Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαφωνία για ξενοδοχείο!


mama_3

Recommended Posts

Καλά να περάσετε όπου και να πάτε. Πάντως και μόνο που έχει νεροτσουλήθρες μέσα στο ξενοδοχείο, τέλεια θα είναι για όλους! 40 χρονών έγινα κι ακόμη τρελαίνομαι να ανεβαίνω!:-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αφού το πάτε για εκεί, γιατί δε σκέφτεστε την κρουαζιέρα ως εναλλακτική; Στο ίδιο budget βγαίνει, amenities πολυτελή, δεν έχεις το τρέξιμο του αιώνα και βλέπεις και πολλά διαφορετικά μέρη.

 

Αν μάλιστα δεν θέλετε να πάτε πολύ μακρυά, τα νορβηγικά φιόρδ είναι υπέροχα για καλοκαίρι.

 

Σε ευχαριστώ για την πρότασή σου, οι κρουαζιέρες δεν μου κάνουν και τόσο για οικογενειακές διακοπές όμως, μπορεί και να κάνω λάθος, αλλά με τα παιδιά θα ήθελα να κάνω κάτι πιο safety.

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά να περάσετε όπου και να πάτε. Πάντως και μόνο που έχει νεροτσουλήθρες μέσα στο ξενοδοχείο, τέλεια θα είναι για όλους! 40 χρονών έγινα κι ακόμη τρελαίνομαι να ανεβαίνω!:-)

 

Σε ευχαριστώ πολύ!! :P

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Αφού το πάτε για εκεί, γιατί δε σκέφτεστε την κρουαζιέρα ως εναλλακτική; Στο ίδιο budget βγαίνει, amenities πολυτελή, δεν έχεις το τρέξιμο του αιώνα και βλέπεις και πολλά διαφορετικά μέρη.

 

Αν μάλιστα δεν θέλετε να πάτε πολύ μακρυά, τα νορβηγικά φιόρδ είναι υπέροχα για καλοκαίρι.

 

Πολύ καλή ιδέα! Πάντα ήθελα να πάω μια πολυ-ήμερη κρουαζιέρα οπουδήποτε, αλλά δεν συμφωνεί κανένας από την οικογένεια...:? Νιώθουν ότι κλείνονται, ότι θα τους ζαλίζει το πλοίο (λες και θα είναι το πλοίο της γραμμής)... Έπρεπε να είχα πάει στα νιάτα μου...

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ mama_3 σου έχω καλλίτερο!! (Βασικά εμπνεύστηκα και από την ιδέα της vtgian) Δεν ξέρω τι ηλικίες έχουν τα παιδιά σου αλλά από την στιγμή που έχετε τέτοιο μπάτζετ γιατί δεν κάνετε ένα ταξίδι στα Ελληνικά νησιά με ιστιοφόρο ή μηχανοκίνητο σκάφος? Θα δείτε πολλά μέρη, θα κάνετε τα μπάνια σας, νομίζω πως είναι ιδανικά!! Ε?

 

 

Πραγματικά απορώ. Αν κάποιος θεωρεί το θέμα ανάξιο λόγου μπορεί να μην συμμετέχει.

 

Επίσης, επειδή και οι κοπέλες που τους φαίνεται προκλητικό το ποστ της mama_3 έχουν κατά καιρούς γράψει άλλα που θα μπορούσαν να θεωρηθούν προκλητικά ή τρολιές (σύμφωνα με το σκεπτικό τους πάντα) από άλλα μέλη, καλό θα ήταν είμαστε λίγο πιο μετριοπαθείς, ειδικά όταν σπεύδουμε να χαρακτηρίσουμε τους άλλους. Και για να εξηγηθώ, ένα roadtrip δεν είναι ανέξοδο. Τουναντίον. Για κάποια μέλη μπορεί να είναι ανέφικτο ακόμα και αυτό. Τι σημαίνει δηλαδή? Ότι δεν θα μας μιλήσει η ravt πχ για τον σχεδιασμό που κάνει με την οικογένειά της? Δεν θα έπρεπε να χαρούμε με την χαρά της αλλά να την κράξουμε ως "αναίσθητη" που το λέει σε ένα φόρουμ όπου μπαίνουν και άνθρωποι που δεν έχουν την δυνατότητα να πάνε ούτε μέχρι το Λουτράκι? Ή μήπως θα έπρεπε να την θεωρήσουμε τρολιά γιατί η κοπέλα έχει πει τόσες φορές ότι δεν βγαίνει ο μήνας άρα - κατά την γνώμη ορισμένων - δεν θα μπορεί να πάει και άρα μας δουλεύει? Είμαστε σοβαροί? Συγγνώμη αλλά δεν την καταλαβαίνω αυτή την λογική. Αν εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι γιατί δεν μου το επιτρέπουν τα οικονομικά μου θα πρέπει να κράξω τους άλλους που μπορούν? Αυτό εμένα μόνο μικροψυχία και κόμπλεξ μου βγάζουν, τίποτα περισσότερο. Λυπάμαι πολύ.

 

Συγγνώμη για την παρένθεση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωραία η ιδέα για ιστιοπλοϊκό αλλά ξεκούραστη δεν είναι καθόλου (το λέω γιατί αν θυμάμαι καλά ο κύριος προβληματισμός ήταν αν θα ξεκουραστεί στο χλιδάτο all-inclusive η mama).

