Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

3 εξωσωματικές (δωρεά ωαρίων)-3 αποβολές ΒΟΗΘΕΙΑ


Recommended Posts

Κορίτσια, γεια σας!

 

Έχω κάνει 3 εξωσωματικές με δωρεά ωαρίων, οι οποίες έδωσαν θετικές χοριακές ΟΛΕΣ, αλλά ΚΑΜΙΑ δεν έδωσε μωράκι. Έχω ήδη ένα μωράκι, πάλι από εξωσωματική, με δικό μου ωάριο πριν από 4 χρόνια. Σας γράφω με αφορμή την τελευταία.... Σας γράφω ένα σύντομο ιστορικό αυτής της προσπάθειας.

 

Εμβρυομεταφορά με 1 βλαστοκύστη 6 ημερών στις 10/3.

Προγραμματισμένη ημερομηνία για χοριακή στις 19/3.

Την Τετάρτη 15/3 ξεκινάει η αιμορραγία.

Κάνω εσπευσμένα χοριακή σήμερα (17/3) και βγαίνει 98. Η προγεστερόνη βγαίνει 40.

Επισκέπτομαι τον γιατρό σήμερα, ο οποίος με εξέτασε υπερηχογραφικά και μου είπε ότι το ενδομήτριο λέπτυνε και ετοιμάζεται να αποβάλει το έμβρυο.

 

Σε αυτήν την προσπάθεια, έκανα ηπαρίνες (βρέθηκα με ετεροζυγωτία στο MTHFR). Σήμερα, σε μία απέλπιδα προσπάθεια, έκανα και intralipids, παρόλο που οι τιμές των ΝΚ ήταν στα φυσιολογικά πλαίσια. Έχω ελέγξει το θυρεοειδή. Σήμερα, όμως, η μέτρηση βγήκε κάπως αυξημένη στα 3.35. Το σπέρμα του συζύγου το έχουμε ξετινάξει... Καλό σπερμοδιάγραμμα, καλός ο κατεκερματισμός DNA, μια χαρά και ο έλεγχος για χρωμοσωμικές ανωμαλίες.

 

Η θεωρία του γιατρού μου είναι ότι μάλλον η μήτρα μου είναι τόσο δεκτική, που εμφυτεύονται έμβρυα, που μια άλλη μήτρα θα τα επέρριπτε.

Κορίτσια, χρειάζομαι μία βοήθεια...

 

Βέβαια, εγώ αναρωτιέμαι... γίνεται όλα τα έμβρυα να είχαν χρωμοσωμικές ανώμαλίες;;;;;; Ειδικά, αφού προέρχονται από 2 διαφορετικές δότριες.

Μίλησα και με τον Νίκα εντωμεταξύ, ο οποίος μου είπε ότι κατά πάσα πιθανότητα και η δική του εξέταση δε θα δείξει λοίμωξη, κρίνοντας από αυτά που το είπα ως ιστορικό

 

Το ιστορικό μου είναι ως εξής:

1η εξωσωματική με δικό μου ωάριο (που έδωσε μέτριο έμβρυο): κάνω το κοριτσάκι μου.

2η εξωσωματική με 2 έμβρυα (με δωρεά) 3 ημερών: παλίνδρομη στην 8η-9η εβδομάδα.

3η εξωσωματική με 1 φρέσκια βλαστοκύστη (από διαφορετική δότρια): βιοχημική

4η εξωσωματική με 1 κατεψυγμένη βλαστοκύστη (από την ίδια δότρια): βιοχημική.

 

Ειλικρινά δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να ψάξω!

Οποιαδήποτε γνώμη και βοήθεια είναι καλοδεχούμενη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αποστολία με ποιο γιατρο εισαι?

Για ποιο λόγο στραφήκαμε σε δανεικά?

 

Τον Νικα θα σου προτεινα εγω, πιστεύω οτι κάτι θα δείτε να την κανεις την βιοψία.

Ενέσεις προγεστερονης άρχισες?

Βασικά αν βρήκατε οτι λεπτύνει το ενδομητριο σου μετα την ε/τ, ξέρετε ποιο ειναι το πρόβλημα και κάπως θα λυθεί.

Σου ευχομαι τα καλύτερα, γιατι προς το παρον εχεις μια θετική χοριακη!

Link to comment
Share on other sites

Αποστολία με ποιο γιατρο εισαι?

Για ποιο λόγο στραφήκαμε σε δανεικά?

 

Τον Νικα θα σου προτεινα εγω, πιστεύω οτι κάτι θα δείτε να την κανεις την βιοψία.

Ενέσεις προγεστερονης άρχισες?

Βασικά αν βρήκατε οτι λεπτύνει το ενδομητριο σου μετα την ε/τ, ξέρετε ποιο ειναι το πρόβλημα και κάπως θα λυθεί.

Σου ευχομαι τα καλύτερα, γιατι προς το παρον εχεις μια θετική χοριακη!

 

Είμαι με τον κ. Μ*****η όλα αυτά τα χρόνια. Στα δανεικά στραφήκαμε γιατί έχω ΠΩΑ με απελπιστικά χαμηλή ΑΜΗ. Πριν από 5 χρόνια ήταν 0.37.

 

Ο κ. Νίκας στο τηλέφωνο εξέφρασε κι αυτός κάποιες επιφυλάξεις για το αν θα μπορούσε να βοηθήσει, καθώς πιστεύει από το ιστορικό που μου πήρε ότι δεν υπάρχει φλεγμονή ή λοίμωξη. Βέβαια, εδώ που έφτασα, σκέφτομαι να την κάνω την εξέταση.

 

Σύμφωνα με τον γυναικολόγο, το ενδομήτριο λεπταίνει γιατί αποβάλλει το έμβρυο... Και η αιμορραγία, η οποία έχει αυξηθεί, είναι ουσιαστικά αποβολή του ενδομητρίου. Όταν έγινε η εμβρυομεταφορά το ενδομήτριο ήταν 12.5.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με τον κ. Μ*****η όλα αυτά τα χρόνια. Στα δανεικά στραφήκαμε γιατί έχω ΠΩΑ με απελπιστικά χαμηλή ΑΜΗ. Πριν από 5 χρόνια ήταν 0.37.

 

Ο κ. Νίκας στο τηλέφωνο εξέφρασε κι αυτός κάποιες επιφυλάξεις για το αν θα μπορούσε να βοηθήσει, καθώς πιστεύει από το ιστορικό που μου πήρε ότι δεν υπάρχει φλεγμονή ή λοίμωξη. Βέβαια, εδώ που έφτασα, σκέφτομαι να την κάνω την εξέταση.

 

Σύμφωνα με τον γυναικολόγο, το ενδομήτριο λεπταίνει γιατί αποβάλλει το έμβρυο... Και η αιμορραγία, η οποία έχει αυξηθεί, είναι ουσιαστικά αποβολή του ενδομητρίου. Όταν έγινε η εμβρυομεταφορά το ενδομήτριο ήταν 12.5.

 

Προβληματίζομαι που λες οτι εισαι σε όλες τις προσπαθειες εισαι με 1 γιατρο. Βεβαια το λέω εγω που όταν κάτι μου στραβωνε με κάποιο γιατρο την εκανα. Δεν εχεις δηλαδη άλλη άποψη απο άλλους γιατρους ή έστω απο αλλα εργαστήρια?

Ακούγεται βεβαια λογική η εξήγηση του. Το θεμα σου ειναι λοιπόν πως θα κρατήσεις τα έμβρυα.

Τα intralipids γίνονται 7 μερα του κυκλου, την ημέρα της ε/τ και καθε 15 μερες για το πρώτο τρίμηνο.

Σίγουρα ενέσεις προγεστερονης. Utrogestan Kai cyclacur παίρνεις αρκετή ποςοτητα για να υποστηριχθεί η εγκυμοσυνη?

Αυτό που θελουμε φυσικα ειναι ένα υγιές μωρο, δυσκολεύομαι να πιστέψω οτι και στις 3 εγκυμοσύνες ηταν παθολογικά τα έμβρυα.

Εντελώς αυθαίρετα θα σου ελεγα οτι στην μήτρα ειναι το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Προβληματίζομαι που λες οτι εισαι σε όλες τις προσπαθειες εισαι με 1 γιατρο. Βεβαια το λέω εγω που όταν κάτι μου στραβωνε με κάποιο γιατρο την εκανα. Δεν εχεις δηλαδη άλλη άποψη απο άλλους γιατρους ή έστω απο αλλα εργαστήρια?

Ακούγεται βεβαια λογική η εξήγηση του. Το θεμα σου ειναι λοιπόν πως θα κρατήσεις τα έμβρυα.

Τα intralipids γίνονται 7 μερες πριν την ε/τ, την ημέρα της ε/τ και καθε 15 μερες για το πρώτο τρίμηνο.

Σίγουρα ενέσεις προγεστερονης. Utrogestan Kai cyclacur παίρνεις αρκετή ποςοτητα για να υποστηριχθεί η εγκυμοσυνη?

Αυτό που θελουμε φυσικα ειναι ένα υγιές μωρο, δυσκολεύομαι να πιστέψω οτι και στις 3 εγκυμοσύνες ηταν παθολογικά τα έμβρυα.

Εντελώς αυθαίρετα θα σου ελεγα οτι στην μήτρα ειναι το θεμα.

 

Δεν κάναμε από την αρχή inralipids, γιατί τα ΝΚ βγήκαν φυσιολογικά. Και η δική μου πρώτη σκέψη είναι ότι κάτι γίνεται με τον οργανισμό μου και επιτίθεται στα έμβρυα... η μήτρα; κάτι άλλο; Δεν ξέρω... Κι εμένα στατιστικά, μου φαίνεται τρελό να ήταν όλα τα έμβρυα παθολογικά!

 

Παίρνω 3 cyclacur την ημέρα, 3 utrogestan και vasclor μέρα παρά μέρα. Και στην προηγούμενη προσπάθεια είχα κάνει ένεση προγεστερόνης και πάλι δε το σώσαμε...

 

Ναι, σκέφτομαι την επόμενη εβδομάδα να επισκεφθώ και άλλον γιατρό. Αν θέλεις, μπορείς να μοιραστείς μαζί μου με ποιον γιατρό συνεργάζεσαι εσύ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν κάναμε από την αρχή inralipids, γιατί τα ΝΚ βγήκαν φυσιολογικά. Και η δική μου πρώτη σκέψη είναι ότι κάτι γίνεται με τον οργανισμό μου και επιτίθεται στα έμβρυα... η μήτρα; κάτι άλλο; Δεν ξέρω... Κι εμένα στατιστικά, μου φαίνεται τρελό να ήταν όλα τα έμβρυα παθολογικά!

 

Παίρνω 3 cyclacur την ημέρα, 3 utrogestan και vasclor μέρα παρά μέρα. Και στην προηγούμενη προσπάθεια είχα κάνει ένεση προγεστερόνης και πάλι δε το σώσαμε...

 

Ναι, σκέφτομαι την επόμενη εβδομάδα να επισκεφθώ και άλλον γιατρό. Αν θέλεις, μπορείς να μοιραστείς μαζί μου με ποιον γιατρό συνεργάζεσαι εσύ;

 

Να σου πω για μένα κατ αρχας οτι ειμαι σε διαφορετική φαση απο την δική σου. Μου έχουν βάλει 8 έμβρυα που έδιναν πάντα χοριακη 0. Εχω κανει 2 λαπαροσκόπησεις, μια υστεροσκοπηση και ενώ στην τελευταία ε/τ έγιναν όλα ιδανικά, βλαστοκυστες, ενδομητριο 12-13 intralipids, προγεστερονες κλπ, είχαμε πάλι αποτυχία. Αυτην την φορα ομως δεν αμφισβήτησα καθόλου την διαδρομή , το γιατρο ή το εργαστήριο, πηγα στην Κύπρο στον φασούλιωτη.

Απο μονη μου πήρα την πρωτοβουλία και εκανα την βιοψία του Νικα και αυτην την στιγμή παίρνω αντιβιωσεις. Ελπιζω καποια στιγμή να πω αυτό που διάβασα απο άλλο μέλος οτι έμεινα εγκυος λόγω των αντιβιώσεων. Βασικά με μένα όλοι οι γιατροι ειναι πολυ αισιόδοξοι και όταν δεν τους βγαίνει δεν το πιστεύουν...

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω για μένα κατ αρχας οτι ειμαι σε διαφορετική φαση απο την δική σου. Μου έχουν βάλει 8 έμβρυα που έδιναν πάντα χοριακη 0. Εχω κανει 2 λαπαροσκόπησεις, μια υστεροσκοπηση και ενώ στην τελευταία ε/τ έγιναν όλα ιδανικά, βλαστοκυστες, ενδομητριο 12-13 intralipids, προγεστερονες κλπ, είχαμε πάλι αποτυχία. Αυτην την φορα ομως δεν αμφισβήτησα καθόλου την διαδρομή , το γιατρο ή το εργαστήριο, πηγα στην Κύπρο στον φασούλιωτη.

Απο μονη μου πήρα την πρωτοβουλία και εκανα την βιοψία του Νικα και αυτην την στιγμή παίρνω αντιβιωσεις. Ελπιζω καποια στιγμή να πω αυτό που διάβασα απο άλλο μέλος οτι έμεινα εγκυος λόγω των αντιβιώσεων. Βασικά με μένα όλοι οι γιατροι ειναι πολυ αισιόδοξοι και όταν δεν τους βγαίνει δεν το πιστεύουν...

 

Κι εγώ έχω εμπιστοσύνη στο κέντρο που συνεργάζομαι, αν και πρόσφατα άκουσα αρνητικά σχόλια... Τη βιοψία στον Νίκα, θα την κάνω. Το έχω πάρει απόφαση.

 

Μακάρι, Κάντι-Κάντι μου, να τα καταφέρουμε κάποια στιγμή και οι δυο μας και όλες οι κοπέλες που προσπαθούν. Σου έχω στείλει πμ. Αν θέλεις, απάντησέ μου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...