Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ασταμάτητος θηλασμός... Βοήθεια!


Recommended Posts

On 21/1/2021 at 4:01 ΜΜ, M4RIA STV είπε:

Μανουλες του φορουμ καλησπερα! Η μπεμπουλα μου γεννήθηκε 24/10 με βαρος 3.400 και βγηκαμε 3.100.. Την  κυριακη γινεται 3 μηνων και σήμερα ειναι 4.900. Απο τις πρωτες βδομαδες δεν επερνε το βαρος που επρεπε αλλα ανεβαινε σταθερα λιγο λιγο. Πλεον εχουμε πεσει δυο καμπυλες και τωρα πια βαδιζουμε  σταθερα στο 8%. Η διατροφή ειναι μικτη, θηλασμος και δυο γευματα ξενο, ενα το μεσημερι 60μλ και ενα το βραδυ 60-90μλ. Κανουμε αποχη απο γαλακτοκομικα εδω και δυο μηνες, χαλινο δεν εχει.. Και ερχομαστε στα ερωτηματα μου.... Το μωρο μου θηλαζει ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ την διαρκεια της μερας. Το μεγαλυτερο διαστημα που θα κατσει χωρις στηθος ειναι μια ωρα στην αγκαλια και κανα δυωρο αν κοιμηθει( παλι στην αγκαλια). Τι συμβαινει;; Δεν χορταινει το μωρο μου;; Και αν χορταινει γιατι καθεται ολη τη μερα στο στηθος; Και γιατι δεν παιρνει ικανοποιητικο βαρος;; Θα ηθελα να κανω αποκλειστικο θηαλσμο αλλα φοβαμαι να κοψω το ξενο. Σορυ για το σεντονι! 

Η συμπεριφορά που περιγράφεις θυμίζει τον μεγάλο μου γιο .. ήταν όλη μέρα στο στήθος και κοιμόταν μόνο πάνω μου .. ειδικά σε αυτή την φάση που είστε τώρα είναι και το χειρότερο άλμα. Ο δικός μου μόλις τον ακουμπαγες σε κούνια τσιριζε ... ήθελε πολύ κόπο να κάτσει μέσα ... όποτε θυμάμαι τον εαυτό μου μέχρι 7 μηνών περίπου είμασταν έτσι όλη την ώρα αγκαλιά ... για αυτό δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι κάποια μωρα είναι πιο απαιτητικά .. απλά υπομονή. Τώρα όσο αφορά τα κιλά εμένα μου φαίνεται ότι είναι καλά. Πιστεύω θα βοηθήσει να κανείς μαλάξεις στο στήθος αρκετές φορές την μέρα και πριν τον θηλασμό και να βάζεις και ζεστές κομπρέσες για να Κατεβαίνει το γάλα .. κάνε εναλλαγές στο στήθος και αν κάποιες μέρες το νιώθεις άδειο δεν σημαίνει ότι δεν έχεις παραγωγή .. απλά το μωρό σου αυξάνει τους θηλασμούς και ο οργανισμός σου δεν προλαβαίνει να αυξήσει την παραγωγή .. κάποιες άλλες μέρες μπορεί να το νιώθεις πιο βαρύ, δεν έχει να κάνει.   Θυμάμαι εγώ στο πρώτο παιδί είχα πάρει και κάτι βιταμίνες .. με μαγιά μπίρας λένε ότι βοηθάει στην παραγωγή. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...