Αν μιλάμε για yacht ok, ίσως λίγο καλύτερα. Το ιστιοπλοϊκό όμως δεν είναι για όλους. Δε θα το συνιστούσα για πολυήμερες διακοπές αν δεν έχουν ήδη εμπειρία. Υπ'όψη, αν δεν υπάρχει δίπλωμα θα χρειαστεί να πληρωθεί εκτός των καυσίμων/ενοικίου και skipper. Γενικά είτε ιστιοπλοϊκό είτε yacht, είναι ρίσκο τελευταίας στιγμής ο καιρός. Άλλο να σε πιάσει καιρός με μικρό σκάφος, άλλο στην κρουαζιέρα (που δεν καταλαβαίνεις τίποτα).

 

Είναι λογικό αν δεν έχεις την εμπειρία της κρουαζιέρας να νομίζεις ότι είναι κουραστικό, για ζευγάρια, για ηλικιωμένους, ότι θα είναι βαρετά, να έχεις μια εικόνα για τα πλοία σαν να είναι το Παναγια ΙΙ :D

Στην πραγματικότητα οι διακοπές με μεγάλα κρουαζιερόπλοια είναι πολύ διαφορετικες. Είναι όλα τρομερά οργανωμένα (περισσότερο από all-inclusive) έχουν απίστευτα happening, πολλές δραστηριότητες για παιδιά και για τα τελευταία είναι και εκπαιδευτικά (σχεδόν σε όλα υπάρχει ξενάγηση στο πως λειτουργεί το πλοίο, γνωρίζουν τον καπετάνιο κ.α.) και όλα τελείως προσανατολισμένα στην ξεκούραση. Και φυσικά έχεις την ευκαιρία να δεις πολλά διαφορετικά μέρη.

Link to comment
Share on other sites

Στην πραγματικότητα οι διακοπές με μεγάλα κρουαζιερόπλοια είναι πολύ διαφορετικες. Είναι όλα τρομερά οργανωμένα (περισσότερο από all-inclusive) έχουν απίστευτα happening, πολλές δραστηριότητες για παιδιά και για τα τελευταία είναι και εκπαιδευτικά (σχεδόν σε όλα υπάρχει ξενάγηση στο πως λειτουργεί το πλοίο, γνωρίζουν τον καπετάνιο κ.α.) και όλα τελείως προσανατολισμένα στην ξεκούραση. Και φυσικά έχεις την ευκαιρία να δεις πολλά διαφορετικά μέρη.

 

Συμφωνώ και επαυξάνω!!! Απομένει να πείσω και τον σύζυγο κάποια στιγμή!!!

 

(mama_3 σκεφτείτε το σαν επιλογή)

Link to comment
Share on other sites

 

Πραγματικά απορώ. Αν κάποιος θεωρεί το θέμα ανάξιο λόγου μπορεί να μην συμμετέχει.

 

Επίσης, επειδή και οι κοπέλες που τους φαίνεται προκλητικό το ποστ της mama_3 έχουν κατά καιρούς γράψει άλλα που θα μπορούσαν να θεωρηθούν προκλητικά ή τρολιές (σύμφωνα με το σκεπτικό τους πάντα) από άλλα μέλη, καλό θα ήταν είμαστε λίγο πιο μετριοπαθείς, ειδικά όταν σπεύδουμε να χαρακτηρίσουμε τους άλλους. Και για να εξηγηθώ, ένα roadtrip δεν είναι ανέξοδο. Τουναντίον. Για κάποια μέλη μπορεί να είναι ανέφικτο ακόμα και αυτό. Τι σημαίνει δηλαδή? Ότι δεν θα μας μιλήσει η ravt πχ για τον σχεδιασμό που κάνει με την οικογένειά της? Δεν θα έπρεπε να χαρούμε με την χαρά της αλλά να την κράξουμε ως "αναίσθητη" που το λέει σε ένα φόρουμ όπου μπαίνουν και άνθρωποι που δεν έχουν την δυνατότητα να πάνε ούτε μέχρι το Λουτράκι? Ή μήπως θα έπρεπε να την θεωρήσουμε τρολιά γιατί η κοπέλα έχει πει τόσες φορές ότι δεν βγαίνει ο μήνας άρα - κατά την γνώμη ορισμένων - δεν θα μπορεί να πάει και άρα μας δουλεύει? Είμαστε σοβαροί? Συγγνώμη αλλά δεν την καταλαβαίνω αυτή την λογική. Αν εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι γιατί δεν μου το επιτρέπουν τα οικονομικά μου θα πρέπει να κράξω τους άλλους που μπορούν? Αυτό εμένα μόνο μικροψυχία και κόμπλεξ μου βγάζουν, τίποτα περισσότερο. Λυπάμαι πολύ.

 

Συγγνώμη για την παρένθεση.

 

 

Επειδή με αναφέρεις θα χαρείς αν σου πω ότι το roadtrip το οποίο σχεδιάζαμε με μεγάλη ανυπομονησία μετά από 8 έτη γονείς κλεισμένοι μέσα στο σπίτι χωρίς ούτε κοινή έξοδο χωρίς τα παιδιά, το οποίο δεν θα κόστιζε πάνω από 700 ευρώ για 7 ημέρες (και τα οποία θα ήταν "δώρο" απ τους γονείς μας γιατί όντως δεν βγαίνει ο μήνας με τον μισθό μας), ΔΕΝ πραγματοποιήθηκε για σοβαρούς λόγους υγείας συνταξιδιώτη μας. Ένα roadtrip, μπορεί να είναι ακριβό ανάλογα τις ημέρες ταξιδίου και τους προορισμούς. Το δικό μας δεν ήταν. Γι αυτό και επιλέχθηκε αντί ενός ταξιδιού που να περιλαμβάνει αεροπορικά.

Δεν σου επιτίθεμαι, απλά καθώς επέλεξες να τονίσεις εμένα και το "ταξίδι μου", ήθελα να απαντήσω.

Προσωπικά νομίζω πως δεν προσέβαλα στιγμή τη θεματοθέτρια όσο κι αν θεωρώ -δυστυχώς- ελάχιστους τους έχοντες τη δυνατότητα να πάνε τέτοιες διακοπές, απλά απόρησα που σκέφτεται ζητήματα που ελάχιστη σημασία έχουν και την παρότρυνα να μη το σκέφτεται καν.

Όπως και να το κάνουμε, όσο κι αν σας είναι δύσκολο να το αντιληφθείτε, πλέον οι Έλληνες όταν βλέπουν πως κάποιος θα ξοδέψει 15.000 ευρώ για ξενοδοχείο καλοκαιρινών διακοπών, ε, δυσκολεύεται να πιστέψει πως δεν έχει να αντιμετωπίσει ένα τρολ -θέμα.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

ravT μπερδεύτηκες νομίζω λίγο....

οι τιμές που εμφανίζει το booking δεν αντιστοιχούν πάντα στην πραγματικότητα και ειδικά για τα μεγάλα ξενοδοχεία ισχύει πάντα οτι δεν είναι αληθινές. Απορω πως δεν το έχει αναφέρει κάποιος άλλος με τόση συζήτηση εδω για το θέμα αυτό...

Είναι εικονικές τιμές καθώς είναι κλεισμένα-δεσμευμένα με συμβόλαιο τα δωμάτια απο γραφεία , έτσι το ανοιχτό ποσοστό δωματίων που οφείλουν να έχουν προς το υπόλοιπο κοινό (αφου είναι κενά) εμφανίζετε να είναι υπέρογκο ωστε να μην το κλείσεις κ.ο.κ. Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητή....

Για τέτοια ταξίδια και ξενοδοχεία πάμε σε πράκτορα και μας κλεινει τα πάντα μέσα σε τιμή που ούτε σε ελληνικό μέτριο δωμάτιο δεν θα πηγαίναμε.

Οι 15 μέρες δεν είναι τσάμπα αλλα θα είναι 3000-5000 -6000 οχι 15000 πάντως! Οτι θες μπορείς να βρεις και να περάσεις πολύ καλά!

15000 ΘΑ ΕΊΣΑΙ ΧΑΖΟΣ να δώσεις ενω θα ξέρεις ότι ο διπλανος σου κανει τις ίδιες διακοπες με 3000 ευρω!!!! Απλά δεν πας σε αυτό το ξενοδοχείο η ψάχνεις μέσω εξωτερικού να το κλείσεις εαν δεν έχει σύμβαση ελληνικό γραφείο κλπ κλπ κλπ.

 

Ειδικά στο Ντουμπάι είναι σχετικά ένας πολυτελές ''οικονομικός'' προορισμός αρκεί να κλείσεις πακέτο μέσω πράκτορα. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Είναι επιλογή του καθενός το πως θα χρησιμοποιήσει τις αποταμιεύσεις του (όποιο ποσό και αν είναι αυτό) ΟΤΑΝ έχει και ΑΝ έχει. ΑΝ δεν είναι σε θέση να αποταμιεύσει δεν το συζητάμε. Αν μπορεί όμως ας τις χρησιμοποιήσει όπως νομίζει.

 

Άδικο είναι να πρέπει να απολογείται κάποιος για αυτά που έχει και για αυτά που μπορεί να κάνει.

πχ υπάρχουν θέματα για ιδιωτικά σχολεία. Θα πρέπει όσοι δεν μπορούν να στείλουν τα παιδιά τους σε ιδιωτικό να κράζουν εκείνους που μπορούν;

Όσοι δυσκολεύονται να κάνουν παιδιά, θα κράζουν εκείνους που έκαναν με ευκολία;

 

Όσο για το θέμα της φιλίας, αν κάποιος σε ρωτήσει "τι κάνεις;" θα πρέπει να σκεφτείς πρώτα μην τυχόν ο άλλος είναι άνεργος, ανύπαντρος, αν έχει παιδιά ή αν έχει προβλήματα με την πεθερά πριν απαντήσεις; Δεν θα απαντήσεις αυθόρμητα;

 

Και αν αύριο μεθαύριο χάσω τη δουλειά μου, θα σταματήσω να μιλάω σε εκείνους που θα την έχουν ακόμα; ή θα τους απαγορεύω να διατυπώσουν το οποιοδήποτε εργασιακό παράπονο;

Συμφωνω μαζι σου. Ειμαστε λαος να ψοφισει η κατσικα του γειτονα και οχι να προσπαθησουμε για κατι καλυτερο για την ζωη μας.Ναι τα πραγματα ειναι δυσκολα αλλα καποιοι δυστυχως το μονο που θελουν ειναι να μην εχουν οι αλλοι. Να διευκρινισω οτι υπαρχουν ανθρωποι που στερουνται καθημερινα πραγματα για να κανουν κατι αλλο μια φορα τον χρονο που θα τους κανει να νιωσουν καλα. Εννοω οτι υπαρχουν ανθρωποι που καθημερινα, εχουν δεν εχουν ή λενε οτι δεν εχουν, πανε για το καφεδακι τους, παιρνουν τα τσιγαρακια τους, τρωνε τα σουβλακια τους (μπραβο τους και καλα κανουν) αφηνωντας αλλες υποχρεωσεις. Αλλοι δεν το κανουν και επιλεγουν πχ να πανε διακοπες.

Εχουμε φτασει στο σημειο να μην μιλαμε, να μην μοιραζομαστε πραγματα γιατι αρχιζει η γκρινια. Λυπαμαι πολυ γιατι αντι ολο αυτο που συμβαινει εκει εξω να μας ενωσει, μας κανει και φαγωνομαστε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ravT μπερδεύτηκες νομίζω λίγο....

οι τιμές που εμφανίζει το booking δεν αντιστοιχούν πάντα στην πραγματικότητα και ειδικά για τα μεγάλα ξενοδοχεία ισχύει πάντα οτι δεν είναι αληθινές. Απορω πως δεν το έχει αναφέρει κάποιος άλλος με τόση συζήτηση εδω για το θέμα αυτό...

Είναι εικονικές τιμές καθώς είναι κλεισμένα-δεσμευμένα με συμβόλαιο τα δωμάτια απο γραφεία , έτσι το ανοιχτό ποσοστό δωματίων που οφείλουν να έχουν προς το υπόλοιπο κοινό (αφου είναι κενά) εμφανίζετε να είναι υπέρογκο ωστε να μην το κλείσεις κ.ο.κ. Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητή....

Για τέτοια ταξίδια και ξενοδοχεία πάμε σε πράκτορα και μας κλεινει τα πάντα μέσα σε τιμή που ούτε σε ελληνικό μέτριο δωμάτιο δεν θα πηγαίναμε.

Οι 15 μέρες δεν είναι τσάμπα αλλα θα είναι 3000-5000 -6000 οχι 15000 πάντως! Οτι θες μπορείς να βρεις και να περάσεις πολύ καλά!

15000 ΘΑ ΕΊΣΑΙ ΧΑΖΟΣ να δώσεις ενω θα ξέρεις ότι ο διπλανος σου κανει τις ίδιες διακοπες με 3000 ευρω!!!! Απλά δεν πας σε αυτό το ξενοδοχείο η ψάχνεις μέσω εξωτερικού να το κλείσεις εαν δεν έχει σύμβαση ελληνικό γραφείο κλπ κλπ κλπ.

 

Ειδικά στο Ντουμπάι είναι σχετικά ένας πολυτελές ''οικονομικός'' προορισμός αρκεί να κλείσεις πακέτο μέσω πράκτορα. :wink:

 

Εσύ νομίζω πως μπερδεύτηκες... Εγώ δε μίλησα για κανένα booking. Δεν κλείνω από εκεί. Αυτό το τσεκάρω για τα σχόλια των ταξιδιωτών μόνο. Μιλάω για τιμή απ τη σελίδα του ξενοδοχείου για το οποίο ρωτούσε η θεματοθέτρια.

Για ταξίδια εκτός Ευρώπης, είναι προτιμότερο το ταξιδιωτικό πρακτορείο και αυτό έκανα και εγώ όταν επισκέφθηκα τον περι ου ο λόγος προορισμό.

Στο ότι μπορείς να βρεις πολύ οικονομικότερα ξενοδοχεία, το έχω ήδη αναφέρει σε προηγούμενη ανάρτησή μου.

 

Υ.Γ. 4.000 είχαμε δώσει πριν 9 χρόνια για 4 ημέρες εκεί. Άρα είναι αστείο να λες πως 5μελης οικογένεια πηγαίνει με τα ίδια χρήματα 15 μέρες διακοπές εκεί. Εκτός κι είσαι ταξιδιωτικός πράκτορας και έχεις τέτοιο πακέτο και δεν το έχεις δώσει ακόμα στη mama_3 να τη διευκολύνεις ακόμα περισσότερο...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

για το booking του ξενοδοχείου μιλάω και εγώ.:wink:

 

Και ισχύει ακριβώς αυτο που λέω καθώς ταξιδεύω καλώς κακός πολύ και εχω δικό που άνθρωπο να μου τα ψάχνει.

Τωρα εαν κάποιος... θα τα έδινε έτσι ή θέλει να δείχνει ότι είναι έτσι και τα δίνει ή θέλει να επιμένει για να γιουχάρει τον άλλον οτι είναι έτσι,,, πάω πάσο.

Εγω αυτο που ξέρω είναι ότι κανείς δεν θα πλήρωνε το ποσο που βγάζει το Booking του site εκτός και είναι ''κότσος '' που λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Το 2008 2 ατομα με αεροπορικα, ξενοδοχεια και εξοδα στο Ντουμπαι μας ειχε ερθει περιπου 2500, για 7 ημερες, με γκρουπ, τελος φθινοπωρου που ηταν η high season. Δεν ειναι οι τιμες εξωπραγματικες.

Βεβαια το ξενοδοχειο ηταν ενα απλο ξενοδοχειο για τα δεδομενα του Ντουμπαι, ομως για τα Ελληνικα θα ηταν Α κατηγοριας η καποιων αστερων. Σιγουρα το ξενοδοχειο αυτο που μας δειχνει η mama-3, ειναι αλλης κατηγοριας και δεν μας εχει πει τελικα ποσο κοστιζει η διαμονη εκει. Αν και το καλοκαιρι οι τιμες θα ειναι πεσμενες λογω της ζεστης. Αλλα ποσο μπορουν να πεσουν οι τιμες σε τετοια ξενοδοχεια? Οι τιμες πχ. στο Μπουρτζ Αλ Αραμπ ηταν απλησιαστες, εξωφρενικες, δεν τις θυμαμαι ακριβως, αλλα απευθυνονταν σε μεγιστανες. Δεν ηταν για τους κοινους θνητους. Αλλα ειναι ενα κλειστο ξενοδοχειο για ολες τις εποχες. Σε αυτο με τις νεροτσουληθρες οι διακυμανσεις στις τιμες ανα εποχη θα ειναι μεγαλες.

