Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ψυχολογία νονάς/ου


Dragonfly

Recommended Posts

Ειμαστε μακρια, σε αλλη πολη. Εχουμε να βρεθουμε δυο χρονια. Τηλεφωνιομαστε ομως στις γιορτες και σε κανενα γεγονος ευχαριστο. Κατα τα αλλα οπως καταλαβαινεις ειμαστε και οι δυο πλευρες χαμενοι στα προβληματα της καθημερινοτητας μας, χωρις ομως ποτε να εχουμε παρεξηγηθει, αντιθετα ειμαστε εγκαρδιοι. Θα με ευχαριστουσε ομως εαν το Πασχα εδειχναν περισσοτερο ενδιαφερον κυριως για να τους αισθανθει πιο κοντα το παιδι.

Δεν ειναι λογος ομως για παρεξηγηση, αλοιμονο.

 

Αυτα πιστευω εχουν οι εξ αποστασεως νονοι. Βεβαια απο την αλλη δεν ειναι και κακο, γιατι απο κοντα μπορει και να ειχαμε παρεξηγησεις. :rolleyes:

 

Αν δεν σας πάρουν τηλέφωνο και στείλουν το δέμα απευθείας δεν θα έχεις την ευκαιρία να συζητήσεις για τη λαμπάδα. Να πάρεις εσύ τηλ λίγες μέρες πριν το Πάσχα μπορεί να φανεί κάπως.

 

Αλλά βρε παιδί μου δεν θα κάνουν ένα τηλεφώνημα να ρωτήσουν έστω τι νούμερο παπούτσι/ρούχα φοράει το παιδί; δεν μπορεί... αν πάρουν πες και εσύ ότι θέλεις να πεις για τη λαμπάδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Με αυτα που διαβασα δεν αναρωτιεμαι πλεον γιατι υπαρχουν τοσα προβληματα μεταξυ μαμαδων και νονων.Απλα τις βλεπετε σαν πορτοφολι. Να παρουν οι μαμαδες κρυφα τις λαμπαδες για να μην στεναχωρηθει το παιδι τους. Οτι θελει η νονα παιρνει και να θελει ρωταει και τελος. Σε καποια αλλη φαση ας πανε οι γονεις να παρουν το παιχνιδι που εχει η λαμπαδα (οχι με την λαμπαδα). Αλλωστε τα περισσοτερα παιχνιδια που ειναι πανω στις λαμπαδες τα πουλανε και ξεχωριστα.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτα που διαβασα δεν αναρωτιεμαι πλεον γιατι υπαρχουν τοσα προβληματα μεταξυ μαμαδων και νονων.Απλα τις βλεπετε σαν πορτοφολι. Να παρουν οι μαμαδες κρυφα τις λαμπαδες για να μην στεναχωρηθει το παιδι τους. Οτι θελει η νονα παιρνει και να θελει ρωταει και τελος. Σε καποια αλλη φαση ας πανε οι γονεις να παρουν το παιχνιδι που εχει η λαμπαδα (οχι με την λαμπαδα). Αλλωστε τα περισσοτερα παιχνιδια που ειναι πανω στις λαμπαδες τα πουλανε και ξεχωριστα.

 

Mηπως να διαβαζες καλυτερα τα μηνυματα μας? :rolleyes:

Πως εβγαλες το συμπερασμα οτι τον βλεπω σαν πορτοφολι? Και πουθενα δεν υποννοησα οτι μας στελνει κατι ευτελες σαν κοστος. Αντιθετα εγραψα οτι σκεφτομουν να του προτεινω να μην μας κανει επιπλεον δωρα, τσουρεκι, ρουχα κτλ. εαν η προτιμηση του γιου μου ηταν κατι ακριβο. Αλλα ακομα και σε αυτη την περιπτωση μαλλον θα εδινα μια δευτερη εναλλακτικη στο παιδι ωστε να μου πει κατι πιο οικονομικο, και θα του εξηγουσα οτι δεν μπορουμε να ζητησουμε μια τοσο ακριβη λαμπαδα η τοσο ακριβο δωρο. Δεν εχω μπει καν ακομα στην διαδικασια να ψαξω τιμες γιατι και αυτο που ειχε στο μυαλο του δεν το βρηκαμε εχθες.

 

Δοξα τω Θεω χρηματα εχουμε για να ειχα τοσο αναγκη μια λαμπαδα, αλλα και χρηματα να μην ειχα, μια αξιοπρεπεια νομιζω οτι την εχω.

 

Το δωρο του νονου και η λαμπαδα ειναι συμβολικα και για τα παιδια εχουν μεγαλη συναιθηματικη αξια.

Ειναι μια τρυφερη εκδηλωση αγαπης και ενδιαφεροντος του Νονου, στην μεγαλυτερη γιορτη της Αγαπης και της προσφορας, την ημερα του Πασχα. Γιαυτο και στο αρχικο μηνυμα ειπα να αλλαξω την λαμπαδα, και να βαλω την προτιμηση του γιου μου και να την παρουσιασω σαν του Νονου. Εχει διαφορετικη αξια να του την αγορασω εγω, διαφορετικη αξια να του την στειλει ο νονος.

 

Εαν τον εβλεπα σαν πορτοφολι, δεν θα ειχα κανενα παραπονο γιατι την υποχρεωση του την βγαζει ο ανθρωπος στο θεμα το οικονομικο και με το παραπανω. Ομως ο νονος δεν ειναι μονο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Mηπως να διαβαζες καλυτερα τα μηνυματα μας? :rolleyes:

Πως εβγαλες το συμπερασμα οτι τον βλεπω σαν πορτοφολι? Και πουθενα δεν υποννοησα οτι μας στελνει κατι ευτελες σαν κοστος. Αντιθετα εγραψα οτι σκεφτομουν να του προτεινω να μην μας κανει επιπλεον δωρα, τσουρεκι, ρουχα κτλ. εαν η προτιμηση του γιου μου ηταν κατι ακριβο. Αλλα ακομα και σε αυτη την περιπτωση μαλλον θα εδινα μια δευτερη εναλλακτικη στο παιδι ωστε να μου πει κατι πιο οικονομικο, και θα του εξηγουσα οτι δεν μπορουμε να ζητησουμε μια τοσο ακριβη λαμπαδα η τοσο ακριβο δωρο.

 

Δοξα τω Θεω χρηματα εχουμε για να ειχα τοσο αναγκη μια λαμπαδα, αλλα και χρηματα να μην ειχα, μια αξιοπρεπεια νομιζω την εχω.

 

Το δωρο του νονου και η λαμπαδα ειναι συμβολικα και για τα παιδια εχουν μεγαλη συναιθηματικη αξια.

Ειναι μια τρυφερη εκδηλωση αγαπης και ενδιαφεροντος του Νονου, στην μεγαλυτερη γιορτη της Αγαπης και της προσφορας, την ημερα του Πασχα. Γιαυτο και στο αρχικο μηνυμα ειπα να αλλαξω την λαμπαδα, και να βαλω την προτιμηση του γιου μου και να την παρουσιασω σαν του Νονου.

 

Εαν τον εβλεπα σαν πορτοφολι, δεν θα ειχα κανενα παραπονο.

Το καλυτερο μαθημα για ολα τα παιδια ειναι να μαθουν οτι δεν ζηταμε. Εσυ δεν ξερω γιατι παρεξηγηθηκες. Οι περισσοτερες γκρινιαζουν γιατι οι νονες δεν ρωτανε τι θελει το παιδι. Εαν θελουν το κανουν, εαν οχι διοτι μπορει να μηνμπορουν να ανταπεξελθουν στις σουπερ ντουπερ λαμπαδες, στα επωνυμα ρουχα κτλ, ή ακομη γιατι θελουν να ψωνισουν με το δικο τους γουστου, αυτο πρεπει να κανουν χωρις γκρινιες απο τους υπολοιπους. Τα παιδια μας ειναι το κεντρο του κοσμου για εμας τους γονεις και οχι για τους αλλους ακομη και αν αυτος λεγεται νονα. Βλεπω οτι το ποσο αγαπαει ενα παιδι η νονα του, το κρινετε απο τα δωρα και αν το ρωταει για την λαμπαδα ή τα παπουτσια. Καπου ειστε λαθος. Εξου και οι φασαριες και η απομακρυνση των ανθρωπων.

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο μαθημα για ολα τα παιδια ειναι να μαθουν οτι δεν ζηταμε. Εσυ δεν ξερω γιατι παρεξηγηθηκες. Οι περισσοτερες γκρινιαζουν γιατι οι νονες δεν ρωτανε τι θελει το παιδι. Εαν θελουν το κανουν, εαν οχι διοτι μπορει να μηνμπορουν να ανταπεξελθουν στις σουπερ ντουπερ λαμπαδες, στα επωνυμα ρουχα κτλ, ή ακομη γιατι θελουν να ψωνισουν με το δικο τους γουστου, αυτο πρεπει να κανουν χωρις γκρινιες απο τους υπολοιπους. Τα παιδια μας ειναι το κεντρο του κοσμου για εμας τους γονεις και οχι για τους αλλους ακομη και αν αυτος λεγεται νονα. Βλεπω οτι το ποσο αγαπαει ενα παιδι η νονα του, το κρινετε απο τα δωρα και αν το ρωταει για την λαμπαδα ή τα παπουτσια. Καπου ειστε λαθος. Εξου και οι φασαριες και η απομακρυνση των ανθρωπων.

 

Συγνώμη που επεμβαίνω, αλλά εγώ μάλλον το αντίθετο συμπέρασμα βγάζω από τα περισσότερα μηνύματα της συζήτησης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το καλυτερο μαθημα για ολα τα παιδια ειναι να μαθουν οτι δεν ζηταμε. Εσυ δεν ξερω γιατι παρεξηγηθηκες. Οι περισσοτερες γκρινιαζουν γιατι οι νονες δεν ρωτανε τι θελει το παιδι. Εαν θελουν το κανουν, εαν οχι διοτι μπορει να μηνμπορουν να ανταπεξελθουν στις σουπερ ντουπερ λαμπαδες, στα επωνυμα ρουχα κτλ, ή ακομη γιατι θελουν να ψωνισουν με το δικο τους γουστου, αυτο πρεπει να κανουν χωρις γκρινιες απο τους υπολοιπους. Τα παιδια μας ειναι το κεντρο του κοσμου για εμας τους γονεις και οχι για τους αλλους ακομη και αν αυτος λεγεται νονα. Βλεπω οτι το ποσο αγαπαει ενα παιδι η νονα του, το κρινετε απο τα δωρα και αν το ρωταει για την λαμπαδα ή τα παπουτσια. Καπου ειστε λαθος. Εξου και οι φασαριες και η απομακρυνση των ανθρωπων.

 

Τα εγραψα και τα ανελυσα πολλες φορες,, τωρα εαν εσυ θελεις να καταλαβαινεις κατι αλλο, δεν πειραζει.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην αν προσεξες μιλησα για συνεση κ απο τις δύο πλευρες:ουτε εγω θα ζητουσα ποτε πανακριβο δώρο ουτε βεβαια θα επαιρνα στη βαφτιστηρα μου αν κ ποτε δεν μου ζητησε κατι πολυ ακριβο.Κ βεβαια το ποσο ειναι αναλογο κ σχετικο παντα με την κατασταση μας (εγωειμαι ανεργη η νονα μας εχει την εργασια της κ οπως μας λεει ειναι πολυ ευχαριστημενη)

Όσο για το που λες πως ειναι αγενεια να ζηταει απο τη νονα το δωρο συμφωνω εν μερει αλλα κ η νονα πρεπει να ειναι λιγο "λογικη¨Στεναχωρεθηκα ιδιαιτερα περυσι οταν το παιδι μου πηρε ως δωρο Χριστουγεννων ενα παιχνιδι το οποιο οπως ηταν φυσικο(απο την τιμή του) χαλασε αμεσως ,την επομενη μερα.Δεν το χαρηκε καθολου,αναγκαστηκα του πηρε εγω το ιδιο.Ειχα ανοιξει θεμα περυσι γιατι πολυ στεναχωρεθηκα κ δεν ηξερα πως να το χειριστω

 

Κοιτα το οτι καποιος εχει δουλεια ή μια οικονομικη ανεση δεν σημαινει οτι πρεπει να ξηλωθει κιολας. Ο καθενας αποφασιζει για το πορτοφολι του. Παντως, και μιλαω για το πως νιωθω εγω σε σχεση με το βαφτιστηρι μου, επειδη ειχα κουραστει να με αντιμετωπιζει σαν την ΤΤΕ η μαμα της καθε φορα που προσπαθουσε εμμεσα αλλα και αμεσα να μου επιβαλλει τι θα ψωνισω στο παιδι και απο που (καποια στιγμη μου ειχε πει οτι ειναι καλλιτερα να της δωσω χρηματα, μεχρι αυτου του σημειου εφτασε η γυφτια της) απο αντιδραση και μονο τα δωρα μου δεν κοστιζαν πανω απο 10-15?, τοσο ειχα απηυδησει. Και ο λογος που δεν εκοψα παρτιδες εντελως ηταν 1ον γιατι λυπομουν το παιδι (που ισως επρεπε να μην το κανω μια και η μανα του δεν εδινε δεκαρα και εσπαγα εγω το στομαχι μου) και 2ον γιατι εκτος απο κουμπαρα την εχω και κουνιαδα οποτε θα γινομασταν απαξ και δια παντως μαλλιοκουβαρα. Οποτε θα σου ελεγα να αφησεις τις νυξεις κατα μερος, μπορει να σου γυρισει μπουμερανγκ παρολο που, οπως καταλαβαινω δεν εισαι μια μαμα παραλογη απλα σε ενοχλει που πειραζεται το παιδακι σου. Επισης, αυτο που πειραζει τα παιδια, καμια φορα ειναι διογκωμενο απο τον περιγυρω τους, τα αλλα παιδακια δηλαδη. Οποτε θα πω ξανα το ιδιο: τονισε του τα καλα (οτι ο νονος του φερνει δωρο, λαμπαδα κλπ ενω πολλα παιδακια δεν το εχουν αυτο). Και κατι ακομα. Επεδιωξε συχνοτερη επικοινωνια κατα την διαρκεια του ετους, οχι μονο στις γιορτες. Ετσι θα νιωσει πιο ζεστα και ο νονος και το παιδι σου, οχι αν θα λαβει το δωρο που επιθυμει. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα εγραψα και τα ανελυσα πολλες φορες,, τωρα εαν εσυ θελεις να καταλαβαινεις κατι αλλο, δεν πειραζει.

Τι αλλο να καταλαβω απο το προφανες? Τελοσπαντων,χαιρομαι που ποτε τα παιδια μου δεν ζητησαν τιποτα απο τις νονες ετσι ωστε να τις φερουν σε δυσκολη θεση και χαιρομαι που και το δικο μου βαπτιστηρι δεν ηταν ποτε απαιτητικο και με το ζορι μου ελεγε τι λαμπαδα ηθελε οταν εγω το ρωτουσα. Επισης χαιρομαι που υπαρχουν παιδια που εκτιμανε το οτιδηποτε τους κανει καποιος δωρο. Οπως ειπα,συνεχιστε ετσι, αλλα μετα να μην γκρινιαζετε αν οι νονοι, γινουν καπνος με τις απαιτησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα το οτι καποιος εχει δουλεια ή μια οικονομικη ανεση δεν σημαινει οτι πρεπει να ξηλωθει κιολας. Ο καθενας αποφασιζει για το πορτοφολι του. Παντως, και μιλαω για το πως νιωθω εγω σε σχεση με το βαφτιστηρι μου, επειδη ειχα κουραστει να με αντιμετωπιζει σαν την ΤΤΕ η μαμα της καθε φορα που προσπαθουσε εμμεσα αλλα και αμεσα να μου επιβαλλει τι θα ψωνισω στο παιδι και απο που (καποια στιγμη μου ειχε πει οτι ειναι καλλιτερα να της δωσω χρηματα, μεχρι αυτου του σημειου εφτασε η γυφτια της) απο αντιδραση και μονο τα δωρα μου δεν κοστιζαν πανω απο 10-15?, τοσο ειχα απηυδησει. Και ο λογος που δεν εκοψα παρτιδες εντελως ηταν 1ον γιατι λυπομουν το παιδι (που ισως επρεπε να μην το κανω μια και η μανα του δεν εδινε δεκαρα και εσπαγα εγω το στομαχι μου) και 2ον γιατι εκτος απο κουμπαρα την εχω και κουνιαδα οποτε θα γινομασταν απαξ και δια παντως μαλλιοκουβαρα. Οποτε θα σου ελεγα να αφησεις τις νυξεις κατα μερος, μπορει να σου γυρισει μπουμερανγκ παρολο που, οπως καταλαβαινω δεν εισαι μια μαμα παραλογη απλα σε ενοχλει που πειραζεται το παιδακι σου. Επισης, αυτο που πειραζει τα παιδια, καμια φορα ειναι διογκωμενο απο τον περιγυρω τους, τα αλλα παιδακια δηλαδη. Οποτε θα πω ξανα το ιδιο: τονισε του τα καλα (οτι ο νονος του φερνει δωρο, λαμπαδα κλπ ενω πολλα παιδακια δεν το εχουν αυτο). Και κατι ακομα. Επεδιωξε συχνοτερη επικοινωνια κατα την διαρκεια του ετους, οχι μονο στις γιορτες. Ετσι θα νιωσει πιο ζεστα και ο νονος και το παιδι σου, οχι αν θα λαβει το δωρο που επιθυμει. ;)

Mazi σου,ο καθενας οριζει τα οικονομικα του αλλα σιγουρα δεν ξηλωνεται οταν κανει δωρο Χριστουγεννων στο βαφτηστηρι του 5ευρω.Αστο το υπεραναλυσα περυσι σε αλλο θεμα κ αν ημουν κ καμια μη μου απτου έπρεπε να τα εχω παρει άγρια(και για αλλους λογους που καταδεικνυουν τη μιζερια της τους έγραψα κ αυτους)Κ εγω δεν κανω ακριβα δωρα στα βαφτησηρια μου γυρω στα 25-30 ομως μπορω να δωσω αν κ ανεργη.Όταν ελεγα στις φιλες μου οτι ο μικρος θελει δωρο 20ευρω κ αν με ρωτησει η κουμπαρα δισταζω να το ζητησω γιατι δεν δινει συνηθως τοσα όλες εμειναν "ε,οχι κ ακριβο δωρο το 20 ευρω μ ελεγαν"Τι να τις πω δεν μπηκα σε λεπτομεριες.

Link to comment
Share on other sites

Summer wine Να ρωτήσω κατι; Πόσο χαλια μπορει να ειναι αυτο που στέλνει ο νονός που το παιδι ντρέπεται να πει στους συμμαθητές του τι του πήρε;

Υπάρχει η πιθανότητα (εφόσον έχετε και καιρό να δείτε τους νονούς) να εχουν αλλαξει οι οικονομικές τους συνθήκες και μεχρι τόσο να μπορούν να πληρώσουν;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν δεν σας πάρουν τηλέφωνο και στείλουν το δέμα απευθείας δεν θα έχεις την ευκαιρία να συζητήσεις για τη λαμπάδα. Να πάρεις εσύ τηλ λίγες μέρες πριν το Πάσχα μπορεί να φανεί κάπως.

 

Αλλά βρε παιδί μου δεν θα κάνουν ένα τηλεφώνημα να ρωτήσουν έστω τι νούμερο παπούτσι/ρούχα φοράει το παιδί; δεν μπορεί... αν πάρουν πες και εσύ ότι θέλεις να πεις για τη λαμπάδα.

 

Oχι δεν παιρνουν τηλεφωνο. Την πρωτη φορα ηταν εκπληξη , ευχαριστη να ερχεται το δωρο του νονου χωρις να μας εχει ειδοποιησει. Τις επομενες τυποποιηθηκε και ο τροπος αλλα και τα δωρα, ειναι μια επαναληψη. Οσο για τα σωστα νουμερα απλα μας στελνουν παντα ρουχα, αναλογα με την ηλικια.

Link to comment
Share on other sites

Mazi σου,ο καθενας οριζει τα οικονομικα του αλλα σιγουρα δεν ξηλωνεται οταν κανει δωρο Χριστουγεννων στο βαφτηστηρι του 5ευρω.Αστο το υπεραναλυσα περυσι σε αλλο θεμα κ αν ημουν κ καμια μη μου απτου έπρεπε να τα εχω παρει άγρια(και για αλλους λογους που καταδεικνυουν τη μιζερια της τους έγραψα κ αυτους)Κ εγω δεν κανω ακριβα δωρα στα βαφτησηρια μου γυρω στα 25-30 ομως μπορω να δωσω αν κ ανεργη.Όταν ελεγα στις φιλες μου οτι ο μικρος θελει δωρο 20ευρω κ αν με ρωτησει η κουμπαρα δισταζω να το ζητησω γιατι δεν δινει συνηθως τοσα όλες εμειναν "ε,οχι κ ακριβο δωρο το 20 ευρω μ ελεγαν"Τι να τις πω δεν μπηκα σε λεπτομεριες.

 

Κοιτα, αν ειναι καρμιρω γενικα ετσι θα ειναι και με το παιδι, αναμενομενο ειναι αυτο. Απο την αλλη, αν ηταν αλλιως και αλλαξε, εισαι σιγουρη οτι δεν εχει συμβει τιποτα μεταξυ σας? Με μενα και την μαμα της βαφτιστηρας μου εχουν γινει ουκ ολιγα τα οποια με εχουν απομακρυνει εντελως αλλα μου εδειξαν και πως με βλεπει η κουμπαρα μου, σαν χορηγο. Και γι'αυτο μειωσα την αξια των δωρων στο ελαχιστο. Και σκεψου οτι στην αρχη πηγαινα για ψωνια για το δικο μου παιδι και ψωνιζα και της βαφτιστηρας μου οταν εβλεπα κατι να μου αρεσει χωρις να υπαρχει καποια γιορτη ή κατι τετοιο. Θελω να πω οτι δεν ημουν συγκρατημενη παροτι απο την βαφτιση ακομα η κουμπαρα μου ειχε δειξει το ποιον της...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κατι, γιατί τώρα συνειδητοποίησα ότι μιλάμε και για δώρο Χριστουγέννων: συνηθίζεται οι νονοί/νονές να δίνουν δώρα και εκτός Πάσχα; Για να πω την αλήθεια δε θυμαμαι να μου έφερε ποτέ δώρο η νονά μου στα γνέθλια μου ή τα Χριστούγεννα, ούτε το κάνουν τώρα οι νονοί των παιδιών και θα μου φανιόταν και κάπως περίεργο; Η νονά του μικρού μου φέρνει δώρα συχνά, αλλά είμαστε κολλητές από μικρές και γενικά ανταλλάσσουμε δώρα και μεταξύ μας και εγώ πάω στα δικά της παιδιά κλπ, και όχι μόνο σε γιορτές, τυχαίνει να δω κάτι που μου αρεσει και να τους το πάω κι εκείνη το ίδιο.

Αλλά γενικά συνηθίζεται να περιμένουν τα παιδιά δώρα από τους νονούς εκτός Πάσχα; Δεν το θυμάμαι, και δεν μου το έχουν αναφέρει και τα παιδιά μου ποτε, ότι ο τάδε ή ο δείνα παίρνει δώρα απο τη νονά τα Χριστούγεννα ας πούμε

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται Χριστούγεννα (ειδικα Πρωτοχρονιά για ελλαδα) και γενέθλια/ονομ. γιορτή

 

Χμμ, τωρα νιώθω σαν εξωγήινη, τι στο καλό, έχασα τόσα δώρα ως παιδί και δε μου το είχε πει κανείς;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια το εθιμο ειναι μονο το Πασχα. Απο εκει και μετα οποτε θελει ο καθε νονος δινει δωρο. Εαν παει στη γιορτη και στα γενεθλια οπως ολοι οι καλεσμενοι, θα αγορασει ενα δωρο. Ετσι νομιζω Δεν εχω σχετικη εμπειρια.

 

Απο την αλλη ομως εαν μενεις κοντα για τη γιορτη του παιδιου δεν θα αγορασεις κατι σαν νονος, να του το πας ειτε γιορτασουν ειτε οχι, εφοσον στις γιορτες δεν καλουν? Μαλλον ναι.. Για τα Χριστουγεννα και την Πρωτοχρονια νομιζω οτι ειναι υπερβολη. Χρεωκοπησε ο Νονος με τα δωρα.

 

 

BabyCute στην Αγγλια τι υποχρεωσεις εχουν οι νονοι?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντα κάνω δώρα και τα Χριστούγεννα, και οι γονείς μου έκαναν στα βαφτιστήρια τους και αν θυμάμαι καλά, κι εγώ λάμβανα (αν και η λαμπάδα έχει "γράψει" τις αναμνήσεις).

Στις γιορτές δεν κάνω, στα γενέθλια σε όσους μένουμε στην ίδια πόλη και είμαστε σε ηλικία που μας καλούν (γιατί έχω και εφήβους που δεν με έχουν προτεραιότητα στο πάρτυ τους :rolleyes:).

Μάλλον τα έθιμα αυτά μεταλάσσονται από εποχή σε εποχή και κατά τόπους.

 

Μια από τις κουμπάρες μου, είχε έρθει να πάρουμε μαζί δώρο Χριστουγέννων, και αφού το πήραμε με πήγε και σε άλλο μαγαζί να πάρω και για τα γενέθλια που ήταν 2 μήνες πριν και τα είχα χάσει γιατί ήμουν άρρωστη. :?

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντα κάνω δώρα και τα Χριστούγεννα, και οι γονείς μου έκαναν στα βαφτιστήρια τους και αν θυμάμαι καλά, κι εγώ λάμβανα (αν και η λαμπάδα έχει "γράψει" τις αναμνήσεις).

Στις γιορτές δεν κάνω, στα γενέθλια σε όσους μένουμε στην ίδια πόλη και είμαστε σε ηλικία που μας καλούν (γιατί έχω και εφήβους που δεν με έχουν προτεραιότητα στο πάρτυ τους :rolleyes:).

Μάλλον τα έθιμα αυτά μεταλάσσονται από εποχή σε εποχή και κατά τόπους.

 

Μια από τις κουμπάρες μου, είχε έρθει να πάρουμε μαζί δώρο Χριστουγέννων, και αφού το πήραμε με πήγε και σε άλλο μαγαζί να πάρω και για τα γενέθλια που ήταν 2 μήνες πριν και τα είχα χάσει γιατί ήμουν άρρωστη. :?

 

Εντάξει δεν υπάρχει αυτό.....

 

Μα τα παιδακια θα πάρουν τόσα δώρα τα Χριστούγεννα θα πρεπει να πάει και ο νονός δώρο???

Εκτός βεβαια αν σε έχουν καλέσει πχ παραμονή στο σπίτι τους ή οποίαδηποτε γιορτινή μερα, προφανώς θα πήγαινα δώρο και για τα παιδια, ανεξάρτητα αν ηταν βαφτιστήρια.

 

Εγω θα ηθελα να μου πείτε τι κάνετε όσον αφορά τα αδερφάκια το Πάσχα. Παίρνετε κάτι μικρο? εγω συνήθως εχω και δεύτερο αυγό με τα παιχνιδάκια μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, παίρνω κάτι μικρό. Δεν το αντέχω να κοιτάνε και να μην έχω τίποτα και για τα άλλα, έστω ας είναι πάνφθηνο.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Summer και Χριστούγεννα και Πάσχα και γενέθλια.... Και δεν θα πάρω ενα δωράκι και για τα δυο αλλα αδερφάκια Χριστούγεννατικα;

Δεν θελω να με φαει η γλωσσα της !

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ηθελα να μου πείτε τι κάνετε όσον αφορά τα αδερφάκια το Πάσχα. Παίρνετε κάτι μικρο? εγω συνήθως εχω και δεύτερο αυγό με τα παιχνιδάκια μεσα.

 

Ναι ναι εγω παίρνω γιατι αλοιμονο μου διαφορετικα... Και εννοείται δεν παίρνω μονο αυγό....

Link to comment
Share on other sites

Εμεις το συνηθιζουμε να δινουμε δωρα και σε γιορτες/γενεθλια και τα Χριστουγεννα. Και παντα παμε και στους νονους μας. Και η μαμα μου ετσι εκανε με τους νονους μας. Η μαμα της βαφτιστηρας μου βεβαια ειναι απο το χωριο του "παιρνω" οποτε εννοειται οτι ουτε κοκκινο αυγο δεν μας στελνει το Πασχα. Δεν μιλαμε για γιορτες ή τα Χριστουγεννα.... Με το ζορι τηλεφωνο... Δεν το θεωρω δεδομενο - για να μην παρεξηγηθω - απλα οταν ενας ανθρωπος λαμβανει δωρα (γιατι τον πρωτο καιρο εστελνα κι ενα τσουρεκι για το σπιτι ή τα Χριστουγεννα κατι μικρο συμβολικο) αλλα δεν ανταποδιδει ποτε ε, λεει πολλα για τον χαρακτηρα του.

Link to comment
Share on other sites

Αδερφια δεν εχει η βαφτιστηρα μας οποτε δεν γενναται ζητημα. Η αληθεια ειναι οτι αν ειχε και οι σχεσεις μας ηταν καλες, κατι θα πηγαινα και στο μικρο. Ετσι οπως ειναι τωρα δεν το συζητω. Δεν θα το σκεφτομουν καν, παρολο που θα μιλουσαμε για ανηψι επι τοις ουσιας...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...