Recommended Posts

οχι δεν αντικαθιστα γευμα. η γιατρος ειπε μονο σε εντονους κολικους η δυσκοιλιοτητας. οναντρας μου θελει να το δινουμε προληπτικα αφου ξερουμε οτι θα εχει. 

ναμουρισμα εχουμε αλλα δν εχω καταφερει να το κανω να πετυχει αν δν ειναι ηδη γλαρωμενος.

παντως σν καταλαβαινω καλα χρειαζεται αρκετρς ωρες ημερησιου υπνου αρα καλα κανω κ ενδιαφερομαι για να τους εχει. γιατι ο αντρας μου λεει οτι τον καταπιεζω για να τον ξεφορτωνομαι!

Διαφημίσεις

πρίν από 27 λεπτά , Έσπερος είπε:

γιατι ο αντρας μου λεει οτι τον καταπιεζω για να τον ξεφορτωνομαι

Χαχαχα! Ωραίο αστειακι! 

Ενημέρωσε τον πως τα μωρά χρειάζονται αρκετές ώρες ύπνου γιατί έτσι καταφέρνουν να επεξεργαστούν και να αποφορτιστουν από τα ερεθίσματα που δέχονται και επιπλέον στον ύπνο εκκρίνεται ή αυξητική ορμόνη που ενισχύει την γρήγορη ανάπτυξη τους. Εξού και το "ο ύπνος θρέφει τα μωρά!"

Για τον νανούρισμα ίσως να βοηθούσε και κάποιο περιστρεφόμενο στην κούνια ή λευκοί ήχοι. Κάπου είχες αναφέρει πως θήλαζε για να ανακουφιστεί απ τους κολικους, αν τον βάλεις στο στήθος δεν αποκοιμιεται?

• Μου αρέσει 1

Όταν ένα μωρό αυτής της ηλικίας νυστάζει το δείχνει και μάλιστα έντονα. Όσο περνάει ο καιρός τα διαστήματα υπνων θα μειώνονται. Δυστυχώς για τους κολικους δεν μπορείς να κάνεις και πολλά θα έρθουν και θα φύγουν σε λίγες μέρες αφού είστε 2.5 μηνών. Μιας και τα έχω πρόσφατα, το βράδυ ακολουθούσα μια ρουτίνα που ίσως βοήθησε τον ύπνο μπάνιο, χαμηλό φωτισμό ,ταισμα.

Σχετικά με την απασχόληση: Από 2.5 μηνών την έβαλα σε ρηλαξ κουνια αλλά δεν μπορώ να πω ότι καθόταν. Αυτό που μου έλυσε τα χέρια ήταν το γυμναστήριο καθόταν και χαζευε τα παιχνίδια στην αρχή για αρκετή ώρα. Σε αυτό την έβαλα γύρω στους 3 μήνες κάποιες μαμάδες όμως βάζουν τα μωρά και νωρίτερα.

το στηθος μου δεν το θελει πια ουτε για πιπιλισμα. αυτο ηταν μεγαλη απογοητευση. λευκοι ηχοι δεν του αρεσουν! αλλα που θα παει θα βρω τα κολπα του! παντως οταν ειμαι αισιοδοξοι σκεφτομαι οτι δν ειναι κ τοσο τραγικο το κλαμα. σημερα με πιασαν οι μαυρες μου γιατι το πρωι ξυπνησε κ στους δυο υπνους απο γουλιες κ ενω δεν πολυεκλαιγε δεν προλαβα να τακτοποιησω το σπιτι. δυο διαλειμματα για να βγαλω γαλα εκανα κ εγραφα κι εδω κ μετα κοιτουσα τα ασιδερωτα, τα απλυτα πιατα κ τα αστρωτα κρεβατια κ τρελαινομουνα. μπορει κ να του μεταδιδω αυτη την ενταση, ποιος ξερει...

τον αντρα μου τον κατσπιεζαν οταν μικρος να κοιμηθει τα μεσημερια κ νομιζει οτι κανω το ιδιο! αν δν νευριαζα θα το θεωρουσα γελοιο!

