Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΟΥΝΙΑΣ και ΑΛΛΩΝ


Recommended Posts

RElax εχετε? Σας βόλεψε? Μετά το μήνα το χρησιμοποιούμε ε?

Εχω δει στα μαγαζιά καρεκλάκια φαγητού που γινονται ρελαξ.. ισως βολευε κατι τετοιο.. ?

 

εμείς είχαμε αλλά κανένα δεν έκατσε, το χάρισα σε κάτι φίλους... κάποια άλλα κάθονται αλλά είναι θέμα παιδιού...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 277
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κανείς δε μίλησε για έξωση στο βρέφος.. Σ αυτό που διαφωνώ είναι το ότι η γυναίκα χάνει πολλές φορές κάθε άλλο ρόλο με τη γέννηση του παιδιού και είναι μανα και τελος.. Δε μ αρεσει καθόλου και θα παλέψω με νυχια και με ΄δοντια να μην πέσω στη παγίδα.

 

Ξέρεις εμένα πάλι τι δε μου αρέσει; Αυτή η πίεση. Οτι η γυναίκα πρέπει να εχει μόλις γεννήσει, και να θηλάζει, και να έχει τα πάντα τέλεια, και να πηγαίνει και στο γυμναστήριο, και να μην έχει πάρει βάρος, και να νιώθει σέξι, και να έχει βάλει τις ορμόνες της σε τάξη και και και...

Επειδή πολλά τέτοια έχω πει προ παιδιών, και εγώ για τον εαυτό μου και μόνο λέω ότι έλεγα σαχλαμάρες έξω από το χορό, αν μια γυναίκα δε νιωθει διάθεση να κάνει τίποτα άλλο από το να κοιμάται μόλις κοιμηθεί το μωρό, αν δε θέλει να θηλάσει, αν δε θέλει να αθληθεί, αν δε θέλει να βγει βόλτα ή δεν ξέρω τι άλλο, το μόνο που έχω να πω είναι να κάνει ό,τι πιστεύει ότι τη βοηθάει να χαλαρώσει και να συνέλθει από τη γέννα και να φροντίσει τον εαυτό της και το μωρό της, γιατί δεν υπάρχει κανένα "πρέπει". Και ο σύζυγος που δεν έχει δει το σώμα του να αλλάζει, δεν έχει γεννήσει, δεν μπορεί καν να διανοηθεί τις ορμονικές αλλαγές, δεν έχει ένα μωρό στο στήθος τη μισή μέρα, δεν ξαγρυπνά, ας κάνει και λίγη υπομονή και αν ο γάμος περάσει κρίση, ας δει πρώτα τον εαυτό του, μήπως δεν βοήθησε όσο έπρεπε, μήπως όποτε τσίριζε το παιδί έλεγε "τη μαμά θέλει", μήπως δε σκέφτηκε ότι πρέπει κι αυτός να μαγειρέψει κανένα φαϊ, να πλύνει κανένα πλυντήριο μωρουδιακά...

Link to comment
Share on other sites

RElax εχετε? Σας βόλεψε? Μετά το μήνα το χρησιμοποιούμε ε?

Εχω δει στα μαγαζιά καρεκλάκια φαγητού που γινονται ρελαξ.. ισως βολευε κατι τετοιο.. ?

 

Είναι ωραίο αλλά βαρύ να ξέρεις. Τουλάχιστον αυτό που είχαμε εμείς...

 

Το ρηλάξ νομίζω είναι βολικό πάντως. Για να το έχεις και συνέχεια αγκαλιά δεν γίνεται κιόλας, ούτε και ξάπλα.

Link to comment
Share on other sites

πολλά είναι τα 10 φορμάκια.. σκέψου ότι θα σου φέρουν και δωράκια πολλά στο μαιευτήριο, αν το μωρό γεννηθεί και μεγαλο δεν βολεύουν καθόλου τα 0-3.. πάρε 4-5 φορμάκια και βλέπεις..

μακριμάνικα πάρε γιατι τα βρεφάκια κρυώνουν πολύ δεν έχουν την θερμοκρασία την δική μας...

 

Γεννάω τέλη Ιουλίου..

Οκ θα πάρω 5-6 κοντομανικα φορμακια 0-3,

2 μακρυμάνικα 0-3,

5-6 φορμακια 3-6 και

καμια 10αριά μακριμάνικα 3-6 γιατί ΄θα μου χρειαστούν για περισσότερο καιρό.. Ε?

Αυτά θα τα ψώνίσω σιγά σιγά γιατί δε μπορω να κρατιέμαι άλλο.. :P:p

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ.. Εχω φίλη που έχει κάνει έξωση στον άντρα της και κοιμάται με το παιδί εναμιση χρόνο.. Τώρα αυτός θα φταίει να θέλει να κανει σεξ με άλλη γυναίκα?

 

Ναι. Αυτός και μόνο αυτός.

Αν έχει θέμα με το γάμο του, το συζητά με τη γυναίκα του. Ψάχνει να δει που φταίει αυτός: τα κάνει όλα η γυναίκα του; Ξενυχτησε ποτέ αυτός με το παιδί; Ποιος κάνει τις δουλειές στο σπίτι; Της είπε ποτέ ότι τη βρίσκει όμορφη με τα έξτρα κιλά ή τις ραγάδες κλπ κλπ; Κρατάει με χαρά το παιδί (αυτός, όχι η μάνα του) να πάει η γυναίκα του μια βόλτα να χαλαρώσει, χωρίς να τον παρακαλάει η μαμά ένα μήνα; Αν δε βρει λύση, προτείνει να πάνε σε σύμβουλο γάμου, ζητά από τη μαμά της, τη φίλη της, την αδερφή της να της μιλήσει, συζητάνε με ένα γιατρό αν υπάρχει ορμονικό θέμα.

Και αν όλα τα κάνει σωστά και η γυναίκα του απλά τον βαρέθηκε, συζητάνε για διαζύγιο.

 

Το ότι η γυναίκα του δεν κοιμάται μαζί του, δεν πάει κομμωτήριο, του λέει ότι βρωμάει ή έχει παει 200 κιλά ή δεν ξέρω τι άλλο, είναι λόγος συζήτησης, λόγως επίσκεψης σε ειδικό, μπορεί να έιναι και λόγος διαζυγίου, αλλά ειναι πολύ φτηνές δικαιολογίες για κάποιον που θέλει να απατήσει/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεννάω τέλη Ιουλίου..

Οκ θα πάρω 5-6 κοντομανικα φορμακια 0-3,

2 μακρυμάνικα 0-3,

5-6 φορμακια 3-6 και

καμια 10αριά μακριμάνικα 3-6 γιατί ΄θα μου χρειαστούν για περισσότερο καιρό.. Ε?

Αυτά θα τα ψώνίσω σιγά σιγά γιατί δε μπορω να κρατιέμαι άλλο.. :P:p

 

συμβουλή μου, συγκρατήσου!!! μην τα ψωνίζεις από τώρα όλα καλέ... εγώ σκέψου ότι σχεδόν κάθε εβδομάδα πήγαινα mother_care και Λητώ και ψώνιζα γιατί το πως μεγαλώνει ένα βρέφος από μέρα σε μέρα είναι φοβερό.... εγώ ψώνιζα σε σετάκια κάτι μινερβάκια θυμάμαι και κάποια δεν πρόλαβαν να τα φορέσουν καν :)

πάρε τα πρώτα και περίμενε.. θα σου φέρουν πολλά δώρα και συνήθως όλοι φέρνουν ρούχα... κάνε κράτει!! :)

Link to comment
Share on other sites

Γεννάω τέλη Ιουλίου..

Οκ θα πάρω 5-6 κοντομανικα φορμακια 0-3,

2 μακρυμάνικα 0-3,

5-6 φορμακια 3-6 και

καμια 10αριά μακριμάνικα 3-6 γιατί ΄θα μου χρειαστούν για περισσότερο καιρό.. Ε?

Αυτά θα τα ψώνίσω σιγά σιγά γιατί δε μπορω να κρατιέμαι άλλο.. :P:p

 

Τι να τα κάνει καλέ τα μακρυμάνικα με 40 βαθμούς;

Αν δεν έχεις λεφτά για πεταμα, συγκρατήσου!

Τα δικά μου πήγαν 3 μηνών για να βάλουν 0-3 λόγω προωρότητας, φίλη μου πήγε κατευθείαν στα 3-6 γιατί της βγήκε καλοθρεμμένο.

Θα σου φέρουν και 100 φορμάκια δώρο, όλα μεταξύ 0 και 6

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις εμένα πάλι τι δε μου αρέσει; Αυτή η πίεση. Οτι η γυναίκα πρέπει να εχει μόλις γεννήσει, και να θηλάζει, και να έχει τα πάντα τέλεια, και να πηγαίνει και στο γυμναστήριο, και να μην έχει πάρει βάρος, και να νιώθει σέξι, και να έχει βάλει τις ορμόνες της σε τάξη και και και...

Επειδή πολλά τέτοια έχω πει προ παιδιών, και εγώ για τον εαυτό μου και μόνο λέω ότι έλεγα σαχλαμάρες έξω από το χορό, αν μια γυναίκα δε νιωθει διάθεση να κάνει τίποτα άλλο από το να κοιμάται μόλις κοιμηθεί το μωρό, αν δε θέλει να θηλάσει, αν δε θέλει να αθληθεί, αν δε θέλει να βγει βόλτα ή δεν ξέρω τι άλλο, το μόνο που έχω να πω είναι να κάνει ό,τι πιστεύει ότι τη βοηθάει να χαλαρώσει και να συνέλθει από τη γέννα και να φροντίσει τον εαυτό της και το μωρό της, γιατί δεν υπάρχει κανένα "πρέπει". Και ο σύζυγος που δεν έχει δει το σώμα του να αλλάζει, δεν έχει γεννήσει, δεν μπορεί καν να διανοηθεί τις ορμονικές αλλαγές, δεν έχει ένα μωρό στο στήθος τη μισή μέρα, δεν ξαγρυπνά, ας κάνει και λίγη υπομονή και αν ο γάμος περάσει κρίση, ας δει πρώτα τον εαυτό του, μήπως δεν βοήθησε όσο έπρεπε, μήπως όποτε τσίριζε το παιδί έλεγε "τη μαμά θέλει", μήπως δε σκέφτηκε ότι πρέπει κι αυτός να μαγειρέψει κανένα φαϊ, να πλύνει κανένα πλυντήριο μωρουδιακά...

 

Βρε Αγγεκ μου, μην το παίρνεις έτσι. Προσωπικά όμως δεν έχω δει κανέναν συνειδητοποιημένο πατέρα να μην ασχολείται με το παιδί του ή την σύντροφό του. Ίσα ίσα.

 

Όσο αφορά την πίεση, αυτό είναι θέμα αντιμετώπισης των καταστάσεων γενικά. Το αν θα αισθανθεί μια γυναίκα πιεσμένη εξαρτάται από το πόσο πολύ επηρεάζεται από όλα αυτά. Θέλω να πω ότι το να αισθάνεται μια γυναίκα "υποχρεωμένη" να αντεπεξέλθει σε τέτοιου είδους επιταγές είναι και λίγο θέμα προσωπικότητας. Αν η άλλη δεν διαθέτει, είναι μάλλον αναμενόμενο να νιώθει ότι πιεσμένη από τα θέλω των άλλων. Μια γυναίκα σε ισορροπία με τον εαυτό της και την σχέση της δεν επηρεάζεται από τα δήθεν στάνταρ των άλλων.

Link to comment
Share on other sites

Τι να τα κάνει καλέ τα μακρυμάνικα με 40 βαθμούς;

Αν δεν έχεις λεφτά για πεταμα, συγκρατήσου!

Τα δικά μου πήγαν 3 μηνών για να βάλουν 0-3 λόγω προωρότητας, φίλη μου πήγε κατευθείαν στα 3-6 γιατί της βγήκε καλοθρεμμένο.

Θα σου φέρουν και 100 φορμάκια δώρο, όλα μεταξύ 0 και 6

 

για τα κρύα βράδυα του καλοκαιριού!! το έχουμε ξανασυζητήσει εμείς το θέμα με το ντύσιμο νομίζω ότι έχουμε διαφορετική άποψη :P

 

Τα βρεφάκια και το καλοκαίρι φοράνε καλτσάκια (βαμβακερά όχι μάλλινα) γιατί τα άκρα αν θυμάστε (όσες έχετε παιδιά) είναι πάντα κρύα γιατί το αίμα δεν κυκλοφορεί ακόμη πολύ καλά στα άκρα...

 

Τέλη Ιουλίου γεννάει η κοπέλα, άρα ο Σεπτέμβρης κοντά, πρέπει να είναι προετοιμασμένη για τα πρώτα δεν θα τρέχει τελευταία στιγμή...

 

Να διαβάζουμε πριν σχολιάσουμε παρακαλώ!

Link to comment
Share on other sites

RElax εχετε? Σας βόλεψε? Μετά το μήνα το χρησιμοποιούμε ε?

Εχω δει στα μαγαζιά καρεκλάκια φαγητού που γινονται ρελαξ.. ισως βολευε κατι τετοιο.. ?

 

Το relax σε εμάς πήγε άχρηστο, άντε να έκατσε εκεί για 3 λεπτά συνεχόμενα.

Το καρεκλάκι φαγητού που μας βόλεψε περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο είναι το πάμφθηνο του ΙΚΕΑ. Και όχι μόνο εμάς, όποια μαμά ξέρω που το έχει είναι τρελά ευχαριστημένη. Είναι βολικό, πιάνει λίγο χώρο και πλένεται πανεύκολα.

 

Παρένθεση περί συγκοίμησης

Κάνουμε συγκοίμηση 2 χρόνια. Έχουμε κούνια χωρίς κάγκελο, κολλημένη στο κρεβάτι μας. Κοιμόμαστε όλοι μαζί, στο ίδιο δωμάτιο, δεν έχουμε κάνει έξωση στον μπαμπά. Έχουμε μια άριστη σχέση σε όλα τα επίπεδα, απλά δεν έχουμε το υπνοδωμάτιο για το σεξ. Δεν έχουμε κάποιο συναισθηματικό κενό που καλύπτουμε με την συγκοίμηση, απλά διαβάζοντας και μιλώντας με φίλους ψυχολόγους και παιδοψυχολόγο, νιώθουμε ότι αυτή είναι η ορθότερη επιλογή για την οικογένειά μας. Το παιδικό δωμάτιο είναι έτοιμο, ενθαρρύνουμε το παιδί να έχει τον χώρο του, όταν θα είναι έτοιμο να πάει θα πάει. Προς το παρόν, υπάρχουν βράδια που ακόμα ξυπνάει και μας θέλει δίπλα της.

Συμφωνώ ότι η συγκοιμήση μπορεί να αποτελέσει εύκολα δικαιολογία για να κρατηθούν αποστάσεις μεταξύ του ζευγαριού ή για να καλυφθούν συναισθηματικά κενά γονέων. Επίσης συμφωνώ ότι αν μιλάμε για παιδιά 5 και 7 και 12 χρονών που δεν μπορούν να κοιμηθούν μόνο, υπάρχει παθογένεια για την οποία δεν φταίει η συγκοίμηση αυτή καθέ αυτή, αλλά κάτι άλλο στην οικογένεια.

Αν μου έλεγες για συγκοίμηση πριν αποκτήσω παιδιά, θα σου έλεγα "αν είναι δυνατόν". Τώρα μου φαίνεται αδιανόητο κάτι διαφορετικό τουλάχιστον για τη δική μου οικογένεια.

Γενικά στο θέμα ανατροφής προσπαθησε να είσαι όσο πιο ανοιχτή μπορείς, μην έχεις στεγανά. Ακού φίλες, μαμάδες, γιαγιάδες αλλά διάβασε βιβλία, πάρε γνώμες επιστημονικά τεκμηριωμένες, τώρα που έχεις χρόνο, εμπιστεύσου τον εαυτό σου και ακού τις ανάγκες του παιδιού σου άσχετα με το τι λένε οι γύρω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

RElax εχετε? Σας βόλεψε? Μετά το μήνα το χρησιμοποιούμε ε?

Εχω δει στα μαγαζιά καρεκλάκια φαγητού που γινονται ρελαξ.. ισως βολευε κατι τετοιο.. ?

relax ελάχιστα το χρησιμοποιήσαμε...εξαρτάται ΚΑΙ αυτό από το παιδί.

πολλά είναι τα 10 φορμάκια.. σκέψου ότι θα σου φέρουν και δωράκια πολλά στο μαιευτήριο, αν το μωρό γεννηθεί και μεγαλο δεν βολεύουν καθόλου τα 0-3.. πάρε 4-5 φορμάκια και βλέπεις..

μακριμάνικα πάρε γιατι τα βρεφάκια κρυώνουν πολύ δεν έχουν την θερμοκρασία την δική μας...

4-5 είναι πολύ λίγα νομίζω, ειδικά τους πρώτους μήνες που το μωρό μπορεί να έχει και 8 κενώσεις/ημέρα, είναι και πιο υδαρές, και δεν είναι καθόλου απίθανο σε μια μέρα να αλλάξεις 2 ή και 3 φορμάκια...

Link to comment
Share on other sites

Γεννάω τέλη Ιουλίου..

Οκ θα πάρω 5-6 κοντομανικα φορμακια 0-3,

2 μακρυμάνικα 0-3,

5-6 φορμακια 3-6 και

καμια 10αριά μακριμάνικα 3-6 γιατί ΄θα μου χρειαστούν για περισσότερο καιρό.. Ε?

Αυτά θα τα ψώνίσω σιγά σιγά γιατί δε μπορω να κρατιέμαι άλλο.. :P:p

 

Μακρυμάνικα δε θα έπαιρνα, για απρόσμενο κρύο θα αγόραζα μια-δυο ζακετούλες.

Φορμάκια θα έπαιρνα 10 από κάθε νούμερο, όντως παίζει να αλλάξεις και 3 μέσα στην ημέρα. Το καλό βέβαια είναι ότι καλοκαίρι στεγνώνουν γρήγορα.

Καλτσάκια δε θα αγόραζα για αρχή, οι μαίες στο Έλενα μας έλεγαν ότι τα άκρα είναι πάντα κρύα στα μωρά, το σώμα πρέπει να προσέχουμε. Επίσης ήταν αρνητικές στα σκουφάκια και στα γαντάκια το χειμώνα.

Πολύ ποιοτικά βαμβακερά και σε καλές τιμές στα σετ, έχει και το διαδικτυακό next direct (εμένα μου αρέσουν και τα σχέδιά του).

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο παιδίατρος: Οι κάλτσες και το καπέλο συστήνονται γιατί τα μωρά χάνουν θερμότητα από τα άκρα και το κεφάλι και ο εσωτερικός «θερμοστάτης» τους δεν είναι ακόμη σε θέση να ρυθμίσει τη θερμοκρασία του σώματός τους. Στις πρώτες βόλτες όμως, είτε έχει σαραντίσει είτε νωρίτερα, καλό είναι να του φοράτε καπελάκι και κάλτσες και να το έχετε σκεπασμένο με ελαφρύ σεντόνι.

Link to comment
Share on other sites

για τα κρύα βράδυα του καλοκαιριού!! το έχουμε ξανασυζητήσει εμείς το θέμα με το ντύσιμο νομίζω ότι έχουμε διαφορετική άποψη :P

 

Τα βρεφάκια και το καλοκαίρι φοράνε καλτσάκια (βαμβακερά όχι μάλλινα) γιατί τα άκρα αν θυμάστε (όσες έχετε παιδιά) είναι πάντα κρύα γιατί το αίμα δεν κυκλοφορεί ακόμη πολύ καλά στα άκρα...

 

Τέλη Ιουλίου γεννάει η κοπέλα, άρα ο Σεπτέμβρης κοντά, πρέπει να είναι προετοιμασμένη για τα πρώτα δεν θα τρέχει τελευταία στιγμή...

 

Να διαβάζουμε πριν σχολιάσουμε παρακαλώ!

 

Αχ λες να είναι δροσερός ο Σεπτέμβρης; Εχω βαρεθεί να σκάω κάθε φθινόπωρο. Σου εύχομαι να έχεις προφητικό χάρισμα :)

 

Και τι θες να πεις τώρα, θα γεννήσει μωρό καλοκαιρι και δε θα του φοράει μπικίνι;;;; Για σε παρακαλώ!

Link to comment
Share on other sites

Μακρυμάνικα δε θα έπαιρνα, για απρόσμενο κρύο θα αγόραζα μια-δυο ζακετούλες.

Φορμάκια θα έπαιρνα 10 από κάθε νούμερο, όντως παίζει να αλλάξεις και 3 μέσα στην ημέρα. Το καλό βέβαια είναι ότι καλοκαίρι στεγνώνουν γρήγορα.

Καλτσάκια δε θα αγόραζα για αρχή, οι μαίες στο Έλενα μας έλεγαν ότι τα άκρα είναι πάντα κρύα στα μωρά, το σώμα πρέπει να προσέχουμε. Επίσης ήταν αρνητικές στα σκουφάκια και στα γαντάκια το χειμώνα.

Πολύ ποιοτικά βαμβακερά και σε καλές τιμές στα σετ, έχει και το διαδικτυακό next direct (εμένα μου αρέσουν και τα σχέδιά του).

 

Σε ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε Αγγεκ μου, μην το παίρνεις έτσι. Προσωπικά όμως δεν έχω δει κανέναν συνειδητοποιημένο πατέρα να μην ασχολείται με το παιδί του ή την σύντροφό του. Ίσα ίσα.

 

Όσο αφορά την πίεση, αυτό είναι θέμα αντιμετώπισης των καταστάσεων γενικά. Το αν θα αισθανθεί μια γυναίκα πιεσμένη εξαρτάται από το πόσο πολύ επηρεάζεται από όλα αυτά. Θέλω να πω ότι το να αισθάνεται μια γυναίκα "υποχρεωμένη" να αντεπεξέλθει σε τέτοιου είδους επιταγές είναι και λίγο θέμα προσωπικότητας. Αν η άλλη δεν διαθέτει, είναι μάλλον αναμενόμενο να νιώθει ότι πιεσμένη από τα θέλω των άλλων. Μια γυναίκα σε ισορροπία με τον εαυτό της και την σχέση της δεν επηρεάζεται από τα δήθεν στάνταρ των άλλων.

 

Δίκιο έχεις, απλά θυμαμαι μία φοβερή πίεση σαν καινουρια μαμά. Μη φας αυτό, μην πιεις εκείνο, ακόμη δεν αδυνάτισες, όχι μην κανεις δίατια, δεν τρώει το παιδί, παρατρώει το παιδί, να το παίρνεις πολύ αγκαλιά, όχι μην το σηκώνεις και κακομάθει και δε συμμαζευεται.

Ηταν και πολύ πρόωρο, την επιλόχιο κατάθλιψη δεν τη γλύτωσα, και νομίζω δεν ειναι τόσο σπάνια αυτή η πίεση.

 

Στο δεύτερο που είχα "εκπαιδευτει" και δεν άκουγα κανεναν και γενικώς απλά έκανα όπως με βόλευε κατά περίσταση, ηρέμησα! Και μου βγήκε και με πολύ μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση το παιδί μεγαλώνοντας, και δεν νομίζω τελικα ότι είναι τυχαίο.

 

Τωρα αυτό με τους άντρες μην το λες, έχω δει πολλούς και συγγενείς και φίλους που νομίζουν ότι επειδή μαγείρεψαν το Σαββατο το βράδυ ή έβαλαν ενα ολόκληρο πλυντήριο τη βδομάδα, εντάξει, ξεκουράστηκε η μαμά.

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις, απλά θυμαμαι μία φοβερή πίεση σαν καινουρια μαμά. Μη φας αυτό, μην πιεις εκείνο, ακόμη δεν αδυνάτισες, όχι μην κανεις δίατια, δεν τρώει το παιδί, παρατρώει το παιδί, να το παίρνεις πολύ αγκαλιά, όχι μην το σηκώνεις και κακομάθει και δε συμμαζευεται.

Ηταν και πολύ πρόωρο, την επιλόχιο κατάθλιψη δεν τη γλύτωσα, και νομίζω δεν ειναι τόσο σπάνια αυτή η πίεση.

 

Στο δεύτερο που είχα "εκπαιδευτει" και δεν άκουγα κανεναν και γενικώς απλά έκανα όπως με βόλευε κατά περίσταση, ηρέμησα! Και μου βγήκε και με πολύ μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση το παιδί μεγαλώνοντας, και δεν νομίζω τελικα ότι είναι τυχαίο.

 

Τωρα αυτό με τους άντρες μην το λες, έχω δει πολλούς και συγγενείς και φίλους που νομίζουν ότι επειδή μαγείρεψαν το Σαββατο το βράδυ ή έβαλαν ενα ολόκληρο πλυντήριο τη βδομάδα, εντάξει, ξεκουράστηκε η μαμά.

 

Κι εγώ ότι με βολευει θα κάνω και δεν είμαι ο χαρακτήρας που θα δεχτώ υποδείξεις στο μεγάλωμα του παιδιού..

Σε σχεση με το άλλο θέμα ευτυχώς έχω πολύ βοηθεια απ τον αντρα μου..Στην ουσία το σπίτι το κάνει αυτός και εγώ μαγειρευω μονο.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δε μίλησε για έξωση στο βρέφος.. Σ αυτό που διαφωνώ είναι το ότι η γυναίκα χάνει πολλές φορές κάθε άλλο ρόλο με τη γέννηση του παιδιού και είναι μανα και τελος.. Δε μ αρεσει καθόλου και θα παλέψω με νυχια και με ΄δοντια να μην πέσω στη παγίδα.

 

Πάντως στο εξάμηνο νομίζω συμφωνούμε όλοι. Οπότε μάλλον το chicco next to me αν όντως χωράει μωράκι μέχρι 6 μηνών εξυπηρετεί.. Σε σχέση με τη συχνότητα του σεξ, σαφώς και ΔΕ θεωρώ ότι μια φορά το μήνα ή το δίμηνο για νέους ανθρώπους είναι φυσιολογική συχνότητα και σαφώς θεωρώ ότι απομακρύνεται το ζευγάρι αν η συχνότητα είναι αυτη, με πολλες συνέπειες, καθώς είναι ανάγκη για καθε νέο άνθρωπο.. Τέλος πιστεύω ότι τρώγοντας έρχεται η όρεξη ακόμα και σ αυτό το θέμα! :wink: .. Τουλάχιστον σε μένα πιάνει.

 

Καμία γυναίκα δεν ξεκινάει με την προοπτική να γίνει μάνα και τέλος, απλά θα διαπιστώσεις και μόνη σου ότι ένα μωρό αλλάζει την καθημερινότητά σου, ειδικά αν δεν έχεις βοήθεια. Εγώ μέχρι 9 μηνών τον έπαιρνα μαζί μου στο γραφείο, που σημαίνει ότι δεν είχα καθόλου χρόνο για τον εαυτό μου. Τώρα αρχίζω και βρίσκω πάλι τις ισορροπίες μου, αλλά και πάλι προτεραιότητα έχει το παιδί έναντι κομμωτηρίου κλπ.

Σαφέστατα και το 1 φορά το μήνα δεν είναι φυσιολογική συχνότητα, αλλά δεν ζούμε μια ιδανική καθημερινότητα, μην το ξεχνάς αυτό. Όταν κάνεις το κορίτσι-λάστιχο όλη μέρα και ο άντρας σου σχολάει μεσάνυχτα οπότε και έχεις ήδη παραδώσει πνεύμα, η διάθεση για σεξ πάει περίπατο...

9maTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και μιας και διάβασα όλα τα υπόλοιπα, να παραθέσω κι εγώ τη δική μου εμπειρία...

 

Περνώντας το πρώτο σοκ του να έχεις ένα γατί που σκούζει όλη μέρα στο στήθος σου, διαπιστώνεις ότι η εικόνα σου στον καθρέφτη δεν έχει καμία σχέση μ'αυτό που θυμάσαι. Κι αυτό, υπό τη βασική προϋπόθεση ότι προλαβαίνεις να κοιταχτείς στον καθρέφτη!!!

Όσο μεγαλώνει το παιδί διαπιστώνεις τις αλλαγές και στην εμφάνιση και στην ψυχολογία σου. Προσωπικά δεν αναγνώριζα τον εαυτό μου, μου πήρε πολύ καιρό να συνειδητοποιήσω ότι δεν πρόκειται να ξαναμπώ σε small, παρόλο που έχασα τα κιλά της εγκυμοσύνης κι επίσης κοιτάω τις 3 παπουτσοθήκες με γόβες και κλαίω, γιατί έχει ξεσυνηθίσει το πόδι μου και ζορίζομαι να τις φορέσω. Νύχι μόνιμα κοντό για να μη γρατσουνίσω καταλάθος το παιδί και άβαφο, ελλείψει χρόνου. Όσο για το πρόσωπο, από την κούραση ο μαύρος κύκλος έχει φτάσει σαγόνι, αλλά δεν φταίει μόνο το παιδί γι'αυτό, το 24ωρο μου είναι γεμάτο ;).

 

Ψυχολογικά, ενδεχομένως και να μην αναγνωρίζεις τον εαυτό σου και πάλι. Οι ορμόνες που ενεργοποιούνται με τη γέννα σε κάνουν πιο ευαίσθητη και ευάλωτη και με μια τάση υπερπροστασίας προς το παιδί σου. Σε κάποια άλλη συζήτηση είχε γράψει μια κοπέλα αυτό που πάθαινα κι εγώ: μόλις έκλαιγε το μωρό με τσιμπούσε το στήθος μου. Μπορεί να βρεθείς και σε φάση που να βλέπεις τον άντρα σου ως εμπόδιο προς το παιδί σου, μην αποκλείεις τίποτα, είναι πολύ νωρίς ακόμα!

9maTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μιλώντας κι επειδή για μας σα ζευγάρι το σεξ είναι πολύ σημαντικό στη σχέση μας, μια τυχόν συγκοιμιση θα μας δημιούργησε θέμα. Όλα αυτά περί κούρασης που λένε τα κορίτσια ισχύουν 100%. Κι εμείς πολλά βράδια επειδή έχουμε παραδώσει πνεύμα πέφτουμε ξεροί για ύπνο. Τότε όμως είναι που με κάποιο τρόπο τα κορμιά συνδέονται και δεν έχει συμβεί λίγες φορές μέσα στη νύχτα κι ενώ είμαστε μισοκοιμισμένοι να συμβεί το μοιραίο. Ειδικά μέχρι να χρονίσει το παιδί που η κούραση είναι στο ζενίθ της, μπορώ να πω πως αυτό ήταν ο κανόνας. Οπότε κορίτσι μου, όπως σας βγει κι όπως νιώσετε πιο άνετα. Με το καλό να έρθει το μωράκι σας.

Link to comment
Share on other sites

Γεννάω τέλη Ιουλίου..

Οκ θα πάρω 5-6 κοντομανικα φορμακια 0-3,

2 μακρυμάνικα 0-3,

5-6 φορμακια 3-6 και

καμια 10αριά μακριμάνικα 3-6 γιατί ΄θα μου χρειαστούν για περισσότερο καιρό.. Ε?

Αυτά θα τα ψώνίσω σιγά σιγά γιατί δε μπορω να κρατιέμαι άλλο.. :P:p

 

Τα μακρυμανικα δεν ειναι πολυ βολικα να τα φορεσεις στο μωρο, εγω δεν του εβαλα καθολου γοατι γκρινιαζε.

Απο φορμακια εγω πηρα πολλα ευτυχως γιατι μεχρι κ σημερα ( Δεκεμβριο γεννησα)δε μου εφερε κανεις φορμακια.

Επισης αν κανεις αγορι να παρεις πολλα σελτεδακια (τα αγορακια κατουρανε πολυ)

Επισης σε ρμενα ηταν χρησιμη η μπανιερα - αλλαξιερα (αν χωραει στο μπανιο σου).

Link to comment
Share on other sites

Και μιας και διάβασα όλα τα υπόλοιπα, να παραθέσω κι εγώ τη δική μου εμπειρία...

 

Περνώντας το πρώτο σοκ του να έχεις ένα γατί που σκούζει όλη μέρα στο στήθος σου, διαπιστώνεις ότι η εικόνα σου στον καθρέφτη δεν έχει καμία σχέση μ'αυτό που θυμάσαι. Κι αυτό, υπό τη βασική προϋπόθεση ότι προλαβαίνεις να κοιταχτείς στον καθρέφτη!!!

Όσο μεγαλώνει το παιδί διαπιστώνεις τις αλλαγές και στην εμφάνιση και στην ψυχολογία σου. Προσωπικά δεν αναγνώριζα τον εαυτό μου, μου πήρε πολύ καιρό να συνειδητοποιήσω ότι δεν πρόκειται να ξαναμπώ σε small, παρόλο που έχασα τα κιλά της εγκυμοσύνης κι επίσης κοιτάω τις 3 παπουτσοθήκες με γόβες και κλαίω, γιατί έχει ξεσυνηθίσει το πόδι μου και ζορίζομαι να τις φορέσω. Νύχι μόνιμα κοντό για να μη γρατσουνίσω καταλάθος το παιδί και άβαφο, ελλείψει χρόνου. Όσο για το πρόσωπο, από την κούραση ο μαύρος κύκλος έχει φτάσει σαγόνι, αλλά δεν φταίει μόνο το παιδί γι'αυτό, το 24ωρο μου είναι γεμάτο ;).

 

Ψυχολογικά, ενδεχομένως και να μην αναγνωρίζεις τον εαυτό σου και πάλι. Οι ορμόνες που ενεργοποιούνται με τη γέννα σε κάνουν πιο ευαίσθητη και ευάλωτη και με μια τάση υπερπροστασίας προς το παιδί σου. Σε κάποια άλλη συζήτηση είχε γράψει μια κοπέλα αυτό που πάθαινα κι εγώ: μόλις έκλαιγε το μωρό με τσιμπούσε το στήθος μου. Μπορεί να βρεθείς και σε φάση που να βλέπεις τον άντρα σου ωεμπόδιο προς το παιδί σου, μην αποκλείεις τίποτα, είναι πολύ νωρίς ακόμα!

Με κάλυψες!!

Βεβαια παιζει ρόλο οη μεθοδος διατροφης του μωρου (φορμουλα ή θηλασμος) και η βοήθεια απο γονεις.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ.. Εχω φίλη που έχει κάνει έξωση στον άντρα της και κοιμάται με το παιδί εναμιση χρόνο.. Τώρα αυτός θα φταίει να θέλει να κανει σεξ με άλλη γυναίκα?

 

Εννοείται αυτός θα φταίει.

Ντροπή

Link to comment
Share on other sites

Για όσες δεν έχετε γίνει ακόμα μάνες, καλό είναι να κρατάτε λίγο μικρότερο καλάθι.

Στην γονεϊκότητα ισχύει περίτρανα το "έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέμε" και προσέξτε μήπως αυτά που κράζετε για τις "αρρωστημένες μάνες" που κοιμούνται με τα παιδιά τους, και τα "σκονόγαλα" και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο διαβάσατε στο internet τα βρείτε μπροστά σας.

 

Αναφορικά με την συγκοίμιση:

Η συγκοίμιση έχει πολλαπλά οφέλη για τους γονείς και για το παιδί.

Διαβάστε τη θεωρία της ενσυναίσθησης, (attachment parenting) για την πλήρη ανάλυση.

 

Επίσης συγκόμιση δεν σημαίνει μόνο παιδί - μαμά, αλλά μια χαρά γίνεται και παιδί - μπαμπάς, παιδί - μαμά - μπαμπάς, παιδιά - μαμά - μπαμπάς κοκ.

 

Επίσης συγκοίμιση δεν σημαίνει ίδιο κρεββάτι, αρκεί να είναι στο ίδιο δωμάτιο.

 

Σαφώς και δεν είναι για όλους. Η συγκοίμηση όμως βοηθάει στην δημιουργία & συντήριση ενός ασφαλούς δεσμού γονέα - παιδιού, και βοηθάει να αναπληρωθεί και πολίτιμος χρόνος ειδικά όταν οι γονείς εργάζονται και λείπουν αναγκαστικά από το σπίτι.

 

Αναφορικά με το θηλασμό δε, ναι η συγκοίμιση μπορεί να σε σώσει από την τρέλα, ειδικά όταν σε κάποια ηλικιά το παιδί αποφασίζει ότι θα ξυπνάει κάθε μία ώρα. Και, by the way, αυτό δεν συμβαίνει απαραίτητα όταν το παιδί είναι νεογέννητο. Είναι και τα δόντια, είναι και τα άλματα ανάπτυξης, είναι και το άγχος αποχωρισμού, είναι και οι ιώσεις .... γι'αυτό σας λέω... μικρό καλάθι!

Link to comment
Share on other sites

Για όσες δεν έχετε γίνει ακόμα μάνες, καλό είναι να κρατάτε λίγο μικρότερο καλάθι.

Στην γονεϊκότητα ισχύει περίτρανα το "έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέμε" και προσέξτε μήπως αυτά που κράζετε για τις "αρρωστημένες μάνες" που κοιμούνται με τα παιδιά τους, και τα "σκονόγαλα" και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο διαβάσατε στο internet τα βρείτε μπροστά σας.

 

Αναφορικά με την συγκοίμιση:

Η συγκοίμιση έχει πολλαπλά οφέλη για τους γονείς και για το παιδί.

Διαβάστε τη θεωρία της ενσυναίσθησης, (attachment parenting) για την πλήρη ανάλυση.

 

Επίσης συγκόμιση δεν σημαίνει μόνο παιδί - μαμά, αλλά μια χαρά γίνεται και παιδί - μπαμπάς, παιδί - μαμά - μπαμπάς, παιδιά - μαμά - μπαμπάς κοκ.

 

Επίσης συγκοίμιση δεν σημαίνει ίδιο κρεββάτι, αρκεί να είναι στο ίδιο δωμάτιο.

 

Σαφώς και δεν είναι για όλους. Η συγκοίμηση όμως βοηθάει στην δημιουργία & συντήριση ενός ασφαλούς δεσμού γονέα - παιδιού, και βοηθάει να αναπληρωθεί και πολίτιμος χρόνος ειδικά όταν οι γονείς εργάζονται και λείπουν αναγκαστικά από το σπίτι.

 

Αναφορικά με το θηλασμό δε, ναι η συγκοίμιση μπορεί να σε σώσει από την τρέλα, ειδικά όταν σε κάποια ηλικιά το παιδί αποφασίζει ότι θα ξυπνάει κάθε μία ώρα. Και, by the way, αυτό δεν συμβαίνει απαραίτητα όταν το παιδί είναι νεογέννητο. Είναι και τα δόντια, είναι και τα άλματα ανάπτυξης, είναι και το άγχος αποχωρισμού, είναι και οι ιώσεις .... γι'αυτό σας λέω... μικρό καλάθι!

 

 

:-D:lol:

 

Παντως πολλές απο εμάς περάσαμε από εκεί ... Αλλο που πριν τα παιδιά ορκιζόμασταν οτι είχαμε πλάνο :oops:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...