Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΟΥΝΙΑΣ και ΑΛΛΩΝ


Recommended Posts

Πήρα μία κούνια με συρτάρια από κάτω γιατί είναι το πρώτο μας και θέλαμε να χαρούμε μωρουδίστικα έπιπλα! Γι αυτό δεν πήραμε τα πολυμορφικά που είναι και προεφηβικά! Πήρα μία συρταριέρα-αλλαξιέρα η οποία θα μπει στο δωμάτιο του και ντουλάπα επειδή οι παιδικές είναι τέρμα μικρές πήρα κανονική μεγάλη και θα τη βάλουμε στον ξενώνα για να μην πνιγεί το δωμάτιό του! Να χει χώρο ελέυθερο! Και μας κάναμε "δώρο" πολυθρόνα θηλασμού την οποία τη λιγουρεύεται από τώρα ο μπαμπάς μας ότι εκείνος θα κάθεται!

 

Ωραίος ο μπαμπάς!!! Απο πού πήρατε κούνια? Εγώ σκέφτομαι απ τις πολυμορφικές να κοιμάται μέχρι 5-6 να σου πω την αλήθεια.. μπας και ηρεμίσουμε απ τα έξοδα για λίγο.. :) Tα συρτάρια βολευουν πάντως γιατι ο χώρος δεν είναι ποτέ αρκετός..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 277
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σοκολατάκι... μου φαίνεται κι εσύ ανοίγεις συνέχεια τον ασκό του Αιόλου!!! ;):D:D:D

Τώρα ρωτάς και για κοκοφοίνικα... εδώ να δεις πόσες διαφορετικές απόψεις θα ακούσεις για στρωματάκια!

Να, πάρε την πρώτη: εγώ πήρα ένα με κοκοφοίνικα που από τη μια πλευρά είχε λατεξ!

 

Χαχαχα!!

 

Εγώ σκέτο λάτεξ! :mrgreen:

Edit: συν ελατήρια το στρώμα για την κούνια.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο μπαμπάς!!! Απο πού πήρατε κούνια? Εγώ σκέφτομαι απ τις πολυμορφικές να κοιμάται μέχρι 5-6 να σου πω την αλήθεια.. μπας και ηρεμίσουμε απ τα έξοδα για λίγο.. :) Tα συρτάρια βολευουν πάντως γιατι ο χώρος δεν είναι ποτέ αρκετός..

 

Εμένα δεν με είχαν βολέψει καθόλου τα συρτάρια της κούνιας, γιατί πρέπει να σκύβεις και σε πιάνει η μέση σου... αυτό που με βόλεψε ήταν τα ροδάκια που είχε η κούνια και τις δύσκολες ώρες όταν έκλαιγαν μπορούσες να την κουνήσεις εύκολα, πέρα δώθε :P

 

σε συρταριέρα είχα πάρει κάτι παρόμοιο που το χρησιμοποιώ ακόμη και τώρα... βόλεψε πολύ.

 

1%20sifiniera%20patty-875x1000.jpg

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο μπαμπάς!!! Απο πού πήρατε κούνια? Εγώ σκέφτομαι απ τις πολυμορφικές να κοιμάται μέχρι 5-6 να σου πω την αλήθεια.. μπας και ηρεμίσουμε απ τα έξοδα για λίγο.. :) Tα συρτάρια βολευουν πάντως γιατι ο χώρος δεν είναι ποτέ αρκετός..

Πρόταση: πάρε κούνια που γίνεται προεφηβικό κρεβάτι. Θα το κρατήσετε πολύ πάνω από 5-6 χρόνια. Και για να γίνει πιο "χουχουλιάρικο" το κρεβατάκι, μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάτι τέτοιο: http://www.bebemaison.gr/view-product.asp?ItemID=20151004145317

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν με είχαν βολέψει καθόλου τα συρτάρια της κούνιας, γιατί πρέπει να σκύβεις και σε πιάνει η μέση σου... αυτό που με βόλεψε ήταν τα ροδάκια που είχε η κούνια και τις δύσκολες ώρες όταν έκλαιγαν μπορούσες να την κουνήσεις εύκολα, πέρα δώθε :P

 

σε συρταριέρα είχα πάρει κάτι παρόμοιο που το χρησιμοποιώ ακόμη και τώρα... βόλεψε πολύ.

 

1%20sifiniera%20patty-875x1000.jpg

 

Ωραία η συρταρίερα σου! Εγώ τα συρτάρια της κούνιας σκέφτομαι οτι θα βόλευαν μόνο για πράγματα που δεν χρησιμοποιεις κάθε μερα..πχ τα σεντόνια της κούνιας . Η το καλοκαίρι να έχω κανα χειμωνιάτικο ξερω γω..

Σίγουρα οχι για τα ρούχα αυτης τη σεζον γιατί όντως είναι πολυυυυυ χαμηλαααααα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης τα συρτάρια δεν σε αφήνουν να σκουπίσεις από κάτω, ενώ αν έχεις πράγματα μέσα (που λογικά θα έχεις, αλλιώς γιατί να πάρεις τέτοιο κρεβάτι) η κουνια γίνεται πολυ βαριά για να μετακινηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Πρόταση: πάρε κούνια που γίνεται προεφηβικό κρεβάτι. Θα το κρατήσετε πολύ πάνω από 5-6 χρόνια. Και για να γίνει πιο "χουχουλιάρικο" το κρεβατάκι, μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάτι τέτοιο: http://www.bebemaison.gr/view-product.asp?ItemID=20151004145317

 

Αυτό σκεφτομαι.... :)

Link to comment
Share on other sites

Συρταριέρα-αλλαξιέρα έχω κι εγώ και με έχει βολέψει πάρα πολύ!

Κορίτσια, μόνο μια επισήμανση, γενικά ό,τι πάρετε σε συρταριέρα (ή ακόμα κι αν έχετε ήδη στο σπίτι τέτοιο έπιπλο) να το βιδώσετε-στερεώσετε στον τοίχο

Μόλις τα μικρά αρχίζουν να ανοίγουν και να αδειάζουν ή να μπαίνουν στα συρτάρια, είναι πολύ επικίνσυνες σαν έπιπλα να μετατοπιστεί το κέντρο βάρους τους και να καταπλακώσουν το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τα συρτάρια δεν σε αφήνουν να σκουπίσεις από κάτω, ενώ αν έχεις πράγματα μέσα (που λογικά θα έχεις, αλλιώς γιατί να πάρεις τέτοιο κρεβάτι) η κουνια γίνεται πολυ βαριά για να μετακινηθεί.

 

Αυτό δεν το χα σκεφτεί.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Συρταριέρα-αλλαξιέρα έχω κι εγώ και με έχει βολέψει πάρα πολύ!

Κορίτσια, μόνο μια επισήμανση, γενικά ό,τι πάρετε σε συρταριέρα (ή ακόμα κι αν έχετε ήδη στο σπίτι τέτοιο έπιπλο) να το βιδώσετε-στερεώσετε στον τοίχο

Μόλις τα μικρά αρχίζουν να ανοίγουν και να αδειάζουν ή να μπαίνουν στα συρτάρια, είναι πολύ επικίνσυνες σαν έπιπλα να μετατοπιστεί το κέντρο βάρους τους και να καταπλακώσουν το παιδί.

 

Σίγουρα..Εδω την έχω πατήσει εγώ με συρταρίερα της οποίας είχα παραγεμίσει τα συρτάρια και τα είχα ανοιχτά ολα ταυτόχρονα γιατι τακτοποιούσα.. μετατοπίστηκε το κέντρο βάρους και μου έπεσε πάνω μου.. Σίγουρα θέλει προσοχή..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σίγουρα..Εδω την έχω πατήσει εγώ με συρταρίερα της οποίας είχα παραγεμίσει τα συρτάρια και τα είχα ανοιχτά ολα ταυτόχρονα γιατι τακτοποιούσα.. μετατοπίστηκε το κέντρο βάρους και μου έπεσε πάνω μου.. Σίγουρα θέλει προσοχή..

 

ωχ.. άρα εκτός από συμβουλές για το παιδί, μάλλον θα πρέπει να δώσουμε συμβουλές και στην μαμά μην χτυπήσει :P

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

ωχ.. άρα εκτός από συμβουλές για το παιδί, μάλλον θα πρέπει να δώσουμε συμβουλές και στην μαμά μην χτυπήσει :P

 

χαχαχα

πλέον τη κολλησαμε στο τοίχο

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα

πλέον τη κολλησαμε στο τοίχο

 

Συμβουλή μου το παιδί να το αλλάζεις από βρεφάκι στο κρεβάτι, όχι πάνω στη συρταριέρα... θα σε δυσκολέψει με την μέση αλλά είναι πιο ασφαλές... πολλές μαμάδες αλλάζουν τα μωρά πάνω στο έπιπλο και συνηθίζουν... το ποια θα είναι η μέρα όμως που το μωρό από ακίνητο θα αρχίσεις τις σβούρες δεν το ξέρει κανείς... οπότε καλύτερα να συνηθίσεις να το αλλάζεις στο κρεβάτι

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλή μου το παιδί να το αλλάζεις από βρεφάκι στο κρεβάτι, όχι πάνω στη συρταριέρα... θα σε δυσκολέψει με την μέση αλλά είναι πιο ασφαλές... πολλές μαμάδες αλλάζουν τα μωρά πάνω στο έπιπλο και συνηθίζουν... το ποια θα είναι η μέρα όμως που το μωρό από ακίνητο θα αρχίσεις τις σβούρες δεν το ξέρει κανείς... οπότε καλύτερα να συνηθίσεις να το αλλάζεις στο κρεβάτι

 

Πάνω στο κρεβάτι μου εννοείς?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάνω στο κρεβάτι μου εννοείς?

 

Τυπικα, η αλλαξιέρα πρέπει να έχει λουριά/ζώνες για να μην μπορεί να κινηθεί το μωρό και να πέσει. Οπότε στο κρεβάτι σου, είσαι άνετη από αυτή την άποψη, και να κουνηθεί, πάλι στο κρεβατι θα είναι. Εχω ακούσει και σε στρωματάκι στο πάτωμα να βολεύονται κάποιοι, έχει κάτι φουσκωτά/μαλακά που μπαίνουν και σε αλλαξιέρα.

Link to comment
Share on other sites

Τυπικα, η αλλαξιέρα πρέπει να έχει λουριά/ζώνες για να μην μπορεί να κινηθεί το μωρό και να πέσει. Οπότε στο κρεβάτι σου, είσαι άνετη από αυτή την άποψη, και να κουνηθεί, πάλι στο κρεβατι θα είναι. Εχω ακούσει και σε στρωματάκι στο πάτωμα να βολεύονται κάποιοι, έχει κάτι φουσκωτά/μαλακά που μπαίνουν και σε αλλαξιέρα.

 

Και πάνω στο κρεβάτι βάζεις πανάκι μιας χρήσης ε?

Link to comment
Share on other sites

Πάνω στο κρεβάτι μου εννοείς?

 

ναι.. ή στην κούνια, εφόσον έχεις ρίξει τα κάγκελα κάτω.. αν πάρεις την κούνια από την αρχή.. γενικά να μην αλλάζεις το μωρό σε έπιπλο που έχει ύψος...

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Και πάνω στο κρεβάτι βάζεις πανάκι μιας χρήσης ε?

 

όχι πανάκια μιας χρήσης βρε... σελτεδάκια θα πάρεις .. είναι ύφασμα από πάνω, πλαστικό από κάτω για να μην λερώνεται το κρεβάτι γιατί κατά το άλλαγμα παίζουν και ατυχήματα....

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Και πάνω στο κρεβάτι βάζεις πανάκι μιας χρήσης ε?

 

Το πιο απλό είναι μουσαμά, πουλάνε σε όλα τα ήδη με βρεφικά, και είναι αδιάβροχο αλλά εχει και ύφασμα από τη μια μεριά. Εχεις 2-3, πάμφθηνοι είναι, και πλένεις όποτε χρειαστεί. Τις πιο πολλές φορές δε θα βρωμίζει καν.

Link to comment
Share on other sites

Βάζουμε και σε κούνιες πορτ μπεμπέ καλαθούνες λίκνα σελτεδάκια?

 

Παντα κάτω από το σεντόνι, αν δεν έχεις όρεξη να πλένεις συνέχεια στρώματα.

Τα ατυχήματα συνήθως δε συμβαίνουν όταν το αλλάζεις, αλλά όταν κοιμάται.

Λίγο πιο μικρή ή πιο μεγάλη η πάνα ή λίγο πιο χαλαρή, μπορεί να το βρεις κατουρημένο (και όχι μόνο) μέχρι τα μαλλιά.

Link to comment
Share on other sites

Παντα κάτω από το σεντόνι, αν δεν έχεις όρεξη να πλένεις συνέχεια στρώματα.

Τα ατυχήματα συνήθως δε συμβαίνουν όταν το αλλάζεις, αλλά όταν κοιμάται.

Λίγο πιο μικρή ή πιο μεγάλη η πάνα ή λίγο πιο χαλαρή, μπορεί να το βρεις κατουρημένο (και όχι μόνο) μέχρι τα μαλλιά.

 

Σωστό, για την κούνια υπάρχουν και κάτι άλλα τα υποστρώματα αλλά πιάνει όλη την κούνια... πήγαινε σε ενα μαγαζί με βρεφικά και θα σου πουν...

γνώμη μου πάρε γιατί αν πάνε τσίσα σε στρώμα, μαζεύει μετά μικρόβια και το στρώμα δεν μπορείς να το πλύνεις εύκολα... εγώ είχα σελτεδάκια μέχρι που τους έκοψα την πάνα... νομίζω όμως ότι αρκετές μαμάδες χρησιμοποιούν υποστρώματα και πιο μετά για τα ατυχήματα.. το στρώμα δύσκολο άμα λερωθεί...

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Σωστό, για την κούνια υπάρχουν και κάτι άλλα τα υποστρώματα αλλά πιάνει όλη την κούνια... πήγαινε σε ενα μαγαζί με βρεφικά και θα σου πουν...

γνώμη μου πάρε γιατί αν πάνε τσίσα σε στρώμα, μαζεύει μετά μικρόβια και το στρώμα δεν μπορείς να το πλύνεις εύκολα... εγώ είχα σελτεδάκια μέχρι που τους έκοψα την πάνα... νομίζω όμως ότι αρκετές μαμάδες χρησιμοποιούν υποστρώματα και πιο μετά για τα ατυχήματα.. το στρώμα δύσκολο άμα λερωθεί...

 

Απλά διάβασα οτι ζεσταίνονται επειδή είναι πλαστικό αυτο το αδιαβροχο υλικό, κι εγώ θα γεννήσω Ιούλιο..

Link to comment
Share on other sites

Σοκολατάκι απ' ότι βλέπω είμαστε κοντά-κοντά. Κι εγώ κοριτσάκι έχω με ΠΗΤ 22/7. Βέβαια την άλλη βδομάδα έχω β' επιπέδου κι εκεί φαντάζομαι θα το σιγουρέψουμε περισσότερο. Που θα γεννήσεις; Εγώ αν όλα πάνε καλά στο Γαία.

 

Ellaki85 άστα με το μητρικό ένστικτο... Κι εγώ το αντίθετο προαίσθημα είχα κι έπεσα έξω! Αλλά ευτυχώς, γιατί μ' αρέσουν τα φορεματάκια τόσο πολύ που τα χαίρομαι σα παιδί κι εγώ...

 

Εγώ παρήγγειλα καρότσι 3 σε 1 και κούνια απλή με ένα λεπτό συρτάρι απο κάτω για να μπορώ να σκουπίζω κιόλας το πάτωμα. Τα πολυμορφικά κρεβάτια-κούνιες, τα φοβήθηκα μην τυχόν και κλαίω τα λεφτά μου σε περίπτωση που δε βγει γερό ως τα 6 χρόνια.

Η επιλογή στρώματος κούνιας είναι κάτι που απασχολεί κι εμένα. Θα 'θελα να ακούσω κι εγώ γνώμες, γιατί υπάρχουν ένα σωρό στρώματα.

Ellaki που κάνατε τα ψώνια σας και σας κάναν δώρο την καρέκλα; Εγώ παρήγγειλα απο τα ΗΡΑ και το πολυκαρότσι και την κούνια (και λογικα και το στρώμα κουνιας και το έξτρα που λέγαμε εδώ για το πορτ μπεμπέ), αλλά ούτε κουβέντα για δώρο. Μου κακοφαίνεται λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...