Recommended Posts

Οκ, κατάλαβα. Ευχαριστώ κορίτσια. Φαντάζομαι αν δεν πάρω τη βάση, μπορώ την ακουμπάω και στο πλυντήριο, τουλάχιστον τον πρώτο καιρό. Μάλλον θα πάρω αυτό που λέει η Osin με το ανάγλυφο μέσα γιατί μου αποπνέει περισσότερη ασφάλεια.

Ellaki ποιο καρότσι πήρατε; Οκ, δεν είναι απαραίτητη η πολυθρόνα, αλλά η κίνηση που κάναν σαν κατάστημα μετράει. Τόσα λεφτά τους σκάμε (και θα τους σκάσουμε). Τώρα θα φταίω εγώ να πάρω τα υπόλοιπα από γερμανικό σάιτ όπως πρότεινε μια κοπέλα εδώ μέσα; Τέλος πάντων, οι αγορές θέλουν υπομονή κι έρευνα...

Διαφημίσεις

Οκ, κατάλαβα. Ευχαριστώ κορίτσια. Φαντάζομαι αν δεν πάρω τη βάση, μπορώ την ακουμπάω και στο πλυντήριο, τουλάχιστον τον πρώτο καιρό. Μάλλον θα πάρω αυτό που λέει η Osin με το ανάγλυφο μέσα γιατί μου αποπνέει περισσότερη ασφάλεια.

Ellaki ποιο καρότσι πήρατε; Οκ, δεν είναι απαραίτητη η πολυθρόνα, αλλά η κίνηση που κάναν σαν κατάστημα μετράει. Τόσα λεφτά τους σκάμε (και θα τους σκάσουμε). Τώρα θα φταίω εγώ να πάρω τα υπόλοιπα από γερμανικό σάιτ όπως πρότεινε μια κοπέλα εδώ μέσα; Τέλος πάντων, οι αγορές θέλουν υπομονή κι έρευνα...

Δε μας την έκαναν δώρο! Αυτό σου εξήγησα!Είπα μας την κάναμε! Εμείς την κάναμε δώρο στους εαυτούς μας! Σε μένα και στο μπέμπη μας περισσότερο! Απλά το είπα χαριτολογώντας γιατί δεν είναι κάτι τόσο απαραίτητο!

Πήραμε το anex to sport 3 σε 1!

Δε μας την έκαναν δώρο! Αυτό σου εξήγησα!Είπα μας την κάναμε! Εμείς την κάναμε δώρο στους εαυτούς μας! Σε μένα και στο μπέμπη μας περισσότερο! Απλά το είπα χαριτολογώντας γιατί δεν είναι κάτι τόσο απαραίτητο!

Πήραμε το anex to sport 3 σε 1!

Ουπς!Συγγνώμη βρε κορίτσι! Ένα γράμμα κάνει τη διαφορά σε ολόκληρη την πρόταση και νάτη η παρανόηση! :)

Εγώ θα σας συμβούλευα κορίτσια:

α) να μετρήσετε την μπανιέρα σας πρώτα με μεζούρα, πολλοί την έχουν πατήσει με μπανάκια που έχουν πάρει και δεν χωράγανε

β) να πάρετε μπανάκι που να μπαίνει μέσα στην μπανιέρα

γ) ξεχάστε πλυντήρια, σπαστά τραπεζάκια κλπ.. οι νέες μανούλες συνηθίζουν κάποια πράγματα να τα κάνουν μηχανικά... όταν τα μικρούλια μεγαλώσουν είναι πολύ εύκολο να φύγει μπανάκι από ύψος γιατί το μωρό ζωηρεύει, κάνει κινήσεις.. για τα βρεφάκια βολεύουν αλλά όσο μεγαλώνουν μεγαλώνουν και οι κίνδυνοι.

Με το καλό να έρθουν όλα τα μωράκια σας!! :P

• Μου αρέσει 1

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Sokolataki82 και Titti σας εύχομαι με το καλό να γεννήσετε και να πάρετε στην αγκαλιά σας τα μωράκια σας.:D

Οι κοπέλες σας πρότειναν πολλά και πρακτικά πράγματα αν και δεν τα διάβασα όλα θα σας πω και εγώ με τη σειρά μου τι με βόλεψε.

Ρουχαλάκια δεν πήρα καθόλου 0-3 γιατί γεννήθηκε 4 κιλά, από τον 8ο μήνα φαινόταν η πορεία της ανάπτυξης (εμένα ήταν ήδη 2500 κιλά τότε)και μπορεί να σας πει ο γιατρός σας στο περίπου πόσο τo υπολογίζει να γεννηθεί, οπότε βλέποντας και κάνοντας.

Είχα λίκνο με ροδάκια και το έπαιρνα παντού μέσα στο σπίτι. Αυτό μέχρι 6 μηνών, αν και κοιμόμασταν μαζί με την κόρη μου για 4 μήνες κατά τη διάρκεια της ημέρας και τους τελευταίους 2 μήνες κοιμόταν στο λίκνο, μετά σε κούνια που βγαίνουν τα κάγκελα και γίνεται κρεβάτι εως 3-4χρονών νομίζω(ακόμα βέβαια τα έχουμε τα κάγκελα γιατί είναι μικρή 14μηνών).

Επίσης σωτήριο ήταν για μας ο μάρσιπος (mei tai) ιδίως για το νανούρισμα. Έβαζα το μωρό στο μάρσιπο, έκοβα βόλτες στο σπίτι και μόλις κοιμόταν το μετέφερα στην κούνια.

Σεντόνια και ελαφριά κουβερτάκια χρειάζονται όχι πολλά όμως γιατί μόλις αρχίσει το κρύο θα είναι στη φάση που θα κουνιούνται οπότε αυτό που βολεύει είναι ο υπνόσακος για να μην ξεσκεπάζονται.

Αν θηλάσετε δεν χρειάζονται μπουκάλια αποστειρωτές και λοιπά στην ανάγκη πετάγεται ο σύζυγος και παίρνει από ένα φαρμακείο.

Εμένα που θήλασε ελάχιστα έπινε από μπουκάλι συγκεκριμένης μάρκας και με συγκεκριμένη θηλή σιλικόνης με τη μεγάλη τρύπα εξαιτίας του υποαλλεργικού γάλατος που ήταν πηχτό, αλλά και αυτό λύθηκε τότε όπως είπα με το φαρμακείο. Το ίδιο με τις πιπίλες ήθελε από συγκεκριμένη μάρκα όλες οι άλλες κατέληγαν στον κάδο των αχρήστων.

Για αλλαξιέρα είχα πάρει το ειδικό στρώμα και το έβαλα πάνω από μία συρταριέρα που αγοράσαμε για το δωμάτιό της. Το χρησιμοποίησα για 8 μήνες το πολύ στη συνέχεια την άλλαζα στο κρεβάτι ή στον καναπέ. Είναι πιο φθηνή λύση και μας έμεινε και η συρταριέρα.

Για μπανάκι πήραμε από το mothercare τη λεκανίτσα με το ειδικό εξάρτημα για τα βρέφη, το οποίο κρατήσαμε μέχρι 12 μηνών (βασικό να χωράει στη μπανιέρα).

Στο μαιευτήριο φορούσα νυχτικό, έχετε υπόψιν σας ότι θα έχει τρομερή ζέστη στο δωμάτιο καθʼοτι ανεβάζουν τη θερμοκρασία για τα βρέφη. Εγώ την πάτησα γιατί το νυχτικό ήταν μακρυμάνικο και δεν μπορούσα να κοιμηθώ από τη ζέστη.

Γενικά πάντως ξεκινήστε με τα βασικά άλλωστε ό,τι χρειάζεστε θα μπορείτε να κάνετε τα ψώνια σας με τα μωρά σας ή online.

Κορίτσια καλησπέρα !! Έχω ένα αγοράκι σχεδων 5 μηνών και μέχρι τώρα τον βγάζαμε βόλτα με το καρότσι στο πορτ μπεμπέ αλλά τώρα βλέπω ότι έχει αρχίσει και στριμώχνεται. Είναι καλή περίοδος πιστεύεται να αλλάξω την βάση στο καρότσι και αντί για πορτ μπεμπέ να μπει το κανονικό καθησμα καροτσιου που μπορείς να ρυθμίζεις και εκεί την κλήση αν θες να είναι ξαπλωμένο η καθηστο το μωρακι. 

13 ώρες πρίν, Irina095 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα !! Έχω ένα αγοράκι σχεδων 5 μηνών και μέχρι τώρα τον βγάζαμε βόλτα με το καρότσι στο πορτ μπεμπέ αλλά τώρα βλέπω ότι έχει αρχίσει και στριμώχνεται. Είναι καλή περίοδος πιστεύεται να αλλάξω την βάση στο καρότσι και αντί για πορτ μπεμπέ να μπει το κανονικό καθησμα καροτσιου που μπορείς να ρυθμίζεις και εκεί την κλήση αν θες να είναι ξαπλωμένο η καθηστο το μωρακι. 

Ανετα. Εξαλλου, υπαρχουν πολλα καροτσια που ξεκινουν απο νεογεννητο και δεν εχουν πορτ μπεμπε, το οποιο πρεπει να πληρει καποιες προϋποθεσεις για να επιτυγχανεται η σωστη σταση και να αποφευγεται το "βουλιασμα" του μωρου. Η ιδανικοτερη σταση απο νεογεννητο ειναι η ανασκελη χωρις καθολου κλιση και απο 5 μηνων μπορουμε να βαζουμε και τις υπολοιπες κλισεις, ημικαθιστη και καθιστη.

• Μου αρέσει 1
    • Ευχαριστώ! 1

14 ώρες πρίν, Irina095 είπε:

Mάλλον το έχετε ήδη καθυστερήσει οπότε εννοείται :)

• Χαχαχα 1

2 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Ανετα. Εξαλλου, υπαρχουν πολλα καροτσια που ξεκινουν απο νεογεννητο και δεν εχουν πορτ μπεμπε, το οποιο πρεπει να πληρει καποιες προϋποθεσεις για να επιτυγχανεται η σωστη σταση και να αποφευγεται το "βουλιασμα" του μωρου. Η ιδανικοτερη σταση απο νεογεννητο ειναι η ανασκελη χωρις καθολου κλιση και απο 5 μηνων μπορουμε να βαζουμε και τις υπολοιπες κλισεις, ημικαθιστη και καθιστη.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου τότε θα το δοκιμάσω να δω πως θα πάει. Πάντως κρίμα μόνο 5 μήνες κράτησε το πορτ μπεμπέ πολύ λίγο , από εδώ και πέρα μάλλον θα μας είναι άχρηστο 

21 ώρες πρίν, Irina095 είπε:

Φυσικά! 5 μηνών είναι αρκετά μεγάλο για να κάθεται σε κάθισμα με κλίση. Το δικό μας καρότσι δεν είχε πορτ μπεμπέ. Όσο ήταν μωρό το είχαμε τέρμα κατεβασμένο και μετά παίζαμε με την κλίση. 

• Ευχαριστώ! 1

Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

το οποιο πρεπει να πληρει καποιες προϋποθεσεις για να επιτυγχανεται η σωστη σταση και να αποφευγεται το "βουλιασμα" του μωρου.

Γραψε λαθος για το συγκεκριμενο. Μπερδεψα το πορτ μπεμπε με το καθισμα αυτοκινητου και εκει πηγαινε το "βουλιασμα".

• Ευχαριστώ! 1

On 21/3/2017 at 1:36 ΜΜ, Dragonfly είπε:

Συμφωνώ. Δεν βρίσκω το λόγο να κοιμάται η μαμά μαζί με το παιδί και ο μπαμπάς χώρια (ή με το μεγαλύτερο παιδί... το έχω δει να συμβαίνει και αυτό). Αν ξυπνήσει η μαμά να θηλάσει, είτε το παιδί είναι ακριβώς δίπλα, είτε είναι στο διπλανό δωμάτιο, ποια η διαφορά;

Συμφωνώ, ενώ καταλαβαίνω τα οφέλη της συγκοιμησης, ποτέ δεν κατάλαβα γιατί λένε ότι η συγκοιμηση βοηθάει στο θηλασμό.Ειδικα το λίκνο που κολλάει στο κρεβάτι. Αφού έτσι κι αλλιώς το μεταφέρεις μετα στο λίκνο, ποια η διαφορά να το μεταφέρεις σε άλλο κουνακι; Θηλαζω 6μισι μήνες και παρόλο που είμαστε στο ίδιο δωμάτιο την παίρνω κ πάμε στην κουζίνα και καθόμαστε στο τραπέζι να θηλάσει.Και τσιμπαω κι εγώ κάτι.Την παίρνει ο ύπνος θηλάζοντας κ τη βάζω στο λίκνο (απλό λίκνο).Τη μέρα θηλάζουμε στο κρεβάτι αλλά τη νύχτα δεν θέλω γιατί θα μας πάρει και τις δύο κ ύπνος θηλάζοντας κ πρώτον φοβάμαι μην την πλακωσω κ δεύτερον είναι πολύ άβολη στάση ύπνου.

Ουπς τώρα είδα ότι απάντησα σε μήνυμα του 2017!! 

On 18/11/2019 at 1:04 ΠΜ, little lamb είπε:

Συμφωνώ, ενώ καταλαβαίνω τα οφέλη της συγκοιμησης, ποτέ δεν κατάλαβα γιατί λένε ότι η συγκοιμηση βοηθάει στο θηλασμό.Ειδικα το λίκνο που κολλάει στο κρεβάτι. Αφού έτσι κι αλλιώς το μεταφέρεις μετα στο λίκνο, ποια η διαφορά να το μεταφέρεις σε άλλο κουνακι; Θηλαζω 6μισι μήνες και παρόλο που είμαστε στο ίδιο δωμάτιο την παίρνω κ πάμε στην κουζίνα και καθόμαστε στο τραπέζι να θηλάσει.Και τσιμπαω κι εγώ κάτι.Την παίρνει ο ύπνος θηλάζοντας κ τη βάζω στο λίκνο (απλό λίκνο).Τη μέρα θηλάζουμε στο κρεβάτι αλλά τη νύχτα δεν θέλω γιατί θα μας πάρει και τις δύο κ ύπνος θηλάζοντας κ πρώτον φοβάμαι μην την πλακωσω κ δεύτερον είναι πολύ άβολη στάση ύπνου.

Ουπς τώρα είδα ότι απάντησα σε μήνυμα του 2017!! 

Ε πως δεν βοηθάει η συγκοίμηση στο θηλασμό. Το έχεις δίπλα σου, ξυπνάει, το βάζεις στήθος τρώει, το ρεύεις, το ακουμπάς δίπλα, ξανακοιμάσαι. Αν δεν έχει χεστεί βέβαια, γιατί είναι και σκατομηχανές τα άτιμα.

Αργότερα δε που μεγαλώνει και κινείται μόνο του, έρχεται, βρίσκει βυζί τρώει, ούτε ρεύεται, κοιμάται, ξανακοιμάσαι. ΑΝ έχεις ξυπνήσει κιόλας.

Γιατί να  πρέπει να πας σε άλλο δωμάτιο, όπου θα ανάψεις φως, θα φας κάτι όπως λες, γενικά θα μπεις σε μια εγρήγορση . Στη φάση που τα μωρά ξυπνούν το βράδυ ακόμα και τα 5' παραπάνω ύπνου μετρούν. Για την πολύ αρχή να φοβάσαι μην το πλακώσεις το καταλαβαίνω, αν και δεν παίζει τέτοια περίπτωση να το κάνεις εφόσον δεν πίνεις αλκοόλ/παίρνεις ναρκωτικά, το καταλαβαίνω όμως σαν έννοια. Στους 6 μήνες όμως που είναι το μωρό σου πως να το πλακώσεις. 

• Μου αρέσει 2

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Just now, marakiz είπε:

Ε πως δεν βοηθάει η συγκοίμηση στο θηλασμό. Το έχεις δίπλα σου, ξυπνάει, το βάζεις στήθος τρώει, το ρεύεις, το ακουμπάς δίπλα, ξανακοιμάσαι.

Eγω παλι τους ειχα διπλα μου, ξυπνουσανε, τους εδινα στηθος και τρωγανε ετσι ξαπλωμενοι και ξανακοιμομασταν (ισως εκτος του πρωτου μηνα). Παρελειπα τα 2 βηματα του ρεψιματος και του ακουμπησματος. Ακομη πιο ξεκουραστα δηλαδη ;) 

την παίρνω κ πάμε στην κουζίνα και καθόμαστε στο τραπέζι να θηλάσει.Και τσιμπαω κι εγώ κάτι.Την παίρνει ο ύπνος θηλάζοντας κ τη βάζω στο λίκνο (απλό λίκνο)

Εαν κανεις ολο αυτο το σκηνικο οποτε ξυπναει το βραδυ τοτε λογικα να μην αντιλαμβανεσαι την ευκολια του θηλασμου στην συγκοιμηση. Εσυ κανεις λες και πινει ξενο, το μονο που σου λειπει ειναι να ετοιμασεις το γαλα ;) Εγω δεν θα το αντεχα παντως. Οπως γραφω αυτο που εφαρμοσα και τις δυο φορες ηταν να δωσω το στηθος και να κοιμηθουμε. Τωρα το θεμα μην το πλακωσεις ειναι δικη σου φοβια, που αν ξεπερασεις θα επωφεληθεις τα μεγιστα της συγκοιμισης και του θηλασμου.

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Δεν ξέρω, σε εμάς δεν βόλεψε η συγκοιμηση.Ίσως δεν μπορώ να το καταλαβω επειδή η μπέμπα ποτέ δεν έκανε αυτούς τους 10λεπτους συχνούς θηλασμους. Θηλάζει πάνω από μισάωρο κ μόνο 6-7 φορές το 24ωρο. Οπότε και τη νύχτα έναν θηλασμό κάνει. Επίσης θέλει να αλλάζει στήθος κάθε λίγο, πράγμα άβολο αν είσαι ξαπλωμένη! Κι αν μας πάρει ο ύπνος την ώρα που είναι από την έξω μεριά του κρεβατιού (ανάλογα το στήθος) κ πέσει; Οπότε το μισή ώρα στην κουζίνα (δεν ανάβουμε φως) κ μετά ξαπλωμένη κανονικά καλύτερο μου φαίνεται από το να με πάρει ο ύπνος στραβά, με άγχος κ ξεσκεπαστη! (Ναι ακόμα φοβάμαι μην την πλακωσω). Έτυχε όμως και μωρό που απλά το παίρνει ο ύπνος στα χέρια κ τις περισσότερες φορές δεν ξυπναει όταν μπει στο κουνακι, μπορεί το επόμενο να είναι αλλιώς! Επίσης ξυπνάει πολύ εύκολα αν τρίξει το πάτωμα περπατώντας ή αν τρίξει το κρεβάτι όταν πας να ξαπλώσεις ή αλλάζεις πλευρό, οπότε υποθέτω αν ήταν και στο ίδιο κρεβάτι θα ξύπναγε πιο πολύ.Τη μέρα που τη θηλάζω στο κρεβάτι, αν την πάρει ο ύπνος και κουνηθώ ξυπνάει!

Υ.Γ.Γελασα με το "σκατομηχανές"!

Just now, Sentir...natureza είπε:

Eγω παλι τους ειχα διπλα μου, ξυπνουσανε, τους εδινα στηθος και τρωγανε ετσι ξαπλωμενοι και ξανακοιμομασταν (ισως εκτος του πρωτου μηνα). Παρελειπα τα 2 βηματα του ρεψιματος και του ακουμπησματος. Ακομη πιο ξεκουραστα δηλαδη ;) 

Αχ τυχερή! Εμένα κι ο πρώτος αλλά και ο μικρός τώρα χρειάζονται τουλάχιστον 20' όρθιοι ρευτούν δεν ρευτούν, αλλιώς δεν μπορούν, ξυπνάνε απο γουλιές, έχουν ενόχληση δηλαδή.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

πρίν από 12 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Εαν κανεις ολο αυτο το σκηνικο οποτε ξυπναει το βραδυ τοτε λογικα να μην αντιλαμβανεσαι την ευκολια του θηλασμου στην συγκοιμηση. Εσυ κανεις λες και πινει ξενο, το μονο που σου λειπει ειναι να ετοιμασεις το γαλα ;) Εγω δεν θα το αντεχα παντως. Οπως γραφω αυτο που εφαρμοσα και τις δυο φορες ηταν να δωσω το στηθος και να κοιμηθουμε. Τωρα το θεμα μην το πλακωσεις ειναι δικη σου φοβια, που αν ξεπερασεις θα επωφεληθεις τα μεγιστα της συγκοιμισης και του θηλασμου.

Τώρα που το λες στην αρχή είχα και αντλήσεις λόγω προβλημάτων βάρους της μικρής οπότε σηκωνομουν ούτως ή άλλως.Και εκείνη έπινε και λίγο αντλημενο μετά το θηλασμό οπότε ούτως ή άλλως θα τη σηκώναμε. Αλλά έπαιξε ρόλο και το ότι μετα το δίμηνο δεν ξυπνούσε για να φάει, την ξυπνούσαμε εμείς με ξυπνητήρι κλπ, οπότε ίσως και για αυτό το λόγο δεν θα πρόσφερε ευκολία η συγκοιμηση. Κι επειδή έπρεπε να τρώει κ μέσα στη νύχτα, δεν ήθελα να με πάρει ο ύπνος θηλάζοντας γιατί μπορεί στο 5λεπτο να κοιμόμουν, να της είχε βγει το στήθος κ στην ουσία να μην είχε φάει τίποτα. Οπότε έπαιξαν ρόλο αυτά. Και μετά τους 3 μήνες όμως που πίνει μόνο από το στηθος, αν ξυπνήσει (δεν ξυπναει πάντα) σηκωνόμαστε κανονικά.Κατ'αρχας αλλάζει γιατί είναι πολλές ώρες με την ίδια πάνα, δεύτερον πεινάω κι εγώ κ τρίτον ούτως ή άλλως δεν θα σηκωνομουν κι εγώ για τουαλέτα; Οπότε τα συνδυαζω όλα στο ξύπνημα της!

Επεξεργάστηκαν by little lamb

Συμφωνώ, ενώ καταλαβαίνω τα οφέλη της συγκοιμησης, ποτέ δεν κατάλαβα γιατί λένε ότι η συγκοιμηση βοηθάει στο θηλασμό.Ειδικα το λίκνο που κολλάει στο κρεβάτι.

Εγώ μέχρι δεκαοχτώ μηνών δεν έκανα συγκοιμιση. Δεν με βολευε, πιανομουν, φοβόμουν μην πέσει, μην τον πλάκωσω. Παρόλα αυτά σηκωνομουν για να τον βγάλω απ την κούνια, να τον παρω στο κρεβατι, να θηλασει κ μετά να τον βάλω πίσω στην κούνια. Δεν σου κρύβω πως απ τον χρόνο κ μετά τα βράδυα με πέθαινε ή μεση μου σαν να την "ξεβιδωνες", δεν έχω καλύτερη περιγραφή. 

Στις διακοπές αναγκαστικά κοιμομασταν όλοι μαζί  κ μετά δεν ήθελε να μπει στην κούνια. Εβγαλα τα κάγκελα, την κόλλησα στο κρεβάτι αλλά επειδή την μέρα χοδοπηδουσε πάνω την διέλυσε. Του βαλαμε ένα μονό δίπλα στο διπλό κ εκεί κατάλαβα πως βοηθαει ο θηλασμός στην συγκοιμιση. Χουζουρευα όσο θήλαζε κ επιτέλους σταμάτησε ο πόνος στην μέση απ το ανεβοκατέβασμα στην κούνια. Έπρεπε να το είχα δοκιμάσει νωριτερα. Αλλά αν δεν το ζουσα ακόμα θα πίστευα πως δεν βολευει όσο κι αν μου έλεγαν το αντίθετο. 

• Μου αρέσει 1

19 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Ε πως δεν βοηθάει η συγκοίμηση στο θηλασμό. Το έχεις δίπλα σου, ξυπνάει, το βάζεις στήθος τρώει, το ρεύεις, το ακουμπάς δίπλα, ξανακοιμάσαι. Αν δεν έχει χεστεί βέβαια, γιατί είναι και σκατομηχανές τα άτιμα.

Αργότερα δε που μεγαλώνει και κινείται μόνο του, έρχεται, βρίσκει βυζί τρώει, ούτε ρεύεται, κοιμάται, ξανακοιμάσαι. ΑΝ έχεις ξυπνήσει κιόλας.

Γιατί να  πρέπει να πας σε άλλο δωμάτιο, όπου θα ανάψεις φως, θα φας κάτι όπως λες, γενικά θα μπεις σε μια εγρήγορση . Στη φάση που τα μωρά ξυπνούν το βράδυ ακόμα και τα 5' παραπάνω ύπνου μετρούν. Για την πολύ αρχή να φοβάσαι μην το πλακώσεις το καταλαβαίνω, αν και δεν παίζει τέτοια περίπτωση να το κάνεις εφόσον δεν πίνεις αλκοόλ/παίρνεις ναρκωτικά, το καταλαβαίνω όμως σαν έννοια. Στους 6 μήνες όμως που είναι το μωρό σου πως να το πλακώσεις. 

Συμφωνώ απόλυτα !!!! Και να σου πω κ κάτι για τον άντρα μου που στον ύπνο του κάνει 100 σβούρες ναι είναι επικίνδυνα να το πλακώσει για εμένα που όπως ξαπλώσω έτσι θα ξυπνήσω δεν νομιζω

• Μου αρέσει 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα