Recommended Posts

πρίν από 43 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Εγω αν δεν ειχε ανησυχητικο βαρος δεν θα το ξυπνουσα. Αφου δεν ξυπναει με τα χερια του, τυχερη εισαι! Εμενα αν τυχαινε και πηγαινε το χερι στο προσωπο (και μεχρι 13-14 μηνων, οχι τωρα για 50 ημερων μωρο!) ηταν σχεδον σιγουρο οτι θα ξυπνουσε. Κι αυτος ειναι ενας απο τους λογους που τα φασκιωνουν.

Για προβλημα με το βαρος ουτε να το συζητας! Ειναι 6200 και 62 εκατοστα! Παμε για ομαδα μπασκετ! Ομως ειναι πολυ υπναρας! Παει η αδερφη του πανω απο την καλαθουνα την ωρα που κοιμαται και τον ξεσκεπαζει και προσπαθει να τον σηκωσει αγκαλια κι αυτος δεν ξυπναει με τιποτα!

6imop2.pngRmpfp3.png

Διαφημίσεις

1 hour ago, CMES είπε:

Για προβλημα με το βαρος ουτε να το συζητας! Ειναι 6200 και 62 εκατοστα! Παμε για ομαδα μπασκετ! Ομως ειναι πολυ υπναρας! Παει η αδερφη του πανω απο την καλαθουνα την ωρα που κοιμαται και τον ξεσκεπαζει και προσπαθει να τον σηκωσει αγκαλια κι αυτος δεν ξυπναει με τιποτα!

Και δεν χαίρεσαι? Αν δεν έχετε πρόβλημα βάρους μην το ξυπνάς ,άφησε το να σου δείξει μόνο του τι θέλει.

@xaroumenh mama πραγματι ειχε ενοχλησεις απο τα υγρα που δν παρατηρουσα επειδη ημουν επικεντρωμενη στο οτι ξυπνουσε. ευτυχως υποχωρησσν αλλα τωρα εχω αυστηρο προγραμμα συχνων κ μικρων γευματων μερα νυχτα (πανω που αρχιζα να κοιμαμαι συνεχομενα) για να μη χρειαστει σιροπι. το πηρα αποφαση οτι οι ημερησιοι υπνοι του θα ειναι διακοπτομενοι οποτε ή τοβ αφξνω να κοιμηυει αγκαλια αν νυσταξει με το μπιμπερο, η μολις κοιμηθθει τον βαζω ριλαξ για να με δει μολις ξυπνησει. κουραζεται βεβαια με τους ψευτουπνους κ γκρινιαζει αλλα δν μπορω να κανω κατι καλυτερο. 

πρίν από 11 λεπτά , Έσπερος είπε:

@xaroumenh mama πραγματι ειχε ενοχλησεις απο τα υγρα που δν παρατηρουσα επειδη ημουν επικεντρωμενη στο οτι ξυπνουσε. ευτυχως υποχωρησσν αλλα τωρα εχω αυστηρο προγραμμα συχνων κ μικρων γευματων μερα νυχτα (πανω που αρχιζα να κοιμαμαι συνεχομενα) για να μη χρειαστει σιροπι. το πηρα αποφαση οτι οι ημερησιοι υπνοι του θα ειναι διακοπτομενοι οποτε ή τοβ αφξνω να κοιμηυει αγκαλια αν νυσταξει με το μπιμπερο, η μολις κοιμηθθει τον βαζω ριλαξ για να με δει μολις ξυπνησει. κουραζεται βεβαια με τους ψευτουπνους κ γκρινιαζει αλλα δν μπορω να κανω κατι καλυτερο. 

Μπράβο πιστεύω πως αυτό είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις αυτή τι στιγμή για το μωράκι σου εφόσων έχει διαπιστωθεί πως εχει παλινδρόμηση ...το κατάλαβες εξάλλου πολύ νωρίς κ σιγά σιγά θα στρώσει μπορεί σε ένα μήνα δύο ή όταν ξεκινήσει τις στερεές είναι πάντως κάτι που ξεπερνιέται ..!! Δεν είμαστε γιατροί ούτε στο πρώτο μας παιδάκι εχουμε την πείρα να τα ξέρουμε όλα από την πρώτη μέρα κάθε μέρα είναι καινούργια μέρα κ για την μαμά κ για το βρέφος μωρό νυπιο κτλπ..!!! Θα βρείτε τους ρυθμούς σας κ όλα αυτά θα τα θυμάστε ως μια γλυκιά ανάμνηση ..!!!!

• Μου αρέσει 1

5 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Σε όλα τα μωρά οι ημερήσιοι υπνοι είναι διακοπτόμενοι και όσο το μωρό σου μεγαλώνει μειώνεται ο αριθμός τους.

πρίν από 29 λεπτά , Έσπερος είπε:

διακοπτομενοι του τεταρτου; γιατι εγω βλεπω οτι το παιδακι δεν εινσι ικανοποιημενο απο αυτους τους υπνους.

Το κλάμα δεν σημαίνει απαραίτητα ότι προέρχεται από ανικανοποίητο ύπνο ,είναι μια αντίδραση ένα μέσω επικοινωνίας πχ θέλω να παίξω, να φάω κτλ. Μην περιμένεις ότι στους 2,5 μήνες θα κοιμάται όπως νεογέννητο... Η κόρη μου κοιμόταν κατά την διάρκεια της ημέρας 20' το πολύ, σπανίως περισσότερο. Αν έχεις οποιαδήποτε αμφιβολία για τον ύπνο του η βλέπεις κάτι που εμείς οι υπόλοιποι εκ των πραγμάτων δεν μπορούμε να γνωρίζουμε ,συζήτησε το με τον γιατρό του παιδιού.

Δεν γίνεται ένα τόσο μικρό μωρό να ικανοποιείται με 15λεπτους ύπνους, έχεις δίκιο που το αμφισβητείς. Προσωπικά αυτό που θα έκανα (και έκανα όντως, όπως σου έγραψα και παραπάνω) είναι να βάζω το μωρό να κοιμάται σε ησυχία, επίπεδη επιφάνεια και χαμηλό φωτισμό, σε άλλο χώρο από αυτόν της καθημερινής δραστηριότητας του σπιτιού. Οτιδήποτε δηλαδή ώστε να επιμηκύνεις τους ημερήσιους ύπνους.

Επίσης, εάν όντως το παιδί έχει παλλινδρόμηση, το να κοιμάται τρώγοντας ή στα καπάκια μετά το φαγητό μόνο επιδεινώνει την κατάσταση, επίσης όταν το μωρό δεν ξεκουράζεται επαρκώς, τρώει άτσαλα και τσιτωμένα, ειδικά εάν τον ταίζεις την ώρα που τον βλέπεις ότι έχει κουραστεί και θέλει να κοιμηθεί.

Οπότε, ως γενική συμβουλή έχω να σου δώσω : τάιζε όταν πεινάει, κοίμιζε όταν νυστάζει, μην τα μπλέκεις. Και επειδή το μωρό είναι μικρό και χρειάζεται και αρκετό ύπνο και αρκετό φαγητό, προσωπικά θα επανέφερα το 3ωρο πρόγραμμα (την ημέρα, όχι τη νύχτα) αλλά με την σειρα φαγητό - δραστηριότητα - ύπνος και πάλι από την αρχή και βλέπεις πώς πάει.

Επεξεργάστηκαν by Deena

επανερχομαι στο θεμα γιατι πραγματικα πιστευω πως εχω προβλημα να το διαχειριστω και πιστευω πως το μεταδιδω και στο παιδι. μαλλον ειμαι σιγουρη οτι το εχω μεταδωσει. ελπιζω να μην ειναι κατι ανεπανορθωτο. 

Πρωιμα σημαδια νυστας δεν βλεπω. αρχιζει μονο ενα παραπονακθ. τον νανουριζω με αγκαλια, τραγπυδι κ πανω κατω η περα δωθε κ κοιμαται. μετα ομως ξυπναει. στην καλυτερη προλαβαινω να κανω συντομο μπανιο. πως περνανε τρεις ωρες αναμεσα στα  γευματα σε μωρο που δεν θηλαζει αρα το φαι του τελειωνει σε 5-10 λεπτα και πολυ λεω; μιση ωρα τον περπαταω για να χωνεψει κ κανω οσες δουλριες μπορω με το ενα χερι κ του μιλαω. μετα στο ριλαξ για να βγαλω γαλα. μπορει να αντεξει και τεταρτο, παραπανω οχι. μετα η εχει λοξιγγα η εχει γουλιτσες η νυσταζει η ολα μαζι, τελος παντων μετα απο καμποσο κλαμα κοιμαται. για 10 λεπτα οπως ειπαμε, ετσι ζητημα αν εχει περασει 1.5 ωρα κ εχουμε αλλο τοσο. ξανα περπατημα, γυμναστηριο, παλι λιγο ριλαξ για να κανω καμια δουλεια, μια δοκιμη στο μαρσιπο που δεν πετυχαινει, τι αλλο; καναπε αγκσλια δεν θελει. μονη περπατημα. μετα καπου αρχιζω κ φρικαρω. ενεργω σπασμωδικα γιατι δεν ξερω τι να τον κανω κ φοβαμαι οτι τπν εκνευριζω.

εχει 15 μερες να κοιμηθει πρωι. μεσημερι μονο με βολτα στο αυτοκινητο, αλλιως παλι ξυπναει. 

Αγκαλια.τα περισσοτερα δ ικανοποιουνται αν καθεσαι οποτε περπατας

Δειχνεις κουδουνιστρες,το βαζεις λιγο μπρουμυτα,πας βολτα με το καροτσι κ ξανα απο την αρχη

Ενδιαμεσα τραγουδας,μιλας,βαζεις τραγουδακια

• Μου αρέσει 3

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

Διαφημίσεις

1 hour ago, Έσπερος είπε:

πως περνανε τρεις ωρες αναμεσα στα  γευματα σε μωρο που δεν θηλαζει αρα το φαι του τελειωνει σε 5-10 λεπτα και πολυ λεω

Αρχικά να σου πω και ο δικος μου που θήλαζε πάνω από 10 λεπτά δεν καθόταν στο στήθος! 

Το έχω ξαναγράψει νομίζω πως απο 3 μηνών εκανε 3 ημερήσιους ύπνους την μέρα με διάρκεια μισή με μία ώρα. Οι μέρες περνούσαν στο ίδιο μοτίβο, το πρωί λίγη ώρα στο ρηλαξ, πολύ αγκαλιά και βόλτες να κοιτά τριγύρω, μία τον ξαπλωνα στον καναπέ πάνω σε μία πάνα αγκαλιας, μία στο κρεβάτι για γυμναστική. Άλλαζα δωμάτιο για δουλειες και εκείνος μαζί.  Πολλές φορές μέσα στην μέρα έπαιζε με τον πατέρα του. Εγώ είχα και το καρότσι μέσα στο σπιτι και τον έβαζα συχνά για εναλλαγή. Τον έπαιρνα κοντά μου και πχ επλενα τα πιάτα. Όταν είχε καλό καιρό βόλτα με το μάρσιπο οι δυο μας και αν δεν δούλευε ερχόταν και ο άνδρας μου. Το βράδυ μπανάκι και ύπνο, και αυτό ήταν σχετικό γιατί μέχρι να πέσει σε βαθύ ύπνο ξυπνούσε συνέχεια!

Ή αλήθεια είναι πως τα μωρακια παρότι δεν έχουν απαιτησεις χρειάζονται  ενασχόληση απ τους γονεις όλη μερα, μα αυτοί οι μήνες είναι λίγοι και περνάν πολύ γρηγορα.

Προσπάθησε να χαλαρώσεις, άδειασε το νου σου από όλα, και επικεντρωσου στο μωρό με καθαρό μυαλό! Μπορεί να μη του αρέσει ο ύπνος, μπορεί κάτι να το ενοχλεί, μπορεί να θέλει να ρευτει και χίλια δυο ακόμη. Σίγουρα θα τα κατανοήσεις όλα με τον καιρό. 

Σκεψου τι θα συμβουλεύες μία φίλη αν είχε τον ίδιο προβληματισμό? Βγες για λίγο απ το "πρόβλημα" και αντιμετώπισε το σαν τρίτος.   

• Μου αρέσει 2

Εγινε θαυμα σημερα. κοιμηθηκε το κεσημερι χωρις βολτα με το αυτοκινητο. μετα το φαγητο αμεσως νυσταξε, μετα απο κανενα 40λεπτο τον αφησα κατω να φαω μια μπουκια, ξυπνησε, απελπισις παλι, αλλα τον νανουριςα ξανα, τον κρατησα αρκετη ωρα αγκαλια κ οταν τον ακουμπησα δεν ξυπνησε. κοντευει ωρα και κοιμαται ακομα! εχει δυο βδομαδες να γινει αυτο. τουλαχιστον απεκτησα ξανα εμπιστοσυνη στο οτι μπορει να συμβει. πιστευω οτι αυτο θα με βοηθησει.

Περιγράφεις ακριβώς την κατάσταση που περνάει κάθε νέα μαμά με βρεφάκι 2-3-4 μηνών, και υπάρχει μόνο μία λύση , όπως είπε και η βίκυ  παραπάνω αγκαλιά!!!

Έχω γράψει και άλλες φορές πως  ο γιός μου σε αυτή την ηλικία κοιμόταν σύνολο 6-8 ώρες το 24ωρο.  Το μεγαλύτερο διάστημα της ημέρας τον είχα αγκαλιά ή στο μάρσιπο. Μουσική έπαιζε όλη μέρα στο σπίτι, φυσικά καροτσάδα κάθε μέρα...μα κάθε μέρα, το καρότσι μας έχει γράψει πολλά χιλιόμετρα!!!!Επίσης τον ξάπλωνα στο γυμναστήριο και ξάπλωνα και εγώ δίπλα του και του μιλόυσα. Είσαι τυχερή που έστω μπορείς να κάνεις ένα μπάνιο στα γρήγορα,  εγώ πολλές φορές δεν προλάβαινα να πλύνω τα δόντια μου, μέχρι την στιγμή που θα ερχόνταν ο άντρας μου σπίτι.

Προσπάθησε όσο μπορείς να διατηρείς την ψυχραιμία σου γιατί πράγματι αυτό περνάει στο παιδί, για όλες και όλους ο πρώτος καιρός είναι πιο δύσκολος γιατί όλα είναι τόσο άγνωστα και πρέπει να προσαρμοστούμε στην καινούρια πραγματικότητα γρήγορα, κάνε λίγο υπομονή αυτή η περίοδος θα περάσει γρήγρα.

Εμένα κοιμάται πολύ το βράδυ. Από τις 10 μέχρι τις 8.30-9 με δύο διαλείμματα για φαγητό. Θα μπορούσε και με ένα διάλειμμα κ να ξυπνάει νωρίτερα αλλά λόγω παλινδρόμησης κάνουμε μικρά γεύματα. Καταλαβαίνω όμως ότι δεν του φτάνει αυτός ο ύπνος. Έχει τύχει μετά από βόλτα με το αυτοκίνητο να κοιμάται από τις 2 που φύγαμε μέχρι τις 7, με ένα ενδιάμεσο που τον ξύπνησα ουσιαστικά για να φάει και ξανακοιμήθηκε αμέσως. Άρα θέλει κι άλλον ύπνο. Αύριο θα δοκιμάσω να τον ξυπνήσω πιο νωρίς το πρωί, μήπως και ξανακοιμηθεί. Λϊγο βάρβαρο, δεν θα επιμείνω αν δεν δουλέψει. 

Εμένα κοιμάται πολύ το βράδυ. Από τις 10 μέχρι τις 8.30-9 με δύο διαλείμματα για φαγητό. Θα μπορούσε και με ένα διάλειμμα κ να ξυπνάει νωρίτερα αλλά λόγω παλινδρόμησης κάνουμε μικρά γεύματα. Καταλαβαίνω όμως ότι δεν του φτάνει αυτός ο ύπνος. Έχει τύχει μετά από βόλτα με το αυτοκίνητο να κοιμάται από τις 2 που φύγαμε μέχρι τις 7, με ένα ενδιάμεσο που τον ξύπνησα ουσιαστικά για να φάει και ξανακοιμήθηκε αμέσως. Άρα θέλει κι άλλον ύπνο. Αύριο θα δοκιμάσω να τον ξυπνήσω πιο νωρίς το πρωί, μήπως και ξανακοιμηθεί. Λϊγο βάρβαρο, δεν θα επιμείνω αν δεν δουλέψει. 

Μην το κανεις αυτο, δεν θα δουλεψει και μπορει να του φερει χειροτερο εκνευρισμο. Προσπαθησε να τον κουρασεις λιγο παραπανω. Μην τον κανεις απλα βολτες μεσα στο σπιτι. Μιλα του κοντα, δειξε του κουδουνιστρες ή αντικειμενα με εντονα χρωματα να προσπαθησει να ρα πιασει και φυσικα βολτες εξω με το καροτσι. Αυτο το τελευταιο τα κουραζει πολυ χωρις να καταλαβαινω γιατι! Ομως θα κανει καλο και σε σενα. Εγω με την μεγαλη μου ειχα αυτο το προβλημα. Επειδη ηταν καλοκαιρι επαιρνα το καροτσι, ενα καφεδακι, ακουστικα με μουσικουλα και δρομο!!

6imop2.pngRmpfp3.png

Διαφημίσεις

Γιατί δεν δοκιμάζεται βόλτα το πρωί να αλλάζει παραστάσεις τώρα μεγαλώνει και αποκτά ερεθίσματα. Με την παλινδρόμηση πώς πάει; Απ' ότι θυμάμαι υπήρχε υποψία. Ο λοξυγγας επειδή έχει και εμένα και είχα ρωτήσει δεν είναι κάτι. Οι δουλειές του σπιτιού ας περιμένουν...