γυμναστηριο κι εγω για πιο μετα το εχω. απο οπτικα ερεθισματα δν ξερω, ισως πρεπει να βρω. ως τωρα δουλευουμε ακουστικα κ κινητικα. 

Τώρα αρχίζει να ξεκαθαρίζει η όραση του. Κάτι άλλο που έκανα ήταν να παιρνω μασητικά η κουδουνιστρες και να τα κουνάω σιγά σιγά μεταφέροντας τα μπροστά της  για να αρχίσει να αποκτά ερεθίσματα. Αυτό περί καταπίεσης θα το αφήσω ασχολίαστο... Τον άντρα σου τον καταπίεζαν όταν ήταν παιδάκι όχι νεογνό :-D

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

παντως σν καταλαβαινω καλα χρειαζεται αρκετρς ωρες ημερησιου υπνου αρα καλα κανω κ ενδιαφερομαι για να τους εχει. γιατι ο αντρας μου λεει οτι τον καταπιεζω για να τον ξεφορτωνομαι!

Εννοείται ότι έχει ανάγκη από ύπνο! Μην σε αγχώνει όμως και τον βάζεις με το ρολόι, απλά να αναγνωρίζεις τα σημαδια

πρίν από 46 λεπτά , anath είπε:

Εννοείται ότι έχει ανάγκη από ύπνο! Μην σε αγχώνει όμως και τον βάζεις με το ρολόι, απλά να αναγνωρίζεις τα σημαδια

αναγνωριζω ενα συγκεκριμενο κλαμα σαν νιαουρισμα. θα προσπαθησω να τον χαλαρωνω τοτε. τωρα πχ ετσι τον κοιμιςα αγκαλια αλλα ανεβαινουν γουλιες κ τον ξυπνανε :( αλλα το πετυχα τουλαχιστον!

Επειδή στην αρχή δεν μπορούσα να διακρινω τα σημάδια προσπαθούσα να τον βάζω για ύπνο στις 2 ώρες. Όταν χασμουριοταν συνέχεια ή έτριβε μάτια ήταν πολύ αργά πράγματι κ δεν κοιμόταν. Σαν να μάθαινε κ αντιστεκοταν στην νυστα του. Με τον καιρό κατάλαβα πως όταν νυσταζει τρίβει  τα αυτακια του!

• Μου αρέσει 1
    • Χαχαχα 1

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

αναγνωριζω ενα συγκεκριμενο κλαμα σαν νιαουρισμα. θα προσπαθησω να τον χαλαρωνω τοτε. τωρα πχ ετσι τον κοιμιςα αγκαλια αλλα ανεβαινουν γουλιες κ τον ξυπνανε :( αλλα το πετυχα τουλαχιστον!

Όπου κοιμάται καλό είναι να υπάρχει κλίση με μια πετσέτα ή κάτι τέτοιο από κάτω για την παλινδρόμηση, τουλάχιστο έτσι μου είχε πει ο παιδίατρος. Λίγες βόλτες αγκαλιά σ αυτή την ηλικία χαλαρώνουν το μωρό. Πιπίλα δίνεις η θηλάζει?

κλιση υπαρχει. απο βολτες, αλλο τιποτα. κι ειχα μια αγωνια αν θα χρειαστω γυμναστικη, δεν υπηρχε λογος! πιπιλα αρχισα την προηγουμενη εβδομαδα γιατι φαινεται οτι δεν προκειται να το γυρισω απο αντληση σε θηλασμο. δεν την ηθελα ποτε γιατι μου φαινοταν σαν ταπα για να μην κλαιει το μωρο αλλα εκανε πιπιλα το μπιμπερο της medela που μοιαζει με στηθος κ του αρεσε πολυ αλλα φοβηθηκα οτι καταπινει αερα. δεν τη δινω συστηματικα ουτε τη θελει συνεχεοα. αλλα σε στιγμες εντασης δειχνει να τον ανακουφιζει.

Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , Έσπερος είπε:

κλιση υπαρχει. απο βολτες, αλλο τιποτα. κι ειχα μια αγωνια αν θα χρειαστω γυμναστικη, δεν υπηρχε λογος! πιπιλα αρχισα την προηγουμενη εβδομαδα γιατι φαινεται οτι δεν προκειται να το γυρισω απο αντληση σε θηλασμο. δεν την ηθελα ποτε γιατι μου φαινοταν σαν ταπα για να μην κλαιει το μωρο αλλα εκανε πιπιλα το μπιμπερο της medela που μοιαζει με στηθος κ του αρεσε πολυ αλλα φοβηθηκα οτι καταπινει αερα. δεν τη δινω συστηματικα ουτε τη θελει συνεχεοα. αλλα σε στιγμες εντασης δειχνει να τον ανακουφιζει.

Εμένα με πιπίλα κοιμόταν και κοιμάται μόνο για αυτή την ώρα την έχω άλλες στιγμές δεν τη ζητάει ούτε της δίνω. Το λέω μήπως και βοηθηθεί στον ύπνο. 

καποιες φορες εχει βοηθησει. θα το ξαναδοκιμασω αν κ δεν την πολυθελω. δεν ξερω κιολας, εχει νοημα να κοψω την ρξαρτηση απο το φαγητο δημιουργωντας μια αλλη εξαρτηςη; 

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

καποιες φορες εχει βοηθησει. θα το ξαναδοκιμασω αν κ δεν την πολυθελω. δεν ξερω κιολας, εχει νοημα να κοψω την ρξαρτηση απο το φαγητο δημιουργωντας μια αλλη εξαρτηςη; 

Τι εννοεις εξαρτηση απο τπ φαγητο; ο δικος μου φοβομουν να του δωσω πιπιλα μηπως και εχανε γευματα, αλλα πιστεψε με, αν πειναει τη φτυνει και δεν θελει με τιποτα! Οταν ειναι χορτατος ομως τον χαλαρωνει και κοιμαται.

• Μου αρέσει 1

6imop2.pngRmpfp3.png

εξαρτηση απο το φαγητο για. να κοιμηθει εννοω. αλλ δν εχω καταλαβει αν θελει τη βαρυστομαχια για να ναρκωθει ( ειναι μεγαλος ποτης) η το πιπιλισμα. 

7 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Αν κατάλαβα καλά εννοεις να έχει το μωρο ανάγκη την πιπιλα για να κοιμηθεί? Από την στιγμή που δεν το αφήνεις στην κούνια μόνο του να αποκοιμηθεί ήδη εξαρτάται από διάφορα. Είτε ειναι ή αγκαλιά σου, είτε το κούνημα, το νανούρισμα ή η βόλτα με το καρότσι. 

Στην θέση σου αν έβλεπα πως το βοηθά θα του την έδινα περιορισμένα στον ύπνο πχ μέχρι να κοιμηθεί και θα την εβγαζα. Αλλά δεν έχω χρησιμοποιήσει και δεν έχω εμπειρία.

Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

εξαρτηση απο το φαγητο για. να κοιμηθει εννοω. αλλ δν εχω καταλαβει αν θελει τη βαρυστομαχια για να ναρκωθει ( ειναι μεγαλος ποτης) η το πιπιλισμα. 

Κοίτα , αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό στο κάθε μωράκι. Το μωρό φίλης δεν κοιμάται με τίποτα άλλο παρά μόνο με βόλτα στο αμάξι βράδυ - πρωί το βάζουν στο αυτοκίνητο και κάνουν βόλτες , μόνο έτσι κοιμάται. Στο δικό μου μωρό λειτούργησε η πιπίλα με περιορισμό μόνο για να κοιμηθεί σε συνδιασμό με ένα πανακι παρηγοριάς δίπλα από το προσωπάκι. Μόλις έκανα αυτό κοιμόταν. Δεν χρησιμοποίησα ούτε καρότσι, μάρσιπο ,τίποτα. Έμαθε? Έτυχε? Δεν ξέρω , το κάνει μέχρι τώρα αυτό.

θα την δοκιμασω κ την πιπιλα σιγουρα.;απλως μου φαινεται πιο φυσικο να εξαρταται απο αγκαλια κ νανουρισμα παρα απο πιπιλα η καροτσι (γι αυτο δν υπαρχει χωρος στο σπιτι οποτε δν το συζητω καν).  απλως θα προτιμουσα να γινουαν με μια αγκαλια κ ενα τραγουδακι γιατι τον αφηνω που τον αφηνω την ωρα που βγαζω γαλα, τον αφηνω κ για καμια δουλιτσα αφου ειμαι μονη μου τα πρωινα, ας μην τον αφηνω κ στον υπνο! να κανω κωτη χαζη ερωτηση, γιατι να αποσυνδεσω φαγητο κ υπνο; στην περιπτωση του θηλασμου το καταλαβαινω, στο μπουκαλι γιατι;

πρίν από 16 λεπτά , Έσπερος είπε:

θα την δοκιμασω κ την πιπιλα σιγουρα.;απλως μου φαινεται πιο φυσικο να εξαρταται απο αγκαλια κ νανουρισμα παρα απο πιπιλα η καροτσι (γι αυτο δν υπαρχει χωρος στο σπιτι οποτε δν το συζητω καν).  απλως θα προτιμουσα να γινουαν με μια αγκαλια κ ενα τραγουδακι γιατι τον αφηνω που τον αφηνω την ωρα που βγαζω γαλα, τον αφηνω κ για καμια δουλιτσα αφου ειμαι μονη μου τα πρωινα, ας μην τον αφηνω κ στον υπνο! να κανω κωτη χαζη ερωτηση, γιατι να αποσυνδεσω φαγητο κ υπνο; στην περιπτωση του θηλασμου το καταλαβαινω, στο μπουκαλι γιατι;

Κατά μείζονα λόγο στο μπουκάλι. Στο θηλασμό, απλά μπορεί να είναι ενοχλητική η εξάρτηση να κοιμάται μόνο πάνω σου, αλλά λόγω του τρόπου που θηλάζουν τα μωρά, το γάλα συνηθως δε λιμνάζει στα ούλα. Μεγαλώνοντας λίγο, και πριν ακόμη σκάσουν τα πρώτα δόντια, το να κοιμάται το μωρό με το μπουκάλι αυξάνει τον κίνδυνο για τερηδόνα στα νεογιλά δοντάκια, ακόμη και πριν να βγουν.

πρίν από 55 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Κατά μείζονα λόγο στο μπουκάλι. Στο θηλασμό, απλά μπορεί να είναι ενοχλητική η εξάρτηση να κοιμάται μόνο πάνω σου, αλλά λόγω του τρόπου που θηλάζουν τα μωρά, το γάλα συνηθως δε λιμνάζει στα ούλα. Μεγαλώνοντας λίγο, και πριν ακόμη σκάσουν τα πρώτα δόντια, το να κοιμάται το μωρό με το μπουκάλι αυξάνει τον κίνδυνο για τερηδόνα στα νεογιλά δοντάκια, ακόμη και πριν να βγουν.

Α οκ! το διάβασα κ στο μπιμπερό επάνω που λέει για παρατεταμένο τάισμα κ δεν καταλαβαινα τι εννοούσε!

22 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Παρατήρησε και πριν από αυτό το "νιαούρισμα" μήπως κάνει κτ άλλο, πχ τρίβει ματάκια, στρίβει το προσωπάκι του ή κτ άλλο που δείχνει ότι νυστάζει

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Επίσης κινδυνεύεις με υπέρτάισμα (με σκοπό να νανουριστει το μωρό)=δυσπεψία=ανησυχία=ποιος ύπνος;

Ασε που αν το παιδί νυστάζει αλλά δεν πεινάει, τί κανεις;

πρίν από 12 λεπτά , Deena είπε:

Επίσης κινδυνεύεις με υπέρτάισμα (με σκοπό να νανουριστει το μωρό)=δυσπεψία=ανησυχία=ποιος ύπνος;

Ασε που αν το παιδί νυστάζει αλλά δεν πεινάει, τί κανεις;

μεχρι προσφατα ειχα το φοβο οτι σν ειναι ξυπνιος θα πειναει κ δεν θα εχω να του δωσω κ δν το εχω ξεπερασει ακομα. εχω κ το αγχος οτι πρεπει να βγαλω γαλα κ να κσνω κ καμια δουλεια στο σπιτι οποτε με βολευει που η θα γλαρωσει με το μπουκαλι η θα κσνουμε λιγες βολτες κ θα κοιμηθει. 

πρίν από 4 λεπτά , Έσπερος είπε:

μεχρι προσφατα ειχα το φοβο οτι σν ειναι ξυπνιος θα πειναει κ δεν θα εχω να του δωσω κ δν το εχω ξεπερασει ακομα. εχω κ το αγχος οτι πρεπει να βγαλω γαλα κ να κσνω κ καμια δουλεια στο σπιτι οποτε με βολευει που η θα γλαρωσει με το μπουκαλι η θα κσνουμε λιγες βολτες κ θα κοιμηθει. 

Θα σου ελεγα να το δεις λιγο μακροπροθεσμα. Τωρα μπορει να σου φαινεται πιο ομορφο να αποκοιμιεται κανοντας βολτα, τους επομενους μηνες ομως θα σε κουρασει πολυ γιατι το μωρο θα βαρυνει. Μην προσπαθεις λοιπον να τον μαθεις ετσι. Παρολα αυτα πιστευω πως οτι και αν προσπαθουμε να μαθουμε στα μωρα για να κοιμηθουν, στην πραγματικοτητα μονα τους θα "διαλεξουν" αυτο που θελουν και θα το αποζητουν. Μην του δινεις ομως ως επιλογες καποιες συνηθειες που θα σε κουρασουν, εκτος φυσικα και αν εχεις δοκιμασει ολα τα αλλα χωρις επιτυχια. Γνωμη μου ειναι να δοκιμασεις να τον εχεις αγκαλια καθιστη με μια πιπιλα και να τον κουνας ελαφρα. Πιανει στις περισσοτερες περιπτωσεις.

• Μου αρέσει 1

6imop2.pngRmpfp3.png

δεν το ειχα σκεφτει ετσι! αυτο που φοβομουν μηπως απο την αγκαλια στο κρεβατι ξυπνησει δεν το κανει κ ετσι δν προβληματιστηκα για κατι αλλο. την πιπιλα την αξιοποιω ηδη. ολη μερα ξυπνουσε απο γουλιες κ τωρα ειναι μεσα στα νευρα κι ας πηγαμε κ δυο καροτσαδες... οποτε αγκαλια πιπιλα κ κινητο στο αλλο χερι. απο παλινδρομηση ξερει καμια σας; χειροτερη απο κολικους μου φαινεται!

πρίν από 1 λεπτό , Έσπερος είπε:

ειχα το φοβο οτι σν ειναι ξυπνιος θα πειναει κ δεν θα εχω να του δωσω κ δν το εχω ξεπερασει ακομα. εχω κ το αγχος οτι πρεπει να

Το σπίτι δεν είναι άμεση προτεραιότητα όταν έχεις βρεφος. Τώρα για το γάλα, απέβαλε το άγχος γιατί μόνο στεναχώρια σου φέρνει. Ο σκοπός είναι να χαιρόμαστε τα μωρακια μας με τα γελια, τις λεξουλες, τις χαριτωμενιες τους.  Διαβάζοντας σε, διακρινω το φόβο να κοιμάται στις ώρες του για να προλαβεις να βγάλεις το γεύμα του ή να αντλεις με την ψυχή στο στόμα. Μου φαίνεται ψυχοφθορο. Εφόσον κανεις μεικτη διατροφή δεν χρειάζεται να αγχωνεσαι. Κ ένα μπουκάλι μητρικό την ημέρα να πιει όφελος του είναι. Πιο σημαντικο για το μωρό έχει να είσαι καλα, να μην καταπιεζεσαι ή να στρεσαρεσαι. 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα