Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΟΥΝΙΑΣ και ΑΛΛΩΝ


Recommended Posts

Συμφωνώ. Δεν βρίσκω το λόγο να κοιμάται η μαμά μαζί με το παιδί και ο μπαμπάς χώρια (ή με το μεγαλύτερο παιδί... το έχω δει να συμβαίνει και αυτό). Αν ξυπνήσει η μαμά να θηλάσει, είτε το παιδί είναι ακριβώς δίπλα, είτε είναι στο διπλανό δωμάτιο, ποια η διαφορά;

Έχει μεγάλη διαφορά γιατί περιορίζεις τα δρομολόγια ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 277
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έχει μεγάλη διαφορά γιατί περιορίζεις τα δρομολόγια ...

 

Ποια δρομολόγια; Το να σηκωθεί από το κρεββάτι και να κάνει 5 βήματα; δεν μιλάω για το νεογέννητο. Μιλάω για 6 μηνών πχ και πάνω που όσο να΄ναι θα κοιμάται αρκετές ωρες συνεχόμενες.

Εγώ πάλι το βλέπω σαν αφορμή για να πάει ο σύζυγος σε δεύτερη μοίρα. Αλλά μάλλον ξεφεύγουμε από το θέμα μας.

Link to comment
Share on other sites

Έχει μεγάλη διαφορά γιατί περιορίζεις τα δρομολόγια ...

 

Άρα για τη δική τους ευκολία και όχι γιατί προσφέρουν κάτι διαφορετικό από τις μητέρες που θηλάζουν χωρίς να κοιμούνται μαζί τους!

Link to comment
Share on other sites

Ποια δρομολόγια; Το να σηκωθεί από το κρεββάτι και να κάνει 5 βήματα; δεν μιλάω για το νεογέννητο. Μιλάω για 6 μηνών πχ και πάνω που όσο να΄ναι θα κοιμάται αρκετές ωρες συνεχόμενες.

Εγώ πάλι το βλέπω σαν αφορμή για να πάει ο σύζυγος σε δεύτερη μοίρα. Αλλά μάλλον ξεφεύγουμε από το θέμα μας.

 

Πόσο συμφωνώ μαζί σου!!!!!!

:) :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς! Και επειδή την Κυριακή που βρέθηκα σε ομιλία παιδοψυχολόγου στην έκθεση στη Θεσσαλονίκη τόνισε ότι αν οι γονείς ανταποκρίνονται με το παραμικρό στο παιδί δεν υπάρχει κανένας λόγος να κοιμούνται όλοι μαζί!

Εγώ έχω πάρει ήδη και πολυθρόνα θηλασμού για τη στιγμή που θα πάει στο δωμάτιο του για να μπορούμε να θηλάζουμε άνετα!

Οπότε ξαναλέω ότι όλα είναι θέμα επιλογών και όλα γίνονται!

Αν θέλεις να θηλάσεις θηλάζεις!

Δεν χρειάζεται να κοιμάσαι μαζί με το παιδί σου!

 

Ψυχραιμία!

ΔΕΝ σου είπαμε να κοιμάσαι με το παιδί.

Σου είπαμε την εμπειρία μας ως μαμάδες που θηλάσαμε.

Η αλήθεια είναι ότι μία γυναίκα πριν να αποκτήσει παιδί δεν μπορεί να ξέρει τι θα τη βολέψει. Είναι από τα πράγματα για τα οποία δεν υπάρχει θεωρητική προετοιμασία, ένα πράγμα σαν το σεξ: όσο και να διαβάσεις και ο,τι και να σου πουν, ούτε μπορείς να φανταστείς πώς θα νιώθεις, ούτε τι θα σου αρέσει.

Οπότε αυτο που εγώ σου λέω είναι να κρατήσεις το μυαλό σου ανοιχτό. Μπορεί να σε βολεύει να θηλάζεις αγκαλιά με το μωρό για 2 χρόνια (όπως βόλεψε εμένα, αλλά πριν κάνω παιδία θα σου έλεγα ότι έχεις τρελαθεί εντελώς αν μου το έλεγες), να σε βολεύει να έχεις το μωρό από την πρώτη μέρα σε άλλο δωμάτιο και να πηγαινοέρχεσαι, να καταλήξεις τελικά σε έτοιμο γάλα, να έχειτε επανέλθει στην προ παιδιού ρουτίνα ως ζευγάρι στους 2 μηνες, η να μην επανέλθετε ουτε σε 5 χρόνια.

Δεν υπάρχει σωστό και φυσιολογικό για όλες τις οικογένεις και ολα τα μωρά.

ΣΥΝΗΘΩΣ οι μαμάδες που θηλάζουν στην αρχή δεν έχουν σεξουαλική επιθυμία, και ΣΥΝΗΘΩΣ τις βολεύει να κοιμούνται κοντά στο μωρό.

Δεν υπάρχει ΠΡΕΠΕΙ.

Απλά κράτησε ανοιχτες τις επιλογές σου, ώστε να μπορείς να προσαρμοστείς αν κάτι εσένα δε σε βολέψει στην πορεία με το συγκεκριμένο μωρό, τη συγκεκριμένη στιγμή.

Σε αυτά τα πλαίσια, και όσο μπορέις άσε μεγάλες αγορές για μετά το μωρό. Μπορεί μία μαμά να λάτρεψε το μεγάλο καρότσι ή το μάρσιπο ή την κουνιστή πολυθρόνα ή δεν ξέρω τι άλλο, και να δεις ότι εσένα δε σου χρησιμεύουν, αλλά π.χ θα σου έλυνε τα χέρια μία κούνια (swing όχι κρεβατάκι). Ποιος ξέρει ; :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άρα για τη δική τους ευκολία και όχι γιατί προσφέρουν κάτι διαφορετικό από τις μητέρες που θηλάζουν χωρίς να κοιμούνται μαζί τους!

 

Εγώ κοπέλα μου τα είχα από τριών μηνών στα δωμάτιά τους, θήλαζα κανονικότατα 21-22 μήνες (το έκοψε μόνος του ο δεύτερος), είχαμε κατά περιόδους πολλά ξυπνήματα τη νύχτα, δούλευα κιόλας, αλλά από 2 μηνών περίπου επανήλθαμε με το σύζυγο στο σπορ (εντός κι εκτός κρεβατοκάμαρας). Αν υπάρχει θέληση όλα γίνονται. Κι όλα εξαρτώνται από τις ανάγκες της μητέρας και του πατέρα. Άλλοι δεν έχουν τόση ανάγκη για σεξ, άλλοι έχουν περισσότερη. Το γράφω απλά για να πω, ότι το μωρό σε άλλο δωμάτιο και θηλασμός δεν είναι απαγορευτικά, ούτε σαμποτάρουν το θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Ποια δρομολόγια; Το να σηκωθεί από το κρεββάτι και να κάνει 5 βήματα; δεν μιλάω για το νεογέννητο. Μιλάω για 6 μηνών πχ και πάνω που όσο να΄ναι θα κοιμάται αρκετές ωρες συνεχόμενες.

Εγώ πάλι το βλέπω σαν αφορμή για να πάει ο σύζυγος σε δεύτερη μοίρα. Αλλά μάλλον ξεφεύγουμε από το θέμα μας.

 

Αν δεν έχεις θηλάσει ποτέ ξαπλωμενη, δεν είναι τα 5 βήματα. είναι ότι στη μία περίπτωση δεν θα ξυπνήσεις ουσιαστικα καθόλου, στην άλλη θα ξυπνήσεις και θα μείνεις και ξύπνια όσο τρώει.

Γιατί ο σύζυγος να μπει σε δεύτερη μοίρα; Τι σχέση έχει το πού θηλάζει η μαμά;

Link to comment
Share on other sites

Άρα για τη δική τους ευκολία και όχι γιατί προσφέρουν κάτι διαφορετικό από τις μητέρες που θηλάζουν χωρίς να κοιμούνται μαζί τους!

 

Υπάρχει κάποιος ειρωνικός τόνος; Γιατί ναι, μία μαμά μωρού, πρεπει να κάνει πράγματα για την ευκολία της, είναι πρφανές αυτό. Ειτε αυτό είναι να κοιμάται με το μωρό, είτε να κοιμάται χώρια, είτε να δώσει έτοιμο γάλα. Δεν κερδίζει η πιο ηρωική μαμά που δείχνε αυταπάρνηση!

Link to comment
Share on other sites

Ποια δρομολόγια; Το να σηκωθεί από το κρεββάτι και να κάνει 5 βήματα; δεν μιλάω για το νεογέννητο. Μιλάω για 6 μηνών πχ και πάνω που όσο να΄ναι θα κοιμάται αρκετές ωρες συνεχόμενες.

Εγώ πάλι το βλέπω σαν αφορμή για να πάει ο σύζυγος σε δεύτερη μοίρα. Αλλά μάλλον ξεφεύγουμε από το θέμα μας.

Αναφέρομαι περισσότερο στη φάση που το μωρό είναι νεογέννητο και ξυπνάει από 3 έως 43 φορές. Αν είναι αρκετά μεγάλο το μωρό (πχ 6 μηνών) και ξυπνάει 1 μόνο φορά το βράδυ, άνετα το πας στο δωμάτιο, εφόσον αυτό επιθυμείς.

Άρα για τη δική τους ευκολία και όχι γιατί προσφέρουν κάτι διαφορετικό από τις μητέρες που θηλάζουν χωρίς να κοιμούνται μαζί τους!

Προφανώς διευκολύνει και τη μαμά...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κοπέλα μου τα είχα από τριών μηνών στα δωμάτιά τους, θήλαζα κανονικότατα 21-22 μήνες (το έκοψε μόνος του ο δεύτερος), είχαμε κατά περιόδους πολλά ξυπνήματα τη νύχτα, δούλευα κιόλας, αλλά από 2 μηνών περίπου επανήλθαμε με το σύζυγο στο σπορ (εντός κι εκτός κρεβατοκάμαρας). Αν υπάρχει θέληση όλα γίνονται. Κι όλα εξαρτώνται από τις ανάγκες της μητέρας και του πατέρα. Άλλοι δεν έχουν τόση ανάγκη για σεξ, άλλοι έχουν περισσότερη. Το γράφω απλά για να πω, ότι το μωρό σε άλλο δωμάτιο και θηλασμός δεν είναι απαγορευτικά, ούτε σαμποτάρουν το θηλασμό.

 

Συμφωνώ απόλυτα!

Ξέρω και κοπέλα που το είχε δίπλα της και κοιμόντουσαν μαζί και έδινε σκονόγαλο!

Είχε το θερμός με το νερό δίπλα της και τη σκόνη στο μπιμπερό και ούτε καν σηκωνόταν από το κρεβάτι της! Ενώ οι φίλες μου που θηλάζουν τα έχουν τα παιδάκια τους στις κούνιες τους στα δωμάτιά τους και σηκώνονται και πηγαίνουν και θηλάζουν!

Οπότε τίποτα δεν είναι απόλυτο! Όλα είναι θέμα θέλησης στο θηλασμό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αναφέρομαι περισσότερο στη φάση που το μωρό είναι νεογέννητο και ξυπνάει από 3 έως 43 φορές. Αν είναι αρκετά μεγάλο το μωρό (πχ 6 μηνών) και ξυπνάει 1 μόνο φορά το βράδυ, άνετα το πας στο δωμάτιο, εφόσον αυτό επιθυμείς.

 

Προφανώς διευκολύνει και τη μαμά...:confused:

 

Και τον μπαμπά, έχω να πω... Προσωπικά, ευτυχώς, καταφέραμε και κρατήσαμε τις ισορροπίες στη σχέση μας και τις συνήθειες μας... και νομίζω ότι σε αυτό συνέβαλε το γεγονός, ότι τα παιδιά πήγαν γρήγορα σε δωμάτιο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα!

Ξέρω και κοπέλα που το είχε δίπλα της και κοιμόντουσαν μαζί και έδινε σκονόγαλο!

Είχε το θερμός με το νερό δίπλα της και τη σκόνη στο μπιμπερό και ούτε καν σηκωνόταν από το κρεβάτι της! Ενώ οι φίλες μου που θηλάζουν τα έχουν τα παιδάκια τους στις κούνιες τους στα δωμάτιά τους και σηκώνονται και πηγαίνουν και θηλάζουν!

Οπότε τίποτα δεν είναι απόλυτο! Όλα είναι θέμα θέλησης στο θηλασμό!

Εντάξει, τίποτα δεν είναι απόλυτο γενικώς...

 

Θα δει και η κοπέλα πώς θα πάει....

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος ειρωνικός τόνος; Γιατί ναι, μία μαμά μωρού, πρεπει να κάνει πράγματα για την ευκολία της, είναι πρφανές αυτό. Ειτε αυτό είναι να κοιμάται με το μωρό, είτε να κοιμάται χώρια, είτε να δώσει έτοιμο γάλα. Δεν κερδίζει η πιο ηρωική μαμά που δείχνε αυταπάρνηση!

 

Καμία ειρωνία και απλά συμπέρασμα!

Δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω στο παιδί είτε κοιμάται στο δωμάτιο του είτε μαζί της εφόσον θηλάζει!

Είναι καθαρά για τη μαμά το θέμα και για να μη χάνει τον ύπνο της!

Και όχι γιατί προσφέρει κάτι στο παιδί!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις θηλάσει ποτέ ξαπλωμενη, δεν είναι τα 5 βήματα. είναι ότι στη μία περίπτωση δεν θα ξυπνήσεις ουσιαστικα καθόλου, στην άλλη θα ξυπνήσεις και θα μείνεις και ξύπνια όσο τρώει.

Γιατί ο σύζυγος να μπει σε δεύτερη μοίρα; Τι σχέση έχει το πού θηλάζει η μαμά;

 

Ξαπλωμένη, όχι δεν έχω θηλάσει. Για 4 μήνες είχα τα μωρά σε καλαθούνα δίπλα μου. Πάλι έπρεπε να σηκωθώ να τα βγάλω από την καλαθούνα και να τα πάρω αγκαλιά. Υπό αυτή την έννοια δεν έχει και μεγάλη διαφορά αν σηκωθώ και περπατήσω και 5 βήματα.

Για να θηλάσω ξαπλωμένη, πρέπει και το μωρό να είναι ξαπλωμένο δίπλα μου με ό,τι συνεπάγεται αυτό. Και εννοείται ο σύζυγος θα πρέπει να κοιμάται αλλού. Ή θα είναι όλοι μαζί με το μωρό στο κρεββάτι;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Ξαπλωμένη, όχι δεν έχω θηλάσει. Για 4 μήνες είχα τα μωρά σε καλαθούνα δίπλα μου. Πάλι έπρεπε να σηκωθώ να τα βγάλω από την καλαθούνα και να τα πάρω αγκαλιά. Υπό αυτή την έννοια δεν έχει και μεγάλη διαφορά αν σηκωθώ και περπατήσω και 5 βήματα.

Για να θηλάσω ξαπλωμένη, πρέπει και το μωρό να είναι ξαπλωμένο δίπλα μου με ό,τι συνεπάγεται αυτό. Και εννοείται ο σύζυγος θα πρέπει να κοιμάται αλλού. Ή θα είναι όλοι μαζί με το μωρό στο κρεββάτι;:confused:

Εντάξει υπάρχουν και μέσες λύσεις, είτε χρησιμοποιείς λίκνο co-sleeper, είτε βγάζεις τα κάγκελα από την κούνια, τους πρώτους μήνες μπορείς να έχεις και κάτι τέτοιο: http://babydelight.com/wp-content/uploads/2015/07/baby-delight-snuggle-nest-comfort-infant-sleeper-taupe-leaves-couple1.jpg

Δεν είναι υποχρεωτικό να φύγει ο μπαμπάς από το δωμάτιο, εκτός αν ροχαλίζει :lol:

Όπως βολεύεται ο καθένας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πω πω τι υπέρδιπλο κρεββάτι είναι αυτό στη φωτογραφία; έτσι είναι και τα δικά σας κρεββάτια;;:lol::lol::lol: Και όταν το μωρό μεγαλώσει λίγο; (γιατί αυτό της φωτογραφίας είναι νεογέννητο).

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι έξι μηνών θα ήθελα κι εγώ.. Αλλά η κούνια δε χωράει στο δωμάτιο μας και δεν προκειται να μετακομισουμε.. Στο λίκνο'η σε Port bebe λένε χωράνε μέχρι 3ων-4ων μηνών, οπότε αναγκαστικά τότε θα πάει στο διπλανό δωμάτιο έτσι οπως το σκεφτομαι .. εκτός κι αν υπάρχει κάποιο λίκνο πιο μεγάλο απ το next to me.. Σ αυτό βαρια μέχρι 4 μήνες έχω διαβάσει κι ας λεει 6 ο κατασκευαστης

Τώρα διάβασα το ποστ, εμείς χρησιμοποιήσαμε το next to me 6 γεμάτους μήνες.

Η χρονική διάρκεια χρήσης του συγκεκριμένου, εξαρτάται όχι τόσο από το μέγεθος του μωρού, αλλά από την ικανότητα του να ανασηκώνεται. Άπαξ και δεις το μωρό να στέκεται στα γόνατα και να προσπαθεί να σηκωθεί, τότε είναι καιρός να το αποσύρεις, διότι τα τοιχώματα είναι χαμηλά και υπάρχει σοβαρός κίνδυνος να πέσει το μωρό. Δε φαντάζομαι όμως πολλά μωράκια 4 μηνών να μπορούν να το κάνουν αυτό...

Link to comment
Share on other sites

πω πω τι υπέρδιπλο κρεββάτι είναι αυτό στη φωτογραφία; έτσι είναι και τα δικά σας κρεββάτια;;:lol::lol::lol: Και όταν το μωρό μεγαλώσει λίγο; (γιατί αυτό της φωτογραφίας είναι νεογέννητο).

Το είπα, το συγκεκριμένο είναι για τους πρώτους μήνες :P...

Αν το κρεβάτι είναι ευρύχωρο ή οι γονείς είναι μικρόσωμοι, μπορεί και να βολέψει!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κοπέλα μου τα είχα από τριών μηνών στα δωμάτιά τους, θήλαζα κανονικότατα 21-22 μήνες (το έκοψε μόνος του ο δεύτερος), είχαμε κατά περιόδους πολλά ξυπνήματα τη νύχτα, δούλευα κιόλας, αλλά από 2 μηνών περίπου επανήλθαμε με το σύζυγο στο σπορ (εντός κι εκτός κρεβατοκάμαρας). Αν υπάρχει θέληση όλα γίνονται. Κι όλα εξαρτώνται από τις ανάγκες της μητέρας και του πατέρα. Άλλοι δεν έχουν τόση ανάγκη για σεξ, άλλοι έχουν περισσότερη. Το γράφω απλά για να πω, ότι το μωρό σε άλλο δωμάτιο και θηλασμός δεν είναι απαγορευτικά, ούτε σαμποτάρουν το θηλασμό.

 

Μια από τα ίδια κι εμείς. Αν και η δικιά μου πήγε στο δίμηνο πίσω. Και θήλασε μέχρι 8.5 μηνών. Πάντως ρε κορίτσια, αυτό με την συνκοίμηση πια... οκ εγώ διαφωνώ. Για πολλούς λόγους. Άσχετα με την προσωπική μου άποψη όμως, ξέρετε όμως πόσες (και πόσους... ) έχω ακούσει να ομολογούν ότι τους βολεύει να είναι τα παιδιά μαζί με την μαμά (συνήθως) και οι μπαμπάδες να φεύγουν από το δωμάτιο και κρύβονται πίσω από την δήθεν συνκοίμηση για να δικαιολογήσουν την συμπεριφορά τους? Και όχι για τον θηλασμό... Δυστυχώς, δεν είναι όλες οι σχέσεις υγιείς... οπότε μην κρίνετε εξ'ιδίων τα αλλότρια...

 

Στην θεματοθέτρια θα πω τα εξής:

 

1)Εμείς βγάλαμε το ένα κομοδίνο και είχαμε την κούνια της μικρής στο δωμάτιο. Ήταν 1.20x0.75 όμως.

2) Την κούνια την αλλάξαμε λίγο πριν κλείσει τα 2 και μπήκε κατευθείαν σε κανονικό κρεβάτι χωρίς κανένα πρόβλημα. Υπάρχουν και πρόσθετα κάγκελα για να μην πέφτει από το κρεββάτι το παιδί οπότε μην αγχώνεσαι.

3) Στο μπάνιο είχα το στρωματάκι της αλλαξιέρας, πάνω στον πάγκο. Αν έχεις χώρο βολεύει γιατί πλένεις το παιδί πιο εύκολα είτε αλλάζεις πάνα είτε το κάνεις μπανάκι. Και δεν έχεις και τον κίνδυνο των διαρροών στο πήγαινε-έλα... :wink:

4) Καμιά δεκαριά θα έλεγα κι εγώ. Κοντομάνικα. Μπορεί και κανένα μακρυμάνικο σε περίπτωση που είστε σε χώρο με ψύξη πχ. Πολύ βολικά είναι και τα φορμάκια που ανοίγουν από κάτω σαν αυτά που έχουν τα μαιευτήρια γιατί δεν χρειάζεται να ενοχλείς πολύ το μωράκι για να το αλλάξεις. Είχα βρει τέτοια στα ΛΗΤΩ.

5) Τον 1ο καιρό, μέχρι να στηρίξει το κεφάλι του το κάναμε στο χέρι. Πρώτα το σωματάκι του και μετά πάνα, τύλιγμα με πετσέτα και μετά το κεφαλάκι του. Όταν στηρίχτηκε, είχε βαρύνει και την έκανε μπάνιο ο άντρας μου μόνος του στο χέρι πάλι. Η μπανιερίτσα μας βγήκε λίγο άχρηστη... Γενικά όμως βολεύει όταν έχει και βάση μέσα που ξαπλώνουν τα μωρά. Πολλές φίλες μου είχαν βολευτεί έτσι.

6) Νομίζω πως σε όλα τα sites των μαιευτηρίων έχουν σχετικές λίστες. Τώρα για καλοκαίρι δεν ξέρω αν θα σου ήταν χρήσιμο κάτι περισσότερο απ'ότι τον χειμώνα. Γέννησα και Οκτώβρη οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω....

 

 

Με το καλό το μωράκι σου εύχομαι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια κι εμείς. Αν και η δικιά μου πήγε στο δίμηνο πίσω. Και θήλασε μέχρι 8.5 μηνών. Πάντως ρε κορίτσια, αυτό με την συνκοίμηση πια... οκ εγώ διαφωνώ. Για πολλούς λόγους. Άσχετα με την προσωπική μου άποψη όμως, ξέρετε όμως πόσες (και πόσους... ) έχω ακούσει να ομολογούν ότι τους βολεύει να είναι τα παιδιά μαζί με την μαμά (συνήθως) και οι μπαμπάδες να φεύγουν από το δωμάτιο και κρύβονται πίσω από την δήθεν συνκοίμηση για να δικαιολογήσουν την συμπεριφορά τους? Και όχι για τον θηλασμό... Δυστυχώς, δεν είναι όλες οι σχέσεις υγιείς... οπότε μην κρίνετε εξ'ιδίων τα αλλότρια...

 

Με το καλό το μωράκι σου εύχομαι!!!!

 

Μα είναι δυνατό να κατηγορούμε μία προτίμηση στο πού θα κοιμάται ή τι θα τρώει το μωρό ή δεν ξέρω τι άλλο για τα πιθανά προβληματα του ζευγαριου;

Αν κάτι άλλο δεν πάει καλά, δε θα λυθεί αλλάζοντας θέση το μωρό!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μας χάρισε ο επιπλάς ο οποίος μας έφτιαξε άλλα έπιπλα του σπιτιού, πρακτικά είναι μικρή κούνια, αν θυμάμαι καλά το εσωτερικό είναι 50Χ90, απλά έχει και μηχανισμό για κούνημα. Δεν στο συστήνω γιατί: α) μετά τους 6 μήνες θα πάει άχρηστο και β) για να αγοράσεις ένα αξιοπρεπές στρώμα θέλεις γύρω στα 70 ευρώ, εν ολίγοις δεν αξίζει τον κόπο και τα χρήματα. Εγώ το έχω κρατήσει ως διακοσμητικό καναπεδάκι, βγάζοντας το μπροστά κάγκελο, σε περίπτωση 2ου παιδιού, μέχρι να βρεθεί οριστική λύση. Με πολύ λιγότερα λεφτά παίρνεις παρκοκρέβατο με στρώμα!

 

Να μεταφέρω και τη δική μου εμπειρία με θηλασμό, σεξ κλπ:

Το πρώτο εξάμηνο είχαμε το μωρό στο δωμάτιο και όποτε ξυπνούσε πήγαινα στο σαλόνι να θηλάσω, γιατί με βόλευε η γωνία του καναπέ, οπότε την έβγαζα σχετικά ξεκούραστα, χωρίς να ξυπνάω και τον άντρα μου. Το μωρό είχε και έχει "μόνιμη εγκατάσταση" και στο σαλόνι, αρχικά υπό τη μορφή port-bebe σε βάση και στη συνέχεια 2όροφου παρκοκρέβατου. Όταν άρχισε να πιάνεται και να σηκώνεται, απλά μετακόμισε στο ισόγειο :P

Ακόμα και τώρα που είναι 13 μηνών, όποτε χρειάζεται για κάποιο λόγο, κοιμόμαστε μαζί στο σαλόνι, ο μπόμπιρας στο πάρκο κι εγώ στον καναπέ. Πάντως πιο εύκολα κοιμάται στο πάρκο παίζοντας (και έχοντας επαφή μαζί μας), παρά στο δωμάτιό του, όση φασαρία κι αν κάνουμε, γιατί είναι ενιαίος χώρος με την κουζίνα και γενικά είναι το μόνο δωμάτιο που χρησιμοποιούμε καθ'όλη τη διάρκεια της ημέρας.

 

Όσο για το σεξ, σαν "ατμόσφαιρα" δεν είναι κι ό,τι καλύτερο να έχεις το μωρό δίπλα, ομολογουμένως. Οπότε συνήθως τον αφήναμε κοιμισμένο στο σαλόνι όταν ήταν πιο μικρός και τώρα ανάλογα που έχει κοιμηθεί. Πάντως μη νομίζεις ότι θα έχεις και την τρελή διάθεση για σεξ τους πρώτους μήνες, τα πάντα τα υπερνικά η κούραση και η έγνοια για το παιδί! Μέχρι να επανέλθετε στον ρυθμό σας το μωρό θα έχει ξεπεταχτεί και θα μπορείς να το κοιμίζεις στο δωμάτιό του.

 

Τέλος, φυσικά εννοείται ότι κοιμίζουμε το μωρό μαζί μας για το ΣΑΠΘ και όχι για τη δική μας άνεση!!! Κανονικά οι παιδίατροι συστήνουν 1 έτος, αλλά το μίνιμουμ είναι 6 μήνες και επιπλέον θέλει προσοχή στο να μην υπάρχουν αντικείμενα στο κρεβάτι του μωρού (κουκλάκια, πανάκια, μαξιλάρια κλπ) και να το σκεπάζεις μέχρι το στήθος με τα χεράκια έξω.

9maTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπως διάβασα το διάστημα των 6 μηνών συστήνεται για την αποφυγή συνδρομου βρεφικου αιφνιδιου θανατου ..

Απο εκεί και πέρα το να κοιμούνται όλοι μαζί για πολύ καιρό ακόμα μου φαίνεται όχι απλώς ανωφελο αλλά και άσχημο.. Συμφωνώ στο ότι όσοι γονείς το συνεχίζουν για καιρό έχουν πρόβλημα στη σχέση τους και το βλέπω στα 2 και μόνο γνωστά μου ζευγάρια που το έκαναν και πλέον έχουν πάρει διαζύγιο γιατί έκαναν σεξ μια φορά το μήνα ή το διμηνο απ ότι μου ελεγαν.

Ο φίλος μου ο Ασκητής έλεγε το ΣΚ ότι είναι αδιανόητη η συγκοιμηση και ότι κρύβεται πάντα απο πίσω προβληματική σχέση των γονέων που βολευονται.. Οτι το παιδί πρέπει να σέβεται το χώρο των γονιών όπως και οι γονείς το χώρο του παιδιού και οτι το παιδί οριοθετείται απο νωρίς. Και στη τελική δε μπορώ να τρέχω να κάνω σεξ στη κουζίνα επειδή έγινα μάνα .. Ετσι κι αλλιως η συχνότητα που βρισκόμαστε δεν το επιτρέπει..Για ένα εξάμηνο θα το αντεξουμε.. :D :D :D.. ΑΠο εκει και πέρα εχουμε το χώρο μας με τον άντρα μου και θα κάνουμε εκει μέσα΄ότι μας καπνίσει χωρίς να βλέπουμε το μωράκι μας δίπλα να μας κοιτάει στα μάτια....

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι δυνατό να κατηγορούμε μία προτίμηση στο πού θα κοιμάται ή τι θα τρώει το μωρό ή δεν ξέρω τι άλλο για τα πιθανά προβληματα του ζευγαριου;

Αν κάτι άλλο δεν πάει καλά, δε θα λυθεί αλλάζοντας θέση το μωρό!

 

Εγώ απλά σας έγραψα τι μου έχουν πει. Ότι πολλές (και πολλοί) χρησιμοποιούν το co-sleeping απλά σαν μια δικαιολογία για να κοιμούνται χωριστά. Θλιβερό αλλά συμβαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια κι εμείς. Αν και η δικιά μου πήγε στο δίμηνο πίσω. Και θήλασε μέχρι 8.5 μηνών. Πάντως ρε κορίτσια, αυτό με την συνκοίμηση πια... οκ εγώ διαφωνώ. Για πολλούς λόγους. Άσχετα με την προσωπική μου άποψη όμως, ξέρετε όμως πόσες (και πόσους... ) έχω ακούσει να ομολογούν ότι τους βολεύει να είναι τα παιδιά μαζί με την μαμά (συνήθως) και οι μπαμπάδες να φεύγουν από το δωμάτιο και κρύβονται πίσω από την δήθεν συνκοίμηση για να δικαιολογήσουν την συμπεριφορά τους? Και όχι για τον θηλασμό... Δυστυχώς, δεν είναι όλες οι σχέσεις υγιείς... οπότε μην κρίνετε εξ'ιδίων τα αλλότρια...

 

Στην θεματοθέτρια θα πω τα εξής:

 

1)Εμείς βγάλαμε το ένα κομοδίνο και είχαμε την κούνια της μικρής στο δωμάτιο. Ήταν 1.20x0.75 όμως.

2) Την κούνια την αλλάξαμε λίγο πριν κλείσει τα 2 και μπήκε κατευθείαν σε κανονικό κρεβάτι χωρίς κανένα πρόβλημα. Υπάρχουν και πρόσθετα κάγκελα για να μην πέφτει από το κρεββάτι το παιδί οπότε μην αγχώνεσαι.

3) Στο μπάνιο είχα το στρωματάκι της αλλαξιέρας, πάνω στον πάγκο. Αν έχεις χώρο βολεύει γιατί πλένεις το παιδί πιο εύκολα είτε αλλάζεις πάνα είτε το κάνεις μπανάκι. Και δεν έχεις και τον κίνδυνο των διαρροών στο πήγαινε-έλα... :wink:

4) Καμιά δεκαριά θα έλεγα κι εγώ. Κοντομάνικα. Μπορεί και κανένα μακρυμάνικο σε περίπτωση που είστε σε χώρο με ψύξη πχ. Πολύ βολικά είναι και τα φορμάκια που ανοίγουν από κάτω σαν αυτά που έχουν τα μαιευτήρια γιατί δεν χρειάζεται να ενοχλείς πολύ το μωράκι για να το αλλάξεις. Είχα βρει τέτοια στα ΛΗΤΩ.

5) Τον 1ο καιρό, μέχρι να στηρίξει το κεφάλι του το κάναμε στο χέρι. Πρώτα το σωματάκι του και μετά πάνα, τύλιγμα με πετσέτα και μετά το κεφαλάκι του. Όταν στηρίχτηκε, είχε βαρύνει και την έκανε μπάνιο ο άντρας μου μόνος του στο χέρι πάλι. Η μπανιερίτσα μας βγήκε λίγο άχρηστη... Γενικά όμως βολεύει όταν έχει και βάση μέσα που ξαπλώνουν τα μωρά. Πολλές φίλες μου είχαν βολευτεί έτσι.

6) Νομίζω πως σε όλα τα sites των μαιευτηρίων έχουν σχετικές λίστες. Τώρα για καλοκαίρι δεν ξέρω αν θα σου ήταν χρήσιμο κάτι περισσότερο απ'ότι τον χειμώνα. Γέννησα και Οκτώβρη οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω....

 

 

Με το καλό το μωράκι σου εύχομαι!!!!

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύυυυ!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά σας έγραψα τι μου έχουν πει. Ότι πολλές (και πολλοί) χρησιμοποιούν το co-sleeping απλά σαν μια δικαιολογία για να κοιμούνται χωριστά. Θλιβερό αλλά συμβαίνει...

 

Εγώ το έχω δει με τα μάτια μου ΄... twice!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...