η κινητικοτητα μου ειναι περιορισμενη λογω αντλησεων. ηδη ειναι ψυχοφθορο να γυρναμε μετα τη μεσημεριανη βολτα κ εγω αντι να φαω να τρεχω να βγαλω γαλα, δεν μπορω να το κανω κ το πρωι. εξαλλου δεν εχω αυτοκινητο, μια γρηγορη βολτα με το καροτσι γυρω απο το σπιτι μπορω να κανω. 

δεν νομιζω οτι του λειπει η κουραση παντως. ο υπνος του λειπει. νομιζα στην αρχη οτι ξυπναει απο τις γουλιες αλλα δεν μοορει να ειναι μονο αυτο.

γενικα τον εχω απασχολημενο. στο ριλαξ την ωρα που αντλω τον κουναω κ τραγουδαω ή ακουμε ηχους ζωων. μετα στο γυμναστηριο παιζω λιγο, τον αφηνω κ περιφερομαι για δουλειες περνωντας απο μπροστα του  για να κουνησω τα παιχνιδακια κλπ. απλως πρεπει να σνακαλυψω τι φταιει κ χαλασε τελειως ο πρωινος υπνος, χωρις να χαλασω τον βραδινο. 

τωρα στις 4 εφαγε κ κοιμηθηκε παλι. η μερα των θαυματων!

Αυτό με τις δουλειές πάντως που το λέτε έτσι άνετα, δεν το καταλαβαίνω! Δηλαδή μπορεί να είστε όλο το πρωί σπίτι και να μην το τακτοποιήσετε; Δεν έχω και απαιτήσεις, να στρώσω κρεβάτια, να ασχοληθώ με τα πλυντήρια και να τακτοποιήσω νεροχύτη. Αυτά μόνο. Εντάξει, αυτά παλεύονται γιατί δεν κρατάει ώρα το καθένα, λίγο από δω λίγο απο κει μπορώ να τα κάνω κ να τα διακόπτω αν δω ότι βαριέται εκεί που τον έχω. Εξάλλου την ώρα που τις κάνω του μιλάω, του δείχνω τα πράγματα, κάνω θορύβους κλπ. Αλλά έχω μια απορία: πότε μαγειρεύετε; το βράδυ που είναι σπίτι οι άντρες σας για να τα απασχολούν; γιατί δεν τολμάτω να βάλω στη μέση μαγείρεμα, μην με διακόψει. εννοώ κανονικό μαγείρεμα, όχι να ζεστάνω το φαγητό ή να βράσω ρύζι ή μακαρόνια. Μόνο σαλάτα κόβω κ έχει τύχει πόσες φορές να τα αφήσω στη μέση -κ χωρίς καθαρό νεροχύτη δεν μπορώ, αφού πλένω κ αποστειρώνω θήλαστρα κ μπιμπερό η κουζίνα πρέπει να είναι πάντα καθαρή για λόγους υγιεινής. 

Γενικά οι πρωινοι υπνοι θα μειώνονται όσο μεγαλώνει, πολλές φορές παίζει ρόλο η υπερένταση αλλά γενικά μην έχεις γνώμονα τι έκανε η πόσο κοιμόταν πριν 1 μηνα. Αλλάζει τρομερά γρήγορα η συμπεριφορά και ο ύπνος τους.

Δηλαδή αυτό που κάνει που μπορεί να κάνει δυο συνεχόμενους μεσημεριανο-απογευματινούς ύπνους είναι φυσιολογικό; γιατί εγώ το ερμήνευσα ως αποτέλεσμα κούρασης. τώρα πχ θα ξυπνήσει κατά τις 7 και ήδη από τις 8.30 θα αρχίσει η νυχτερινή γκρίνια οπότε ετοιμαζόμαστε για μπανάκι μασαζάκι κλπ. 

5 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

επανερχομαι στο θεμα γιατι πραγματικα πιστευω πως εχω προβλημα να το διαχειριστω και πιστευω πως το μεταδιδω και στο παιδι. μαλλον ειμαι σιγουρη οτι το εχω μεταδωσει. ελπιζω να μην ειναι κατι ανεπανορθωτο. 

Πρωιμα σημαδια νυστας δεν βλεπω. αρχιζει μονο ενα παραπονακθ. τον νανουριζω με αγκαλια, τραγπυδι κ πανω κατω η περα δωθε κ κοιμαται. μετα ομως ξυπναει. στην καλυτερη προλαβαινω να κανω συντομο μπανιο. πως περνανε τρεις ωρες αναμεσα στα  γευματα σε μωρο που δεν θηλαζει αρα το φαι του τελειωνει σε 5-10 λεπτα και πολυ λεω; μιση ωρα τον περπαταω για να χωνεψει κ κανω οσες δουλριες μπορω με το ενα χερι κ του μιλαω. μετα στο ριλαξ για να βγαλω γαλα. μπορει να αντεξει και τεταρτο, παραπανω οχι. μετα η εχει λοξιγγα η εχει γουλιτσες η νυσταζει η ολα μαζι, τελος παντων μετα απο καμποσο κλαμα κοιμαται. για 10 λεπτα οπως ειπαμε, ετσι ζητημα αν εχει περασει 1.5 ωρα κ εχουμε αλλο τοσο. ξανα περπατημα, γυμναστηριο, παλι λιγο ριλαξ για να κανω καμια δουλεια, μια δοκιμη στο μαρσιπο που δεν πετυχαινει, τι αλλο; καναπε αγκσλια δεν θελει. μονη περπατημα. μετα καπου αρχιζω κ φρικαρω. ενεργω σπασμωδικα γιατι δεν ξερω τι να τον κανω κ φοβαμαι οτι τπν εκνευριζω.

εχει 15 μερες να κοιμηθει πρωι. μεσημερι μονο με βολτα στο αυτοκινητο, αλλιως παλι ξυπναει. 

Αν όλη τη μέρα ασχολείσαι με το πότε θα κοιμηθεί το μωρό ή με το πώς δε θα κλάψει, θα τρελαθείς. Βάλε ένα πρόγραμμα δραστηριοτήτων για εσένα, με προφανώς ευελιξία για το μωρό. Πηγαίνετε κάθε πρωί μια μεγάλη βόλτα με τα πόδια, πηγαινε στο πάρκο, στο μπακάλικο, στο σουπερ μάρκετ, για ένα καφέ, στη γειτόνισσα. Βάλτε μουσική και χορέψτε, κάνε το μπάνιο όταν δεις και γκρινιάζει ή απλά βγάλε το στο μπαλκόνι για αλλαγή παραστάσεων. Και σταματα το άσκοπο πέρα δώθε όποτε κλαίει, θα τρελαθείς εσύ. Βάλε το στο μάρσιπο και κάνε κανονικές δουλειές και κανονικές βόλτες, βάλε το στο καρότσι ή σε μία κούνια για μωρα και κούνα το πέρα δώθε με το πόδι ενώ διαβάζεις ένα βιβλίο, άφησε το απλά δίπλα σου και χάιδευε του την πλάτη. Αν η μέρα περιστρέφεται γύρω από το να μη γκρινιάζει ποτέ το μωρό, απλά θα είσαι μεσα στα νεύρα και με ένα πολύ γκρινιάρικο μωρό.

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

η κινητικοτητα μου ειναι περιορισμενη λογω αντλησεων. ηδη ειναι ψυχοφθορο να γυρναμε μετα τη μεσημεριανη βολτα κ εγω αντι να φαω να τρεχω να βγαλω γαλα, δεν μπορω να το κανω κ το πρωι. εξαλλου δεν εχω αυτοκινητο, μια γρηγορη βολτα με το καροτσι γυρω απο το σπιτι μπορω να κανω. 

δεν νομιζω οτι του λειπει η κουραση παντως. ο υπνος του λειπει. νομιζα στην αρχη οτι ξυπναει απο τις γουλιες αλλα δεν μοορει να ειναι μονο αυτο.

γενικα τον εχω απασχολημενο. στο ριλαξ την ωρα που αντλω τον κουναω κ τραγουδαω ή ακουμε ηχους ζωων. μετα στο γυμναστηριο παιζω λιγο, τον αφηνω κ περιφερομαι για δουλειες περνωντας απο μπροστα του  για να κουνησω τα παιχνιδακια κλπ. απλως πρεπει να σνακαλυψω τι φταιει κ χαλασε τελειως ο πρωινος υπνος, χωρις να χαλασω τον βραδινο. 

τωρα στις 4 εφαγε κ κοιμηθηκε παλι. η μερα των θαυματων!

Αυτό με τις δουλειές πάντως που το λέτε έτσι άνετα, δεν το καταλαβαίνω! Δηλαδή μπορεί να είστε όλο το πρωί σπίτι και να μην το τακτοποιήσετε; Δεν έχω και απαιτήσεις, να στρώσω κρεβάτια, να ασχοληθώ με τα πλυντήρια και να τακτοποιήσω νεροχύτη. Αυτά μόνο. Εντάξει, αυτά παλεύονται γιατί δεν κρατάει ώρα το καθένα, λίγο από δω λίγο απο κει μπορώ να τα κάνω κ να τα διακόπτω αν δω ότι βαριέται εκεί που τον έχω. Εξάλλου την ώρα που τις κάνω του μιλάω, του δείχνω τα πράγματα, κάνω θορύβους κλπ. Αλλά έχω μια απορία: πότε μαγειρεύετε; το βράδυ που είναι σπίτι οι άντρες σας για να τα απασχολούν; γιατί δεν τολμάτω να βάλω στη μέση μαγείρεμα, μην με διακόψει. εννοώ κανονικό μαγείρεμα, όχι να ζεστάνω το φαγητό ή να βράσω ρύζι ή μακαρόνια. Μόνο σαλάτα κόβω κ έχει τύχει πόσες φορές να τα αφήσω στη μέση -κ χωρίς καθαρό νεροχύτη δεν μπορώ, αφού πλένω κ αποστειρώνω θήλαστρα κ μπιμπερό η κουζίνα πρέπει να είναι πάντα καθαρή για λόγους υγιεινής. 

Το μωρό προσαρμόζεται στη ζωή της οικογένειας και η οικογένεια στις ανάγκες του μωρού. Σκέψου τη ζωή που κάνεις αυτή τη στιγμή. Θα την άντεχες χωρίς  μωρό; Μία βόλτα γύρω από το τετράγωνο και αποσπασματικά δουλειές στο σπίτι; Ε, ούτε με ο μωρο θα την αντέξεις, απλά έτσι θα γίνει ο "μπαμπούλας" σου ο τρόμος μην το μωρό γκρινιάξει. Βγείτε από το σπίτι και πηγαίνετε κάπου που εσύ να θες να πας, να έχει κόσμο, δραστηριότητες κλπ. Και βρες τρόπο να μη βγάζεις κάθε φορά με το θήλατρο το επόμενο γεύμα, δεν είναι δυνατό να κάνεις κάτι τέτοιο. Χρειάζεσαι να είσαι πάντα μερικά γεύματα μπροστά, να μην έχεις αυτό το άγχος. Αν η ζωή σου είναι εγκλεισμός και φόβος μην χαθεί μία άντληση ανά 2-3 ώρες, πρέπει να σκεφτείς ή άλλο θήλαστρο, ή ενίσχυση με σκόνη, ή να μπει έστω και τώρα το μωρό στο στήθος. 

• Μου αρέσει 3

Με αφορμη τα παραπανω θελω κι εγω να ρωτησω κατι αλλο. Ή μαλλον το ακριβως αντιθετο απο την @Έσπερος. Ο μπεμπης μου ειναι 2 μηνων και νομιζω πως κοιμαται παρα πολυ. Το βραδυ κοιμαται ενα 5ωρο και μετα ενα 2ωρο (οχι απο την αρχη του γευματος, απο την ωρα που θα κοιμηθει) και μετα μεσα στη μερα μετα απο καθε γευμα θα μεινει το πολυ μια ωρα ξυπνιος. Οταν νυσταζει δεν θελει ουτε αγκαλιες ουτε τιποτα, τριβει τα ματια του και τον βαζω στην καλαθουνα ξυπνιο και σε 2 λεπτα τον παιρνει ο υπνος. Αν παμε βολτα με το καροτσι δεν προκειται να ξυπνησει μεχρι να γυρισουμε οσες ωρες κι αν περασουν. Ειναι φυσιολογικο ολο αυτο; δεν παραπονιεμαι αλλα φοβαμαι μηπως σημαινει τιποτε αλλο... συγκρινω και με την κορη μου που οταν ηταν νεογεννητο δεν κοιμοταν καθολου και μου φαινεται περιεργο!

6imop2.pngRmpfp3.png

πρίν από 16 λεπτά , CMES είπε:

Με αφορμη τα παραπανω θελω κι εγω να ρωτησω κατι αλλο. Ή μαλλον το ακριβως αντιθετο απο την @Έσπερος. Ο μπεμπης μου ειναι 2 μηνων και νομιζω πως κοιμαται παρα πολυ. Το βραδυ κοιμαται ενα 5ωρο και μετα ενα 2ωρο (οχι απο την αρχη του γευματος, απο την ωρα που θα κοιμηθει) και μετα μεσα στη μερα μετα απο καθε γευμα θα μεινει το πολυ μια ωρα ξυπνιος. Οταν νυσταζει δεν θελει ουτε αγκαλιες ουτε τιποτα, τριβει τα ματια του και τον βαζω στην καλαθουνα ξυπνιο και σε 2 λεπτα τον παιρνει ο υπνος. Αν παμε βολτα με το καροτσι δεν προκειται να ξυπνησει μεχρι να γυρισουμε οσες ωρες κι αν περασουν. Ειναι φυσιολογικο ολο αυτο; δεν παραπονιεμαι αλλα φοβαμαι μηπως σημαινει τιποτε αλλο... συγκρινω και με την κορη μου που οταν ηταν νεογεννητο δεν κοιμοταν καθολου και μου φαινεται περιεργο!

Θα αρχισω να τραβαω τα μαλλια μου με αυτα που διαβαζω :-D Κοιμαται μονος του, κοιμαται 5ωρο, κοιμαται σε οοοολη τη βολτα (οποτε ειναι οντως βολτα και για σενα)...Περασαν μονο 2 μηνες και ηδη εχεις τοσα προνομια! Μην ανησυχεις καθολου, ειναι απολυτα φυσιολογικο. Και ο δικος μου εμενε το πολυ 3-4 ωρες ξυπνιος μεσα στη μερα (2 το πρωι, 2 το απογευμα) αλλα χωρις τα προνομια. Δεν παραπονιεσαι, αλλα οι δηλωσεις σου ειναι προκλητικες:-D

• Μου αρέσει 1
    • Χαχαχα 1

8 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Θα ξαναρωτήσω, πού τον βάζεις να κοιμηθεί? Έχει ησυχία? Υπάρχει - όχι σε σένα συγκεκριμένα, αλλά γενικά - μια εντύπωση ότι το φυσιολογικό και αναμενόμενο είναι να έχουμε το μωρό να κοιμάται δίπλα μας στο σαλόνι, στην κουζίνα, με την τηλεόραση αναμμένη, με τα φώτα ανοιχτά, με το φως του ήλιου να μπαίνει μέσα κ.λπ. και όντως σε μερικά μωρά λειτουργεί και δεν υπάρχει κανένα θέμα, σε άλλα όμως όχι. Υπάρχουν μωρά πολύ ευαίσθητα στα εξωτερικά ερεθίσματα, που καλώς ή κακώς θέλουν ειδικές συνθήκες για να κοιμηθούν αρκετά.

Επίσης, σταμάτα τα πολλά πέρα δώθε, κουνήματα, τραγούδια κλπ, βλέπεις ότι δεν λειτουργούν αφού στην ουσία με το που σταματάς μετά από λίγο το μωρό ξυπνάει. Ξάπλωσέ τον κάτω όταν δεις ότι νυστάζει, δώσε του πιπίλα (αν παίρνει), χάιδεψέ τον ήρεμα, μίλα χαμηλόφωνα και περίμενε να κοιμηθεί.

πρίν από 19 λεπτά , CMES είπε:

Είναι φυσιολογικό, επιθυμητό και ιδανικό για την ανάπτυξή του! Είναι επίσης κάτι που εννοείται ότι δεν θα κρατήσει πολύ οπότε απόλαυσέ το!

Πάντως και μένα η κόρη μου έτσι ήταν από τους 2,5 μήνες και μετά και επειδή μέχρι τότε είχε την εικόνα που περιγράφει η @Έσπερος (με την διαφορά ότι δεν κοιμόταν ούτε τη νύχτα......) είναι πραγματικά εντυπωσιακό το πώς άλλαξε η γενικότερη εικόνα της, τα γεύματά της, η διάθεσή της, η ανάπτυξή της από όταν άρχισε να κοιμάται όσο είχε ανάγκη.

• Μου αρέσει 1

πρίν από 21 λεπτά , CMES είπε:

τον βαζω στην καλαθουνα ξυπνιο και σε 2 λεπτα τον παιρνει ο υπνος.

Τι καλοβολο μωρακι! Φτου φτου!:-D

Ο δικος μ αν δεν κουνουσα δεν έκλεινε μάτι! Νομίζω πως αν δεν συντρέχει κάποιος ιατρικός λόγος δηλαδή έλλειψη βάρους, ληθαργικοτητα, ανορεξία κτλ δεν υπάρχει και λόγος να ανησυχείς.  

Μου θυμισες εμένα όταν τύχαινε να κοιμηθεί λίγες ώρες παραπάνω τσεκαρα να δω αν αναπνέει κ αναρωτιομουν αν είναι φυσιολογικό. Τώρα παρακαλαμε!:-D:P

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα