ravT

Ανοιξιάτικο τριήμερο της τελευταίας στιγμής!

Recommended Posts

Σκεφτόμαστε να εκδράμουμε για το τριήμερο αλλά επειδή όταν έχεις μικρά παιδιά δεν λες ότι ξεκινάς για κάπου πριν τη στιγμή που κυριολεκτικά το κάνεις, δεν θέλουμε να κλείσουμε κάπου. Σκεφτόμαστε Β. Ελλάδα. Θεσσαλονίκη, Πιερία, Έδεσσα, Πρέσπες. Επειδή ο καιρός είναι πολύ καλός, δεν θέλουμε αμιγώς ορεινό προορισμό. Επίσης θέλουμε να αποφύγουμε τα κακά των επαρχιακών δρόμων (βλέπε στροφές). Αν ο προορισμός (είτε ως προορισμός αυτός καθεαυτός, είτε ξενώνας/ξενοδοχείο που έχετε να προτείνετε), έχει δυνατότητες απασχόλησης των παιδιών (κυρίως παιδική χαρά), θα εκτιμηθεί διπλά!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png

Διαφημίσεις

Επειδή εγώ μπορεί να επείγομαι αλλά το θέμα θα μείνει ως χρηστικό και για άλλα μέλη, καλό είναι να αναφέρουμε must see, μέρη που μπορείς να απολαύσεις τη φύση σε όλες της τις εκφάνσεις, καλό φαγητό κ.α.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png

Για πόσες διανυκτερεύσεις ενδιαφέρεσαι; Και για τι "τοπίο"; Αν σε ενδιαφέρουν περισσότερες επιλογές για ψώνια, λούνα παρκ, μουσεία κλπ, τότε Θεσσαλονίκη. Αν θέλεις κάτι πιο φυσιολατρικό, τότε Πρέσπες ή Πιερία. Στις Πρέσπες είναι υπέροχα, μπορείτε να περάσετε κι από το γραφικότατο Νυμφαίο κι έχει καταπληκτικό φαγητό σε εκείνα τα μέρη!

2 διανυκτερεύσεις σκεφτόμαστε. Δεν έχουμε ιδιαίτερο θέμα με το "τοπίο", το μόνο που δεν θέλουμε είναι να έχει δύσκολο δρόμο. Δεν ενδιαφέρομαι για ψώνια ή μουσεία, μόνο να έχουν πράγματα να κάνουν τα παιδιά, έστω κι αν αυτό είναι μια παιδική χαρά της προκοπής.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png

Στις Πρέσπες δεν έχω καταλύματα να προτείνω, γιατί είχα πάει χωρίς παιδιά. Όμως αν πάτε προς τα εκεί, κάντε μια στάση στο Νυμφαίο, στο κέντρο προστασίας Αρκτούρος για αρκούδες και λύκους. Πιστεύω πως θα τους εντυπωσιάσει.

Στην Πιερία θα έμενα Πλαταμώνα, είναι το αγαπημένο μου χωριό. Για εστιατόριο προτείνω αυτό http://portomarinehotel.gr/?lang=el# το καλύτερο αυτή τη στιγμή θα έλεγα στη νότια Πιερία, έχει δίπλα παιδική χαρά. Υπάρχουν κι άλλες καφετέριες/εστιατόρια με παιδότοπους, μπορείτε να κάθεστε και παραλιακά και τα παιδιά να παίζουν με τα κουβαδάκια στην άμμο. Είναι πολύ children friendly προορισμός. Για διαμονή, μπορώ να προτείνω αυτά:

1)http://www.booking.com/hotel/gr/rastoni-helvetia.el.html?aid=357006;label=gog235jc-hotel-el-gr-rastoniNhelvetia-unspec-gr-com-L%3Ael-O%3AwindowsS7-B%3Achrome-N%3Ayes-S%3Abo-U%3Ac;sid=495fd2e595cbeb4b7a898870bf73356e;dest_id=900048036;dest_type=city;dist=0;hpos=1;room1=A%2CA;sb_price_type=total;srfid=4cd5c4dce7d640f6c7e1fce23e43d59669b1e9eaX1;type=total;ucfs=1hotelTmpl

2)http://www.booking.com/hotel/gr/morfeas-platamonas.el.html?aid=357006;label=gog235jc-hotel-el-gr-rastoniNhelvetia-unspec-gr-com-L%3Ael-O%3AwindowsS7-B%3Achrome-N%3Ayes-S%3Abo-U%3Ac;sid=495fd2e595cbeb4b7a898870bf73356e;dest_id=900048036;dest_type=city;dist=0;hpos=4;room1=A%2CA;sb_price_type=total;srfid=e1379afd0e6af3e8a57963b5443753fd8a4c2061X4;type=total;ucfs=1hotelTmpl

3)http://www.booking.com/hotel/gr/iii-iy-i-iips.el.html?aid=311943;label=platamonas-cQo508TeUH_kJMBxeJIsuAS14199922446%3Apl%3Ata%3Ap1%3Ap2%3Aac%3Aap1t1%3Aneg%3Afi%3Atiaud-285284111206%3Akwd-43313180625%3Alp1007525%3Ali%3Adec%3Adm;sid=495fd2e595cbeb4b7a898870bf73356e;age=4;age=8;all_sr_blocks=37911203_91676304_0_2_0;checkin=2017-03-25;checkout=2017-03-27;dest_id=900048036;dest_type=city;dist=0;group_adults=2;group_children=2;highlighted_blocks=37911203_91676304_0_2_0;hpos=2;no_rooms=1;req_adults=2;req_age=4;req_age=8;req_children=2;room1=A%2CA%2C8%2C4;sb_price_type=total;srfid=5122108909a2fbb71627e23eb10ccfb5892ec108X2;type=total;ucfs=1hotelTmpl

Αν αποφασίσετε για Πλαταμώνα, πες το μου να γράψω κι άλλα.

Από εκεί μπορείτε να επισκεφθείτε τον Παλαιό Παντελεήμονα, διατηρητέο χωριό όπου δεν κυκλοφορούν αυτοκίνητα, με πολύ ωραία πλατειούλα, οι γονείς κάθονται στα καφέ και μαζεύονται πολλά παιδάκια και παίζουν. Και στο Λιτόχωρο είναι όμορφα. Αν σας κάνει κέφι για χιονοδρομικό, μπορείτε να πάτε στο Ελατοχώρι (αυτό το ΣΚ θα έχει ακόμα χιόνι).

Νομίζω πως και στην Παραλία ή/και Κατερινόσκαλα Πιερίας υπάρχουν μεγάλα ξενοδοχεία με παιδότοπους. Εκεί θα είσαστε πιο "κέντρο" και θα μετακινείστε πιο εύκολα. Απλά δεν ξέρω να σου προτείνω συγκεκριμένα.

Διαφημίσεις

Αν και ήδη θα έχετε αποφασίσει, Θεσσαλονίκη να αναφέρω τα μέρη που μας άρεσαν και τα βρήκαμε ότι άξιζαν, ως Αθηναίοι:

-Μουσείο εντόμων, ενθουσιαστήκαμε με τις πεταλούδες. Αν και χειμώνα και τα υπόλοιπα έντομα ήταν στις φωλιές τους. Είναι σε μια παράξενη περιοχή, μέσα σε εργοστάσια και δυσκολευτήκαμε λίγο να το βρούμε. Μας αποζημίωσε όμως, ήταν ωραία μέσα.

-Ζωολογικός κήπος Σέιχ Σου, ιδιαίτερο μέρος, μέσα στο πράσινο, νομίζω είναι και δωρεάν.

-Πλανητάριο Θεσσαλονίκης. Η διαδραστική του έκθεση ήταν πιο ενδιαφέρουσα και χαρούμενη - για χαλάρωση, αν και μικρή, από ό,τι έχουμε δει σχετικό στην Αθήνα.

- Λίμνη - παιδική χαρά Θέρμης. Ωραίος χώρος, αν και μακριά από άλλα αξιοθέατα. Μια λιμνούλα και ευχάριστη καφετέρια, μέσα στα πεύκα, σχετικά μακριά όμως από την παιδική χαρά, αν και έχεις οπτική επαφή με τα παιδιά. Εμένα μου άρεσε που ήμασταν μακριά για αλλαγή! Πήγαμε χειμώνα, υποψιάζομαι ότι την άνοιξη μπορεί να έχει κοσμο και να μην είναι τελείως ειδυλλιακά.

Όλα τα παραπάνω μπορεί να έχουν αλλάξει λίγο γιατί πάνε 2 χρόνια που πήγαμε. Θα έπαιρνα νεότερες κριτικες από το tripadvisor.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα