Jump to content
➔ ParentsCafe.gr

Διαφωνία για ξενοδοχείο!

mama_3
 Share

Recommended Posts

Νομιζω ότι η αντίληψη του forum για τη μεση ελληνικη οικογένεια διαφέρει πάρα πολύ από την αντίληψη της μέσης ελληνικής οικογένειας...

Η μέση οικογένεια που γνωρίζω εγώ, σε ένα καλό προάστιο της Αθήνας με χαμηλή συγκριτικά ανεργία και υψηλό συγκριτικά εισόδημα (αρα αρκετά πάνω από την πραγματική μέση ελληνική οικογένεια) δεν πηγαίνει πάνω από 1-2 βδομάδες διακοπές το χρόνο, και σίγουρα όχι στο εξωτερικό.

Η πραγματικά μέση ελληνική οικογένεια ζει με ένα καθαρό εισόδημα που δυσκολεύεται να καλύψει πολύ πιο βασικές ανάγκες, όπως π.χ. τον παιδικό σταθμό ή τα αγγλικά των παιδιών ή τα εμβόλια που δεν καλύπτει ο ΕΟΠΥΥ,και από αυτό το εισόδημα τα μισά είναι οι συντάξεις των γιαγιάδων. Και μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν και πολλές οικογένειες πια που ζουν από το σισίτιο και το κοινωνικό παντοπωλείο.

Δεν αμφιβάλω ότι κάποιοι όντως μπορούν ακόμη να δίνουν 5 και 10 και 20 χιλιάδες για τις καλοκαιρινές τους διακοπές, και πολύ καλά κάνουν οι άνθρωποι. Αλλά ας μην μπερδεύουμε το 1% με το μέσο όρο.

Δηλαδή όλοι οι προορισμοί που έβαλα παραπάνω και έχουν πάει τόσες κοπέλες εδώ μέσα, ανήκουν στο 1%? :confused:

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Διαφημίσεις

Xμ, πώς/πού φτιάχνουμε γκαλοπ στο forum; Εχω την έντονη υποψία και από άλλα θέματα, ότι το μέσο εισόδημα των μελών είναι κατα πολύ μεγαλύτερο από το μέσο εισόδημα στη χώρα. Δεν το λέω για κακό, μην παρεξηγηθώ, βάζω και τη δική μου οικογενεια μέσα. Στοιχεία για τη χώρα, έστω λίγα χρόνια πίσω, υπάρχουν επίσημα. Ισως θα ήταν ενδιαφέρον από εγκυκλοπαιδική άποψη να βλέπαμε πού κυμαίνεται η μέση οικογένεια που συμμετέχει εδώ

Πως θα με βοηθήσει το γκάλοπ στο που θα πάω εγώ διακοπές?? :confused::confused:

Κάπου ανέφερες για Άγιο Μαυρίκιο, που έχει καλό κλίμα, έχεις πάει?

Καμία πρόταση?

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Σορρυ κι απο εμενα για το off topic :D αλλα να συμφωνησω στο οτι σημερα διακοπες δεν παει μεγαλος αριθμος εργαζομενων ελληνων καθολου, ποσο μαλλον να μιλαμε για 2 εβδομαδες.

Καθε χρονο λοιπον οσο κουμαντο και να κανεις, χωρις να εχεις ακριβα κινητα, ουτε αυτοκινητα, ουτε δικο σου σπιτι με δανειο, ουτε εξοδους, διακοπες ΔΕΝ βγαινει να πας γιατι κυριως στο δημοσιο (μην πεσετε παλι οι ιδιωτικοι, εχουμε εμπειρια κι απο τα δυο, καμμια σχεση) με το ενιαιο και χωρις δωρα πασχα, χριστουγεννων, διακοπων εδω και χρονια, ο μισθος φτανει ισα ισα για ενοικια, κοινοχρηστα, σουπερ μαρκετ, λογαριασμους, εξοδα των παιδιων και εκτακτα (γιατροι, υποχρεωσεις κλπ).

Οσους μηνες τα εκτακτα ειναι λιγοτερα, βαζεις στην ακρη αλλα ποσο να ειναι? Παντως οχι για 2 εβδομαδες σε ξενοδοχειο! :mrgreen::mrgreen::mrgreen: Περσι μας εφτασε για 3 μερες στην Πελοποννησο. Ο αντρας μου εχει το ιδιο κινητο, με τα κουμπακια, απο το 2007. Αντικα. :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Σορρυ κι απο εμενα για το off topic :D αλλα να συμφωνησω στο οτι σημερα διακοπες δεν παει μεγαλος αριθμος εργαζομενων ελληνων καθολου, ποσο μαλλον να μιλαμε για 2 εβδομαδες.

