ariexluoP

Προβληματισμός για τηλεπαιχνίδι

Recommended Posts

Γεια σας!

Προ ημερών με πήραν σε δημοφιλές τηλεπαιχνίδι, στο οποίο σου δίνουν ένα ποσό για να ψωνίσεις ρούχα και στο τέλος τη εβδομάδος βαθμολογείσαι από τις συμπαίκτριές σου για τις επιλογές σου.

Το πρόβλημα είναι ότι η κόρη μου ντρέπεται και κλαίει και νομίζει ότι θα την κοροιδεύουν στο σχολείο... Μα γιατί;; ήμουν πολύ κούκλα!

Αντί να καμαρώνει για τη μαμά της, ντρέπεται; Τι συμβαίνει;

Διαφημίσεις

Γεια σας!

Προ ημερών με πήραν σε δημοφιλές τηλεπαιχνίδι, στο οποίο σου δίνουν ένα ποσό για να ψωνίσεις ρούχα και στο τέλος τη εβδομάδος βαθμολογείσαι από τις συμπαίκτριές σου για τις επιλογές σου.

Το πρόβλημα είναι ότι η κόρη μου ντρέπεται και κλαίει και νομίζει ότι θα την κοροιδεύουν στο σχολείο... Μα γιατί;; ήμουν πολύ κούκλα!

Αντε τι θεμα ειχε το ντυσιμο??? Σωπα βρε γιατι να κοροιδευουν στο σχολειο αμα τα πηγες καλα θα το ξεχασουν κ στο σχολειο κ η κορη σου!!!

Μα το πρόβλημα της κόρης δεν είναι προφανώς το αν τα πήγε καλά ή όχι η μαμά της στο τηλεπαιχνίδι και αν ήταν όμορφη...

Όταν εκτίθεται η μαμά στην τηλεόραση, εκτίθεται μαζί και η οικογένειά της, ειδικά εάν υπάρχουν μικρά παιδιά. Φυσιολογική βρίσκω την αντίδραση της κόρης...

Ενταξει αμα η μαμα ενιωθε ανετα δεν εκανε κ κανενα εγκλημα σε παιχνιδι πηγε δεν ειναι τιποτα τρομερο ουτε εβγαλε τα προσωπικα της στην φορα. Αμα το ειχε καημο με τα ρουχα κ την τv γιατι να μην το κανει?

Ενταξει αμα η μαμα ενιωθε ανετα δεν εκανε κ κανενα εγκλημα σε παιχνιδι πηγε δεν ειναι τιποτα τρομερο ουτε εβγαλε τα προσωπικα της στην φορα. Αμα το ειχε καημο με τα ρουχα κ την τv γιατι να μην το κανει?

Αυτό λέω κι εγώ :confused:

Δείχνεις να με καταλαβαίνεις, μήπως έχεις πάει και εσύ σε τηλεπαιχνίδι???

Πάντως το παιδί το έχει πάρει βαρέως.. μου λέει ότι αυτά είναι κουτσομπολίστικα δεν ήταν απλώς ένα παιχνίδι... :-(

Πάντως το παιδί το έχει πάρει βαρέως.. μου λέει ότι αυτά είναι κουτσομπολίστικα δεν ήταν απλώς ένα παιχνίδι... :-(

Οχι δεν εχω παει κ ουτε νομιζω να πηγαινα γιατι ντρεπομαι. Αλλα δεν το βρισκω κακο ενταξει δεν εκανες τιποτα κακο τα ρουχα τα κρατησες την πλακα σου την εκανες? Παει θα το ξεχασουν ολοι κ εσυ θα γελας!!!

Δικαιολογημενα ντρεπεται το κοριτσι σου.Εννοειται οτι θα ησουν θεα αλλα σκεψου που θα του λενε οι συμμαθητες του διαφορα.Ασχετο ολα τα παιδια παρακολουθουν την συγκεκριμενη εκπομπη; Να σου πω την αμαρτια μου την εκπομπη την παρακολουθω το βραδυ στο ιντερνετ για να διαβασω τα σχολια και να ριχνω τρελα γελια με αρκετα απο αυτα....Ασε που εχω σχολιασει και κανα δυο φορες.....Το επεισοδιο που συμμετειχες το εχει δειξει;

Οχι δεν εχω παει κ ουτε νομιζω να πηγαινα γιατι ντρεπομαι. Αλλα δεν το βρισκω κακο ενταξει δεν εκανες τιποτα κακο τα ρουχα τα κρατησες την πλακα σου την εκανες? Παει θα το ξεχασουν ολοι κ εσυ θα γελας!!!

Δεν έκανα κάτι ΠΟΛΥ κακό, εντάξει λίγο τις συμπαίκτριες "έθαψα" (χαχα), αλλά α) προβλέπεται, μη σου πω ότι ενθαρρύνεται κιόλας και β)ντύθηκαν και αυτές σαν....μην αρχίσω τώρα και ξεφύγουμε από το θέμα, σιγά που θα τις άφηνα έτσι!

Δικαιολογημενα ντρεπεται το κοριτσι σου.Εννοειται οτι θα ησουν θεα αλλα σκεψου που θα του λενε οι συμμαθητες του διαφορα.Ασχετο ολα τα παιδια παρακολουθουν την συγκεκριμενη εκπομπη; Να σου πω την αμαρτια μου την εκπομπη την παρακολουθω το βραδυ στο ιντερνετ για να διαβασω τα σχολια και να ριχνω τρελα γελια με αρκετα απο αυτα....Ασε που εχω σχολιασει και κανα δυο φορες.....Το επεισοδιο που συμμετειχες το εχει δειξει;

Όχι ακόμα.

Όπου να'ναι θα το προβάλουν και ποιός την ακούει! Είναι που είναι.

Δεν ξέρω για όλα τα άλλα παιδιά, κάποιες φίλες της πάντως το παρακολουθούν. Για να το παρακολουθούν, μάλλον τους αρέσει, τι να πω. Εκτός αν παίζει "υποχρεωτικά", επειδή το βλέπει και η μαμά (οι περισσότερες μαμάδες που ξέρω είναι φανατικές!)

Εγώ νόμισα πως θα χαιρόταν πάντως με τη συμμετοχή μου. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το πήρε τόσο στραβά :(

Δεν έκανα κάτι ΠΟΛΥ κακό, εντάξει λίγο τις συμπαίκτριες "έθαψα" (χαχα), αλλά α) προβλέπεται, μη σου πω ότι ενθαρρύνεται κιόλας και β)ντύθηκαν και αυτές σαν....μην αρχίσω τώρα και ξεφύγουμε από το θέμα, σιγά που θα τις άφηνα έτσι!

Όχι ακόμα.

Όπου να'ναι θα το προβάλουν και ποιός την ακούει! Είναι που είναι.

Δεν ξέρω για όλα τα άλλα παιδιά, κάποιες φίλες της πάντως το παρακολουθούν. Για να το παρακολουθούν, μάλλον τους αρέσει, τι να πω. Εκτός αν παίζει "υποχρεωτικά", επειδή το βλέπει και η μαμά (οι περισσότερες μαμάδες που ξέρω είναι φανατικές!)

Εγώ νόμισα πως θα χαιρόταν πάντως με τη συμμετοχή μου. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το πήρε τόσο στραβά :(

Τωρα οτι εγινε εγινε.Ασε που υπαρχει και η περιπτωση να μην πολυασχοληθουν τα παιδια και τσαμπα η φασαρια. Μην ασχοληστε και εσεις στο σπιτι με το παιχνιδι και εβδομαδα θα ειναι θα περασει....Ελπιζω αν το συνολο που επελεξες ηταν βαρυ να το συνδυασες με ενα ησυχο παπουτσι και αν εβαλες φορεμα το μαυρο οπακ καλσον ειναι μια καλη επιλογη.....χαχαχα...Τα φιλια μου....

Διαφημίσεις

Κι εγώ θα συμφωνήσω ότι το παιδί έχει δίκιο. Δεν ξέρω την ποιότητα του παιχνιδιού, καθώς στο σπίτι μας η τβ ανοίγει εφόσον κοιμηθούν τα παιδιά και κυρίως ο άντρας μου παρακολουθεί, αλλά και πάλι αν έχει θάψιμο που λες, δε νομίζω να έχει και ιδιαίτερο επίπεδο.

Για το μέλλον συμβουλή. Προσοχή στις επιλογές μας, ειδικά αν εκθέτουν τα παιδιά μας.

Υ.γ. Πες μας όταν προβληθεί πως τα πηγές και τα σχόλια από τις άλλες φανατικές μαμαδες....:D

Έχεις καμιά θειά που να καθεται να βλεπει Ζήνα ή Τατιάνα ή Πακέτο ή Αννίτα κι εσύ να της λες "μα τι βλακείες ειναι αυτά που βλέπεις"? Της θειάς σου της αρέσει, αλλά εσύ θεωρείς ότι προκειται για γελοιότητες.

Αν ναι, τότε καταλαβαίνεις την κόρη σου.

Αν πάλι όχι, απλώς βλέπετε αλλιώς τα πράγματα με την κόρη σου -πιθανόν να έχετε και άλλη αισθητική- (κι αυτό ειναι καλό), οπότε μήπως να προσπαθησεις να το δεις κι από την σκοπιά της και να της εξηγησεις και πώς το βλέπεις εσύ, να μην νομίζει τουλάχιστον το παιδί ότι απλά απορρίπτεις τα συναισθήματά της και ότι δεν λαμβάνεις υπ' οψιν τη δυσαρεσκεια της.

To βλέπω το παιχνιδι κ ειναι συμπαθητικο(με εξαιρεση κάποιες που μονο αρνητικα σχολια κάνουν για τις συμπαικτριες τους)

Το θέμα ομως δεν ειναι αυτο.Δε το συζητησες με την οικογεκεια σου πριν παρεις μέρος;Τι ειπαν;Το έκανες παρα τη θεληση τους;Η κορη σου πόσο χρονων ειναι;

Εγώ προσωπικα δεν θα έκανα κατι κ κυριως έκθεση σε τηλεοραση παρα τη θεληση της οικογενειας μου κ κυριως του παιδιου μου.Δε ξερεις πως μπορει να λειτουργησει στην ψυχολογια του.Θα προσπαθουσα να τους πεισω ,να τους εξηγησω και αν αντιστεκονταν θα έκανα πισω.Νομιζω ειναι απο τις μικροτερες υποχωρησεις που μπορει να κανει μια μανα.

Αν ειναι βρε κοριτσι να ικανοποιουμε τους καημους μας στην τηλεοραση,χαθηκαμε!!!!

Η μαμα προφανως δεν εκανε εγκλημα.Λαθος εκανε που δεν το συζητησε με το παιδι της κ διαπιστωσε την αντιδραση του κατοπιν εορτης.Ακομη κ παραλογη να ειναι ηαντιδραση του παιδιου,εγω θα εβαζα πιο πανω το παιδι μου κ οχι τον καημο μου για ρουχα κ τv.

Μάλλον γιατί είναι σοβαρό παιδί!!!!!

3W24p3.png

Διαφημίσεις

Αν ειναι βρε κοριτσι να ικανοποιουμε τους καημους μας στην τηλεοραση,χαθηκαμε!!!!

Η μαμα προφανως δεν εκανε εγκλημα.Λαθος εκανε που δεν το συζητησε με το παιδι της κ διαπιστωσε την αντιδραση του κατοπιν εορτης.Ακομη κ παραλογη να ειναι ηαντιδραση του παιδιου,εγω θα εβαζα πιο πανω το παιδι μου κ οχι τον καημο μου για ρουχα κ τv.

Δεν το ξερω το παιχνιδι.Θα πω απλως ότι καμια φορα τα παιδια αντιδρουν και παραλογα.Δε συμφωνω απολυτα με το ότι η μαμα θα επρεπε να παρει και τη συμφωνη γνωμη του παιδιου αν θελει νακανει κατι .Και από οσο καταλαβα δεν είναι κατι που εκθετει το παιδι.Εγω θα εστιαζα λιγο στο να μπορεσει το παιδι να μη δινει τοσο μεγαλη σημασια σε θεματα ανευ ουσιας και καποια πραγματα να τα αντιμετωπιζει και με χιουμορ.

Εγω για δουλεια ψαχνω και ο γιος μου αντιδρα περιεργα.Τι να κανω?Να ζητησω την αδεια του για το αν θα δουλεψω η όχι?

Δεν το ξερω το παιχνιδι.Θα πω απλως ότι καμια φορα τα παιδια αντιδρουν και παραλογα.Δε συμφωνω απολυτα με το ότι η μαμα θα επρεπε να παρει και τη συμφωνη γνωμη του παιδιου αν θελει νακανει κατι .Και από οσο καταλαβα δεν είναι κατι που εκθετει το παιδι.Εγω θα εστιαζα λιγο στο να μπορεσει το παιδι να μη δινει τοσο μεγαλη σημασια σε θεματα ανευ ουσιας και καποια πραγματα να τα αντιμετωπιζει και με χιουμορ.

Εγω για δουλεια ψαχνω και ο γιος μου αντιδρα περιεργα.Τι να κανω?Να ζητησω την αδεια του για το αν θα δουλεψω η όχι?

Καμία σχέση το ένα με το άλλο !!! απορώ που βλέπεις τον συνειρμό

μια φορά έτυχε να το πετύχω αυτό το παιχνίδι, κ κατά την γνωμη μου είναι για κοριτσάκια.τους δίνουν καποια χρήματα για να ψωνίσουν σε κάποια περιοχή, οπότε κ μπαινοβγαίνουν στα μαγαζιά κ ψάχνουν ρούχα κ παπούτσια για μια συγκεκριμένη εκδήλωση ή βόλτα...κλπ

κ οι συμπαίκτριες θάβουν......

δεν το είδα καν όλο

3W24p3.png

Ναι, μόνο που όλα αυτά τα έκανες στην τηλεόραση... Τέλοσπάντων δεν θέλω να σε κρίνω, απλώς να σου πω ότι είναι πολύ λογικό αυτό που σου λέει το παιδί και προσπάθησε να το δεις το θέμα από την πλευρά του.

Επίσης όπως εσύ έθαψες τις συμπαίκτριες, πολύ πιθανόν και εκείνες να έθαψαν εσένα, δημοσίως πάλι... Πως θα νιώσει το παιδί;

Αλλά αφού μου λες ότι έχεις ήδη πάει δεν μπορείς να γυρίσεις το χρόνο πίσω. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι στο μέλλον να σκέφτεσαι πως οτιδήποτε κάνουμε οι γονείς έχει μετά επιπτώσεις (θετικές ή αρνητικές) στα παιδιά μας και καλό είναι να λαμβάνουμε όλες τις παραμέτρους υπόψη.

Δεν είναι το ίδιο.

Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά το παιδί έχει δίκιο στο πως αισθάνεται, απορώ γιατί δεν το καταλαβαίνεις! Το συγκεκριμένο «παιχνίδι» δεν το έχω δει αλλά από ότι διαβάζω και από ότι μου έχει πει και μία φίλη μου που το έβλεπε αλλά σταμάτησε να το βλέπει επειδή ενώ στην αρχή από ότι έλεγε ήταν πιο νορμάλ αλλά μετά εξελίχτηκε σε κουτσομπολιό και σχόλια για να ανέβει προφανώς και η τηλεθέαση, είναι ένα προιόν που όχι μόνο δεν θα έβλεπα ποτέ, πόσο μάλλον να συμμετάσχω και εγώ η ίδια, δίνοντας παράδειγμα όχι προς μίμηση αλλά προς αποφυγή στα παιδιά μου.

Δεν σε κατηγορώ, ήθελες και το έκανες, αλλά ως μητέρες δεν θα ήταν πιο ωραίο να δίνουμε άλλα παραδείγματα στα παιδιά μας?? Εγώ έχω μεγάλη ενασχόληση με τα κοινά κλπ. Και θεωρώ ότι αυτό οφείλεται 100% στην μητέρα μου που ακόμη και τώρα ενώ είναι 70 και φεύγα είναι πρόεδρος στο Σύλλογο Γυναικών στο μέρος που μένει και μια ζωή την θυμάμαι να έτρεχε και να ασχολείται με σοβαρά θέματα.

Επειδή μεγαλώνουμε όλες παιδιά, και με αφορμή το θέμα σου, εγώ θα προέτρεπα όλες τις μαμάδες (όσες το κάνουν) να σταματήσουν λίγο να βλέπουν Μενεγάκη και να ασχοληθούν με σοβαρά πράγματα.

Επί τους θέματός σου, αφού το παιδί έχει ήδη αναπτύξει σωστή κρίση παρόλα τα λανθασμένα ερεθίσματα που υπάρχουν στο περιβάλλον της, θα σου πρότεινα όταν παιχτεί η εκπομπή να μην την δεις καν και κάνε κάτι για να στρέψεις το ενδιαφέρον αλλού. Δηλαδή ασχολήσου με κάτι σοβαρό και εστίασε εκεί.

Π.χ. στο δικό μας σχολείο ετοιμαζόμαστε να κάνουμε ένα bazaar με φιλανθρωπικό σκοπό, ξεκίνα δράσεις με ουσία ώστε το παιδί όχι να ντρέπεται και να κλαίει αλλά να αισθάνεται περήφανο!!

Και για όσες μαμάδες δεν το έχουν συνειδητοποιήσει ακόμη η εικόνα μας, πόσο μάλλον η έκθεσή μας στην τηλεόραση που θα μας δουν όλοι οι γνωστοί και φίλοι, έχει μεγάλο αντίκτυπο στα παιδιά!

Και το να εκτεθώ στην τηλεόραση γιατί θα παρουσιάσω ένα παιδικό βιβλίο ως συγγραφέας έχει άλλο αντίκτυπο στο παιδί από το να εκτεθώ για να ξεκατινιαστώ για να πάρω 100 ευρώ!

"Μερικές φορές αισθάνομαι ότι η εξυπνάδα μου επισκιάζει την ομορφιά μου".

Με χιούμορ μπορούμε να το αντιμετωπίσουμε εμείς οι ενήλικες, όχι ένα παιδί που κάποια πράγματα έχουν μεγάλο αντίκτυπο στην ψυχοσύνθεσή του. Αν εγώ π.χ έχω τα κιλάκια μου και πάω σε αυτό το παιχνίδι και δοκιμάζω κολάν και κοντά μπλουζάκια και η φαρμακερή συμπαίχτρια με σχολιάζει αρνητικά πως θα φανεί αυτό στο παιδί?

Για την δουλειά που λες, δεν είναι το ίδιο.. ένα παιδί που έχει συνηθίσει την μαμά του στο σπίτι προφανώς και δεν θέλει να πάει για δουλειά για να μην την χάσει από κοντά του, το να πάει όμως και να ξεκατινιαστεί σε χαμηλού επιπέδου προιόντα στην τηλεόραση έχει μεγάλη διαφορά!

"Μερικές φορές αισθάνομαι ότι η εξυπνάδα μου επισκιάζει την ομορφιά μου".

Με χιούμορ μπορούμε να το αντιμετωπίσουμε εμείς οι ενήλικες, όχι ένα παιδί που κάποια πράγματα έχουν μεγάλο αντίκτυπο στην ψυχοσύνθεσή του. Αν εγώ π.χ έχω τα κιλάκια μου και πάω σε αυτό το παιχνίδι και δοκιμάζω κολάν και κοντά μπλουζάκια και η φαρμακερή συμπαίχτρια με σχολιάζει αρνητικά πως θα φανεί αυτό στο παιδί?

Για την δουλειά που λες, δεν είναι το ίδιο.. ένα παιδί που έχει συνηθίσει την μαμά του στο σπίτι προφανώς και δεν θέλει να πάει για δουλειά για να μην την χάσει από κοντά του, το να πάει όμως και να ξεκατινιαστεί σε χαμηλού επιπέδου προιόντα στην τηλεόραση έχει μεγάλη διαφορά!

Φυσικα και δεν είναι το ιδιο και συμφωνω απολυτα μαζι σου στο ότι καλο είναι οι μαμαδες ναπροσεχουμε τι παραδείγματα δινουμε στα παιδια μας.Εγω 5 χρονια τωρα που δεν εργαζομαι πραγματικα δε βλεπω καθολου ειδήσεις...μονο καμια ταινια σκ και ειδήσεις το βραδυ.Και μπορω να πω ότι επίτηδες δε βλεπω ακριβως επειδή δεν ηθελα να κολλησω με βλακείες.

Πηγαίντε και κανενα γυμναστηριο μαμαδες κι αφήστε την τηλεοραση ...θα σας οφελησει παρα πολύ.

Όμως αυτή τη στιγμη ο χρονος δε γυριζει πισω.Η μαμα πηγε...το παιδι ντρεπεται και η μαμα ολο αυτό καπως πρεπει να το διαχειριστεί.Ας βγει και κατι καλο λοιπον από αυτή την ιστορια..κι ας γινει ακομα κι αυτό μια αφορμή για κουβεντα με το παιδι ώστε να παρει και κανενα μηνυμα ουσιας.Το να παραδεχτει η μαμα ότι ναι εκανα λαθος ...δεν το ηξερα ότι θα σε πειραζε κλπ...φοβάμαι μηπως μεγαλωσει ακομα περισσοτερο τα ασχημα συναισθηματα του παιδιου.Γι αυτό ειπα ότι ισως θα ηταν καλυτερο να προσπαθησει να εξηγησει στο παιδι ότι είναι κριμα να αφήνουμε ανουσιωδη πραγματα να μας γεμιζουν με ασχημα συναισθηματα.

Παντως απορω ποσο χρονων είναι το παιδι που παρακολουθεί και τέτοιες εκπομπες?Μιλαμε για εφηβη να υποθεσω?

Η κόρη μου είναι 10 χρονών!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις κορίτσια!

Κάποιες με προβληματίσατε βέβαια, διότι εγώ δεν ένιωσα ότι έκανα κάτι κακό...νόμιζα ότι η μικρή θα αντιμετώπιζε το πράγμα με χιούμορ, όπως ανέφερε μια κοπέλα παραπάνω.

ΥΓ: Γυμναστήριο πηγαίνω σχεδόν κάθε μέρα!

:lol::cry::lol::cry:

Δεν καταλαβαίνω, σου φαίνεται αστείο το θέμα μου???

Δεν ξέρω πώς να το πω και να μην παρερμηνευθεί, οπότε ξεκινάω με την βασική αρχή ότι δεν σε κατακρίνω. Σε κάθε σχολείο, υπάρχουν 2-3 μαμάδες, πιο "παλαβές". Με την εννοια ότι κάνουν πράγματα που δεν κάνει η μέση μαμά, ντύνονται π.χ. πιο ξεχωριστά, είναι πιο έντονοι χαρακτήρες κλπ, δεν εννοώ "παλαβές" με την έννοια της "τρελής του χωριού". Αυτές οι μαμάδες και οι πιο συμπεριφορές που ξεχωρίζουν από το μεσο όρο, σχολιάζονται. Δεν το γλυτώνεις αυτό. Το ότι εκτέθηκες στην τηλεόραση, σημαίνει ότι καποιοι συμμαθητές θα σε καμαρώσουν, κάποιοι θα σε κράξουν, αλλά γενικά σχόλια θα υπάρξουν και το παιδί θα βρεθεί στο επίκεντρο. Το ίδιο θα είχε συμβεί αν είχες βάψει απλά το μαλλί ένα έξαλλο χρώμα, αν φόραγες ιδιαίτερα ρούχα, αν τραγούδαγες με την ψυχή σου στα πάρτυ ή δεν ξέρω τι άλλο. Ο,τι ξεχωρίζει, και την πλάκα σου εντελώς αθώα να κάνεις, σχολιάζεται. Και θετικά και αρνητικά. Τώρα, υπάρχουν παιδάκια που εχουν τα ιδια γούστα και ταμπεραμέντο με τη μαμά, και εκεί τα πράγματα είναι απλά. Υπάρχουν άλλα που αυτή η προσοχή τα τρομάζει. Φαίνεται ότι η κόρη σου είναι στη δεύτερη κατηγορία και δεν της αρέσει η προσοχή που τραβά πάνω της λόγω της μαμάς. Αν αυτό είναι καλό, γιατι έχει αναπτύξει δικής της προσωπικότητα, ή κακό, γιατί παραδίνει σημασία στους άλλους, δεν ξέρω. Αλλά πρέπει να το σεβαστείς και να το συζητήσεις μαζί της τουλάχιστον, να ακούσεις τι έχει να σου πει.

Guest
    Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις