Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόληψη και προστασία των παιδιων από σεξουαλική παρενόχληση-κακοποίηση


summer wine

Recommended Posts

Μπορει τα παιδια να παρακαμψουν ευκολα καποια φιλτρα, ισως των windowς, υπαρχουν ομως αλλα πιο πολυπλοκλα κλειδωμενα software με πολλες δυνατοτητες και πιο ολοκληρωμενς πλατφορμες. Ενα απο αυτα που το εχω χρησιμοποιησει και το εχω δοκιμασει στο γραφιεο μου για μεγαλο χρονικο διαστημα ειναι το K9 Web protection. Καλο ειναι λοιπον να ενημερωθειτε απο τεχνικους για το πιο καταλληλο στην χρηση και να σας το εγκαταστησει. Το παιδι θα εκπαιδευεται με αυτον τον τροπο στην σωστη χρηση, εαν γινει απο μικρο. Επισης, προφανως δεν θα θελατε την στιγμη που το παιδι σας παιζει ενα αθωο παιχνιδι η βλεπει ενα ωραιο παιδικο βιντεο, ξαφνικα να εμφανιζονται διαφορες διαφημισεις αμφιβολου ποιοτητας μπροστα του. Ολα αυτα θα τα λυσετε με εαν τετοιο εργαλειο.

 

Εννοειται οτι δεν σταμταμε και δεν επαναπαυομαστε σε αυτο μονο. Δεν λυσαμε το προβλημα, ειναι ενα βημα. Η χρηση του υπολογιστη, του διαδικτυου θελει εκπαιδευση την οποια πρεπει να την κανουμε εμεις. Τα φιλτρα ειναι ενα βημα δεν ειναι αρκετο. Χρειαζεται συζητηση απο την πλευρα μας αλλα το πιο σωτηριο ειναι τα παιδια μας να εχουν πολλα ενδιαφεροντα κυριως εξω απο το σπιτι. Ο αθλητισμος και κυριως τα ομαδικα αθληματα ειναι μια διεξοδος μεγαλη. Και αλλα πολλα θα μπορουσαμε να γραψουμε.

 

Θα συμφωνήσω 1000% για τα μικρά παιδιά και τα parental controls. Για τα πιο μεγάλα και το software π.χ. που μόλις ανέφερες, δες εδω με μία πρώτη αναζήτηση του ενός λεπτού:

 

https://www.quora.com/What-is-the-best-method-to-bypass-the-K9-Web-Protection-Is-it-possible-to-change-its-settings-without-a-password

 

https://answers.yahoo.com/question/index?qid=20130226170814AAkID6t

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα συμφωνήσω 1000% για τα μικρά παιδιά και τα parental controls. Για τα πιο μεγάλα και το software π.χ. που μόλις ανέφερες, δες εδω με μία πρώτη αναζήτηση του ενός λεπτού:

 

https://www.quora.com/What-is-the-best-method-to-bypass-the-K9-Web-Protection-Is-it-possible-to-change-its-settings-without-a-password

 

https://answers.yahoo.com/question/index?qid=20130226170814AAkID6t

 

Ο ανηψιος μου 12 χρονων δεν μπορουσε να το παρακαμψει, και ειναι ενα ιδαιτερα εξυπνο παιδι και αριστος μαθητης. Εαν εχεις εσυ καποιο καλυτερο να μας προτεινεις πολυ ευχαριστως. Οι γνωσεις καποιου πιο ειδικου θα μπορουσαν να ειναι χρησιμες στις μητερες που μας διαβαζουν σε αντιθεση με τον μηδενισμο και τον μονιμο αντιλογο.

Link to comment
Share on other sites

Ο ανηψιος μου 12 χρονων δεν μπορουσε να το παρακαμψει, και ειναι ενα ιδαιτερα εξυπνο παιδι και αριστος μαθητης. Εαν εχεις εσυ καποιο καλυτερο να μας προτεινεις πολυ ευχαριστως. Οι γνωσεις καποιου πιο ειδικου θα μπορουσαν να ειναι χρησιμες στις μητερες που μας διαβαζουν σε αντιθεση με τον μηδενισμο και τον μονιμο αντιλογο.

 

Σε λογικά πλαίσια, τελικά ένα παιδί που θέλει να το χακάρει, θα το χακάρει, ό,τι και να εγκαταστήσεις. Το σε τι ηλικία, δεν είναι καν βέβαιο. Σαφώς υπάρχουν πάρα πολλοί ενηλικες που δεν μπορούν, και πολλά 15χρονα που δεν έχουν ιδέα, αλλά υπάρχουν και παιδιά που το κάνουν άνετα και ο γονιός δεν έχει ιδέα. Δε θα επαναπαυόμουν δηλαδή, ότι δεν χακάρεται. Για πολλούς εφήβους, είναι αστεία υπόθεση πραγματικά. Βεβαια, μαθαίνουν και κάτι στην προσπάθεια, δε λέω :)

Για να σου εξηγήσω, εγώ, δεν έχω. Στα μικρά έχω τον υπολογιστή στο σαλόνι, και έχω τους κωδικούς φυσικα, συν έχω βάλει ad blocker να μην τους πεταχτεί τίποτα άσχετο εκεί που παίζουν.

Στη μεγάλη έχω τους κωδικούς από το ταμπλετ και ξέρει ότι αν αποφασίσω, μπορώ να δω τι κάνει, και έχω περάσει άπειρες ώρες να μιλάμε για πιθανούς κινδύνους, από bullying μέχρι κάθε άρρωστο που κυκλοφορεί. Εχω μπει η ίδια σε chatroom με account ψεύτικο να λέω ότι είμαι εφηβη (αθώα φυσικά) να της δείξω πόσο εύκολο είναι, και έχω ζητήσει ονόματα από συμμαθητές της για να της δείξω πώς χωρίς καν να με ξέρουν μπορώ να δω τι βάζουν στο facebook. Και έχουμε δει και μαζί άρθρα από το internet, για κανόνες προστασίας κλπ κλπ, συζητάμε τι κάνουν φίλες της που μπορεί να είναι επικίνδυνο κλπ. Γενικά πολύ κουβέντα.

Συγγενης μου που είχε θέματα με το γιο του, και είναι και η δουλειά του σε εταιρεία που ασχολείται με internet security, κατέληξε να κόβει το wifi ως μέσω ελέγχου (κυριολεκτικά έπαιρνε το μηχάνημα μαζί του να είναι ήσυχος), γιατί κατάλαβε ότι ο μικρός παραβίασε τα συστήματα που δοκίμασε, και ο μπαμπάς είναι επαγγελματίας, άλλος δε θα το είχε καταλάβει. Ο μικρός 15, και με πολλά θέματα "ανυπακοής" γενικότερα, και πολύ μέτριος μαθητής, αλλά αυτό που τον ενδιέφερε, το έψαξε...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να βάζαμε μια κατηγοριοποίηση ανά ηλικία?

Γιατί εγώ μπορεί να έχω στο νου μου τι θα συμβεί αν πεταχτεί ένα pop up μπροστά στην Πέππα κι άλλη να ξέρει ότι το παιδί της είναι σε θέση να ακολουθήσει τα βήματα του λινκ. Δε νομίζω ότι στην ίδια συζήτηση έτσι χύμα μπορούμε να βρούμε καλές ιδέες από μωρά εώς Λύκειο.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τώρα που λέμε για ασφάλεια στο διαδίκτυο, μου έκανε κάποια στιγμή απίστευτη εντύπωση το πόσοι γονείς αφήνουν (μην πω και παροτρύνουν) τα μικρά παιδιά τους να κατεβάζουν ταινίες, μουσική κλπ. Το έχω ακούσει από αρκετά παιδιά ήδη Γ-Δ δημοτικού, και το θέμα δεν είναι αν είναι παράνομο ή όχι, είναι ότι τα site που χρησιμοποιούνται για τέτοιες δουλειές κατά κόρον πετάνε παράθυρα για οτιδήποτε ακατάλληλο μπορει να φανταστεί κανείς!

Στέλνει κανείς το παιδί να δει online την τάδε παιδική ταινία, και το τι άλλο μπορεί να του βγει, δε θέλω να το σκέφτομαι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως να βάζαμε μια κατηγοριοποίηση ανά ηλικία?

Γιατί εγώ μπορεί να έχω στο νου μου τι θα συμβεί αν πεταχτεί ένα pop up μπροστά στην Πέππα κι άλλη να ξέρει ότι το παιδί της είναι σε θέση να ακολουθήσει τα βήματα του λινκ. Δε νομίζω ότι στην ίδια συζήτηση έτσι χύμα μπορούμε να βρούμε καλές ιδέες από μωρά εώς Λύκειο.

 

Συμφωνώ, για τα πιο πολπλοκα, αναφέρομαι σε παιδιά μεγάλα. Τώρα πόσο μεγάλα, είναι καλό ερώτημα. Ξέρω και 11χρονο-12χρονο (έκτη δημοτικού) αν αυτο βοηθάει. Αυτοδίδακτο. Μου είχε πιάσει κουβέντα γιατί ήθελε βοήθεια να σπάσει ένα παιχνίδι και με είχε αφήσει άφωνη από το πόσο και πού έχει ψάξει.

 

Στα πιο μικρά, θα έλεγα το ελάχιστο είναι ένα καλό antivirus/firewall (μη γεμίσει ξαφνικά από κανένα ιό με διάφορα απίθανα ο υπολογιστής), και κάτι να κόβει τα pop-up και τις διαφημίσεις. Ολοι οι broswers έχουν αν ψάξεις π.χ. για ad blocker.

Link to comment
Share on other sites

Σε λογικά πλαίσια, τελικά ένα παιδί που θέλει να το χακάρει, θα το χακάρει, ό,τι και να εγκαταστήσεις. Το σε τι ηλικία, δεν είναι καν βέβαιο. Σαφώς υπάρχουν πάρα πολλοί ενηλικες που δεν μπορούν, και πολλά 15χρονα που δεν έχουν ιδέα, αλλά υπάρχουν και παιδιά που το κάνουν άνετα και ο γονιός δεν έχει ιδέα. Δε θα επαναπαυόμουν δηλαδή, ότι δεν χακάρεται. Για πολλούς εφήβους, είναι αστεία υπόθεση πραγματικά. Βεβαια, μαθαίνουν και κάτι στην προσπάθεια, δε λέω :)

Για να σου εξηγήσω, εγώ, δεν έχω. Στα μικρά έχω τον υπολογιστή στο σαλόνι, και έχω τους κωδικούς φυσικα, συν έχω βάλει ad blocker να μην τους πεταχτεί τίποτα άσχετο εκεί που παίζουν.

Στη μεγάλη έχω τους κωδικούς από το ταμπλετ και ξέρει ότι αν αποφασίσω, μπορώ να δω τι κάνει, και έχω περάσει άπειρες ώρες να μιλάμε για πιθανούς κινδύνους, από bullying μέχρι κάθε άρρωστο που κυκλοφορεί. Εχω μπει η ίδια σε chatroom με account ψεύτικο να λέω ότι είμαι εφηβη (αθώα φυσικά) να της δείξω πόσο εύκολο είναι, και έχω ζητήσει ονόματα από συμμαθητές της για να της δείξω πώς χωρίς καν να με ξέρουν μπορώ να δω τι βάζουν στο facebook. Και έχουμε δει και μαζί άρθρα από το internet, για κανόνες προστασίας κλπ κλπ, συζητάμε τι κάνουν φίλες της που μπορεί να είναι επικίνδυνο κλπ. Γενικά πολύ κουβέντα.

Συγγενης μου που είχε θέματα με το γιο του, και είναι και η δουλειά του σε εταιρεία που ασχολείται με internet security, κατέληξε να κόβει το wifi ως μέσω ελέγχου (κυριολεκτικά έπαιρνε το μηχάνημα μαζί του να είναι ήσυχος), γιατί κατάλαβε ότι ο μικρός παραβίασε τα συστήματα που δοκίμασε, και ο μπαμπάς είναι επαγγελματίας, άλλος δε θα το είχε καταλάβει. Ο μικρός 15, και με πολλά θέματα "ανυπακοής" γενικότερα, και πολύ μέτριος μαθητής, αλλά αυτό που τον ενδιέφερε, το έψαξε...

 

Tον Σφακιανάκη πρόσεχε λίγο μην σε μαζέψει από κανένα φόρουμ εφήβων που το "παίζεις" τινέιτζερ! :rolleyes:

 

Εννοείται ότι το γράφω με όλη μου την αγάπη!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τώρα που λέμε για ασφάλεια στο διαδίκτυο, μου έκανε κάποια στιγμή απίστευτη εντύπωση το πόσοι γονείς αφήνουν (μην πω και παροτρύνουν) τα μικρά παιδιά τους να κατεβάζουν ταινίες, μουσική κλπ. Το έχω ακούσει από αρκετά παιδιά ήδη Γ-Δ δημοτικού, και το θέμα δεν είναι αν είναι παράνομο ή όχι, είναι ότι τα site που χρησιμοποιούνται για τέτοιες δουλειές κατά κόρον πετάνε παράθυρα για οτιδήποτε ακατάλληλο μπορει να φανταστεί κανείς!

Στέλνει κανείς το παιδί να δει online την τάδε παιδική ταινία, και το τι άλλο μπορεί να του βγει, δε θέλω να το σκέφτομαι...

 

ΑΣΕ!!! Το έπαθα αυτό εγώ. Πήγα να της κατεβάσω :oops: το Frozen και πετάχτηκαν κάτι μ@λ@π#ρδ#ς ΝΑ μετά συγχωρήσεως και μια με τα πόδια ανοιχτά. Ευτυχώς δεν κοιτούσε την οθόνη εκείνη τη στιγμή (απλή τύχη) και την έστειλα να μου φέρει κάτι τάχα μου.

Πολύ επικίνδυνο!!!

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

ΑΣΕ!!! Το έπαθα αυτό εγώ. Πήγα να της κατεβάσω :oops: το Frozen και πετάχτηκαν κάτι μ@λ@π#ρδ#ς ΝΑ μετά συγχωρήσεως και μια με τα πόδια ανοιχτά. Ευτυχώς δεν κοιτούσε την οθόνη εκείνη τη στιγμή (απλή τύχη) και την έστειλα να μου φέρει κάτι τάχα μου.

Πολύ επικίνδυνο!!!

Εμ εσύ φταις χρυσή μου....

Δώσε το κατιτίς σου για να κατεβάζεις νόμιμα και να μη σου πετάγονται οι μ@λ@π#ρδ#ς στην οθόνη...

Να τα λέμε και αυτά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tον Σφακιανάκη πρόσεχε λίγο μην σε μαζέψει από κανένα φόρουμ εφήβων που το "παίζεις" τινέιτζερ! :rolleyes:

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

μαμα-3 ξαναβρηκες τον εαυτο σου. :-D

Link to comment
Share on other sites

http://www.mama365.gr/20894/gonikos-eleghos-pos-na-prostatefsete-to-paidi-sto.html

 

Τι είναι ο Γονικός έλεγχος

 

Ο Γονικός έλεγχος (Parental Control) είναι ένα πολύτιμο πρόγραμμα στον υπολογιστή, το οποίο δίνει στους γονείς την δυνατότητα να περιορίζουν την πλοήγηση του παιδιού στο ίντερνετ, προστατεύοντάς το -όσο είναι δυνατόν- από ιστοσελίδες κακόβουλου περιεχομένου.

 

Οι δυνατότητες των προγραμμάτων γονικού ελέγχου ποικίλλουν. Δεν αφορούν μόνο την πλοήγηση στο internet, αλλά μπορούν να προσφέρουν, ανάλογα με το προϊόν, και μία μεγάλη γκάμα από δυνατότητες περιορισμού και ελέγχου του παιδιού, όπως:

 

Περιορισμό:

 

- των σελίδων στις οποίες έχει πρόσβαση

- του χρόνου που μπορεί να χρησιμοποιήσει τον υπολογιστή

- των παιχνιδιών τα οποία μπορεί να παίξει

- των εγκατεστημένων προγραμμάτων τα οποία μπορεί να χρησιμοποιήσει

- των επαφών από τις οποίες δέχεται mails

 

Έλεγχο - ενημερώσεις:

 

- έλεγχος των ιστοσελίδων τις οποίες επισκέπτεται

- ειδοποίηση για προσπάθεια πρόσβασης σε απαγορευμένη σελίδα

- έλεγχος των επαφών με τις οποίες συνομιλεί στα social networks (Facebook, Twitter, Instagram κ.λπ.)

- ενημέρωση για χρήση απαγορευμένων λέξεων στα social networks (για παράδειγμα: αυτοκτονία, αλκοόλ, ναρκωτικά, σεξ, κ.λπ.)

 

Τι πρέπει να κάνετε στον υπολογιστή

 

 

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνετε, πριν εγκαταστήσετε ένα πρόγραμμα Γονικού ελέγχου, είναι να προστατεύσετε τον λογαριασμό σας με κωδικό, δημιουργώντας ξεχωριστούς λογαριασμούς στα παιδιά με περιορισμένα δικαιώματα (standard account για Windows και managed user για MAC) ώστε να μην μπορούν να επέμβουν στις ρυθμίσεις και να μην μπορούν να εγκαταστήσουν νέα προγράμματα χωρίς την έγκρισή σας.

 

Αναλυτικές οδηγίες για το πώς θα δημιουργήσετε ξεχωριστούς λογαριασμούς για κάθε μέλος της οικογένειας θα βρείτε:

 

βʼ Για τα Windows Vista εδώ.

βʼ Για τα Windows 7 εδώ.

βʼ Για Mac OS X Mountain Lion εδώ.

βʼ Για Mac OS X Mavericks εδώ.

βʼ Για Mac OS X Yosemite εδώ.

 

Πώς να εγκαταστήσετε προγράμματα Γονικού ελέγχου

Στη συνέχεια μπορείτε να ενεργοποιήσετε τις βασικές λειτουργίες γονικού ελέγχου που είναι έτσι κι αλλιώς εγκαταστημένες στον υπολογιστή σας. Τα 2 κυριότερα λειτουργικά συστήματα (Windows, MAC OS) διαθέτουν ορισμένες λειτουργίες γονικού ελέγχου οι οποίες μπορούν να εγκατασταθούν γρήγορα και εύκολα χωρίς την απαίτηση αγοράς ή χρήσης τρίτου προγράμματος.

 

Αναλυτικές οδηγίες για το πώς θα τις εγκαταστήσετε:

 

Στα Windows:

 

- Επιλέγετε: Control Panel -> Parental Controls -> επιλογή λογαριασμού -> επιλογή "On, enforce current settings".

 

- Στη συνέχεια μπορείτε να ρυθμίσετε δυνατότητες περιορισμού χρόνου πρόσβασης, παιχνιδιών και εγκατεστημένων προγραμμάτων. Επιπλέον με τη δωρεάν εγκατάσταση της πλατφόρμας Live Essentials προσφέρεται η κρίσιμη δυνατότητα του περιορισμού πρόσβασης ιστοσελίδων στο Internet και η δημιουργία αναφορών για τις ενέργειες που πραγματοποίησαν τα παιδιά (στα Vista προσφέρεται χωρίς την επιπλέον εγκατάσταση).

 

Στα MAC OS X: Τα MAC έχουν επίσης προεγκατεστημένη μία βασική έκδοση γονικού ελέγχου, με την οποία ο γονιός μπορεί να ελέγξει τις εφαρμογές στις οποίες θα έχει πρόσβαση στο παιδί, τον χρόνο που θα μπορεί να χρησιμοποιήσει τον υπολογιστή, τις ιστοσελίδες στις οποίες θα έχει πρόσβαση αλλά και τις επαφές με τις οποίες ανταλλάσσει mails και instant messages. Αναλυτικές οδηγίες για την ενεργοποίηση και την παραμετροποίηση, ανάλογα με την έκδοση του λειτουργικού σας συστήματος, θα βρείτε στα παρακάτω links:

 

- Mountain Lion.

- Mavericks.

- Yosemite.

 

Αν οι παραπάνω δυνατότητες που προσφέρουν τα Windows και τα Mac δεν σας αρκούν, υπάρχουν δωρεάν και επί πληρωμή ολοκληρωμένες πλατφόρμες Γονικού ελέγχου με πολύ περισσότερες δυνατότητες ασφαλείας. Ενδεικτικά:

 

Εξαιρετικές δωρεάν πλατφόρμες είναι οι (κάντε κλικ για να τις κατεβάσετε):

 

- Qustudio.

- Norton family.

- K9 Web protection.

 

Το κάτι «παραπάνω» που προσφέρουν οι πλατφόρμες αυτές είναι δεκάδες φίλτρα ασφαλείας, ώστε να μην έχει πρόσβαση το παιδί σε οτιδήποτε έχει να κάνει με τζόγο, πορνογραφικό, υλικό, βλαβερές ουσίες κ.ο.κ. Επίσης, μεταξύ άλλων, αναγνωρίζουν πότε το παιδί δίνει προσωπικές πληροφορίες, στοιχεία τραπεζικών λογαριασμών και πότε προσπαθεί να μπει σε κοινωνικά δίκτυα ενηλίκων.

 

Οι καλύτερες επί πληρωμή πλατφόρμες είναι οι:

 

- Net Nanny.

- Web Watcher.

- McAfee Safe Eyes.

 

Το κόστος τους κυμαίνεται από 20 έως 80 ευρώ, ανάλογα με το ποια πλατφόρμα θα επιλέξετε και τι δυνατότητες έχει η κάθε μία βπιστέψτε μας είναι άπειρες! Ενδεικτικά, αν γράψει το παιδί στο Google την λέξη «στήθος», φροντίζουν ώστε στην οθόνη του υπολογιστή να μην εμφανιστεί τίποτα που να έχει να κάνει με γυναικείους μαστούς. Επίσης, έχουν την δυνατότητα να σας ειδοποιούν μέσω e-mail, δίνοντάς σας αναφορά για κάθε πιθανή «επικίνδυνη» κίνηση του παιδιού στον υπολογιστή (π.χ. με ποιους μιλάει, τι λέει, σε ποιες ιστοσελίδες μπαίνει).

 

Πώς να «κόψετε» τις διαφημίσεις στο ίντερνετ

 

 

Το ad-blocking είναι μία ακόμη πολύ χρήσιμη λειτουργία που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τα παιδιά αλλά και για τους ίδιους τους γονείς, προκειμένου να μπλοκάρονται ή να αποκρύπτονται οι διαφημίσεις (όπως αυτές της ημίγυμνης κυρίας που αναφέρθηκε στην αρχή). Δύο πολύ γνωστά προγράμματα που το κάνουν αυτό, τα οποία διατίθενται δωρεάν στην αγορά είναι:

 

βʼ Ad block Plus: Το δημοφιλέστερο ίσως λογισμικό για ad blocking διατίθεται για όλους τους browsers (Mozilla, IE, Chrome, Safari, Opera, Android και Yandex) και μπορεί να "κατέβει" δωρεάν από αυτό το link.

βʼ Ad block: Μία από τις εναλλακτικές λύσεις με πολλούς χρήστες σε όλο τον κόσμο είναι το λογισμικό ad block το οποίο υποστηρίζει Mozilla, Chrome και Safari και μπορεί να "κατέβει" δωρεάν από αυτό το link.

 

Γονικός έλεγχος στο Facebook και στα υπόλοιπα κοινωνικά δίκτυα

 

 

Καθώς αυτό που απασχολεί περισσότερο από κάθε τι τους γονείς είναι η επικοινωνία των παιδιών με παιδόφιλους στο Facebook ή το Twitter, είναι άκρως σημαντικό να υπάρχει γονικός έλεγχος και στα social networks.

 

Οι περισσότερες από τις παραπάνω επί πληρωμή πλατφόρμες προσφέρουν επαρκείς δυνατότητες για τον έλεγχο των social networks, ενώ οι δωρεάν έχουν περιορισμένες ή και καθόλου τέτοιες δυνατότητες, ούτε άλλωστε τα λειτουργικά συστήματα.

 

Μία πολύ ενδιαφέρουσα λύση είναι αυτή της Avira (Social Network Protection), η οποία προσφέρεται δωρεάν και αφορά καθαρά τα Social Networks. Το λογισμικό μπορεί να εγκατασταθεί πολύ εύκολα με την απαίτηση μόνο μίας δωρεάν εγγραφής και προσφέρει λειτουργίες ελέγχου και ειδοποιήσεων για τους φίλους του παιδιού (με μερικές από αυτές να είναι πολύ ενδιαφέρουσες, όπως έλεγχος ενδιαφερόντων, ηλικίας κ.λ.π. και ειδοποίηση του γονέα όταν κάτι, π.χ. ένα άτομο, φαίνεται ύποπτο), έλεγχο των φωτογραφιών που "ανεβάζει" το παιδί, άμεση ειδοποίηση σε περίπτωση που αναφερθούν προκαθορισμένες λέξεις (π.χ. sex, αυτοκτονία) και δημιουργία αναφορών με τη συνολική δραστηριότητα του παιδιού (new friends, posts κ.λπ.). Η πλατφόρμα μπορεί να κατέβει από αυτό το link.

 

Γονικός έλεγχος και στο smartphone

Τα περισσότερα παιδιά πλέον, και κυρίως οι έφηβοι, χρησιμοποιούν αντί του υπολογιστή, τα κινητά τους τηλέφωνα για πρόσβαση στο ίντερνετ. Στην περίπτωση αυτή οι λύσεις (πολύ λίγες δωρεάν) είναι οι εξής εφαρμογές:

 

βʼ K9 Web Protection Browser (δωρεάν).

βʼ Net Nanny (επί πληρωμή)

βʼ Web Watcher (επί πληρωμή).

 

Επικοινωνία: Η 100% ασφαλής λύση

Οποιαδήποτε τεχνική και να χρησιμοποιήσετε στον υπολογιστή δεν προσφέρει την 100% προστασία για τα παιδιά που μόνο η προσωπική σας επικοινωνία μαζί τους και η δημιουργία εμπιστοσύνης εξασφαλίζει. Εξάλλου, βασικοί κανόνες που τόσο εσείς όσο και τα παιδιά πρέπει να τηρείτε είναι:

 

βʼ Να ενημερώνεστε για το internet γενικότερα, τη λειτουργία και το περιεχόμενο των ιστοσελίδων και των εφαρμογών που συνηθίζουν να επισκέπτονται και να χρησιμοποιούν τα παιδιά, για τα social networks, και φροντίστε να έχετε κατ' ελάχιστον επαρκείς γνώσεις για να αντιλαμβάνεστε τις ενέργειές τους.

βʼ Ο υπολογιστής πρέπει πάντα να είναι σε κοινή θέα και όχι στο δωμάτιο του παιδιού βιδιαίτερα για τις μικρότερες ηλικίες.

βʼ Συμφωνήστε με το παιδί τις ώρες που θα χρησιμοποιεί τον υπολογιστή για διασκέδαση.

βʼ Συμβουλεύστε το να μην μοιράζεται προσωπικές πληροφορίες και κυρίως φωτογραφίες.

βʼ Να είστε προσιτοί και να το παροτρύνετε οτιδήποτε το προβληματίσει ή το φοβίσει να το μοιραστεί μαζί σας πριν κάνει οποιαδήποτε άλλη ενέργεια.

βʼ Να είστε διακριτικοί με τις τεχνικές ελέγχου, γιατί σε πολλές περιπτώσεις μπορεί να λειτουργήσουν αντίθετα βνα θεωρήσει, δηλαδή, το παιδί ότι το παρακολουθείτε.

 

Για οσους πιστευουν οτι ενα 15-χρονο μπορει να παρακαμψει ενα φιλτρο, αν και για μενα ειναι σπανιο φαινομενο οταν προκειται για καλο λογισμικο-εκτος εαν ενα παιδι ειναι γεννημενος χακερ-υπαρχει δυνατοτητα αποκρυψης των σελιδων που περιγραφουν την διαδικασια της απενεργοποιησης . Ακομα και στην περιπτωση που ανακαλυψουν τον τροπο, αυτο θελει πολυ χρονο. Οταν εχουμε διδαξει και εκπαιδευσει το παδι μας να χρησιμοποιει το nternet δημιουργικα και με περιρισμο χρονου δεν θα αναλλωθει να ψαχνει πως να σπασει ενα προγραμμα. Σαν γονεις δεν δαιμονοποιουμε την τεχνολογια, αλλα προσπαθουμε να προβαλλουμε τα θετικα στοιχεια στα παιδα μας και να τα μαθουμε να διοχετευουν την εξυπναδα τους και την σκεψη τους στο δημιουργικο κομματι, δινοντας εμφαση στην δωρεαν χρησιμη πληροφορια, πετωντας τα σκουπιδια που μπορει να συναντησει μπροστα του η προσατευοντας απο τους κινδυνους και τους υποπτους βαζοντας τοιχους προστασιας.

 

Απο τις συζητησεις γυρω μου ελαχιστοι ειναι οι γονεις που εχουν ελεγχο των παιδιων στο internet. Δυστυχως ελαχιστοι ειναι και αυτοι που γνωριζουν για τις δυνατοτητες των λογισμικων αυτων.

Link to comment
Share on other sites

http://www.mama365.gr/20894/gonikos-eleghos-pos-na-prostatefsete-to-paidi-sto.html

 

 

 

Για οσους πιστευουν οτι ενα 15-χρονο μπορει να παρακαμψει ενα φιλτρο, αν και για μενα ειναι σπανιο φαινομενο οταν προκειται για καλο λογισμικο-εκτος εαν ενα παιδι ειναι γεννημενος χακερ-υπαρχει δυνατοτητα αποκρυψης των σελιδων που περιγραφουν την διαδικασια της απενεργοποιησης . Ακομα και στην περιπτωση που ανακαλυψουν τον τροπο, αυτο θελει πολυ χρονο. Οταν εχουμε διδαξει και εκπαιδευσει το παδι μας να χρησιμοποιει το nternet δημιουργικα και με περιρισμο χρονου δεν θα αναλλωθει να ψαχνει πως να σπασει ενα προγραμμα. Σαν γονεις δεν δαιμονοποιουμε την τεχνολογια, αλλα προσπαθουμε να προβαλλουμε τα θετικα στοιχεια στα παιδα μας και να τα μαθουμε να διοχετευουν την εξυπναδα τους και την σκεψη τους στο δημιουργικο κομματι, δινοντας εμφαση στην δωρεαν χρησιμη πληροφορια, πετωντας τα σκουπιδια που μπορει να συναντησει μπροστα του η προσατευοντας απο τους κινδυνους και τους υποπτους βαζοντας τοιχους προστασιας.

 

Απο τις συζητησεις γυρω μου ελαχιστοι ειναι οι γονεις που εχουν ελεγχο των παιδιων στο internet. Δυστυχως ελαχιστοι ειναι και αυτοι που γνωριζουν για τις δυνατοτητες των λογισμικων αυτων.

 

Η επαφή με την πληροφορική είναι εντελώς διαφορετική δυστυχώς μία γενιά πίσω και σήμερα. Πράγματα που εμείς δεν θεωρουσαμε αυτονόητα, τα παιδιά μας τα θεωρούν. Αν σε μία παρέα π.χ. 40ρηδων κάποιος θέλει να κάνει κάτι έξω από τα συνηθισμένα με τον υπολογιστή ή το κινητό του, θα παιδευτεί λίγο αν δεν έχει φιλο που να ξέρει, θα ψάξει το φίλο του φίλου κλπ κλπ. Σε μία παρέα παιδιών Λυκείου, το πιο πιθανό είναι ότι κάποιος θα ξέρει. Και να μην έχει ο ένας πρόσβαση, θα έχει ο άλλος να του δείξει κλπ. Γι αυτό δεν πιστεύω ότι η αστυνόμευση μετά απο μια ηλικία είναι η λύση. Οπως και σε άλλα πράγματα με τους εφήβους (σεξ, αλκοόλ κλπ), αν το παιδί δεν έχει εμπαιδώσει το πιθανό ρίσκο και έχει πεισμώσει, θα βρει τρόπο ό,τι και να κάνει ο γονιός.

 

Γενικά σαφώς και πρέπει να υπάρχει έλεγχος. Και εμένα μου φαίνετια τραγικό να ακούω από συμμαθητές του γιου μου (ετών 7 παρακαλώ !) ότι κατέβασαν το τάδε εντελώς ακατάλληλο παιχνίδι, ή να χρησιμοποιούν live chat μέσα από παιχνίδια με αγνώστους (που παρεπιπτόντως είναι ένας πολύ δημοφλής τρόπος για να ψαρεύουν θυματα οι παιδόφιλοι από όσο έχω διαβάσει) και οι γονείς να τα βρίσκουν όλα αυτά φυσιολογικά :(

 

Δεν είναι μόνο ότι εκτίθεται σε κίνδυνο το παιδί άμεσα, είναι ότι αποκτά και άγνοια κινδύνου για αργότερα.

 

Κατά καιρούς πάιζω με τα παιδιά στο tablet ή τον υπολογιστή και ο άντρας μου αρχικά είχε φρήξει, ότι τους ενθαρρύνω κιόλας. Το σκεπτικό μου είναι ότι βλέπω τι παίζουν, σε ποια site μπαίνουν, μου μιλάνε και πιο ελεύθερα πάνω στο παιχνίδι (η φίλη μου η Μαρία παίζει λέει ένα παιχνίδι ΦΟΒΕΡΟ, ο Αντρέας μου είπε να ψάξω στο youtube τον τάδε ράπερ που είναι ΤΕΛΕΙΟΣ) οπότε τα τσεκάρουμε και μαζί, και αποδεικνύεται ότι το φοβερό παιχνίδι απαιτεί να δώσεις κωδικούς και να έχεις live chat και ο τέλειος ράπερ στις 10 λέξεις λεει 11 χυδαίες βρισιες... Οπότε τα συζητάμε ολα αυτά, και μετά μαθαίνω ότι έχει πάει και ο μικρός στη φιλη του στο σχολείο να της εξηγήσει ότι είναι πολύ επικίνδυνο να μιλάει με αγνώστους στο Internet, οπότε κάτι τους μένει ελπίζω!

 

Ακομη θα έλεγα ρωτάτε συχνά πυκνά τι κάνουν τα παιδιά στην Πληροφορική στο δημοτικό. Μιλάνε αρκετά συχνά από όσο έχω δει για κινδύνουνς, ασφαλή πλήγηση κλπ, οπότε είναι και μία ευκαιρία για κουβέντα στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κάπου διάβαζα κάτι άσχετα ότι τα παιδιά στην Ελλάδα δεν κινδυνεύουν τόσο πολύ για σεξουαλική παρενόχληση εκτός σπιτιού και τα πιο πολλά συμβαίνουν μέσα στο σπίτι από συγγενείς, φίλους κλπ. διαβάστε αυτό:

 

Φρίκη δίχως όρια προκάλεσαν στη δυτική Θεσσαλονίκη οι αποκαλύψεις για την αρρωστημένη δράση ενός ανθρωπόμορφου τέρατος που ασελγούσε συστηματικά επί έξι ολόκληρους μήνες σε δύο 11χρονα αγοράκια, τα οποία είχε «ψαρέψει» στα γήπεδα του μπάσκετ κοντά στο πρώην στρατόπεδο Παύλου Μελά, στη Σταυρούπολη!

 

http://www.espressonews.gr/cover-story/2017/03/159384/teras-psareye-agorakia-se-gipeda-mpasket

 

Είναι αυτό που σας έλεγα χτες ότι το είδα στις πρωινές εφημερίδες!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κάπου διάβαζα κάτι άσχετα ότι τα παιδιά στην Ελλάδα δεν κινδυνεύουν τόσο πολύ για σεξουαλική παρενόχληση εκτός σπιτιού και τα πιο πολλά συμβαίνουν μέσα στο σπίτι από συγγενείς, φίλους κλπ. διαβάστε αυτό:

 

Φρίκη δίχως όρια προκάλεσαν στη δυτική Θεσσαλονίκη οι αποκαλύψεις για την αρρωστημένη δράση ενός ανθρωπόμορφου τέρατος που ασελγούσε συστηματικά επί έξι ολόκληρους μήνες σε δύο 11χρονα αγοράκια, τα οποία είχε «ψαρέψει» στα γήπεδα του μπάσκετ κοντά στο πρώην στρατόπεδο Παύλου Μελά, στη Σταυρούπολη!

 

http://www.espressonews.gr/cover-story/2017/03/159384/teras-psareye-agorakia-se-gipeda-mpasket

 

Είναι αυτό που σας έλεγα χτες ότι το είδα στις πρωινές εφημερίδες!

 

Πως δεν συμβαίνουν ελλαδα; Συμβαίνουν και παρα συμβαίνουν ... Εμένα σαν παιδι μου ειχαν τύχει ενα σωρο και η μανα μου ηταν απο τους γονεις που δεν ασκούσαν ιδιαίτερη επίβλεψη... Και σαν έφηβη και μικρότερη είχα παρενοχλήσεις και σε τρένα και σε πάρκα και σε ασανσέρ επιδειξίες και βαλε! Ήμουν τυχερή που δεν εγινε τιποτα παραπάνω

Τωρα ειναι ακομα χειρότερα τα πράγματα και αν μεσα απο το Ίντερνετ βρίσκουν πόρτα και μπαίνουν θελει ακομα μεγαλύτερο έλεγχο!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πως δεν συμβαίνουν ελλαδα; Συμβαίνουν και παρα συμβαίνουν ... Εμένα σαν παιδι μου ειχαν τύχει ενα σωρο και η μανα μου ηταν απο τους γονεις που δεν ασκούσαν ιδιαίτερη επίβλεψη... Και σαν έφηβη και μικρότερη είχα παρενοχλήσεις και σε τρένα και σε πάρκα και σε ασανσέρ επιδειξίες και βαλε! Ήμουν τυχερή που δεν εγινε τιποτα παραπάνω

Τωρα ειναι ακομα χειρότερα τα πράγματα και αν μεσα απο το Ίντερνετ βρίσκουν πόρτα και μπαίνουν θελει ακομα μεγαλύτερο έλεγχο!!

 

Έχεις δίκιο σε αυτά που λες και Αγγλία που ζεις φαντάζομαι θα είναι και χειρότερα τα πράγματα!

Εγώ πάντως πέρα από την ενημέρωση και συνεχή επικοινωνία όπως λέει η ΑγγεΚ, σαν γονιός στις δραστηριότητες π.χ. θα μείνω, να ξέρει το παιδί ότι είμαι εκεί.

Όταν έχεις φτιάξει ένα κύκλο με μαμάδες μπορεί και η άλλη μαμά που την εμπιστεύεσαι ή σε εμπιστεύεται αν για κάποιο λόγο δεν μπορεί να μείνει να σου πει: έχε έννοια και το δικό μου παιδί. Εμείς το κάνουμε αυτό πάντως ως μαμάδες, μιλάμε για παιδιά Δημοτικού. Βλέπω όμως και περιπτώσεις που έρχονται τα αφήνουν και φεύγουν. Μιλάμε για δραστηριότητες που γίνονται εντός σχολείου τα απογεύματα.

Σε πλατείες π.χ. πάλι καλό είναι να υπάρχει ένας γονιός να έχει το νου του όταν π.χ. τα παιδιά παίζουν μπάλα.

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο τελευταίο link για κακοποίηση, αυτό με το μπασκετ, καταλαβαινω ότι μιλάμε για ιστορία που κράτησε μήνες. Χωρίς φυσικά να είμαι ειδικός, και χωρίς να μπορώ να κρίνω οικογένειες που δεν γνωρίζω, έχω την εντύπωση ότι κάτι πρέπει να είχε χαθεί πολύ άσχημα στην επικοινωνία μεταξύ οικογένειας και παιδιών σε μία τέτοια περίπτωση. Μου φαίνεται πολύ δύσκολο να κατανοήσω πώς γίνεται παιδιά να κακοποιούνται για μήνες, από έναν άγνωστο (οπότε δεν παίζει συγκάλυψη από την οικογένεια λογικά) και κανείς να μην παρατηρησει αλλαγή στην συμπεριφορά, κανείς να μην έχει πιάσει τα παιδιά να ρωτήσει πώς περνάνε στο μπάσκετ, τι κάνουν, με ποιον μιλάνε, αν κάτι τα ενοχλεί. Εδώ μία καινουρια βρισιά φέρνει στο σπίτι το παιδί ή βγάζει μία επιθετικότητα ή δείχνει κακόκεφο, και ψάχνουμε να δούμε αν κάτι δεν πάει καλά, είναι δυνατό να κακοποιείται κάποιος κατ' εξακολούθηση και να μη δίνει κανένα σημάδι, να μην υπάρχει καμία απολύτως αλλαγή στη συμπεριφορά;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο τελευταίο link για κακοποίηση, αυτό με το μπασκετ, καταλαβαινω ότι μιλάμε για ιστορία που κράτησε μήνες. Χωρίς φυσικά να είμαι ειδικός, και χωρίς να μπορώ να κρίνω οικογένειες που δεν γνωρίζω, έχω την εντύπωση ότι κάτι πρέπει να είχε χαθεί πολύ άσχημα στην επικοινωνία μεταξύ οικογένειας και παιδιών σε μία τέτοια περίπτωση. Μου φαίνεται πολύ δύσκολο να κατανοήσω πώς γίνεται παιδιά να κακοποιούνται για μήνες, από έναν άγνωστο (οπότε δεν παίζει συγκάλυψη από την οικογένεια λογικά) και κανείς να μην παρατηρησει αλλαγή στην συμπεριφορά, κανείς να μην έχει πιάσει τα παιδιά να ρωτήσει πώς περνάνε στο μπάσκετ, τι κάνουν, με ποιον μιλάνε, αν κάτι τα ενοχλεί. Εδώ μία καινουρια βρισιά φέρνει στο σπίτι το παιδί ή βγάζει μία επιθετικότητα ή δείχνει κακόκεφο, και ψάχνουμε να δούμε αν κάτι δεν πάει καλά, είναι δυνατό να κακοποιείται κάποιος κατ' εξακολούθηση και να μη δίνει κανένα σημάδι, να μην υπάρχει καμία απολύτως αλλαγή στη συμπεριφορά;

 

Κοίταξε να δεις, επειδή ούτε εγώ είμαι ειδικός, τουλάχιστον από παιδιά που ξέρω να είναι στην εφηβεία υπάρχει και το συναίσθημα της ντροπής... δηλ. ένα παιδί ντρέπεται να πει κάτι στον γονιό, ακόμη και ένας ενήλικας καμία φορά ντρέπεται να πει κάτι... αυτό για την αλλαγή συμπεριφοράς θα συμφωνήσω... αλλά όμως πόσες αλλαγές βρε κορίτσι δεν υπάρχουν στην εφηβεία που ο γονιός μπορεί να τις αποδώσει εκεί?

δηλ. π.χ. χαρακτηριστικό της εφηβείας είναι ότι ο έφηβος ζητά την απομόνωση... είναι πολύ δυσδιάκριτο για τον γονιό να καταλάβει αν αυτή η απομόνωση συμβαίνει λόγω εφηβείας ή γιατί έχει γίνει κάτι.

Γι' αυτό λέω, τα μάτια μας 14 ως γονείς γιατί δυστυχώς δεν ξέρεις τι κυκλοφορεί έξω...

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο τελευταίο link για κακοποίηση, αυτό με το μπασκετ, καταλαβαινω ότι μιλάμε για ιστορία που κράτησε μήνες. Χωρίς φυσικά να είμαι ειδικός, και χωρίς να μπορώ να κρίνω οικογένειες που δεν γνωρίζω, έχω την εντύπωση ότι κάτι πρέπει να είχε χαθεί πολύ άσχημα στην επικοινωνία μεταξύ οικογένειας και παιδιών σε μία τέτοια περίπτωση. Μου φαίνεται πολύ δύσκολο να κατανοήσω πώς γίνεται παιδιά να κακοποιούνται για μήνες, από έναν άγνωστο (οπότε δεν παίζει συγκάλυψη από την οικογένεια λογικά) και κανείς να μην παρατηρησει αλλαγή στην συμπεριφορά, κανείς να μην έχει πιάσει τα παιδιά να ρωτήσει πώς περνάνε στο μπάσκετ, τι κάνουν, με ποιον μιλάνε, αν κάτι τα ενοχλεί. Εδώ μία καινουρια βρισιά φέρνει στο σπίτι το παιδί ή βγάζει μία επιθετικότητα ή δείχνει κακόκεφο, και ψάχνουμε να δούμε αν κάτι δεν πάει καλά, είναι δυνατό να κακοποιείται κάποιος κατ' εξακολούθηση και να μη δίνει κανένα σημάδι, να μην υπάρχει καμία απολύτως αλλαγή στη συμπεριφορά;

 

Και να υπάρχει σημάδι, μπορεί να είναι λόγω του ότι τσακώθηκε στο σχολείο, τον κοροιδεψε κάποιος, δεν έχει κέφια χωρίς λόγο (μεταπτώσεις στη διάθεση που παίζουν στην εφηβεία).. όσο καλή επικοινωνία και να υπάρχει με τους γονείς, δεν παίζει το παιδί να ντρέπεται να το πει?

να ντρέπεται όχι με την έννοια του ότι το ίδιο έκανε κάτι αλλά γιατί δεν θέλει να στενοχωρήσει τον γονιό.. μιλάμε για παιδιά, μην κοιτάς πως θα το χειριζόμαστε εγώ και εσύ στην ηλικία που είμαστε...

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζοντας με τη σειρά μου τη συζήτηση που είχε ανοίξει...

Νομίζω όλες συμφωνούμε, ότι στις μέρες μας, στην εποχή μας, είναι πολύ περισσότεροι οι κίνδυνοι για παιδιά ΚΑΙ εφήβους απ' ότι παλιότερα. Δε θέλω να κάτσω να απαριθμήσω το γιατί και πως, καθότι θεωρώ ότι συνεννοούμαστε.

Συμφωνούμε επίσης ΟΛΕΣ, ότι το παιδί πρέπει να θωρακίζεται. Κι αυτό σημαίνει συζήτηση, ενημέρωση, επικοινωνία με το παιδί μας από μικρό και με επιχειρήματα ανάλογα της ηλικίας.

Σε αυτό που εξακολουθούμε ως ένα βαθμό να διαφωνούμε είναι στο αν εκτός από τα παραπάνω χρειάζεται και επίβλεψη, όχι γενικά αλλά στο πόσο, πως και ως πότε.

Επίβλεψη για μένα σημαίνει, ότι σε ό,τι αφορά παιδιά, ανάλογα και με την ωριμότητά τους, η επίβλεψη συνεπάγεται τη φυσική μας παρουσία. Σε ό,τι αφορά εφήβους, προφανώς και δεν μπορούμε να είμαστε μονίμως παρόντες.

Εκεί νομίζω ότι χρειάζονται όρια. Π.χ. για μένα είναι αδιανόητο ένας έφηβος που αντικειμενικά έχει μέσα στη μέρα 1002 υποχρεώσεις να σερφάρει με τις ώρες στο νετ ή να παίζει με τις ώρες ηλεκτρονικά παιχνίδια (θα μπορούσα να ανοίξω θέμα και γι' αυτά, περιεχόμενο, επιδράσεις, κίνδυνοι, κλπ.). Από την άλλη, προσωπικά με χαλάει ακόμα και να χαζολογάει στον ελεύθερό του χρόνο στο νετ με όλα αυτά τα social media, κλπ., αντί να τον αξιοποιεί για να διαβάσει ένα βιβλίο, να κάνει ένα άθλημα, να κάνει κάτι άλλο δημιουργικό.

Επίσης, επίβλεψη στον έφηβο σημαίνει, "κόβω" λίγο τις παρέες τους. Δείξε μου τον φίλο σου να σου πω ποιος είσαι δε λένε; Ε, αυτό. Να καλέσει τους φίλους του στο σπίτι για ένα τραπέζι, μια ταινία, μια βραδιά με επιτραπέζια, κλπ. για να δω τι παίζει.

Να έχω γνώση για τα στέκια όπου συχνάζει.

Και τέλος, κατά τη γνώμη μου, παίζει ρόλο και το πόσο "ελεύθερα" τα αφήνουμε. Να βγει, δηλαδή, αλλά να πρέπει συγκεκριμένη ώρα να είναι πίσω. Να βγει, αλλά να μην κάνει το σπίτι ξενοδοχείο. Όχι, ότι δεν μπορεί να συμβεί κάτι ακόμα και 9 - 11 ή 9 -1 αν είναι έξω, αλλά θεωρώ, ότι ακόμα κι αυτό δίνει μια ασφάλεια στον έφηβο (που είναι και λίγο παιδί και σιγά σιγά ενηλικιώνεται) στο ότι υπάρχει κάποιος από πίσω που κρατάει τα μπόσικα, μια σανίδα σωτηρίας, ρε παιδί μου αν στραβώσει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο τελευταίο link για κακοποίηση, αυτό με το μπασκετ, καταλαβαινω ότι μιλάμε για ιστορία που κράτησε μήνες. Χωρίς φυσικά να είμαι ειδικός, και χωρίς να μπορώ να κρίνω οικογένειες που δεν γνωρίζω, έχω την εντύπωση ότι κάτι πρέπει να είχε χαθεί πολύ άσχημα στην επικοινωνία μεταξύ οικογένειας και παιδιών σε μία τέτοια περίπτωση. Μου φαίνεται πολύ δύσκολο να κατανοήσω πώς γίνεται παιδιά να κακοποιούνται για μήνες, από έναν άγνωστο (οπότε δεν παίζει συγκάλυψη από την οικογένεια λογικά) και κανείς να μην παρατηρησει αλλαγή στην συμπεριφορά, κανείς να μην έχει πιάσει τα παιδιά να ρωτήσει πώς περνάνε στο μπάσκετ, τι κάνουν, με ποιον μιλάνε, αν κάτι τα ενοχλεί. Εδώ μία καινουρια βρισιά φέρνει στο σπίτι το παιδί ή βγάζει μία επιθετικότητα ή δείχνει κακόκεφο, και ψάχνουμε να δούμε αν κάτι δεν πάει καλά, είναι δυνατό να κακοποιείται κάποιος κατ' εξακολούθηση και να μη δίνει κανένα σημάδι, να μην υπάρχει καμία απολύτως αλλαγή στη συμπεριφορά;

 

Η κακοποίηση εχει πολλες μορφές - δεν ειναι μονο το ξύλο και ο βιασμός - εξου και δεν παιρνει κανένας χαμπάρι ειδικα απο οικογένειες που εχοτβ χαςει τον ελεγχο

Link to comment
Share on other sites

Λιγα πραγματα διαβασα και καταλαβα οτι το προβλημα ειναι το ιντερνετ. Συγνωμη που θα σας το χαλασω αλλα δυστυχως δεν ειναι μονο στο ιντερνετ αλλα πολυ περισσοτερο στο οικογενειακο και φιλικο μας περιβαλλον. Ουτε εχει να κανει με την μη επιβλεψη των παιδιων. Δεν θυμαμαι αν το εχω ξαναπει εδω αλλα δυο φορες μου εχει τυχει εμενα προσωπικα. Το ενα ημουν μικρουλα και ημουν στην θεια μου με τα ξαδελφια μου και ο παππους της οικογενειας με πηρε αγκαλια και με επιασε εκει που δεν επρεπε. Την δευτερη μεσα στο σπιτι μου, μεσα στο δωματιο μου στα 14 μου απο οικογενειακο φιλο. Σεξουαλικη παρενοχληση και τις δυο φορες. Να σας πω και για τον γιο μου? Αλλο παιδακια στο φροντιστηριο αγγλικων παρα πολλες φορες που του επιανε τα γεννητικα του οργανα μεσα απο το εσωρουχο οταν καθονταν στο ιδιο θρανιο. Ανοιξτε τα ματια γιατι ειναι γυρω μας, μεσα στο σπιτι μας, εκει που πηγαινουν τα παιδια μας φροντιστηριο. Δεν βαζουμε ενα παρενταλ κοντρολ στο λαπτοπο και ξενοιαζουμε. Μακαρι να ηταν ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Λιγα πραγματα διαβασα και καταλαβα οτι το προβλημα ειναι το ιντερνετ. Συγνωμη που θα σας το χαλασω αλλα δυστυχως δεν ειναι μονο στο ιντερνετ αλλα πολυ περισσοτερο στο οικογενειακο και φιλικο μας περιβαλλον. Ουτε εχει να κανει με την μη επιβλεψη των παιδιων. Δεν θυμαμαι αν το εχω ξαναπει εδω αλλα δυο φορες μου εχει τυχει εμενα προσωπικα. Το ενα ημουν μικρουλα και ημουν στην θεια μου με τα ξαδελφια μου και ο παππους της οικογενειας με πηρε αγκαλια και με επιασε εκει που δεν επρεπε. Την δευτερη μεσα στο σπιτι μου, μεσα στο δωματιο μου στα 14 μου απο οικογενειακο φιλο. Σεξουαλικη παρενοχληση και τις δυο φορες. Να σας πω και για τον γιο μου? Αλλο παιδακια στο φροντιστηριο αγγλικων παρα πολλες φορες που του επιανε τα γεννητικα του οργανα μεσα απο το εσωρουχο οταν καθονταν στο ιδιο θρανιο. Ανοιξτε τα ματια γιατι ειναι γυρω μας, μεσα στο σπιτι μας, εκει που πηγαινουν τα παιδια μας φροντιστηριο. Δεν βαζουμε ενα παρενταλ κοντρολ στο λαπτοπο και ξενοιαζουμε. Μακαρι να ηταν ετσι.

 

Δεν μας το χαλάς, το θέμα είναι για την πρόληψη, μάλλον διάβασες αυτά που γράφτηκαν για προστασία σε ότι αφορά τον υπολογιστή και τι μπορούμε να κάνουμε σε αυτό το κομμάτι.

Πολύ χρήσιμα αυτά που λες!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

ZWH, καλά κάνεις και τα αναφέρεις, απλά έτυχε και πήγε η συζήτηση στα θέματα του ίντερνετ. Το παρόν θέμα είναι συνέχεια του "κακοί άνθρωποι" που (πριν κλειδώσει!!!) συζητούσαμε αυτά ακριβώς που θίγεις

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και για τον γιο μου? Αλλο παιδακια στο φροντιστηριο αγγλικων παρα πολλες φορες που του επιανε τα γεννητικα του οργανα μεσα απο το εσωρουχο οταν καθονταν στο ιδιο θρανιο.

εν τω μεταξύ είχα στο μυαλό μου ότι στις ομαδικές δραστηριότητες το παιδί είναι πιο ασφαλές...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...