Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιατρικός έλεγχος στα δημοτικά σχολεία


Recommended Posts

Και στα δύο και όχι μόνο για τα εμβόλια αν κατάλαβα καλά... Θα εξεταστούν και τα παιδιά αλλά δεν ξέρω ακόμα από τι ειδικότητες... Από παιδίατρο σίγουρα.

 

Α τότε όντως δε μου λέει κάτι...για τα δικά μου παιδιά δηλαδή, που επισκέπτονται την παιδίατρο τακτικά, την παιδοοδοντίατρο 2 φορές/χρόνο, τον παιδοφθαλμίατρο 1 φορά/χρόνο κι έχουν ελεγχθεί και από παιδοκαρδιολόγο. Οπότε δε νομίζω να δεχόμουν επανέλεγχο από αγνώστους, γιατί δεν ξέρω και κατά πόσον θα μπορούσα να δώσω βάση στις διαγνώσεις τους.

 

Για τα παιδιά που οι γονείς δυσκολεύονται οικονομικά όμως, γιατί όχι; Εγώ νομίζω πως δε θα κακοφανεί στους γονείς, εξυπηρέτηση θα τους κάνουν.

 

Και ειναι πολυ σωστο να ελεγχουν τα εμβολια οι γιατροι γιατι σοβαρος ελεγχος απο τα σχολιεα δεν νομιζω οτι γινεται.

 

Πολύ σωστά. Άσε που πολλοί γονείς λένε στην εγγραφή πως έχουν μείνει πίσω στα εμβόλια για τους χψ λόγους, θα αναπληρώσουν κι ούτε η αναπλήρωση, ούτε ο επανέλεγχος γίνονται ποτέ. Το βιβλιάριο να το στείλω ευχαρίστως, αν το ζητήσουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

"Το πρόγραμμα στοχεύει στον έλεγχο της εμβολιαστικής κάλυψης των μαθητών.

Στην περίπτωση εντοπισμού μαθητών που δεν έχουν εμβολιαστεί, θα ενημερωθούν οι γονείς για την εμβολιαστική τους κάλυψη."

 

Καλό είναι. Αν και ίσως άνευ αποτελέσματος.

Link to comment
Share on other sites

"Το πρόγραμμα στοχεύει στον έλεγχο της εμβολιαστικής κάλυψης των μαθητών.

Στην περίπτωση εντοπισμού μαθητών που δεν έχουν εμβολιαστεί, θα ενημερωθούν οι γονείς για την εμβολιαστική τους κάλυψη."

 

Καλό είναι. Αν και ίσως άνευ αποτελέσματος.

 

Πρακτικά, αν μιλάμε για γονείς που συνειδητά δεν εμβολιάζουν τα παιδιά τους, δεν θα έχει κανένα αντίκτυπο, άλλωστε θα έχουν βρει ήδη τρόπο να "προσπεράσουν" τις υποχρεώσεις τους :roll:

 

Ωστόσο υπάρχουν αρκετές οικογένειες που λόγω δυσχερούς οικονομικής κατάστασης και άγνοιας, δεν ξέρουν ότι μπορούν χωρίς κόστος να εμβολιάσουν τα παιδιά τους. Εκεί ελπίζω να πιάσει τόπο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρακτικά, αν μιλάμε για γονείς που συνειδητά δεν εμβολιάζουν τα παιδιά τους, δεν θα έχει κανένα αντίκτυπο, άλλωστε θα έχουν βρει ήδη τρόπο να "προσπεράσουν" τις υποχρεώσεις τους :roll:

 

Ωστόσο υπάρχουν αρκετές οικογένειες που λόγω δυσχερούς οικονομικής κατάστασης και άγνοιας, δεν ξέρουν ότι μπορούν χωρίς κόστος να εμβολιάσουν τα παιδιά τους. Εκεί ελπίζω να πιάσει τόπο.

 

Εγώ αυτό που έχω εισπράξει είναι ότι οι γονείς που δεν έχουν χρήματα ξέρουν που να πάνε για να εμβολιάσουν τα παιδιά τους! ακόμη και να μην ξέρουν κάποιος θα βρεθεί να τους το πει και σε κάθε περίπτωση το σχολείο όταν φτάσουν στην ηλικία να πάνε τα παιδιά!

 

Οι γονείς που συνειδητά δεν εμβολιάζουν τα παιδιά τους, δεν φταίνε αυτοί, φταίνε αυτοί που κάνουν τα στραβά μάτια, εξ ου και ο μεγάλος αριθμός ανεμβολίαστων παιδιών που υπάρχουν στα σχολεία.

 

Σε ένα συνέδριο ιατρικό που είχα παραβρεθεί έλεγαν ότι πλέον έχει χαθεί "η ανοσία της αγέλης".

 

Και αυτό γιατί η "μόδα" κατά των εμβολίων έχει πάρει μεγάλες διαστάσεις, καθώς από την μία έχουμε γίνει όλοι γιατροί και ξέρουμε και από την άλλη παρασυρόμαστε από την κάθε ανεξακρίβωτη πληροφορία που θα διαβάσουμε!

 

Αλλά και πάλι δεν φταίνει αυτοί, φταίνε όλοι όσοι κάνουν τα στραβά μάτια και ενώ εμείς πάμε με το σταυρό στο χέρι τελικά πληρώνουμε όλοι μαζί την νύφη λόγω των ανεγκέφαλων!!

 

Εάν η κίνηση αυτή έχει σκοπό να ευαισθητοποιήσει έχει μία λογική, το ποιους θα ευαισθητοποιήσει είναι άλλο θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να εχει να κανει με καποιο ιατρικο ερευνητικο προγραμμα. Σε εμας εγινε και περυσι και φετος κατι παρομοιο και αφορουσε ερευνα για την παιδικη παχυσαρκια. Αλλα μας ειχαν στειλει αναλυτικο φυλλαδιο για το ποιος, ποτε και γιατι και υπευθυνη δηλωση σε περιπτωση που δεν συμφωνουσε καποιος να γινουν εξετασεις στο παιδι του. Νομιζω πως αν παρεις τηλ. στο σχολειο θα σου πουν λεπτομερειες. Καλο το βλεπω παντως σε καθε περιπτωση.

 

Οσο για τα εμβολια νομιζω πως ειναι πολυ μεγαλη κουβεντα το γιατι δεν γινονται. Δυστυχως ειναι γεγονος οτι εχουν επανεμφανιστει ασθενειες οι οποιες ειχαν εξαφανιστει απο την χωρα μας και αυτο δεν εχει να κανει με το μεταναστευτικο κυμα γιατι μιλαμε για πολλα χρονια που εχει ξεκινησει ολο αυτο. Σε χειροτερη μοιρα βρισκονται φυσικα οσα παιδια δεν ειναι εμβολιασμενα αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν επιρρεαζεται ο γενικος πλυθησμος. Τεσπα.... μεγαλη κουβεντα....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μέχρι τα 14 μου μεγάλωσα στο εξωτερικό. Εκεί κάθε χρόνο περνούσαν 2 φορές παιδοδοντριατροι, παιδοφθαλμολογοι και μετά την γ' δημοτικού ορθοδοντικοι. Κάθε παιδάκι είχε την καρτέλα του και περνιούνταν όλα τα ευρήματα και μετά από 2 εβδομάδες περίπου ξαναπερνούσαν οι γιατροί για επανέλεγχο στα παιδιά που είχαν ευρήματα. Επίσης, από την α δημοτικού που ξεκινούσε η υποχρεωτική εκπαίδευση τα εμβόλια όλα γίνονταν στο σχολείο.

Δε νομίζω βέβαια ότι πρόκειται για κάτι τέτοιο οργανωμένο, αλλά θα είχε αξια να γινόταν.

Link to comment
Share on other sites

Μας είπαν από το σχολείο του παιδιού, ότι την άλλη εβδομάδα θα περάσουν γιατροί διαφόρων ειδικοτήτων από το σχολείο για να κάνουν έλεγχο στα βιβλιάρια των παιδιών και να τα εξετάσουν... Πρώτη φορά γίνεται αυτό. Τι είναι πάλι τούτο; Μας είπαν ότι δεν είναι υποχρεωτικό. Είναι κάτι που γίνεται και σε άλλα σχολεία;

 

Εχει έρθει εγκύκλιος, οποίος γονέας επιθυμεί θα συμμετάσχει το παιδί του.

 

Σοβαρά; Εμάς πρώτη φορά έρχονται... Αφού τον εμβολιασμό τον έλεγξαν στην εγγραφή... Περίεργο δεν είναι; εκτός και αν κάνουν πρακτική άσκηση φοιτητές... Άρα να υποθέσω ότι δεχτήκατε και στείλατε τα βιβλιάρια...

 

Όταν λες έλεγξαν τα βιβλιάρια??? οι εκπαιδευτικοί δεν ειμαστε γιατροι.... Ρίχνουμε μια ματια να δούμε αν υπάρχει κάτι τραγικό ή πχ ένα παιδί δεν εχει εμβολιαστεί καθόλου. Αν του υπολείπονται δόσεις δεν μπορείς να κανεις και πολλα.

 

 

Δε κοιτάνε που δεν έχουμε λεφτά ως κράτος να κάνουν στα παιδιά μας το μαντού που γινόταν στο σχολείο ή που δεν συνταγογραφούν το νέο εμβόλιο, θέλουν να κάνουν έλεγχο στα παιδιά, να δώσουν και τις καρτούλες τους...

Ειδικά απ τη στιγμή που δεν είναι υποχρεωτικό (άρα δεν είναι απ το υπουργείο ώστε να πεις ότι είναι για καλό αυτός ο έλεγχος), το θεωρώ γελοίο...

 

Το μαντου θα κανουν τωρα που θα επισκεφτούν τα σχολεία και μετα απο 2 μερες θα ξανάρθουν για το εμβόλιο.

Ειναι απο το υπουργείο υγείας.

 

 

Τι να πω... δεν ξέρω και εγώ. Εκτός και αν στοχεύουν σε παιδιά που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα οι γονείς τους να τα παρακολουθεί παιδίατρος... Αλλά γιατί να γίνει αυτός ο έλεγχος στο χώρο του σχολείου; και πες ότι βρίσκουν κάποιο παιδάκι να έχει κάποιο θέμα. Τι γίνεται μετά;

 

Προφανώς το παραπέμπουν.

 

 

 

Ειναι κάτι καλο αυτό που γινεται γιατι τόση καχυποψία?

Link to comment
Share on other sites

Εχει έρθει εγκύκλιος, οποίος γονέας επιθυμεί θα συμμετάσχει το παιδί του.

 

 

 

Όταν λες έλεγξαν τα βιβλιάρια??? οι εκπαιδευτικοί δεν ειμαστε γιατροι.... Ρίχνουμε μια ματια να δούμε αν υπάρχει κάτι τραγικό ή πχ ένα παιδί δεν εχει εμβολιαστεί καθόλου. Αν του υπολείπονται δόσεις δεν μπορείς να κανεις και πολλα.

 

 

 

 

Το μαντου θα κανουν τωρα που θα επισκεφτούν τα σχολεία και μετα απο 2 μερες θα ξανάρθουν για το εμβόλιο.

Ειναι απο το υπουργείο υγείας.

 

 

 

 

Προφανώς το παραπέμπουν.

 

 

 

Ειναι κάτι καλο αυτό που γινεται γιατι τόση καχυποψία?

 

-Δεν την ξέρω την εγκύκλιο.

 

- Θα ελέγξουν τα βιβλιάρια οι γιατροί που θα έρθουν. Όχι οι εκπαιδευτικοί προφανώς... Δεν είπα κάτι τέτοιο.

 

- Δεν είπαν τίποτα για μαντού.

 

- Δεν είμαι καχύποπτη. Ρώτησα συγκεκριμένα ποιο είναι το νόημα, καθώς το βρίσκω ανούσιο.

Όσα παιδιά δεν έχουν εμβολιαστεί, προφανώς οι γονείς τους το γνωρίζουν. Επίσης, κατά πόσο μπορούν να γίνουν σοβαρές εξετάσεις στο χώρο του σχολείου;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Το μαντου θα κανουν τωρα που θα επισκεφτούν τα σχολεία και μετα απο 2 μερες θα ξανάρθουν για το εμβόλιο.

Ειναι απο το υπουργείο υγείας.

 

 

 

Η παιδίατρος μου είπε όταν τη ρώτησα πότε θα γίνει αυτό το εμβόλιο καθώς η κόρη μου είναι ήδη 2α δημοτικού και μου είπε πως δεν πρόκειται να γίνει γιατί δεν υπάρχουν χρήματα για τον εμβολιασμό. Μακάρι να έχεις δίκιο και να γίνει.

 

Όσο για τα περί καχυποψίας, δεν νομίζω πως είναι καμία καχύποπτη. Είπαμε πως δεν έχει νόημα. Εν έτη 2017 νομίζω όλοι ξέρουμε ότι πρέπει να πηγαίνουμε τα παιδιά μας σε συγκεκριμένους γιατρούς, για εξετάσεις και έλεγχο και πως ακόμα και αν δεν υπάρχει η δυνατότητα σε ιδιώτη, μπορεί να απευθυνθεί κανείς σε δημόσια νοσοκομεία. Άρα οι επιμελείς γονείς δεν κερδίζουν τίποτα, ομοίως και οι αμελείς γιατί αυτό ακριβώς είναι. Αμελείς. Και θα παραμείνουν.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για το εμβόλιο της φυματίωσης ρωτήστε τον παιδίατρο σας πριν δεχτείτε να το κάνετε.

Εξαρτάται η ένδειξη από τον τόπο διαμονής.

 

Ο δικός μας παιδίατρος μου έχει πει ότι το εμβόλιο έχει καταργηθεί (ή δεν συνίσταται) ως αναποτελεσματικό. Δεν θυμάμαι τα ακριβή του λόγια. Μόνο μαντού έχουμε κάνει με δική μας πρωτοβουλία (όχι στο σχολείο).

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μας παιδίατρος μου έχει πει ότι το εμβόλιο έχει καταργηθεί (ή δεν συνίσταται) ως αναποτελεσματικό. Δεν θυμάμαι τα ακριβή του λόγια. Μόνο μαντού έχουμε κάνει με δική μας πρωτοβουλία (όχι στο σχολείο).

 

και τα δυο παραπάνω που λες

http://www.onmed.gr/farmako/story/347523/payei-na-einai-ypoxreotiko-to-emvolio-kata-tis-fymatiosis-stin-a-dimotikoy

 

εμάς δεν μας έχουν ζητήσει κανενα βιβλιάριο

 

μόνο καποια στιγμή μου στείλανε ένα ενημερωτικό αν συναινω να μεταβιβαστούν τα ιατρικά στοιχεία του παιδιου μου (φωτο από βιβλιάριο κλπ) στο Δήμο και είπα οχι φυσικά.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Daenerys_T γιατι δεν ρωτας το σχολειο?

Παρε τηλεφωνο και ενημερωσε και εμας, γιατι μας εχεις κινησει την περιεργεια.

 

Σχετικα με τον υποχρεωτικο εμβολιασμο των παιδιων θα επρεπε το υπουργειο να κανει δειγματοληπτικους ελεγχους στα σχολεια με αυστηρες ποινες και κυρωσεις στην περιπτωση ψευδης δηλωσης γονεων, γιατρων ή ελλιπη ελεγχο στα διακαιολογητικα απο το σχολειο . Ειδικα τα τελευταια χρονια που το κινημα εναντιον των εμβολιων εχει παρει μεγαλες διαστασεις.

Εαν γινοταν αυτο θα ειχαν συμμορφωθει πολλοι.

 

 

Κοριτσια βιβλιαριο σε εμας δεν ζητησαν αλλα εδωσε βεβαιωση ο παιδιατρος για τον εμβολιασμο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Daenerys_T γιατι δεν ρωτας το σχολειο?

Παρε τηλεφωνο και ενημερωσε και εμας, γιατι μας εχεις κινησει την περιεργεια.

 

Σχετικα με τον υποχρεωτικο εμβολιασμο των παιδιων θα επρεπε το υπουργειο να κανει δειγματοληπτικους ελεγχους στα σχολεια με αυστηρες ποινες και κυρωσεις στην περιπτωση ψευδης δηλωσης γονεων, γιατρων ή ελλιπη ελεγχο του σχολειου των δικαιολογητικων. Ειδικα τα τελευταια χρονια που το κινημα εναντιον των εμβολιων εχει παρει μεγαλες διαστασεις.

Εαν γινοταν αυτο θα ειχαν συμμορφωθει πολλοι.

 

 

Κοριτσια βιβλιαριο σε εμας δεν ζητησαν αλλα εδωσε βεβαιωση ο παιδιατρος για τον εμβολιασμο..

 

Συμφωνώ!

Link to comment
Share on other sites

Daenerys_T γιατι δεν ρωτας το σχολειο?

Παρε τηλεφωνο και ενημερωσε και εμας, γιατι μας εχεις κινησει την περιεργεια.

 

Σχετικα με τον υποχρεωτικο εμβολιασμο των παιδιων θα επρεπε το υπουργειο να κανει δειγματοληπτικους ελεγχους στα σχολεια με αυστηρες ποινες και κυρωσεις στην περιπτωση ψευδης δηλωσης γονεων, γιατρων ή ελλιπη ελεγχο του σχολειου των δικαιολογητικων. Ειδικα τα τελευταια χρονια που το κινημα εναντιον των εμβολιων εχει παρει μεγαλες διαστασεις.

Εαν γινοταν αυτο θα ειχαν συμμορφωθει πολλοι.

 

Θα μας πουν την επόμενη εβδομάδα και θα σας πω. Αλλά φαντάζομαι δεν θα βγάλω άκρη με τον σκοπό της κίνησης...

Βλέπω όμως (από τις συμφορουμίτισσες:P) ότι αυτό είναι κάτι που γίνεται τα τελευταία χρόνια, απλώς δεν είχε γίνει στο δικό μας σχολείο.

Όσο για τον υποχρεωτικό εμβολιασμό και τον έλεγχο, συμφωνώ. Αλλά σε αυτή την περίπτωση θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικός ο έλεγχος των βιβλιαρίων και όχι σε όποιον συμφωνεί.

Link to comment
Share on other sites

-Δεν την ξέρω την εγκύκλιο.

 

- Θα ελέγξουν τα βιβλιάρια οι γιατροί που θα έρθουν. Όχι οι εκπαιδευτικοί προφανώς... Δεν είπα κάτι τέτοιο.

 

- Δεν είπαν τίποτα για μαντού.

 

- Δεν είμαι καχύποπτη. Ρώτησα συγκεκριμένα ποιο είναι το νόημα, καθώς το βρίσκω ανούσιο.

Όσα παιδιά δεν έχουν εμβολιαστεί, προφανώς οι γονείς τους το γνωρίζουν. Επίσης, κατά πόσο μπορούν να γίνουν σοβαρές εξετάσεις στο χώρο του σχολείου;;

 

 

Θα αυμφωνησω κι εγω ότι κανενα νοημα δεν εχει ολο αυτό...παρα μονο αν πιασουμε την περιπτωση να υπαρχει καποια σωματικη κακοποιηση παιδιου που οι γιατροι θα δουν και θα κινητοποιησουν καποιες διαδικασιες.

 

Ιατρικα να ακροαστουν τα παιδια και να δουν τα αφτια...γιατι είμαι σιγουρη τέτοιος ελεγχος θα είναι δεν εχει κανενα νοημα.

 

Ποιο σοβαρα προβλήματα υγειας ουτε που θα τα παρουν χαμπαρι αν δε δουν συγκεκριμένες εξετασεις των παιδιων.

 

Τα βιβλιάρια αντε και τα ειδαν.Κι εμενα στο γιο μου λειπουν καποια εμβολια ..για ιατρικο λογο.Ουτε ορεξη εχ ω να καθομαι κάθε φορα να δινω εξηγήσεις γιατι λειπουν εμβολια...ουτε θελω να ρισκάρω να ειπωθεί κατι και ξαφνικα το παιδι μου να αισθανθεί ασχημα ή να συζητηθεί το οποιο πρόβλημα υγειας εχει.

Link to comment
Share on other sites

Θα μας πουν την επόμενη εβδομάδα και θα σας πω. Αλλά φαντάζομαι δεν βγάλω άκρη με τον σκοπό της κίνησης...

Βλέπω όμως (από τις συμφορουμίτισσες:P) ότι αυτό είναι κάτι που γίνεται τα τελευταία χρόνια, απλώς δεν είχε γίνει στο δικό μας σχολείο.

Όσο για τον υποχρεωτικό εμβολιασμό και τον έλεγχο, συμφωνώ. Αλλά σε αυτή την περίπτωση θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικός ο έλεγχος των βιβλιαρίων και όχι σε όποιον συμφωνεί.

 

Εφοσον δεν ειναι υποχρεωτικο νομιζω οτι εχει την μορφη κοινωνικου χαρακτηρα με εθελοντικη συμμετοχη των εμπλεκομενων.

Link to comment
Share on other sites

 

- Θα ελέγξουν τα βιβλιάρια οι γιατροί που θα έρθουν. Όχι οι εκπαιδευτικοί προφανώς... Δεν είπα κάτι τέτοιο.

 

 

- Δεν είμαι καχύποπτη. Ρώτησα συγκεκριμένα ποιο είναι το νόημα, καθώς το βρίσκω ανούσιο.

Όσα παιδιά δεν έχουν εμβολιαστεί, προφανώς οι γονείς τους το γνωρίζουν. Επίσης, κατά πόσο μπορούν να γίνουν σοβαρές εξετάσεις στο χώρο του σχολείου;;

 

-έγραψες οτι τα βιβλιάρια τα έλεγξαν κατα την εγγραφή εκεί πήγαινε το σχόλιο μου οτι δεν ειμαστε γιατροι.

 

-σε πληροφορώ οτι υπάρχουν παρά πολλοί γονείς που σκέφτονται, έλα μωρε ποιος τρέχει τωρα. Ειναι απλα αμελείς, τωρα που έρχεται μπροστά τους το μαντου μια χαρα συμφώνησαν να γίνει.

 

- Το καχύποπτοι κακώς το πήρες προσωπικά. Πίστευα οτι θα το καταλάβαινες οτι δεν πήγαινε σε σένα γι αυτό το έγραψα προς τα κάτω.

 

Η παιδίατρος μου είπε όταν τη ρώτησα πότε θα γίνει αυτό το εμβόλιο καθώς η κόρη μου είναι ήδη 2α δημοτικού και μου είπε πως δεν πρόκειται να γίνει γιατί δεν υπάρχουν χρήματα για τον εμβολιασμό. Μακάρι να έχεις δίκιο και να γίνει.

 

Όσο για τα περί καχυποψίας, δεν νομίζω πως είναι καμία καχύποπτη. Είπαμε πως δεν έχει νόημα. Εν έτη 2017 νομίζω όλοι ξέρουμε ότι πρέπει να πηγαίνουμε τα παιδιά μας σε συγκεκριμένους γιατρούς, για εξετάσεις και έλεγχο και πως ακόμα και αν δεν υπάρχει η δυνατότητα σε ιδιώτη, μπορεί να απευθυνθεί κανείς σε δημόσια νοσοκομεία. Άρα οι επιμελείς γονείς δεν κερδίζουν τίποτα, ομοίως και οι αμελείς γιατί αυτό ακριβώς είναι. Αμελείς. Και θα παραμείνουν.

 

Κι ομως τους αμελείς γονείς τους βγάζεις απο πολυ δύσκολη θεση όταν τους βοηθάς να γίνει αυτό που πρεπει να κανουν. Αμελείς ειναι δεν σημαίνει οτι δεν αγαπάνε τα παιδια τους ή δεν θέλουν το καλο τους. Δες το σαν μια ώθηση.

 

Θα μας πουν την επόμενη εβδομάδα και θα σας πω. Αλλά φαντάζομαι δεν θα βγάλω άκρη με τον σκοπό της κίνησης...

Βλέπω όμως (από τις συμφορουμίτισσες:P) ότι αυτό είναι κάτι που γίνεται τα τελευταία χρόνια, απλώς δεν είχε γίνει στο δικό μας σχολείο.

Όσο για τον υποχρεωτικό εμβολιασμό και τον έλεγχο, συμφωνώ. Αλλά σε αυτή την περίπτωση θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικός ο έλεγχος των βιβλιαρίων και όχι σε όποιον συμφωνεί.

 

Υπάρχει ένας νόμος του 2004 που λέει οτι κανένα παιδί δεν αποκλείεται απο την εκπαίδευση...... Και ο νοών νοείτω.....

Link to comment
Share on other sites

Θα ανοίξουμε το θέμα του μη εμβολιασμένου παιδιού από άποψη ΚΑΙ σε αυτό το θέμα; Υπάρχει κάποιος λόγος;

 

Όχι συμφωνώ απόλυτα μαζι σου!!!

Πες μου τι επεξεργασία θέλεις να κανω και θα την κανω.

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον δεν ειναι υποχρεωτικο νομιζω οτι εχει την μορφη κοινωνικου χαρακτηρα με εθελοντικη συμμετοχη των εμπλεκομενων.

 

Εχει τη μορφή κοινωνικού χαρακτήρα και δεν είναι κάτι καινούριο, γίνεται σε δημοτικά εδώ και πολλά χρόνια, συνήθως κάθε λίγα χρόνια σε κάθε σχολείο. Έρχονται κατά περιόδους παιδίατροι, οδοντίατροι ή οφθαλμίατροι, για να έχουν μία ευκαιρία να εξεταστούν και παιδιά που δεν εξετάζονται τακτικά, είτε για οικονομικό ή οποιοδήποτε άλλο λόγο. Αν δε θεωρεί κάποιος ότι το χρειάζεται το παιδί του, απλά δεν υπογράφει το σχετικό έγγραφο για να εξεταστεί.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, θα έρθουν παιδίατροι και οδοντίατροι. Θα υπογράψουμε για το αν επιτρέπουμε ή όχι την εξέταση και τον έλεγχο των βιβλιαρίων (που θα γίνει σε διαφορετική μέρα) και αν συναινούμε θα στείλουμε και τα βιβλιάρια. Αυτά. Δεν κατάλαβα τελικά ποιος διενεργεί τον έλεγχο και την εξέταση, αλλά δεν θα το ψειρίσω άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...