Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΟΥΝΙΑΣ και ΑΛΛΩΝ


Recommended Posts

15 ώρες πρίν, maroutita είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες!!!Σύντομα θα γίνω κ εγώ για πρώτη φορά μανούλα κ επειδή τώρα είμαι σε φάση επιλογής κούνιας-κρεβατι, θα ήθελα τη βοήθεια σας όσον αφορά τις διαστάσεις που πρέπει να επιλέξω..Θέλω σίγουρα κούνια που να γίνεται κρεβάτι αλλά τι διαστάσεις μ προτείνετε να επιλέξω??Οι κούνιες-κρεβατι 60×120 μέχρι τι ηλικία είναι περίπου?

η κούνια 120 είναι μικρή. Όμως αυτό το να γίνεται κρεβάτι το θεωρώ λίγο υπερτιμημένο. 70χ140 πήραμε αλλά το παιδί τώρα που είναι 3,5 μου φαίνετια πολύ μεγάλο μέσα στο κρεβάτι. Σε 1-2 μήνες θα τον πάμε σε κανονικό κρεβάτι γιατί καταλήξαμε ότι δεν αξίζει τη διαδικασία να λύσουμε την κούνια, να την μετατρέψουμε και να κοιμάται εκεί, μου φαίνετια αμφίβολο να χωρέσει μέχρι τα 6. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 277
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Έσπερος said:

η κούνια 120 είναι μικρή. Όμως αυτό το να γίνεται κρεβάτι το θεωρώ λίγο υπερτιμημένο. 70χ140 πήραμε αλλά το παιδί τώρα που είναι 3,5 μου φαίνετια πολύ μεγάλο μέσα στο κρεβάτι. Σε 1-2 μήνες θα τον πάμε σε κανονικό κρεβάτι γιατί καταλήξαμε ότι δεν αξίζει τη διαδικασία να λύσουμε την κούνια, να την μετατρέψουμε και να κοιμάται εκεί, μου φαίνετια αμφίβολο να χωρέσει μέχρι τα 6. 

Συμφωνώ. Έδωσα 500 ευρώ στο ΛΗΤΩ πριν ενάμιση χρόνο για τέτοιο κρεβάτι και τα κλαίω. Ίσα που χωράει το παιδί. Το κανονικό μονό είναι μια χαρά γι'αυτόν.

Το είχα από πάντα απορία, εσείς που λέτε ότι κάνετε συγκοίμηση, είτε με μωρά, είτε με μεγάλα παιδιά, (εμείς δεν έχουμε κοιμηθεί ποτέ όλοι μαζί, κάποιες ώρες μόνο που τον πήραμε στο κρεβάτι μας στη μέση της νύχτας), πώς το κάνετε? Θέλω να πω, το παιδί θα κοιμηθεί πολύ νωρίτερα. Το κοιμίζετε στο κρεβάτι του και όταν είναι να κοιμηθείτε πάτε και το παίρνετε στο κρεβάτι σας? Αν κοιμάται ήδη γιατί? Ή το κοιμίζετε μόνο του στο διπλό και αργότερα πάτε και εσείς? Και δεν το ξυπνάτε? Το έχω απορία από πάντα διότι δεν μου φαινόταν ποτέ πρακτικό. Ο μικρός μου από την πρώτη μέρα κοιμάται στο κρεβατάκι του. Δοκιμάσαμε αρκετές φορές να τον πάρουμε να κοιμηθούμε μαζί όταν ξυπνούσε τη νύχτα, αλλά ήθελε το κρεβάτι του για να κοιμηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει ρόλο και το ύψος του παιδιού και οι διαστάσεις της κούνιας. Δεν ξέρω αν υπάρχουν και πιο μεγάλες. Ευτυχώς εμάς μας βόλεψε, και λέω ευτυχώς γιατί είχαμε ξοδέψει πολλά χρήματα στα έπιπλα εκείνα. Και η μετατροπή πανεύκολη, απλά βγάλαμε τα κάγκελα από τη μια πλευρά. Από την άλλη τα αφήσαμε και ήταν σαν καναπεδάκι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

Και η μετατροπή πανεύκολη, απλά βγάλαμε τα κάγκελα από τη μια πλευρά. Από την άλλη τα αφήσαμε και ήταν σαν καναπεδάκι. 

 

Το έχω ξαναδεί αυτό αλλά δεν είναι όλα έτσι. Σε μερικά, όπως το δικό μας,βγάζεις τελείως τα κάγκελα και βάζεις κάτι απλά ξύλα πλαϊνά όπως σε μονό.

 

Just now, Yovanna είπε:

Το είχα από πάντα απορία, εσείς που λέτε ότι κάνετε συγκοίμηση, είτε με μωρά, είτε με μεγάλα παιδιά, (εμείς δεν έχουμε κοιμηθεί ποτέ όλοι μαζί, κάποιες ώρες μόνο που τον πήραμε στο κρεβάτι μας στη μέση της νύχτας), πώς το κάνετε? Θέλω να πω, το παιδί θα κοιμηθεί πολύ νωρίτερα. Το κοιμίζετε στο κρεβάτι του και όταν είναι να κοιμηθείτε πάτε και το παίρνετε στο κρεβάτι σας? Αν κοιμάται ήδη γιατί? Ή το κοιμίζετε μόνο του στο διπλό και αργότερα πάτε και εσείς? Και δεν το ξυπνάτε? Το έχω απορία από πάντα διότι δεν μου φαινόταν ποτέ πρακτικό. Ο μικρός μου από την πρώτη μέρα κοιμάται στο κρεβατάκι του. Δοκιμάσαμε αρκετές φορές να τον πάρουμε να κοιμηθούμε μαζί όταν ξυπνούσε τη νύχτα, αλλά ήθελε το κρεβάτι του για να κοιμηθεί

 

Νομίζω δεν υπάρχει μόνο ένας τρόπος, σε κάθε σπίτι το κάνουν αλλιώς. Κι εμένα δεν μου φαινόταν πρακτικό γενικά το ότι ήταν στο δωμάτιό μας μέχρι 15 μηνών, σε κούνια μάλιστα, αλλά παρόλα αυτά δεν μπορούσα να βηξω, να αφήσω το κινητό στο κομοδίνο, να περπατήσω και να τρίξει το πάτωμα γιατί μπορεί να ξυπνούσε. Ακόμα και με το χρατσα χρουτσα των σεντονιων ξυπνούσε κάποιες φορές. Γενικά την κοιμιζα στο κρεβάτι θηλάζοντας κ τη μετέφερε ο άντρας μου στην κούνια όταν πηγαίναμε να ξαπλώσουμε. Τότε δεν ξυπνούσε τη νύχτα. Από 15 μηνών που είναι στο δίπλα δωμάτιο την κοιμιζω θηλάζοντας σε ένα μονό που είναι εκεί και μετά τη μεταφέρει πάλι ο άντρας μου στην κούνια. Κάποια στιγμή άρχισε να ξυπνάει μία φορά τη νύχτα και κάνουμε το εξής: την παίρνει ο άντρας μου και κοιμούνται στο διπλό κι εγώ πάω στο μονό στο παιδικό. Οπότε ξεκινάει τη νύχτα στο μονό, μεταφέρεται στην κούνια και αν ξυπνήσει, που δεν γίνεται πάντα, συνεχίζει στο διπλό με τον μπαμπά.

 

Just now, little lamb είπε:

Το έχω ξαναδεί αυτό αλλά δεν είναι όλα έτσι. Σε μερικά, όπως το δικό μας,βγάζεις τελείως τα κάγκελα και βάζεις κάτι απλά ξύλα πλαϊνά όπως σε μονό.

 

Just now, Yovanna είπε:

 

Ξέχασα να πω ότι χαμηλώνεις και τα κεφαλαρια. Αποτελούνται από δύο μέρη κι έτσι βγάζεις το ένα μέρος και γίνεται χαμηλό. Κι έτσι και το στρώμα είναι πιο χαμηλα (και άρα πιο ασφαλές) απ'ο,τι αν απλά βγάλεις τα κάγκελα και μείνει το κεφαλάρι όπως είναι (που δεν ξέρω αν γίνεται σε όλα τα μοντέλα)

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Το έχω ξαναδεί αυτό αλλά δεν είναι όλα έτσι. Σε μερικά, όπως το δικό μας,βγάζεις τελείως τα κάγκελα και βάζεις κάτι απλά ξύλα πλαϊνά όπως σε μονό.

 

 

Νομίζω δεν υπάρχει μόνο ένας τρόπος, σε κάθε σπίτι το κάνουν αλλιώς. Κι εμένα δεν μου φαινόταν πρακτικό γενικά το ότι ήταν στο δωμάτιό μας μέχρι 15 μηνών, σε κούνια μάλιστα, αλλά παρόλα αυτά δεν μπορούσα να βηξω, να αφήσω το κινητό στο κομοδίνο, να περπατήσω και να τρίξει το πάτωμα γιατί μπορεί να ξυπνούσε. Ακόμα και με το χρατσα χρουτσα των σεντονιων ξυπνούσε κάποιες φορές. Γενικά την κοιμιζα στο κρεβάτι θηλάζοντας κ τη μετέφερε ο άντρας μου στην κούνια όταν πηγαίναμε να ξαπλώσουμε. Τότε δεν ξυπνούσε τη νύχτα. Από 15 μηνών που είναι στο δίπλα δωμάτιο την κοιμιζω θηλάζοντας σε ένα μονό που είναι εκεί και μετά τη μεταφέρει πάλι ο άντρας μου στην κούνια. Κάποια στιγμή άρχισε να ξυπνάει μία φορά τη νύχτα και κάνουμε το εξής: την παίρνει ο άντρας μου και κοιμούνται στο διπλό κι εγώ πάω στο μονό στο παιδικό. Οπότε ξεκινάει τη νύχτα στο μονό, μεταφέρεται στην κούνια και αν ξυπνήσει, που δεν γίνεται πάντα, συνεχίζει στο διπλό με τον μπαμπά.

 

 

Ξέχασα να πω ότι χαμηλώνεις και τα κεφαλαρια. Αποτελούνται από δύο μέρη κι έτσι βγάζεις το ένα μέρος και γίνεται χαμηλό. Κι έτσι και το στρώμα είναι πιο χαμηλα (και άρα πιο ασφαλές) απ'ο,τι αν απλά βγάλεις τα κάγκελα και μείνει το κεφαλάρι όπως είναι (που δεν ξέρω αν γίνεται σε όλα τα μοντέλα)

Ναι, μπορεί να ήθελε κι αυτό που λες με τα πλαϊνά αλλά σαν διαδικασία ήταν γρήγορη κι εύκολη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb said:

Νομίζω δεν υπάρχει μόνο ένας τρόπος, σε κάθε σπίτι το κάνουν αλλιώς. Κι εμένα δεν μου φαινόταν πρακτικό γενικά το ότι ήταν στο δωμάτιό μας μέχρι 15 μηνών, σε κούνια μάλιστα, αλλά παρόλα αυτά δεν μπορούσα να βηξω, να αφήσω το κινητό στο κομοδίνο, να περπατήσω και να τρίξει το πάτωμα γιατί μπορεί να ξυπνούσε. Ακόμα και με το χρατσα χρουτσα των σεντονιων ξυπνούσε κάποιες φορές. Γενικά την κοιμιζα στο κρεβάτι θηλάζοντας κ τη μετέφερε ο άντρας μου στην κούνια όταν πηγαίναμε να ξαπλώσουμε. Τότε δεν ξυπνούσε τη νύχτα. Από 15 μηνών που είναι στο δίπλα δωμάτιο την κοιμιζω θηλάζοντας σε ένα μονό που είναι εκεί και μετά τη μεταφέρει πάλι ο άντρας μου στην κούνια. Κάποια στιγμή άρχισε να ξυπνάει μία φορά τη νύχτα και κάνουμε το εξής: την παίρνει ο άντρας μου και κοιμούνται στο διπλό κι εγώ πάω στο μονό στο παιδικό. Οπότε ξεκινάει τη νύχτα στο μονό, μεταφέρεται στην κούνια και αν ξυπνήσει, που δεν γίνεται πάντα, συνεχίζει στο διπλό με τον μπαμπά.

Άρα ουσιαστικά κοιμόταν μέσα στο δωμάτιο σας, όχι στο κρεβάτι σας. Αυτό μπορώ να το καταλάβω, αν και αντιλαμβάνομαι τις δυσκολίες. Η απορία μου είναι κυρίως για εκείνους που κοιμούνται στο ίδιο κρεβάτι. Αν τα κοιμίζουν πρώτα αλλού και τα παίρνουν μετά. Και αν ήδη κοιμούνται αλλού γιατί να τα πάρουν στο κρεβάτι. εκτός αν ξυπνάνε τη νύχτα και δεν κοιμούνται αν δεν τα πάρουν στο κρεβάτι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

Ναι, μπορεί να ήθελε κι αυτό που λες με τα πλαϊνά αλλά σαν διαδικασία ήταν γρήγορη κι εύκολη. 

 

Μάλλον είναι άλλου τύπου πάντως, γιατί στη δικιά μας όταν το κάνεις αυτό χαμηλώνεις και τα κεφαλαρια κι έτσι κατεβαίνει όλο το στρώμα πιο κοντά στο πάτωμα. Κι έτσι μάλλον δεν γίνεται να αφήσεις από τη μια τα κάγκελα κι από την άλλη το πλαϊνό ξύλο. Υπάρχουν διάφοροι τύποι.

 

Εμείς έχουμε ήδη στημένο και μονό πάντως γιατί εκεί τη θηλάζω για να κοιμηθεί, οπότε λογικά γύρω στα 3 θα πάει κατ'ευθειαν εκεί (αφού ήδη περνάει αρκετές ώρες της νύχτας σε κανονικό κρεβάτι) και την κούνια θα τη χρησιμοποιήσουμε σε τυχόν δεύτερο παιδί όπως είναι κ θα γίνει η μετατροπή μια και καλή στο δεύτερο. Μετά θα πρέπει να βρούμε πώς να μετατραπεί το μονό σε κουκέτα, ασ'τα, μανίκι!

 

Just now, Yovanna είπε:

Άρα ουσιαστικά κοιμόταν μέσα στο δωμάτιο σας, όχι στο κρεβάτι σας. Αυτό μπορώ να το καταλάβω, αν και αντιλαμβάνομαι τις δυσκολίες. Η απορία μου είναι κυρίως για εκείνους που κοιμούνται στο ίδιο κρεβάτι. Αν τα κοιμίζουν πρώτα αλλού και τα παίρνουν μετά. Και αν ήδη κοιμούνται αλλού γιατί να τα πάρουν στο κρεβάτι. εκτός αν ξυπνάνε τη νύχτα και δεν κοιμούνται αν δεν τα πάρουν στο κρεβάτι.

 

Ναι λογικές απορίες. Νομίζω τα κοιμίζουν εξ αρχής εκεί κ μετά ξαπλώνουν κι αυτοί. Αυτό που κάνουμε εμείς, που στο δεύτερο μισό της νύχτας κοιμάται στο διπλό, είχα διαβάσει κάπου ότι λέγεται "μερική συγκοιμηση" και γέλασα που υπάρχει ορολογία για όλα! Εμείς πάντως το κάνουμε επειδή αν δεν την πάρει μαζί του στο διπλο θα ζητήσει να θηλάσει για να κοιμηθεί. Για να μην παρεξηγηθω, αν ζητήσει τη θηλάζω, δεν την αφήνω να κλαίει. Απλά συνήθως αν εμφανιστεί μόνο ο μπαμπάς δεν με ζητάει. Κοιμούνται μαζί, πάω εγώ στο παιδικό και κοιμόμαστε όλοι σούπερ!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Άρα ουσιαστικά κοιμόταν μέσα στο δωμάτιο σας, όχι στο κρεβάτι σας. Αυτό μπορώ να το καταλάβω, αν και αντιλαμβάνομαι τις δυσκολίες. Η απορία μου είναι κυρίως για εκείνους που κοιμούνται στο ίδιο κρεβάτι. Αν τα κοιμίζουν πρώτα αλλού και τα παίρνουν μετά. Και αν ήδη κοιμούνται αλλού γιατί να τα πάρουν στο κρεβάτι. εκτός αν ξυπνάνε τη νύχτα και δεν κοιμούνται αν δεν τα πάρουν στο κρεβάτι.

 

Εγώ έχω κολλήσει την κούνια στο κρεβάτι μου κι έχω βγάλει το κάγκελο, οπότε ουσιαστικά η κούνια είναι σαν επέκταση του κρεβατιού. Κοιμάται εκεί και προς τα ξημερώματα περνάει από πάνω μου και μεταφέρεται ανάμεσά μας. 

Αν με ρωτούσες πριν κάνω παιδί, δεν θα διανοούμουν οτι 18 μηνών θα θηλάζει ακόμα και θα κοιμάται μαζί μας. Πάνω στον χρόνο του αγοράσαμε κρεβάτι μονό κανονικό, που θεωρητικά θα το κρατήσει μέχρι να πάει Γυμνάσιο. Το σχέδιο ήταν να αποθηλάσει γύρω στον χρόνο και να πάει και στο δωμάτιό του, κατευθείαν στο μονό κρεβάτι. Δεν έχει αποθηλάσει ακόμα και ξυπνάει τακτικά τη νύχτα. (Το ξέρω πως αυτά τα δύο μπορεί και να μην συνδέονται, αλλά μπορεί μόλις αποθηλάσει να κοιμάται καλύτερα, σ' αυτό ελπίζω.) Οπότε δεδομένης της πίεσης που έχει η μέρα μου, με κλειστούς παιδικούς και τηλεργασία με το παιδί στο σπίτι, ούτε που σκέφτομαι το ενδεχόμενο να τον πάω στο κρεβάτι του και να πηγαίνω πέρα-δώθε τη νύχτα. Τουλάχιστον τώρα ξυπνάει, βρίσκει το στήθος και ξανακοιμάται, πολλές φορές χωρίς να ξυπνήσω καν εγώ. 

Link to comment
Share on other sites

Με τα 2 παιδιά που έκανα συγκοίμηση, κοιμόμασταν μαζί. Αν ήταν πολύ μωρό έτσι κι αλλιώς κι εγώ πήγαινα για ύπνο νωρίς λόγω κούρασης, μετά απλά τα άφηαν στο κρεβάτι μέχρι να πάνε και οι υπόλοιποι για ύπνο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

Τουλάχιστον τώρα ξυπνάει, βρίσκει το στήθος και ξανακοιμάται, πολλές φορές χωρίς να ξυπνήσω καν εγώ. 

 

Σε εμένα αυτό δεν παίζει. Δεν έχω μπορέσει ποτέ να κοιμηθώ θηλάζοντας. Είτε δεν μπορώ να της το βγάλω από το στομα ώστε να γυρίσω σε στάση που να μπορώ να κοιμηθώ, είτε θέλει να αλλάζει συνεχώς στήθος και μένω ξύπνια. Αλλά από την άλλη είμαι τυχερή γιατί μετά το 4μηνο που σταματήσαμε να την ξυπνάμε εμείς, δεν ξαναξυπνησε. Άρχισε να ξυπνάει περίπου 15 μηνών, αλλά μόνο μια φορά κάθε νύχτα κι όχι όλες τις νύχτες και αν δεν με δει δεν ζητάει στήθος. (φυσικά υπάρχουν κι εξαιρέσεις που θα ξυπνήσει πολλά βράδια συνεχόμενα ή που θα ξυπνήσει αρκετές φορές ή που θα κλαίει και δεν θα θέλει ούτε αγκαλιά, ούτε στήθος, ούτε να ξαπλώσει, ούτε να περπατήσει-αυτο ευτυχώς είναι σπάνιο)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, love kids είπε:

Παίζει ρόλο και το ύψος του παιδιού και οι διαστάσεις της κούνιας. Δεν ξέρω αν υπάρχουν και πιο μεγάλες. Ευτυχώς εμάς μας βόλεψε, και λέω ευτυχώς γιατί είχαμε ξοδέψει πολλά χρήματα στα έπιπλα εκείνα. Και η μετατροπή πανεύκολη, απλά βγάλαμε τα κάγκελα από τη μια πλευρά. Από την άλλη τα αφήσαμε και ήταν σαν καναπεδάκι. 

Εμείς έχουμε κ άλλο κρεβατι. Οπότε θα πάει κατευθείαν, δεν θα ασχοληθούμε με μετακινήσεις επθπλων, όντως δεν είναι δύσκολο πάντως. Αλλά κ να μην είχαμε, δεν νομίζω ότι θα εμενε μέχρι τα 6 εκεί. Τελικά εξάλλου αν η οικογένεια κάνει δεύτερο παιδί, η κούνια μάλλον θα καταλήξει στο δεύτερο κ το μεγάλο θα πάει σε άλλο κρεβάτι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Σε εμένα αυτό δεν παίζει. Δεν έχω μπορέσει ποτέ να κοιμηθώ θηλάζοντας. Είτε δεν μπορώ να της το βγάλω από το στομα ώστε να γυρίσω σε στάση που να μπορώ να κοιμηθώ, είτε θέλει να αλλάζει συνεχώς στήθος και μένω ξύπνια. Αλλά από την άλλη είμαι τυχερή γιατί μετά το 4μηνο που σταματήσαμε να την ξυπνάμε εμείς, δεν ξαναξυπνησε. Άρχισε να ξυπνάει περίπου 15 μηνών, αλλά μόνο μια φορά κάθε νύχτα κι όχι όλες τις νύχτες και αν δεν με δει δεν ζητάει στήθος. (φυσικά υπάρχουν κι εξαιρέσεις που θα ξυπνήσει πολλά βράδια συνεχόμενα ή που θα ξυπνήσει αρκετές φορές ή που θα κλαίει και δεν θα θέλει ούτε αγκαλιά, ούτε στήθος, ούτε να ξαπλώσει, ούτε να περπατήσει-αυτο ευτυχώς είναι σπάνιο)

 

Μην το πεις ούτε του παπά!

Είναι πονεμένη ιστορία ο ύπνος. Ακόμα ξυπνάει τα μεσημέρια ανά 45λεπτο και θέλει στήθος για να ξανακοιμηθεί. Φυσικά στον παιδικό, αφού ζορίστηκε μια-δυο μέρες, άρχισε να κοιμάται δυο ώρες σερί. Θα μου πεις γιατί δεν τον αφήνεις κι εσύ να κλάψει μέχρι να μάθει να ξανακοιμάται; Ε, δεν μπορώ. Πρώτον δεν το αντέχω, και δεύτερον θεωρώ ότι θα είναι δέκα φορές πιο τραυματικό για τον ίδιο να ξέρει ότι η μαμά είναι σπίτι και δεν έρχεται. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

 

Μην το πεις ούτε του παπά!

Είναι πονεμένη ιστορία ο ύπνος. Ακόμα ξυπνάει τα μεσημέρια ανά 45λεπτο και θέλει στήθος για να ξανακοιμηθεί. Φυσικά στον παιδικό, αφού ζορίστηκε μια-δυο μέρες, άρχισε να κοιμάται δυο ώρες σερί. Θα μου πεις γιατί δεν τον αφήνεις κι εσύ να κλάψει μέχρι να μάθει να ξανακοιμάται; Ε, δεν μπορώ. Πρώτον δεν το αντέχω, και δεύτερον θεωρώ ότι θα είναι δέκα φορές πιο τραυματικό για τον ίδιο να ξέρει ότι η μαμά είναι σπίτι και δεν έρχεται. 

 

Ναι αυτό έχει απορριφθει ως μέθοδος από τον ίδιο τον συγγραφέα της. Ουσιαστικά δεν σταματάνε το κλάμα επειδή "έμαθαν να κοιμούνται" αλλά επειδή τους φαίνεται μάταιο πια να κλαίνε. Κι εμένα αν με ζητήσει εννοείται πάω. Απλά μπαίνω στο μπάνιο μέχρι να την πάει ο άντρας μου από το ένα δωμάτιο στο άλλο κι έτσι δεν με ζητάει. Κι έτσι βολευομαστε όλοι. Κοιμάται στο λεπτό με τον άντρα μου. Ενώ αν θηλαζε θα ήμουν τουλάχιστον μισή ώρα ξύπνια. Για το μεσημέρι τι εννοείς; Θα κοιμόταν πάνω από 45λεπτο; Εμάς ο ημερήσιος ύπνος της πάντα τόσος ήταν (όχι νεογέννητο προφανώς) κ δεν προσπαθήσαμε ποτέ να ξανακοιμηθεί όταν ξυπνήσει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira said:

 

Μην το πεις ούτε του παπά!

Είναι πονεμένη ιστορία ο ύπνος. Ακόμα ξυπνάει τα μεσημέρια ανά 45λεπτο και θέλει στήθος για να ξανακοιμηθεί. Φυσικά στον παιδικό, αφού ζορίστηκε μια-δυο μέρες, άρχισε να κοιμάται δυο ώρες σερί. Θα μου πεις γιατί δεν τον αφήνεις κι εσύ να κλάψει μέχρι να μάθει να ξανακοιμάται; Ε, δεν μπορώ. Πρώτον δεν το αντέχω, και δεύτερον θεωρώ ότι θα είναι δέκα φορές πιο τραυματικό για τον ίδιο να ξέρει ότι η μαμά είναι σπίτι και δεν έρχεται. 

Άσε, μην το κάνεις, δεν έχει νόημα. Και εμένα το ίδιο έκαναν και οι 2, μόνο αφού πήγαν ένα 2μηνο και μετά στον παιδικό, άρχισαν να κοιμούνται και στο σπίτι ένα 2ωρο χωρίς να ξυπνανε. Επίσης όπως έχω αναφέρει σε κάποιο άλλο θέμα, κοιμούνται στα καρότσια τους εδώ στους παιδικούς, οπότε έκανα και στο σπίτι το ίδιο. Ακόμα και τώρα εάν δεν κοιμηθει η μικρή στο καρότσι για τον μεσημεριανό ύπνο ξυπνάει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμάς κοιμάται στον καναπέ για ημερήσιο ύπνο από τότε που φτιάξαμε παιδικό δωμάτιο, γιατί αν την πάμε στο δωμάτιο ξεσηκώνεται! (Είναι σε άλλο όροφο οπότε δεν περνάει πολλές ώρες εκεί ώστε να το χορταινει)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η συμβουλή μου @maroutita είναι μη πάρεις τίποτα ακόμα. Ή αν γίνεται, πάρε για αρχή αυτό το λίκνο το μεγάλο που κολλάει στο κρεβάτι σαν επέκταση και μετά βλέπετε τι θέλετε και πως βολεύεστε ως οικογένεια. Ακόμα δεν ξέρεις τίποτα. Δεν ξέρεις αν θα σου κάτσει ο θηλασμός ή όχι, αν το μωράκι σου θα είναι ανήσυχο, και σίγουρα δεν μπορείς να ξέρεις αν θα παραμένει το ίδιο μετά από 3, 6, 9 μήνες, όταν θα αρχίσουν να βγαίνουν δόντια κλπ. Αν έχεις απορρίψει εξαρχής το co-sleeping (είτε στο ίδιο κρεβάτι, είτε στο ίδιο δωμάτιο) τότε οκ, μια κούνια που μετά γίνεται κρεβάτι ίσως είναι καλή ιδέα. 

Link to comment
Share on other sites

@little lamb πολύ καλή μου φαίνεται η τακτική σας! Εμείς το λίκνο το είχαμε 40 μέρες στο δωμάτιο μας, αλλά δεν κοιμόμουν καλά γιατί τον είχα έννοια και καθόμουν όλη νύχτα και τον κοιτούσα, και μετά τον πήρε ο άντρας μου στο σαλόνι και κοιμόταν αυτός στον καναπέ και το μωρό δίπλα σε πορτ μπεμπέ με βάση! Μου τον έφερνε όταν ξυπνούσε να τον θηλάσω και μετά συνεχίζαμε τον ύπνο εμείς στο κρεβάτι και το μωρό στο λίκνο. Αν δεν ξυπνούσε, δεν τον έφερνε καθόλου. Μόλις έκλεισε τους 4 μήνες, πήγε στο δωμάτιο του , σε κούνια. Αν ξυπνούσε το βράδυ, πήγαινε κάποιος(ο άντρας μου :mrgreen:)και του έδινε μπιμπερό και τον κοίμιζε σε έναν καναπέ κρεβάτι που έχουμε στο δωμάτιο του και μόλις κοιμόταν τον μετέφερε στην κούνια του. Είχαμε δοκιμάσει να τον πάρουμε στο κρεβάτι , γιατί μπορεί να έμενε και δίωρο ξύπνιος, αλλά όταν ερχόταν ήθελε να πάιξουμε :rolleyes:. Μετά τα 1,5 δεν ξαναξύπνησε νύχτα. Βέβαια και τώρα που είναι 3,5, δεν πάει αμέσως στο κρεβάτι του.. Θέλει να καθόμαστε αγκαλίτσα στον καναπέ, να του τραγουδάω, και όταν αποκοιμιέται τον μεταφέρω στο κρεβάτι του. Μεγάλος μου φαίνεται για αυτή τη διαδικασία..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

@little lamb Βέβαια και τώρα που είναι 3,5, δεν πάει αμέσως στο κρεβάτι του.. Θέλει να καθόμαστε αγκαλίτσα στον καναπέ, να του τραγουδάω, και όταν αποκοιμιέται τον μεταφέρω στο κρεβάτι του. Μεγάλος μου φαίνεται για αυτή τη διαδικασία..

 

Εμένα παρόλο που τη νύχτα δεν με ζητάει, για το πρώτο κοιμισμα πάντα με στήθος κοιμάται. Όπως και για τον ημερήσιο ύπνο, απλά στον ημερήσιο πολλές φορές τυχαίνει να είμαστε στο αυτοκίνητο και κοιμάται εκεί. Από τη μια με κουράζει το ότι πρέπει να θηλάσει για να κοιμηθεί αλλά από την άλλη σκέφτομαι οταν αποθηλασει αυτό που λες με την αγκαλιά, κούνημα, τραγούδια, παραμύθια και λέω μια χαρά είναι όσο θηλάζουν, συνδέεις στο usb-στηθος και τέλος

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

 

Εμένα παρόλο που τη νύχτα δεν με ζητάει, για το πρώτο κοιμισμα πάντα με στήθος κοιμάται. Όπως και για τον ημερήσιο ύπνο, απλά στον ημερήσιο πολλές φορές τυχαίνει να είμαστε στο αυτοκίνητο και κοιμάται εκεί. Από τη μια με κουράζει το ότι πρέπει να θηλάσει για να κοιμηθεί αλλά από την άλλη σκέφτομαι οταν αποθηλασει αυτό που λες με την αγκαλιά, κούνημα, τραγούδια, παραμύθια και λέω μια χαρά είναι όσο θηλάζουν, συνδέεις στο usb-στηθος και τέλος

 

 

Εννοείται ότι όσο θήλαζα (λιγότερο από 5 μήνες), το κοίμισμα ήταν παιχνιδάκι. Βέβαια μετά τον κοίμιζα με μπιμπερό και πιπίλα, οπότε πάλι εύκολο ήταν. Όταν κόψαμε και την πιπίλα αρχίσαμε τα τραγούδια και τα παραμύθια..

Link to comment
Share on other sites

@Yovanna εγώ έκανα στα παιδιά μου συνκοιμηση και κάνω ακόμα. Στην πρώτη μέχρι 9 μηνών κοιμόταν στο κρεβατάκι της μετά κουράστηκα να ξυπνάω ανά μισή ώρα κ να την ξανακοιμιζω κ αποφάσισα να την πάρω στο κρεβάτι. Ο μικρός για μισό μήνα κοιμήθηκε στην κούνια, για 5 μήνες τον κοιμιζα σε πολυθρόνα κ κοιμόμουν κ εγώ έτσι κ σιγά σιγά μετά τον πήρα στο κρεβάτι. Αυτό που έκανα είναι να τους βάζω απ' την μεριά του τοίχου κ μέχρι να πάω για ύπνο έβαζα γύρω γύρω μαξιλάρια για να μην στριφογυρίζουν στον ύπνο κ πέσουν κάτω. Αλλά το σαλόνι με την κρεβατοκάμαρα είναι απέναντι οπότε κάθομαι σε σημείο που έχω οπτική επαφή κ με τον παραμικρό ήχο πάω κ ελέγχω. Βέβαια τώρα πλέον δεν έχω φόβο γιατί κατεβαίνει κανονικά μόνος απ' το κρεβάτι. Πιο μικρός το είχα άγχος

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 said:

@Yovanna εγώ έκανα στα παιδιά μου συνκοιμηση και κάνω ακόμα. Στην πρώτη μέχρι 9 μηνών κοιμόταν στο κρεβατάκι της μετά κουράστηκα να ξυπνάω ανά μισή ώρα κ να την ξανακοιμιζω κ αποφάσισα να την πάρω στο κρεβάτι. Ο μικρός για μισό μήνα κοιμήθηκε στην κούνια, για 5 μήνες τον κοιμιζα σε πολυθρόνα κ κοιμόμουν κ εγώ έτσι κ σιγά σιγά μετά τον πήρα στο κρεβάτι. Αυτό που έκανα είναι να τους βάζω απ' την μεριά του τοίχου κ μέχρι να πάω για ύπνο έβαζα γύρω γύρω μαξιλάρια για να μην στριφογυρίζουν στον ύπνο κ πέσουν κάτω. Αλλά το σαλόνι με την κρεβατοκάμαρα είναι απέναντι οπότε κάθομαι σε σημείο που έχω οπτική επαφή κ με τον παραμικρό ήχο πάω κ ελέγχω. Βέβαια τώρα πλέον δεν έχω φόβο γιατί κατεβαίνει κανονικά μόνος απ' το κρεβάτι. Πιο μικρός το είχα άγχος

Έγω έχω ακόμη την κάμερα ενδοεπικοινωνίας .. Μου δίνει μια αίσθηση ασφάλειας και μπορώ να έχω και τις πόρτες κλειστές.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Yovanna είπε:

Άρα ουσιαστικά κοιμόταν μέσα στο δωμάτιο σας, όχι στο κρεβάτι σας. Αυτό μπορώ να το καταλάβω, αν και αντιλαμβάνομαι τις δυσκολίες. Η απορία μου είναι κυρίως για εκείνους που κοιμούνται στο ίδιο κρεβάτι. Αν τα κοιμίζουν πρώτα αλλού και τα παίρνουν μετά. Και αν ήδη κοιμούνται αλλού γιατί να τα πάρουν στο κρεβάτι. εκτός αν ξυπνάνε τη νύχτα και δεν κοιμούνται αν δεν τα πάρουν στο κρεβάτι.

Ο γιος μου μέχρι 7 μηνών κοιμότανε στην κούνια του μετά ξεκίνησαμε να κοιμόμαστε μαζί στο κρεβάτι.Ξαπλωνουμε μαζι μέχρι να κοιμηθεί,μόλις κοιμηθεί εγώ φεύγω και επιστρέφω ξανά όταν θέλω να κοιμηθώ.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Συμφωνώ. Έδωσα 500 ευρώ στο ΛΗΤΩ πριν ενάμιση χρόνο για τέτοιο κρεβάτι και τα κλαίω. Ίσα που χωράει το παιδί. Το κανονικό μονό είναι μια χαρά γι'αυτόν.

Το είχα από πάντα απορία, εσείς που λέτε ότι κάνετε συγκοίμηση, είτε με μωρά, είτε με μεγάλα παιδιά, (εμείς δεν έχουμε κοιμηθεί ποτέ όλοι μαζί, κάποιες ώρες μόνο που τον πήραμε στο κρεβάτι μας στη μέση της νύχτας), πώς το κάνετε? Θέλω να πω, το παιδί θα κοιμηθεί πολύ νωρίτερα. Το κοιμίζετε στο κρεβάτι του και όταν είναι να κοιμηθείτε πάτε και το παίρνετε στο κρεβάτι σας? Αν κοιμάται ήδη γιατί? Ή το κοιμίζετε μόνο του στο διπλό και αργότερα πάτε και εσείς? Και δεν το ξυπνάτε? Το έχω απορία από πάντα διότι δεν μου φαινόταν ποτέ πρακτικό. Ο μικρός μου από την πρώτη μέρα κοιμάται στο κρεβατάκι του. Δοκιμάσαμε αρκετές φορές να τον πάρουμε να κοιμηθούμε μαζί όταν ξυπνούσε τη νύχτα, αλλά ήθελε το κρεβάτι του για να κοιμηθεί.

τα εβαζα νωριτερα στο διπλο.αν μπορουσα σηκωνομουν,αλλα δ ηταν παντα ευκολο.σαν την chryssoum περιπου

εμας η κουνια ηταν 70×1,40.μια χαρα μεγεθος κουνιας.η μεγαλη δ κοιμηθηκε ποτε.πηγε 2χρ σε μονο.φυσικα χωρουσε κ στην κουνια σαν κρεβατακι,αλλα ειχαμε το μονο,κ στην κουνια θα εμπαινε ο αδερφος της

ο οποιος επισης μεχρι τα 1,5δ κοιμηθηκε στην κουνια.μετα κοιμοταν στην κουνια σαν κρεβατακι χωρις τα καγκελα

περυσι στα 3,5 πηγε σε μονο

θυμαμαι ενα βραδυ κοιμηθηκε η μεγαλη στην κουνια χωρις καγκελο.πρεπει να ηταν 4χρ.φυσικα δ ηταν ανετα,ηταν για καποιον εκτακτο πρακτικο λογο.οποτε θα ελεγα μεχρι 3χρ ανετα(γτ η μεγαλη ηταν κ ψηλη.ο μικρος κ τωρα θα χωραγε).εμας απλη κουνια οχι να μετατρεπεται

ειχε ο ανηψιος μου κουνια 80×1,60 που μετατραπηκε σε κρεβατι.νομιζω το εχει ως τα 8τουλ κ ειναι ψηλο παιδι

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ που είπα ότι χωράνε ως περίπου 6 στο μετατρεπόμενο δεν το έχω τεσταρει, είναι ακόμα 2. Απλά αυτοί που μας την έδωσαν τη χρησιμοποίησαν έτσι μέχρι τα 6, δεν μου το έχουν απλά πει, το θυμάμαι πολύ καλά ότι στα 6 πήραν κρεβάτι ασορτι με βιβλιοθήκη και γραφείο και άλλαξαν όλο το δωμάτιο, χρώματα κλπ. Και στα δύο τους παιδιά αυτό. Μάλιστα έχουν 2,5-3 χρόνια διαφορά κι όμως στο δεύτερο πήραν καινούργια κούνια-μετατρεπομενη σε κρεβάτι και το πρώτο έμεινε στη δικη του μέχρι τα 6.

Αλλά είναι 1,50 μήκος, όχι 1,40 (μείον τους 3-4 πόντους των κεφαλαριων)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...