Recommended Posts

πρίν από 3 λεπτά , Έσπερος είπε:

δεν το ειχα σκεφτει ετσι! αυτο που φοβομουν μηπως απο την αγκαλια στο κρεβατι ξυπνησει δεν το κανει κ ετσι δν προβληματιστηκα για κατι αλλο. την πιπιλα την αξιοποιω ηδη. ολη μερα ξυπνουσε απο γουλιες κ τωρα ειναι μεσα στα νευρα κι ας πηγαμε κ δυο καροτσαδες... οποτε αγκαλια πιπιλα κ κινητο στο αλλο χερι. απο παλινδρομηση ξερει καμια σας; χειροτερη απο κολικους μου φαινεται!

Παλινδρόμηση έχουν τα μισά μωρά και αν το παιδί δεν πονάει (που θα το καταλάβαινες σε κάθε τάισμα) και βάζει βάρος, δεν ασχολείσαι καθόλου, είναι πρόβλημα "μπουγάδας" απλά (κατά την παιδίατρό μας, όχι την προσωπική μου άποψη).

Πώς την καταλαβαίνετε την παλινδρόμηση, και τι κάνετε γι αυτό; Γενικά θέλετε μικρά συχνά γεύματα, πολύ αργή πιπίλα, στο μπιμπερό αφού πίνει από μπουκάλι, δοκιμαστικά για ένα διάστημα πλήρη αποχή για εσένα από γαλακτοκομικά και σόγια να δεις αν το επιβαρύνει, εφόσον πίνει μητρικό, ή δοκιμή με γάλα υδρολυμένης πρωτεϊνης αν πίνει ξένο, πολλές παύσεις στο τάισμα να ρευτεί (θα πρέπει να παίρνει πολύ ώρα το γεύμα, και όσο βιάζεται τόσο πιο πολλά σταματήματα  θα κάνεις, αυτό λύνεται και ταϊζοντας πριν πεινάσει, αρα νωρίτερα), και απαραίτητα τον κρατάς για λίγο αγκαλιά μετά τα γεύματα. Εννοείται ότι σε παλινδρόμηση χαμομήλια και άλλα γιατροσόφια απαγορεύονται δια ροπάλου.

• Ευχαριστώ! 1

Διαφημίσεις

ενταξει για το σπιτι το ξερω αλλα μη φανταζεσαι ορι εννοω κατι τρελο. το νεροχυτη κ κανενα πλυσιμο σιδερωμα. κ μια υποτυπωδη τακτοποιηση. τα απολυτως αναγκαια. γι αυτο ειπα οτι λεει ο αντρας μου οτι θελω να τον ξεφιρτωνομαι, γιατι η πρωτη μου κουβεντα με του που γυρναει σπιτι ειναι το αν κοιμηθηκε κ αν ορολαβα να κανω δουλειες.

για το γαλα οντως το εχω αγχος. δεν ειχα υπολογισει οτι το μωρο θα αλλαζει. στην αρχη ηταν χρονοβορο αλλα με ειχε βολεψει. μετα ειχαμε βρει καποιο ρυθμο κ δεν το παλεψα για να θηλασω γιατι φοβηθηκα οτι θα αναστατωνε το προγραμμα. ο αντρας μου κ γ οικογενεια του δινουν μεγαλη σημασια στη διατροφη, απο τωρα ψαχνουν για βιολογικα κρεατα για οταν αρχισει τις στερεες, ξερω οτι εστω κ η μικτη διατροφη ηταν μια απογοητευση. αφου καθε μερα μετραω ποσα μλ ξενο ηπιε κ ποσα εβγαλα εγω. 

ηδη στις αντλησεις εχω κανει εκπτωσεις. απο 10-11 τη μερα επεσα στις 7-8 οταν σταματησε το ταισμα ανα δυο ωρες. τωρα ο μικρος το γυρισε σε 6-7 γευματα οποτε βγαζω ισα ισα για αυτα. το βραδυ αν ξυπνησει θα βγσλω. ξυπνητηρι δν βαζω. σχεδον παντα ξυπναει αλλα μπορει μα περασουν κ 5 ωρες. σιγα μην κρατησω ετσι την παραγωγη. ειχα κ δυο κυκλους περιοδου ηδη. μαλλν θα το ξεφορτωθω συντομα τπ θηλαστρο...

πρίν από 6 λεπτά , Έσπερος είπε:

ενταξει για το σπιτι το ξερω αλλα μη φανταζεσαι ορι εννοω κατι τρελο. το νεροχυτη κ κανενα πλυσιμο σιδερωμα. κ μια υποτυπωδη τακτοποιηση. τα απολυτως αναγκαια. γι αυτο ειπα οτι λεει ο αντρας μου οτι θελω να τον ξεφιρτωνομαι, γιατι η πρωτη μου κουβεντα με του που γυρναει σπιτι ειναι το αν κοιμηθηκε κ αν ορολαβα να κανω δουλειες.

για το γαλα οντως το εχω αγχος. δεν ειχα υπολογισει οτι το μωρο θα αλλαζει. στην αρχη ηταν χρονοβορο αλλα με ειχε βολεψει. μετα ειχαμε βρει καποιο ρυθμο κ δεν το παλεψα για να θηλασω γιατι φοβηθηκα οτι θα αναστατωνε το προγραμμα. ο αντρας μου κ γ οικογενεια του δινουν μεγαλη σημασια στη διατροφη, απο τωρα ψαχνουν για βιολογικα κρεατα για οταν αρχισει τις στερεες, ξερω οτι εστω κ η μικτη διατροφη ηταν μια απογοητευση. αφου καθε μερα μετραω ποσα μλ ξενο ηπιε κ ποσα εβγαλα εγω. 

ηδη στις αντλησεις εχω κανει εκπτωσεις. απο 10-11 τη μερα επεσα στις 7-8 οταν σταματησε το ταισμα ανα δυο ωρες. τωρα ο μικρος το γυρισε σε 6-7 γευματα οποτε βγαζω ισα ισα για αυτα. το βραδυ αν ξυπνησει θα βγσλω. ξυπνητηρι δν βαζω. σχεδον παντα ξυπναει αλλα μπορει μα περασουν κ 5 ωρες. σιγα μην κρατησω ετσι την παραγωγη. ειχα κ δυο κυκλους περιοδου ηδη. μαλλν θα το ξεφορτωθω συντομα τπ θηλαστρο...

Aδικο ξεάδικο, ο μπαμπάς δεν έχει λόγο στο θηλασμό, είναι απόφαση της μαμάς. Το να διατηρήσεις αποκλειστική άντληση είναι απείρως δυσκολότερο από το να θηλάσεις, ελάχιστες γυναίκες το καταφέρνουν και θέλει και κατάλληλο θήλαστρο και πρόγραμμα και υπομονή, και πάλι είναι πολύ αμφίβολο αν θα πετύχει. Αλλά να το πετύχεις όχι γιατί το θες πάρα πολύ η ίδια αλλά γιατί το θέλει ο άντρας σου ή η πεθερά, δεν γίνεται, είναι που είναι από μόνο του πολύ ψυχοφθόρο. Αν επιμείνεις θα πρέπει πάντως να βγεις από τη λογική "όσο τρώει, αντλώ" και να ξεκινήσεις μία μικρή τράπεζα, με σταθερό πρόγραμμα αντλήσεων, ανεξάρτητα από τα γεύματα του μωρού.

πρίν από 11 λεπτά , Έσπερος είπε:

κοιμηθηκε κ αν ορολαβα να κανω δουλειες.

Κ φαντασου πως τώρα είναι μωρακι κ δεν έχει φοβερές απαιτήσεις. Με τον μικρό μου που πια είναι 14 μηνών τώρα πλέον μπορώ να κάνω κάποιες δουλειές ανενόχλητη αφού περπάτησε κ βρήκε αλλά ενδιαφέροντα. Πιο πριν με ήθελε συνέχεια δίπλα του, να παίζουμε μαζι, να τον περπατάω, να εξερευνουμε παρέα. 

Ή δική μου εμπειρία με το θηλαστρο είναι ελάχιστη αφού το χρησιμοποίησα μόνο 15 μέρες όταν ο μικρός ήταν 9 μηνων. Ξέρω όμως ότι είναι χρονοβόρο. Θέλει αντοχες. Συνέχισε για όσο μπορείς.  Ή παραγωγη δεν θα σταματήσει με 7-8 άντλησεις θα προσαρμοστεί. Όταν αργότερα θελήσεις να σταματήσεις θα μειώσεις σταδιακά τις αντλήσεις. Αυτό φαντάζομαι το ξέρεις.

Ή μεικτή δεν θα έπρεπε να είναι απογοήτευση αντίθετα για τα δεδομένα που έχεις καταβάλεις μεγάλο κόπο δίνοντας το δικό σου αγώνα. Όταν όμως δεις πως σε "φθείρει" ψυχολογικά, άφησε το και να είσαι σίγουρη πως εβαλες τα δυνατά σου!

3 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Παλινδρόμηση έχουν τα μισά μωρά και αν το παιδί δεν πονάει (που θα το καταλάβαινες σε κάθε τάισμα) και βάζει βάρος, δεν ασχολείσαι καθόλου, είναι πρόβλημα "μπουγάδας" απλά (κατά την παιδίατρό μας, όχι την προσωπική μου άποψη).

Πώς την καταλαβαίνετε την παλινδρόμηση, και τι κάνετε γι αυτό; Γενικά θέλετε μικρά συχνά γεύματα, πολύ αργή πιπίλα, στο μπιμπερό αφού πίνει από μπουκάλι, δοκιμαστικά για ένα διάστημα πλήρη αποχή για εσένα από γαλακτοκομικά και σόγια να δεις αν το επιβαρύνει, εφόσον πίνει μητρικό, ή δοκιμή με γάλα υδρολυμένης πρωτεϊνης αν πίνει ξένο, πολλές παύσεις στο τάισμα να ρευτεί (θα πρέπει να παίρνει πολύ ώρα το γεύμα, και όσο βιάζεται τόσο πιο πολλά σταματήματα  θα κάνεις, αυτό λύνεται και ταϊζοντας πριν πεινάσει, αρα νωρίτερα), και απαραίτητα τον κρατάς για λίγο αγκαλιά μετά τα γεύματα. Εννοείται ότι σε παλινδρόμηση χαμομήλια και άλλα γιατροσόφια απαγορεύονται δια ροπάλου.

Τις γουλιες δεν τις βγαζει αλλα τις ακουμε που ανεβοκατεβαινουν στο λαιμο του καποιες φορες. πριν απο καποιες μερες μας εδωσε την εντυπωση οτι ποναει κ δυσφορει αλλα ηταν για 2 μερες μονο κ η γιατρος δν ηθελε να μας δωσει το σιροπι ετσι, ειπε να το παρακολουθησουμε. την τελευταια εβδομαδα ομως πραγματικα ακουω τις γουλιες. στο φαγητο δν καταλαβαινω αν τον ενοχλουν γιατι παντα  εκλαιγε μολις του παρω το μπιμπερο εκτος σν κοιμοταν. τον ενοχλουν ομως στον υπνο. τον κραταω ορθιο περιπου 20-30 λεπτα, τον ναπλωνω κ μπορει κ σε 10 να ξυπνησει. κλαιει ρκεινη την ωρα κ η θα κανακοιμηθει η θα μεινει ξυπνιος. μετα ειναι ηρεμος κ παιζει ολα καλα αλλα στο επομενο γευμα τα ιδια μεχρι που η θα πεσει ξερος το μεσημερι η οπως σημερα θα παει ετσι μεχρι το βραδυ. το ειχε αυτο δυο μερες, μετα ηρεμησε κ τον επιανε μονο τα βραδια με πολυ κλαμα, χθες κ σημερα το ξανακανε. ειδικα σημερα τρελαθηκε. νυσταζε κ χτυπιοταν κ δν μπορουσε να κοιμηθει. μεχρι το μεσημερι ηταν χαρουμενος κ επαιζε οταν του εφευγε το ξαφνιασμα του ξυπνηματος. θε το πω στη γιατρο παλι αλλα δν νομιζω να μου δωσει σιροπι.

απο γαλακτοκομικα απεχω λογω ενοχλησεω κ πινει ειδικο γαλα για συμπληρωμα. σογια δν νομιζω οτι εχει κατι που τρωω γιατι δν παιρνω τυποποιημενα. μπιμπερο εχω για το μητρικο αυτο της medela που εχει πολυ αργη ροη. εκει ομως δν μπαινει φορμουλα οποτε αλλαζουμε μπιμπερο για το συμπληρωμα. αργο ταισμα δεν παιζει. δοκιμαζω σταση στα 60 μλ κ εχουμε ουρλιαχτα. ακομα κ το συμπληρωμα δν περιμενει να το φτιαξω, πρεπει να ειναι ετοιμο. ρεψιμο δεν παιζει επισης. με τιποτα. τα κανει μαζεμενα το βραδυ συνηθως. 

προσπαθω να αντλω ασχετως γευματων του αλλα δν γινεται. οταν ειναι ξυπνιος με τα χιλια ζορια βγαζω για το γευμα του. καμια φορα αν ξυπνησω πιο πριν το πρωι κανω κατι εξτρα η αν κοιμηθει πολυ το μεσημερι κ δν κοιμηθω εγω. τα απογευματα που μπορει να τον απασχολησει ο αντρας μου συνηθως ειναι πιο ανησυχος κ τελικα μας κραταει κ τους δυο σε ετοιμοτητα. τις περισσοτερες μερες θσα ισα μια αντληση παραπανω κανω. αλλα 

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Τις γουλιες δεν τις βγαζει αλλα τις ακουμε που ανεβοκατεβαινουν στο λαιμο του καποιες φορες. πριν απο καποιες μερες μας εδωσε την εντυπωση οτι ποναει κ δυσφορει αλλα ηταν για 2 μερες μονο κ η γιατρος δν ηθελε να μας δωσει το σιροπι ετσι, ειπε να το παρακολουθησουμε. την τελευταια εβδομαδα ομως πραγματικα ακουω τις γουλιες. στο φαγητο δν καταλαβαινω αν τον ενοχλουν γιατι παντα  εκλαιγε μολις του παρω το μπιμπερο εκτος σν κοιμοταν. τον ενοχλουν ομως στον υπνο. τον κραταω ορθιο περιπου 20-30 λεπτα, τον ναπλωνω κ μπορει κ σε 10 να ξυπνησει. κλαιει ρκεινη την ωρα κ η θα κανακοιμηθει η θα μεινει ξυπνιος. μετα ειναι ηρεμος κ παιζει ολα καλα αλλα στο επομενο γευμα τα ιδια μεχρι που η θα πεσει ξερος το μεσημερι η οπως σημερα θα παει ετσι μεχρι το βραδυ. το ειχε αυτο δυο μερες, μετα ηρεμησε κ τον επιανε μονο τα βραδια με πολυ κλαμα, χθες κ σημερα το ξανακανε. ειδικα σημερα τρελαθηκε. νυσταζε κ χτυπιοταν κ δν μπορουσε να κοιμηθει. μεχρι το μεσημερι ηταν χαρουμενος κ επαιζε οταν του εφευγε το ξαφνιασμα του ξυπνηματος. θε το πω στη γιατρο παλι αλλα δν νομιζω να μου δωσει σιροπι.

απο γαλακτοκομικα απεχω λογω ενοχλησεω κ πινει ειδικο γαλα για συμπληρωμα. σογια δν νομιζω οτι εχει κατι που τρωω γιατι δν παιρνω τυποποιημενα. μπιμπερο εχω για το μητρικο αυτο της medela που εχει πολυ αργη ροη. εκει ομως δν μπαινει φορμουλα οποτε αλλαζουμε μπιμπερο για το συμπληρωμα. αργο ταισμα δεν παιζει. δοκιμαζω σταση στα 60 μλ κ εχουμε ουρλιαχτα. ακομα κ το συμπληρωμα δν περιμενει να το φτιαξω, πρεπει να ειναι ετοιμο. ρεψιμο δεν παιζει επισης. με τιποτα. τα κανει μαζεμενα το βραδυ συνηθως. 

προσπαθω να αντλω ασχετως γευματων του αλλα δν γινεται. οταν ειναι ξυπνιος με τα χιλια ζορια βγαζω για το γευμα του. καμια φορα αν ξυπνησω πιο πριν το πρωι κανω κατι εξτρα η αν κοιμηθει πολυ το μεσημερι κ δν κοιμηθω εγω. τα απογευματα που μπορει να τον απασχολησει ο αντρας μου συνηθως ειναι πιο ανησυχος κ τελικα μας κραταει κ τους δυο σε ετοιμοτητα. τις περισσοτερες μερες θσα ισα μια αντληση παραπανω κανω. αλλα 

Χωρίς να είμαι ειδικός, αλλά τα σημάδια που περιγράφεις όχι μόνο δεν χρήζουν να δώσετε σιρόπι στο παιδί αλλά δεν δείχνουν και εικόνα έντονης παλινδρόμησης. Γουλιες όλα τα μωρά ανεβοκατεβαζουν καθώς ο οισοφαγικος σφιγκτήρα είναι χαλαρός, αναπτύσσεται εν καιρό, αν το παιδί δεν έχει αποστροφή στο φαγητό, ρουκέτες και έντονο κλάμα κατα το φαγητό ( όχι όταν του παίρνεις το μπιμπερο) τότε δε νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς για παλινδρόμηση. Κάτσε γιατί κάπου το έχασα...ρωτας γιατί δεν κοιμάται πολλές ώρες πχ όπως πριν??

οχι... στην αρχη κι εγω νομιζα οτι απλως ξυπναει οταν τον αφηνω γιατι συνηθισε αγκαλια η απλως θελει λιγοτερο υπνο. αλλα το παρατηρησα, ειναι μια χαρα κοιμισμενος κ ξυπναει σαν τρομαγμενος απο κατι. η τον εχω αγκαλια κ μεσα στον υπνο του τιναζεται, κανει γκριματσες, καταπινει, παιρνει μια ξινιλα κ καποιες φορες ξυπναει. αυτο σιγουρα ειναι απο τις γουλιες. 

Χθες απο την αυπνια ηταν σε κριση απο νωρις τοναπογευμα. δυο φορες βγηκαμε βολτα γις να χαλαρωσει. δν ειχε κοιμηθει καθόλου παρα μονο σκορπια. ο μονος κανονικος υπνος του πριν το βραδινο ηταν πλρον στις 9.30 που μετα τον ξυπνησα για να φαει κ ευτυχως κοιμηθηκε παλι αμεσως.

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

οχι... στην αρχη κι εγω νομιζα οτι απλως ξυπναει οταν τον αφηνω γιατι συνηθισε αγκαλια η απλως θελει λιγοτερο υπνο. αλλα το παρατηρησα, ειναι μια χαρα κοιμισμενος κ ξυπναει σαν τρομαγμενος απο κατι. η τον εχω αγκαλια κ μεσα στον υπνο του τιναζεται, κανει γκριματσες, καταπινει, παιρνει μια ξινιλα κ καποιες φορες ξυπναει. αυτο σιγουρα ειναι απο τις γουλιες. 

Χθες απο την αυπνια ηταν σε κριση απο νωρις τοναπογευμα. δυο φορες βγηκαμε βολτα γις να χαλαρωσει. δν ειχε κοιμηθει καθόλου παρα μονο σκορπια. ο μονος κανονικος υπνος του πριν το βραδινο ηταν πλρον στις 9.30 που μετα τον ξυπνησα για να φαει κ ευτυχως κοιμηθηκε παλι αμεσως.

Στο κομμάτι του ύπνου υπάρχουν μέρες που τα μωράκια του μήνα σας βρίσκονται στην τσίτα και δεν είναι βέβαιο ότι θα κοιμηθούν πολύ η κοιμούνται για 10' και ξυπνάμε. Σιγά σιγά θα βλέπεις δραματικές αλλαγές στον ύπνο και τρομερή δραστηριότητα.

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Η κόρη μου-χωρίς παλλινδρόμηση-μέχρι 2,5 μηνών περνούσε δραματικά απογεύματα και ακολουθούσαν και δραματικές νύχτες. Ο βασικός λόγος στην περίπτωσή μας ήταν ότι υπήρχε μεγαλύτερο 2χρονο παιδί στο σπίτι, με αποτέλεσμα να υπάρχει συνεχής φασαρία, χοροπηδηχτά, παιχνίδια με φωτάκια και ήχους, τραγούγια κλπ. Κι εμένα δεν μου έκοβε να πάω να την βάλω για ύπνο στο δωμάτιό της, αλλά την προσπαθούσα σε ρηλάξ, καλαθούνα κ.λπ. στο σαλόνι. Τα πρωινά ήταν καλύτερα (πάντα είναι για όλα τα μωρά), αλλά τα απογεύματα αφόρητα. 

Το "πρόβλημα" λύθηκε όταν α) αποφάσισα να την βάζω για ύπνο στο δωμάτιό της ακόμα και την ημέρα με σκοτάδι και λευκούς ήχους για να καλύπτουν τον θόρυβο του μεγάλου και β) άρχισα να την βάζω για ύπνο πολύ νωρίς το βράδυ. Εννοώ πριν τις 20.00, δηλαδή εκεί στις 18.30-19.00 που υπήρχε η πολυ έντονη τσίτα, αντί να προσπαθώ να την χαλαρώσω με διάφορους τρόπους, την έκανα μπάνιο, της έδινα γάλα στο δωμάτιό της στο σκοτάδι και την έβαζα για ύπνο. Και ό,τι ώρα ξυπνούσε μετά για φαγητό φυσικά την τάιζα, συνήθως ξυπνούσε από μόνη της τα μεσάνυχτα, στις 4 τα ξημερώματα και μετά το πρωί. Το κρατήσαμε για πολυ καιρό αυτό το μοτίβο (δηλαδή να κοιμάται πολύ νωρίς), Ιούλιο μήνα έχει τύχει να κοιμηθεί στις 19.00 με ντάλα ήλιο έξω, ήταν τελικά ο μόνος τρόπος το παιδί να ηρεμήσει. 

Και για να απαντήσω προηγούμενο ερώτημά σου, ναι τα μωρά χρειάζονται πολύ ύπνο, ΠΟΛΥ όμως!!! Όσο περισσότερο κοιμούνται τόσο καλύτερα. Στην ηλικία του μπέμπη σου, οι 2 ωρες είναι το απόλυτο μάξιμουμ κατά την άποψή μου, αλλά έχει υπόψη σου ότι αυτό το διάστημα είναι από ξύπνημα σε ύπνο, γιατί αν περιμένεις π.χ. να περάσει το δίωρο ώστε να αλλάξεις πάνα, να δώσεις γάλα, να νανουρίσεις, υπάρχει ισχυρή πιθανότητα το μωρό να έρθει σε υπερένταση και μετά να δυσκολευτεί ακόμα περισσότερο να κοιμηθεί.

• Μου αρέσει 1

9 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Καταρχήν περιγράφεις ένα φυσιολογικό μωρό, και απλά δείχνει να έχετε πανικοβληθεί σαν ενηλικες.

Κατά δεύτερον, το παιδί πρέπει να το ταίζεις πριν πεινάσει, δεν περιμένεις να αρχίσει να γκρινιάζει για να φάει, και αυτό θα σου λύσει και το πρόβλημα της λαιμαργίας και του γρήγορου φαγητού χωρίς τρεξίματα. Τα δύο μπιμπερό τι τα θες αν δε σκοπεύεις να τον ξαναβάλεις στο στήθος πια;

Η απογευματινή γκρίνια είναι πολύ συνηθισμένη μέχρι τους 3-4 μήνες. Στα θηλάζοντα οδηγεί σε μαραθώνιο θηλασμό, από όσο θυμάμαι με την κόρη μου που καναμε μικτή διατροφή, εκεί είναι πιο ζόρικα τα πράγματα, γιατί πρέπει να βρεις άλλες μεθόδους. Η πιπίλα εμας μας είχε βοηθήσει. Γενικά τα περισσότερα μωρά και η μεγάλη απογευματινή βόλτα (αρκετά πριν την ώρα του ύπνου) τα βοηθά.

Για το θήλαστρο, θα πρέπει να βγάζεις πάνω από όσο θα φάει το μωρό στο ψυγείο, δε γίνεται αλλιώς να ανταπεξέλθεις. Προσωπικά δε μπόρεσα να το κάνω γιατί μου είχε φανεί μία πραγματικά δυσάρεστη διαδικασία, και δεν μου φάνηκε λογικό να παιρνάω ώρες κάνοντας κάτι που σιχαίνομαι, αλλά ίσως να παίζει ρόλο και το θήλαστρο και πόσο αποτελεσματικό είναι.

Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

OΛΑ τα μωρά του κόσμου αν συνηθίσουν να κοιμούνται αγκαλιά, όταν τα ακουμπήσεις κάτω ξυπνάνε. Οπότε αν θες το μωρό να κοιμάται σε κρεβάτι, κούνια, ή δεν ξέρω τι άλλο, θα ξεκινήσεις από εκεί. Ας πούμε ξαπλώστε αγκαλιά στο κρεβάτι σου, κάντε τη ρουτίνα ύπνου μόνο στο δωμάτιο του. Εμένα με βόλευε το αντίθετο: το να κοιμούνται τα παιδιά όπου να'ναι με ό,τι και να συμβαινει γύρω, αλλά αυτό προϋποθέτει ότι έχεις την ψυχραιμία και τη νοοτροπία να πετάξεις το ρολόι και να μη σκέφτεσαι αν πότε και πόσο κοιμήθηκε το μωρό.

Επίσης, σε αυτή την ηλικία αν δεν υπάρχει πρόβλημα σίτισης, δεν ξυπνάς μωρό που μόλις κοιμήθηκε να το ταϊσεις, γιατί να το βασανίσεις;

Μα αφου τις σκουω τις γουλιες! την ωρα που τον ξυπνανε. η την ωρα που κλαιει. κ το βραδυ τις σκουω σλλα υοτε μαλλον ειναη πολυ κουρασμενος κ δεν το ξυπνανε. τωρα τελευταια καμια φορα βγαζει κ με το ρεψιμο, οχι ομως ρουκετες. κ αν δεν κοιμηθει στο μπιμπερο κλαιει υςτερικα μολις τελειωσει, γδερνεται κ κοπανιεται. δεν ξερω πως νιωθει εκεινος αλλα εμενα το καθε ταισμα μου φαινεται εφιαλτης. 

7 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

OΛΑ τα μωρά του κόσμου αν συνηθίσουν να κοιμούνται αγκαλιά, όταν τα ακουμπήσεις κάτω ξυπνάνε. Οπότε αν θες το μωρό να κοιμάται σε κρεβάτι, κούνια, ή δεν ξέρω τι άλλο, θα ξεκινήσεις από εκεί. Ας πούμε ξαπλώστε αγκαλιά στο κρεβάτι σου, κάντε τη ρουτίνα ύπνου μόνο στο δωμάτιο του. Εμένα με βόλευε το αντίθετο: το να κοιμούνται τα παιδιά όπου να'ναι με ό,τι και να συμβαινει γύρω, αλλά αυτό προϋποθέτει ότι έχεις την ψυχραιμία και τη νοοτροπία να πετάξεις το ρολόι και να μη σκέφτεσαι αν πότε και πόσο κοιμήθηκε το μωρό.

Επίσης, σε αυτή την ηλικία αν δεν υπάρχει πρόβλημα σίτισης, δεν ξυπνάς μωρό που μόλις κοιμήθηκε να το ταϊσεις, γιατί να το βασανίσεις;

τη μερα κοιμαται στην κουζινα-καθιστικο με κανονικους θορυβους. απλως μεχρι τωρα κοιμοταν κατευθειαν μετα το φαγητο χωρις αλλες διαδικασιες. αυτο αλλαζει λογωηλικιας κ πρεπει να βρω αλλους τροπους. κ το βραδυ δν χρειαζοταν κατι μεχρι τωρα, ακομα κ με ταινιες που βλεπει ο αντρας μου κοιμαται. 

τον ξυπνησα γιατι φοβηθηκα οτι αν τον αφησω μεγαλο διαστημα το βραδυ θα πεινασει κ θα φαει πολυ κ θα εχουμε τα ιδια. το ειχα παθει το προηγουμενο βραδυ που κοιμηθηκε 6 η 7 ωρες σερι κ τα ξημερωματα δν ησυχαζε, ηπιε παραπανω απ οσο επρεπε κ το πρωι ειχαμε δραματα. 

παντα τον ταιζω πριν πεινασει γιατι ειχα προγραμμα με το ρολοι. η γιατρος ειπε ομως να μην τον ξυπναμε αν κοιμαται κ ετσι αρχισα να τον αφηνω να ξυπνησει μονος του. οταν ειναι ξυπνιος τον ταιζω μολις κατσλαβαινω οτι βαρεθηκε κ θελει να κοιμηθει. το πολυ πολυ να αρχισει να κουναει τη γκωσσα, δεν εχω φτασει σε αλλη ενδειξη πεινας. 

το μπιμπερο medela μου αρεσει σαν αισθηση κ σαν τροπος που τρωει. καποια γευματα γινονται εξολοκληρου με δικο μου οποτε το προτιμω. γαλα παραπανω απ αυτο που τρωει αδυνατω να βγαλω. δυστυχως. οποτε πορευομαι με ο,τι εχω. περιπου 200ml τη μερα ειναι ξενο αλλα δν εχω καταφερει κατι καλυτερο. 

Δηλαδη το να ξυπναει απο τις γουλιες του ειναι φυσιολογικο; παρα την αναστατωση που του προκαλει; 

Eιναι φυσιολογικο να ξυπναει απο τις γουλιες. Ειναι αντιδραση του οργανισμου για να αποφυγει τον πνιγμο. Tωρα το οτι τον αφηνεις και ξυπναει στο 10λεπτο, ειναι επισης απολυτα φυσιολογικο. Αν διαβασεις για το 4ο τριμηνο (πχ στο mitrikosthilasmos.com) θα καταλαβεις γιατι. Κι εμενα μετα τους 4 μηνες αρχισε να κοιμαται εκτος αγκαλιας πανω απο 30' και γενικως ηταν (και ειναι) σπανιο φαινομενο να τον αφησω κοιμισμενο στο κρεβατι και να μην ξυπνησει. Ενω μιας φιλης μου απο ημερων δεν ειχε προβλημα να την αφηνεις και να κοιμαται 2ωρα και 3ωρα. Ειναι και θεμα ιδιοσυγκρασιας αλλα η συντριπτικη πλειοψηφια θα ξυπνησει γιατι προτιμαει την αγκαλια- φυσικα καθολου περιεργο...

Tα πρωιμα σημαδια πεινας ειναι:  γυρναει το κεφαλι στο πλαι σαν να "ψαχνεται",  ανοιγει το στομα. Τα πιο προχωρημενα: το τεντωμα, η αυξημενη κινητικη δραστηριοτητα, το χερι στο στομα και τα τελευταια, που θα πρεπει πρωτα να τον ηρεμησεις για να φαει ειναι το κλαμα, η "σπασμωδικη" ταραγμενη κινητικη δραστηριοτητα και το οτι κοκκινιζει το προσωπο.

Ο δικός μου δν νομίζω να είχε παλινδρόμηση παρ' ότι έβγαλε γουλιες συνέχεια. Ή πεθερά μου έλεγε χαριτολογωντας "αυτό ήταν παραπανισιο" :-D

Την ημέρα δεν τον ενοχλούσε τίποτα, έδειχνε ήρεμος και όταν θήλαζε δεν είχε κανένα πρόβλημα. Μετά τα γεύματα δεν ρευοταν πάντα, γενικά ήταν δύσκολος. 

Μέχρι τριών μηνών δύο- τρεις ώρες πριν κοιμηθεί το βραδυ υπέφερε από κολικους. Το  κλαμα του ήταν απαρηγόρητο και μόνο για εκείνες τις ώρες. 

Μέχρι 5-6 μηνών μόλις τον ακουμπουσα στην κούνια μετά το νανούρισμα στο 5 λεπτό ξυπνούσε και πάλι ξανακοιμιζα. Και ξανά ξυπνούσε και πάει λέγοντας. Αυτό γινόταν και μία ωρα! Μέχρι που έπεφτε σε βαθύτερο ύπνο. 

Βελτίωση είδα όταν κατήργησα στους 6 μήνες τους ημερήσιους ύπνους στο σαλόνι και στην καλαθουνα. Όταν συνηθίσε την κούνια του δεν ξυπνούσε τόσο σύντομα. 

@Έσπερος καταλαβαίνω το λόγο που τον ξυπνάς και το ταιζεις έχε υπόψη σου όμως πως αν δεν υπάρχει θέμα βάρος δεν συνιστάται το ξύπνημα. Αν το μωρο συνηθίσει έτσι αργότερα θα ξυπνά από μόνο του για να φάει χωρίς βέβαια να είναι απολυτο. 

Για την παλινδρόμηση ο παιδίατρος δεν είναι σίγουρος δεν έχουν γίνει εξετάσεις ?

Διαφημίσεις

πρίν από 55 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Eιναι φυσιολογικο να ξυπναει απο τις γουλιες. Ειναι αντιδραση του οργανισμου για να αποφυγει τον πνιγμο. Tωρα το οτι τον αφηνεις και ξυπναει στο 10λεπτο, ειναι επισης απολυτα φυσιολογικο. Αν διαβασεις για το 4ο τριμηνο (πχ στο mitrikosthilasmos.com) θα καταλαβεις γιατι. Κι εμενα μετα τους 4 μηνες αρχισε να κοιμαται εκτος αγκαλιας πανω απο 30' και γενικως ηταν (και ειναι) σπανιο φαινομενο να τον αφησω κοιμισμενο στο κρεβατι και να μην ξυπνησει. Ενω μιας φιλης μου απο ημερων δεν ειχε προβλημα να την αφηνεις και να κοιμαται 2ωρα και 3ωρα. Ειναι και θεμα ιδιοσυγκρασιας αλλα η συντριπτικη πλειοψηφια θα ξυπνησει γιατι προτιμαει την αγκαλια- φυσικα καθολου περιεργο...

Tα πρωιμα σημαδια πεινας ειναι:  γυρναει το κεφαλι στο πλαι σαν να "ψαχνεται",  ανοιγει το στομα. Τα πιο προχωρημενα: το τεντωμα, η αυξημενη κινητικη δραστηριοτητα, το χερι στο στομα και τα τελευταια, που θα πρεπει πρωτα να τον ηρεμησεις για να φαει ειναι το κλαμα, η "σπασμωδικη" ταραγμενη κινητικη δραστηριοτητα και το οτι κοκκινιζει το προσωπο.

