Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν θέλει να την ταϊζουμε


Recommended Posts

Γεια σας, το παιδάκι μας 14 μηνών πάντα είχε τα θέματα του με το φαγητό και τις ποσότητες που έτρωγε. Όμως εδώ και 2 μήνες έτρωγε πλέον κανονικές ποσότητες και άρχιζε να παίρνει βάρος κανονικά.

Από μικρή ηλικία είχε μια προτίμηση στις στερεές τροφές και όχι στην κρέμα.

Εδώ και 2 εβδομάδες όμως αρνείται πεισματικά να την ταϊσουμε με πηρούνι ή κουτάλι. Θέλει να της τα βάζουμε μπροστά της και να τα βάζει μόνη στο στόμα της. Αναπροσαρμόσαμε λίγο το φαγητό τη ώστε να μπορεί να το πιάνει με το χεράκι της αλλά το κακό είναι ότι έτσι έχει μειώσει πολύ την ποσότητα του φαγητού που τρώει αφού σταματάει νωρίτερα αρχίζει να πετάει το φαγητό με τα χεράκια της ενώ αν δει ότι πάμε να την ταϊσουμε με πηρούνι κλαίει απαρηγόρητα. Με αυτά και αυτά έχει αρχίσει ξανά να ξυπνάει μες στην νύχτα και να θέλει γάλα αφού δεν την φτάνει το φαγητό που τρώει. Πως να συμπεριφερθούμε άραγε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ειναι το παιδί επικίνδυνα αδύνατο; Μήπως το θέμα του φαγητού έχει αρχίσει να της προκαλεί άγχος; Καταλαβαίνω την αγωνία μήπως δε φάει αρκετά, αλλά μηπως την "μπουκώνετε" και έχει αρχίσει να αντιδρα; Η αντίδραση της μοιάζει σα να σας λεει ότι το θέμα του φαγητού εχει γίνει τραυματική εμπειρία. Σε αυτή την ηλικία, ειναι λογικό να θέλει να φάει μόνη, και καλό κιόλας, οπότε δε θα την αποθάρρυνα σίγουρα. Και είναι και καλό να ρυθμίζει μόνη το πόσο θα φάει, αφού η ίδια και μόνο ξέρει πότε χόρτασε. Μήπως να προσθέτατε γεύματα αντί να αυξήσετε την ποσότητα; Ισως ένα τελευταίο σνακ ή γάλα λιγο πριν τον ύπνο;

Link to comment
Share on other sites

Είχε δηλαδή πρόβλημα με το βάρος; Κι αποκαταστάθηκε το πρόβλημα τους τελευταίους δυο μήνες;

 

Θα ήταν καλό να ξεκαθαρίσεις αν έχει πρόβλημα πρόσληψης βάρους το παιδί ή αν απλά θέλατε να τρώει περισσότερο απ' όσο έτρωγε και να είναι πιο βαρύ απ' ότι ήταν.

 

Κατά τα άλλα κι εμένα μου φαίνεται πολύ λογικό να θέλει να τρώει μόνο του ένα παιδί 14μηνων.

 

Η κόρη μου πριν καλά καλά αρχίσουμε στερεές τροφές, ήθελε να πιάνει το φαγητό της. Επειδή όμως φοβόμουν ακόμη την ικανότητα της να μασάει, το απέφευγα. Μετά τους 7 μήνες περίπου, είχα πάντοτε κάτι έτοιμο που να μπορεί να πιάνει με το χέρι. Αλλες φορές θα το φάει, άλλες θα το παίζει στα δόντια και θα το φτύνει με τά, άλλες απλά θα το έχει σαν παιχνίδι.

 

Επειδή όμως θέλει να έχει το φαγητό στα χέρια της και να παίζει-τρώει μόνη της, της δίνω κάτι να κρατάει και ταυτόχρονα της δίνω και φαγητό με το κουτάλι.

