Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόληψη και προστασία των παιδιων από σεξουαλική παρενόχληση-κακοποίηση


summer wine

Recommended Posts

Στην Ευρωπη 20% των παιδιων εχουν πεσει τουλαχιστον μια φορα στην ζωη τους θυματα κακοποιησης η παρενοχλησης. Στην Ελλαδα το 10-15% των παιδιων. Οι ηλικιες των παιδιων που συνηθως κακοποιουνται ειναι 9-15. Ειναι ενα θεμα που απασχολει ολους τους γονεις και προβληματιζομαστε εαν κανουμε το καλυτερο δυνατο ωστε να προστατευσουμε επαρκως τα παιδια μας.

 

Πως ομως μπορουμε να προστατευσουμε τα παιδια μας?

Ποια ειναι η καταλληλη ηλικια για ενημερωση?

Ποιος ειναι ο τροπος για σωστη εκπαιδευση?

Μηπως με την ενημερωση τους δημιουργουμε επιπλεον αγχος και προβληματα?

 

Βρηκα μια ενδιαφερουσα ομιλια της ψυχολογου που απανταει σε καποια απο αυτα τα ερωτηματα. http://almyrosinfo.gr/article/--endiaferousa-omilia-apo-tin-psyxologo-if-aridi-odigos-kata-tis-sexoualikis-kakopoiisis-tou-paidiou-fotovinteo_1824

 

Πώς μπορώ να προστατεύσω ένα παιδί;

Παίζοντας το παιχνίδι «Τι θα κάνεις εάν¦;», ακόμα και τα πολύ μικρά παιδιά, ηλικίας 4-5 ετών, μπορούν να μάθουν πώς πρέπει να αντιδρούν, μέσα από έναν εύληπτο και διασκεδαστικό τρόπο. Διηγηθείτε στο παιδί μια υποθετική κατάσταση που θα μπορούσε να το βάλει σε κίνδυνο, και ζητήστε του να σας πει τι θα έκανε σε αυτή την περίπτωση. Στη συνέχεια, συζητήστε την απάντησή του και εξηγήστε του ποια είναι η σωστή αντίδραση και για ποιο λόγο. Για παράδειγμα «Τι θα έκανες εάν κάποιος σε ακουμπούσε με έναν τρόπο που σε έκανε να νιώθεις άσχημα και σου πρόσφερε καραμέλες ή παιχνίδια ζητώντας να μην το πεις σε κανέναν;» (Σωστή απάντηση: «Θα έλεγα «Όχι» και θα ενημέρωνα αμέσως κάποιον ενήλικο που εμπιστεύομαι).

 

Mάθετε στο παιδί σας τον βκανόνα των εσωρούχωνβ

Ο Κανόνας αποτελεί ένα απλό μέσο που βοηθά τους γονείς να εξηγήσουν στα παιδιά τους ποια είναι τα σημεία του σώματος που δεν πρέπει να τα αγγίζουν οι άλλοι, πώς πρέπει να αντιδράσουν το παιδιά και που να στραφούν για βοήθεια. Τι λέει όμως ο Κανόνας των Εσωρούχων; Είναι απλό: κανείς δεν μπορεί να αγγίξει ή να χαϊδέψει το παιδί στα σημεία του σώματός του που συνήθως καλύπτονται από τα εσώρουχά τους. Και ούτε τα παιδιά επιτρέπεται να αγγίξουν το σώμα άλλων σε αυτά τα σημεία.

 

Το σώμα σου σού ανήκει. Τα παιδιά θα πρέπει να ξέρουν ότι το σώμα τους τούς ανήκει και ότι κανείς δεν μπορεί να τα αγγίξει ή να τα χαϊδέψει χωρίς την άδειά τους. Ο Κανόνας των Εσωρούχων τα βοηθάει να αναγνωρίζουν ένα φανερό και εύκολο να το θυμούνται όριο: τα εσώρουχα. Καλό άγγιγμα β κακό άγγιγμα. Καλά μυστικά β κακά μυστικά. Είναι σημαντικό να μάθουμε στα παιδιά τη διαφορά μεταξύ καλού και κακού αγγίγματος, καλών και κακών μυστικών, αλλά και να καλλιεργήσουμε ένα κλίμα εμπιστοσύνης. Οποιοδήποτε άγγιγμα ή μυστικό τους προκαλεί άγχος, αμηχανία, φόβο ή στενοχώρια δεν θεωρείται καλό και επομένως δεν θα πρέπει να το αποκρύπτουν. Αντιθέτως, θα πρέπει να το πουν σε κάποιον ενήλικα που εμπιστεύονται (γονέα, δάσκαλο, αστυνομικό, γιατρό).

 

Είναι θεμελιώδες να μάθετε στο παιδί να λέει όχι όταν ένας ενήλικος του ζητάει κάτι που δεν του φαίνεται σωστό, την παγίδα της δωροδοκίας, ότι δηλαδή δώρα τού κάνουν όσοι το αγαπούν και ότι οι άγνωστοι που του προσφέρουν κάτι, ζητώντας του αντάλλαγμα είναι επικίνδυνοι και πρέπει να απορρίπτονται αμέσως και την προστασία στο διαδίκτυο. Πρέπει να γίνει σαφές ότι δεν πρέπει "να κάνει φίλους" άτομα που δεν γνωρίζει.

 

 

Ποιοι κακοποιούν σεξουαλικά τα παιδιά ;

Τα άτομα που κακοποιούν ή παρενοχλούν σεξουαλικά παιδιά προέρχονται από όλα τα κοινωνικοοικονομικά στρώματα και κατηγοριοποιούνται σε:

β βιαστές,

β παιδόφιλους,

β γυναίκες δράστες,

β ανήλικους δράστες και

β διαδικτυακούς σεξουαλικούς δράστες.

 

Στο 90%, οι θύτες είναι άνθρωποι που το παιδί ήδη γνωρίζει, αγαπά και εμπιστεύεται, ενώ οι «ξένοι» αντιπροσωπεύουν λιγότερο από το 10% των δραστών.

Είναι μέλη της οικογένειας, συγγενείς, γείτονες ή άνθρωποι σε θέσεις εμπιστοσύνης ή εξουσίας, όπως δάσκαλοι, νταντάδες, αστυνομικοί, κληρικοί.

 

Ερμηνευτικές προσεγγίσεις. Γιατί συμβαίνει ;

Οι Walsh, Mac Millan και Jameson μιλούν για ιδιαιτέρα χαρακτηριστικά στοιχεία της προσωπικότητας των γονέων - θυτών και ψυχοπαθολογία, όπως διαταραχές προσωπικότητας, αντικοινωνική συμπεριφορά, διασχιστική συμπτωματολογία. Οι Hecht και Hansen κάνουν λόγο για γονείς που προσδιορίζουν μεγαλύτερο θυμό, δυστυχία και άλλα αρνητικά στοιχεία στο γονικό τους ρόλο, κατέχοντας παράλληλα την τάση να θεωρούν την ανατροφή του παιδιού τους ως μια ιδιαίτερα δύσκολη διαδικασία που δεν τους προσφέρει κανένα αίσθημα χαράς. Σύμφωνα με την Συστημική προσέγγιση, η οικογενειακή δυσλειτουργία και αποδιοργάνωση φαίνεται να προδιαθέτει στην ανάπτυξη αιμομικτικών σχέσεων (Hersko et all ). Μέσα σʼ αυτό το πλαίσιο η σεξουαλική κακοποίηση του παιδιού στην οικογένεια αποτελεί σύμπτωμα της οικογενειακής δυσλειτουργίας και μπορεί να αναπτύσσεται άλλοτε εξυπηρετώντας την αποφυγή της σύγκρουσης και άλλοτε με σκοπό να ρυθμίσει την σύγκρουση μέσα στην οικογένεια. Ομοίως, η Faller (2002) υποστήριξε το κλασσικό πρότυπο αιμομιξίας, σύμφωνα με το οποίο η αιμομιξία προκύπτει ως μηχανισμός άμυνας της οικογένειας απέναντι στον κίνδυνο της διάσπασής της.

 

Δυσλειτουργικά χαρακτηριστικά της οικογένειας

 

Ιστορικό σεξουαλικής παραβίασης ή ακραίας μορφής συναισθηματικής αποστέρησης στον έναν ή και στους δύο γονείς. Ασαφή όρια στις σχέσεις των μελών της οικογένειας και σύγχυση οικογενειακών ρόλων. Κοινωνική απομόνωση της οικογένειας και συναισθηματική αυτοτροφοδότηση. Διαταραχές στο συζυγικό ρόλο και σεξουαλική δυσαρμονία μεταξύ των συζύγων. Φυσική ή/και συναισθηματική απουσία της μητέρας από την οικογένεια. Αντιστροφή ρόλου μητέρας-κόρης. Προβλήματα επικοινωνίας. Παθολογική εξάρτηση μεταξύ των μελών της οικογένειας και συμβιωτικού τύπου σχέσεις. Αδυναμία οριοθέτησης της ατομικότητας των μελών της καθώς και τον ετεροπροσδιορισμό της προσωπικότητας τους.

 

 

Το ψυχολογικό προφίλ του θύτη :

 

Χαμηλή αυτοεκτίμηση β εικόνα εαυτού

Προβλήματα σχέσεων. Αδυναμία ελέγχου του θυμού και της παρόρμησης. Κοινωνικο β συναισθηματικά ελλείμματα. Συναισθηματικές διαταραχές. Εμπειρίες συναισθηματικής παραμέλησης ως παιδιά. Εμπειρίες σωματικής ή σεξουαλικής βίας ως παιδιά. Θύματα «bullying» στην παιδική ηλικία. Χρήση αλκοόλ ή ουσιών .«Αδύναμος» χαρακτήρας. Διεγείρεται σεξουαλικά από παιδιά.

 

Στρατηγικές προσέλκυσης του παιδιού

 

Στρατηγικές προσέλκυσης του παιδιού β θύματος: Μελέτη 91 υπαίτιων σεξουαλικών εγκληΒ΅άτων σε παιδιά στη Μ. Βρετανία κατέδειξε τις παρακάτω στρατηγικές ως τις πιο συχνά χρησιμοποιούμενες και αποτελεσματικές: Παιχνίδια και σπορ Β΅ε παιδιά. βιδασκαλία Β΅ουσικού οργάνου. Περίπατο/βόλτα. βιήγηση ιστοριών (Β΅αγικά, κυνήγι θησαυρού κ.λπ.). Προσφορά στοργής, κατανόησης παιδιού.

 

Η πρόληψη και η προστασία των παιδιών είναι ευθύνη των ενηλίκων.

 

Η σεξουαλική αγωγή του παιδιού είναι αποκλειστική ευθύνη του γονέα!

Ας μάθουμε να την κάνουμε σωστά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα που άνοιξες summer, και πολύ χρήσιμες πληροφορίες!!

Και επειδή το θέμα με τους "κακούς ανθρώπους" κλειδώθηκε (?) και δεν πρόλαβα να γράψω, είναι καλό να μιλάμε στα παιδιά μας, να έχουμε συνέχεια επικοινωνία μαζί τους και φυσικά να μην εφησυχαζόμαστε αλλά να έχουμε τα μάτια μας 14.

Γιατί ωραία όλη η ενημέρωση που θα του δώσω εγώ αλλά ένα παιδί, ακριβώς επειδή είναι παιδί, είναι εύκολο να παρασυρθεί από έναν ανώμαλο στο δρόμο εάν δεν είμαστε εμείς εκεί!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο Πώς μπορώ να προστατεύσω ένα παιδί; θα συμπλήρωνα το να μην το αφήνω χωρίς επίβλεψη, γιατί όσο και να προσπαθήσεις, σε μικρές ηλικίες δεν είναι εύκολο να διαχωρίσει το παιδί ποιος είναι γνωστός και ποιος άγνωστος, ποιος ζητάει ανταλλάγματα και ποιος όχι, ποιο είναι καλό άγγιγμα και ποιο κακό...

Δεν μπορούμε να μετακυλύουμε την ευθύνη αντίδρασης στο παιδί, που ακόμα δεν έχει αναπτύξει την κριτική του σκέψη... Εννοείται ότι προσπαθούμε να του μεταδώσουμε όσα λέει το άρθρο, αλλά δεν μπορούμε να επαναπαυθούμε ότι το έχουμε εκπαιδεύσει.

Link to comment
Share on other sites

Στο Πώς μπορώ να προστατεύσω ένα παιδί; θα συμπλήρωνα το να μην το αφήνω χωρίς επίβλεψη, γιατί όσο και να προσπαθήσεις, σε μικρές ηλικίες δεν είναι εύκολο να διαχωρίσει το παιδί ποιος είναι γνωστός και ποιος άγνωστος, ποιος ζητάει ανταλλάγματα και ποιος όχι, ποιο είναι καλό άγγιγμα και ποιο κακό...

Δεν μπορούμε να μετακυλύουμε την ευθύνη αντίδρασης στο παιδί, που ακόμα δεν έχει αναπτύξει την κριτική του σκέψη... Εννοείται ότι προσπαθούμε να του μεταδώσουμε όσα λέει το άρθρο, αλλά δεν μπορούμε να επαναπαυθούμε ότι το έχουμε εκπαιδεύσει.

 

Eννοειται επιβλεψη. Kαι δεν ειναι τυχαιο που τα περισσοτερα κρουσματα παρατηρουνται στις ηλικιες 9-15, τοτε που αρχιζουμε οι γονεις να χαλαρωνουμε περισσοτερο. Μαλιστα σε ενα αλλο αρθρο ειχα διαβασει, το φοβερο, οτι αυξημενα ειναι τα καρουσματα και μεταξυ 0-3 ετων, στις περιπτωσεις που δεν παει καθολου το μυαλο του ανθρωπου.

Ο ελεγχος και η επιτηρηση παντα πρεπει να υπαρχει. Οσο μεγαλωνει το παιδι μπορει να γινεται με πιο διακριτικο τροπο. Και η συγκεκριμενη ψυχολογος, εαν ακουσετε την ομιλια της στο video, το αναφερει αυτο και για αυτες τις ηλικιες. Τα παιδια αν και εχουν αρχισει να γνωριζουν περισσοτερα για το σεξ σε αυτες τις ηλικιες, να αισθανονται και να νιωθουν τα ιδια ελξη για το αλλο φυλο δεν παυουν να ειναι αθωα, δεν παυουν να ειναι μικρα και να υστερουν σε δυναμη ωστε να αντεπεξελθουν σε μια παλη και απο την αλλη οι θυτες επιδιωκουν να βρισκονται πιο κοντα στα παιδια, εφοσον ελκονται πειρσσοτερο απο αυτα, επιλεγοντας επαγγελματα καταλληλα και φυσικα υιοθετωντας συγκεκριμενες συμπεριφορες βασισμενες στην αθωοτητα των παιδιων.

 

mama_3 ανοιξα το θεμα αυτο σαν συνεχεια του προηγουμενου, εφοσον κελιδωθηκε. Αν και το προηγουμενο ηταν πιο γενικο.

Link to comment
Share on other sites

Eννοειται επιβλεψη. Kαι δεν ειναι τυχαιο που τα περισσοτερα κρουσματα παρατηρουνται στις ηλικιες 9-15, τοτε που αρχιζουμε οι γονεις να χαλαρωνουμε περισσοτερο. Μαλιστα σε ενα αλλο αρθρο ειχα διαβασει, το φοβερο, οτι αυξημενα ειναι τα καρουσματα και μεταξυ 0-3 ετων, στις περιπτωσεις που δεν παει καθολου το μυαλο του ανθρωπου.

Ο ελεγχος και η επιτηρηση παντα πρεπει να υπαρχει. Οσο μεγαλωνει το παιδι μπορει να γινεται με πιο διακριτικο τροπο. Και η συγκεκριμενη ψυχολογος, εαν ακουσετε την ομιλια της στο video, το αναφερει αυτο και για αυτες τις ηλικιες. Τα παιδια αν και εχουν αρχισει να γνωριζουν περισσοτερα για το σεξ σε αυτες τις ηλικιες, να αισθανονται και να νιωθουν τα ιδια ελξη για το αλλο φυλο δεν παυουν να ειναι αθωα, δεν παυουν να ειναι μικρα και να υστερουν σε δυναμη ωστε να αντεπεξελθουν σε μια παλη και απο την αλλη οι θυτες επιδιωκουν να βρισκονται πιο κοντα στα παιδια, εφοσον ελκονται πειρσσοτερο απο αυτα, επιλεγοντας επαγγελματα καταλληλα και φυσικα υιοθετωντας συγκεκριμενες συμπεριφορες βασισμενες στην αθωοτητα των παιδιων.

 

mama_3 ανοιξα το θεμα αυτο σαν συνεχεια του προηγουμενου, εφοσον κελιδωθηκε. Αν και το προηγουμενο ηταν πιο γενικο.

 

Πολύ καλά έκανες και άνοιξες το συγκεκριμένο θέμα, νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο για την σωστή ενημέρωση των γονέων.

Να προσθέσω ότι επειδή πολλά γράφτηκαν στο άλλο θέμα ότι επιτήρηση και προσοχή δεν σημαίνει μόνο ότι είμαι στο δρόμο για να περνάνε τα παιδιά με ασφάλεια απέναντι! Σημαίνει ότι είμαι κοντά στο παιδί, πέρα από την ενημέρωση!

Στο άλλο θέμα μου βγήκαν τα μάτια να διαβάζω ότι άμα έχεις το παιδί σου ενημερωμένο δεν κινδυνεύεις!!

Δείτε εδώ την ποινή που δόθηκε στον ανώμαλο με το βαν...

http://news247.gr/eidiseis/koinonia/eglima/enoxos-o-idiokthths-toy-van-gia-apoplanhsh-anhlikwn.4094097.html

 

Και μην μου πει κανείς ότι τα ψάρευε τα παιδιά μέσω διαδικτύου!! προφανώς κάτι δεν πήγε καλά με την ενημέρωση!! δεν κρίνω δεν κατηγορώ κανέναν, για να προλάβω σχόλια!!

 

Επειδή κάθε πρωί πριν πάω για δουλειά, ενημερώνομαι για τις εφημερίδες που κυκλοφορούν σήμερα η espresso έχει πρωτοσέλιδο με τίτλο: "Τέρας ψάρευε αγοράκια σε γήπεδο μπασκετ"...

 

Δεν έχω βρει ακόμη περισσότερες πληροφορίες στο διαδίκτυο, μόλις βρω θα τις παραθέσω!!

 

Αυτά για να μην μας τρώει η σιγουριά μερικές μερικές!!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ καλά έκανες και άνοιξες το συγκεκριμένο θέμα, νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο για την σωστή ενημέρωση των γονέων.

Να προσθέσω ότι επειδή πολλά γράφτηκαν στο άλλο θέμα ότι επιτήρηση και προσοχή δεν σημαίνει μόνο ότι είμαι στο δρόμο για να περνάνε τα παιδιά με ασφάλεια απέναντι! Σημαίνει ότι είμαι κοντά στο παιδί, πέρα από την ενημέρωση!

Στο άλλο θέμα μου βγήκαν τα μάτια να διαβάζω ότι άμα έχεις το παιδί σου ενημερωμένο δεν κινδυνεύεις!!

Δείτε εδώ την ποινή που δόθηκε στον ανώμαλο με το βαν...

http://news247.gr/eidiseis/koinonia/eglima/enoxos-o-idiokthths-toy-van-gia-apoplanhsh-anhlikwn.4094097.html

 

Και μην μου πει κανείς ότι τα ψάρευε τα παιδιά μέσω διαδικτύου!! προφανώς κάτι δεν πήγε καλά με την ενημέρωση!! δεν κρίνω δεν κατηγορώ κανέναν, για να προλάβω σχόλια!!

 

Επειδή κάθε πρωί πριν πάω για δουλειά, ενημερώνομαι για τις εφημερίδες που κυκλοφορούν σήμερα η espresso έχει πρωτοσέλιδο με τίτλο: "Τέρας ψάρευε αγοράκια σε γήπεδο μπασκετ"...

 

Δεν έχω βρει ακόμη περισσότερες πληροφορίες στο διαδίκτυο, μόλις βρω θα τις παραθέσω!!

 

Αυτά για να μην μας τρώει η σιγουριά μερικές μερικές!!

 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση πάντως, χωρίς να γνωρίζω λεπτομέρεις, είναι ηλικίες όπου το θέμα μαλλον δεν είναι η επίβλεψη, πιθανότατα ούτε καν μόνο η ενημέρωση, αλλά η επικοινωνία γενικότερα. Μπορώ να φανταστώ πολλά σενάρια όπου ένα παιδί στην εφηβεία θέλει να εμπιστευτεί κάποιον εκτός οικογένειας, να φανεί "κουλ", να κάνει γενικά ακριβώς το αντίθετο από οτιδήποτε το έχουν συμβουλεύσει. Και το κακό είναι ότι είναι αργά πια όταν γίνει αντιληπτή η έλλειψη επικοινωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Στη συγκεκριμένη περίπτωση πάντως, χωρίς να γνωρίζω λεπτομέρεις, είναι ηλικίες όπου το θέμα μαλλον δεν είναι η επίβλεψη, πιθανότατα ούτε καν μόνο η ενημέρωση, αλλά η επικοινωνία γενικότερα. Μπορώ να φανταστώ πολλά σενάρια όπου ένα παιδί στην εφηβεία θέλει να εμπιστευτεί κάποιον εκτός οικογένειας, να φανεί "κουλ", να κάνει γενικά ακριβώς το αντίθετο από οτιδήποτε το έχουν συμβουλεύσει. Και το κακό είναι ότι είναι αργά πια όταν γίνει αντιληπτή η έλλειψη επικοινωνίας.

 

Σαφώς και είναι η επίβλεψη, όταν παρατάς ένα παιδί μπροστά σε έναν υπολογιστή πως αλλιώς μπορούμε να το πούμε??? :confused:

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Summer wine ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

 

Ήσουν μέσα στο μυαλό μου. Καθημερινά διαβάζω στις εφημερίδες όπως λέει και η mama_3 περιστατικά με παρενοχλήσεις, κακοποιήσεις βιασμούς κτλ.

Έχω αρχίσει και επηρεάζομαι και φοβάμαι.

Βλέπω ότι και οι ποινές είναι αμελητέες. Δεν το χωράει το μυαλό μου και σοκάρομαι με το πόσοι άνθρωποι, ακόμα και οι ίδιοι οι γονείς μπορούν να κακοποιήσουν τα ίδια τους τα παιδιά. Σκέφτομαι όλες αυτές τις ψυχούλες και στεναχωριέμαι.

 

Σχετικά με τα δικά μου παιδιά, προσπαθώ να μην επαναπαύομαι. Να είμαι σε εγρήγορση. Εκτός από την ενημέρωση, είναι βασικό και συμφωνώ μαζί σας, να είμαστε κοντά τους, ώστε να έχουν την άνεσή να μας μιλήσουν αν κάτι δεν πηγαίνει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και είναι η επίβλεψη, όταν παρατάς ένα παιδί μπροστά σε έναν υπολογιστή πως αλλιώς μπορούμε να το πούμε??? :confused:

 

Εξαρτάται τι θα πει "παρατάς".

Να απαγορεύσεις στον έφηβο να χρησιμοποιεί υπολογιστή, μου φαίνεται παράλογο.

Να κάθεσαι από πάνω του συνεχώς, επίσης.

Αν τώρα, δεν έχει κανένα ενδιαφέρον άλλο, δε μιλάει σε κανέναν, και περνά 18 ώρες τη μέρα μόνος μπροστά σε μία οθόνη, σαφώς και κάτι δεν πάει καλά, αλλά εγώ αυτό θα το έλεγα μάλλον θέμα επικοινωνίας παρά ενημέρωσης. Η συμπεροφορά είναι το συμπτωμα, δεν είναι το πρόβλημα και δε θα λυθεί μόνο επιτηρώντας το παιδί.

Και πιθανότατα αυτό το παιδί κάτι αναζητα: κάποιον να το ακούσει, επιβεβαίωση, να ανεβάσει την αυτοεκτιμησή του.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι θα πει "παρατάς".

Να απαγορεύσεις στον έφηβο να χρησιμοποιεί υπολογιστή, μου φαίνεται παράλογο.

Να κάθεσαι από πάνω του συνεχώς, επίσης.

Αν τώρα, δεν έχει κανένα ενδιαφέρον άλλο, δε μιλάει σε κανέναν, και περνά 18 ώρες τη μέρα μόνος μπροστά σε μία οθόνη, σαφώς και κάτι δεν πάει καλά, αλλά εγώ αυτό θα το έλεγα μάλλον θέμα επικοινωνίας παρά ενημέρωσης. Η συμπεροφορά είναι το συμπτωμα, δεν είναι το πρόβλημα και δε θα λυθεί μόνο επιτηρώντας το παιδί.

Και πιθανότατα αυτό το παιδί κάτι αναζητα: κάποιον να το ακούσει, επιβεβαίωση, να ανεβάσει την αυτοεκτιμησή του.

 

Θα εχεις ακουσει για τον γονε"ι'κο ελεγχο στον υπολογιστη, φανταζομαι.

Απειρα εργαλεια κυκλοφορουν σχετικα και μπορεις να κανεις οτι θελεις, απο τον ελεγχο και ορια στις ωρες παρακολουθησης εως απαγορευση μη αξιοπιστων πηγων η επικινδυνων site.Aκαμα και τα windows εχουν επιλογη γονεικου ελεγχου.

Η εξαρτηση-εθισμος απο το internet ειναι μαστιγα της εποχης, ανεξαρτητα της επικινδυνοτητας. Υπαρχει και παιδοψυχιατρικη πτερυγα για απεξαρτοποιηση των παιδιων απο το internet και τους υπολγιστες σε καποια νοσοκομεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα εχεις ακουσει για τον γονε"ι'κο ελεγχο στον υπολογιστη, φανταζομαι.

Απειρα εργαλεια κυκλοφορουν σχετικα και μπορεις να κανεις οτι θελεις, απο τον ελεγχο και ορια στις ωρες παρακολουθησης εως απαγορευση μη αξιοπιστων πηγων η επικινδυνων site.Aκαμα και τα windows εχουν επιλογη γονεικου ελεγχου.

Η εξαρτηση-εθισμος απο το internet ειναι μαστιγα της εποχης, ανεξαρτητα της επικινδυνοτητας. Υπαρχει και παιδοψυχιατρικη πτερυγα για απεξαρτοποιηση των παιδιων απο το internet και τους υπολγιστες σε καποια νοσοκομεια.

 

Επειδή είναι η δουλειά μου, η απάντηση είναι ότι για το μέσο γονιό, δεν είναι παρά μία ψευδαίσθηση.

Είτε γιατί ο γονιός απλά δεν μπορεί, είτε γιατί το παιδί του ξέρει καλύτερα πιθανότατα, είναι πολύ εύκολο να τα παρακάμψει, μπορεί να κάνει την ίδια δουλεια από το κινητό, από το σπίτι του φιλου κλπ κλπ, είτε γιατί τίποτα από όλα αυτά δεν εμποδίζει το παιδί να μιλήσει με κάποιον στο Internet, άντε να το εμποδίσει να ψάξει συγκεκριμένα site, που προσωπικά, δεν ξέρω καν αν θα το ήθελα (το απαγορευμένο είναι πάντα και πιο επιθμητό). Μιλάω για εφήβους πάντα, όχι για μικρά παιδάκια.

Και δε λύνεται και το πρόβλημα για εμένα: δεν είναι το θέμα αν ο έφηβος θα μπει στο χ ή ψ site. To θεμα είναι γιατί είναι έυκολος στόχος (αν είναι), τι ψάχνει, τι δεν μπορεί να συζητήσει. Και να μη μπει στο site a, θα εφαρμόσει την αντίστοιχη (ή και χειρότερη) επικίνδυνη συμπεριφορά αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Kαι για του λόγου το αληθές, google: Bypassing parental controls και το λειτουργικό της αρεσκείας σας.

Πολλά 8χρονα μπορούν να ακολυθήσουν χαλαρά τα βήματα, για 15χρονο, είναι αστείο και να το συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι θα πει "παρατάς".

Να απαγορεύσεις στον έφηβο να χρησιμοποιεί υπολογιστή, μου φαίνεται παράλογο.

Να κάθεσαι από πάνω του συνεχώς, επίσης.

Αν τώρα, δεν έχει κανένα ενδιαφέρον άλλο, δε μιλάει σε κανέναν, και περνά 18 ώρες τη μέρα μόνος μπροστά σε μία οθόνη, σαφώς και κάτι δεν πάει καλά, αλλά εγώ αυτό θα το έλεγα μάλλον θέμα επικοινωνίας παρά ενημέρωσης. Η συμπεροφορά είναι το συμπτωμα, δεν είναι το πρόβλημα και δε θα λυθεί μόνο επιτηρώντας το παιδί.

Και πιθανότατα αυτό το παιδί κάτι αναζητα: κάποιον να το ακούσει, επιβεβαίωση, να ανεβάσει την αυτοεκτιμησή του.

 

Δεν μίλησε κανείς για απαγόρευση! αυτά ως προς την επίβλεψη που λέω εγώ, ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ!

 

 


    • Μην αποτρέπετε το παιδί σας από το να χρησιμοποιεί το Διαδίκτυο. Ενημερώστε το για τους κινδύνους που κρύβει και μάθετε το να προστατεύεται από αυτούς.
    • Τοποθετήστε τον υπολογιστή σας σε επιβλέψιμο μέρος του σπιτιού όπως το σαλόνι και όχι σε απομονωμένους χώρους όπως το υπνοδωμάτιο του παιδιού σας.
    • Συμβουλεύετε το παιδί σας να μη δίνει προσωπικά του στοιχεία (όνομα, διεύθυνση, αριθμό τηλεφώνου, φωτογραφίες, κτλ.) σε αγνώστους που συναντά στο Διαδίκτυο.
    • Επιβλέπετε το παιδί σας όταν χρησιμοποιεί τα chatrooms (χώρους συνομιλίας). Μην αφήνετε το παιδί σας να συναντήσει κάποιον που γνώρισε μέσα από το Διαδίκτυο.
    • Προτείνετε στο παιδί σας τη χρήση ιστοσελίδων με επιμορφωτικό και ψυχαγωγικό περιεχόμενο κατάλληλο για την ηλικία του. Εγκαταστήσετε στον υπολογιστή σας ένα λογισμικό φίλτρο που απαγορεύει την προσπέλαση σε ανάρμοστες ιστοσελίδες του Διαδικτύου.

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι η δουλειά μου, η απάντηση είναι ότι για το μέσο γονιό, δεν είναι παρά μία ψευδαίσθηση.

Είτε γιατί ο γονιός απλά δεν μπορεί, είτε γιατί το παιδί του ξέρει καλύτερα πιθανότατα, είναι πολύ εύκολο να τα παρακάμψει, μπορεί να κάνει την ίδια δουλεια από το κινητό, από το σπίτι του φιλου κλπ κλπ, είτε γιατί τίποτα από όλα αυτά δεν εμποδίζει το παιδί να μιλήσει με κάποιον στο Internet, άντε να το εμποδίσει να ψάξει συγκεκριμένα site, που προσωπικά, δεν ξέρω καν αν θα το ήθελα (το απαγορευμένο είναι πάντα και πιο επιθμητό). Μιλάω για εφήβους πάντα, όχι για μικρά παιδάκια.

Και δε λύνεται και το πρόβλημα για εμένα: δεν είναι το θέμα αν ο έφηβος θα μπει στο χ ή ψ site. To θεμα είναι γιατί είναι έυκολος στόχος (αν είναι), τι ψάχνει, τι δεν μπορεί να συζητήσει. Και να μη μπει στο site a, θα εφαρμόσει την αντίστοιχη (ή και χειρότερη) επικίνδυνη συμπεριφορά αλλού.

 

Όλα αυτά που λες είναι παροχές των γονιών προς τα παιδιά, στα πλαίσια της καταπληκτικής ανεξαρτητοποίησης. Πάει αλλού η κουβέντα αλλά, θέλω να πω σε όλους τους γονείς ότι άμα το παιδάκι σας 10 - 12 - 15 χρονών δεν έχει το iphone τελευταίας τεχνολογίας δεν θα πάθει κάτι.

Οπότε κατ' εμέ καταλήσουμε ότι από ανεύθυνους γονείς κινδυνεύουμε όλοι μας!

Όταν έρχεται η κάθε μαμά στο σχολείο και κάνει φασαρία γιατί δεν επέτρεψαν στο καμάρι της να έχει το κινητό μέσα στην αίθουσα, από εκεί και πέρα δυστυχώς δεν είναι μόνο οι κακοί ανθρώποι που παραμονεύουν, όταν εμείς οι ίδιοι ως γονείς δεν μπορούμε να καταλάβουμε τι είναι ικανά να διαχειριστούν τα παιδιά και τι όχι.

 

Και όση ενημέρωση και να έχω δώσει εγώ στο παιδί μου, όταν θα βρεθεί στο σπίτι φίλου που εκεί όλα θα επιτρέπονται, τότε τι συζητάμε??

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μίλησε κανείς για απαγόρευση! αυτά ως προς την επίβλεψη που λέω εγώ, ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ!

 

 


    • Μην αποτρέπετε το παιδί σας από το να χρησιμοποιεί το Διαδίκτυο. Ενημερώστε το για τους κινδύνους που κρύβει και μάθετε το να προστατεύεται από αυτούς.
    • Τοποθετήστε τον υπολογιστή σας σε επιβλέψιμο μέρος του σπιτιού όπως το σαλόνι και όχι σε απομονωμένους χώρους όπως το υπνοδωμάτιο του παιδιού σας.
    • Συμβουλεύετε το παιδί σας να μη δίνει προσωπικά του στοιχεία (όνομα, διεύθυνση, αριθμό τηλεφώνου, φωτογραφίες, κτλ.) σε αγνώστους που συναντά στο Διαδίκτυο.
    • Επιβλέπετε το παιδί σας όταν χρησιμοποιεί τα chatrooms (χώρους συνομιλίας). Μην αφήνετε το παιδί σας να συναντήσει κάποιον που γνώρισε μέσα από το Διαδίκτυο.
    • Προτείνετε στο παιδί σας τη χρήση ιστοσελίδων με επιμορφωτικό και ψυχαγωγικό περιεχόμενο κατάλληλο για την ηλικία του. Εγκαταστήσετε στον υπολογιστή σας ένα λογισμικό φίλτρο που απαγορεύει την προσπέλαση σε ανάρμοστες ιστοσελίδες του Διαδικτύου.

 

Καταλαβαίνω τι εννοείς, και γι αυτό διαχωρίζω τις ηλικίες. Αλλο το μικρό παιδάκι, άλλο ο έφηβος.

Συγκεκριμένα:

- Δεν μπορεί ένα παιδί γυμνασίου - λυκείου να έχει πρόσβαση στο Internet μονο σε κοινη θέα. Περαν του ότι κατά κανόνα θα έχει κινητό ή/και tablet, και εντελώς αθώα, δεν μπορεί να λογοκρίνεται η επικοινωνία του με τους φίλους του για παράδειγμα, νομίζω αν φτάσουμε εκεί, η εμπιστοσύνη έχει τελειώσει.

- Οι συμβουλες για τα προσωπικά στοιχεία είναι απαραίτητες, από πολύ μικρότερες ηλικίες. Αλλά και αυτό, δύσκολα επβάλλεται στην εφηβεία, και συχνά και τα όρια δεν είναι σαφη. Συμφωνώ ότι αυτό είναι πολύ κρίσιμο, και δυστυχώς οι ίδιοι οι γονείς δεν το εφαρμόζουν

- Επίβλεψη σε chatrooms είναι αδύνατη, εκτός αν ο γονιός είναι πραγματικά guru της τεχνολογίας και έχει ένα κάρο trackers σε ό,τι χρησιμοποιεί το παιδί του. Αδύνατο για το μέσο γονιό, και πάλι σημαίνει ότι εχει χαθεί η εμπιστοσύνη σε μεγάλο βαθμό (δεχόμαστε ότι η σχέση είναι τέτοια, που ο έφηβος δε μας εμπιστευεται).

- Το τελευταίο, αφορά σε μικρά παιδάκια. Πολύ μικρά. Πολλά 7χρονα ήδη ανταλλάσουν απόψεις για το τι θα δουν, ποιο site εχει πιο καλά παιχνίδια κλπ. Για τα parental controls έγραψα και πριν, απευθύνονται σε μικρά παιδιά ή στη γιαγια μας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όλα αυτά που λες είναι παροχές των γονιών προς τα παιδιά, στα πλαίσια της καταπληκτικής ανεξαρτητοποίησης. Πάει αλλού η κουβέντα αλλά, θέλω να πω σε όλους τους γονείς ότι άμα το παιδάκι σας 10 - 12 - 15 χρονών δεν έχει το iphone τελευταίας τεχνολογίας δεν θα πάθει κάτι.

Οπότε κατ' εμέ καταλήσουμε ότι από ανεύθυνους γονείς κινδυνεύουμε όλοι μας!

Όταν έρχεται η κάθε μαμά στο σχολείο και κάνει φασαρία γιατί δεν επέτρεψαν στο καμάρι της να έχει το κινητό μέσα στην αίθουσα, από εκεί και πέρα δυστυχώς δεν είναι μόνο οι κακοί ανθρώποι που παραμονεύουν, όταν εμείς οι ίδιοι ως γονείς δεν μπορούμε να καταλάβουμε τι είναι ικανά να διαχειριστούν τα παιδιά και τι όχι.

 

Και όση ενημέρωση και να έχω δώσει εγώ στο παιδί μου, όταν θα βρεθεί στο σπίτι φίλου που εκεί όλα θα επιτρέπονται, τότε τι συζητάμε??

 

Δεν καταλαβαίνω προς τι αυτή η αντίδραση.

Δεν υπάρχουν παιδιά χωρίς πρόσβαση στο διαδίκτυο στην εφηβεία, και αν υπάρχουν σε κάποια σπίτια, απλά θα βρουν αυτό που τους λείπει σε φίλους και γνωστούς. Είναι και παράλογο, να δαιμονοποιούμε όλη την τεχνολογία επειδή μπορεί να υπάρχουν και κίνδυνοι.

Κινητό το 10χρονο δεν ξέρω αν χρειάζεται, το να μην έχει το παιδί στο γυμνάσιο ή το λύκειο, συχνά είναι αδύνατο για πρακτκούς λόγους.

Οσο για το οικονομικό, το παλιό μου κινητό που έχει τωρα η κόρη μου και ειχα αγοράσει μεταχειρισμένο προ πενταετίας για κάτι σαν 30 ευρώ, και στο ιντερνετ μπαίνει φυσικά και viber εχει, οπότε, από πλευράς ασφάλειας, είναι εξίσου "επικίνδυνο" με ένα κινητό των 1000 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω προς τι αυτή η αντίδραση.

Δεν υπάρχουν παιδιά χωρίς πρόσβαση στο διαδίκτυο στην εφηβεία, και αν υπάρχουν σε κάποια σπίτια, απλά θα βρουν αυτό που τους λείπει σε φίλους και γνωστούς. Είναι και παράλογο, να δαιμονοποιούμε όλη την τεχνολογία επειδή μπορεί να υπάρχουν και κίνδυνοι.

Κινητό το 10χρονο δεν ξέρω αν χρειάζεται, το να μην έχει το παιδί στο γυμνάσιο ή το λύκειο, συχνά είναι αδύνατο για πρακτκούς λόγους.

Οσο για το οικονομικό, το παλιό μου κινητό που έχει τωρα η κόρη μου και ειχα αγοράσει μεταχειρισμένο προ πενταετίας για κάτι σαν 30 ευρώ, και στο ιντερνετ μπαίνει φυσικά και viber εχει, οπότε, από πλευράς ασφάλειας, είναι εξίσου "επικίνδυνο" με ένα κινητό των 1000 ευρω

 

Εγώ δεν καταλαβαίνω προς τι όλη αυτή η αντίδραση!! δαιμονοποίεισαι κανείς την τεχνολογία?? εγώ μεγάλωσα σε σχολείο χωρίς κινητά, αυτά περί πρακτικών λόγων μου φαίνονται αστεία. Μια χαρά μας έβρισκαν οι γονείς μας!

Σε ότι αφορά την ενημέρωση και την επικοινωνία με τα παιδιά μας νομίζω ότι συμφωνούμε όλοι!! δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς να πει όχι σε αυτό!

 

Από εκεί και πέρα το συγκεκριμένο θέμα ανοίχτηκε, έτσι τουλάχιστον νομίζω εγώ, για να δούμε τι κίνδυνοι υπάρχουν παρόλο που ως γονιός μπορεί να έχω ενημερώσει σωστά το παιδί μου και να έχω επικοινωνία.

Οπότε καλό είναι να προτείνουμε πράγματα, π.χ. για την χρήση του διαδικτύου κλπ.

 

Εσύ πως αλλιώς προτείνεις να "θωρακίσουμε" τα παιδιά μας? ή με την ενημέρωση και μόνο είμαστε οκ και μπορούμε να τα αφήσουμε αμολυτά?

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τι εννοείς, και γι αυτό διαχωρίζω τις ηλικίες. Αλλο το μικρό παιδάκι, άλλο ο έφηβος.

Συγκεκριμένα:

- Δεν μπορεί ένα παιδί γυμνασίου - λυκείου να έχει πρόσβαση στο Internet μονο σε κοινη θέα. Περαν του ότι κατά κανόνα θα έχει κινητό ή/και tablet, και εντελώς αθώα, δεν μπορεί να λογοκρίνεται η επικοινωνία του με τους φίλους του για παράδειγμα, νομίζω αν φτάσουμε εκεί, η εμπιστοσύνη έχει τελειώσει.

- Οι συμβουλες για τα προσωπικά στοιχεία είναι απαραίτητες, από πολύ μικρότερες ηλικίες. Αλλά και αυτό, δύσκολα επβάλλεται στην εφηβεία, και συχνά και τα όρια δεν είναι σαφη. Συμφωνώ ότι αυτό είναι πολύ κρίσιμο, και δυστυχώς οι ίδιοι οι γονείς δεν το εφαρμόζουν

- Επίβλεψη σε chatrooms είναι αδύνατη, εκτός αν ο γονιός είναι πραγματικά guru της τεχνολογίας και έχει ένα κάρο trackers σε ό,τι χρησιμοποιεί το παιδί του. Αδύνατο για το μέσο γονιό, και πάλι σημαίνει ότι εχει χαθεί η εμπιστοσύνη σε μεγάλο βαθμό (δεχόμαστε ότι η σχέση είναι τέτοια, που ο έφηβος δε μας εμπιστευεται).

- Το τελευταίο, αφορά σε μικρά παιδάκια. Πολύ μικρά. Πολλά 7χρονα ήδη ανταλλάσουν απόψεις για το τι θα δουν, ποιο site εχει πιο καλά παιχνίδια κλπ. Για τα parental controls έγραψα και πριν, απευθύνονται σε μικρά παιδιά ή στη γιαγια μας

 

Νομίζω ότι μου κάνεις πλάκα! προφανώς όλοι οι ειδικοί που το συστήνουν αυτό κάτι παραπάνω θα ξέρουν από εμάς τις μανούλες!

Ως μητέρα θα ένιωθα καλύτερα αν το έφηβο παιδί μου πήγαινε σε ένα σπίτι όπου ο υπολογιστής θα ήταν στο σαλόνι με μαμά ή μπαμπά παρόντες από το να κλειδώνονται στα δωμάτια και ποιος ξέρει σε τι site να μπαίνουν, παρά να πήγαινε σε ένα σπίτι όπου η μαμά / μπαμπάς υπό τον φόβο της λογοκρισίας των εφήβων τους άφηναν να αλωνίζουν!!! :roll::roll:

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μου κάνεις πλάκα! προφανώς όλοι οι ειδικοί που το συστήνουν αυτό κάτι παραπάνω θα ξέρουν από εμάς τις μανούλες!

Ως μητέρα θα ένιωθα καλύτερα αν το έφηβο παιδί μου πήγαινε σε ένα σπίτι όπου ο υπολογιστής θα ήταν στο σαλόνι με μαμά ή μπαμπά παρόντες από το να κλειδώνονται στα δωμάτια και ποιος ξέρει σε τι site να μπαίνουν, παρά να πήγαινε σε ένα σπίτι όπου η μαμά / μπαμπάς υπό τον φόβο της λογοκρισίας των εφήβων τους άφηναν να αλωνίζουν!!! :roll::roll:

 

Φυσικα και δεν κάνω πλάκα.

Είναι άλλο το παιδί των 5-10 χρονών, αλλο των 15.

Οχι, δεν βρίσκω λογικό να κάθεται ο έφηβος στο σαλόνι και η μαμά να κοιτάζει τι γράφει στον φίλο του. Δε νομίζω ότι κανείς ειδικός το προτείνει αυτό για παιδιά 15 χρονών, και αν κάποιος γονιός το υποστηρίζει, ή δεν έχει εφήβους και θα καταλάβει πόσο αστείο ήταν αυτό που υποστήριζε όταν έρθει η ώρα, ή έχει χάσει κάθε σεβασμό και εμπιστοσύνη στη σχέση με τα παιδιά του, οποτε όχι μόνο δεν τα προστατεύει όπως θα ήθελε, αλλά τα έχει μετατρέψει σε υποψήφια θύματα.

 

Από εκεί και πέρα, νομίζω πρέπει να διαχωρίσουμε τι θα πει ακατάλληλο site, και τι θα πει επικίνδυνη δραστηριότητα.

Θα ακουστεί κάπως, επειδή εδώ μιλάμε κυρίως μαμάδες και μάλιστα μαμάδες που μεγαλώσαμε χωρίς Internet, αλλά δε θεωρώ κακό το να παραξενευτεί ένας έφηβος και να ψάξει το internet για ακατάλληλα site. Παλιά θα έπαιρνε περιοδικά, αργότερα κασέτες, τώρα υπάρχει το internet. Να το πω απλά, αν υπάρχουν γονείς που πιστεύουν ότι οι έφηβοί τους δεν το κάνουν, είναι ώρα να προσγειωθούν στην πραγματικότητα.

Δεν είμαι καθόλου βέβαιη ότι η σεξουαλική περιέργεια είναι κακή, γενικά, αλλά έτσι κι αλλιώς αυτό είναι άλλη ιστορία, περί ηθικής για παράδειγμα.

Το θέμα είναι ότι ο έφηβος (ξανατονίζω, δε μιλάω για μικρά παιδιά, αλλά για 15χρονα, όπως στο link που παρατέθηκε) δεν κινδυνεύει επειδή θα δει μία τσόντα, για να το πω απλά. Αυτό δεν τον κάνει ευάλωτο σε κάποιον που θέλει να τον παρασύρει. Ειναι μία ιδιωτική δραστηριότητα, ή κάτι που θα κάνει με την παρέα του. Δεν είναι κάτι που τον κάνει ευάλωτο σε ένα παιδεραστή.

Το με ποιον μιλά, και πού ψάχνει να βρει κατανόηση και αυτοεπιβεβαίωση είναι το θέμα. Αυτό δε θα γίνει σε site με γυμνούς και σεξουαλικά όργια. Θα γίνει μιλώντας με κάποιον που θεωρεί είτε συνομήλικο, είτε άνθρωπο εμπιστοσύνης που θέλει το καλό του.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και δεν κάνω πλάκα.

Είναι άλλο το παιδί των 5-10 χρονών, αλλο των 15.

Οχι, δεν βρίσκω λογικό να κάθεται ο έφηβος στο σαλόνι και η μαμά να κοιτάζει τι γράφει στον φίλο του. Δε νομίζω ότι κανείς ειδικός το προτείνει αυτό για παιδιά 15 χρονών, και αν κάποιος γονιός το υποστηρίζει, ή δεν έχει εφήβους και θα καταλάβει πόσο αστείο ήταν αυτό που υποστήριζε όταν έρθει η ώρα, ή έχει χάσει κάθε σεβασμό και εμπιστοσύνη στη σχέση με τα παιδιά του, οποτε όχι μόνο δεν τα προστατεύει όπως θα ήθελε, αλλά τα έχει μετατρέψει σε υποψήφια θύματα.

 

Από εκεί και πέρα, νομίζω πρέπει να διαχωρίσουμε τι θα πει ακατάλληλο site, και τι θα πει επικίνδυνη δραστηριότητα.

Θα ακουστεί κάπως, επειδή εδώ μιλάμε κυρίως μαμάδες και μάλιστα μαμάδες που μεγαλώσαμε χωρίς Internet, αλλά δε θεωρώ κακό το να παραξενευτεί ένας έφηβος και να ψάξει το internet για ακατάλληλα site. Παλιά θα έπαιρνε περιοδικά, αργότερα κασέτες, τώρα υπάρχει το internet. Να το πω απλά, αν υπάρχουν γονείς που πιστεύουν ότι οι έφηβοί τους δεν το κάνουν, είναι ώρα να προσγειωθούν στην πραγματικότητα.

Δεν είμαι καθόλου βέβαιη ότι η σεξουαλική περιέργεια είναι κακή, γενικά, αλλά έτσι κι αλλιώς αυτό είναι άλλη ιστορία, περί ηθικής για παράδειγμα.

Το θέμα είναι ότι ο έφηβος (ξανατονίζω, δε μιλάω για μικρά παιδιά, αλλά για 15χρονα, όπως στο link που παρατέθηκε) δεν κινδυνεύει επειδή θα δει μία τσόντα, για να το πω απλά. Αυτό δεν τον κάνει ευάλωτο σε κάποιον που θέλει να τον παρασύρει. Ειναι μία ιδιωτική δραστηριότητα, ή κάτι που θα κάνει με την παρέα του. Δεν είναι κάτι που τον κάνει ευάλωτο σε ένα παιδεραστή.

Το με ποιον μιλά, και πού ψάχνει να βρει κατανόηση και αυτοεπιβεβαίωση είναι το θέμα. Αυτό δε θα γίνει σε site με γυμνούς και σεξουαλικά όργια. Θα γίνει μιλώντας με κάποιον που θεωρεί είτε συνομήλικο, είτε άνθρωπο εμπιστοσύνης που θέλει το καλό του.

 

Επειδή άμα δεν ξέρεις καλό είναι να μην γράφεις και να παραπλανείς όσους διαβάζουν, διάβασε αυτό, όπου μεταξύ άλλων ο ειδικός Μανώλης Σφακιανάκης, Επικεφαλής της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος λέει: Ο υπολογιστής θα πρέπει να είναι σε κοινή θέα και όχι στο δωμάτιο του παιδιού, πίσω από μια κλειστή πόρτα, ώστε το παιδί να νιώθει ότι ανά πάσα στιγμή ο γονιός μπορεί να το ελέγξει. :

 

http://cert.auth.gr/index.php/el/mnu-announce/101-interview-sfakianakis

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι η δουλειά μου, η απάντηση είναι ότι για το μέσο γονιό, δεν είναι παρά μία ψευδαίσθηση.

Είτε γιατί ο γονιός απλά δεν μπορεί, είτε γιατί το παιδί του ξέρει καλύτερα πιθανότατα, είναι πολύ εύκολο να τα παρακάμψει, μπορεί να κάνει την ίδια δουλεια από το κινητό, από το σπίτι του φιλου κλπ κλπ, είτε γιατί τίποτα από όλα αυτά δεν εμποδίζει το παιδί να μιλήσει με κάποιον στο Internet, άντε να το εμποδίσει να ψάξει συγκεκριμένα site, που προσωπικά, δεν ξέρω καν αν θα το ήθελα (το απαγορευμένο είναι πάντα και πιο επιθμητό). Μιλάω για εφήβους πάντα, όχι για μικρά παιδάκια.

Και δε λύνεται και το πρόβλημα για εμένα: δεν είναι το θέμα αν ο έφηβος θα μπει στο χ ή ψ site. To θεμα είναι γιατί είναι έυκολος στόχος (αν είναι), τι ψάχνει, τι δεν μπορεί να συζητήσει. Και να μη μπει στο site a, θα εφαρμόσει την αντίστοιχη (ή και χειρότερη) επικίνδυνη συμπεριφορά αλλού.

 

Υπαρχουν πολλα εργαλεια, που δεν μπορει να τα παρακαμψει το παιδι.

Επειδη ειναι η δουλεια σου θα επρεπε να γνωριζεις οτι υπαρχουν απειρες δυνατοτητες. Μαλλον ομως δεν εχεις ασχοληθει γιατι δεν σε ενδιαφερει. Ειχα εγκαταστησει στον υπολογιστη μου ενα για δοκιμη, το ειχα αφησει αρκετο διαστημα και λειτουργουσε μια χαρα. Οσες φορες προσπαθουσα να το παρακαμψω μου ζητουσε κωδικο. Ειχες πολλες επιλογες. Μια επιλογη ηταν και ο χρονος χρησης συγκεκριμενων site. πχ. του facebook μπορεις να βαλεις μιση ωρα την ημερα. Αλλη ηταν απαγορευση ιστοστελιδων υποπτων. Υπηρχαν πολλες υποκατηγοριες.

 

Ομως μην τα λες αυτα και πραπλανας αλλες μητερες γιατι αν το παιδι εχει μαθει απο μικρο με αυτον τον τροπο, την ορθη χρηση του internet ειναι σωτηριο.

 

Τωρα εαν δεν το εχεις εφαρμοσει καθολου ποτε, το εχεις αφησει το παιδι ενεξελεγκτο και στα 15 ερθεις μια μερα και του βαλεις τα φιλτρα και τα προγραμματα ελεγχου, τοτε δεν προκειται να πετυχεις τιποτα. Λυπαμαι εχεις χασει τον ελεγχο. Τοτε αρχιζουμε τις συνεδριες στους ειδικους, αλλα ειναι αργα.

 

 

Επισης δεν λογοκρινει κανενας την επικοινωνια με τον φιλο του, αλλα δεν μπορει να χανει ολοκληρη ωρα στο facebook για να μιλαει με τον φιλο του. Πως θα σας φαινοταν αν μιλαγε μια ωρα μπροστα στο τηλεφωνο? Αυτες ειναι αρρωστημενες καταστασεις. Δεν μπορει μια παρεα παιδιων να βρισκεται σε καφετερεια και να εχουν ολοι το ταμπλετ η το κινητο μπροστα τους. Ενταξει θα το κανουν και αυτο αλλα με μετρο.

 

Οι ειδικοι συνεχεια κρουουν τον κωδωνα του κινδυνου για την ορθη χρησν του internet , οι μητερες "αγρον ηγοραζον" . Ασε που το ταμπλετ ειναι η ευκολη λυση.

 

Τα ορια τα βαζουμε εμεις οι γονεις.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν με ενοχλεί εξαιρετικα αυτη η επιθετικότητα.

Τη βρίσκω και αγενή, και παραπλανητικό το αποτέλεσμα για όσους γονείς θέλουν να προστατεύσουν τα παιδιά τους.

Είναι το τελευταίο Post που γράφω, δεν επιθυμώ απάντηση, ούτε να μεταπείσω κανέναν.

 

Μιλάω για εφήβους, όχι για μικρά παιδιά.

 

1) Δεν υπάρχει software, που μπορεί να χρησιμοποιήσει ένας φυσιολογικός μεσος γονιός για parental control και που ο έφηβος δεν θα παρακάμψει αν θέλει. Ο γονιός που πιστεύει ότι το βρήκε αυτό το software απλά είναι βαθιά νυχτωμένος.

Επειδή είναι η δουλειά μου και επειδή το έχω ψάξει και ξέρω πού θα το ψάξει και ο έφηβος, που για τη μαμά και το μπαμπά που δεν έχει σχέση με τη δουλειά, είναι επιστημονική φαντασία, για πολλά 15χρονα θέμα μισής ώρας.

Μπορεί ο καθένας να υποστηρίξει το αντίθετο, αλλα δεν προφυλάσσει το παιδί έτσι, απλά κρύβει το κεφαλι του στην άμμο.

Και ξαναλέω, δε μιλάω για μικρά παιδιά.

 

2) Μπορεί κανείς να συμπεριφέρεται στον έφηβό του σαν κάτι μεταξύ νηπίου και κατάδικου. Να τον ακολουθεί από πίσω στο σπίτι, να μην τον αφήσει να έχει κινητό, να πάει μαζί του στην καφετέρια, να ψάξει την τσάντα να αφαιρέσει το κινητό, να κοιτάζει τι γράφει πάνω από το κεφάλι του, να τον πηγαίνει από το χέρι στο σχολείο, να μην τον αφήνει να κάνει παρέες με παιδιά που έχουν κινητό. Ο γονιός αυτός λέγεται "γραφικός" και το παιδί αυτό λέγεται "τέλειο θύμα".

Γιατί το παιδί θα πει ψέματα, θα νιώθει ότι δεν το σέβονται και θα αναζητήσει αυτό που όλοι οι άλλοι κάνουν, αλλά χωρίς προετοιμασία, χωρίς μέτρο, χωρίς προφύλαξη.

Να ενημερώσουμε. Ασφαλώς. Να ξέρει ο έφηβος ποιες καταστάσεις είναι επικίνδυνες. Να ξέρει ότι η "13χρονη Μαρία" που γνώρισε στο facebook μπορεί να είναι ο "40χρονος Γιώργος". Οτι ο καλός κύριος που το συμβουλεύει στο εντελώς αθώο chatroom για ζωγραφική ή για μουσική, μπορεί να μην είναι τόσο καλός κύριος.

Αυτες οι συμβουλές θέλουν κόπο, χρόνο (δε θα ξεκινήσουμε στα 15), εμπιστοσύνη, άνεση να μιλήσουμε, και να νιώσει το παιδί ότι μπορεί να μας μιλήσει. Αν νιώσει ότι το αντιμετωπίζουμε σαν "χαζό" ή "μωρό" δε θα κερδισουμε κάτι, απλά θα μάθει να μη μας μιλάει και να κρύβει ό,τι κάνει.

 

Τίποτα από όλα αυτά δεν αφορά ασφαλώς 5χρονα και 7χρονα, που ναι, ασφαλώς, πρέπει να έχουν πρόσβση στο internet με διακριτικη λογοκρισία. Και ταυτόχρονα ενημέρωση, γιατί θα έρθει η ώρα που η απαγόρευση δε θα είναι εφικτή.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να είμαστε λίγο open mind και να μην παραποιούμε αυτά που λέγονται και γράφονται γιατί δεν θα καταλήξουμε κάπου. Εκτός και εάν όντως δεν κατανοούμε τι λέει ο συνομιλητής μας.

Εάν εσύ εκλαμβάνεις ως αγένεια και επιθετικότητα να λες ότι: Οχι, δεν βρίσκω λογικό να κάθεται ο έφηβος στο σαλόνι και η μαμά να κοιτάζει τι γράφει στον φίλο του. Δε νομίζω ότι κανείς ειδικός το προτείνει αυτό για παιδιά 15 χρονών, και να σου απαντώ εγώ προσωπικά τι έχει πει ο ειδικός επί του θέματος, και το οποίο προφανώς δεν είναι κακό να παραδεχτείς ότι το αγνοείς, τότε πάω πάσο.

Σε θέματα που αφορούν την ασφάλεια παιδιών, εγώ προσωπικά ότι γράφω έχω να το στηρίξω κάπου επιστημονικά αλλιώς μπορώ να γράφω ότι θέλω!

Στην ζωή δεν είναι όλα άσπρο – μαύρο, υπάρχει και το γκρι.

Εάν εσύ από όλα αυτά που λέμε κατάλαβες ότι θα τα δέσουμε τα παιδιά και θα πάμε και εμείς από πίσω, τότε ναι δεν μπορούμε να συννενοηθούμε!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν με ενοχλεί εξαιρετικα αυτη η επιθετικότητα.

Τη βρίσκω και αγενή, και παραπλανητικό το αποτέλεσμα για όσους γονείς θέλουν να προστατεύσουν τα παιδιά τους.

Είναι το τελευταίο Post που γράφω, δεν επιθυμώ απάντηση, ούτε να μεταπείσω κανέναν.

 

Μιλάω για εφήβους, όχι για μικρά παιδιά.

 

1) Δεν υπάρχει software, που μπορεί να χρησιμοποιήσει ένας φυσιολογικός μεσος γονιός για parental control και που ο έφηβος δεν θα παρακάμψει αν θέλει. Ο γονιός που πιστεύει ότι το βρήκε αυτό το software απλά είναι βαθιά νυχτωμένος.

Επειδή είναι η δουλειά μου και επειδή το έχω ψάξει και ξέρω πού θα το ψάξει και ο έφηβος, που για τη μαμά και το μπαμπά που δεν έχει σχέση με τη δουλειά, είναι επιστημονική φαντασία, για πολλά 15χρονα θέμα μισής ώρας.

Μπορεί ο καθένας να υποστηρίξει το αντίθετο, αλλα δεν προφυλάσσει το παιδί έτσι, απλά κρύβει το κεφαλι του στην άμμο.

Και ξαναλέω, δε μιλάω για μικρά παιδιά.

 

2) Μπορεί κανείς να συμπεριφέρεται στον έφηβό του σαν κάτι μεταξύ νηπίου και κατάδικου. Να τον ακολουθεί από πίσω στο σπίτι, να μην τον αφήσει να έχει κινητό, να πάει μαζί του στην καφετέρια, να ψάξει την τσάντα να αφαιρέσει το κινητό, να κοιτάζει τι γράφει πάνω από το κεφάλι του, να τον πηγαίνει από το χέρι στο σχολείο, να μην τον αφήνει να κάνει παρέες με παιδιά που έχουν κινητό. Ο γονιός αυτός λέγεται "γραφικός" και το παιδί αυτό λέγεται "τέλειο θύμα".

Γιατί το παιδί θα πει ψέματα, θα νιώθει ότι δεν το σέβονται και θα αναζητήσει αυτό που όλοι οι άλλοι κάνουν, αλλά χωρίς προετοιμασία, χωρίς μέτρο, χωρίς προφύλαξη.

Να ενημερώσουμε. Ασφαλώς. Να ξέρει ο έφηβος ποιες καταστάσεις είναι επικίνδυνες. Να ξέρει ότι η "13χρονη Μαρία" που γνώρισε στο facebook μπορεί να είναι ο "40χρονος Γιώργος". Οτι ο καλός κύριος που το συμβουλεύει στο εντελώς αθώο chatroom για ζωγραφική ή για μουσική, μπορεί να μην είναι τόσο καλός κύριος.

Αυτες οι συμβουλές θέλουν κόπο, χρόνο (δε θα ξεκινήσουμε στα 15), εμπιστοσύνη, άνεση να μιλήσουμε, και να νιώσει το παιδί ότι μπορεί να μας μιλήσει. Αν νιώσει ότι το αντιμετωπίζουμε σαν "χαζό" ή "μωρό" δε θα κερδισουμε κάτι, απλά θα μάθει να μη μας μιλάει και να κρύβει ό,τι κάνει.

 

Τίποτα από όλα αυτά δεν αφορά ασφαλώς 5χρονα και 7χρονα, που ναι, ασφαλώς, πρέπει να έχουν πρόσβση στο internet με διακριτικη λογοκρισία. Και ταυτόχρονα ενημέρωση, γιατί θα έρθει η ώρα που η απαγόρευση δε θα είναι εφικτή.

 

Απλώς να επισημάνω ότι ο κος Σφακιανάκης δεν μιλάει πουθενά για διαχωρισμό ηλικιών. Δηλαδή όταν συμβουλεύει τους γονείς να υπάρχει ο υπολογιστής σε κοινή θέα για να μπορεί το παιδί να νιώσει ότι ανά πάσα στιγμή μπορεί να ελεγθεί, το λέει ανεξαρτήτου ηλικίας.

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

 

1) Δεν υπάρχει software, που μπορεί να χρησιμοποιήσει ένας φυσιολογικός μεσος γονιός για parental control και που ο έφηβος δεν θα παρακάμψει αν θέλει. Ο γονιός που πιστεύει ότι το βρήκε αυτό το software απλά είναι βαθιά νυχτωμένος.

Επειδή είναι η δουλειά μου και επειδή το έχω ψάξει και ξέρω πού θα το ψάξει και ο έφηβος, που για τη μαμά και το μπαμπά που δεν έχει σχέση με τη δουλειά, είναι επιστημονική φαντασία, για πολλά 15χρονα θέμα μισής ώρας.

Μπορεί ο καθένας να υποστηρίξει το αντίθετο, αλλα δεν προφυλάσσει το παιδί έτσι, απλά κρύβει το κεφαλι του στην άμμο.

Και ξαναλέω, δε μιλάω για μικρά παιδιά.

 

 

Μπορει τα παιδια να παρακαμψουν ευκολα καποια φιλτρα, ισως των windowς, υπαρχουν ομως αλλα πιο πολυπλοκλα κλειδωμενα software με πολλες δυνατοτητες και πιο ολοκληρωμενς πλατφορμες. Ενα απο αυτα που το εχω χρησιμοποιησει και το εχω δοκιμασει στο γραφειο μου για μεγαλο χρονικο διαστημα ειναι το K9 Web protection. Αλλα τα Qustudio, Norton family. Αυτα ειναι δωρεαν. Καλο ειναι λοιπον να ενημερωθειτε απο τεχνικους για το πιο καταλληλο στην χρηση και να σας το εγκαταστησει. Παρεχουν πολλες δυνατοτητες και ασφαλεια.

Το παιδι θα εκπαιδευεται με αυτον τον τροπο στην σωστη χρηση, εαν γινει απο μικρο. Επισης, προφανως δεν θα θελατε την στιγμη που το παιδι σας παιζει ενα αθωο παιχνιδι η βλεπει ενα ωραιο παιδικο βιντεο, ξαφνικα να εμφανιζονται διαφορες διαφημισεις αμφιβολου ποιοτητας μπροστα του. Ολα αυτα θα τα λυσετε με ενα τετοιο εργαλειο. Καντε αναζητηση στο internet, θα βρειτε σχετικα site.

 

Εννοειται οτι δεν σταματαμε και δεν επαναπαυομαστε σε αυτο μονο. Η χρηση του υπολογιστη, του διαδικτυου θελει εκπαιδευση για την οποια ειμαστε υπευθυνοι εμεις οι γονεις. Τα φιλτρα ειναι ενα βημα, δεν φτανει ομως μονο αυτο. . Χρειαζεται συζητηση απο την πλευρα μας αλλα το πιο σωτηριο ειναι τα παιδια μας να εχουν πολλα ενδιαφεροντα κυριως εξω απο το σπιτι. Ο αθλητισμος, τα ομαδικα αθληματα ειναι μια διεξοδος Και αλλα πολλα θα μπορουσαμε να γραψουμε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...