Θελω να ρωτησω για τα πρωιμα σημαδια πεινας. Ο μπεμπης μου (50 ημερων) οταν κοιμαται καποιες φορες αρχιζει να βαζει τα χερια στο στομα και να βγαζει ηχους για μερικα δευτερολεπτα χωρις να ξυπναει. Αυτο μπορει να το κανει παρα πολλες φορες και να συνεχιζει να κοιμαται μπορει και μια ωρα. Εγω πρεπει να τον ξυπναω τοτε να φαει ή να περιμενω να ξυπνησει τελειως; γενικα να πω πως ακομα και αν πειναει σαν τρελος και κλαιει πολυ δεν εχω καποιο προβλημα στο ταισμα και δεν εχουμε ουτε παλλινδρομηση ουτε κολικους. 

6imop2.pngRmpfp3.png

πρίν από 19 λεπτά , CMES είπε:

Θελω να ρωτησω για τα πρωιμα σημαδια πεινας. Ο μπεμπης μου (50 ημερων) οταν κοιμαται καποιες φορες αρχιζει να βαζει τα χερια στο στομα και να βγαζει ηχους για μερικα δευτερολεπτα χωρις να ξυπναει. Αυτο μπορει να το κανει παρα πολλες φορες και να συνεχιζει να κοιμαται μπορει και μια ωρα. Εγω πρεπει να τον ξυπναω τοτε να φαει ή να περιμενω να ξυπνησει τελειως; γενικα να πω πως ακομα και αν πειναει σαν τρελος και κλαιει πολυ δεν εχω καποιο προβλημα στο ταισμα και δεν εχουμε ουτε παλλινδρομηση ουτε κολικους. 

Μετά τον μήνα σε συνεργασία με τον γιατρό ήμουν κατά του ξυπνήματος του μωρού για οποιονδήποτε λόγο ειδικά το βράδυ. Την ημέρα διατηρούσα ένα σταθερό πρόγραμμα ταισματος στις 3 ώρες. Από ένα σημείο και μετά έκανε κοιλιά στο φαγητό αλλά ακολούθησα αυτό που ήθελε να μου " πει" το μωρό. Τον πρώτο μήνα ξυπνούσε ανά τρίωρο περίπου για φαγητό, πχ 12-3-6 κτλ. Έπειτα πήγε 12-5-8 το τάιζα οπότε ξυπνούσε όχι από μόνη μου να το ξυπνήσω για να φάει. Σε λίγο διάστημα 3 μηνών περίπου έγινε 11μμ- 8 πμ το άφηνα να κοιμηθεί δεν το ξυπνούσα ενδιάμεσα αλλά στις 8 το πρωί έδινα παραπάνω γάλα. Από τότε τα γεύματα εγιναν 5. Αν κάποιο βράδυ ( σπάνια) ξυπνούσε την νύχτα έδινα για λίγο πιπίλα και ξανακοιμοταν.  Νομίζω ότι αν το μωρό σου συνεχίζει τον ύπνο του άφησε το. Στην δική μου περίπτωση επειδή ακολούθησα αυστηρά το πρόγραμμα δεν είχα σημάδια πείνας. Βέβαια έδινα σκόνη που εκεί είναι πιο στάνταρ τα πράγματα, αν θηλάζει φαντάζομαι αλλάζει.

Η γιατρος δεν αμφιβαλλει για την παλινδρομηση απλως δεν θεωρει οτι ειναι κατινεκτοσψτων συνηθισμενων οριων. απλως μου εχει πει τι να παρατηρησω για να προλαβω μην κανει οισοφαγιτιδα. φαρμακο προληπτικα δβ δινει. 

παντως το προβλημα του μικρου παρουσιαστηκε η μαλλον επιδεινωθηκε οταν σταματησα να τον ταιζω με το ρολοι κ τον αφηνα να ξυπνησει μονος του, μερα κ νυχτα. εκτος αν ηταν συμπτωση. 

δηλαδη σν κοιμηηθει πολυ δεν θα θελει παραπανω οταν ξυπνησει; ηδη τρωει πολυ, με το ζορι τον κραταω να μην πιει 150ml. τα δυο βραδια που δν ακουσα το ρολοι τα 150 δεν του εφτασαν. ηπιε 170 κ ηθελε κι αλλο κ μετα οι γουλιες επιδεινωθηκαν.

πρίν από 5 λεπτά , Έσπερος είπε:

Η γιατρος δεν αμφιβαλλει για την παλινδρομηση απλως δεν θεωρει οτι ειναι κατινεκτοσψτων συνηθισμενων οριων. απλως μου εχει πει τι να παρατηρησω για να προλαβω μην κανει οισοφαγιτιδα. φαρμακο προληπτικα δβ δινει. 

παντως το προβλημα του μικρου παρουσιαστηκε η μαλλον επιδεινωθηκε οταν σταματησα να τον ταιζω με το ρολοι κ τον αφηνα να ξυπνησει μονος του, μερα κ νυχτα. εκτος αν ηταν συμπτωση. 

δηλαδη σν κοιμηηθει πολυ δεν θα θελει παραπανω οταν ξυπνησει; ηδη τρωει πολυ, με το ζορι τον κραταω να μην πιει 150ml. τα δυο βραδια που δν ακουσα το ρολοι τα 150 δεν του εφτασαν. ηπιε 170 κ ηθελε κι αλλο κ μετα οι γουλιες επιδεινωθηκαν.

Να ρωτήσω; Το φαγητό του γιατί το περιορίζεις; Το βγάζει μετά? Η γιατρός σου πολύ καλά κάνει και δεν δίνει στο παιδί φάρμακο, γιατί δεν το χρειάζεται. Προληπτικά σε μωρό αποφεύγουμε να δίνουμε φάρμακα ακόμη και αν επιμείνει κάποιος.

οχι δεν το βγαζει. αλλα τρωει γρηγορα κ ατσαλα χψρις στσματημο. ειχε περασει τα 1000 ml τη μερα. κ τον κρατσμε λιγο να δουμε ποσα χρεισζεται οντως. η γιατρος γιατρος ειναι, ξερει ποτε να δωσει φαρμακο. απλως ργω το λυπαμσι το καημενο. να τιναζεται απο το υπνο του κ να υποφερει. δυσκολο πραγμα να εισαι μωρο!

πρίν από 5 λεπτά , Έσπερος είπε:

οχι δεν το βγαζει. αλλα τρωει γρηγορα κ ατσαλα χψρις στσματημο. ειχε περασει τα 1000 ml τη μερα. κ τον κρατσμε λιγο να δουμε ποσα χρεισζεται οντως. η γιατρος γιατρος ειναι, ξερει ποτε να δωσει φαρμακο. απλως ργω το λυπαμσι το καημενο. να τιναζεται απο το υπνο του κ να υποφερει. δυσκολο πραγμα να εισαι μωρο!

Έχω την εντύπωση ότι όσο χρειάζονται τόσο τρώνε είτε λιγότερο είτε περισσότερο. Κάθε μωρό έχει τις δικές του ανάγκες για φαγητό. Λογικό να το λυπάσαι αλλά τα ξεπερνάνε γρήγορα αυτά τα μωράκια. Όσο για τους γιατρούς μην παίρνεις όρκο ότι δίνουν πάντα ότι πρέπει...και κυρίως όταν πρέπει...

• Μου αρέσει 1

7 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Μα αφου τις σκουω τις γουλιες! την ωρα που τον ξυπνανε. η την ωρα που κλαιει. κ το βραδυ τις σκουω σλλα υοτε μαλλον ειναη πολυ κουρασμενος κ δεν το ξυπνανε. τωρα τελευταια καμια φορα βγαζει κ με το ρεψιμο, οχι ομως ρουκετες. κ αν δεν κοιμηθει στο μπιμπερο κλαιει υςτερικα μολις τελειωσει, γδερνεται κ κοπανιεται. δεν ξερω πως νιωθει εκεινος αλλα εμενα το καθε ταισμα μου φαινεται εφιαλτης. 

παντως εαν ο μικρος σου εχει παλινδρομηση αυτο που ενδικνητε ειναι τα μικρα και συχνα γευματα γιατι η κρυφη παλινδρομηση ειναι αρκετα υπουλη το οτι κοπανιεται ισως φταιει οταν τελειωσει το ταισμα γιατι τα υγρα που του ανεβενουν τον καινε και με το γαλα ανακουφιζετε γιαυτο να πινει και γρηγορα και ποιο πολυ...!!! θα σου προτεινα να τον παρακολουθεις και αν πριν που εισουν με το ρολοι στο χερι ηταν καλυτερο για το μωρο να ακολουθησεις αυτο παλι για λιγο καιρο να δεις αν τον βοηθησει...(αν και εγω ειμαι αντιθετη σε αυτο ειμαι της αποψης τα μωρα να τρωνε οτι ωρα θελουν και οσο θελουν.) οταν ειναι για θεμα υγειας ομως καποιες οδηγιες αλλαζουν για να βοηθησουμε το μωρακι μας..!!! εγω την παλινδρομηση την εχω στο μυαλο μου για το πως μπορει να νιωθει ενα μωρακι εκεινη την ωρα οπως στην εγκυμοσυνη μας δεν ξερω αν ειχες καουρες και αν σου ανεβεναν τα υγρα στο λαιμο και σου ξανακατεβεναν εγω το ενιωθα συνεχεια αυτο και καιγομουν ολοκληρη μεσα μου ηταν σαν να επερνα φωτια... καπως ετσι πιστευω οτι μπορει να νιωθει και ενα μωρακι αν εχει παλλινδρομηση....!!

• Μου αρέσει 1

πρίν από 18 λεπτά , xaroumenh mama είπε:

!! εγω την παλινδρομηση την εχω στο μυαλο μου για το πως μπορει να νιωθει ενα μωρακι εκεινη την ωρα οπως στην εγκυμοσυνη μας δεν ξερω αν ειχες καουρες και αν σου ανεβεναν τα υγρα στο λαιμο και σου ξανακατεβεναν

Τι μου θυμησες τώρα! Το είχα ξεχάσει! Ευτυχώς ήταν λίγες οι φορές αλλά μου είχε τύχει κι μένα ειδικά αν ετρωγα αργά για βράδυ. Τι καούρες! Αυπνα βράδυα! Συγνώμη για την "σφήνα" στο θεμα!

πρίν από 3 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Τι μου θυμησες τώρα! Το είχα ξεχάσει! Ευτυχώς ήταν λίγες οι φορές αλλά μου είχε τύχει κι μένα ειδικά αν ετρωγα αργά για βράδυ. Τι καούρες! Αυπνα βράδυα! Συγνώμη για την "σφήνα" στο θεμα!

Παιδιά ή παλινδρόμηση ταλαιπωρεί αρκετό κόσμο και εκτός εγκυμοσύνης ...έχουν σοβαρό θέμα οι άνθρωποι και περνούν αγωγή. Συζητούσαμε με μια φίλη που το έχει χρόνια και μου λέει νιώθω σαν κατσίκα που φλέγεται

11 ώρες πρίν, CMES είπε:

Εγω αν δεν ειχε ανησυχητικο βαρος δεν θα το ξυπνουσα. Αφου δεν ξυπναει με τα χερια του, τυχερη εισαι! Εμενα αν τυχαινε και πηγαινε το χερι στο προσωπο (και μεχρι 13-14 μηνων, οχι τωρα για 50 ημερων μωρο!) ηταν σχεδον σιγουρο οτι θα ξυπνουσε. Κι αυτος ειναι ενας απο τους λογους που τα φασκιωνουν.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα