Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

2η φορά διακοπή κύησης σε προχωρημένη εγκυμοσύνη


gkmpl

Recommended Posts

Και ναι! Ο καρυότυπος ζεύγους καθαρός κ ξαστερος. Δεν έχουμε κανένα πρόβλημα! Αυτό βέβαια είναι καλό, αλλά τόση ατυχια;

 

Το σημαντικό είναι ότι είστε μια χαρά!!! Σας εύχομαι πολύ πολύ σύντομα να γεμίσετε με μωράκια :wink: !!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και ναι! Ο καρυότυπος ζεύγους καθαρός κ ξαστερος. Δεν έχουμε κανένα πρόβλημα! Αυτό βέβαια είναι καλό, αλλά τόση ατυχια;

 

Όσο χαζό κι αν σου φανεί αυτό που θα σου πω, είστε τυχεροί μέσα στην ατυχία σας που τουλάχιστον ο καρυότυπος ζεύγους είναι καθαρός. Έχετε γλιτώσει από τις διαδικασίες της εξωσωματικής και του προεμφυτευτικού ελέγχου, που κι αυτά ακόμη θα είχαν αμφίβολο αποτέλεσμα.

 

Μου θυμίζεις πάρα πολύ την περίπτωση της κουμπάρας μου, παντρεύτηκε στα 38 και έμεινε πολύ σύντομα έγκυος. Παλλίνδρομη, πριν καν ακούσει καρδιά. Τυχαίο γεγονός. Ξαναμένει έγκυος σε 4 μήνες, αλλά δυστυχώς το μωράκι είχε σύνδρμο down, είχε αυξημένη αυχενική πτυχή και προχώρησε σε λήψη τροφοβλάστης. Διακοπή κύησης. Σε 5 μήνες ξαναμένει έγκυος και αυτή τη φορά το μωράκι είχε τρισωμία 13. Μα τόση ατυχία πια, δεν ήταν δυνατόν!!! Έπειτα από όλα αυτά προχώρησαν με το σύζυγο σε εξέταση καρυότυπου, ο οποίος ήταν φυσιολογικότατος. 3 μήνες μετά από τον καρυότυπο ξαναμένει έγκυος και λίγο αφού έκλεισε τα 40 γέννησε έναν κούκλο μπέμπη - τον βαφτισιμιό μου - που τον βλέπει και λιώνει και έχει ξεχάσει όλα αυτά που έχει περάσει. Το αποτέλεσμα τη δικαίωσε, δε σταμάτησε στιγμή να προσπαθεί, δεν το έβαλε κάτω, λύγισε αλλά ξανασηκώθηκε. Κοίταξε μπροστά γιατί δεν μπορούσε να κάνει διαφορετικά, γιατί για μερικές γυναίκες η απόκτηση παιδιών απαιτεί επιθετική πολιτκή. Τώρα είναι σε φάση προσπάθειας για το δεύτερο παιδάκι.

 

Επίσης η κοπέλα που βάφτισε τον μικρό μου έχει την εξής παρόμοια ιστορία. Στα 43 της γέννησε ένα υγιέστατο κοριτσάκι (το πρώτο της) μετά από 5 (!!!) εγκυμοσύνες. Στην πρώτη της εκγυμοσύνη έπειτα από λήψη τροφοβλάστης διαπίσωσε ότι είχε παιδάκι με σύνδρομο down και προχώρησε σε διακοπή, οι τρεις επόμενες εγκυμοσύνες ήταν παλλίνδρομες και η πέμπτη και τυχερή προχώρησε με ενέσεις ηπαρίνης και ευτυχή κατάληξη.

 

Και οι δύο κουμπαρούλες μου έχουν τώρα τα παιδάκια τους, τα χαίρονται και τα καμαρώνουν όπως θα τα καμαρώνεις κι εσύ πολύ σύντομα αρκεί να μην το βάλεις κάτω, να κοιτάξεις μπροστά και να συνεχίσεις τον αγώνα σου, να είσαι σίγουρη ότι στο τέλος θα δικαιωθείς και θα τα θυμάσαι όλα αυτά σαν όνειρο, σαν να αφορούν τη ζωή μιας άλλης. Σου μιλάω έχοντας μια μικρή σχετική εμπειρία. Είχα κι εγώ στο ιστορικό μου μία παλλίνδρομη και μία μύλη κύηση, τώρα πια έχω τρία παιδάκια.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα έστω και λίγο, εύχομαι μέσα από την καρδιά μου πολύ σύντομα να ακούσουμε τέλεια νέα από εσένα και από κάθε κοπέλα που βρίσκεται στον ίδιο αγώνα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σκεφτώ καθαρά.... Πονάω πολύ κ φοβάμαι για τρίτη προσπάθεια. Βέβαια είναι πολύ νωρίς ακόμα. Πρέπει να το παλέψω κ να υπερισχύσει η λογική. Είναι πολύ δύσκολο ρε κορίτσια. Πόσο κουράγιο πρέπει να έχεις;

Θα το βρω όμως...

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
πρίν από 50 λεπτά , gkmpl είπε:

Κοριτσια... Μολις είχα ενα θετικό τεστ.... Λογικά είμαι έγκυος. Είμαι έγκυος!!! Τρίτη φορά.... ευελπιστω να μην τριτωσει το κακο. Τη Δευτέρα θα πάω για τη χοριακη. Στείλτε μου όλη τη θετική σας ενέργεια να πάνε όλα καλά αυτή τη φορα... δεν το έχω συνειδητοποιήσει, δεν με αφήνω να χαρώ όσο και να θέλω. Ο φόβος με περιμένει στη γωνία. Μακάρι να πάνε οοολα καλά ...

Μολις διαβασα τυχαια την ιστορια σου,  αποτημενη για τη συνέχεια και ειδα πως μολις ανακαλυψες πως εισαι εγκυος!!! Χαρηκα πολυ για εσενα κι ας μην σε ξερω και σ στελνω ολη τη θετική μου ενέργεια!!! Ευελπιστώ να ειναι 3η και τυχερη για εσενα!!! 

Η δικια μ ιστορία δεν συγκρίνεται καν με τη δικια σου (παλινδρομη στην 9η εβδομάδα),  παρ'ολα αυτα νομιζω πως κατανοω το αγχος σου μιας και τρεμω για το τι θα γινει σε μελλοντική εγκυμοσύνη... 

Καλη επιτυχια σου εύχομαι και τη Δευτέρα με μια τεραααααστια χοριακη!  :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσακι μου μολις διαβασα την ιστορια σου!!λυπαμε πολυ για οτι εζησες!

ευχομαι αυτη την φορα να πανε ολα καλα με ενα τελειομηνο υγιεστατο μωρακι στην αγκαλια σας!!

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι ειλικρινά σε εννιά μήνες να κρατάς στην αγκαλιά σου ένα υγιέστατο μωρό που θα σε κάνει να ξεχάσεις, όχι τα άλλα μωρά σου αλλά την ατυχία σου και την ταλαιπωρία που πέρασες. Δε θα τριτωσει το κακό, θα είναι η τρίτη κ τυχερή!

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα κ εγώ την ιστορία σ και πραγματικά σ εύχομαι αυτή τη φορά να έχεις μία τελειομηνη κύηση με υγιές μωρακι κ σε 9 μήνες από τώρα να  μπαινεις στο φόρουμ κ να ζητάς κ να δίνεις συμβουλές για τα παιδάκια μας!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, gkmpl είπε:

Κοριτσια... Μολις είχα ενα θετικό τεστ.... Λογικά είμαι έγκυος. Είμαι έγκυος!!! Τρίτη φορά.... ευελπιστω να μην τριτωσει το κακο. Τη Δευτέρα θα πάω για τη χοριακη. Στείλτε μου όλη τη θετική σας ενέργεια να πάνε όλα καλά αυτή τη φορα... δεν το έχω συνειδητοποιήσει, δεν με αφήνω να χαρώ όσο και να θέλω. Ο φόβος με περιμένει στη γωνία. Μακάρι να πάνε οοολα καλά ...

Στο εύχομαι ολόψυχα, όλα με το καλό!!!!

22 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Μολις διαβασα τυχαια την ιστορια σου,  αποτημενη για τη συνέχεια και ειδα πως μολις ανακαλυψες πως εισαι εγκυος!!! Χαρηκα πολυ για εσενα κι ας μην σε ξερω και σ στελνω ολη τη θετική μου ενέργεια!!! Ευελπιστώ να ειναι 3η και τυχερη για εσενα!!! 

Η δικια μ ιστορία δεν συγκρίνεται καν με τη δικια σου (παλινδρομη στην 9η εβδομάδα),  παρ'ολα αυτα νομιζω πως κατανοω το αγχος σου μιας και τρεμω για το τι θα γινει σε μελλοντική εγκυμοσύνη... 

Καλη επιτυχια σου εύχομαι και τη Δευτέρα με μια τεραααααστια χοριακη!  :)

Ακριβώς την ίδια φάση με σένα.. Εγώ το έμαθα στην 11η εβδομάδα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, ΧρύσαΜ είπε:

Στο εύχομαι ολόψυχα, όλα με το καλό!!!!

Ακριβώς την ίδια φάση με σένα.. Εγώ το έμαθα στην 11η εβδομάδα...

Λυπαμαι πολυ για οτι περασες... Ειναι σκληρο,  αλλα δυστυχώς οι περισσότερες ειχαν και εχουν παρομοιες εμπειριες... Ας σκεφτόμαστε θετικα ομως!!! Θα βγει και για εμας το ουρανιο τοξο!! 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια μου, πλησιάζει η ημερομηνία όπου θα πρέπει να κάνουμε την αυχενική διαφάνεια. Να πω ότι δεν είμαι αγχωμενη; Ότι δεν έχω ταχυπαλμιες ; Θα πω ψέματα.... Όσο και αν προσπαθώ να αποκοπω από δυσάρεστα συναισθήματα και σκέψεις παραδέχομαι ότι δυσκολεύομαι. Δεν θα αντέξω τρίτη απώλεια... Φοβάμαι πολύ! 

Κάντε μια προσευχουλα και για μας εάν θέλετε..... 

Link to comment
Share on other sites

@gkmpl Kαταρχήν συγχαρητήρια !!Να έχεις μία όμορφη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη.

Μην σκέφτεσαι αρνητικά, να σκέφτεσαι πως αυτή την φορά θα πάνε όλα καλά και σε μερικούς μήνες θα έχετε αγκαλιά το θαύμα σας.

Ότι συνέβη ανήκει στο παρελθόν, κοίτα μπροστά και σκέψου θετικά για το μωράκι σας.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gkmpl είπε:

Κορίτσια μου, πλησιάζει η ημερομηνία όπου θα πρέπει να κάνουμε την αυχενική διαφάνεια. Να πω ότι δεν είμαι αγχωμενη; Ότι δεν έχω ταχυπαλμιες ; Θα πω ψέματα.... Όσο και αν προσπαθώ να αποκοπω από δυσάρεστα συναισθήματα και σκέψεις παραδέχομαι ότι δυσκολεύομαι. Δεν θα αντέξω τρίτη απώλεια... Φοβάμαι πολύ! 

Κάντε μια προσευχουλα και για μας εάν θέλετε..... 

Με το καλο να κανεις την αυχενικη!να εχεις μια ομορφη κ ανεφελη εγκυμοσυνη!κ φυσικα ενα υγιεστατο μωρακι στην αγκαλια σου σε λιγους μηνες!ολα θα πανε καλα!

Η σκεψη μου κ η θετικη μου ενεργεια μαζι σου

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου συγχαρητήρια!!  Εύχομαι μια υπέροχη εγκυμοσύνη και ένα υγιές μωράκι!! Άφησε πίσω ότι σε σημάδεψε αρνητικά και κοίτα το μέλλον με αισιοδοξία!! Η θετική μας σκέψη σε συντροφεύει!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, gkmpl είπε:

Ένα μεγάλο μέρος της ανησυχίας και του άγχους πέρασε, η αυχενική μας είναι άψογη κ είναι κοριτσακι.

Κορίτσια μου εύχομαι σε όλες μας να πάρουμε τα πολυπόθητα μωράκια μας αγκαλίτσα! 

Συγχαρητήρια!!!! Κατά τύχη πέτυχα την ιστορία σου και κατά τύχη διάβασα ότι πριν δύο ώρες ανέβασες ότι έκανες αυχενικη! Η ώρα η καλή κ η ευλογημένη!!!

Το αντράκι μου είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Μπράβο κορίτσι μου. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και σε λίγους μήνες να κρατάς το μωράκι σας στην αγκαλιά σου. Συγχαρητήρια και πάλι. Χάρηκα πάρα πάρα πολύ με τα νέα σου. Καλή συνέχεια 

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου όλα να πάνε τέλεια. Με συγκίνησε η ιστορια σου. Ο φοβος σου υπάρχει αλλα είναι στο χέρι σου να τον νικήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ βρε κορίτσια! Μακάρι να πάνε όλα καλά. Να πάρω τη μπεμπουλα μου αγκαλιά, να ηρεμήσει λίγο η ψυχούλα μου. Πολύ κυκλοθυμία, πολλά νεύρα, πολυ κλάμα, έχω ανάγκη να ηρεμήσω. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Όσο πλησιάζει ο καιρός για τη Β επιπέδου νιώθω πως χάνω την υπομονή μου. Απορώ πώς κρατάω ακόμα την ψυχραιμία μου, βέβαια έχω αρχίσει να μην κοιμάμαι, να έχω πολλά νεύρα και πολύ άγχος . Με δυσκολία συγκρατούμε.  Την άλλη Παρασκευή είναι η μεγάλη μέρα.  Δεν ξέρω πως θα την παλέψω αν κάτι δεν πάει καλα. Ειλικρινά .... Νομίζω εσείς θα τη πληρώσετε! Χχχ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...