 

Οσο θέλει. Οποτε θέλει.

 

Εγώ θα πρότεινα να ακολουθήσετε τον ρυθμό του παιδιού. Αν κλαίει μόλις βλέπει το πιρούνι ή το κουτάλι, σταματήστε να δίνετε με πιρούνι και κουτάλι. Φτιάξτε την τροφή, με τρόπο που να μπορεί να την πιάνει και να τρώει μόνο του το παιδί και να δίνετε πιο συχνά και μικρότερη ποσότητα.

 

Επίσης μπορείτε να έχετε μια κάποια επικοινωνία με το παιδί. Οπότε μπορείτε να αρχίσετε να ρωτάτε τι θέλει. Δείχνεις κάτι και ρωτάς: αυτό; ναι; όχι; Προσπαθήστε να καταλάβετε ποιο πράγμα προκαλεί όλη αυτή την ανησυχία και σε καμία περίπτωση μην επιμένετε απλώς να τρώει περισσότερο, χωρίς να καταλαβαίνετε γιατί δυσανασχετεί.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, το παιδάκι μας 14 μηνών πάντα είχε τα θέματα του με το φαγητό και τις ποσότητες που έτρωγε. Όμως εδώ και 2 μήνες έτρωγε πλέον κανονικές ποσότητες και άρχιζε να παίρνει βάρος κανονικά.

Από μικρή ηλικία είχε μια προτίμηση στις στερεές τροφές και όχι στην κρέμα.

Εδώ και 2 εβδομάδες όμως αρνείται πεισματικά να την ταϊσουμε με πηρούνι ή κουτάλι. Θέλει να της τα βάζουμε μπροστά της και να τα βάζει μόνη στο στόμα της. Αναπροσαρμόσαμε λίγο το φαγητό τη ώστε να μπορεί να το πιάνει με το χεράκι της αλλά το κακό είναι ότι έτσι έχει μειώσει πολύ την ποσότητα του φαγητού που τρώει αφού σταματάει νωρίτερα αρχίζει να πετάει το φαγητό με τα χεράκια της ενώ αν δει ότι πάμε να την ταϊσουμε με πηρούνι κλαίει απαρηγόρητα. Με αυτά και αυτά έχει αρχίσει ξανά να ξυπνάει μες στην νύχτα και να θέλει γάλα αφού δεν την φτάνει το φαγητό που τρώει. Πως να συμπεριφερθούμε άραγε;

Ακριβως στην ιδια ηλικια και εμεις!!!

Πριν 1-2 μηνες περιπου ηθελε να φαει μονη της. Μου ζητουσε το κουταλι και εαν δεν της το εδινα εκλαιγε. Της το εδωσα αλλα πηρα και εγω ενα δευτερο. Υποτιθεται οτι προσπαθουσε να παρει με το κουταλι το αλεσμενο φαγητο, οσο ομως αυτη προσπαθουσε, εγω την ταιζα. Το εκανε μια δυο φορες μετα βαρεθηκε και της περασε

Αστην να δοκιμαζει μονη της και εσυ με ενα δευτερο πηρουνι η κουταλι ταιζε την ταυτοχρονα.

Link to comment
Share on other sites

Είχε δηλαδή πρόβλημα με το βάρος; Κι αποκαταστάθηκε το πρόβλημα τους τελευταίους δυο μήνες;

 

Θα ήταν καλό να ξεκαθαρίσεις αν έχει πρόβλημα πρόσληψης βάρους το παιδί ή αν απλά θέλατε να τρώει περισσότερο απ' όσο έτρωγε και να είναι πιο βαρύ απ' ότι ήταν.

 

Είχε πρόβλημα ναι, έπεφτε καμπύλες και είχε φτάσει σε 2 μήνες από τον 10 έως τον 12 να είχε πάρει όλα κι όλα 150 γραμμάρια, φυσικό βέβαια αφού δεν ήθελε να τρώει στερεές τροφές, ούτε γάλα από το μπουκάλι, ακόμα και τώρα θηλάζει άλλωστε. Οι εξετάσεις δεν έδειξαν κάτι, και πράγματι όταν της άνοιξε η όρεξη άρχισε να παίρνει βάρος κανονικά. Οπότε ένα άγχος το έχουμε μην ξαναπάθουμε τα ίδια. Γενικά πάντως δεν νομίζω να είναι τραυματική εμπειρία το φαγητό γι' αυτήν, κάθεται στο καρεκλάκι, περιεργάζεται τις τροφές που τις βάζουμε μπροστά, μπορεί να μπουκωθεί με ντομάτα και αγγούρι αν τα δει απλώς δεν θέλει να την ταϊζουμε και σίγουρα οι ποσότητα που τρώει έχει μειωθεί αρκετά.

Επίσης της αρέσει να προσπαθεί να πιάσει το φαγητό με το πηρούνι μόνη της αλλά μετά το βγάζει με τα χεράκια της, επ' ουδενί να το πλησιάσει στο στόμα της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγω θεωρω απόλυτα λογικό να θελει να τρώει μονη της.

Διαφωνώ με την πρόταση της κοπέλας να την ταΐζεις με δευτερο κουτάλι - νομίζω οτι θα ειναι σαν να αποθαρρύνεις το παιδι.

Άφησε την να τρώει μονη της ακομα και αν λερωνεται ή τρώει λιγότερο. Η εξάσκηση στο hand eye coordination και η λεπτή κινητικότητα που κερδίζει ειναι πιστευω πολυ πιο σημαντικά.

 

Η λύση για την ποσότητα ειναι να προσφέρεις πιο συχνά κ μικρα γεύματα. Πχ. Σταφίδες, φρούτα, στικς λαχανικών, τυρι, σπιτικά muffin, πράγματα που να μπορει να πιάσει με τα χέρια και να συμπληρώνουν τις θερμίδες που χάνει απο το κυρίως γεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Σταφιδες, ξηροι καρποι, σκληρα φρουτα οπως μηλο, αχλαδι, καροτο, αγγουρι και σκληρα τυρια απαγορευονται αυστηρα σε αυτες τις ηλικιες. Υπαρχει μεγαλος κινδυνος να πνιγει το παιδι.

 

Τα ενδιαμεσα γευματα δεν τα προτεινουν οι παιδιατροι, χαλανε τον μεταβολισμο και οταν ενα παιδι ειναι ελλιποβαρες επιδεινωνουν την κατασταση. Ασε που γινεται κακια συνηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως στην ιδια ηλικια και εμεις!!!

Πριν 1-2 μηνες περιπου ηθελε να φαει μονη της. Μου ζητουσε το κουταλι και εαν δεν της το εδινα εκλαιγε. Της το εδωσα αλλα πηρα και εγω ενα δευτερο. Υποτιθεται οτι προσπαθουσε να παρει με το κουταλι το αλεσμενο φαγητο, οσο ομως αυτη προσπαθουσε, εγω την ταιζα. Το εκανε μια δυο φορες μετα βαρεθηκε και της περασε

Αστην να δοκιμαζει μονη της και εσυ με ενα δευτερο πηρουνι η κουταλι ταιζε την ταυτοχρονα.

 

Αυτό ακρβως θα εκανα κι εγω.Οταν ένα παιδι εχει θεμα με το βαρος του πρεπει να τρωει.με σταφιδες και στικ λαχανικων θα το ταιζει?μαζι με αυτά θελει και κουταλι να τρωει καποια ποσοτητα.Ενταξει δε χρειαζεται ουτε να αγχωνεσαι ουτε τπτ...εξαλλου μπορει να είναι μια φαση του παιδιου.

 

Τι εννοείται ότι αν παρει δευτερο κουταλι η μαμα θα αποθαρρυνθεί τοπαιδι?Απο τι θα αποθαρυνθει?Απο το να τρωει μονο του?Γιατι υπαρχει κανενας ανθρωπος που δεν καταφερε στη ζωη του να φαει μονος του?

Link to comment
Share on other sites

Είχε πρόβλημα ναι, έπεφτε καμπύλες και είχε φτάσει σε 2 μήνες από τον 10 έως τον 12 να είχε πάρει όλα κι όλα 150 γραμμάρια, φυσικό βέβαια αφού δεν ήθελε να τρώει στερεές τροφές, ούτε γάλα από το μπουκάλι, ακόμα και τώρα θηλάζει άλλωστε. Οι εξετάσεις δεν έδειξαν κάτι, και πράγματι όταν της άνοιξε η όρεξη άρχισε να παίρνει βάρος κανονικά. Οπότε ένα άγχος το έχουμε μην ξαναπάθουμε τα ίδια. Γενικά πάντως δεν νομίζω να είναι τραυματική εμπειρία το φαγητό γι' αυτήν, κάθεται στο καρεκλάκι, περιεργάζεται τις τροφές που τις βάζουμε μπροστά, μπορεί να μπουκωθεί με ντομάτα και αγγούρι αν τα δει απλώς δεν θέλει να την ταϊζουμε και σίγουρα οι ποσότητα που τρώει έχει μειωθεί αρκετά.

Επίσης της αρέσει να προσπαθεί να πιάσει το φαγητό με το πηρούνι μόνη της αλλά μετά το βγάζει με τα χεράκια της, επ' ουδενί να το πλησιάσει στο στόμα της.

 

Απο πλευρας θερμίδων και διατροφικής αξίας, το παιδί σε αυτές τις ηλικίες (10-12 μηνών που αναφέρεις) κερδίζει περισσότερα από το θηλασμό παρά από τα στερεα (όπως αναλυτικά μου έχει εξηγήσει η παιδίατρος μου, δεν είναι κάτι που απλά διάβασα στο internet). Ειδικά σε ένα μωρο που δεν παίρνει καλά βάρος, θα έπρεπε να θηλάζει κατά βούληση, και σίγουρα ακόμη τουλάχιστον τα μισά του γεύματα στο χρόνο, αν όχι περισσότερο, να προέρχονται από το θηλασμό, οπότε μοιάζει σαν το μωρό να ήξερε τι χρειάζεται καλύτερα από όλους :)

Γενικά αν το παιδάκι είναι υγιες, όπως έχουν επαληθεύσει και οι εξετάσεις, δε θα αγχωνόμουν. Ως λαός έχουμε την τάση να μπουκώνουμε τα μωρά μας και τα παιδιά μας γενικά. Ενα παιδί χωρίς προβλήματα υγείας, και εφόσον υπάρχει διαθέσιμο φαγητό, δε θα λιμοκτονησει.

Link to comment
Share on other sites

Δικιμάστε για μερικές μέρες διάφορες εναλλακτικές. Κάτι θα πιάσει ή στην τελική θα επιστρέψει η όρεξη του παιδιού:

 

  • Να πιάνει με το χέρι και να δίνεις κι από δίπλα λίγο με το κουτάλι αν θέλει.
  • Να δίνεις πράγματα που πιάνονται και αν μένει μόνο του το παιδί να τα επεξεργαστεί (μια, δυο τρεις....θα το βάλει και στο στόμα!)
  • Να δοκιμάσετε διαφορετικές υφές απ' ότι μέχρι τώρα (μήπως δεν θέλει αλλεσμένο; μήπως δεν θέλει μεγάλα κομμάτια; μήπως δεν θέλει να μπερδεύει μια υφή με μία άλλη; σκεφτείτε τα όλα....)
  • Να προτείνετε φαγητό συχνότερα αλλά να μην επιμένετε μια δεδομένη στιγμή να φάει, αν υπάρχει ταραχή, κλάματα και σαματάς.
     
