Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απασχόληση μωρου 2,5 μηνών


Recommended Posts

πρίν από 3 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Τι καλοβολο μωρακι! Φτου φτου!:-D

 

Ο δικος μ αν δεν κουνουσα δεν έκλεινε μάτι! Νομίζω πως αν δεν συντρέχει κάποιος ιατρικός λόγος δηλαδή έλλειψη βάρους, ληθαργικοτητα, ανορεξία κτλ δεν υπάρχει και λόγος να ανησυχείς.  

  Μου θυμισες εμένα όταν τύχαινε να κοιμηθεί λίγες ώρες παραπάνω τσεκαρα να δω αν αναπνέει κ αναρωτιομουν αν είναι φυσιολογικό. Τώρα παρακαλαμε!:-D:P

Απο βαρος αλλο τιποτα! Ειναι 6570 και 63 εκ (χθες καναμε εμβολιο και τον μετρησαμε). Παντως συγκρινω γενικα με την κορη μου και αυτος ειναι πολυ πιο "βαρυς τυπος" να το πω. Ισως επειδη τα αγορια ειναι πιο μπουνταλαδες!! Εννοειται πως με βολευει ολο αυτο, ομως ακουω τοσα για την ψυχοκινητικη αναπτυξη των παιδιων και ειπα μηπως σχετιζεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 144
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Δηλαδή αυτό που κάνει που μπορεί να κάνει δυο συνεχόμενους μεσημεριανο-απογευματινούς ύπνους είναι φυσιολογικό; γιατί εγώ το ερμήνευσα ως αποτέλεσμα κούρασης. τώρα πχ θα ξυπνήσει κατά τις 7 και ήδη από τις 8.30 θα αρχίσει η νυχτερινή γκρίνια οπότε ετοιμαζόμαστε για μπανάκι μασαζάκι κλπ. 

 Είναι πολύ μικρό το μωρό, εννοείται ότι περίπου στις 2 ώρες εξαντλείται, χρειάζεται "επαναφόρτιση" με ύπνο....

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , CMES είπε:

Απο βαρος αλλο τιποτα! Ειναι 6570 και 63 εκ (χθες καναμε εμβολιο και τον μετρησαμε). Παντως συγκρινω γενικα με την κορη μου και αυτος ειναι πολυ πιο "βαρυς τυπος" να το πω. Ισως επειδη τα αγορια ειναι πιο μπουνταλαδες!! Εννοειται πως με βολευει ολο αυτο, ομως ακουω τοσα για την ψυχοκινητικη αναπτυξη των παιδιων και ειπα μηπως σχετιζεται.

Πιστεύω πως ο ύπνος θρέφει τα μωρά! Συγκεκριμένα έχω διαβάσει πως τον χρειάζονται τοσο  για να αποφορτιστουν και να επεξεργαστούν τα νέα ερεθίσματα όσο και για την αυξητική ορμόνη που  εκκρίνεται σε  μεγαλυτερες ποσότητες απ όταν είναι ξύπνια. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Deena είπε:

 

Θα ξαναρωτήσω, πού τον βάζεις να κοιμηθεί? Έχει ησυχία? Υπάρχει - όχι σε σένα συγκεκριμένα, αλλά γενικά - μια εντύπωση ότι το φυσιολογικό και αναμενόμενο είναι να έχουμε το μωρό να κοιμάται δίπλα μας στο σαλόνι, στην κουζίνα, με την τηλεόραση αναμμένη, με τα φώτα ανοιχτά, με το φως του ήλιου να μπαίνει μέσα κ.λπ. και όντως σε μερικά μωρά λειτουργεί και δεν υπάρχει κανένα θέμα, σε άλλα όμως όχι. Υπάρχουν μωρά πολύ ευαίσθητα στα εξωτερικά ερεθίσματα, που καλώς ή κακώς θέλουν ειδικές συνθήκες για να κοιμηθούν αρκετά.

 

Επίσης, σταμάτα τα πολλά πέρα δώθε, κουνήματα, τραγούδια κλπ, βλέπεις ότι δεν λειτουργούν αφού στην ουσία με το που σταματάς μετά από λίγο το μωρό ξυπνάει. Ξάπλωσέ τον κάτω όταν δεις ότι νυστάζει, δώσε του πιπίλα (αν παίρνει), χάιδεψέ τον ήρεμα, μίλα χαμηλόφωνα και περίμενε να κοιμηθεί.

Δεν τον ενοχλει τιποτα, ειναι τσεκαρισμενο. ουτε μαγειρεματα ουτε μουσικη ουτε τηλεφωνα ουτε τιποτα. εχω δοκιμασει κ στο κρεβατι του κ στο πορτ μπεμπε στην κουζινα. μου κανει εντυπωση πιυ το λες αυτο παντως γιατι παντου διαβαζω για τη διαφιρα ημερησιου κ νυχτερινου υπνου. κ το να τον αφησω κατω εχω δοκιμασει, δεν πιανει. κρινοντας απο σημερα μαλλον πρεπει να εχει μπει σε βαθυ υπνο πριν τον αφησω. θα δοκιμασω ετσι αυριο κι ας χασω τοση ωρα χωρις να κανω κατι. 

2 ώρες πρίν, Deena είπε:

 Είναι πολύ μικρό το μωρό, εννοείται ότι περίπου στις 2 ώρες εξαντλείται, χρειάζεται "επαναφόρτιση" με ύπνο....

κρινοντας απο τις αντιδρασεις του νομιζω οτι κ στη μιαμιση το θελει. απλως νομιζω οτι δν ειναι λογικο να ειναι ξυπνιος το πρωι 8-2 με δυο δελαλεπτους υπνους κ μετα να κοιμαται 5 ωρες σερι σχεδον. λογικα δεν θα επρεπε να ειναι μοιρασμενο;

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Αν όλη τη μέρα ασχολείσαι με το πότε θα κοιμηθεί το μωρό ή με το πώς δε θα κλάψει, θα τρελαθείς. Βάλε ένα πρόγραμμα δραστηριοτήτων για εσένα, με προφανώς ευελιξία για το μωρό. Πηγαίνετε κάθε πρωί μια μεγάλη βόλτα με τα πόδια, πηγαινε στο πάρκο, στο μπακάλικο, στο σουπερ μάρκετ, για ένα καφέ, στη γειτόνισσα. Βάλτε μουσική και χορέψτε, κάνε το μπάνιο όταν δεις και γκρινιάζει ή απλά βγάλε το στο μπαλκόνι για αλλαγή παραστάσεων. Και σταματα το άσκοπο πέρα δώθε όποτε κλαίει, θα τρελαθείς εσύ. Βάλε το στο μάρσιπο και κάνε κανονικές δουλειές και κανονικές βόλτες, βάλε το στο καρότσι ή σε μία κούνια για μωρα και κούνα το πέρα δώθε με το πόδι ενώ διαβάζεις ένα βιβλίο, άφησε το απλά δίπλα σου και χάιδευε του την πλάτη. Αν η μέρα περιστρέφεται γύρω από το να μη γκρινιάζει ποτέ το μωρό, απλά θα είσαι μεσα στα νεύρα και με ένα πολύ γκρινιάρικο μωρό.

Στο ριλαξ με κουνημα του αρεσει, αλλα το αφηνω για την ωρα της σντλησης. δεν θελω να βαρεθει τη δραστηριοτητα γιατι πρεπει οπωσδηποτε να καθεται εκει για 3-4 εικοσαλεπτα οου το αντεχει οριακα. τον μαρσιπο τον δοκιμαζω καθε μερα. καποιες φορες εχει κοιμηθει εκει. αλλες δυσανασχετει κ μενουμε στη δοκιμη. παντως πολλες δουλειες δεν εχω καταφερει να κανω ετσι. μουσικη κ χορο τα κανουμε και δουλευουν. με το μπαλκονι μου θυμιζεις τον αντρα μου που το λατρευει γιατι ειναι μεγαλη βεραντα με θεα τη θαλασσα. εγω τα μπαλκονια τα θεωρω περιττα γιατι κοβουν χωρο απο το σπιτι, χεχεχε! βγαινω μονο για να τη μπουγαδα κ για να το καθαριςω. Εξοδους για δουλειες δεν μπορω να κανω γιατι δεν εχω αυτοκινητο τα πρωινα και μενω εκτος πολης. Αυτα τα κανουμε το μεσημερι μαζι με τη βολτα. Μετα το Παςχα που θα ανοιξει ο καιρος γιατι ακομα εδω εχουμε μποφορ, θα αφηνει καποιες μερες ο αντρας μου το αυτοκινητο για να βγαινουμε. Αλλα το θεμα ειναι οτι δεν μου λειπουν εμενα δραστηριοτητες. Του μωρου του λειπουν. Βασικα 1 ωρα ας κοιμοταν να κανω καποιες δουλειες και μετα ας κανω το πρωι ολα τα υπολοιπα αργοσχολα. Εξαλλου κ στην αδεια που ειχα μεχρι να γεννησω το πρωι δεν εβγαινα για χαζολογημα, μονο για τιποτα ψωνια η δουλειες. Αλλα στην επαρχια μενω, ποση ωρα να σου παρουν οι δουλειες; Δεν ειμαι στο κεντρο του Μανχαταν!

 

  Αυτο το αγχος να μην γκρινιαξει το εχω γιατι δεν θελω να ειμαι ολη την ωρα απο πανω του αλλα ουτε να τον αφηνω πολυ μονο του. Σημερα ομως νομιζω οτι τον εκ ευρισα κ στενοχωρηθηκα πολυ που δεν ηθελε να κατσουμε αγκαλιτσα. Ενω αν τον παρει ο αντρας μου κουρνιαζει αμεσως κ ηρεμει. 

6 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Το μωρό προσαρμόζεται στη ζωή της οικογένειας και η οικογένεια στις ανάγκες του μωρού. Σκέψου τη ζωή που κάνεις αυτή τη στιγμή. Θα την άντεχες χωρίς  μωρό; Μία βόλτα γύρω από το τετράγωνο και αποσπασματικά δουλειές στο σπίτι; Ε, ούτε με ο μωρο θα την αντέξεις, απλά έτσι θα γίνει ο "μπαμπούλας" σου ο τρόμος μην το μωρό γκρινιάξει. Βγείτε από το σπίτι και πηγαίνετε κάπου που εσύ να θες να πας, να έχει κόσμο, δραστηριότητες κλπ. Και βρες τρόπο να μη βγάζεις κάθε φορά με το θήλατρο το επόμενο γεύμα, δεν είναι δυνατό να κάνεις κάτι τέτοιο. Χρειάζεσαι να είσαι πάντα μερικά γεύματα μπροστά, να μην έχεις αυτό το άγχος. Αν η ζωή σου είναι εγκλεισμός και φόβος μην χαθεί μία άντληση ανά 2-3 ώρες, πρέπει να σκεφτείς ή άλλο θήλαστρο, ή ενίσχυση με σκόνη, ή να μπει έστω και τώρα το μωρό στο στήθος. 

Εχω νοσοκομειακο θηλαστρο κ παρολα αυτα δεν εχω ξαταφερει ουτε καν τις αναγκες του μωρου να καλυψω. Τα μισα γευματα εχουν συμπληρωμα. Πως να βρεθω γευματα μπροστα; Στην καλυτερη αν ξυπνησω νωριτερα το πρωι βγαζω ενα εξτρα μπουκαλακι για την περιπτωση που βγουμε εκτος προγραμματος ή καμια βολτα. δεν εχω παντα ομως την αντοχη να το κανω αυτο. ευτυχως οι αποστασεις εδω ειναι μικρες. και στο πιο μακρινο χωριο του νησιου να παμε κ να κατσουμε για καφε η να τσιμπησουμε κατι, που αυτος θα κοιμαται με το αυτοκινητο, μπορει να βολευτουμε εχοντας απλως μαζι μας ενα μπουκαλι γαλα κ στην επιστροφη ας πιει κ ενα ολοκληρο σκονη αν ειναι αναγκη. γι αυτο κ συνεχιζω τις αντλησεις παρολο που δεν εχω τα αποτελεσματα που φανταζομουν. εξαλλου περασαν ηδη τρεις μηνες. σε ενα μηνα ληγει η ενοικιαση. αν δεν προχωραει, δεν την ανανεωνω κ κραταω το μικρο δικο μου θηλαστρο μεχρι να τελειωσει το γαλα. αν εχω ακομα γαλα μεχρι τοτε, που μπορει κ να μην εχω, αν δεν μπορω να κανω αντλησεις συστηματικα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 hours ago, Έσπερος said:

Αυτό με τις δουλειές πάντως που το λέτε έτσι άνετα, δεν το καταλαβαίνω! Δηλαδή μπορεί να είστε όλο το πρωί σπίτι και να μην το τακτοποιήσετε; Δεν έχω και απαιτήσεις, να στρώσω κρεβάτια, να ασχοληθώ με τα πλυντήρια και να τακτοποιήσω νεροχύτη. Αυτά μόνο. Εντάξει, αυτά παλεύονται γιατί δεν κρατάει ώρα το καθένα, λίγο από δω λίγο απο κει μπορώ να τα κάνω κ να τα διακόπτω αν δω ότι βαριέται εκεί που τον έχω. Εξάλλου την ώρα που τις κάνω του μιλάω, του δείχνω τα πράγματα, κάνω θορύβους κλπ. Αλλά έχω μια απορία: πότε μαγειρεύετε; το βράδυ που είναι σπίτι οι άντρες σας για να τα απασχολούν; γιατί δεν τολμάτω να βάλω στη μέση μαγείρεμα, μην με διακόψει. εννοώ κανονικό μαγείρεμα, όχι να ζεστάνω το φαγητό ή να βράσω ρύζι ή μακαρόνια. Μόνο σαλάτα κόβω κ έχει τύχει πόσες φορές να τα αφήσω στη μέση -κ χωρίς καθαρό νεροχύτη δεν μπορώ, αφού πλένω κ αποστειρώνω θήλαστρα κ μπιμπερό η κουζίνα πρέπει να είναι πάντα καθαρή για λόγους υγιεινής. 

Εφόσον κοιμάται αρκετά το βράδυ και το πρωί  και ξυπνάει 8:30-9 γιατί δεν τα κάνεις αυτά πριν ξυπνήσει ? Ως εναλλακτική το προτείνω έτσι ώστε όταν ξυπνάει να  έχεις τακτοποιήσει όλα τα υπόλοιπα και να μπορείς να αφιερώσεις όλο το υπόλοιπο της ημέρας σε εκείνο.

Μπορείς να μαγειρέψεις το βράδυ για την επομένη, αφού κοιμηθεί το παιδί, για να μπορείς να μαγειρεύεις με την άνεση σου. Γενικά προσπάθησε τα πρακτικά όπως μαγείρεμα-δουλειές να τα κάνεις ή αφού κοιμηθεί το παιδί το βράδυ  ή πριν ξυπνήσει το πρωί, έτσι θα ρολάρει καλύτερα η ημέρα σου.

Επεξεργάστηκαν by kotsifikos
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , kotsifikos είπε:

Εφόσον κοιμάται αρκετά το βράδυ και το πρωί  και ξυπνάει 8:30-9 γιατί δεν τα κάνεις αυτά πριν ξυπνήσει ? Ως εναλλακτική το προτείνω έτσι ώστε όταν ξυπνάει να  έχεις τακτοποιήσει όλα τα υπόλοιπα και να μπορείς να αφιερώσεις όλο το υπόλοιπο της ημέρας σε εκείνο.

Μπορείς να μαγειρέψεις το βράδυ για την επομένη, αφού κοιμηθεί το παιδί, για να μπορείς να μαγειρεύεις με την άνεση σου. Γενικά προσπάθησε τα πρακτικά όπως μαγείρεμα-δουλειές να τα κάνεις ή αφού κοιμηθεί το παιδί το βράδυ  ή πριν ξυπνήσει το πρωί, έτσι θα ρολάρει καλύτερα η ημέρα σου.

Το συμμαζεμα το κανω συχνα. ομως μιλις κοιμηθει πρεπει να βγαλω γαλα για το νυχτερινο γευμα κ μα κοιμηθω γρηγορα γιατι το ξυπνημα-ταισμα-ρεψιμο-αντληση κραταει τουλαχιστον 1.30 ωρα, μπορει και 2. Οποτε καποτε πρεπει να κοιμηθω, αν τη νυχτα εχω δυο ξυπνηματα της 1.5 ωρας το καθενα!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος said:

Το συμμαζεμα το κανω συχνα. ομως μιλις κοιμηθει πρεπει να βγαλω γαλα για το νυχτερινο γευμα κ μα κοιμηθω γρηγορα γιατι το ξυπνημα-ταισμα-ρεψιμο-αντληση κραταει τουλαχιστον 1.30 ωρα, μπορει και 2. Οποτε καποτε πρεπει να κοιμηθω, αν τη νυχτα εχω δυο ξυπνηματα της 1.5 ωρας το καθενα!

Τον κύκλο ξύπνημα-τάισμα-ρέψιμο-άντληση τον έκανα και εγω για κάποιο καιρό, όταν έβλεπα οτι δεν είχα αντοχές ξύπναγα τον άντρα μου να ταίσει τον μικρό και να κάνω εγώ την άντληση. Το τάισμα το κάνει και ο πατέρας εφόσον είναι με μπιμπερό...

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

 

 

δεν νομιζω οτι του λειπει η κουραση παντως. ο υπνος του λειπει. νομιζα στην αρχη οτι ξυπναει απο τις γουλιες αλλα δεν μοορει να ειναι μονο αυτο.

 

Συμφωνω, δεν θα το έλεγα κούραση, αλλα για να ειναι πιο ποιοτικος κ αποτελεσματικος ο υπνος του καλο είναι να εχει προηγηθει ενα "προγραμμα" εντονο σε ερεθίσματα, δηλ οχι μονοτονο και όχι με άγχος απο την πλευρα σου. Παιξτε, χορέψτε, πηγαίνετε βόλτα κλπ κλπ χωρίς να σκέφτεσαι τον ύπνο του. Και όταν έρθει η ωρα που νυστάζει, άλλαξε περιβάλλον και ηρέμησέ τον

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

μου κανει εντυπωση πιυ το λες αυτο παντως γιατι παντου διαβαζω για τη διαφιρα ημερησιου κ νυχτερινου υπνου.

Ναι κι εγώ διάβαζα διάφορα και κατεληξα στο συμπέρασμα πως για το δικό μου παιδί ήταν καλύτερα να κοιμάται στην κούνια του (το κατάλαβα έξι μηνών που κατήργησα την καλαθουνα) με χαμηλωμένα ρολά και κλειστή την πόρτα του. Άκουγε τους ήχους της μέρας αλλά όχι τόσο καθαρά όσο να αναστατωθει. Το βράδυ έτσι κι αλλιώς οι ρυθμοί του σπιτιού πέφτουν και επικρατεί σχετικά σκοτάδι οπότε γίνεται αντιληπτή νομίζω ή διαφορά.

 

10 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

το μπαλκονι μου θυμιζεις τον αντρα μου που το λατρευει γιατι ειναι μεγαλη βεραντα με θεα τη θαλασσα

Εμένα πάλι με ειχε βολεψει πολύ ή βεράντα. Τόσο μικρό τον έβαζα στο μάρσιπο και έπαιρνε τον αέρα του χωρίς να παίρνω τους δρόμους πχ το μεσημέρι ή αργά το απόγευμα!

 

10 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Πως να βρεθω γευματα μπροστα;

Μάλλον οι άντλησεις σου δεν είναι συστηματικές. Νομίζω πως για σίτιση με αποκλειστικά μητρικό  χρειάζεται τουλάχιστον να βγαζεις γάλα στο τρίωρο και μία βραδυνή έστω άντληση. Αν ενδιαφέρεσαι ψάξε σχετικές πληροφορίες στο διαδίκτυο. Παλιά είχα διαβάσει το πρωτόκολλο και στο φόρουμ. Ή @mama16 ίσως μπορούσε να σε βοηθήσει μιας και αντλουσε όλα τα γεύματα του μωρού της για ένα χρόνο. 

 

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

τη νυχτα εχω δυο ξυπνηματα της 1.5 ωρας το καθενα

Εγώ θηλασα και δεν περνούσα τόσο χρόνο το βραδυ. Μου φαίνεται εξαντλητικό. Αλήθεια γιατι μενετε ξυπνιοι τόσο πολύ ώρα? Οταν έδινα συμπλήρωμα μέχρι 20 ημερών θυμάμαι ταιζα και αν δεν ρευοταν μετά από ένα τέταρτο τον άφηνα κατω! Έτσι μου είχε πει ο παιδίατρος! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Ναι κι εγώ διάβαζα διάφορα και κατεληξα στο συμπέρασμα πως για το δικό μου παιδί ήταν καλύτερα να κοιμάται στην κούνια του (το κατάλαβα έξι μηνών που κατήργησα την καλαθουνα) με χαμηλωμένα ρολά και κλειστή την πόρτα του. Άκουγε τους ήχους της μέρας αλλά όχι τόσο καθαρά όσο να αναστατωθει. Το βράδυ έτσι κι αλλιώς οι ρυθμοί του σπιτιού πέφτουν και επικρατεί σχετικά σκοτάδι οπότε γίνεται αντιληπτή νομίζω ή διαφορά.

 

Εμένα πάλι με βολεψει πολύ ή βεράντα. Τόσο μικρό τον έβαζα στο μάρσιπο και έπαιρνε τον αέρα του χωρίς να παίρνω τους δρόμους πχ το μεσημέρι ή αργά το απόγευμα!

 

Μάλλον οι άντλησεις σου δεν είναι συστηματικές. Νομίζω πως για σίτιση με αποκλειστικά μητρικό γάλα χρειάζεται τουλάχιστον να βγαζεις γάλα στο τρίωρο και μία βραδυνή έστω άντληση. Αν ενδιαφέρεσαι ψάξε σχετικές πληροφορίες στο διαδίκτυο. Παλιά είχα διαβάσει το πρωτόκολλο και στο φόρουμ. Ή @mama16 ίσως μπορούσε να σε βοηθήσει μιας και αντλουσε όλα τα γεύματα του μωρού της για ένα χρόνο. 

 

Εγώ θηλασα και δεν περνούσα τόσο χρόνο το βραδυ. Μου φαίνεται εξαντλητικό. Αλήθεια γιατι μενετε ξυπνιοι τόσο πολύ ώρα? Οταν έδινα συμπλήρωμα μέχρι 20 ημερών θυμάμαι ταιζα και αν δεν ρευοταν μετά από ένα τέταρτο τον άφηνα κατω! Έτσι μου είχε πει ο παιδίατρος! 

οταν το μωρο ετρωγε 10-11 γευματα εκανα τοσες αντλησεις ακριβως. καθε δυο ωρες κ το βραδυ τρεις. μετα αραιωσαμε στα 7-8 γευματα αλλα τοτε αρχισε κ να μενει ξυπνιος οποτε οι αντλησεις επεσαν στις 8. δεν προλαβαινα συχνοτερα. καποια στιγμη ειχε παει στα 6-7 γευματα κ ειχα καταφερει να ειμαι ενα μπουκαλακι μπροστα ομως τωρα τα ξανακαναμε 8 φια να μη φουςκωνει με τα μεγαλα αραια. μπουκαλι μπριστα σημαινει βεβαια 3/4 γευματος. κ κανω σιγουρα δυο νυχτερινες αντληςεις. ημουν σχολαστικοτατη στο προγραμμα των αντλησεων μεχρι που σταματησε τον υπνο. τωρα πια σταματαω στα μισα η πριν καν αρχισει να βγαινει γαλα, το ξαναπιανω μετα, ή κανω μονο 10 λεπτα κ δεν αδειαζει το στηθος κλπ. ειναι αδυνατον να κανω κατι καλυτερο τα πρωινα που ειμαι μονη μου. αλλα κ το απογευμα ο αντρας μου μπορει να εχει σουπερμαρκετ, εξωτερικες διυλειες, μαγειρεμα, δεν ειναι παντα ευκολο να τον απαςχολει καθε φορα τη δεδομενη ωρα, η οποια ειναι κ εκτος προγραμματος παντα λογω της απογευματινης γκρινιας η των κολικων οταν ειχε. μεχρι κ να αντλω καθε 1.5 ωρα το βραδυ ειχα δοκιμασει για να μην εχω αγχος τη μερα, αλλα δεν γινοταν.

 

τα ξυπνηματα κρατανε τοσο γιατι: να ετοιμασω το συμπληρωμα, αν χρειαζεται, να τον ξυπνησω, να δωσω ενα μπουκαλι, να δωσω δευτερο μπουκαλι, συνηθως το βραδυ τρωει ατσαλα κ αργει, περναει μιση ωρα. να τον βαλω να ρευτει κ να τον κρατησω μιση ωρα ορθιο, πηγε μια. ευτυχως κοιμαται αμεσως, εκτος απο λιγες εξαιρεσεις. μετα να κανω αντληση 20 λεπτα τουλαχιστον κ να ετοιμασω αποστειρωτη, να τη η μιαμιση. χθες πχ κοιμηθηκε 9.30. εφαγα, εκανα κατι δουλιτσες, εκατσα να βγαλω γαλα, δεν ειχα πολυ. ξαπλωσα λιγο κ σηκωθηκα στις 11. 11.30 κοιμηθηκα μεχρι 1. τον ταισα, ευτυχως δσν ειχε πολυξυπνησει, λιγο μετα τις δυο κοιμηθηκα. 4 κ κατι ξυπνησε κ μαλιστα κεφατος. πηγε πεντεμιση μεχρι να κοιμηθει. μετα δεν αντεχα, επεσα για υπνο κ σηκωθηκα 6.30 για την αντληση. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , kotsifikos είπε:

Nα σε ρωτήσω κάτι??γιατί κάνεις άντληση και βάζεις το μωρό στο στήθος? θα σου γίνουν όλα πιο εύκολα έτσι!

Αυτό που κάνεις είναι πολύ πιο κουραστικό.

 

δεν τον βαζω στο στηθος. σταματησα τις προσπαθειες πολυ γρηγορα γιατι δεν μπορουσε να φαει. απλως εκανα το λαθος να ακουσω την παιδθατρο που με απετρεψε απο την αποκλειστικη αντληση κ δεν πηρα νοσοκομειακο απο την αρχη. παλευα περιπου ενα μηνα με το swing κ μαλιστα το μονο. γιατι πιστευα ακομα οτι οταν το μωρο παρει βαρος κ προσπαθησουμε θα μπορει να θηλασει. μαλλον τοτε εγινε η ζημια απο το ακαταλληλο θηλαςτρο. αλλα με το νοσοκομειακο δεν ειδα θεαματικη βελτιωση περα απο το κερδος του χρονου της ταυτοχρονης αντλησης. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

γαλα, το ξαναπιανω μετα, ή κανω μονο 10 λεπτα κ δεν αδειαζει το στηθος

Είσαι ενημερωμένη λοιπόν! Αυτό όμως το μερικό άδειασμα που κάνεις (γιατί δεν έχεις το χρόνο προφανώς) δίνει λανθασμένο μήνυμα στο στήθος πως και με αυτά τα μλ που έβγαλε είναι οκ το μωρό άρα δεν χρειάζεται περισσότερο γάλα. Ίσως εκτός απ τις λιγότερες άντλησεις να είναι και αυτός ο λόγος που δεν μπορείς να είσαι γεύματα μπροστά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Είσαι ενημερωμένη λοιπόν! Αυτό όμως το μερικό άδειασμα που κάνεις (γιατί δεν έχεις το χρόνο προφανώς) δίνει λανθασμένο μήνυμα στο στήθος πως και με αυτά τα μλ που έβγαλε είναι οκ το μωρό άρα δεν χρειάζεται περισσότερο γάλα. Ίσως εκτός απ τις λιγότερες άντλησεις να είναι και αυτός ο λόγος που δεν μπορείς να είσαι γεύματα μπροστά. 

Μα τους λογους τους ξερω! Αλλα δεν υπαρχουν ευνοϊκοτερες συνθηκες, τι να κανω! οποτε μπορω βαζω καμια σφηνα για να ολοκληρωσω την αντληση αλλα αυτο δεν γινεται συχνα. 

 

τελος παντων φυγαμε απο το θεμα. αυτη τη στιγμη νομιζω οτι εχω κανει το μωρο δυστυχισμενο. ολο κλαιει. κανω το ενα, κανω το αλλο, κανω το παραλλο. τιποτα. γκρινια κ καραπονο χθες κ σημερα. κ φυσαει παρα πολυ για να τον παω βολτα.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Έσπερος είπε:

τα ξυπνηματα κρατανε τοσο γιατι: να ετοιμασω το συμπληρωμα, αν χρειαζεται, να τον ξυπνησω, να δωσω ενα μπουκαλι, να δωσω δευτερο μπουκαλι, συνηθως το βραδυ τρωει ατσαλα κ αργει, περναει μιση ωρα. να τον βαλω να ρευτει κ να τον κρατησω μιση ωρα ορθιο, πηγε μια. ευτυχως κοιμαται αμεσως, εκτος απο λιγες εξαιρεσεις. μετα να κανω αντληση 20 λεπτα τουλαχιστον κ να ετοιμασω αποστειρωτη, να τη η μιαμιση. χθες πχ κοιμηθηκε 9.30. εφαγα, εκανα κατι δουλιτσες, εκατσα να βγαλω γαλα, δεν ειχα πολυ. ξαπλωσα λιγο κ σηκωθηκα στις 11. 11.30 κοιμηθηκα μεχρι 1. τον ταισα, ευτυχως δσν ειχε πολυξυπνησει, λιγο μετα τις δυο κοιμηθηκα. 4 κ κατι ξυπνησε κ μαλιστα κεφατος. πηγε πεντεμιση μεχρι να κοιμηθει. μετα δεν αντεχα, επεσα για υπνο κ σηκωθηκα 6.30 για την αντληση. 

 

Στην θέση σου θα έκανα τα εξής :

 

1) Δεν θα τον ξύπναγα σε καμία περίπτωση για να φάει. Νομίζω ότι έχεις πεί ότι αν τον αφήσεις θα ξυπνήσει μόνο μια φορά μέσα στη νύχτα, κράτα το έτσι. Κι εγώ είχα τον γιο μου με παλλινδρόμηση, 3 μηνών δεν τάιζα πια μέσα στη νύχτα.

 

2) Βάλε τον σύζυγο στο παιχνίδι για το βραδυνό τάισμα, δεν είναι δυνατόν να ζεσταίνεις το μητρικό, να φτιάχνεις συμπλήρωμα, να κοιμίζεις, να αντλείς, να πλένεις, να αποστειρώνεις ΌΛΑ ΕΣΥ. Για ακόμη μεγαλύτερη εξοικονόμηση χρόνου, προσωπικά θα έβαζα τον μπαμπά να δώσει ένα μπουκάλι μόνο φόρμουλα το βράδυ και την ίδια ώρα θα αντλούσα - έπλενα - αποστείρωνα. Σε 45' θα κοιμάστε πάλι όλοι!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δυστυχισμένο μη φοβάσαι, ένα μικρό πλάσμα είναι που δεν έχει άλλο τρόπο επικοινωνίας από το κλάμα.

Άσε το κινητό στην άκρη, παράτα το ίντερνετ, πάρτο αγκαλίτσα, βάλε ωραία μουσικούλα, λινκιστείτε παρέα, πάρε βαθιές ανάσες, χαλάρωσε εσύ πρώτα, μετέφερε το στο μωράκι σου. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vtgian είπε:

@esperos έχω μια γνωστή που λέει οτι εχει το πιο δυσκολο μωρό όλου του κόσμου και ότι η ίδια είναι μάλλον η πιο άχρηστη μαμά όλου του κόσμου. Θα προσπαθήσω να σου μεταφέρω τις σκέψεις της.

Είναι μονίμως στη τσίτα, από τη γέννηση του. Παρακολουθει τι τρώει, πόσο τρώει, γιατί το ένα, γιατί το άλλο, μήπως κοιμάται πολύ, μήπως λίγο, έχει ρουτίνα, μήπως κάνει κάτι στραβά και δεν έχει σωστή ρουτίνα, μήπως βαριέται, μήπως παρα αναστατώνεται, να το αφήσει κάτω 10 λεπτά αφού κοιμηθεί, 15; 20; μήπως δεν πρέπει να το αφήσει κάτω; μήπως αν το κρατήσει μετά κολλήσει επάνω της; και αν δεν το αφήσει πότε θα συμμαζέψει λιγάκι; να το βγάζει έξω; και άμα κρυώσει; μήπως όμως βαριέται όλη την ημέρα μέσα; Και γιατί ξυπνάει τόσο συχνά; γιατί κλαίει; τι κάνει λάθος; κάνει κάτι σωστό; Έχει διαβάσει ένα σωρό βιβλία, έχει ρωτήσει ένα σκασμό ανθρώπους. Και αυτό το ψυχικό σκαμπανεύασμα συνεχίζεται όσο μεγαλώνει το παιδί, απλά αλλάζει το αντικείμενο ανησυχίας. Πόσα ml πρέπει να φάει; 250; 300; έφαγε μόνο 100; γιατί; Να του δώσω το κινητό; να μη του το δώσω; πόσα λεπτά είναι επικίνδυνα; 10; 20; Πειράζει που του φέρνουν πολλά δώρα; μήπως γίνει κακομαθημένο; Να του δώσω γλυκό; Γιατί δε μιλάει ακόμα; άλλα μιλάνε ήδη; μήπως όμως περιμένω πολλά από το παιδί μου; 

Άγχώθηκες; εγώ και μόνο που τα ακούω και τα διαβάζω. 

Πιστεύεις πραγματικά ότι όλη αυτή τη ψυχική αναστάτωση μένει μόνο στο μυαλό της μάνας ; Πόσο "δύσκολο" είναι πραγματικά το παιδί από ιδιοσυγκρασία και πόσο απλά αντιδρά στο χάος που επικρατεί στον ψυχισμό της μαμάς του, που είναι ίσως το μοναδικό σημείο αναφοράς του;

 

Η συγκεκριμένη μαμά βλέπει τα πάντα γύρω από το παιδί και όχι το ίδιο το παιδί. Δεν ξέρω τι ψυχολογικά τραύματα και ποια συσωρρευμένη καταπίεση οδηγεί κάποιες μαμάδες να νιώθουν τόσο άβολα όταν τα πράγματα δεν πάνε by the book, και καλώς η κακώς ένα μωρό είναι το πιο απρόβλεπτο πράγμα του κόσμου.Διαβάζοντας τα μηνύματά σου, πραγματικά μου την θύμισες πολύ έντονα και ειλικρινά στεναχωρέθηκα. Γιατί καμιά μαμά δε θα έπρεπε να νιώθει τόσο χαμένη και αβοήθητη.

 

Κάνε ένα βήμα πίσω. Πάρε μια αναπνοή. Έχεις ένα υγιές μωράκι. Κλαίει λίγο παραπάνω αυτό το διάστημα. Πολλά μωρά κλαίνε λίγο παραπάνω. Κάποια δεν τα ακούς. Ισως περνάει άλμα. Ίσως το αγχώνεις που αγχώνεσαι. Μπορεί από την άλλη να είναι πιο γκρινιάρικο από άλλα. Δεν είσαι εσύ υπεύθυνη για όλα. Πάρε το αγκαλίτσα και άφησε τις σκέψεις σου στην άκρη. Είσαι ένας έξυπνος άνθρωπος, έχεις έναν καλό σύντροφο, θα μεγαλώσετε ένα υπέροχο παιδί. Σήμερα μπορεί η μέρα του να ήταν δύσκολη. Είναι έξω από τη κοιλιά σου λιγότερο από ότι ήταν μέσα! Και εσύ δεν είσαι κάθε μέρα καλά, σωστά; Αύριο καινούρια μέρα, πάρ'το από την αρχή. Και φρόντισε λιγάκι τον εαυτό σου, είναι σημαντικό.

Ειλικρινα στο μυαλο μου εισαι! Δεν ξερω γιατι με πιανει τοσο αγχος. Ειλικρινα εδω κ 3 εβδομαδες τα πρωινα δεν ξερω τι να κανω. Σιγουρα εχω μεταδωσει αγχος. Το μωρο δεν με θελει πια για παρηγορια. Οπως και να τον πιασω τον εκνευριζει. τον πιανει ο αντρας μου, ηρεμει στο λεπτο. 

Link to comment
Share on other sites

@Έσπερος είστε ακόμη σε μια φάση προσαρμογής με το μωρό ,τίποτα δεν είναι εύκολο ούτε για εσάς ούτε για εκείνο. Τώρα "γνωρίζεστε" . Το κλαμα και η ένταση που έχει δικαιολογούνται γιατί ακολουθεί πρωτόγνωρους για εκείνο ρυθμούς. Το άγχος πάλι δικαιολογει και εσάς καθώς ένας νέος μικρός άνθρωπος άλλαξε τους ρυθμούς σας.

Ζήσε την κάθε στιγμή με το μωρό μιας και δεν εργάζεσαι τώρα, ειναι μήνες στην ζωή του ανθρώπου που δεν γυρίζουν πίσω...

Σε λίγο καιρό , που θα μεγαλώσει λίγο, θα αναπολείς τις στιγμές αυτές και τις μικρές εντάσεις του θα τις έχεις προσπεράσει από την μνήμη.

Πολλές φορές τα μωρά θέλουν αλλαγή χεριών για να ηρεμούν, αυτό δεν σημαίνει ότι εσύ δεν κάνεις κάτι καλά.

Αν κάτι σε αγχωνει προσπάθησε να το συγκεκριμενοποιησεις, είναι η άντληση , ειναι το κλάμα, είναι κάτι άλλο και να  το βάλεις σε δεύτερη μοίρα.

 

Link to comment
Share on other sites

Το οτι ηρεμει μαζι του ίσως συμβαίνει γιατί ο άντρας σου δεν είναι τόσο φορτισμένος όσο εσύ. 

 

Δε σου μιλάω εκ του ασφαλούς. Υπήρξαν (και υπάρχουν ακόμα δυστυχώς) φάσεις που είμαι η μαμά που σου περιέγραψα. Το πρώτο τρίμηνο του μωρού μου είναι μια θολή ανάμνηση. Είχε και η δικιά μου κολικούς και γενικά ήταν ένα αρκετά δραστήριο μωρό. Παρένθεση, τις προάλλες βρέθηκα με μια μαμά με μωρό 10 μηνών το οποίο για 3 ώρες άλλαζε χέρια, δεν έβγαλε μια φορά ένα κιχ, χαμογελούσε σε όλους, τόσο βολικό που εκνευρίστηκα :-D Με τη δική μου αυτό δε συνέβη ποτέ! Μα ποτέ όμως!

 

Χρειάζεσαι βοήθεια και ξεκούραση, όσο και αν δεν το καταλαβαίνεις. Εχεις καθολου χρονο μόνο για εσενα; εστω να κανεις ενα μπανιο με την ησυχία σου;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vtgian είπε:

Το οτι ηρεμει μαζι του ίσως συμβαίνει γιατί ο άντρας σου δεν είναι τόσο φορτισμένος όσο εσύ. 

 

Δε σου μιλάω εκ του ασφαλούς. Υπήρξαν (και υπάρχουν ακόμα δυστυχώς) φάσεις που είμαι η μαμά που σου περιέγραψα. Το πρώτο τρίμηνο του μωρού μου είναι μια θολή ανάμνηση. Είχε και η δικιά μου κολικούς και γενικά ήταν ένα αρκετά δραστήριο μωρό. Παρένθεση, τις προάλλες βρέθηκα με μια μαμά με μωρό 10 μηνών το οποίο για 3 ώρες άλλαζε χέρια, δεν έβγαλε μια φορά ένα κιχ, χαμογελούσε σε όλους, τόσο βολικό που εκνευρίστηκα :-D Με τη δική μου αυτό δε συνέβη ποτέ! Μα ποτέ όμως!

 

Χρειάζεσαι βοήθεια και ξεκούραση, όσο και αν δεν το καταλαβαίνεις. Εχεις καθολου χρονο μόνο για εσενα; εστω να κανεις ενα μπανιο με την ησυχία σου;

Οταν κοομοταν το πρωι σαφως κ ημουν πιο χαλαρη κ για δουλειες κ για χαζολογημα ακομα κ κανενα τηλεφωνο. Αλλα κ τωρα ειτε θα κοιμηθω το μεσημερι ειτε θα ξυπνησω νωριτερα το πρωι να παρω πρωινο κ να κανω μπανιο με ηρεμια, κ το βραδυ χαλαρωνουμε λιγο με τον αντρα μου. επισης οσο κ αν σας φαινεται αστειο, η ωρα των μεταμεσονυχτθων αντλησεων εχει γινει ο αγαπημενος μου προσωπικος χρονος! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Οταν κοομοταν το πρωι σαφως κ ημουν πιο χαλαρη κ για δουλειες κ για χαζολογημα ακομα κ κανενα τηλεφωνο. Αλλα κ τωρα ειτε θα κοιμηθω το μεσημερι ειτε θα ξυπνησω νωριτερα το πρωι να παρω πρωινο κ να κανω μπανιο με ηρεμια, κ το βραδυ χαλαρωνουμε λιγο με τον αντρα μου. επισης οσο κ αν σας φαινεται αστειο, η ωρα των μεταμεσονυχτθων αντλησεων εχει γινει ο αγαπημενος μου προσωπικος χρονος! 

 

Υπάρχει κάτι που να ευχαριστιέσαι με το μωρό; Δεν μπορεί να μεγαλώνεις ένα παιδί και να τρέμεις ότι είναι ξύπνιο γιατί ο,τι σε ηρεμεί γίνεται χωρίς το παιδί. Πρεπει να βρεις πώς θα οργανώσεις την καθημερινότητά σου με το παιδί, όχι όταν το παιδί δε χρειάζεται προσοχή. Αντικειμενικά, φυσικά και είναι δύσκολο να προσαρμοστείς στη ζωή του γονιού. Από την άλλη, πραγματικά είστε σε μία εύκολη κατάσταση σε σχέση με εργαζόμενους με πολύ πιο δύσκολα ωράρια, με πολλά παιδιά, με θέματα υγείας κλπ, με ένα ρυθμό ζωής που δεν πρέπει να είναι ιδιαίτερα εντατικός από όσο περιγράφεις. Πρέπει να σκεφτείς τι είναι αυτό που σε "πελαγώνει". Ενα μωρό, δόξα τω Θεώ υγιές, μία επαρχιακή πόλη, μεγάλη και πληρωμένη άδεια μητρότητας, σύζυγος με δουλειά που του επιτρεπει φαντάζομαι να εχει αρκετό ελεύθερο χρόνο, συντήρηση σπιτιού για ουσιαστικά μόνο δύο ενήλικες, καταλαβαίνεις ότι είναι συνθήκες ευτυχώς όχι δύσκολες, που θα έπρεπε να μπορείς να τις χαρείς. Εχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο επιλόχειας κατάθλιψης; Η συνεχής αγωνία νομίζω είναι από τα τυπικά συμπτώματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ταιζα αποκλειστικά με το θηλαστρο την μικρή αλλά απ ότι έχει πει η @Έσπερος το παιδάκι της πίνει παρά πολύ γάλα σε αντίθεση με την δικιά μου που το γάλα μ όχι μόνο της έφτανε αλλά το πετουσα κιόλας. Πόσο γάλα πίνει εσένα ημερησίως?? Το ότι δεν αδειάζεις σωστά το στήθος είναι το πρόβλημα το ότι δεν βγάζεις παραπάνω γάλα αλλά αυτό το ξέρεις ήδη. Μασάζ στο στήθος κάνεις?? Εγώ πχ αν την ώρα που εβγαζα με το θηλαστρο δεν το πιεζα με το άλλο χέρι δεν εβγαζα γάλα. Όσον αφορά το άλλο θέμα που ειπες μην αγχωνεσαι έτσι είναι η ηλικία αυτή, κλαίει όλη την ώρα. Μην αγχωνεσαι μια χαρά είσαι εσύ σαν μαμά!!

Link to comment
Share on other sites

Ειχε φτασει καποια στιγμη πριν καν γινει 2 μηνων να πινει κοντα στα 1000. Εγω εβγαζα κατι παραπανω απο 700 στις πολυ καλες μερες και 650-700 τις περισσοτερες. Μετα μας ειπε η παιδιατρος να προσεξουμε απο τη στιγμη που πηρε βαρος κ ομαλοποιηθηκε η αναπτυξη του, μην τρωει λαιμαργα. Ετσι σιγα σιγα επεσε στα 750-800 τα οποια εχει αρχισει παλι να ξεπερναει. Εκει θα ημουν στο τσακ να τον φτασω αν εκανα αντληση με κ κσλες συνθηκες. 2-3 γευματα, αργα το βραδυ κ νωρις το πρωι, ειναι απο δικο μιυ γσλα γιατι το νγαζω με ησυχια κ εχει περασει κ χρονος μεταξυ αντλησεων. Τωρα παραγγεθλα σνταλλακτικη μεμβρανη κ βαλβιδα που διαβασα οτι κσλο ειναι να σντικαθιστας στο διμηνο, μηπως κ δω αςπρη μετα. μαλαξεις κανω παντα. κ δωτογραφιες του μωρου κοιταζω κ ντουζ κανω πριν αν προλαβαινω ή κομπρεσες και το απαισιο τσαι θηλαςμου πινω κ αλλα ματζουνια, καψουλες τριγωνελλας παιρνω, power pumping δοκιμασα, δεν μενει κατι αλλο νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...