεν ασχολείται ιδιαίτερα.

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

..... Αν και αυτό το τελευταίο το έχω δει σε παιδικά πάρτυ και μάλιστα όχι σε νήπια "να η πρόσκληση για το πάρτυ μου, και θέλω το καινούριο νερφ", το οποίο μου έχει κάνει απίστευτα κακή εντύπωση.

......

 

off topic, αλλά :shock::shock::shock::shock::shock:

 

όντως ??? συμβαίνει ??

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο σκεφτομουν σαν την Α λυση, μαλιστα να του ελεγα να μην αγορασει επιπλεον δωρα εαν ηταν κατι ακριβο. Δεν νομιζω να το παρεξηγησει, αλλα δεν μας πολυ παει να το κανουμε. Εχουμε να μιλησουμε απο τα Χριστουγεννα δεν ακουγεται λιγο χοντρο?

Απο την αλλη σκεφτομαι ισως αξιζει τον κοπο για να νιωσει το παιδι πιο κοντα τους.

 

Μισή ντροπή δική σου μισή δική του :D

Ναι βρε μην το σκέφτεσαι, εσύ ξέρεις πόσο κάνει η συγκεκριμένη λαμπάδα? αν όχι δες το και πές του ότι θέλει το παιδί αυτή αλλά επειδή θεωρώ ότι είναι ακριβή (λέμε τώρα) μπορω να την αγοράσω εγώ... δεν θυμάμαι αν ο νονός είναι free.. μπορεί και τον ίδιο να τον βγάλεις από την δύσκολη θέση τι να διαλέξει... γιατί όσο και να μην ασχολείται, θα πάει να αγοράσει μία λαμπάδα, τι πειράζει να τον κατευθύνουμε λίγο? ;)

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

off topic, αλλά :shock::shock::shock::shock::shock:

 

όντως ??? συμβαίνει ??

 

Το έχω δει από πέρσυ, είναι νέα "μόδα".

Στην αρχή ήταν ένα αγοράκι που ζητούσε από όλα τα παιδάκια προφορικά να του φέρουν ένα συγκεκριμένο νερφ. Επειδή δεν είχε ακριβά γούστα, και ήταν και προφρικό οπότε πιθανότατα ήταν πρωτοβουλία της τελευταίας στιγμής του παιδιού, οι περισσότεροι του το πήραν. Ιδέα δεν έχω πώς αντέδρασε η μαμά όταν είδε καμιά 15 αριά ίδια δώρα :)

Φέτος πήρα πρόσκληση που είχε πάνω σημειωμένο το νούμερο που φοράει το παιδί και την παράκληση να αγοράσουμε συγκεκριμένα πατίνια τύπου rollers! Πέρα από τη γαϊδουρια και του παιδιου (11 χρονων, δεν το λες και μωρο) και της οικογένειας που στέλνει προσκλήσεις με απαίτηση για δώρο (ηταν τυπωμένες, δεν πιστεύω ότι το έκανε το παιδί μόνο του), μιλάμε για δώρο των 100 και βάλε ευρώ. Ούτε γάμος να ητανε. Προφανώς δεν το πήραμε, και παραλίγο να μην αφήσω το παιδί μου να παει καν στο πάρτυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω osin, και ετσι ακριβως εχω μεγαλωσει το παιδι μου.

 

Ομως σε εμας συμβαινει το αντιθετο. Ο νονος συμπεριφερεται σαν ντελιβερας. Στελνει ενα δωρο, τυποποιημενο, χωρις κανενα ενδιαφερον απο πριν να ρωτησει το παιδι ολα τα χρονια. Δεν εχω αναγκη απο τα δωρα του νονου, εννοειται. Αλλα ειναι μια εκαιρια να ανταλλαξουν καποιες κουβενετες με το παιδι και να αναπτυσσουν επαφη. Ομως παρολα αυτα εμεις θα του τηλεφωνησουμε και θα τον ευχαριστησοτυμε για το δωρο και το παιδι το ιδιο, με πολλη εγκαρδιοτητα. Αυτο κανουμε ολα τα χρονια.

 

Ομως το δωρο του νονου εχει συναισθηματικη αξια για τα παιδια. Ειναι μικρη η κορη σου ακομα και θα το δεις καθως μεγαλωνει με τη λαχταρα περιμενουν το δωρο και τη λαμπαδα το Πασχα του νονου. Δεν εχει να κανει με την οικονομικη αξια, μπορει να ειναι ευτελες, ομως οσο τα παιδα μεγαλωνουν και ανταλλασουν στο σχολειο τις αποψεις τους αντιλαμβανονται πολυ καλα τη διαθεση των νονων Και δεν εγραψα καπου οτι τα αλλα παιδια ειναι κακομαθημενα και ζητουν απο το νονο τους δωρα. Απλα ελεγαν τι τους εφερε ο νονος και τι θα τους φερει και φετος και ο δικος μου δεν τους ειπε τιποτα γιατι ντρεποταν. .

 

Δεν ειμαι νονα, αλλα εαν ημουν δεν θα εστελνα ενα δωρο και τελος σαν κουριερ. Θα εκανα τα παντα για να ευχαριστησω το παιδι. Και το δωρο δεν εχει να κανει με την οικονομικη αξια. Ειναι μια ωραια διαδικασια του νονου που διαθετει χρονο, ψαχνει και νιωθει ευχαριστηση μεσα απο αυτη την διαδικασια. Αν ειναι να το κανει σαν αγγαρεια και σαν υποχρεωση αυτο καποια στιγμη θα το καταλβει το ιδιο το παιδι. Εαν το ιδιο το παιδι μου ζητουσε κατι ακριβο, τοτε θα εβρισκα λυση. Εννοειται οτι θα με ενοχλουσε πολυ εαν με χρησιμοποιουσε η μητερα. Εαν εβλεπα κατι τετοιο θα συμπεριφερομουν αναλογα. Μην παμε ομως απο το ενα ακρο στο αλλο.

 

 

Η δευτερη νονα μας με πηρε με πολυ χαρα να με ρωτησει τι θα ηθελα να φερει στην μικρη. Το σχεδιαζει απο τωρα παρολο που δεν την εχει βαφτισει ακομα, αλλα το νιωθει σαν αναγκη η ιδια. Η δευτερη νονα ειναι ανεργη. Εννοειται οτι της ειπα οτι δεν ειναι αναγκη να φερει κατι και εαν το αποφασισει οτι προτιμαει η ιδια. Μαλιστα εφοσον μου εκανε αναφορα και σε παπουτσια της προτεινα ενα μαγαζι που ψωνιζω ολα τα χρονια και εχει πολυ οικονομικα παπουτσια και καλης ποιοτητας, ωστε να μην παει στα ακριβα καταστηματα και επιβαρυνθει.

 

οταν ενας νονος συμπεριφερεται σαν ντελιβερας οπως αναφερεις, τιθενται αλλα θεματα νομιζω,οποτε δεν εχει κανενα νοημα να επικοινωνησεις μαζι του και να του αναφερεις τι λαμπαδα θα ηθελε το παιδι σου...προφανως δεν εχετε ιδιαιτερες σχεσεις και εσεις οι ενηλικες,αρα απλα βλεπει το βαπτιστηρι του σαν υποχρεωση και τιποτε αλλο...τι να παρεις τηλεφωνο να πεις σε εναν τετοιο ανθρωπο??

ηδη την διαφορα την βλεπεις με την αλλη σας νονα to be...αυτα ειναι ομως αλλες περιπτωσεις, πιο ιδιαιτερες και δεν εχουν να κανουν καθαρα με τα δωρα των γιορτων...

 

ως νονα ρωταω τις κουμπαρες μου τι χρειαζονται τα παιδια...ως μαμα, επισης με ρωταει η νονα του μικρου...τα μυαλα μας ομως εκπεμπουν στο ιδιο μηκος κυματος...διαφορετικα δεν θα καναμε ερωτησεις τετοιου ειδους...οι λαμπαδες ομως ειναι καθαρα επιλογη μου και δεν θα δεχομουν σαν νονα,κανενος ειδους παραγγελιες και παραμβασεις...ειναι προσωπικο δωρο του νονου στο βαπτιστηρι του,δεν ειναι δωρο κατα παραγγελια...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

οι λαμπαδες ομως ειναι καθαρα επιλογη μου και δεν θα δεχομουν σαν νονα,κανενος ειδους παραγγελιες και παραμβασεις...ειναι προσωπικο δωρο του νονου στο βαπτιστηρι του,δεν ειναι δωρο κατα παραγγελια...

 

Δε θα ρώταγες ούτε γενικά τι του αρέσει του παιδιού; Δεν εννοώ τη λαμπάδα Α ή τη Β, αλλά ξέρω γω αν έχει κάποιο "κόλλημα"; Ο μικρός μου πέρναγε π.χ. μία τρέλα με τα αυτοκινητάκια, τον είχε ρωτήσει η νονά τι του αρέσει (όχι για λαμπάδα, γενικά), της πήρε τα αυτά μία ωρα να περιγράφει αυτοκινητάκια, και του έφερε φυσικά μία λαμπάδα με αυτοκίνητο που μετά την έδειχνε σε όλο τον κόσμο ενθουσιασμένος.

Η ο νονός τηε μεγαλης τη ρωτάει συνήθως κάτι του τύπου "είναι ακομη το λιλά το αγαπημένο σου χρώμα".

Link to comment
Share on other sites

βρε, summer wine, δεν μίλησα για το δικό σου παιδί συγκεκριμένα, αλλά για τη γενικότερη τάση που επικρατεί να έχουμε μια απαίτηση από τους νονούς για δώρα, και δη ακριβά, και μάλιστα να τους το λέμε ευθέως ή να παρεξηγούμαστε αν μας φέρνουν κάτι άλλο από αυτό που "παραγγείλαμε".

Σίγουρα (και σε αυτό το θέμα) μεγαλώνοντας το παιδί μου, ίσως δω τα πράγματα κι από άλλη οπτική, όμως μπορώ πολύ καλά να θυμηθώ το δικό μου ενθουσιασμό όταν έπαιρνα τα δώρα του Πάσχα, και τη χαρά μου που μέχρι ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ μου φέρνει η νονά μου λαμπάδα (ω, ναι!) :rolleyes:

Ειδικά για τη δική σου περίπτωση, γιατί είστε το αντίθετο από αυτό που σχολιάζουμε (ή τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει εγώ), αν θες τη γνώμη μου, μάλλον θα έλεγα στο παιδί ότι ο νονός αυτό σκέφτηκε ότι θα του άρεσε, και γι αυτό του το πήρε. Δε θα το μεγαλοποιούσα, δε θα τον δικαιολογούσα, μάλλον θα το υποβάθμιζα. Αν, εν τω μεταξύ, αυτό που θέλει ως δώρο το παιδί μπορείτε να του το πάρετε εσείς, κάντε το, και σίγουρα μια χαρά θα μοιραστεί τον ενθουσιασμό του για το δώρο με τους φίλους του, κι ας μην το έχει αγοράσει ο νονός αλλά η μαμά κι ο μπαμπάς (υποθέτω)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο σκεφτομουν σαν την Α λυση, μαλιστα να του ελεγα να μην αγορασει επιπλεον δωρα εαν ηταν κατι ακριβο. Δεν νομιζω να το παρεξηγησει, αλλα δεν μας πολυ παει να το κανουμε. Εχουμε να μιλησουμε απο τα Χριστουγεννα δεν ακουγεται λιγο χοντρο?

Απο την αλλη σκεφτομαι ισως αξιζει τον κοπο για να νιωσει το παιδι πιο κοντα τους.

 

Αν έχετε να μιλήσετε από τα Χριστούγεννα και δεν μιλήσετε ούτε τώρα, παρα μόνο θα στείλει ένα πακέτο με το ταχυδρομείο, άστο καλύτερα... πες στον μικρό ότι αυτό είναι το γούστο του νονού, να μην τον προσβάλλουμε, έλα να σου πάρω εγώ τη λαμπάδα που θέλεις και την άλλη θα τη βάλουμε διακοσμητική.

 

 

Το έχω δει από πέρσυ, είναι νέα "μόδα".

 

Φέτος πήρα πρόσκληση που είχε πάνω σημειωμένο το νούμερο που φοράει το παιδί και την παράκληση να αγοράσουμε συγκεκριμένα πατίνια τύπου rollers! Πέρα από τη γαϊδουρια και του παιδιου (11 χρονων, δεν το λες και μωρο) και της οικογένειας που στέλνει προσκλήσεις με απαίτηση για δώρο (ηταν τυπωμένες, δεν πιστεύω ότι το έκανε το παιδί μόνο του), μιλάμε για δώρο των 100 και βάλε ευρώ. Ούτε γάμος να ητανε. Προφανώς δεν το πήραμε, και παραλίγο να μην αφήσω το παιδί μου να παει καν στο πάρτυ.

 

Και νόμιζα ότι τα είχα δει όλα... Απομένει να δω μια λίστα δώρων πάνω σε πρόσκληση (σαν τη λίστα γάμου).

Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε να μιλήσετε από τα Χριστούγεννα και δεν μιλήσετε ούτε τώρα, παρα μόνο θα στείλει ένα πακέτο με το ταχυδρομείο, άστο καλύτερα... πες στον μικρό ότι αυτό είναι το γούστο του νονού, να μην τον προσβάλλουμε, έλα να σου πάρω εγώ τη λαμπάδα που θέλεις και την άλλη θα τη βάλουμε διακοσμητική.

 

 

 

Και νόμιζα ότι τα είχα δει όλα... Απομένει να δω μια λίστα δώρων πάνω σε πρόσκληση (σαν τη λίστα γάμου).

 

Εγώ τα έχω δει όλα, π.χ. να λέμε γαιδούρι ένα παιδί 11 χρονών σε φόρουμ γονέων!!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα έχω δει όλα, π.χ. να λέμε γαιδούρι ένα παιδί 11 χρονών σε φόρουμ γονέων!!

 

11χρονών δεν είναι άμοιρο ευθυνών, μπορεί να χαρακτηριστεί η συμπεριφορά του, ειδικά όταν είναι ακριβώς έτσι.

 

Αυτοί Αγγεκ, φαντάζομαι από τη νονά θα ζητάνε μάλλον οικόπεδα για το μέλλον του παιδιού, αναλογικά.

 

Σκεφτόμουν το εξής για τους κουμπάρους: αν σκεφτούμε με ποιούς από τους κουμπάρους μας (μαμάδες ή νονάδες) θα ψαχνόμασταν να συναντηθούμε, να τηλεφωνηθούμε, να κάνουμε παρέα αν δεν υπήρχε η υποχρέωση της λαμπάδας.

Όσοι είναι μέσα στη λίστα, έχει νόημα να κάνουμε αυτές τις συζητήσεις.

Όσους θα τους αποκλείαμε από την καθημερινότητά μας με ανακούφιση, έχει ήδη χαθεί το παιχνίδι, απλά ας κάνουμε τα ξυνά γλυκά στο παιδί.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

11χρονών δεν είναι άμοιρο ευθυνών, μπορεί να χαρακτηριστεί η συμπεριφορά του, ειδικά όταν είναι ακριβώς έτσι.

 

 

Κανονικά η συμπεριφορά των γονιών θα έπρεπε να χαρακτηριστεί...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα έχω δει όλα, π.χ. να λέμε γαιδούρι ένα παιδί 11 χρονών σε φόρουμ γονέων!!

 

Δεν χαρακτήρισα το παιδί αλλά την πράξη. Και ο γιος μου μπορεί να κάνει κάτι που το χαρακτηξρίσω χαζομάρα, αυτό δε σημαίνει ότι θα τον αποκαλέσω και τον ίδιο χαζό.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε να μιλήσετε από τα Χριστούγεννα και δεν μιλήσετε ούτε τώρα, παρα μόνο θα στείλει ένα πακέτο με το ταχυδρομείο, άστο καλύτερα... πες στον μικρό ότι αυτό είναι το γούστο του νονού, να μην τον προσβάλλουμε, έλα να σου πάρω εγώ τη λαμπάδα που θέλεις και την άλλη θα τη βάλουμε διακοσμητική.

 

 

 

Ειμαστε μακρια, σε αλλη πολη. Εχουμε να βρεθουμε δυο χρονια. Τηλεφωνιομαστε ομως στις γιορτες και σε κανενα γεγονος ευχαριστο. Κατα τα αλλα οπως καταλαβαινεις ειμαστε και οι δυο πλευρες χαμενοι στα προβληματα της καθημερινοτητας μας, χωρις ομως ποτε να εχουμε παρεξηγηθει, αντιθετα ειμαστε εγκαρδιοι. Θα με ευχαριστουσε ομως εαν το Πασχα εδειχναν περισσοτερο ενδιαφερον κυριως για να τους αισθανθει πιο κοντα το παιδι.

Δεν ειναι λογος ομως για παρεξηγηση, αλοιμονο.

 

Αυτα πιστευω εχουν οι εξ αποστασεως νονοι. Βεβαια απο την αλλη δεν ειναι και κακο, γιατι απο κοντα μπορει και να ειχαμε παρεξηγησεις. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...