  • Και σε κάθε περίπτωση, αφού είναι υγιές παιδί, ψυχραιμία! :-)

 

Εγώ τα δοκιμάζω όλα και κάθε λίγες μέρες από την αρχή. Δεν έχει ούτε σταθερές ποσότητες που τρώει, ούτε τα ίδια πράγματα, ούτε ο ίδιος τρόπος. Κι εννοείται, αν καμιά φορά παίζει κανένα κρυωματάκι ή δόντια, θηλάζει ΠΟΛΥ και τρώει λιγότερο.

 

Αυτό το ριμάδι το φρούτο.... μπορεί την μια μέρα να φάει ένα τρίτο μπανάνας και με το ζόρι και την επόμενη μια μπανάνα κι ένα μήλο κι ένα αχλάδι ολόκληρα. Φρούτο ΔΕΝ έτρωγε ουσιαστικά (μια κουταλίτσα κι άμα) και μια μέρα ανακάλυψα τον λωτό και έτρωγε για 4 μήνες κάθε μέρα έναν λωτό μες την χαρά.
:shock:

 

Πειραματιστείτε ! ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σταφιδες, ξηροι καρποι, σκληρα φρουτα οπως μηλο, αχλαδι, καροτο, αγγουρι και σκληρα τυρια απαγορευονται αυστηρα σε αυτες τις ηλικιες. Υπαρχει μεγαλος κινδυνος να πνιγει το παιδι.

 

Τα ενδιαμεσα γευματα δεν τα προτεινουν οι παιδιατροι, χαλανε τον μεταβολισμο και οταν ενα παιδι ειναι ελλιποβαρες επιδεινωνουν την κατασταση. Ασε που γινεται κακια συνηθεια.

 

Καλησπέρα,

 

Για τους ξηρούς καρπούς συμφωνώ, γι'αυτό εξάλλου και δεν τους πρότεινα.

 

Σταφίδες τα περισσότερα παιδιά που ξέρω τις διαχειρίζονται μια χαρά μετά το χρόνο.

Μήλο, καρότο, αχλάδι μπορούν να γίνουν στον ατμό για να μαλακώσουν.

Τυριά τι εννοείς σκληρά? Υπάρχουν και τα ημίσκληρα (κίτρινα) που είναι μια χαρά.

 

Τέλος πάντων προφανώς διαφωνούμε. Εγώ έκανα BLW οπότε προφανώς υποστηρίζω την αυτόνομη σίτιση. Αντιλαμβάνομαι ότι δεν είναι για όλους.

 

 

Ο δικός μου παιδίατρος μου είχε πει γεύματα:

Πρωϊνό

Δεκατιανό

Μεσημεριανό

Απογευματινό

Βραδυνό

 

Αυτό δεν σημαίνει ότι αν το παιδί ζητούσε στο ενδιάμεσο δεν του έδινα.

Link to comment
Share on other sites

Μερικές ιδέες για εύκολα σνακ που μπορεί να φάει μόνο:

 

Φρούτα σε κομματάκια ή και ολόκληρα, ανάλογα το παιδί και το φρούτο και λαχανικά είτε ωμά είτε στον ατμό (αν και από θερμίδες, δε θα βοηθήσουν).

Τοστ με τυρί.

Σκέτες φέτες τυρί.

Κρεατικά παντώς είδους σε κομματάκια, που γενικά πιάνονται εύκολα.

Κεφτεδάκια, ή άλλου είδους κροκετοειδή, που πιάνονται μία χαρά με το χέρι.

Smoothies με γιαούρτι και φρούτα, σε ποτήρι με χοντρό καλαμάκι (γενικά σε αυτή τη φάση νομίζω όταν τα πρωτοκαταφέρουν με το καλαμάκι, ενθουσιάζονται).

Μπισκότα, κέικ, τσουρέκι.

Οσπρια σχετικά στεγνά, για να μη γινει ο τόπος χάλια.

Μακαρόνια (κοφτά ή ακόμη καλύτερα σε σχηματάκια για παιδια). Χωρίς σάλτσα, μην καθαρίζετε το πάτωμα για ώρες.

 

Και γενικά θα έλεγα πειραματιστείτε. Ο ένας μου γιος είχε περάσει μία φάση κανένα εξάμηνο από το χρόνο μέχρι κοντά 18 μηνών που κατέβαζε ατελείωτες ποσότητες απο πατέ ελιές - με το κουταλάκι, με τα δάχτυλα, σε ψωμί. Ειχε δοκιμάσει κατά τύχη και ποτέ δε θα μου είχε περάσει από το μυαλό ότι μπορεί αυτό το τόσο πικρό πράγμα και διαφορετικό από τις κλασικές "παιδικές" γεύσεις να αρέσει τόσο πολύ σε ένα μωρό!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Αρχικα να πω οτι ειναι απολυτα φυσιολογικο να θελει να φαει μονη

Επειδη εχω ενα αρκετα καλοφαγο παιδι που περασε απλα μια φαση 8-10μηνων θα προτεινω οτι κανετε να ειναι συμφωνο κ απο τον παιδιατρο

Γενικα μετα το χρονο το νηπιο κανει 5-6γευματα.αν πεινασει εννοειται δινουμε.εφοσον θηλαζει γτ να πιει γαλα με μπουκαλι.γενικα σε αυτην την ηλικια το μπουκαλι δ χρειαζεται.

προσωπικα μετα το χρονο εδινα τα παντα.κ μηλο κ αχλαδι κ διαφορα τυρια αποφευγοντας τα αλμυρα κ αποξηραμενα φρουτα σταφιδες ακομη κ ξηρους καρπους.για το φοβο πνιγμου υπαρχουν λυσεις.ειτε βρασιμο για σκληρα λαχανικα ειτε αλλειμμα.

Καντε πειραματισμους.σε θερμοκρασια.υφη.γευσεις

Προτιμηστε τροφιμα που μπορει να πιασει με το χερακι.

Ενα μηνα το κρεας μας ηταν μονο κιμας γτ δ ηθελε αλεσμα αλλα δ μπορουσε να φαει ακομη φιλετο

Το οτι βλεπει κουταλι κ κλαει δ ειναι πολυ υγιης σχεση με το φαι.περασαμε κ αυτη τη φαση.ηθελε τα παντα με πηρουνι.στεγνο τραχανα ενα ενα το σπορι απο καλαμποκι.αρακα η οσπρια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Για τους ξηρούς καρπούς συμφωνώ, γι'αυτό εξάλλου και δεν τους πρότεινα.

 

Σταφίδες τα περισσότερα παιδιά που ξέρω τις διαχειρίζονται μια χαρά μετά το χρόνο.

Μήλο, καρότο, αχλάδι μπορούν να γίνουν στον ατμό για να μαλακώσουν.

Τυριά τι εννοείς σκληρά? Υπάρχουν και τα ημίσκληρα (κίτρινα) που είναι μια χαρά.

 

Τέλος πάντων προφανώς διαφωνούμε. Εγώ έκανα BLW οπότε προφανώς υποστηρίζω την αυτόνομη σίτιση. Αντιλαμβάνομαι ότι δεν είναι για όλους.

......

 

Φρουτα στον ατμο ομολογω οτι πρωτη φορα το ακουω. Το μονο σιγουρο ειναι οτι χανουν τις βιταμινες τους και τα θρεπτικα συστατικα τους.

 

Ο κινδυνος πνιγμονης στις ηλικιες αυτες ειναι απο τα συνηθη ατυχηματα.

Εαν δεν καταλαβαινετε ποιες τροφες ειναι επικινδυνες για το παιδι, να παραθεσω μερικες απο το βιβλιαριο υγειας.

Μερικές τροφές, όπως ολόκληροι ξηροί καρποί, τσίχλες, ποπ-κορν, πατατάκια, λουκάνικα, ολόκληρα σταφύλια, καραμέλες/ σκληρά γλυκά, μεγάλα κομμάτια ωμών λαχανικών/φρούτων και σκληρά κομμάτια κρέας, πρέπει να αποφεύγονται στη νηπιακή ηλικία εξαιτίας του κινδύνου πνιγμονής
.

 

Oμως ο τροπος διατροφης των παιδων μας δεν εξαρταται απο τα γουστα της καθε μαμας, αλλα ακολουθειται απο τις οδηγιες του παιδιατρου και προσαρμοζεται με τις δυνατοτητες, την διαθεση και την ωριμοτητα του καθε παιδιου. Η εισαγωγη των στερεων τροφων γινεται σταδιακα και παρακολουθωντας το παιδι στους πειραματισμους του. Το καθε παιδι ειναι διαφορετικο και θελει τους δικους του χρονους . Ενα παιδακι μπορει να δυσκολευεται με την κορα του ψωμιου και να πνιγεται το αλλο παιδακι να μην μπορει να διαχειριστει σωστα την ψυχα.

 

Οι διαφορες τασεις και μοδες ερχονται και παρερχονται. Ολες ομως εχουν σαν γνωμονα το ιδιο το παιδι, το οποιο μας καθοδηγει.

Link to comment
Share on other sites

Φρουτα στον ατμο ομολογω οτι πρωτη φορα το ακουω. Το μονο σιγουρο ειναι οτι χανουν τις βιταμινες τους και τα θρεπτικα συστατικα τους.

 

Ο κινδυνος πνιγμονης στις ηλικιες αυτες ειναι απο τα συνηθη ατυχηματα.

Εαν δεν καταλαβαινετε ποιες τροφες ειναι επικινδυνες για το παιδι, να παραθεσω μερικες απο το βιβλιαριο υγειας.

.

 

Oμως ο τροπος διατροφης των παιδων μας δεν εξαρταται απο τα γουστα της καθε μαμας, αλλα ακολουθειται απο τις οδηγιες του παιδιατρου και προσαρμοζεται με τις δυνατοτητες, την διαθεση και την ωριμοτητα του καθε παιδιου. Η εισαγωγη των στερεων τροφων γινεται σταδιακα και παρακολουθωντας το παιδι στους πειραματισμους του. Το καθε παιδι ειναι διαφορετικο και θελει τους δικους του χρονους . Ενα παιδακι μπορει να δυσκολευεται με την κορα του ψωμιου και να πνιγεται το αλλο παιδακι να μην μπορει να διαχειριστει σωστα την ψυχα.

 

Οι διαφορες τασεις και μοδες ερχονται και παρερχονται. Ολες ομως εχουν σαν γνωμονα το ιδιο το παιδι, το οποιο μας καθοδηγει.

 

 

Γενικά θα ήθελα να πιστεύω ότι οι περισσότεροι γονείς έχουν κοινη λογική, δηλαδή δε θα εμφανίσουν στο παιδάκι του 1 έτους τεράστειες ροδέλες μπανάνας ή ολόκληρα σταφύλια, αλλά θα τα κανουν μικρές μπουκίτσες ή θα το επιτηρούν στενά αν είναι να πειραματιστεί π.χ. με ένα κομμάτι αχλάδι, ώστε να το "ροκανίζει".

 

Βεβαια τώρα που το γράφω, θυμήθηκα μία γειτόνισσα που είχα κάποτε, που κάθε απόγευμα τάιζε το παιδί της στο μπαλκόνι (δίπλα από εμένα) φρούτα και κάπου στο χρόνο, άρχισε τα ολόκληρα κεράσια. Κάθε απόγευμα, ακουγα

- Βάλε το κεράσι στο στόμα, άνοιξε να το κάνεις μαμ όλο

- Φτύσε το κουκούτσι, φτύσε το κουκούτσι!!!

- Οχι, ξαναβάλε το μεσα, ανοιξε πάλι. Μονο το κουκούτσι θα φτύσεις.

- ΑΑΑΑ μην το καταπιεις, μασα και φτύσε το κουκούτσι

 

Και τα λοιπα και τα λοιπα. Ειχα αρχίσει να κλείνω τη μπαλκονόπορτα προληπτικά κάθε απόγευμα, για να μην πάθω συγκοπή και μόνο που το άκουγα αυτό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Να κάνω ένα update. η μικρούλα μας 3 μήνες μετά δυστυχώς συνεχίζει να έχει προβλήματα με το φαγητό της αλλά σίγουρα παρουσιάζει βελτίωση ευτυχώς ως προς την όρεξη και την ποσότητα των γευμάτων. Το κακό είναι ότι αποφασίσαμε να της κόψουμε τον θηλασμό επειδή η μαμά έχει κουραστεί αλλά περιμένουμε και δεύτερο παιδάκι. Με τον πρωινό θηλασμό και τον μεσημεριανό το αποδέχτηκε σχετικά εύκολα. Το να κόψουμε όμως το βραδινό ήταν ψυχοφθόρο. η μικρούλα πολλές φορές δεν έτρωγε επίτηδες το βράδυ και ήθελε μόνο γάλα. Για 2-3 μέρες μας έκανε μια άτυπη απεργία πείνας όπου έτρωγε ελάχιστα όλη την μέρα και ζητούσε επίμονα θηλασμό. Ευτυχώς επανήλθε σιγά σιγά η όρεξη αλλά δεν θέλει να δοκιμάσει καθόλου γάλα στο μπουκάλι. Ευτυχώς τρώει αρκετό γιαούρτι και τυρί αν και έχω την αγωνία αν την φτάνει από άποψη ασβεστίου.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Axilleas1982 είπε:

Να κάνω ένα update. η μικρούλα μας 3 μήνες μετά δυστυχώς συνεχίζει να έχει προβλήματα με το φαγητό της αλλά σίγουρα παρουσιάζει βελτίωση ευτυχώς ως προς την όρεξη και την ποσότητα των γευμάτων. Το κακό είναι ότι αποφασίσαμε να της κόψουμε τον θηλασμό επειδή η μαμά έχει κουραστεί αλλά περιμένουμε και δεύτερο παιδάκι. Με τον πρωινό θηλασμό και τον μεσημεριανό το αποδέχτηκε σχετικά εύκολα. Το να κόψουμε όμως το βραδινό ήταν ψυχοφθόρο. η μικρούλα πολλές φορές δεν έτρωγε επίτηδες το βράδυ και ήθελε μόνο γάλα. Για 2-3 μέρες μας έκανε μια άτυπη απεργία πείνας όπου έτρωγε ελάχιστα όλη την μέρα και ζητούσε επίμονα θηλασμό. Ευτυχώς επανήλθε σιγά σιγά η όρεξη αλλά δεν θέλει να δοκιμάσει καθόλου γάλα στο μπουκάλι. Ευτυχώς τρώει αρκετό γιαούρτι και τυρί αν και έχω την αγωνία αν την φτάνει από άποψη ασβεστίου.

Aν τρωει γαλακτοκομικα, δε χρειαζεται γαλα.

Σε αυτη την ηλικια δεν πρεπει να εχει μπουκαλι, μονο ποτηρι.

Link to comment
Share on other sites

Το μπουκάλι ήταν σχήμα λόγου, εδώ και μήνες το έχουμε εγκαταλείψει. Αλλά το γάλα πάντως με ανησυχεί λίγο αλλά και η παιδίατρος λέει ότι με το γιαούρτι και το τυράκι καλύπτεται.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...