Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κιλα στο 3ο τριμηνο


Recommended Posts

πρίν από 34 λεπτά , vicky86 είπε:

Ξεδωσα στη δευτερη εγκυμοσυνη που εκανα πολλα μπανια κ με τα μικρα πλεον.αλλα μια χρονια δ πειραζει

Ηταν πολυ ωραια η αισθηση στη θαλασσα εγκυος

Κανενας με αμαξι;κανενα σ/κ διακοπουλες με παρεα καπου κοντα παραθαλλασια;

Αμάξι έχει το αγόρι μου αλλά είναι στο στρατό και όποτε έχει έξοδο τον βγάζουν κατά τις 8, έχει η κολλητή μου αλλά δουλεύει και σχολάει στις 9, η μητέρα μου σχολάει στις 11 και ο πατέρας μου έχει ακαθόριστο ωράριο. Αλλά και αμάξι να έπαιζε, δεν παίζουν λεφτά :-P:-P:-P διακοπές δεν θα πάμε δυστυχώς λόγω οικονομικών...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα εγκυουλες.. Εγώ έχει λίγες μέρες που μπήκα στον 8ο και ευτυχώς έχω πάρει μόνο 5-6 κιλά. Ειμαι πολυ ευχαριστημένη γιατί γενικα τρώω πολλά γλυκά που είναι ότι χειρότερο. Λένε βέβαια ότι τώρα αυτούς τους 2 τελευταίους μήνες μπαίνουν τα περισσότερα.. ισχύει? Θέλω να πιστεύω ότι δε θα περάσω τα 10-12 κιλά. Εύχομαι μια καλή εγκυμοσυνη σε ολες!!!:)

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Σοφία 22-10 είπε:

Καλησπέρα εγκυουλες.. Εγώ έχει λίγες μέρες που μπήκα στον 8ο και ευτυχώς έχω πάρει μόνο 5-6 κιλά. Ειμαι πολυ ευχαριστημένη γιατί γενικα τρώω πολλά γλυκά που είναι ότι χειρότερο. Λένε βέβαια ότι τώρα αυτούς τους 2 τελευταίους μήνες μπαίνουν τα περισσότερα.. ισχύει? Θέλω να πιστεύω ότι δε θα περάσω τα 10-12 κιλά. Εύχομαι μια καλή εγκυμοσυνη σε ολες!!!:)

Είσαι πάρα πολύ καλά!!!! Μην το πεις ούτε του παπά που λένε... Με τη γέννα θα φύγουν όλα κατευθείαν...!!!

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Σοφία 22-10 είπε:

Καλησπέρα εγκυουλες.. Εγώ έχει λίγες μέρες που μπήκα στον 8ο και ευτυχώς έχω πάρει μόνο 5-6 κιλά. Ειμαι πολυ ευχαριστημένη γιατί γενικα τρώω πολλά γλυκά που είναι ότι χειρότερο. Λένε βέβαια ότι τώρα αυτούς τους 2 τελευταίους μήνες μπαίνουν τα περισσότερα.. ισχύει? Θέλω να πιστεύω ότι δε θα περάσω τα 10-12 κιλά. Εύχομαι μια καλή εγκυμοσυνη σε ολες!!!:)

Nαι το τελευταιο τριμηνο μπαινουν τα περισσοτερα κιλα, γιατι ειναι οι μηνες που το μωρο παιρνει περισσοτερο βαρος. Καθως η περισσοτερη δουλεια με την αναπτυξη των οργανων εχει γινει, ηρθε η ωρα για λιγο λιπος! Μην αγχωνεσαι και τα 10-12 να φτασεις, ειναι φυσιολογικος αριθμος και τα περισσοτερα θα τα αφησεις στο μαιευτηριο. Δεν ειναι καιρος για διαιτα, απλα μη τσακιζεις και 3 παστες τη μερα! Εχει υπολογιστες βαρους εγκυμοσυνης στο διαδικτυο, οπου αναλογως τη μαζα σωματος σου δειχνει ποσα "επιτρεπεται" να παρεις στην διαρκεια της εγκυμοσυνης! Aν διαβασεις την πρωτη σελιδα του θεματος, εχω γραψει τα νουμερα.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Κορίτσια είμαι στην 33 εβδομαδα κύησης και έχω πάρει ήδη 25 Κιλά!Τώρα έχω στεναχωρηθεί πολύ όταν έτρωγα καθόλου χαχαχα.Σταματησα απο την δουλεια απο τον δευτερο μηνα και ολη μερα μεσα στο σπιτι καταλαβαίνετε.Η ψυχολογια μου ηταν πεσμενη.Εσεις πόσα κιλά πηρατε κ πως σκοπευετε να τα χάσετε;

Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2018 at 10:40 ΠΜ, S.T είπε:

Κορίτσια είμαι στην 33 εβδομαδα κύησης και έχω πάρει ήδη 25 Κιλά!Τώρα έχω στεναχωρηθεί πολύ όταν έτρωγα καθόλου χαχαχα.Σταματησα απο την δουλεια απο τον δευτερο μηνα και ολη μερα μεσα στο σπιτι καταλαβαίνετε.Η ψυχολογια μου ηταν πεσμενη.Εσεις πόσα κιλά πηρατε κ πως σκοπευετε να τα χάσετε;

Με το καλό να δεχτεις το μωράκι σου! Στην εγκυμοσύνη επιτρέπονται οι παρασπονδιες!:P μην αγχωνεσαι από τώρα θα τα χάσεις μετά την γέννα. Ή πεθερά μου όταν ήταν έγκυος στον άνδρα μου είχε πάρει 30 κιλά και τα έχασε χωρίς να κάνει τίποτα ιδιαίτερο. (Τουλάχιστον έτσι λέει :lol: )

  Εγώ δεν πήρα πολλα, 6 και όταν γέννησα έχασα 10. Το είχα ρίξει στα φρούτα. Ετρωγα κιλά! Μου άρεσαν πολύ, με δροσιζαν. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. 

Είμαι 35 εβδομάδων κ έχω πάρει 10.5 κιλά όμως είχα πολλά θέματα με το στομάχι. Ότι κ να έτρωγα με ενοχλούσε. Κ συνεχίζεται ακόμα. Αναγκαστικά κάνω εμετό αλλά κ αυτό δεν είναι καλό ούτε για μένα ούτε για το μωρό. Ευτυχώς με πιάνει μόνο το απόγευμα. Το πρωί, ίσως επειδή τρώω λιγότερο,  δεν είναι τόσο ενοχλητικό. 

Στη κόρη μ πριν από τρία χρόνια είχα πάρει 18 κιλά σύνολο. Έχασα τα πρώτα 12 σχετικά εύκολα. Μετά διατροφή κ γυμναστική. Κ έφτασα μετά από ένα χρόνο στα κιλά π ήμουν πριν (54).

Ειναι αρκετά τα 25 αλλά σε καταλαβαίνω. Κ εγώ πεινάω πάρα πολύ. Μα πάρα πολύ. 

Καλή συνέχεια. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Με το καλό να δεχτεις το μωράκι σου! Στην εγκυμοσύνη επιτρέπονται οι παρασπονδιες!:P μην αγχωνεσαι από τώρα θα τα χάσεις μετά την γέννα. Ή πεθερά μου όταν ήταν έγκυος στον άνδρα μου είχε πάρει 30 κιλά και τα έχασε χωρίς να κάνει τίποτα ιδιαίτερο. (Τουλάχιστον έτσι λέει :lol: )

  Εγώ δεν πήρα πολλα, 6 και όταν γέννησα έχασα 10. Το είχα ρίξει στα φρούτα. Ετρωγα κιλά! Μου άρεσαν πολύ, με δροσιζαν. 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!Μακάρι ν είμαι σαν την πεθερά σου και να τα χάσω γρήγορα!Μα μόνο 6 σαν σπουργίτι έτρωγες Χαχαχα!Ήδη σκέφτομαι τι πρόγραμμα διατροφής θαααα ακολουθήσω!!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, inakiagapi είπε:

Καλησπέρα. 

Είμαι 35 εβδομάδων κ έχω πάρει 10.5 κιλά όμως είχα πολλά θέματα με το στομάχι. Ότι κ να έτρωγα με ενοχλούσε. Κ συνεχίζεται ακόμα. Αναγκαστικά κάνω εμετό αλλά κ αυτό δεν είναι καλό ούτε για μένα ούτε για το μωρό. Ευτυχώς με πιάνει μόνο το απόγευμα. Το πρωί, ίσως επειδή τρώω λιγότερο,  δεν είναι τόσο ενοχλητικό. 

Στη κόρη μ πριν από τρία χρόνια είχα πάρει 18 κιλά σύνολο. Έχασα τα πρώτα 12 σχετικά εύκολα. Μετά διατροφή κ γυμναστική. Κ έφτασα μετά από ένα χρόνο στα κιλά π ήμουν πριν (54).

Ειναι αρκετά τα 25 αλλά σε καταλαβαίνω. Κ εγώ πεινάω πάρα πολύ. Μα πάρα πολύ. 

Καλή συνέχεια. 

Με το καλό το νινακι σου!!Μια με πιάνει κ στεναχωριέμαι κ προσέχω κ από την άλλη τρώω τρώω τρώω...Θα έχω περίπου 7 μήνες ν χάσω τα κιλά μου γιατί θ κάνουμε γάμο βάφτιση μαζί άρα καταλαβαίνεις θέλω ν είμαι μια κούκλα στη βάφτιση του γιου μου κ αλλά κ για τον άντρα μου!Μια χαρά κιλά πήρες εσύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 Εγώ παρόλη την ακινησία μου τους 7 από τους 9 μήνες πηρα 10 κιλά, από το μαιευτήριο έφυγα με -7 και μέχρι τις 40 μέρες είχα χάσει και τα υπόλοιπα.

Προσωπικά ένιωθα πάρα πολύ όμορφη στην εγκυμοσύνη, δεν με πείραζε ούτε τη κυτταρίτιδα ούτε τα κιλά ούτε τίποτα. Μεγάλωνε μέσα μου ο γιός μου οπότε ήταν η καλύτερη περίοδος της ζωής μου. Ήταν οι μοναδικοί μήνες που ένιωθα πάρα πολύ καλά με το σώμα μου.

@S.T τώρα δεν αλλάζει κάτι, μην στεναχωρίεσαι, με διατροφή και γυμναστική μετά θα τα χάσεις. Σημασία έχει να γεννήσεις με το καλό και μετά όλα τα άλλα θα γίνουν. Να μην νιώθεις άσχημα, να χαίρεσαι αυτές τις στιγμές. Με το καλό να έρθει το μωράκι σου.

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι στον γιο μου ειχα βαλει 12 κιλα συνολο σε ολη την εγκυμοσυνη οπου γυρισα σπιτι με 4 κιλα τα δυο εφυγαν στην εβδομαδα και τα αλλα δυο σε λιγοτερο απο 40 μερες..... τωρα διανυω την δευτερη εγκυμοσυνη μου ειμαι 28 και 1 και εχω βαλει ιδη 14 κιλα και εχω μελλον ακομα......

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , kotsifikos είπε:

 Εγώ παρόλη την ακινησία μου τους 7 από τους 9 μήνες πηρα 10 κιλά, από το μαιευτήριο έφυγα με -7 και μέχρι τις 40 μέρες είχα χάσει και τα υπόλοιπα.

Προσωπικά ένιωθα πάρα πολύ όμορφη στην εγκυμοσύνη, δεν με πείραζε ούτε τη κυτταρίτιδα ούτε τα κιλά ούτε τίποτα. Μεγάλωνε μέσα μου ο γιός μου οπότε ήταν η καλύτερη περίοδος της ζωής μου. Ήταν οι μοναδικοί μήνες που ένιωθα πάρα πολύ καλά με το σώμα μου.

@S.T τώρα δεν αλλάζει κάτι, μην στεναχωρίεσαι, με διατροφή και γυμναστική μετά θα τα χάσεις. Σημασία έχει να γεννήσεις με το καλό και μετά όλα τα άλλα θα γίνουν. Να μην νιώθεις άσχημα, να χαίρεσαι αυτές τις στιγμές. Με το καλό να έρθει το μωράκι σου.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!Φυσικά και δεν μπορεί ν αλλάξει κάτι πλέον  αλλά είμαι ειλικρινής και ήθελα να το μοιραστώ!Με πιάνουν αυτά τα χαζά και τα σκέφτομαι μόλις όμως με κλωτσάει το μωρό μου ή όταν κουνιέται τα ξεχνάω όλα!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , xaroumenh mama είπε:

εγω παλι στον γιο μου ειχα βαλει 12 κιλα συνολο σε ολη την εγκυμοσυνη οπου γυρισα σπιτι με 4 κιλα τα δυο εφυγαν στην εβδομαδα και τα αλλα δυο σε λιγοτερο απο 40 μερες..... τωρα διανυω την δευτερη εγκυμοσυνη μου ειμαι 28 και 1 και εχω βαλει ιδη 14 κιλα και εχω μελλον ακομα......

Γεια σου και με το καλό το μωρό σου!!Νιώθεις καλά με το σώμα σου;Σίγουρα το ότι έχουμε ένα νινακι μέσα στην κοιλίτσα μας είναι το μεγαλύτερο δώρο απλά είναι οι ανασφάλειες που έχει η κάθε μια!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας!

Στην 37η εβδομαδα αισίως και έχω πάρει 7 κιλά. Νομίζω είναι μια χαρα , αν όχι λιγα, και θα με διευκολύνει μετά τον τοκετό να επανέλθω.Το μόνο που με τρομάζει είναι να μη μείνω πετσί και κόκαλο κατα το θηλασμό, γιατί μου λένε όλοι οτι αυξάνονται πολύ οι ενεργειακές ανάγκες του οργανισμού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

18 hours ago, margkw said:

Γεια σας!

Στην 37η εβδομαδα αισίως και έχω πάρει 7 κιλά. Νομίζω είναι μια χαρα , αν όχι λιγα, και θα με διευκολύνει μετά τον τοκετό να επανέλθω.Το μόνο που με τρομάζει είναι να μη μείνω πετσί και κόκαλο κατα το θηλασμό, γιατί μου λένε όλοι οτι αυξάνονται πολύ οι ενεργειακές ανάγκες του οργανισμού.

Kατά την περίοδο του θηλασμού αυξάνεται επίσης και η διάθεση για φαγητό (κυρίως τον πρώτο καιρό). Εγώ γενικά τρώω λίγο, και με πρόγραμμα...την πείνα που ένιωσα στον θηλασμό δεν την έχω νιώσει ποτέ...ποτέ όμως!!!! Όσο και αν έτρωγα ένιωθα πως ήμουν νηστική.

Πρόσεξε την διατροφή σου, αν τρως με πρόγραμμά  και κυρίως τροφές που έχουν οφέλη, δεν θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω 31εβδομαδα και εχω παρει 4 κιλα συνολικα. Αφου ζυγιζομαι καθε τοσο και παρακαλαω να εχω βαλει κανα γραμμαριο γιατι μου φαινονται λιγα τα 4. Εχω και τη μανα μου να με ζαλιζει οτι το μωρο δεν θα μεγαλωσει επειδη δεν παιρνω κιλα. Να σημειωσω οτι δεν τρωω καθολου γλυκα ουτε φαγητα απ εξω. Και περιμενω να δω που λενε οτι στο 3 τριμηνο παιρνεις τα πιο πολλα κιλα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ από εμένα 38κ6 σήμερα, δεύτερη εγκυμοσύνη και έχω χάσει 4 κιλά από την αρχή ! ξέρω ξέρω ακούγεται κάπως αλλά οι ατιμοι οι εμετοί δεν σταμάτησαν!

στη 1η εγκυμοσύνη πήρα 15 τώρα πως κατάφερα να χάσω δε ξέρω..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εσείς και σκελετοί να μείνετε το μωρό μια χαρά θα βγει! Εγώ βγήκα από την κλινική δύο κιλά λιγότερα από ότι ξεκίνησα την εγκυμοσύνη και πολλές που ξέρω βγήκαν στα ίδια. Ποιός είπε ότι πρέπει να παχύνουν τα γοφιά για να γεννήσεις υγιές μωρό; :lol: αν οι εξετάσεις σας είναι οκ και η καμπύλη σας νορμάλ δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να αναπτύσσεται καλά το μωρό . Απο κει και πέρα όλα τ'αλλα είναι σχετικά. Εγώ στο πρώτο τρίμηνο έχασα, δεύτερο ανέκτησα το βάρος προ εγκυμοσύνης και τρίτο τρίμηνο έβαλα μόνο 6 κιλά. Γέννησα και έβαλα και άλλα επιπλέον γιατί επιτέλους μπορούσα να φάω :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω.ζυγιστηκα σημερα και εχω χασει 800 γραμμαρια.οποτε συνολικα εχω παρει 3,2 κιλα.φοβαμαι πολυ για το μωρο μηοως δεν παρει βαρος.τρωω μονο σπιτικο φαγητο αλλα τρωω.δεν ειναι οτι δεν τρωω.πως γινεται το μωρο να παχαινει θεωρητικα και γω να αδυνατιζω;λετε να επηρεαστει το μωρο;;την τεταρτη εχω γιατρο.τελευταια φορα 30 εβδομαδα ηταν 1400.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια ειναι προφανως αναλογα με τον κάθε οργανισμό όπως και το βάρος που είχε η κάθε μία πριν την εγκυμοσύνη..Κι όπως πολλές κοπέλες ανέφεραν, σημασία έχει να τρως σωστά και να μεγαλώνει το μωράκι...Τα κιλά δεν έχουν σχέση! <3

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, maria_tweety είπε:

Δεν μπορω να καταλαβω.ζυγιστηκα σημερα και εχω χασει 800 γραμμαρια.οποτε συνολικα εχω παρει 3,2 κιλα.φοβαμαι πολυ για το μωρο μηοως δεν παρει βαρος.τρωω μονο σπιτικο φαγητο αλλα τρωω.δεν ειναι οτι δεν τρωω.πως γινεται το μωρο να παχαινει θεωρητικα και γω να αδυνατιζω;λετε να επηρεαστει το μωρο;;την τεταρτη εχω γιατρο.τελευταια φορα 30 εβδομαδα ηταν 1400.

το σώμα σου έχει αποθέματα κ το μωρο αναπτύσσεται κανονικότατα, ότι χρειάζεται να πάρει θα το πάρει ασχέτως εάν εσυ παίρνεις βάρος.

και γω ενώ χάνω κιλά το μωρο αναπτύσσεται κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα! εμένα είναι ήδη 3500 κ γω έχω χάσει 4 με 5 κιλά.. δεν έχει σημασία να μην αγχώνεσαι! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , psilengo είπε:

το σώμα σου έχει αποθέματα κ το μωρο αναπτύσσεται κανονικότατα, ότι χρειάζεται να πάρει θα το πάρει ασχέτως εάν εσυ παίρνεις βάρος.

και γω ενώ χάνω κιλά το μωρο αναπτύσσεται κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα! εμένα είναι ήδη 3500 κ γω έχω χάσει 4 με 5 κιλά.. δεν έχει σημασία να μην αγχώνεσαι! 

Σε ευχαριστω πολυ. Με ηρεμησες. Εσυ που εχεις χασει τοσα κιλα η κοιλια σου ειναι μεγαλη;εμενα ειναι μικρουλα και σκεφτομαι οτι μπορει να παιζουν ρολο τα λιγα κιλα.ο γιατρος σου δεν σου εχει πει κατι για τα κιλα σου ε;

Link to comment
Share on other sites

έχω μια πολύ μικρή κοιλίτσα κ στη 1η μου εγκυμοσύνη είχα ακόμα μικρότερη.

για τη κοιλιά έχει σημασία ο σωματοτυπο της κάθε γυναίκας, εγώ είμαι ψηλή (1.78) κ έχω και τα κιλά μου κ περιφέρεια, οπότε είναι λογικο να χάνεται η κοιλιά μέσα σε όλα!

για τα κιλά δε μου είπε κάτι, από την στιγμή που το μωρο υπερηχογράφικα αναπτύσσεται σωστά δεν ανησυχεί..

απλά εγώ επειδή κάνω πολλούς εμετούς πρέπει να ενυδατωνομαι για να μην αφυδάτωθω!

κ γω στενοχωριομουν κ έλεγα πως θα μεγαλώσει, αλλά όπως με διαβεβαίωσε ο γιατρός μου το σώμα μας κ ο οργανισμός μας έχει αποθέματα κ το μωρο ότι χρειάζεται θα το λάβει!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...