Καθε χρονο λοιπον οσο κουμαντο και να κανεις, χωρις να εχεις ακριβα κινητα, ουτε αυτοκινητα, ουτε δικο σου σπιτι με δανειο, ουτε εξοδους, διακοπες ΔΕΝ βγαινει να πας γιατι κυριως στο δημοσιο (μην πεσετε παλι οι ιδιωτικοι, εχουμε εμπειρια κι απο τα δυο, καμμια σχεση) με το ενιαιο και χωρις δωρα πασχα, χριστουγεννων, διακοπων εδω και χρονια, ο μισθος φτανει ισα ισα για ενοικια, κοινοχρηστα, σουπερ μαρκετ, λογαριασμους, εξοδα των παιδιων και εκτακτα (γιατροι, υποχρεωσεις κλπ).

Οσους μηνες τα εκτακτα ειναι λιγοτερα, βαζεις στην ακρη αλλα ποσο να ειναι? Παντως οχι για 2 εβδομαδες σε ξενοδοχειο! :mrgreen::mrgreen::mrgreen: Περσι μας εφτασε για 3 μερες στην Πελοποννησο. Ο αντρας μου εχει το ιδιο κινητο, με τα κουμπακια, απο το 2007. Αντικα. :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Κάτι για Λονδίνα έγραφες στο θέμα με το ταξίδι :confused::confused:

Ντουμπάι έχεις πάει? καμία συμβουλή?

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Κάτι για Λονδίνα έγραφες στο θέμα με το ταξίδι :confused::confused:

Ντουμπάι έχεις πάει? καμία συμβουλή?

Θα μιλησω και παλι με αληθινα νουμερα κι οφ τοπικ, σορρυ.

Πριν το 2008, πηγαινα 4-8 ταξιδια το χρονο, κυριως με τη δουλεια. Γι αυτο γραφω συχνα στα ταξιδια, ξερω πολλα μερη. πχ εχω γυρισει ολη την Ευρωπη. Ντουμπαι δεν εχω παει να σε βοηθησω.

Εχω να παω στο εξωτερικο, απο τοτε. Ηταν να παμε φετος Λονδινο για ιατρικους λογους της κορης μου, να πληρωσει μερος η ασφαλεια, αλλα το αναβαλλαμε για οικονομικους λογους.

Αυτα.

καλη συνεχεια στο θεμα

Διαφημίσεις

Είναι πολύ ωραίος προορισμός. Ο σύζυγός μου λόγω επαγγέλματος ταξιδεύει συχνά στα Εμιράτα και ιδιαίτερα στο Ντουμπάι. 2 - 3 φορές το χρόνο ακολουθούμε κι εμείς, εγώ με τα παιδάκια μας, και παρατείνουμε λίγο τη διαμονή μας κάνοντας οικογενειακώς διακοπές.

Αύγουστο δεν έχουμε πάει, αλλά Ιούνιο, Ιούλιο, Σεπτέμβριο και Μάρτιο που έχουμε πάει το κλίμα είναι ανεκτό. Τους πολύ καλοκαιρινούς μήνες, βέβαια, η ζέστη είναι αρκετή, αλλά όπως ανέφεραν κι άλλες κοπέλες δε συγκρίνεται το κλίμα με αυτό της Ελλάδας.

Στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο δεν έχουμε μείνει, όμως θέλει μια προσοχή στα δωμάτια στα πολυτελή ξενοδοχεία στο Ντουμπάι. Ειδικά τα απλά δίκλινα, τρίκλινα και τετράκλινα είναι υπερχρεωμένα σε σχέση με τις ανέσεις που προσφέρουν. Ουσιαστικά είναι εφάμιλλα των συμβατικών δωματίων που προσφέρουν σχετικά καλά ξενοδοχεία εδώ στην Ευρώπη.

Αν σας ενδιαφέρει λοιπόν η πολυτέλεια του δωματίου θα πρέπει να αναζητήσετε κάτι σε executive suite ή μπανγκαλόους.

Σε ό,τι αφορά το κομμάτι της διασκέδασεις - ψυχαγωγίας, προσφέρονται πάρα πολύ ωραία πακέτα, οπότε θα ήταν χρήσιμο να κάνετε μια καλή έρευνα.

Εμείς δυστυχώς/ ευτυχώς φέτος δεν θα μπορέσουμε να ακολουθήσουμε το σύζυγο, καθώς περιμένουμε το τρίτο μωράκι μας. Αν πάτε όμως εσείς, θα σας συνοδεύουμε νοερά.

Με το καλό το ταξίδι σας, αν το αποφασίσετε.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Είναι πολύ ωραίος προορισμός. Ο σύζυγός μου λόγω επαγγέλματος ταξιδεύει συχνά στα Εμιράτα και ιδιαίτερα στο Ντουμπάι. 2 - 3 φορές το χρόνο ακολουθούμε κι εμείς, εγώ με τα παιδάκια μας, και παρατείνουμε λίγο τη διαμονή μας κάνοντας οικογενειακώς διακοπές.

Αύγουστο δεν έχουμε πάει, αλλά Ιούνιο, Ιούλιο, Σεπτέμβριο και Μάρτιο που έχουμε πάει το κλίμα είναι ανεκτό. Τους πολύ καλοκαιρινούς μήνες, βέβαια, η ζέστη είναι αρκετή, αλλά όπως ανέφεραν κι άλλες κοπέλες δε συγκρίνεται το κλίμα με αυτό της Ελλάδας.

Στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο δεν έχουμε μείνει, όμως θέλει μια προσοχή στα δωμάτια στα πολυτελή ξενοδοχεία στο Ντουμπάι. Ειδικά τα απλά δίκλινα, τρίκλινα και τετράκλινα είναι υπερχρεωμένα σε σχέση με τις ανέσεις που προσφέρουν. Ουσιαστικά είναι εφάμιλλα των συμβατικών δωματίων που προσφέρουν σχετικά καλά ξενοδοχεία εδώ στην Ευρώπη.

Αν σας ενδιαφέρει λοιπόν η πολυτέλεια του δωματίου θα πρέπει να αναζητήσετε κάτι σε executive suite ή μπανγκαλόους.

Σε ό,τι αφορά το κομμάτι της διασκέδασεις - ψυχαγωγίας, προσφέρονται πάρα πολύ ωραία πακέτα, οπότε θα ήταν χρήσιμο να κάνετε μια καλή έρευνα.

Εμείς δυστυχώς/ ευτυχώς φέτος δεν θα μπορέσουμε να ακολουθήσουμε το σύζυγο, καθώς περιμένουμε το τρίτο μωράκι μας. Αν πάτε όμως εσείς, θα σας συνοδεύουμε νοερά.

Με το καλό το ταξίδι σας, αν το αποφασίσετε.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου και με το καλό το μωράκι σας!

Τα μπανγκαλόους γενικά τα προτιμώ γιατί δίνουν ελευθερία κινήσεων και είσαι πολύ πιο άνετα από το να μένεις στο κεντρικό κτίριο. Θα το πω στον σύζυγο να δει και για αυτά τιμές!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Δεν ξέρω ρε συ....οι δικοί μου που μένουν κάτω μου τα παρουσιάζουν τελείως τραγικά τα πράγματα το καλοκαίρι. Ο ένας μάλιστα είναι και Κύπριος και επομένως πιο ανθεκτικός στην ζέστη από εμάς (και η Κύπρος έχει πολλή ζέστη και υγρασία το καλοκαίρι) αλλά το καλοκαίρι στο Ντουμπάι δεν αντέχει και μένει ήδη εκεί γύρω στα 3 χρόνια.

Αν έχεις γνωστούς που μένουν εκεί σίγουρα θα έχει μεγαλύτερη βαρύτητα η γνώμη τους. Εγώ σύγκρινα με βάση την Τυνησία που έχω πάει, αλλά ίσως να είναι διαφορετικά τα επίπεδα υγρασίας... δεν ξέρω..

Νομιζω ότι η αντίληψη του forum για τη μεση ελληνικη οικογένεια διαφέρει πάρα πολύ από την αντίληψη της μέσης ελληνικής οικογένειας...

Πιθανόν. Μην κολλάτε όμως στον όρο "μέση οικογένεια". Μπορεί να είναι και λίγο άνω του μέσου. Όπως και να΄χει ας μην σχολιάζουμε την οικονομική άνεση ή μη της θεματοθέτριας. Δεν είναι αυτό το πρόβλημά της από ό,τι κατάλαβα. Τώρα αν είναι μικρή εξαίρεση ή μεγάλη εξαίρεση από το σύνολο δεν μας απασχολεί.

Θα επιμείνω όμως ότι 10 μέρες ή 2 βδομάδες το χρόνο διακοπές με μια κάποια οικονομική άνεση και σωστό προγραμματισμό δεν είναι κάτι το τραγικό. Προφανώς δεν μιλάμε για δημόσιους υπαλλήλους.

Η κουβέντα πάντως αυτή και βασικά το ύφος γραφής συγκεκριμενου μέλους που σε καμία περίπτωση δε θα κατονόμαζα ποτέ, ελαφρώς καρφώνει κάποιο πολύ προβληματισμένο νέο μέλος που πρόσφατα είχε εμφανισθεί. Οχι απαραίτητα κακό, μην παρεξηγηθώ, υπάρχουν ευφάνταστοι και εξαιρετικά πνευματώδεις επισκέπτες κατά καιρούς :)

Η κουβέντα πάντως αυτή και βασικά το ύφος γραφής συγκεκριμενου μέλους που σε καμία περίπτωση δε θα κατονόμαζα ποτέ, ελαφρώς καρφώνει κάποιο πολύ προβληματισμένο νέο μέλος που πρόσφατα είχε εμφανισθεί. Οχι απαραίτητα κακό, μην παρεξηγηθώ, υπάρχουν ευφάνταστοι και εξαιρετικά πνευματώδεις επισκέπτες κατά καιρούς :)

Τι σχέση έχει αυτό με το θέμα μου?? :confused:

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Διαφημίσεις

Τι σχέση έχει αυτό με το θέμα μου?? :confused:

Kαμία, προς Θεού, μονολογώ :)

Θα ελεγα πάντως να αντιπρότεινες στο σύζυγο αυτό:

http://www.oberoihotels.com/hotels-in-mauritius/

Το βλέπω στο μπατζετ σας επίσης, και επιμένω, πρέπει να έχει πιο ωραίο κλίμα.

Για καρχαρίες δε γνωρίζω μόνο; Το Ντουμπάι άραγε έχει;

Kαμία, προς Θεού, μονολογώ :)

Θα ελεγα πάντως να αντιπρότεινες στο σύζυγο αυτό:

http://www.oberoihotels.com/hotels-in-mauritius/

Το βλέπω στο μπατζετ σας επίσης, και επιμένω, πρέπει να έχει πιο ωραίο κλίμα.

Για καρχαρίες δε γνωρίζω μόνο; Το Ντουμπάι άραγε έχει;

Καταπληκτικό, σε ευχαριστώ πολύ, θα το ψάξω!

Οι καρχαρίες δεν με απασχολουν, πρόσφατα φίλη μου που θα μετακομίσει Αυστραλία μόνιμα (δουλεύει εκεί ο αρραβωνιαστικός της) μου είπε ότι επειδή εκεί έχουν πολλούς, υπάρχει οριοσήμανση στις ακτές μέχρι που μπορούν να κάνουν μπάνιο και σε όλες τις οργανωμένες παραλίες υπάρχει ναυαγοσώστης!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Καταπληκτικό, σε ευχαριστώ πολύ, θα το ψάξω!

Οι καρχαρίες δεν με απασχολουν, πρόσφατα φίλη μου που θα μετακομίσει Αυστραλία μόνιμα (δουλεύει εκεί ο αρραβωνιαστικός της) μου είπε ότι επειδή εκεί έχουν πολλούς, υπάρχει οριοσήμανση στις ακτές μέχρι που μπορούν να κάνουν μπάνιο και σε όλες τις οργανωμένες παραλίες υπάρχει ναυαγοσώστης!

Ευχαρίστησή μου που βοήθησα :)

ΑγγεΚ το είδα, είναι πολύ καλό, αλλά μου κάνει ότι είναι πιο πολύ για ζευγάρια, θέλω κάτι πιο kids friendly. Να έχει μέσα π.χ. νεροτσουλήθρες, δραστηριότητες για παιδιά.

Σε ευχαριστώ πάντως για την πρότασή σου!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Να με συγχωρέσει η θεματοθέτρια, αλλά μιας και το καθήκον μου το έκανα (απάντησα στους προβληματισμούς της), να απαντήσω πως στις μέρες μας, σπάνια δουλεύουν και οι δυο και αν το κάνουν έχουν πρόσθετα έξοδα φύλαξης παιδιών. Όταν ζευγάρι με οικογενειακό εισόδημα 20.000 ευρώ θεωρείται "μέση ελληνική οικογένεια", δεν βλέπω τον τρόπο να εξοικονομήσει 15.000 για καλοκαιρινές διακοπές. Είστε πολύ εκτός πραγματικότητας. Χαίρομαι που ομιλώ με έχοντες αλλά μη προσπαθείτε να πείσετε εαυτούς πως ανήκετε στη μέση ελληνική οικογένεια.

Και κάτι ακόμα... Έχοντας πάει στο Ντουμπάι (το 2008 όπως και πολλοί απ όσους έγραψαν στο θέμα με το καλύτερο ταξίδι που πολλάκις αναφέρθηκε...), γνωρίζω καλά πως είναι για πολύ γερά πορτοφόλια. Ναι, βρίσκεις ανεκτά αεροπορικά αν κλείσεις νωρίς (ανεκτά τα 450 ευρώ κατ άτομο όταν με τα μισά πας οπουδήποτε στην Ευρώπη...) και ναι, σαφέστατα υπάρχουν οικονομικότερα ξενοδοχεία απ αυτό που μας μόστραρε η mama_3. Αλλά και πάλι, όχι, δεν είναι προορισμός για τη μέση ελληνική οικογένεια. Όχι πια.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png

Διαφημίσεις

Όταν ζευγάρι με οικογενειακό εισόδημα 20.000 ευρώ θεωρείται "μέση ελληνική οικογένεια", δεν βλέπω τον τρόπο να εξοικονομήσει 15.000 για καλοκαιρινές διακοπές. Είστε πολύ εκτός πραγματικότητας. Χαίρομαι που ομιλώ με έχοντες αλλά μη προσπαθείτε να πείσετε εαυτούς πως ανήκετε στη μέση ελληνική οικογένεια.

Αν το μέσο οικογενειακό εισόδημα είναι τα 20.000 (δηλ. 10.000ευρώ έκαστος), τότε έχεις δίκιο, κάνουμε λάθος μιλώντας για μέση οικογένεια. Προφανώς η θεματοθέτρια δεν είναι σε αυτή την κατηγορία.

Να με συγχωρέσει η θεματοθέτρια, αλλά μιας και το καθήκον μου το έκανα (απάντησα στους προβληματισμούς της), να απαντήσω πως στις μέρες μας, σπάνια δουλεύουν και οι δυο και αν το κάνουν έχουν πρόσθετα έξοδα φύλαξης παιδιών. Όταν ζευγάρι με οικογενειακό εισόδημα 20.000 ευρώ θεωρείται "μέση ελληνική οικογένεια", δεν βλέπω τον τρόπο να εξοικονομήσει 15.000 για καλοκαιρινές διακοπές. Είστε πολύ εκτός πραγματικότητας. Χαίρομαι που ομιλώ με έχοντες αλλά μη προσπαθείτε να πείσετε εαυτούς πως ανήκετε στη μέση ελληνική οικογένεια.

Και κάτι ακόμα... Έχοντας πάει στο Ντουμπάι (το 2008 όπως και πολλοί απ όσους έγραψαν στο θέμα με το καλύτερο ταξίδι που πολλάκις αναφέρθηκε...), γνωρίζω καλά πως είναι για πολύ γερά πορτοφόλια. Ναι, βρίσκεις ανεκτά αεροπορικά αν κλείσεις νωρίς (ανεκτά τα 450 ευρώ κατ άτομο όταν με τα μισά πας οπουδήποτε στην Ευρώπη...) και ναι, σαφέστατα υπάρχουν οικονομικότερα ξενοδοχεία απ αυτό που μας μόστραρε η mama_3. Αλλά και πάλι, όχι, δεν είναι προορισμός για τη μέση ελληνική οικογένεια. Όχι πια.

Συγνώμη βρε κορίτσια αλλά εγώ φέτος είπα να πάω, δηλαδή εσείς που πήγατε όλες το 2008 είσαστε στην μέση ελληνική οικογένεια και εγώ που θέλω να πάω φέτος, όχι?

Τέλος πάντων, εντυπώσεις, παλεύεται η ζέστη / υγρασία??

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Συγνώμη βρε κορίτσια αλλά εγώ φέτος είπα να πάω, δηλαδή εσείς που πήγατε όλες το 2008 είσαστε στην μέση ελληνική οικογένεια και εγώ που θέλω να πάω φέτος, όχι?

Νεροτσουλήθρες έχει; Γιατί καλά να ανεχτείς τη ζέστη, αλλά να μην έχει νεροτσουλήθρα να βγάλεις μία αξιοπρεπή φωτογραφία της προκοπής σαν άνθρωπος; Τι αναμνήσεις θα έχεις αλλιώς από τις διακοπές, θα γελάνε στο facebook και όσοι φτάσανε μέχρι Κέρκυρα (που έχει νεροτσουλήθρες).

Αν το μέσο οικογενειακό εισόδημα είναι τα 20.000 (δηλ. 10.000ευρώ έκαστος), τότε έχεις δίκιο, κάνουμε λάθος μιλώντας για μέση οικογένεια. Προφανώς η θεματοθέτρια δεν είναι σε αυτή την κατηγορία (mama_3 μην απαντήσεις)

Δηλ, με 40Κ τον χρόνο (τα διπλά απο αυτά που λες), περισσεύουν 10-15Κ για διακοπές ;;;

8HQvp2.png

Είναι δύσκολο, συνήθως είναι όλοι μέσα σε κλειστους χώρους με κλιματισμό. Δεν μπορώ να φανταστώ διακοπές εκεί το καλοκαίρι.

8HQvp2.png

Δηλ, με 40Κ τον χρόνο (τα διπλά απο αυτά που λες), περισσεύουν 10-15Κ για διακοπές ;;;

Αμα δεν αγοράσεις κινητο. Και αν είσαι λιτοδίαιτος...

Πλάκα κάνω, μην παρεξηγηθώ :)

Όσες κοπέλες θέλουν να κοροϊδέψουν στο θέμα, δεν με ενοχλεί, ας το κάνουν ελεύθερα, μου αρέσει όμως που όλες πήγατε και τώρα σώνει και ντε να μην πάω εγώ. Τι πράγμα είναι αυτό...

Το οικονομικό κορίτσια το κανονίζει ο σύζυγος, μην κολλάτε σε αυτό!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Δεν ξέρω πόσο έχει το συγκεκριμένο ξενοδοχείο και για πόσο καιρό θα πάνε. Γενικά μιλώντας μπορεί να έχει κάποιος εισοδήματα και από άλλες πηγές πέραν του μισθού του. Όχι με τα 40χιλ, δεν μπορείς να εξοικονομήσεις 10-15...

Αλλά πιστεύω και εγώ ότι κακώς εκτίθεται η θεματοθέτρια. Σε λίγο θα της ζητήσουμε πόθεν έσχες... Ίσως θα έπρεπε να γράψει γενικά το θέμα της χωρίς να βάλει λινκ του ξενοδοχείου.

Αν το μέσο οικογενειακό εισόδημα είναι τα 20.000 (δηλ. 10.000ευρώ έκαστος), τότε έχεις δίκιο, κάνουμε λάθος μιλώντας για μέση οικογένεια. Προφανώς η θεματοθέτρια δεν είναι σε αυτή την κατηγορία.

Εγώ δεν νομίζω ότι τα 20.000 είναι η μέση οικογένεια. Όταν εργάζονται και οι δύο γονείς.. εδώ 1000 π.χ να παίρνει κάποιος σημαίνει γύρω στα 15000 το χρόνο (14 μισθοί ιδιωτικός τομέας) επί 2, ήδη μιλάμε για 30000... αυτά για την μέση ελληνική οικογένεια.. αν βρω στοιχεία γενικά για θα τα παραθέσω, αλλά ξεφεύγουμε από το θέμα!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Δεν έχω πάει Ντουμπάι αλλά φίλοι μου που δούλευαν εκεί μου έχουν πει ότι το καλοκαίρι απλά δεν κυκλοφορείς έξω χωρίς αυτοκίνητο με κλιματισμό. Δεν το αφήνετε για τα Χριστούγεννα που θα είναι πιο νορμάλ η θερμοκρασία?

Για Ελλάδα θα σου πρότεινα το καλοκαίρι... Όλοι έρχονται εδώ κι εσύ θα φύγεις? Για ξενοδοχείο, μια και θες να συνδυάσεις παροχές και ξεκούραση θα σου προτείνω 4 ξενοδοχεία στην Χαλκιδική:

Danai Beach resort

Porto Carras

Olympion Sunset

Sani Club

Η θάλασσα είναι εξαιρετική και οι παροχές στα παραπάνω, περισσότερο από καλές. ;)

n50jp3.png