Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημέρα, μίλησα με το νέο κεντρο μου ετοιμαζουν ερωτηματολόγια, μου εξήγησε πως θέλαμε ένα ζέσταμα στην αρχή και σιγά σιγά ασκήσεις στο σπίτι... 

:/

Σήμερα μου είπε κάποια θετικά της μικρής ως προς τη συνεργασία της και τη διάθεση της και πως τώρα ανακαλύπτει το δυναμικό της. 

Τι να πω. 

ΤΙ να πω. Πονοκέφαλος. 

Θα την πάω και την επόμενη βδομάδα. 

... 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

@Nefeli2014 όταν σε αρκετά μεγαλύτερη ηλικία από εσάς ξεκινήσαμε λογοθεραπεία, ο γιόκας μου αποφάσισε να δείξει το χειρότερο εαυτό του στη λογοθεραπεύτρια, μιλάμε για τσίρκο. Να γλυτώσει τις λογοθεραπείες ήθελε, ήταν κουρασμένος, ήθελε να την εντυπωσιάσει, δεν ξέρω μέχρι σήμερα, αλλά πραγματικά μη συνεργάσιμος. Έχουμε γενικά κάποια θέματα υπερικινητικότητας, αλλά χωρίς τη διάσπαση προσοχής, και παρόλο που η γυναίκα μας ήξερε σε επίπεδο κοινωνικής συναναστροφής, μας έδωσε μία έκθεση πρώτης αξιολόγησης και παραπομπή σε νευρολόγο για την επίσημη διάγνωση. Το χαρτί πέραν των προβλημάτων άρθρωσης, ζητούσε αξιολόγηση για ανωριμότητα. Είναι μέρος της διάγνωσης και αυτό, σε εμάς απορρίφθηκε στα 5 λεπτά συζήτησης του παιδιού με τον νευρολόγο (είναι μεγάλο παιδί βέβαια, δεν ξέρω πώς γίνεται η διάγνωση σε μικρά παιδάκια), αλλά δεν κάνει ποτέ και κακό όταν μπαίνει η υποψία για κάτι να το κάνεις. Οπότε το να θέλει ο λογοθεραπευτής ή ο εργοθεραπευτής μία συνολική εκτίμηση του παιδιού και να προσπαθεί και ο ίδιος να βγάλει μία γενική εικόνα και να τη συζητήσει μαζί σας, δεν θα το έβρισκα προσωπικά προσβλητικό, εφόσον προφανώς περιορίζεται σε επιστημονική ορολογία (ανωριμότητα π.χ. ) και όχι σε άσχετους χαρακτηρισμούς .

Από εκεί και πέρα, το να τρώτε ώρα σε κάθε ραντεβού γιατί το παιδί κλαίει ή θέλει να φύγει, δεν είναι νορμάλ. Καλά σε 1-2 συνεδρίες στην αρχή ή μια μέρα που είναι κουρασμένη. Αλλά αν αυτό γινόταν συστηματικά, για εμένα θα έπρεπε να είχατε αλλάξει από πέρσι. Ή δηλαδή κάτι έχει το παιδί, οπότε θα έκανε τα ίδια σε όλους τους ξένους, από τον παιδίατρο ως το σχολείο, ή δεν ξέρει η λογοθεραπεύτρια να προσεγγίσει το παιδί καθόλου.

 

 

Μου το έκανε σχεδόν πάντα. Με τι νέο κεντρο πάει χαρούμενη.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


8 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Φυσικά και υπάρχει διάγνωση, το έχω ήδη γράψει. Διαταραχή του λόγου. Αρθρωτικη.. Έχω πάρει γνωμάτευση από αναπτυξιολογο του αττικού. Το θέμα είναι πως μου δίνει γιαυτό πολύ λίγα ο εοππυ. Η δεύτερη μου πρότεινε μια δικιά της που θα μου γράφει περισσότερα. Αυτό μου το χε πει στην αρχή της κουβέντας μας. Με γλύκανε λίγο κ με αυτό γιατί τα 250αρια κάθε μήνα είναι τρελά πόσα. Αλλά το αφήνω τελευταίο. 

Σήμερα που πήγαμε η μικρή ήταν κατενθουσιαμενη. Η λογοθεραπευτρια μου είπε πως πρέπει να κάθεται στο καρεκλάκι έστω και για λίγο. 

 

Η πρώτη γιατί με κοροϊδεύει Macgyver? Έχω δειεγαλη βελτίωση σε έναν χρόνο. Απλώς η μικρή πιέστηκε λόγω της καρέκλας λόγω του χώρου λόγω που γέννησα δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Χημεία λέω γω. Μήπως δεν ήταν αυτό αλλά οι όλες δυσκολίες μας οι περσινές? Πήγε πρώτη φορά παιδικό, γέννησα όλα αυτά σκέφτομαι. Ήταν δύσκολη χρονιά για όλους μας ή περσινή. Φυσικά θα την πάω στη πρώτη να δω πως θα αντιδράσει αυτή τη φορά. Αλλά δεν πιστεύω η πρώτη με κοροϊδεύει. Θα ήθελα να μου πεις από που έβγαλες αυτό το συμπερασμα. Εννοώ που βρίσκεις στην πρώτη λάθος? Μήπως κάτι δεν έχω σκεφτεί. Γιατί εκτός από τις αντιδράσεις της μικρής δεν έχω δει κάτι άλλο αρνητικό. 

 

Τη δεύτερη δεν τη ξέρω ακομα. Αλλά μου χει κανει εντύπωση που δε μου χει κρατησει ιστορικό. Δεν έπρεπε από την αρχή κάποιο ερωτηματολόγιο? Στην πρώτη κάθε λίγο καιό λιγάκι χαρτιά με ερωτήσεις συμπληρωνα. Κι εγώ κ ο άντρας μου. 

 

Σήμερα έκαναν παιχνίδι με πηδηματα, καρτες στο πατωμα κ τουβλάκια. Τη ρώτησα ποτέ θα μπούνε στο θέμα, αλλά μου πε πως θέλει λίγο χρόνο προσαρμογής. Απλώς η δεύτερη μου φαίνεται ότι είναι λίγο χύμα εκεί. Δεν ξέρω, μήπως είναι νωρίς. Ενώ η πρώτη όχι απλά αναλυτική αλλά υπεραναλυτικη. 

 

Δεν ξέρω ρε κορίτσια. Θέλω κι εγώ χρονο να δω να αποφασίσω. 

Το κέντρο γιατί φταίει που αποσύρεται το παιδί? Ο ένας τα ρίχνει στον άλλο κλασικά... 

Δεν είπα πουθενά οτι σε "κοροϊδεύει", είπα ότι διακρίνω από πίσω εκμετάλλευση. Ο λόγος: αν το παιδί εκφράζει δυσαρέσκεια κάθε φορά , ενώ έχει παρέλθει 2-3μηνο προσαρμογής, τότε κάτι "λείπει". Και αυτό το κάτι , πρέπει να κοιτάξει να το διαχειριστεί άμεσα ώστε στο εξάμηνο πλέον να συνεργάζονται απολύτως ομαλά. Χημεία- ξεχημεία, αυτό που πρέπει να γίνεται ειναι ο λογοθεραπευτής να φροντίζει ώστε το παιδί να του είναι συνεργάσιμο. Δεν γίνεται από την πρώτη μέρα αυτό, αλλά δεν είναι και δυνατόν μετά από ένα χρόνο να μην υπάρχει πλήρης προσαρμογή. Έχω καταλάβει λάθος ότι η μικρή πάντα τσινάει στην αρχή, σε κάθε μάθημα , αλλά μετά που βγαίνεις έξω συνεργάζεται ; 

Αν έχω καταλάβει λάθος, mea culpa , αν όχι , με προβληματίζει πολύ αυτό το κομμάτι :) 

 

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάμε από το σπίτι σχετικά καλά, δεν τρελαινεται στην ιδέα, φτάνουμε εκεί και μπαίνει διστακτικά. Κατεβάζει μούτρα. Κλείνει η πόρτα, αρχίζει να κλαιει. Η λογοθεραπευτρια αρχίζει κανονικά χωρίς πολλά γουτσου γιατί με αυτό παίρνει θάρρος και κλαίει πιο πολύ. Μετά από 10 λεπτά συμμορφωνεται και όταν πάω και την παίρνω είναι ευδιάθετη.

Στις αρχές ήμουν κι εγώ μέσα και ήταν για πολύ καιρό κολλημένη πάνω μου. Ήταν πολύ μικρή τότε. Περίπου 3 με 3,5. Με δική μου πρωτοβουλία της πρότεινα να την αφήνω και να φεύγω όπως έκανα και στον παιδικό. 

Η λόγοθ. θεώρει πως το κλάμα αυτό το χει βρει σα συνήθεια και το κάνει, σαν πεισματακι ας πούμε γιατί μετά συνεργάζεται. Και όντως μετά που κάθομαι κάποιες φορές απέξω κι ακούω λένε τα τραγούδια, κάνουν όσα πρέπει κοκ. 

Πως εξηγείται αυτό? Το κάνει με το ζόρι λέτε? 

Είμαι πάρα πολύ μπερδεμενη, πρέπει άμεσα να αποφασίσω. Θα πάμεβκαι την άλλη βδομάδα στο άλλο κέντρο, σύνολο 6 φορές. Μέχρι τότε πρέπει να αποφασίσω. Το θέμα είναι πως η δεύτερη δεν καταγραφεί τις αλλαγές τόσο αναλυτικά ωστε κάθε μήνα να ξέρω τι μου γιβεται. Θέλω να ξαναμιλήσω μαζί της για διευκρινήσεις... Γιατί είναι αρχή αλλά πρέπει να καταλάβω κι εκεί πως δουλεύουν. 

Μολις μίλησα μαζί της. Κάθε φορά λέει μέσω τετράδιου θέτουμε στόχους και βλέπουμε τέλος μήνα πως έχουμε πάει αλλά πολυ στο προφορικό. Ενώ η προηγούμενη έκανε φοβερές αναλύσεις καθόταν ώρες στον υπολιγιστη χωρίς να αμοιβεται φυσικά γιαυτό να μας κάνει πλήρη ανάλυση και να την έχω γραπτά. Επίσης εκεί είχα τη δυνατότητα να πηγαίνω κι εγώ 2 με 2, 5 ώρες και να αναλύουμε τον μήνα και να θέτουμε στόχους. Ήταν πάρα πολύ αναλυτική, πολύ επαγγελματίας. 

Link to comment
Share on other sites

Nefeli, τι να πω κι εγώ που δεν με έχει ενημερώσει για τίποτα, όλα στο προφορικο και αυτό με το ζόρι και ο σύζυγος να λέει ότι είναι πολύ ικανοποιημένος και να μην ψάξω αλλού!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nefeli2014 είπε:

Ξεκινάμε από το σπίτι σχετικά καλά, δεν τρελαινεται στην ιδέα, φτάνουμε εκεί και μπαίνει διστακτικά. Κατεβάζει μούτρα. Κλείνει η πόρτα, αρχίζει να κλαιει. Η λογοθεραπευτρια αρχίζει κανονικά χωρίς πολλά γουτσου γιατί με αυτό παίρνει θάρρος και κλαίει πιο πολύ. Μετά από 10 λεπτά συμμορφωνεται και όταν πάω και την παίρνω είναι ευδιάθετη.

Στις αρχές ήμουν κι εγώ μέσα και ήταν για πολύ καιρό κολλημένη πάνω μου. Ήταν πολύ μικρή τότε. Περίπου 3 με 3,5. Με δική μου πρωτοβουλία της πρότεινα να την αφήνω και να φεύγω όπως έκανα και στον παιδικό. 

Η λόγοθ. θεώρει πως το κλάμα αυτό το χει βρει σα συνήθεια και το κάνει, σαν πεισματακι ας πούμε γιατί μετά συνεργάζεται. Και όντως μετά που κάθομαι κάποιες φορές απέξω κι ακούω λένε τα τραγούδια, κάνουν όσα πρέπει κοκ. 

Πως εξηγείται αυτό? Το κάνει με το ζόρι λέτε? 

Είμαι πάρα πολύ μπερδεμενη, πρέπει άμεσα να αποφασίσω. Θα πάμεβκαι την άλλη βδομάδα στο άλλο κέντρο, σύνολο 6 φορές. Μέχρι τότε πρέπει να αποφασίσω. Το θέμα είναι πως η δεύτερη δεν καταγραφεί τις αλλαγές τόσο αναλυτικά ωστε κάθε μήνα να ξέρω τι μου γιβεται. Θέλω να ξαναμιλήσω μαζί της για διευκρινήσεις... Γιατί είναι αρχή αλλά πρέπει να καταλάβω κι εκεί πως δουλεύουν. 

Μολις μίλησα μαζί της. Κάθε φορά λέει μέσω τετράδιου θέτουμε στόχους και βλέπουμε τέλος μήνα πως έχουμε πάει αλλά πολυ στο προφορικό. Ενώ η προηγούμενη έκανε φοβερές αναλύσεις καθόταν ώρες στον υπολιγιστη χωρίς να αμοιβεται φυσικά γιαυτό να μας κάνει πλήρη ανάλυση και να την έχω γραπτά. Επίσης εκεί είχα τη δυνατότητα να πηγαίνω κι εγώ 2 με 2, 5 ώρες και να αναλύουμε τον μήνα και να θέτουμε στόχους. Ήταν πάρα πολύ αναλυτική, πολύ επαγγελματίας. 

Αυτό που μετράει είναι η πρόοδος και το αποτέλεσμα . Σε άλλον τομέα το παιδί σου ακολουθεί τακτική «γκρινιάζω» λιγάκι και μετά όλα καλά ;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάλι μια σούπερ μέρα. Παίξανε πολύ και συνεργάστηκε απόλυτα. Μας έδωσε τετράδιο με τι κάνανε και γιατί. Μου είπε πως θα μου δίνει ανά καιρούς αναλυτική έκθεση αλλαγών. Μας έδωσε παιχνίδι το αγαπημένο της μικρης να παίξουμε για το σκ. Γενικά η προσέγγιση της έχει αρέσει στη μικρή απίστευτα. 

Just now, Macgyver είπε:

Αυτό που μετράει είναι η πρόοδος και το αποτέλεσμα . Σε άλλον τομέα το παιδί σου ακολουθεί τακτική «γκρινιάζω» λιγάκι και μετά όλα καλά ;;;

Αυτό το έχουν πολλά παιδάκια. Γενικά για να λέμε την αλήθεια πήγαινε με βαριά καρδιά, παιδί είναι όπου του λένε πάει.. Δεν την ήθελε ενώ με την άλλη που συνεργαζόταν εκείνη την ακολουθούσε περισσότερο. Ήταν ψυχρή η πρώτη. Δε θυμάμαι να την πήρε ποτέ μια αγκαλιά. Η κοπέλα τώρα την έκανε να αγκαλιαστουν. Μου είπε πως είναι πολύ σημαντική η επαφή μεταξύ τους. Η αγάπη η συμπάθεια 

πρίν από 21 λεπτά , popi76 είπε:

Nefeli, τι να πω κι εγώ που δεν με έχει ενημερώσει για τίποτα, όλα στο προφορικο και αυτό με το ζόρι και ο σύζυγος να λέει ότι είναι πολύ ικανοποιημένος και να μην ψάξω αλλού!!!

Δεν ξέρω αυτό είναι όντως πρόβλημα. Καλό είναι να αποφασίσει αυτός που έχει ασχοληθεί με τη θεραπεία του παιδιού. Εμένα ο άντρας μου δεν ξέρει λεπτομέρειες γιαυτό το έχει αφήσει πάνω μου. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι η αγάπη και η συμπάθεια είναι όντως πολύ βασική . Να σου πω την αλήθεια , εγώ θα δοκίμαζα με νέο άνθρωπο , να δω την ανταπόκριση της μικρής με έναν άνθρωπο που συμπαθεί και να μετρήσω και εκεί την πρόοδο. 

Έτσι όπως μου παρουσίασες τα δεδομένα , σε αυτήν τη λύση κλίνω. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , popi76 είπε:

Nefeli, τι να πω κι εγώ που δεν με έχει ενημερώσει για τίποτα, όλα στο προφορικο και αυτό με το ζόρι και ο σύζυγος να λέει ότι είναι πολύ ικανοποιημένος και να μην ψάξω αλλού!!!

Δεν ξέρω αυτό είναι όντως πρόβλημα. Καλό είναι να αποφασίσει αυτός που έχει ασχοληθεί με τη θεραπεία του παιδιού. Εμένα 

 

Just now, Macgyver είπε:

Ναι η αγάπη και η συμπάθεια είναι όντως πολύ βασική . Να σου πω την αλήθεια , εγώ θα δοκίμαζα με νέο άνθρωπο , να δω την ανταπόκριση της μικρής με έναν άνθρωπο που συμπαθεί και να μετρήσω και εκεί την πρόοδο. 

Έτσι όπως μου παρουσίασες τα δεδομένα , σε αυτήν τη λύση κλίνω. 

Κι εγώ......... Θα σας πω σύντομα. Δεν έχω λόγια να σας ευχαριστήσω που με έχετε ανεχτεί τόσες μέρες!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nefeli2014 είπε:

Πάλι μια σούπερ μέρα. Παίξανε πολύ και συνεργάστηκε απόλυτα. Μας έδωσε τετράδιο με τι κάνανε και γιατί. Μου είπε πως θα μου δίνει ανά καιρούς αναλυτική έκθεση αλλαγών. Μας έδωσε παιχνίδι το αγαπημένο της μικρης να παίξουμε για το σκ. Γενικά η προσέγγιση της έχει αρέσει στη μικρή απίστευτα. 

Αυτό το έχουν πολλά παιδάκια. Γενικά για να λέμε την αλήθεια πήγαινε με βαριά καρδιά, παιδί είναι όπου του λένε πάει.. Δεν την ήθελε ενώ με την άλλη που συνεργαζόταν εκείνη την ακολουθούσε περισσότερο. Ήταν ψυχρή η πρώτη. Δε θυμάμαι να την πήρε ποτέ μια αγκαλιά. Η κοπέλα τώρα την έκανε να αγκαλιαστουν. Μου είπε πως είναι πολύ σημαντική η επαφή μεταξύ τους. Η αγάπη η συμπάθεια 

Δεν ξέρω αυτό είναι όντως πρόβλημα. Καλό είναι να αποφασίσει αυτός που έχει ασχοληθεί με τη θεραπεία του παιδιού. Εμένα ο άντρας μου δεν ξέρει λεπτομέρειες γιαυτό το έχει αφήσει πάνω μου. 

H προηγούμενη δε σας έδινε παιχνιδια για το σπίτι; Εμάς κοτζάμ γάιδαρος 9 χρονών, ερχόταν σπίτι πάντα με κάποιο παιχνίδι για να κάνουμε εξάσκηση παίζοντας τα Σαββατοκύριακα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nefeli2014 είπε:

Δεν ξέρω αυτό είναι όντως πρόβλημα. Καλό είναι να αποφασίσει αυτός που έχει ασχοληθεί με τη θεραπεία του παιδιού. Εμένα 

 

Κι εγώ......... Θα σας πω σύντομα. Δεν έχω λόγια να σας ευχαριστήσω που με έχετε ανεχτεί τόσες μέρες!!! 

Δεν σε έχουμε ανεχτεί :) το νόημα είναι να ανταλλάσουμε απόψεις και να βοηθάμε ο ένας τον άλλον ! να μας ενημερώσεις :) τα καλύτερα εύχομαι !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 4/9/2019 at 11:02 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Με τη διαφορά ότι σε παιδιά και σε επαφή με νευρολόγους, αναπτυξιολόγους, λογοθεραπευτές κλπ, η λέξη ανωριμότητα είναι όρος διάγνωσης και όχι προσβολή.

Ο νευρολόγος και ο αναπτυξιολογος είναι γιατροί . Ο λογοθεραπευτης και ο εργοθεραπευτης δεν είναι . 

Απο τη στιγμή που ένας αναπτυξιολογος δεν έχει δει ανωριμότητα , πως μπορεί με μια συνέδρια ο λογοθεραπευτης να κολλησει ταμπέλα διάγνωσης ; 

Οι διαγνώσεις από όσο ξέρω γίνονται από ιατρούς. Ο ειδικός παιδαγωγός μόνο να υποθέσει μπορεί αν δεν απατώμαι , κάνω λάθος ;! Αν ναι, σε παρακαλώ διόρθωσε με :) 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Macgyver είπε:

Ο νευρολόγος και ο αναπτυξιολογος είναι γιατροί . Ο λογοθεραπευτης και ο εργοθεραπευτης δεν είναι . 

Απο τη στιγμή που ένας αναπτυξιολογος δεν έχει δει ανωριμότητα , πως μπορεί με μια συνέδρια ο λογοθεραπευτης να κολλησει ταμπέλα διάγνωσης ; 

Οι διαγνώσεις από όσο ξέρω γίνονται από ιατρούς. Ο ειδικός παιδαγωγός μόνο να υποθέσει μπορεί αν δεν απατώμαι , κάνω λάθος ;! Αν ναι, σε παρακαλώ διόρθωσε με :) 

 

Aπό όσο έχω καταλάβει, και χωρίς να είμαι γιατρός, νομίζω ότι δεν είναι ανορθόδοξο ο λογοθεραπευτής ή εργοθεραπευτής να κάνει μία εκτίμηση και να συντάξει έκθεση που θα στείλει για αξιολόγηση από το γιατρό. Δεν είναι παιδαγωγός ο λογοθεραπευτής, είναι παραϊατρικό επάγγελμα. Πάντως σε περιγραφές των ιατρείων των δημοσίων νοσοκομείο, στις αρμοδιότητες του λογοθεραπευτή περιγράφεται και η διάγνωση σε συνεργασία με τους γιατρούς.

Link to comment
Share on other sites

Αχ, με αφορμή την Νεφέλη κινητοποιήθηκα κι εγώ. Περιμένω ραντεβού με την λογοθεραπεύτρια που μου έχουν συστήσει. Έκλεισα και ραντεβού για την Δευτέρα με τον εργοθεραπευτή που είχα πάει τον μικρό παλιότερα. Έχω το θάρρος και του μιλάω όπως νιώθω. Μου είπε να τον πάω για αξιολόγηση

Πάντως, να επισημάνω ότι το θέμα της λογοθεραπείας είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο. Ο δικός μου σε καμιά περίπτωση δεν έχει θερμή σχέση με την λογοθεραπεύτρια. Από την άλλη, βρε παιδιά, μόνο 10 φωτοτυπίες όλη την χρονιά και τίποτα άλλο; Είμαι υπερβολική; Καμιά δραστηριότητα για το σπίτι, κανένα παιχνίδι. Όσο για το θέμα ποιος έχει αναλάβει τις θεραπείες του παιδιού, από την στιγμή που αργώ να γυρίσω από την δουλειά ή γυρνάω πτώμα και αναλαμβάνει ο σύζυγος να τον πάει, εκφέρει και αυτός άποψη, και μάλιστα περνάει το δικό του, δυστυχώς. 

Νεφέλη, καλό μας κάνει να τα συζητάμε.

Με την ευκαιρία, να πω ότι ο όρος "ανωριμότητα" δεν νομίζω ότι αντιστοιχεί σε κανέναν κωδικό του ΕΟΠΠΥ. Είναι ένας αόριστος όρος, αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

H προηγούμενη δε σας έδινε παιχνιδια για το σπίτι; Εμάς κοτζάμ γάιδαρος 9 χρονών, ερχόταν σπίτι πάντα με κάποιο παιχνίδι για να κάνουμε εξάσκηση παίζοντας τα Σαββατοκύριακα.

Μου έδινε οδηγίες ναι, στην αρχή κυρίως που ξεκινήσαμε έμμεσα. Δηλαδή όταν πήγαινα εγώ και μου μάθαινε πως να παίζω μαζί της. Έμαθα κι εγώ να παίζω μαζί της. Μου έδινε οδηγίες πως να την ενθάρρυνω και πως να της βάζω όρια κάτι που μέχρι τα 3 δεν είχαμε βάλει. Κανόνες δηλαδή. Μετά μου έδινε κάποιες οδηγίες, λιγότερες όμως όσο περνούσε ο καιρός. Ήταν όταν ξεκινήσαμε την άμεση. Δηλαδή να πηγαίνει το ίδιο το παιδί. Την είχα ρωτήσει γιατί δε μου δίνει κι άλλα και η απάντηση της ήταν :δε θέλω αυτά που κάνω να της τα κάνεις εσύ γιατί περνάμε περίοδο προσαρμογής και μπορεί να τα κάνεις λάθος και εδώ να μη μου συνεργάζεται. Εν τω μεταξύ περάσαμε και περιόδους ιώσεων όπου έκανε μέρες να τη δει. Οπότε κι εκεί πάλι την ίδια απάντηση έπαιρνα. Και τι να κανω, έλεγα. Ότι έκανες πριν, έλεγε. Παίζε μαζί της, όρια, έπαινο και μερικές συμβουλές όπως να πηδαει, να φυσάει καλαμάκια, να της βάζω μερεντα πάνω από τα χείλη.. Τα έκανα αυτά αλλά μου φαίνονταν λίγα. Μετά από λίγο καιρό την ξανά ρωτούσα :τι να κάνω εγώ σπίτι μαζί της να τη βοηθήσω. Αυτά που ήδη κάνεις. Όταν έφτασε το τέλος της σεζόν της λέω δώσε δουλειά για το καλοκαίρι. Δεν πήρα συγκεκριμένη απάντηση. Εν ολίγοις δεν ήθελε να μου δώσει γιατί φοβόταν πως αν μου έδινε αυτά που κάνουν, πχ στοματικες ασκήσεις η ασκήσεις κίνησης(ούτε ξέρω τι άλλο έκαναν γιατί η μικρή δε μου έλεγε και επίσης εκείνη δε μου έλεγε συγκεκριμένα πράγματα.) Μία φορά της είχα ζητήσει να το βίντεοσκοπησει αλλά δε πήρα απάντηση.. Γενικά όλα αυτά. Φοβόταν ότι θα έκανα κάπου λάθος και μετά δε θα συνεργαζόταν η μικρή. Αλλά αυτό γινόταν για μήνες...

Ήταν να σταματήσουμε τέλος Ιουλίου, μας διέκοψε νωρίτερα για προσωπικούς της λίγους. Ήταν να ξεκινήσουμε αυτή τη βδομάδα και να μου έστελνε καποιες ασκήσεις για μέσα στο καλοκαίρι (της το είχα υπενθυμίσει σε μήνυμα), δε μου έστειλε ποτέ και πάλι για προσωπικούς της λόγους αποφάσισε να ξεκινήσουμε μια βδομάδα μετά. Όλα αυτά, συν την αρνηση της μικρής, με έκαναν να πάω κάπου αλλού. Ένας ακόμα λόγος ήταν το βήμα κάβουρα. Ναι μεν βελτίωση αλλά αργά. Στο νέο κεντρο πάραυτα μου είπαν πως θέλει χρόνο. Εκει δηλαδή συμπίπτουν οι απόψεις.. 

Το καλοκαίρι δε σταμάτησα να σκέφτομαι και να προβλξματιζομαι. Δεν ξέρω αν έχω κάνει καλά, θέλω μόνο ο Θεός να με φωτίσει να τη βοηθήσω. 2 χρονια, 2 χρόνια δεν πειράζει. Αρκεί να πάει σχολείο στην ώρα της και να είναι όπως όλα τα υπόλοιπα παιδιά στον λόγο της. Αρκεί να αποκατασταθεί το πρόβλημα αυτό. Εύχομαι όσοι κάνουν αυτό το επάγγελμα να το κάνουν από καρδιάς γιατί το θεωρώ εγώ προσωπικά λειτουργημα. Και να μην εξαπατουν τον κόσμο. Θέλω να ελπίζω ότι πάω σωστά. Αλλά δεν έχω ιδέα προς ώρας. 

Στο νέο κεντρο με αφήνουν να βλέπω από κρυφό παράθυρο και μου επιτρέπουν αν θέλω να βιντεοσκοπώ. Οι ίδιοι μου το πρότειναν, ώστε να τα βλέπουμε και οι δυο γονείς και να παίζουμε σωστά. Προς ώρας δεν έχω βίντεοσκοπησει αλλά θα το κάνει ο σύζυγος ώστε να μπορώ να ξέρω τι κάνουν. Δεν είναι πολυ θετικό αυτό?. Βέβαια και η  πρώτη μου χε πει πως στο καινούριο χώρο της θα χει παράθυρο να βλέπω. Με έχω βαρεθεί. :/ και δεν είμαι και ζυγός ρε γμτ να παλαντζαρω τόσο πολύ. Υποτίθεται ζωδιακα είμαι ένα σταθερό ζώδιο. :D

Just now, popi76 είπε:

Αχ, με αφορμή την Νεφέλη κινητοποιήθηκα κι εγώ. Περιμένω ραντεβού με την λογοθεραπεύτρια που μου έχουν συστήσει. Έκλεισα και ραντεβού για την Δευτέρα με τον εργοθεραπευτή που είχα πάει τον μικρό παλιότερα. Έχω το θάρρος και του μιλάω όπως νιώθω. Μου είπε να τον πάω για αξιολόγηση

Πάντως, να επισημάνω ότι το θέμα της λογοθεραπείας είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο. Ο δικός μου σε καμιά περίπτωση δεν έχει θερμή σχέση με την λογοθεραπεύτρια. Από την άλλη, βρε παιδιά, μόνο 10 φωτοτυπίες όλη την χρονιά και τίποτα άλλο; Είμαι υπερβολική; Καμιά δραστηριότητα για το σπίτι, κανένα παιχνίδι. Όσο για το θέμα ποιος έχει αναλάβει τις θεραπείες του παιδιού, από την στιγμή που αργώ να γυρίσω από την δουλειά ή γυρνάω πτώμα και αναλαμβάνει ο σύζυγος να τον πάει, εκφέρει και αυτός άποψη, και μάλιστα περνάει το δικό του, δυστυχώς. 

Νεφέλη, καλό μας κάνει να τα συζητάμε.

Με την ευκαιρία, να πω ότι ο όρος "ανωριμότητα" δεν νομίζω ότι αντιστοιχεί σε κανέναν κωδικό του ΕΟΠΠΥ. Είναι ένας αόριστος όρος, αν δεν κάνω λάθος.

Καλα έκανες και τον πηγές αλλού στο συστημένο, μπορεί εκεί να είναι καλύτερα. Κι εμένα μου φαίνονται λίγα αυτά που σας εδωσαν, παρά πολύ λίγα. 

Σχετικά με το ανωριμη, έχω αποδεχτεί κι εγώ πως σε κάποια θέματα άργησε. Πιθανόν αυτό να εννοούσαν. Δηλαδή πραγνα τα που έπρεπε να είχε κατακτήσει νωρίτερα σα μωρό τα έκανε λίγο πιο μετά. Αυτό μου το χε πει και η αναπτυξιολογος. Αλλά δεν ήταν κάτι το ανησυχητικό με την έννοια πως κάθε παιδί εχδι τους δικούς του ρυθμούς. Απλώς μου επεσήμανε η καινούρια πως όταν είναι μωρά δε φαίνεται αυτό. Όσο μεγαλώνουν μεγαλώνει και η ψαλίδα. Οπότε πρέπει πρώτα να δουλέψουμε πολυ σημασιολογία, ακουστική επεξεργασία που είναι καλή, δεν μπορώ να πω, αλλά έχει περιθώρια βελτίωσης. Γενικά είναι ένα παιδί με δικούς του ρυθμούς. Αλλά μέσα στα φυσιολογικά. Σε άλλα θέματα είναι πιο γρήγορη, συμπεριφορικα ας πούμε. Σε παιδότοπους ασ πούμε άργησε να μπει, ενώ η μικρή μου πχ θέλει να μπαίνει από τωρα. Δε μου σκαρφαλώνε και δεν έκανε επικίνδυνα πράγματα. Ήταν πάντα διστακτική. Είναι και η ιδιοσυγκρασια της τέτοια. Φοβόταν.. Οπότε ωριμαζοντασ, αποκτώντας αυτοπεποίθηση δουλεύει καλύτερα και ο λόγος. Μπορεί αυτό να εννοούσαν. Να σταθώ εκεί?... Ήταν και η πρώτη εικόνα. Σημετα μου είπε πως ήταν πιο ομιλητικη μέχρι πλάκες της έκανε. Ξεθαρρεψε μαζί της. Την άλλη δεν ξέρω, τη φοβόταν? Ο άντρας μου με ρώτησε αν είναι ωραία γιατί αν ήταν σαν την πρώτη.. Παλι θα τσίναγε η μικρή. Καλά κι αυτός... Εδώ ο κόσμος καίγεται...

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

 

Σχετικά με το ανωριμη, έχω αποδεχτεί κι εγώ πως σε κάποια θέματα άργησε. Πιθανόν αυτό να εννοούσαν. Δηλαδή πραγνα τα που έπρεπε να είχε κατακτήσει νωρίτερα σα μωρό τα έκανε λίγο πιο μετά. Αυτό μου το χε πει και η αναπτυξιολογος. Αλλά δεν ήταν κάτι το ανησυχητικό με την έννοια πως κάθε παιδί εχδι τους δικούς του ρυθμούς. Απλώς μου επεσήμανε η καινούρια πως όταν είναι μωρά δε φαίνεται αυτό. Όσο μεγαλώνουν μεγαλώνει και η ψαλίδα. 

 

Aπό τα λίγα που έχω καταλάβει, γιατί το ψάξιμο που έκανα είναι επιφανειακό, μην πω και ψέματα, και έχει περάσει και καιρός, το ανωριμότητα είναι όρος που χρησιμοποιείται όταν τα παιδιά δεν πιάνουν όλα τα ορόσημα μαζί με τους συνομηλίκους τους, αλλά δεν είναι στο βαθμό αυτού που ονομάζουν αναπτυξιακή καθυστέρηση και με τον καιρό εξομαλύνονται τα πράγματα. Ένα καμπανάκι δηλαδή ότι κάποιους τομείς πρέπει να τους προσέξεις λίγο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Aπό όσο έχω καταλάβει, και χωρίς να είμαι γιατρός, νομίζω ότι δεν είναι ανορθόδοξο ο λογοθεραπευτής ή εργοθεραπευτής να κάνει μία εκτίμηση και να συντάξει έκθεση που θα στείλει για αξιολόγηση από το γιατρό. Δεν είναι παιδαγωγός ο λογοθεραπευτής, είναι παραϊατρικό επάγγελμα. Πάντως σε περιγραφές των ιατρείων των δημοσίων νοσοκομείο, στις αρμοδιότητες του λογοθεραπευτή περιγράφεται και η διάγνωση σε συνεργασία με τους γιατρούς.

Πολύ χρήσιμη η διευκρίνιση εκ μέρους σου ! Ευχαριστώ :) :) :) 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Aπό τα λίγα που έχω καταλάβει, γιατί το ψάξιμο που έκανα είναι επιφανειακό, μην πω και ψέματα, και έχει περάσει και καιρός, το ανωριμότητα είναι όρος που χρησιμοποιείται όταν τα παιδιά δεν πιάνουν όλα τα ορόσημα μαζί με τους συνομηλίκους τους, αλλά δεν είναι στο βαθμό αυτού που ονομάζουν αναπτυξιακή καθυστέρηση και με τον καιρό εξομαλύνονται τα πράγματα. Ένα καμπανάκι δηλαδή ότι κάποιους τομείς πρέπει να τους προσέξεις λίγο παραπάνω.

Αυτό. Αυτό δηλαδή το έχουν εντοπίσει και οι 3 λογοθεραπευτριες.. Σήμερα προμηθεύτηκα πολύ εκπαιδευτικο υλικό που μου πρότεινε η κοπέλα να κάνουνε στο σπίτι. Ήδη κάναμε πράγματα αλλά μου έδειξε και πιο συγκεκριμένα παιχνίδια με κάρτες πχ. Για να δούμε... 

Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρέπετε, επιμένω ότι η ανωριμότητα είναι ασαφής όρος. Π.χ. ο παιδονευρολόγος είπε για τον δικό μου ότι έχει ανωριμότητα, που έχει όντως, αλλά η αναπτυξιολόγος μιλάει για σαφή δυσπραξία, άσχετο αν ο ΕΟΠΠΥ δεν αναγνωρίζει τον όρο. Άλλο αίσχος κι αυτό....Π.χ. στο Γυμνάσιο ένας μαθητής έχει ανωριμότητα και στην συμπεριφορά και στις επιδόσεις. Αν όμως έρθει μια διάγνωση, δεν θα λέει "ανωριμότητα", αλλά π.χ. ΔΕΠΥ σε έδαφος οριακής νοημοσύνης, κλπ. 

Εγώ βέβαια στην νηπιαγωγό του που θα μιλήσω θα της πω για ανωριμότητα, γιατί είναι ευκολότερα κατανοητός όρος. 

Mcgyver, φυσικά ο λογοθεραπευτής πρέπει να συντάσσει εκθέσεις αξιολόγησης. Αν ξέρει βέβαια να το κάνει!!!

Όχι σαν την δικιά μας που έγραψε "αν είχε άλλο χαρακτήρα θα είχε καλύτερη εξέλιξη!!!!"

 

Επεξεργάστηκαν by popi76
Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι Καμμια σχέση, η κοπέλα ήθελε να πει αυτό που λέει η αργκ. Εμείς δεν έχουμε τέτοια γνωμάτευση. Το θέμα μας είναι η άρθρωση. Όλα τα άλλα κουραφέξαλα, στη δική μου περίπτωση δηλαδή. Το κάθε παιδάκι έχει άλλωστε τους δικούς του ρυθμούς. 

Link to comment
Share on other sites

Αύριο περιμένω τηλ από την παλιά.. Να δω τι θα της πω... :/ λέω να βρω μια μικρή δικαιολογία για Καμμια βδομάδα ακόμα και μετά αν είναι να αλλάξουμε θα της πω την αλήθεια.. Αν.. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Nefeli2014 είπε:

Αύριο περιμένω τηλ από την παλιά.. Να δω τι θα της πω... :/ λέω να βρω μια μικρή δικαιολογία για Καμμια βδομάδα ακόμα και μετά αν είναι να αλλάξουμε θα της πω την αλήθεια.. Αν.. 

Να της πεις ότι ο παιδίατρος σας σύστησε να ξεκινήσετε λίγο πιο μετά γιατί έχει πχ «στρεσαριστει» το παιδί η γιατί έχει κάνει μια «παλινδρόμηση» σε κάτι  και την παρακολουθεί λίγο η γιατί σας σύστησε να τη δει πρώτα ένας άλλος ιατρός πχ αναπτυξιολογος , η άλλος ειδικός πχ παιδοψυχολόγος . Ψέμα μεν, αλλά χρειάζεται γιατί αν συνεχίσετε στην πρώτη , δεν πρέπει να σπάσεις τη σχέση 

Επεξεργάστηκαν by Macgyver
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Θέλω να σας ρωτήσω κάτι να μου απαντήσετε αν γνωρίζετε. Μου δημιουργήθηκε η απορία καθώς διάβαζα κάτι αλλά θέματα πιο παλιά εδώ μέσα. Εγώ όταν ρώτησα τον παιδίατρο πριν ξεκινήσουμε τις λογοθεραπειες, μου σύστησε αναπτυξιολογο του αττικού. Εκείνη ειναι που μας δίνει γνωματεύσεις και αξιολογεί. Αυτή μου είπε, εκεί πήγα. 

Τώρα Που πήγα στο νηπιαγωγείο και μίλησα με τις δασκάλες και τη διευθύντρια, μου πρότειναν να την πάω και σε κέντρο ψυχικής υγείας του Δήμου μας όπου υπάρχει μεγάλη ομάδα πολύ καλή. Και αντικειμενική στις αξιολογήσεις. Πήρα εκεί αλλά μεταφέρθηκε η περιοχή μας αλλού και στο κέντρο που ανηκουμε δεν έχει αναπτυξιολογο αλλά μόνο οαιδοψυχιατρο. Λέω, τι να τον κάνω αυτόν? Η τι να τον κάνω αυτόν μόνο του? Εγώ θέλω ομάδα να μας δει. 

Και ερωτώ. Τα ΚΕΔΔΥ μας αφορούν εμάς η είναι για μεγαλύτερα παιδιά? Αξίζει να κλείσω εκεί ένα ραντεβού κι όποτε μας πάρουν? Η μήπως να την πάω και πουθενά αλλού για αξιολόγηση? Αλλά που? Έχω μπερδευτεί. Θα ήθελα δηλαδή, έτσι από περιέργεια, να μας δει και κάποιος άλλος, παρότρυνση νηπιαγωγείου χωρίς να το ξέρουν το παιδί φυσικά, έτσι να έχω και μια ακόμα γνώμη. 

ΕΣΕΙΣ τι λέτε? Η ανοίγω κι άλλα θέματα έτσι? 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

.. Έψαξα λιγάκι στο ίντερνετ αλλά έχω μπερδευτεί. 

Στα κεδυ αν έχεις ήδη γνωμάτευση από άλλο δημόσιο φορέα δεν μπορείς να πας? Λέω αύριο να τους κάνω ένα τηλ μπας και βγάλω άκρη. Πάντως θα ήθελα να μας δουν και άλλου και αν ειναι ομάδα, ακόμα καλύτερα. Ας μας πάρουν και μετά από ένα χρόνο, δε με νοιάζει. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...