 

Ομως τα εξοδα περιοριζονται κυριως στα αεροπορικα και στο ξενοδοχεια γιατι εξω στην πολη δεν κανεις πολλα. Το ντιρχαμ εχει χαμηλη αξια σε σχεση με το Eωρω και η αγορα του Ντουμαπι ειναι πολυ οικονομικη για τα δικα μας δεδομενα. Ενας χυμος με τροπικα φρουτα, κοστιζε 1 ευρω να φανταστειτε. Επισης οι πολυτιμοι λιθοι ηταν φθηνοι αλλα και τα αλλα ηδη. H αγορα τους γενικα ηταν πολυ φθηνη. Τα εμπορικα κεντρα, με τις γνωστες φιρμες, που απευθυνονταν κυριως σε Ευρωπαιους ειχαν τις τιμες τις δικες μας.

 

Επομενως δεν ειναι απιαστος τουριστικος προορισμος.

Link to comment
Share on other sites

ravT μπερδεύτηκες νομίζω λίγο....

οι τιμές που εμφανίζει το booking δεν αντιστοιχούν πάντα στην πραγματικότητα και ειδικά για τα μεγάλα ξενοδοχεία ισχύει πάντα οτι δεν είναι αληθινές. Απορω πως δεν το έχει αναφέρει κάποιος άλλος με τόση συζήτηση εδω για το θέμα αυτό...

Είναι εικονικές τιμές καθώς είναι κλεισμένα-δεσμευμένα με συμβόλαιο τα δωμάτια απο γραφεία , έτσι το ανοιχτό ποσοστό δωματίων που οφείλουν να έχουν προς το υπόλοιπο κοινό (αφου είναι κενά) εμφανίζετε να είναι υπέρογκο ωστε να μην το κλείσεις κ.ο.κ.

 

Σε αυτό έχεις δίκιο. Ακόμα και οι τιμές των ίδιων των ξενοδοχείων στα δικά τους site δεν αντιστοιχούν στην πραγματικότητα, ούτε καν η διαθεσιμότητα που εμφανίζουν ισχύει...

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ εγώ να το δεχτώ διότι δεν είμαι σε θέση να το γνωρίζω και όταν δεν γνωρίζω δεν ομιλώ. Μπορεί να αιτιολογηθεί πως ακριβώς αυτό;

 

Summer wine, την ίδια χρονιά πήγαμε, όπως και φιλικό μας ζευγάρι. Διαφορετικά πρακτορεία, διαφορετικά πακέτα, διαφορετικά ξενοδοχεία. Εμείς περάσαμε αξέχαστα σε ένα μέτριο για τα εκεί δεδομένα ξενοδοχείο, οι φίλοι μας είχαν επιλέξει οικονομικό ξενοδοχείο κοντά στην αγορά και δυσαρεστήθηκαν. Επίσης εσυ πήγες με γκρουπ, που κατά κανόνα είναι πολύ οικονομικότερος τρόπος να ταξιδέψει κανείς. Γι αυτό και η διαφορά στην τιμή.

 

Όλα είναι τι παίρνεις σύμφωνα με το τι πληρώνεις μεν αλλά πρέπει να χεις λίγο τις κεραίες σου σηκωμένες για να πετύχεις το καλύτερο δυνατό σύμφωνα με τα θέλω και την τσέπη σου.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΟΚ εγώ να το δεχτώ διότι δεν είμαι σε θέση να το γνωρίζω και όταν δεν γνωρίζω δεν ομιλώ. Μπορεί να αιτιολογηθεί πως ακριβώς αυτό;

 

Εμένα είχε τύχει μια χρονιά που ήθελα να κλείσω σε ένα συγκεκριμένο ξενοδοχείο (στην Ελλάδα) και το έβρισκα παντού κλεισμένο (εννοώ σε sites ή μέσω πρακτορείου). Σαν τελευταία λύση πήρα απευθείας τηλ στο ξενοδοχείο και όχι απλά είχαν δωμάτια, οι τιμές που μου έδωσαν (χωρίς κανένα παζάρι) ήταν εντελώς διαφορετικές.:roll: Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό. Ίσως δίνουν σε πρακτορεία και σε sites, συγκεκριμένο αριθμό δωματίων σε σχέση με το σύνολο που τα υπερκοστολογούν. Ακόμα και η ιστοσελίδα του ξενοδοχείου τα έδειχνε όλα κλεισμένα τα δωμάτια, αλλά κατάλαβα ότι τελικά δεν την χρησιμοποιούσαν (γι΄αυτό και εμφανίζονταν όλα κλεισμένα). Από τότε κάνω έρευνα αγοράς και μέσω πρακτορείων και ρωτάω απευθείας τα ξενοδοχεία. Πάντα οι τιμές είναι κατώτερες από αυτές που εμφανίζονται στο ίντερνετ...

Link to comment
Share on other sites

Aυτό Daenerys_T μου έχει συμβεί. Κυρίως στην Ελλάδα. Μόλις προχθές συνέβη για την ακρίβεια. Ενώ το online σύστημα κρατήσεων ενός ξενοδοχείου έδειχνε μηδενική διαθεσιμότητα, ταυτόχρονα στο booking έδειχνε διαθέσιμα δωμάτια σε συγκεκριμένη τιμή και κατόπιν επικοινωνίας με email μου είπαν πως έχουν διαθέσιμα δωμάτια με άλλη τιμή.

Παρότι δε, το booking λαμβάνει fees, σε ελληνικά καταλύματα έχει τύχει να μου ζητήσουν περισσότερα και απ το booking αν και συνήθως οι τιμές είναι οικονομικότερες. Γενικά αυτά τα περιμένω στην Ελλάδα, αλλά μου κάνει εντύπωση το εξωτερικό.

Σε πρόσφατο προγραμματισμό για ταξίδι στο εξωτερικό, κατόπιν επικοινωνίας με τα ξενοδοχεία απευθείας, πάντα λάμβανα κατώτερες τιμές και απ το booking και απ το σύστημα κρατήσεων του ξενοδοχείου. Απλά δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω αν αυτό συνέβαινε επειδή τα δωμάτια ήταν 3 και όχι ένα.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει. Πάντως δεν υιοθετώ ότι μου πει το εκάστοτε πρακτορείο, αλλά τσεκάρω και με το ίδιο το ξενοδοχείο απευθείας, είτε πρόκειται για Ελλάδα, είτε για εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Αν το ξενοδοχείο είναι μεγάλη επιχείρηση με γραφειοκρατικοποιημένη διοίκηση, άλλη τιμή θα δώσει όταν πας στη ρεσεψιόν να κλείσεις, τελευταία στιγμή, άλλη τιμή θα έχει για πακέτα που είναι προσυμφωνημένα με πρακτορεία, άλλη τιμή θα έχει στο booking κτλ.

 

Πχ. Τιμή δωματίου χ στην ρεσεψιόν 150?

Αλλα στο booking το κλείνει με 120?

 

Πολλά ξενοδοχεία προσφέρουν ΚΑΠΟΙΑ δωμάτια τους με χαμηλότερη τιμή στο booking, διότι είναι ο παγκόσμιος κράχτης, τα σχόλια του είναι βαρύνουσας σημασίας για το status του ξενοδοχείου και η παρουσία τους στον ιστοχώρο, ανεβάζει την πληρότητα τους, άσχετα με το αν κλείνουν τελικά μέσω της σελίδας ή ανεξάρτητα.

 

Οπως μπορεί να ισχύει και το αντίστροφο: υπερβολικά υψηλές τιμές στο booking γιατί σκοπός είναι η παρουσία στον ιστοχώρο και όχι η κράτηση δια μέσου αυτού.

 

Εχω βρεθεί και σε περίπτωση, να κλείσω μέσω booking και να μου πει ο ξενοδόχος, πως την επόμενη φορά, αν ξανα πάω, να τηλεφωνήσω και να κλείσω προσωπικά και θα πληρώσω λιγότερα, διότι η προμήθεια που κρατά η σελίδα είναι υπερβολική σε σχέση με την αξία του δωματίου (και δεν τον συμφέρει), αλλά είναι μικρό ξενοδοχείο και δεν μπορεί να μην βρίσκεται σε έναν τέτοιο ιστότοπο, για να διαφημίζεται κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, λογικά μου φαίνονται όλα όσα γράφετε. Και το πρακτορείο σίγουρα θα πρέπει να βγάλει και αυτό την προμήθειά του, και τα ξενοδοχεία προφανώς δεσμεύουν κάποια δωμάτια, και δεν πετυχαίνουν όλοι οι ένοικοι τις ίδιες τιμές.

 

summer wine, σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μου έδωσες για Dubai, λογικό και αυτό που λες για τους λίθους, το θέμα είναι όμως ότι προφανώς αγοράζεις εκεί φτηνά αλλά μετά τα δίνεις στο τελωνείο :P

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με αναφέρεις θα χαρείς αν σου πω ότι το roadtrip το οποίο σχεδιάζαμε με μεγάλη ανυπομονησία μετά από 8 έτη γονείς κλεισμένοι μέσα στο σπίτι χωρίς ούτε κοινή έξοδο χωρίς τα παιδιά, το οποίο δεν θα κόστιζε πάνω από 700 ευρώ για 7 ημέρες (και τα οποία θα ήταν "δώρο" απ τους γονείς μας γιατί όντως δεν βγαίνει ο μήνας με τον μισθό μας), ΔΕΝ πραγματοποιήθηκε για σοβαρούς λόγους υγείας συνταξιδιώτη μας. Ένα roadtrip, μπορεί να είναι ακριβό ανάλογα τις ημέρες ταξιδίου και τους προορισμούς. Το δικό μας δεν ήταν. Γι αυτό και επιλέχθηκε αντί ενός ταξιδιού που να περιλαμβάνει αεροπορικά.

Δεν σου επιτίθεμαι, απλά καθώς επέλεξες να τονίσεις εμένα και το "ταξίδι μου", ήθελα να απαντήσω.

Προσωπικά νομίζω πως δεν προσέβαλα στιγμή τη θεματοθέτρια όσο κι αν θεωρώ -δυστυχώς- ελάχιστους τους έχοντες τη δυνατότητα να πάνε τέτοιες διακοπές, απλά απόρησα που σκέφτεται ζητήματα που ελάχιστη σημασία έχουν και την παρότρυνα να μη το σκέφτεται καν.

Όπως και να το κάνουμε, όσο κι αν σας είναι δύσκολο να το αντιληφθείτε, πλέον οι Έλληνες όταν βλέπουν πως κάποιος θα ξοδέψει 15.000 ευρώ για ξενοδοχείο καλοκαιρινών διακοπών, ε, δυσκολεύεται να πιστέψει πως δεν έχει να αντιμετωπίσει ένα τρολ -θέμα.

 

Μάλλον δεν με κατάλαβες καλά, λογικό, ο γραπτός λόγος τα έχει αυτά. Δεν αμφισβητώ τα σχέδια σας και τον προγραμματισμό για το ταξίδι σας το οποίο λυπάμαι που ακυρώθηκε, ελπίζω να το κάνετε στο σύντομο μέλλον. Όμως με το σκεπτικό που φαίνεται τρολ η mama_3 θα μπορούσες να φαίνεσαι κι εσύ. Με το σκεπτικό που η mama_3 φαίνεται προκλητική σε κάποιους επειδή μοιράζεται μαζί μας τις σκέψεις της για ένα ακριβό ταξίδι αυτήν την εποχή ενώ άλλοι έχουν σοβαρά οικονομικά προβλήματα, έτσι και το δικό σου ταξίδι των 700? (έστω και ως δώρο) μπορεί να φαίνεται προκλητικό σε κάποιους που τα 700? είναι παραπάνω από τον μισθό τους. Είναι καθαρά θέμα οπτικής. Επίσης, το χρήμα έχει διαφορετική αξία για τον καθένα από εμάς. Για να εξηγηθώ... Αυτό που λέω είναι ότι πχ τα 100? που μπορεί εγώ να δίνω με ευκολία για μια τσάντα για κάποιον άλλο μπορεί να είναι το supermarket του μήνα. Ομοίως, τα 20.000? που μπορεί να κοστίζει μια HERMES για μένα είναι η αξία του αυτοκινήτου μου και το θεωρώ αδιανόητο να τα δώσω για μια τσάντα. Όπως και να το κάνουμε το χρήμα έχει μια συγκεκριμένη αξία αλλά είναι διαφορετική για τον καθένα. Αν είναι όμως να πυροβολάμε αυτόν που διαθέτει 15000 για ένα ταξίδι, γιατί δεν πυροβολάμε αυτόν που διαθέτει τα 700? ή τα 1000? από την στιγμή που και οι δύο, λιγότερο ή περισσότερο είναι προνομιούχοι σε σχέση με άλλους ανθρώπους που δεν έχουν να φάνε? Αυτό είπα. Επίσης να σου πω ότι ουδέποτε θα χαιρόμουν με οτιδήποτε κακό μπορεί να συνέβαινε σε κάποιον, ιδίως έναν άνθρωπο που δεν ξέρω. Τόνισα το ταξίδι σου μόνο και μόνο γιατί είχες αναφερθεί σε αυτό και το χρησιμοποίησα ως παράδειγμα, λυπάμαι αν το εξέλαβες ως προσωπική επίθεση. Επίσης, να σου πω ότι καθόλου δεν δυσκολεύομαι να κατανοήσω, όπως πιστεύω και κανέναν άλλος πια εκτός αν υπολείπεται κοινού νου, τις δυσκολίες που περνούν πολλές οικογένειες στη χώρα μας και πως οι διακοπές των 15000? είναι για πολύ λίγους, όπως όμως είναι και οι διακοπές γενικά για λίγους.

 

Επίσης, θα συμφωνήσω κι εγώ με τις κοπέλες που γράφουν για την κατσίκα του γείτονα. Δεν θα κερδίσουμε τίποτα αν ψοφήσει, ας το καταλάβουμε κάποτε.

Link to comment
Share on other sites

summer wine, σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μου έδωσες για Dubai, λογικό και αυτό που λες για τους λίθους, το θέμα είναι όμως ότι προφανώς αγοράζεις εκεί φτηνά αλλά μετά τα δίνεις στο τελωνείο :P

 

Α, ναι αυτό είναι λίγο ρίσκο γιατί σε κάποιες χώρες δεν επιτρέπεται και να τα εξάγεις καν εκτός από ορισμένο αριθμό τεμαχίων! Ισχύει και για τα μαργαριτάρια! Οπότε προσοχή, ρωτήστε τον ταξιδιωτικό σας πράκτορα πρώτα!!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν με κατάλαβες καλά, λογικό, ο γραπτός λόγος τα έχει αυτά. Δεν αμφισβητώ τα σχέδια σας και τον προγραμματισμό για το ταξίδι σας το οποίο λυπάμαι που ακυρώθηκε, ελπίζω να το κάνετε στο σύντομο μέλλον. Όμως με το σκεπτικό που φαίνεται τρολ η mama_3 θα μπορούσες να φαίνεσαι κι εσύ. Με το σκεπτικό που η mama_3 φαίνεται προκλητική σε κάποιους επειδή μοιράζεται μαζί μας τις σκέψεις της για ένα ακριβό ταξίδι αυτήν την εποχή ενώ άλλοι έχουν σοβαρά οικονομικά προβλήματα, έτσι και το δικό σου ταξίδι των 700? (έστω και ως δώρο) μπορεί να φαίνεται προκλητικό σε κάποιους που τα 700? είναι παραπάνω από τον μισθό τους. Είναι καθαρά θέμα οπτικής. Επίσης, το χρήμα έχει διαφορετική αξία για τον καθένα από εμάς. Για να εξηγηθώ... Αυτό που λέω είναι ότι πχ τα 100? που μπορεί εγώ να δίνω με ευκολία για μια τσάντα για κάποιον άλλο μπορεί να είναι το supermarket του μήνα. Ομοίως, τα 20.000? που μπορεί να κοστίζει μια HERMES για μένα είναι η αξία του αυτοκινήτου μου και το θεωρώ αδιανόητο να τα δώσω για μια τσάντα. Όπως και να το κάνουμε το χρήμα έχει μια συγκεκριμένη αξία αλλά είναι διαφορετική για τον καθένα. Αν είναι όμως να πυροβολάμε αυτόν που διαθέτει 15000 για ένα ταξίδι, γιατί δεν πυροβολάμε αυτόν που διαθέτει τα 700? ή τα 1000? από την στιγμή που και οι δύο, λιγότερο ή περισσότερο είναι προνομιούχοι σε σχέση με άλλους ανθρώπους που δεν έχουν να φάνε? Αυτό είπα. Επίσης να σου πω ότι ουδέποτε θα χαιρόμουν με οτιδήποτε κακό μπορεί να συνέβαινε σε κάποιον, ιδίως έναν άνθρωπο που δεν ξέρω. Τόνισα το ταξίδι σου μόνο και μόνο γιατί είχες αναφερθεί σε αυτό και το χρησιμοποίησα ως παράδειγμα, λυπάμαι αν το εξέλαβες ως προσωπική επίθεση. Επίσης, να σου πω ότι καθόλου δεν δυσκολεύομαι να κατανοήσω, όπως πιστεύω και κανέναν άλλος πια εκτός αν υπολείπεται κοινού νου, τις δυσκολίες που περνούν πολλές οικογένειες στη χώρα μας και πως οι διακοπές των 15000? είναι για πολύ λίγους, όπως όμως είναι και οι διακοπές γενικά για λίγους.

 

Επίσης, θα συμφωνήσω κι εγώ με τις κοπέλες που γράφουν για την κατσίκα του γείτονα. Δεν θα κερδίσουμε τίποτα αν ψοφήσει, ας το καταλάβουμε κάποτε.

 

 

Συμφωνώ μέχρι κεραίας. Ειδικά για τα περί κατσίκας, το τόνισα πρώτη σε αυτό το θέμα διότι -πες με ανόητη- μα η δική μας ακύρωση ήταν εν πολλοίς αποτέλεσμα της ανάγκης των γύρω μας να ψοφήσει η κατσίκα μας ενώ θα έπρεπε να δουν πως μπορούν να αποκτήσουν και αυτοί μια, ΑΝ εν τέλει είναι κάτι που επιθυμούν αυτό διότι οι περισσότεροι δεν θέλουν καν κατσίκα! Θέλουν απλά να μην έχει ΟΥΤΕ ο γείτονας!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μέχρι κεραίας. Ειδικά για τα περί κατσίκας, το τόνισα πρώτη σε αυτό το θέμα διότι -πες με ανόητη- μα η δική μας ακύρωση ήταν εν πολλοίς αποτέλεσμα της ανάγκης των γύρω μας να ψοφήσει η κατσίκα μας ενώ θα έπρεπε να δουν πως μπορούν να αποκτήσουν και αυτοί μια, ΑΝ εν τέλει είναι κάτι που επιθυμούν αυτό διότι οι περισσότεροι δεν θέλουν καν κατσίκα! Θέλουν απλά να μην έχει ΟΥΤΕ ο γείτονας!

 

Κρίμα που δεν το κάνατε το ταξίδι, σου εύχομαι ειλικρινά να μπορέσετε να το πραγματοποιήσετε σύντομα!

Πάντως έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λες, δεν έχω χειρότερο από την γλωσσοφαγιά!! Εγώ χαίρομαι με την χαρά των άλλων και λυπάμαι με την λύπη τους, δυστυχώς όμως υπάρχουν πολλοί μικροπρεπείς και μικρόψυχοι άνθρωποι γύρω μας, το θέμα είναι να τους καταλάβεις σύντομα και να τους κάνεις πέρα!! Και επειδή στην ζωή πραγματικά πιστεύω ότι "ότι αξίζεις παίρνεις" υπάρχει Θεός και βλέπει!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα που δεν το κάνατε το ταξίδι, σου εύχομαι ειλικρινά να μπορέσετε να το πραγματοποιήσετε σύντομα!

Πάντως έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λες, δεν έχω χειρότερο από την γλωσσοφαγιά!! Εγώ χαίρομαι με την χαρά των άλλων και λυπάμαι με την λύπη τους, δυστυχώς όμως υπάρχουν πολλοί μικροπρεπείς και μικρόψυχοι άνθρωποι γύρω μας, το θέμα είναι να τους καταλάβεις σύντομα και να τους κάνεις πέρα!! Και επειδή στην ζωή πραγματικά πιστεύω ότι "ότι αξίζεις παίρνεις" υπάρχει Θεός και βλέπει!

 

Μαναααααραααα μου να το κάνετε το ταξίδι!!! Εμένα δεν με χαλάει η ζεστη εχω μείνει Ντουμπάϊ έρημο το καλοκαίρι

Το μονο προβλημα ειναι οχι οτι τα παιδια θα τρέχουν αυτο γινεται οπουδήποτε, το προβλημα ειναι οτι ειναι super luxury εχει δελφίνια κλπ και θα σου φύγουν πολλλλλλλαααααα λεφτά!!

 

By the way Μαυρίκιος δεν ειναι για καλοκαίρι εχει κρύο!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...