Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γεια σας, εχω ένα αγοράκι που την ερχόμενη εβδομάδα κλείνει 5 μηνών. Είμαι πολύ ανήσυχη καθώς διαβάζω τα ορόσημα ανάπτυξης. Συγκεκριμένα το παιδάκι μας βγάζει κανονικά φωνήεντα ιδιαίτερα όταν είναι μόνος του, πολλές φορές το κάνει και στα παιχνίδια του. Κάποιες φορές σπάνια μας λέει αγκου. Χαμογελάει κανονικά σχετικά εύκολα ακόμη και σε άτομα που δεν γνωρίζει αρκει να του μιλήσουν. Πολλές φορές έχει το βλέμμα σαν να επεξεργάζεται το πρόσωπο μας και άλλες όπως του μιλαω πιανει τα χειλια μου η τα μαγουλα μου. Αυτό που μας έχει θορηβήσει είναι ότι όταν τον έχουμε αγκαλιά δεν εχει οπτική επαφή μαζί μας. Ενώ όταν είναι στην αλλαξιέρα. στο ρηλάξ, στο πορτμπεμπέ ή στο κρεβάτι του μας κοιταει κανονικα στα ματια και χαμογελάει. Επισης παρατηρησα ότι όταν πλησιάζω πολύ κοντα το πρόσωπο μου (1cm) σταματάει να με κοιταει στα ματια (όχι όμως παντα). Επισης δεν γελαει με την καρδιά του αλλά συνέχεια μας χαμογελάει και καποιες φορες μπορει να βγάλει καποιους ηχους. Εχω προσπαθησει τα παντα. συνεχεια κανω τον γκαραγκιοζη χαμογελάει πλατιά αλλά δεν γελάει δυνατα με την καρδια του. Τελος όταν παιζουμε με την κουδουνιστρα την ακολουθει με το βλεμμα του όπως και τα αλλα παιχνίδια του όπως π.χ. τα περιστρεφόμενα. Όμως κάποιες φορες όπως είναι στο πορτ μπεμπε αν παω διπλα χωρις να με βλεπει και του φωνάζω, μιλαω, τραγουδαω δεν γυριζει. Αντίθετα όταν είμαι μεσα στο δωματιο γυριζει και με βλειπει που κινουμαι. Επιπλέον εστιαζει σε ατομα που κινουνται στο δωματιο γενικά. Κατι τελευταίο είναι ότι πριν κοιμηθεί τους τελευταίους 2 μηνες πιανει τα δάκτυλα του και μολις κοιμηθεί τα αφηνει, αυτο συμβαινει οποτε θελει να κοιμηθεί. Ο παιδίατρος όταν του εξεφρασα τις ανησυχιες μου μου απεκλησε κατηγορηματικα τον αυτισμό. Εγω όμως εχω πεθανει από ανησυχια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας, εχω ένα αγοράκι που την ερχόμενη εβδομάδα κλείνει 5 μηνών. Είμαι πολύ ανήσυχη καθώς διαβάζω τα ορόσημα ανάπτυξης. Συγκεκριμένα το παιδάκι μας βγάζει κανονικά φωνήεντα ιδιαίτερα όταν είναι μόνος του, πολλές φορές το κάνει και στα παιχνίδια του. Κάποιες φορές σπάνια μας λέει αγκου. Χαμογελάει κανονικά σχετικά εύκολα ακόμη και σε άτομα που δεν γνωρίζει αρκει να του μιλήσουν. Πολλές φορές έχει το βλέμμα σαν να επεξεργάζεται το πρόσωπο μας και άλλες όπως του μιλαω πιανει τα χειλια μου η τα μαγουλα μου. Αυτό που μας έχει θορηβήσει είναι ότι όταν τον έχουμε αγκαλιά δεν εχει οπτική επαφή μαζί μας. Ενώ όταν είναι στην αλλαξιέρα. στο ρηλάξ, στο πορτμπεμπέ ή στο κρεβάτι του μας κοιταει κανονικα στα ματια και χαμογελάει. Επισης παρατηρησα ότι όταν πλησιάζω πολύ κοντα το πρόσωπο μου (1cm) σταματάει να με κοιταει στα ματια (όχι όμως παντα). Επισης δεν γελαει με την καρδιά του αλλά συνέχεια μας χαμογελάει και καποιες φορες μπορει να βγάλει καποιους ηχους. Εχω προσπαθησει τα παντα. συνεχεια κανω τον γκαραγκιοζη χαμογελάει πλατιά αλλά δεν γελάει δυνατα με την καρδια του. Τελος όταν παιζουμε με την κουδουνιστρα την ακολουθει με το βλεμμα του όπως και τα αλλα παιχνίδια του όπως π.χ. τα περιστρεφόμενα. Όμως κάποιες φορες όπως είναι στο πορτ μπεμπε αν παω διπλα χωρις να με βλεπει και του φωνάζω, μιλαω, τραγουδαω δεν γυριζει. Αντίθετα όταν είμαι μεσα στο δωματιο γυριζει και με βλειπει που κινουμαι. Επιπλέον εστιαζει σε ατομα που κινουνται στο δωματιο γενικά. Κατι τελευταίο είναι ότι πριν κοιμηθεί τους τελευταίους 2 μηνες πιανει τα δάκτυλα του και μολις κοιμηθεί τα αφηνει, αυτο συμβαινει οποτε θελει να κοιμηθεί. Ο παιδίατρος όταν του εξεφρασα τις ανησυχιες μου μου απεκλησε κατηγορηματικα τον αυτισμό. Εγω όμως εχω πεθανει από ανησυχια.

 

Ολα τα μωρακια 5 μηνων κανουν ακριβως αυτα που περιγραφεις. Ενα παιδι δεν μπορει να σε κοιταει συνεχεια δεν ειναι ρομποτ οποτε του μιλας να σε κοιταει στα ματια. Εχουν θεληση κ αυτα κ πολλες φορες δεν σου δινουν σημασια τωρα οταν πας πολυ κοντα του δεν σε κοιταει γιατι προφανως πας τοσο κοντα που αλληθωριζει το μικρο κ ενοχλητε κ κοιταει αλλου. Για να ξεκαρδιστει στα γελια μπορει να ειναι κ λιγο νωρις δοκιμασε το γαργαλητο καλητερα. Οταν μιλανε στον αυτισμο για οπτικη επαφη εννοουν να μην σε κοιταει ποτε κ οταν σε κοιταει να ειναι σαν να κοιταει το κενο κ οχι ανθρωπο σαν να μην υπαρχεις. Μην ψαχνεσε τοσο πολυ για λεπτομερειες γιατι θα τρελαθεις.

Link to comment
Share on other sites

Πεγκουλα μου νομιζω οτι αδικως ανησυχεις στην παρουσα φαση τουλαχιστον.

Η κουμπαρα εχει ενα παιδακι με αυτισμο και ξερω πολυ καλα πως ειναι(αν και καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη).Το παιδακι σου ειναι μικρο και ολα αυτα που κανει οσο εμας κ αν μας φαινονται περιεργα ειναι απολυτως φυσιολογικα.Το καημενο τωρα αρχιζει να μαθαινει τον κοσμο απλα εμεις σαν αγχωδεις μανουλες ανησυχουμε για τα παντα.Για το γελιο που λες ο γιος μου αρχισε να γελαει "με την καρδια του" πολυ αργοτερα απο τους 5 μηνες.

Μην μπαινεις σε τετοιες σκεψεις.Ολα αυτα που περιγραφεις εμενα μου φαινονται ακρως φυσιολογικα

Link to comment
Share on other sites

Πόσο δίκιο έχεις, η αλήθεια είναι ότι ψάχνω πολύ στο ίντερνετ. Γενικά με αγχωσε πολύ ενας κουμπαρος μου και από εκει αρχισα να το ψαχνω. Συγκεκριμένα του μιλουσε του παιδιου και δεν γυριζε καθολου να τον δει. Βεβαια απ'οτι μου εχουν πει ακομη είναι νωρις για να καταλαβαινει το ονομα του.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω και ξαναδιαβάζω το μήνυμα σου και παίρνω θάρρος. Η αλήθεια είναι ότι είμαι κάπω υπερβολική κάποιες φορές με το παιδάκι και ίσως του κάνω κακό με αυό τον τρόπο. Ευελπιστώ να είναι όλα καλά και όλα να είναι στο δικό μυ μυαλό!! Ελπίζω και αυχομαι από καρδιάς να μπορέσω κάποια στιγμή να διαχειριστώ όλο αυτό μου το άγχος και να χαρώ πραγματικά το μωράκι μου γιατί αυτή την στιγμή με έχει κατακυριευσει η αγωνία. Παρατηρώ την κάθε του αντιδραση και συμπεριφορά αντί να το χαρώ!! Τελικά το ιτερνετ είναι ευχη και καταρα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ζεις το παιδί σου ελεύθερα και με χαρά. Στην πραγματικότητα δεν ξέρεις πότε είναι η ώρα που "πρέπει" να ακούει στο όνομα του, πότε είναι η ώρα που θα μπορεί να γελάει με την καρδιά του, πότε είνια η ώρα που θα μιμηθεί τον ήχο ενός τραγουδιού κτλ.

 

Και δεν μπορείς να ξέρεις, γιατί σε κάθε παιδί είνια διαφορετικά όλα αυτά και ποικίλουν και στον τρόπο και στο χρόνο εκδήλωσης.

 

Από την άλλη, με το να το ελέγχεις το παιδί σου συνεχώς, του μεταφέρεις άθελα σου όλο σου το άγχος. Σκέψου πως θα ένιωθες εσύ αν συνεχώς σε τσέκαραν από την κορφή μέχρι τα νύχια και σε κοιτούσαν με δυσπιστία κι αγωνία όλη μέρα....:roll:

 

Χαλάρωσε και αν ποτέ διαπιστώσεις ΠΡΟΒΛΗΜΑ, τότε μπες και στο ίντερνετ να διαβάσεις, πάνε και σε γιατρούς.

 

Δεν χρειάζεται να πω φυσικά, πως όσα περιέγραψες κι εμένα φυσιολογικότατα μου φάνηκαν, εκτός από την εμμονή σου να ελέγχεις κάθε του μικρή κινησουλα :rolleyes:

 

Αντε, ηρέμησε :)

Καλό βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Να ζεις το παιδί σου ελεύθερα και με χαρά. Στην πραγματικότητα δεν ξέρεις πότε είναι η ώρα που "πρέπει" να ακούει στο όνομα του, πότε είναι η ώρα που θα μπορεί να γελάει με την καρδιά του, πότε είνια η ώρα που θα μιμηθεί τον ήχο ενός τραγουδιού κτλ.

 

Και δεν μπορείς να ξέρεις, γιατί σε κάθε παιδί είνια διαφορετικά όλα αυτά και ποικίλουν και στον τρόπο και στο χρόνο εκδήλωσης.

 

Από την άλλη, με το να το ελέγχεις το παιδί σου συνεχώς, του μεταφέρεις άθελα σου όλο σου το άγχος. Σκέψου πως θα ένιωθες εσύ αν συνεχώς σε τσέκαραν από την κορφή μέχρι τα νύχια και σε κοιτούσαν με δυσπιστία κι αγωνία όλη μέρα....:roll:

 

Χαλάρωσε και αν ποτέ διαπιστώσεις ΠΡΟΒΛΗΜΑ, τότε μπες και στο ίντερνετ να διαβάσεις, πάνε και σε γιατρούς.

 

Δεν χρειάζεται να πω φυσικά, πως όσα περιέγραψες κι εμένα φυσιολογικότατα μου φάνηκαν, εκτός από την εμμονή σου να ελέγχεις κάθε του μικρή κινησουλα :rolleyes:

 

Αντε, ηρέμησε :)

Καλό βράδυ.

Πόσο δίκιο έχεις και πόσο με προβληματίζεις! Πραγματικά πρέπει να το δουλέψω με τον εαυτό μου και ενδεχομένος να μην αφληνω τον περίγυρο να με επηρεάζει.

Link to comment
Share on other sites

Βασικο για ολες τις μαμαδες:

 

Τα σταδια ειναι ενδεικτικα! Κανενα παιδι, ευρυχως ή δυστυχως, δεν εχει διακοπτη που τον πατας και αλλαζει. Λεμε πχ οτι στους 7 μηνες πρεπει νακανει το Χ. Δεν υπαρχει περιπτωση να το κανει τη μερα που θα γινει 7 μηνων. Μπορει να το κανει λιγο νωριτερα ή (συχνοτερα) λιγο αργοτερα. Ποσο ειναι το "λιγο"; Εξαρταται απο το τι ειναι το Χ.

 

Τιποτα δεν ειναι στανταρ!

Εμπιστοσυνη στον παιδιατροσας και αν κατι σας προβληματιζει ή ο παιδιατρος δεν σας καλυπτει ψαξτε το περισσοτερο

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά τον περίγυρο, δεν πρέπει να τον ακούς καθόλου! :cool:

 

Θα σου πω μονάχα ότι όταν η κόρη μου ήταν 30 ημερών, ο πατέρας μου προσπαθούσε να την κάνει να σταθεί όρθια!!! :shock::shock:

 

2 μηνών και την τραβούσαν από το καρότσι να κάτσει στη μέση της για να παίξουν!!

 

Ο κόσμος είναι ότι του φανεί! Βλέπουν ένα μωράκι σε επίσκεψη κι ότι τους κατεβαίνει λένε!

 

Εσύ που είσαι όμως, όλη μέρα μαζί του, βλέπεις την πρόοδο του, τις ικανότητες του και τις δεξιότητες του. Ούτε αγωνία να κάνει κάτι σύντομα χρειάζεται να έχεις, ούτε να παίρνουν τα μυαλά σου αέρα ότι έχεις ένα παιδί θαύμα επειδή έκανε "αγκού" στις 142 ημέρες! :lol:

 

Καλή σου μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να 'ξερα πώς σας μπαίνουν τέτοιες ιδέες στο κεφαλι για τόσο μικρά μωρά. Ζήσε την ζωή σου κοπέλα μου όμορφα με την οικογένειά σου και μην προσπαθείς να δημιουργήσεις προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας, εχω ένα αγοράκι που την ερχόμενη εβδομάδα κλείνει 5 μηνών. Είμαι πολύ ανήσυχη καθώς διαβάζω τα ορόσημα ανάπτυξης. Συγκεκριμένα το παιδάκι μας βγάζει κανονικά φωνήεντα ιδιαίτερα όταν είναι μόνος του, πολλές φορές το κάνει και στα παιχνίδια του. Κάποιες φορές σπάνια μας λέει αγκου. Χαμογελάει κανονικά σχετικά εύκολα ακόμη και σε άτομα που δεν γνωρίζει αρκει να του μιλήσουν. Πολλές φορές έχει το βλέμμα σαν να επεξεργάζεται το πρόσωπο μας και άλλες όπως του μιλαω πιανει τα χειλια μου η τα μαγουλα μου. Αυτό που μας έχει θορηβήσει είναι ότι όταν τον έχουμε αγκαλιά δεν εχει οπτική επαφή μαζί μας. Ενώ όταν είναι στην αλλαξιέρα. στο ρηλάξ, στο πορτμπεμπέ ή στο κρεβάτι του μας κοιταει κανονικα στα ματια και χαμογελάει. Επισης παρατηρησα ότι όταν πλησιάζω πολύ κοντα το πρόσωπο μου (1cm) σταματάει να με κοιταει στα ματια (όχι όμως παντα). Επισης δεν γελαει με την καρδιά του αλλά συνέχεια μας χαμογελάει και καποιες φορες μπορει να βγάλει καποιους ηχους. Εχω προσπαθησει τα παντα. συνεχεια κανω τον γκαραγκιοζη χαμογελάει πλατιά αλλά δεν γελάει δυνατα με την καρδια του. Τελος όταν παιζουμε με την κουδουνιστρα την ακολουθει με το βλεμμα του όπως και τα αλλα παιχνίδια του όπως π.χ. τα περιστρεφόμενα. Όμως κάποιες φορες όπως είναι στο πορτ μπεμπε αν παω διπλα χωρις να με βλεπει και του φωνάζω, μιλαω, τραγουδαω δεν γυριζει. Αντίθετα όταν είμαι μεσα στο δωματιο γυριζει και με βλειπει που κινουμαι. Επιπλέον εστιαζει σε ατομα που κινουνται στο δωματιο γενικά. Κατι τελευταίο είναι ότι πριν κοιμηθεί τους τελευταίους 2 μηνες πιανει τα δάκτυλα του και μολις κοιμηθεί τα αφηνει, αυτο συμβαινει οποτε θελει να κοιμηθεί. Ο παιδίατρος όταν του εξεφρασα τις ανησυχιες μου μου απεκλησε κατηγορηματικα τον αυτισμό. Εγω όμως εχω πεθανει από ανησυχια.

 

Πεγκούλα τo βιβλιαριο υγειας εχει τα σταδια αναπτυξης του παιδιου σχεδον ανα δυο μηνες στο πρωτο ετος της ζωης του και απευθυνεται σε εμας τους γονεις ωστε να μορουμε να παρακολουθουμε και εμεις την εξελιξη του παιδιου που ειμαστε συνεχεια μαζι του. Ριξε μια ματια σε αυτο για την αναπτυξη στον 5ο μηνα, οχι ομως γενικα στο internet γιατι εχω δει μεγαλες διαφορες. Εαν διαβασεις αποκλισεις μην ανησυχησεις γιατι η αναπτυξη ειναι ραγδαια αυτους τους μηνες και οι διαφορες τεραστιες απο εβδομαδα σε εβδομαδα, οποτε δωσε και λιγο χρονο. Ομως οτιδηποτε γενικα σε ανησυχει δεν χανεις τιποτα να ρωτησεις τον παιδιατρ. Εαν δεν σε καλυπτει η αποψη του, δεν χανεις και τιποτα να παρεις και μια δευτερη γνωμη, κυριως για να ησυχασεις εσυ. Οι παιδιατροι ειναι υπευθυνοι να αξιολογουν και την ψυχοκινητικη αναπτυξη των παιδιων.

 

Σχετικα με τον αυτισμο η διαγνωση γινεται συνηθως στην ηλικια των 3, αλλα εχω ακουσει οτι τα τελευταια χρονια μπορουν και λιγο νωριτερα.

Στην ηλικια των 5 μηνων απο οτι ξερω δεν δειχνει ο αυτισμος, .

 

Εμενα απο αυτα που εγραψες, αν και δεν θυμαμαι με λεπτομερεια τα σταδια αναπτυξης ανα μηνα παρολο που εχω μωρο παιδι, θα με προβληματιζε ισως λιγο αυτο με κοκκινο, γιατι τα μωρα εχουν πολυ αναπτυγμενη την ακοη και ανταποκρινονται στον παραμικρο θορυβο. Ρωτησε εαν θελεις παλι τον παιδιατρο για την ακοη η τεσταρε την και εσυ, ειναι ευκολο.

Link to comment
Share on other sites

Πεγκούλα τo βιβλιαριο υγειας εχει τα σταδια αναπτυξης του παιδιου σχεδον ανα δυο μηνες στο πρωτο ετος της ζωης του και απευθυνεται σε εμας τους γονεις ωστε να μορουμε να παρακολουθουμε και εμεις την εξελιξη του παιδιου που ειμαστε συνεχεια μαζι του. Ριξε μια ματια σε αυτο για την αναπτυξη στον 5ο μηνα, οχι ομως γενικα στο internet γιατι εχω δει μεγαλες διαφορες. Εαν διαβασεις αποκλισεις μην ανησυχησεις γιατι η αναπτυξη ειναι ραγδαια αυτους τους μηνες και οι διαφορες τεραστιες απο εβδομαδα σε εβδομαδα, οποτε δωσε και λιγο χρονο. Ομως οτιδηποτε γενικα σε ανησυχει δεν χανεις τιποτα να ρωτησεις τον παιδιατρ. Εαν δεν σε καλυπτει η αποψη του, δεν χανεις και τιποτα να παρεις και μια δευτερη γνωμη, κυριως για να ησυχασεις εσυ. Οι παιδιατροι ειναι υπευθυνοι να αξιολογουν και την ψυχοκινητικη αναπτυξη των παιδιων.

 

Σχετικα με τον αυτισμο η διαγνωση γινεται συνηθως στην ηλικια των 3, αλλα εχω ακουσει οτι τα τελευταια χρονια μπορουν και λιγο νωριτερα.

Στην ηλικια των 5 μηνων απο οτι ξερω δεν δειχνει ο αυτισμος, .

 

Εμενα απο αυτα που εγραψες, αν και δεν θυμαμαι με λεπτομερεια τα σταδια αναπτυξης ανα μηνα παρολο που εχω μωρο παιδι, θα με προβληματιζε ισως λιγο αυτο με κοκκινο, γιατι τα μωρα εχουν πολυ αναπτυγμενη την ακοη και ανταποκρινονται στον παραμικρο θορυβο. Ρωτησε εαν θελεις παλι τον παιδιατρο για την ακοη η τεσταρε την και εσυ, ειναι ευκολο.

 

 

Βασικο χαρακτηριστικο του αυτισμου ειναι η δυσκολια στην επικοινωνια και στος κοινωνικες σχεσεις.

Ενα παιδι αρχιζει αυτο που λεμε "κοινωνικο παιχνιδι" γυρωωστα 3. Πιο μπροστα υπαρχει το παραλληλο παιχνιδι. Οποτε αν ενα παιδι στα 3 δεν αποζητα σλλα παιδια για να παιξει, εκει αρχιζει ο προβληματισμος.

Νωριτερα η διαφνωση ειναι εξαιρετικα σπανια και περιοριζεται σε πολυ βαριες περιπτωσεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάμε για διαγνωση στους 5 μηνες αλοιμονο για σημάδια μιλάμε

Δεν σημειώνεται κάποιο αυτιστικό στα 3 απο το πουθενά, υπάρχουν σημάδια απο πιο πριν και όντως ενα απο αυτα ειναι το παιδι να γυρνάει οποτε θελει αυτο παρα ως αντίδραση σε κατι που ακούει

Συμφωνω με την summer

Πεγκουλα κοπελα μου δεν μπορεις να κανεις πολλα περα απο το να παρακολουθείς το παιδι σου. Οσο μεγαλώνει δες αν αυτο το συγκεκριμενο σημειο καλυτερεύει αλλιώς θελει αναπτυξιοκογο

 

Αν θες ρωτα τον παιδίατρο και να τον στείλει σε ΩΡΛ μπας και εχει προβλημα με τα αυτάκια του (πολυ υγρό η κατι αλλο!)

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδίατρος όταν του εξεφρασα τις ανησυχιες μου μου απεκλησε κατηγορηματικα τον αυτισμό. Εγω όμως εχω πεθανει από ανησυχια.

 

Γιατί δεν εμπιστεύεσαι τον παιδίατρο; Όλα αυτά που περιγράφεις φυσιολογικά μου φαίνονται για ένα μωρό 5 μηνών. Δεν καταλαβαίνω για ποιον λόγο ανησυχείς...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως ο κουμπάρος του έδειξε και τη Μπριζίτ Μπαρντό και το παιδί δεν σφύριξε και πρέπει να κοιτάξουμε και αυτό;;; Κοπέλα μου, μην αγχώνεσαι με τις βλακείες του καθενός, εννοείται ότι το παιδί σ'αυτή την ηλικία δεν αναγνωρίζει το όνομά του, όπως και το 99,99% των λέξεων!!!

 

Περιγράφεις ένα απόλυτα φυσιολογικό βρέφος και από τη στιγμή που έχει βλεμματική επαφή στους 5 μήνες, αυτό από μόνο του είναι σημάδι κατά του αυτισμού, αν και είναι εξαιρετικά νωρίς για να κριθεί κάτι τέτοιο.

Εννοείται ότι στο 1 εκατοστό το παιδί δεν θα σε κοιτάει στα μάτια, εκτός αν θέλεις να αλληθωρήσει τελείως!

Μην ξεχνάς ότι και η όραση και η ακοή του δεν έχουν αναπτυχθεί ακόμα 100%, οπότε είναι φυσιολογικότατο το να μη δίνει σημασία στα πάντα. Σε λίγο καιρό θα αντιλαμβάνεται και τη μύγα που πετάει!!!

 

Όσο για το γέλιο, το ξεκάρδισμα θα έρθει σταδιακά. Στους 2-3 μήνες ξεκινούν να χαμογελούν συνειδητά τα βρέφη και όσο αυξάνεται η αντίληψή τους, τόσο ποικίλουν και οι αντιδράσεις τους. Μετά τους 6 μήνες θα αρχίσεις να βλέπεις μεγάλες διαφορές από βδομάδα σε βδομάδα.

 

Γενικά μην ακούς τις εξυπνάδες του καθενός. Η μάνα και ο γιατρός ξέρουν καλύτερα απ'όλους!!!

9maTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ ανήσυχη καθώς διαβάζω τα ορόσημα ανάπτυξης

 

Τα διαφορα οροσημα και οι διαφορες καμπυλες αναπτυξης ειναι καθαρα ενδεικτικα και δεν αποτελουν μεσο διαγνωσης.Ενα παιδι μπορει να υστερει μερικώς σε ολα αυτα,και να γινει ενας φυσιολογικοτατος ενηλικας.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

εάν παρόλες τις καθησυχαστικές συμβουλές περισσοτέρων ειδικών (πχ. παιδίατρος) έχετε ακόμα ανησυχία, αναζητήστε πληροφορίες στο διαδίκτυο σχετικά με την επιλόχεια κατάθλιψη καθώς αυτή θα μπορούσε ενδεχομένως να σας ενεργοποιεί αγχώδη συναισθήματα και έτσι να σας οδηγεί σε τέτοιες σκέψεις.

Εάν αισθάνεστε ότι αυτές σας καταβάλλουν, επηρεάζοντας πόσο μπορείτε να χαλαρώσετε απολαύσετε την μητρότητα, μην χάνετε χρόνο και βρείτε δίοδο/διέξοδο έτσι ώστε να καταπολεμήσετε οτιδήποτε σας αφαιρεί την πολύτιμη ενέργεια & θετικότητα που χρειάζεστε αυτό το διάστημα αλλά σαφώς και μετέπειτα.

Δεν είναι ντροπή - η επιλόχειος κατάθλιψη υπάρχει και κάνει κακό στη μητέρα, στο βρέφος και σε όλη την οικογένεια.

Δυστυχώς πάρα πολλές γυναίκες την αντιμετωπίζουν χωρίς πάντα να συνειδητοποιούν ότι τα δυσάρεστα συναισθήματά τους (από μελαγχολία, άγχος εώς θυμό κ επιθετικότητα) οφείλονται σε αυτή την κατάσταση.

Μην χάνετε καθόλου χρόνο, εάν βλέπετε ότι τα συναισθήματα αυτά παραμένουν/επιμένουν.

Παράλληλα, αγχώδη συναισθήματα μπορεί να έχει κάποια/-ος και χωρίς επιλόχεια κατάθλιψη. Από την στιγμή που αυτά επηρεάζουν την καθημερινότητα, αλλά καταπολεμούνται, αξίζει η κάθε προσπάθεια ενάντια σε αυτά.

 

Γραμμή Βοήθειας για την Κατάθλιψη 1034

Η Γραμμή Βοήθειας για την Κατάθλιψη λειτουργεί από Δευτέρα έως Παρασκευή, 9:00 - 21:00

 

Ζητουμε συγνώμη για την παρέμβαση, ελπίζουμε να βοηθά το σχόλιό μας.

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

εάν παρόλες τις καθησυχαστικές συμβουλές περισσοτέρων ειδικών (πχ. παιδίατρος) έχετε ακόμα ανησυχία, αναζητήστε πληροφορίες στο διαδίκτυο σχετικά με την επιλόχεια κατάθλιψη καθώς αυτή θα μπορούσε ενδεχομένως να σας ενεργοποιεί αγχώδη συναισθήματα και έτσι να σας οδηγεί σε τέτοιες σκέψεις.

Εάν αισθάνεστε ότι αυτές σας καταβάλλουν, επηρεάζοντας πόσο μπορείτε να χαλαρώσετε απολαύσετε την μητρότητα, μην χάνετε χρόνο και βρείτε δίοδο/διέξοδο έτσι ώστε να καταπολεμήσετε οτιδήποτε σας αφαιρεί την πολύτιμη ενέργεια & θετικότητα που χρειάζεστε αυτό το διάστημα αλλά σαφώς και μετέπειτα.

Δεν είναι ντροπή - η επιλόχειος κατάθλιψη υπάρχει και κάνει κακό στη μητέρα, στο βρέφος και σε όλη την οικογένεια.

Δυστυχώς πάρα πολλές γυναίκες την αντιμετωπίζουν χωρίς πάντα να συνειδητοποιούν ότι τα δυσάρεστα συναισθήματά τους (από μελαγχολία, άγχος εώς θυμό κ επιθετικότητα) οφείλονται σε αυτή την κατάσταση.

Μην χάνετε καθόλου χρόνο, εάν βλέπετε ότι τα συναισθήματα αυτά παραμένουν/επιμένουν.

Παράλληλα, αγχώδη συναισθήματα μπορεί να έχει κάποια/-ος και χωρίς επιλόχεια κατάθλιψη. Από την στιγμή που αυτά επηρεάζουν την καθημερινότητα, αλλά καταπολεμούνται, αξίζει η κάθε προσπάθεια ενάντια σε αυτά.

 

Γραμμή Βοήθειας για την Κατάθλιψη 1034

Η Γραμμή Βοήθειας για την Κατάθλιψη λειτουργεί από Δευτέρα έως Παρασκευή, 9:00 - 21:00

 

Ζητουμε συγνώμη για την παρέμβαση, ελπίζουμε να βοηθά το σχόλιό μας.

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

εάν παρόλες τις καθησυχαστικές συμβουλές περισσοτέρων ειδικών (πχ. παιδίατρος) έχετε ακόμα ανησυχία, αναζητήστε πληροφορίες στο διαδίκτυο σχετικά με την επιλόχεια κατάθλιψη καθώς αυτή θα μπορούσε ενδεχομένως να σας ενεργοποιεί αγχώδη συναισθήματα και έτσι να σας οδηγεί σε τέτοιες σκέψεις.

Εάν αισθάνεστε ότι αυτές σας καταβάλλουν, επηρεάζοντας πόσο μπορείτε να χαλαρώσετε απολαύσετε την μητρότητα, μην χάνετε χρόνο και βρείτε δίοδο/διέξοδο έτσι ώστε να καταπολεμήσετε οτιδήποτε σας αφαιρεί την πολύτιμη ενέργεια & θετικότητα που χρειάζεστε αυτό το διάστημα αλλά σαφώς και μετέπειτα.

Δεν είναι ντροπή - η επιλόχειος κατάθλιψη υπάρχει και κάνει κακό στη μητέρα, στο βρέφος και σε όλη την οικογένεια.

Δυστυχώς πάρα πολλές γυναίκες την αντιμετωπίζουν χωρίς πάντα να συνειδητοποιούν ότι τα δυσάρεστα συναισθήματά τους (από μελαγχολία, άγχος εώς θυμό κ επιθετικότητα) οφείλονται σε αυτή την κατάσταση.

Μην χάνετε καθόλου χρόνο, εάν βλέπετε ότι τα συναισθήματα αυτά παραμένουν/επιμένουν.

Παράλληλα, αγχώδη συναισθήματα μπορεί να έχει κάποια/-ος και χωρίς επιλόχεια κατάθλιψη. Από την στιγμή που αυτά επηρεάζουν την καθημερινότητα, αλλά καταπολεμούνται, αξίζει η κάθε προσπάθεια ενάντια σε αυτά.

 

Γραμμή Βοήθειας για την Κατάθλιψη 1034

Η Γραμμή Βοήθειας για την Κατάθλιψη λειτουργεί από Δευτέρα έως Παρασκευή, 9:00 - 21:00

 

Ζητουμε συγνώμη για την παρέμβαση, ελπίζουμε να βοηθά το σχόλιό μας.

Σας ευχααριστω πραγατικα για την παρέμβαση σας. Είναι πολύτιμες οι συμβουλές σας. Ενδεχομένος εάν συνεχίσουν να με κυριευουν αυτά τα συναισθηματα σιγουρα θα ζητησω την βοηθεια καποιου ειδικού ψυχολόγου. Ο σύζυγος μου συνεχως μου λεει ότι είμαι υπερβολική. Σε όλα τα οποια σας περιγραφω αυτό που εμενα με ανησυχεις ισως περισσοτερο είναι σιγουρα το γεγονός ότι όταν τον παιρνουμε αγκαλια δεν εει οπτικη επαφη μαζι μας αλλα κοιταει δεξια αριστερα και αποφευγει οποιαδηποτε οπτικη επαφη. Ωστόσο όταν είναι στην κουνια ρηλαξ και στην αγκαλια καποιου αλλου μας κοιταει στα ματια.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο με εκανες να γελασω και ποσο αναγκη το ειχα. Αληθεια αυτό που με ανησυχεις περισσοτερο είναι το θεμα με την αγκαλια που δεν με κοιταει ποτε στα ματια ενώ όταν είναι σε πορτ μπεμπε, κουνια, ρηλαξ με κοιταει κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα κοριτσάκι 5 μηνών. Άλλοτε μας κοιτάζει στα μάτια, άλλοτε όχι, μερικές φορές γελάει δυνατά, άλλες προσπαθούμε να την κάνουμε να γελάσει και δε γελάει, πολύ συχνά θέλει αγκαλιά, άλλες φορές, θέλει να είναι κάτω. Εγώ νομίζω ότι είναι ένα φυσιολογικό παιδί, όπως και το δικό σου. Δεν μπορεί να είναι συνέχεια σε εγρήγορση. Κουράζεται από τα πολλά ερεθίσματα κι έχει ανάγκη να αποσυρθεί. Είναι απόλυτα φυσιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα κοριτσάκι 5 μηνών. Άλλοτε μας κοιτάζει στα μάτια, άλλοτε όχι, μερικές φορές γελάει δυνατά, άλλες προσπαθούμε να την κάνουμε να γελάσει και δε γελάει, πολύ συχνά θέλει αγκαλιά, άλλες φορές, θέλει να είναι κάτω. Εγώ νομίζω ότι είναι ένα φυσιολογικό παιδί, όπως και το δικό σου. Δεν μπορεί να είναι συνέχεια σε εγρήγορση. Κουράζεται από τα πολλά ερεθίσματα κι έχει ανάγκη να αποσυρθεί. Είναι απόλυτα φυσιολογικό.

Nα σου ζήσει το παιδάκι σου να την χαίρεστε! Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Νιώθω πραγματικά ότι κάποιες φορές είμαι υπερβολική. Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας μανούλες και πιστεύω πως όλα θα πάνε καλα!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...