Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΟΥΝΙΑΣ και ΑΛΛΩΝ


Recommended Posts

Κοίτα αν το σκεφτείς και λογικά, μια κούνια 1,40 πόσο μπορεί να είναι άνετη για ένα παιδί που στα 3 θα έχει περάσει το ένα μέτρο; 

Βέβαια οταν τις αγοράζουμε, δεν το σκεφτόμαστε για΄τι δεν έχουμε αισθηση των μεγεθών...

 

Εμείς δεν μετανώνουμε για τα λεφτά της κούνιας, εννοω το ότι ήταν μια στιβαρή κατασκευή με χοντρά κάγκελα, δεν αλλοιωθκε το χρώμα, δεν δαγκώθηκε ( σε αντίθεση με την κούνια της μαμάς μου που την έχει μαδήσει σαν κάστορας) και δεν τη νιώθεις ασταθή όπως μια κούνια που έχει η πεθερά μου (για περιστασιακή χρήση στο σπίτι των παππούδων μια χαρά ήταν αυτές που πήραν οι άνθρωποι, αλλά δεν θα τις συνιστούσα για κανονικό κρεβάτι). Αλλά σίγουρα αυτό που λένε ότι την έχεις για κρεβάτι, και ΄μαλιστα προεφηβικό, είναι παρατραβηγμένο (εγώ εντωμεταξύ το προεφηβικό το είχα πάρει κυριολεκτικά, ότι εκεί χωράει παιδί μέχρι τα 9 πχ, και είναι προφανές από αυτήν την αντίληψη του χώρου το γιατί δεν μπορώ να παρκάρω).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 277
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

7 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Κοίτα αν το σκεφτείς και λογικά, μια κούνια 1,40 πόσο μπορεί να είναι άνετη για ένα παιδί που στα 3 θα έχει περάσει το ένα μέτρο; 

Βέβαια οταν τις αγοράζουμε, δεν το σκεφτόμαστε για΄τι δεν έχουμε αισθηση των μεγεθών...

 

Εμείς δεν μετανώνουμε για τα λεφτά της κούνιας, εννοω το ότι ήταν μια στιβαρή κατασκευή με χοντρά κάγκελα, δεν αλλοιωθκε το χρώμα, δεν δαγκώθηκε ( σε αντίθεση με την κούνια της μαμάς μου που την έχει μαδήσει σαν κάστορας) και δεν τη νιώθεις ασταθή όπως μια κούνια που έχει η πεθερά μου (για περιστασιακή χρήση στο σπίτι των παππούδων μια χαρά ήταν αυτές που πήραν οι άνθρωποι, αλλά δεν θα τις συνιστούσα για κανονικό κρεβάτι). Αλλά σίγουρα αυτό που λένε ότι την έχεις για κρεβάτι, και ΄μαλιστα προεφηβικό, είναι παρατραβηγμένο (εγώ εντωμεταξύ το προεφηβικό το είχα πάρει κυριολεκτικά, ότι εκεί χωράει παιδί μέχρι τα 9 πχ, και είναι προφανές από αυτήν την αντίληψη του χώρου το γιατί δεν μπορώ να παρκάρω).

Εμάς μας είχαν πει ότι είναι μέχρι και 7 χρονών κατάλληλο το κρεβάτι, ανάλογα βέβαια και τη σωματική διάπλαση του παιδιού. Εμάς μας πήγε σίγουρα μέχρι 8+ ετών αλλά η κόρη μου δεν ήταν και τόσο ψηλή. Μετά άρχισε να παίρνει μπόι πιο γρήγορα. 

Φυσικά, η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή. Εγώ παρότι έμεινα πολύ ευχαριστημένη από την ποιότητα των επίπλων, αν έκανα τώρα τις αγορές, πιθανόν να έπαιρνα πιο οικονομική σειρά. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...