Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ασταμάτητος θηλασμός... Βοήθεια!


Recommended Posts

Κορίτσια γειά σας... Θα ήθελα τη βοήθεια σας, γιατί κοντεύω να τρελαθώ...

Γέννησα με φ.τ και επισκληρίδειο στις 7/2 ένα αγοράκι 2.990kg. Ξεκίνησα αποκλειστικό θηλασμό μέσα στην πρώτη ώρα απο τη γέννηση του. Το βάρος του μειωθηκε οπως ήταν αναμενόμενο αλλα μεσα σε 3 μέρες είχε ανακτήσει το βάρος γέννησης του ξανα. Το Σάββατο 11/2 που κανονικά θα παίρναμε εξιτήριο, με ενημέρωσαν οτι ο μικρός ανέβασε ίκτερο 18.7 κι ότι θα έπρεπε να μπει στη λάμπα. Έτσι κι έγινε. Οι κοπέλες στη μονάδα εκείνη επέμεναν οτι έπρεπε να του δωσω ξένο γάλα γιατί ο ίκτερος πέφτει πιο γρήγορα έτσι αλλά εγώ δεν ήθελα.

Έτσι συνέχισα να πηγαίνω και να τον θηλάζω ανα 2ωρο (όλο το 24ωρο) και να βγάζω και με θήλαστρο μετά απο καθε θηλασμό για την περίπτωση που πεινάσει πριν το 2ωρο. Την Δευτέρα επιτέλους βγήκαμε και απο τη λάμπα με ίκτερο 11.5...

Πηγαίνοντας σπίτι ο μικρός θήλαζε κανονικα ανα 2 ή 3 ώρες με λίγη βοήθεια βέβαια γιατί ο ίκτερος τον έκανε λίγο νωθρό και υπναρά...

Όμως οταν έγινε 2 εβδομάδων περίπου, ξεκίνησε να θηλάζει όποτε να ναι, κάθε 1 ώρα, κάθε μισή, ακόμη και μετά απο 10 λεπτά! Παράλληλα, μου εμφάνισε και κολικούς... Ο κάθε θηλασμός έφτασε να διαρκεί μία η ακόμη και μιαμιση ώρα. Κι ακόμη και μετά απο ένα τετοιο γέυμα τον έβαζα στην κούνια και πάλι πραπονιόταν... και δωσ' του πάλι απ την αρχή... Το χειρότερο είναι οτι αυτό συνεχίζεται και τα βραδια. Ξυπνάει καθε 1μιση-2 ώρες και θηλάζει περίπου 1 ώρα και κάτι τη φορά με αποτέλεσμα να μην κοιμάμαι πλέον καθόλου... Στις 27/2 που τον ζύγισα (20 ημερών) ήταν περ. 3600 και χθές 2/3 (26 ημερών) ήταν περ. 3800... Το στήθος μου το αισθάνομαι γεμάτο και όταν θηλάζει ο μικρός βλέπω γάλα να τρέχει απο το στοματάκι του... Οι κενώσεις του είναι ικανοποιητικές (6-7 το 24ωρο...)

Τι συμβαίνει? Κάνω κατι λάθος? Έχει 2 εβδομαδες και κάτι που τρώει έτσι κι έχω απελπιστεί.. Δεν προλαβαίνω να φάω ή να πλυθώ ή να κάνω πιπι μου! Στην αρχή νόμιζα οτι περνάει φάση ανάπτυξης κι οτι θα σταματούσε μετα απο 3-4 μέρες αλλά τίποτα...

Ενας παιδίατρος που ρώτησα μου είπε οτι το παιδί πρέπει να μπαίνει 12 λεπτά απο το ένα στήθος και 12 λεπτά απο το άλλο ανα 2 ωρο και τέλος. Εμένα όμως, αν και θα μου άρεσε να έχει ενα υποτυπώδες πρόγραμμα στο θηλασμό, το συγκεκριμένο μου φαίνεται υπερβολή...

Αυτη τη στιγμη σας γράφω με το αριστερό και με το δεξί κρατάω τον μικρό που θηλάζει.Έχω αρχίσει να πιστεύω οτι δε θα ξαναζήσω ποτέ κανονικά...

Στην αρχή ήθελα πάρα πολύ να θηλάσω αποκλειστικά μέχρι τον 6ο τουλάχιστον αλλά τώρα έχω αρχίσει ν αμφιβάλλω για το αν μπορω να τα καταφέρω... όποιος/όποια γνωρίζει κάτι ή εχει παρόμοια εμπειρία θα ήταν υπέροχο να με διαφώτιζε... Συγνώμη για το μακροσκελές ποστ...:oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια γειά σας... Θα ήθελα τη βοήθεια σας, γιατί κοντεύω να τρελαθώ...

Γέννησα με φ.τ και επισκληρίδειο στις 7/2 ένα αγοράκι 2.990kg. Ξεκίνησα αποκλειστικό θηλασμό μέσα στην πρώτη ώρα απο τη γέννηση του. Το βάρος του μειωθηκε οπως ήταν αναμενόμενο αλλα μεσα σε 3 μέρες είχε ανακτήσει το βάρος γέννησης του ξανα. Το Σάββατο 11/2 που κανονικά θα παίρναμε εξιτήριο, με ενημέρωσαν οτι ο μικρός ανέβασε ίκτερο 18.7 κι ότι θα έπρεπε να μπει στη λάμπα. Έτσι κι έγινε. Οι κοπέλες στη μονάδα εκείνη επέμεναν οτι έπρεπε να του δωσω ξένο γάλα γιατί ο ίκτερος πέφτει πιο γρήγορα έτσι αλλά εγώ δεν ήθελα.

Έτσι συνέχισα να πηγαίνω και να τον θηλάζω ανα 2ωρο (όλο το 24ωρο) και να βγάζω και με θήλαστρο μετά απο καθε θηλασμό για την περίπτωση που πεινάσει πριν το 2ωρο. Την Δευτέρα επιτέλους βγήκαμε και απο τη λάμπα με ίκτερο 11.5...

Πηγαίνοντας σπίτι ο μικρός θήλαζε κανονικα ανα 2 ή 3 ώρες με λίγη βοήθεια βέβαια γιατί ο ίκτερος τον έκανε λίγο νωθρό και υπναρά...

Όμως οταν έγινε 2 εβδομάδων περίπου, ξεκίνησε να θηλάζει όποτε να ναι, κάθε 1 ώρα, κάθε μισή, ακόμη και μετά απο 10 λεπτά! Παράλληλα, μου εμφάνισε και κολικούς... Ο κάθε θηλασμός έφτασε να διαρκεί μία η ακόμη και μιαμιση ώρα. Κι ακόμη και μετά απο ένα τετοιο γέυμα τον έβαζα στην κούνια και πάλι πραπονιόταν... και δωσ' του πάλι απ την αρχή... Το χειρότερο είναι οτι αυτό συνεχίζεται και τα βραδια. Ξυπνάει καθε 1μιση-2 ώρες και θηλάζει περίπου 1 ώρα και κάτι τη φορά με αποτέλεσμα να μην κοιμάμαι πλέον καθόλου... Στις 27/2 που τον ζύγισα (20 ημερών) ήταν περ. 3600 και χθές 2/3 (26 ημερών) ήταν περ. 3800... Το στήθος μου το αισθάνομαι γεμάτο και όταν θηλάζει ο μικρός βλέπω γάλα να τρέχει απο το στοματάκι του... Οι κενώσεις του είναι ικανοποιητικές (6-7 το 24ωρο...)

Τι συμβαίνει? Κάνω κατι λάθος? Έχει 2 εβδομαδες και κάτι που τρώει έτσι κι έχω απελπιστεί.. Δεν προλαβαίνω να φάω ή να πλυθώ ή να κάνω πιπι μου! Στην αρχή νόμιζα οτι περνάει φάση ανάπτυξης κι οτι θα σταματούσε μετα απο 3-4 μέρες αλλά τίποτα...

Ενας παιδίατρος που ρώτησα μου είπε οτι το παιδί πρέπει να μπαίνει 12 λεπτά απο το ένα στήθος και 12 λεπτά απο το άλλο ανα 2 ωρο και τέλος. Εμένα όμως, αν και θα μου άρεσε να έχει ενα υποτυπώδες πρόγραμμα στο θηλασμό, το συγκεκριμένο μου φαίνεται υπερβολή...

Αυτη τη στιγμη σας γράφω με το αριστερό και με το δεξί κρατάω τον μικρό που θηλάζει.Έχω αρχίσει να πιστεύω οτι δε θα ξαναζήσω ποτέ κανονικά...

Στην αρχή ήθελα πάρα πολύ να θηλάσω αποκλειστικά μέχρι τον 6ο τουλάχιστον αλλά τώρα έχω αρχίσει ν αμφιβάλλω για το αν μπορω να τα καταφέρω... όποιος/όποια γνωρίζει κάτι ή εχει παρόμοια εμπειρία θα ήταν υπέροχο να με διαφώτιζε... Συγνώμη για το μακροσκελές ποστ...:oops::oops::oops:

 

Καλησπέρα!

Να σου ζήσει το αγοράκι σου!

 

Απ'ότι ξέρω, κι έχω περάσει, στην αρχή είναι φυσιολογικό όλο αυτό! Κι εγώ ένιωθα ότι αυτό θα κρατήσει για πάντα, όμως στις 30-40 ημέρες έγιναν όλα πιο εύκολα. Δεν λέω ότι ξαφνικά θα θηλάζει ανά τρίωρο για 15', αλλά σίγουρα θα είναι λίγο πιο καλά τα πράγματα. Στο δίμηνο-τρίμηνο, θα είναι μεγάλη η βελτίωση! Κάνε υπομονή, αν αντέχεις, σε λίγες ημέρες θα είναι όλα πιο καλά!

Αν πάλι το ένστικτό σου σου λέει ότι κάτι δεν γίνεται σωστά, γιατί δεν μιλάς με μία σύμβουλο θηλασμού;

Εφόσον όμως το μωρό παίρνει βάρος (νομίζω πρέπει να παίρνουν τουλάχιστον 150γρ την εβδομάδα), δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ανησυχείς για κάτι. Κουράγιο και τα πολύ δύσκολα θα περάσουν σύντομα

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας... Θα ήθελα τη βοήθεια σας, γιατί κοντεύω να τρελαθώ...

Γέννησα με φ.τ και επισκληρίδειο στις 7/2 ένα αγοράκι 2.990kg. Ξεκίνησα αποκλειστικό θηλασμό μέσα στην πρώτη ώρα απο τη γέννηση του. Το βάρος του μειωθηκε οπως ήταν αναμενόμενο αλλα μεσα σε 3 μέρες είχε ανακτήσει το βάρος γέννησης του ξανα. Το Σάββατο 11/2 που κανονικά θα παίρναμε εξιτήριο, με ενημέρωσαν οτι ο μικρός ανέβασε ίκτερο 18.7 κι ότι θα έπρεπε να μπει στη λάμπα. Έτσι κι έγινε. Οι κοπέλες στη μονάδα εκείνη επέμεναν οτι έπρεπε να του δωσω ξένο γάλα γιατί ο ίκτερος πέφτει πιο γρήγορα έτσι αλλά εγώ δεν ήθελα.

Έτσι συνέχισα να πηγαίνω και να τον θηλάζω ανα 2ωρο (όλο το 24ωρο) και να βγάζω και με θήλαστρο μετά απο καθε θηλασμό για την περίπτωση που πεινάσει πριν το 2ωρο. Την Δευτέρα επιτέλους βγήκαμε και απο τη λάμπα με ίκτερο 11.5...

Πηγαίνοντας σπίτι ο μικρός θήλαζε κανονικα ανα 2 ή 3 ώρες με λίγη βοήθεια βέβαια γιατί ο ίκτερος τον έκανε λίγο νωθρό και υπναρά...

Όμως οταν έγινε 2 εβδομάδων περίπου, ξεκίνησε να θηλάζει όποτε να ναι, κάθε 1 ώρα, κάθε μισή, ακόμη και μετά απο 10 λεπτά! Παράλληλα, μου εμφάνισε και κολικούς... Ο κάθε θηλασμός έφτασε να διαρκεί μία η ακόμη και μιαμιση ώρα. Κι ακόμη και μετά απο ένα τετοιο γέυμα τον έβαζα στην κούνια και πάλι πραπονιόταν... και δωσ' του πάλι απ την αρχή... Το χειρότερο είναι οτι αυτό συνεχίζεται και τα βραδια. Ξυπνάει καθε 1μιση-2 ώρες και θηλάζει περίπου 1 ώρα και κάτι τη φορά με αποτέλεσμα να μην κοιμάμαι πλέον καθόλου... Στις 27/2 που τον ζύγισα (20 ημερών) ήταν περ. 3600 και χθές 2/3 (26 ημερών) ήταν περ. 3800... Το στήθος μου το αισθάνομαι γεμάτο και όταν θηλάζει ο μικρός βλέπω γάλα να τρέχει απο το στοματάκι του... Οι κενώσεις του είναι ικανοποιητικές (6-7 το 24ωρο...)

Τι συμβαίνει? Κάνω κατι λάθος? Έχει 2 εβδομαδες και κάτι που τρώει έτσι κι έχω απελπιστεί.. Δεν προλαβαίνω να φάω ή να πλυθώ ή να κάνω πιπι μου! Στην αρχή νόμιζα οτι περνάει φάση ανάπτυξης κι οτι θα σταματούσε μετα απο 3-4 μέρες αλλά τίποτα...

Ενας παιδίατρος που ρώτησα μου είπε οτι το παιδί πρέπει να μπαίνει 12 λεπτά απο το ένα στήθος και 12 λεπτά απο το άλλο ανα 2 ωρο και τέλος. Εμένα όμως, αν και θα μου άρεσε να έχει ενα υποτυπώδες πρόγραμμα στο θηλασμό, το συγκεκριμένο μου φαίνεται υπερβολή...

Αυτη τη στιγμη σας γράφω με το αριστερό και με το δεξί κρατάω τον μικρό που θηλάζει.Έχω αρχίσει να πιστεύω οτι δε θα ξαναζήσω ποτέ κανονικά...

Στην αρχή ήθελα πάρα πολύ να θηλάσω αποκλειστικά μέχρι τον 6ο τουλάχιστον αλλά τώρα έχω αρχίσει ν αμφιβάλλω για το αν μπορω να τα καταφέρω... όποιος/όποια γνωρίζει κάτι ή εχει παρόμοια εμπειρία θα ήταν υπέροχο να με διαφώτιζε... Συγνώμη για το μακροσκελές ποστ...:oops::oops::oops:

 

Το παιδί σου ειναι φυσιολογικότατο, ο παιδίατρος ειναι άσχετος και επικίνδυνος!

Καταρχήν βαθιά ανάσα, και επαναλαμβανεις στον εαυτό σου ότι αυτο θα γίνεται για λίγες μόνο εβδομάδες, μεχρι να προσαρμοστεί το σώμα σου, η παραγωγή σου και το μωρό σου. Μην πανικοβάλλεσαι, απο το βάρος που παίρνει, τα πάτε πάρα πολύ καλά. Μπορεί να τρώει έτσι για λίγο καιρό ακόμη, σε καμια περίπτωση δε θα πάει όχι 6 ούτε 3 μηνών με αυτό το ρυθμό, μην ανησυχείς. Κάνε μαλάξεις στο στηθος όταν θηλάζει και άλλαζε στήθος πολλές φορές (όποτε το βλέπεις να κοβει ρυθμό) για να το παροτρύνεις να φάει πιο αποτελεσματικά και όχι χαλαρά, μήπως κάνει πιο γρήγορα. Αλλα βασικά, κάνε υπομονή, θέλει λίγο χρόνο και θα στρώσει, είναι πάρα πολύ συνηθισμένο όλο αυτό. Στο μεταξύ, σπρώξε το κρεβάτι σου στον τοίχο (η βάλε την κούνια του μωρού σαν κάγκελο στο πλάι), απομάκρυνε μαξιλάρια και άλλα επικίνδυνα πράγματα, και προπονήσου να θηλάζεις ξαπλωτή στο πλάι. Θέλει λίγη εξάσκηση, αλλά μετά βάζεις το μωρό στο στηθος και σε 2 λεπτά είσαι ξερή. Απλά όχι μαξιλάρια κλπ, και τυλίγεις το πάπλωμα στη μέση σου, να μην φτάνει το μωρό, για να ειναι απουτα ασφαλές όταν θα σας πάρει ο ύπνος.

Link to comment
Share on other sites

Το παιδί σου ειναι φυσιολογικότατο, ο παιδίατρος ειναι άσχετος και επικίνδυνος!

Καταρχήν βαθιά ανάσα, και επαναλαμβανεις στον εαυτό σου ότι αυτο θα γίνεται για λίγες μόνο εβδομάδες, μεχρι να προσαρμοστεί το σώμα σου, η παραγωγή σου και το μωρό σου. Μην πανικοβάλλεσαι, απο το βάρος που παίρνει, τα πάτε πάρα πολύ καλά. Μπορεί να τρώει έτσι για λίγο καιρό ακόμη, σε καμια περίπτωση δε θα πάει όχι 6 ούτε 3 μηνών με αυτό το ρυθμό, μην ανησυχείς. Κάνε μαλάξεις στο στηθος όταν θηλάζει και άλλαζε στήθος πολλές φορές (όποτε το βλέπεις να κοβει ρυθμό) για να το παροτρύνεις να φάει πιο αποτελεσματικά και όχι χαλαρά, μήπως κάνει πιο γρήγορα. Αλλα βασικά, κάνε υπομονή, θέλει λίγο χρόνο και θα στρώσει, είναι πάρα πολύ συνηθισμένο όλο αυτό. Στο μεταξύ, σπρώξε το κρεβάτι σου στον τοίχο (η βάλε την κούνια του μωρού σαν κάγκελο στο πλάι), απομάκρυνε μαξιλάρια και άλλα επικίνδυνα πράγματα, και προπονήσου να θηλάζεις ξαπλωτή στο πλάι. Θέλει λίγη εξάσκηση, αλλά μετά βάζεις το μωρό στο στηθος και σε 2 λεπτά είσαι ξερή. Απλά όχι μαξιλάρια κλπ, και τυλίγεις το πάπλωμα στη μέση σου, να μην φτάνει το μωρό, για να ειναι απουτα ασφαλές όταν θα σας πάρει ο ύπνος.

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Η αλήθεια είναι οτι έχω πολλή όρεξη να τον θηλάσω όσο περισσότερο μπορώ, και απογοητεύομαι με τον εαυτό μου όταν χάνω την υπομονή μου. Θα δώσω ένα περιθώριο στον εαυτό μου και το μωρό να βρούμε ένα πρόγραμμα... Πού θα πάει!!!? όσο για το θηλασμό ξαπλωτή, ακόμη κι αν βγάλω μαξιλάρια, παπλώματα απ τη μέση, και σιγουρέψω οτι δε θα μου φυγει απ το πλάι, δεν υπάρχει φόβος να πέσω εγώ επάνω του αν με πάρει ο ύπνος?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Να σου ζήσει το αγοράκι σου!

 

Απ'ότι ξέρω, κι έχω περάσει, στην αρχή είναι φυσιολογικό όλο αυτό! Κι εγώ ένιωθα ότι αυτό θα κρατήσει για πάντα, όμως στις 30-40 ημέρες έγιναν όλα πιο εύκολα. Δεν λέω ότι ξαφνικά θα θηλάζει ανά τρίωρο για 15', αλλά σίγουρα θα είναι λίγο πιο καλά τα πράγματα. Στο δίμηνο-τρίμηνο, θα είναι μεγάλη η βελτίωση! Κάνε υπομονή, αν αντέχεις, σε λίγες ημέρες θα είναι όλα πιο καλά!

Αν πάλι το ένστικτό σου σου λέει ότι κάτι δεν γίνεται σωστά, γιατί δεν μιλάς με μία σύμβουλο θηλασμού;

Εφόσον όμως το μωρό παίρνει βάρος (νομίζω πρέπει να παίρνουν τουλάχιστον 150γρ την εβδομάδα), δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ανησυχείς για κάτι. Κουράγιο και τα πολύ δύσκολα θα περάσουν σύντομα

Κι εγώ Ειρήνη μου έτσι ελπίζω, οτί δεν είναι τυχαίο το περιθώριο 40 ημερών που δίνουν στη λεχώνα και το μωρό της να επανέλθουν! Άλλο να το λες όμως, κι άλλο να το κάνεις! Όπως και να χει μου δίνει πολύ κουράγιο να βλέπω οτι τα ίδια τα έχουν περάσει κι άλλες κι οτί στο τέλος αυτό που έχει σημασία είναι η υπομονή μάλλον...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Η αλήθεια είναι οτι έχω πολλή όρεξη να τον θηλάσω όσο περισσότερο μπορώ, και απογοητεύομαι με τον εαυτό μου όταν χάνω την υπομονή μου. Θα δώσω ένα περιθώριο στον εαυτό μου και το μωρό να βρούμε ένα πρόγραμμα... Πού θα πάει!!!? όσο για το θηλασμό ξαπλωτή, ακόμη κι αν βγάλω μαξιλάρια, παπλώματα απ τη μέση, και σιγουρέψω οτι δε θα μου φυγει απ το πλάι, δεν υπάρχει φόβος να πέσω εγώ επάνω του αν με πάρει ο ύπνος?

Υποθέτοντας ότι δεν είσαι παθολογικά παχύσαρκη, δεν παίρνεις φάρμακα που σε ρίχνουν σε λήθαργο, δεν πάσχεις από διαταραχές υπνου και φυσικά δεν είσαι μεθυσμένη, δεν υπάρχει κανένας λόγος να ανησυχείς. Θα εισαι στο πλάι, με το μωρό στο ύψος του στήθους, είναι πρακτικά αδύνατο να το πλακώσεις. Απλά μην το βάλεις ανάμεσα σε εσένα και το σύζυγο (εγώ σε εκείνη τη φάση τον ειχα προσωρινα διώξει απο το κρεβάτι να είμαι ήσυχη) και μην κοιμηθείτε σε κάνενα περίεργο στρώμα τύπου στρώμα νερού, που έτσι κι αλλιώς δε συνηθίζονται στην ελλάδα.

Αν θες ψάξε για safe cosleeping έχει πάρα πολλά άρθρα και αρκετές μελέτες να διαβάσεις αν ανησυχεις, για το πότε είναι επικίνδυνη τακτική και τι να κάνεις για να είναι απόλυτα ασφαλές. Είναι πάντως σωτήριο αυτές τις μέρες που θηλάζει συνέχεια και πολύ πιο ασφαλές από το να φροντίζεις το νεογέννητο ενώ η ίδια είσαι σα ζόμπι από την κούραση!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ Ειρήνη μου έτσι ελπίζω, οτί δεν είναι τυχαίο το περιθώριο 40 ημερών που δίνουν στη λεχώνα και το μωρό της να επανέλθουν! Άλλο να το λες όμως, κι άλλο να το κάνεις! Όπως και να χει μου δίνει πολύ κουράγιο να βλέπω οτι τα ίδια τα έχουν περάσει κι άλλες κι οτί στο τέλος αυτό που έχει σημασία είναι η υπομονή μάλλον...

 

Αντιμετώπισα αρκετές δυσκολίες στην αρχή, ευτυχώς τα βράδια κοιμόταν-εγώ την ξυπνούσα κάθε 3 ώρες. Όμως μέσα στη μέρα θήλαζε για μιαμιση-δυο ώρες συνεχόμενα, κάθε μια ώρα σχεδόν! Και δεν έπαιρνε και βάρος, οπότε αγχωνόμουν. Σκέψου ότι μπορεί να έπαιρνε 50-80 γρ/εβδομάδα.

Κάθε μέρα έλεγα ότι είναι η τελευταία μέρα θηλασμού. Όμως τελικά άντεξα, όλα έφτιαξαν, και μετά ήταν σαν να μην τα πέρασα ποτέ αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εννοουσε ο παιδίατρος είναι ότι ένα μωρακι σε 15-20 λεπτα το πολύ εχει πιει οσο γαλα είναι να πιει.Απο κει και περα συνηθως λαγοκοιμάται,πιπιλαει,ξαναξυπναει,πινει άλλο λιγο,και καπως ετσι περναει καμια ωρα.Οταν σιγα σιγα αρχισεις να καταλαβαίνεις κι εσυ ποτε το παιδι πιπιλάει και δεν πινει γαλα θα βγαζεις το στηθος σου από το στωμα του.Χρησιμοποιησε το δαχτυλο σου.Τις πρωτες φορες θα ξυπναει με τη μια...θα ξαναδινεις...όταν ξανακοιμηθεί θα ξαναδοκιμάζεις να το βγαλεις.Δεν υπαρχει λογος να το αφηνεις να αποκοιμιέται με το στηθος σου στο στομα να πιπιλάει γιατι αυτό είναι που σε κουραζει ετσι.

 

Επισης υπαρχουν καποια μωράκια που με το που κοιμούνται πανω σου και με το που τα βαζεις στην κουνια με τη μια ξυπνάνε και παμε παλι από την αρχη.Ετσι ηταν και ο μεγαλος μου.Συνηθως ο λογος για τον οποιο γινεται αυτό είναι γιατι καταλαβαινουν την αλλαγη θερμοκρασίας.Εννοω είναι στην αγκαλια σου στα ζεστα...τον ακουμπάς στο σεντονακι...αισθάνεται πιο κρυο και καταλαβαινει ότι το αφησες και ξυπναει.Δοκιμασε οσο το εχεις αγκαλια και θηλαζει να το εχεις τυλιγμενο με μια κουβερτουλα /σεντονακι.Οταν αποκοιμιέται θα το ακουμπάς στην κουνια μαζι με την κουβερτα ετσι διπλωμενο όπως είναι.Βαλε και μια μπλουζα σου φορεμενη διπλα του ενώ κοιμαται.Δε θα σε σωσουν αυτά αλλα βοηθάνε.

 

Εννοείται παρε το παιδι στο κρεβατι.Ειναι βασικο να κοιμάσαι.Ακομα και το μεσημερι..παρτο ξαπλωστε στο κρεβατι αστο να κοιμαται ετσι διπλα σου...κοιμησου κι εσυ να ξεκουραστείς.

 

Παρτο αποφαση ότι για λιγο καιρο όλα τα υπολοιπα θα πανε λιγο πισω κι εσυ αφοσιώσου σε αυτό που κανεις.Το κανεις πολύ καλα και τα πας τελεια.Οταν θα αρχισεις ν ατο βγαζεις και βολτουλες θα εισαι ακομα καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα!!

 

Κατι που δεν εκανα στην κορη μου αλλα με εσωσε στον γιο μου που θηλαζει αποκλειστικα ηταν να τον αφηνω να κοιμαται επανω μου (και το κανω ακομα όταν εχουμε δυσκολη νυχτα λογω δοντιων κτλ). Τον επαιρνε ο υπνος ετσι όπως θηλαζε και τον αφηνα εκει η τον ειχα αγκαλια να ακουμπάει το κεφαλακι του στον λαιμο μου οποτε κοιμομασταν και οι δυο. Τον ξαπλωτο θηλασμο στα πλαγια εγω δεν τον καταφερα αλλα εκανα το εξης : ανασηκωνα λιγο το σωμα μου βαζοντας το κεφαλι μου στην μαξιλαρα του θηλασμου και το μωρο θηλαζε ξαπλωμενο επανω μου.

 

Υπομονή..συνηθως στο διμηνο εχουν ένα πρόγραμμα.

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εννοουσε ο παιδίατρος είναι ότι ένα μωρακι σε 15-20 λεπτα το πολύ εχει πιει οσο γαλα είναι να πιει.Απο κει και περα συνηθως λαγοκοιμάται,πιπιλαει,ξαναξυπναει,πινει άλλο λιγο,και καπως ετσι περναει καμια ωρα.Οταν σιγα σιγα αρχισεις να καταλαβαίνεις κι εσυ ποτε το παιδι πιπιλάει και δεν πινει γαλα θα βγαζεις το στηθος σου από το στωμα του.Χρησιμοποιησε το δαχτυλο σου.Τις πρωτες φορες θα ξυπναει με τη μια...θα ξαναδινεις...όταν ξανακοιμηθεί θα ξαναδοκιμάζεις να το βγαλεις.Δεν υπαρχει λογος να το αφηνεις να αποκοιμιέται με το στηθος σου στο στομα να πιπιλάει γιατι αυτό είναι που σε κουραζει ετσι.

 

Επισης υπαρχουν καποια μωράκια που με το που κοιμούνται πανω σου και με το που τα βαζεις στην κουνια με τη μια ξυπνάνε και παμε παλι από την αρχη.Ετσι ηταν και ο μεγαλος μου.Συνηθως ο λογος για τον οποιο γινεται αυτό είναι γιατι καταλαβαινουν την αλλαγη θερμοκρασίας.Εννοω είναι στην αγκαλια σου στα ζεστα...τον ακουμπάς στο σεντονακι...αισθάνεται πιο κρυο και καταλαβαινει ότι το αφησες και ξυπναει.Δοκιμασε οσο το εχεις αγκαλια και θηλαζει να το εχεις τυλιγμενο με μια κουβερτουλα /σεντονακι.Οταν αποκοιμιέται θα το ακουμπάς στην κουνια μαζι με την κουβερτα ετσι διπλωμενο όπως είναι.Βαλε και μια μπλουζα σου φορεμενη διπλα του ενώ κοιμαται.Δε θα σε σωσουν αυτά αλλα βοηθάνε.

 

Εννοείται παρε το παιδι στο κρεβατι.Ειναι βασικο να κοιμάσαι.Ακομα και το μεσημερι..παρτο ξαπλωστε στο κρεβατι αστο να κοιμαται ετσι διπλα σου...κοιμησου κι εσυ να ξεκουραστείς.

 

Παρτο αποφαση ότι για λιγο καιρο όλα τα υπολοιπα θα πανε λιγο πισω κι εσυ αφοσιώσου σε αυτό που κανεις.Το κανεις πολύ καλα και τα πας τελεια.Οταν θα αρχισεις ν ατο βγαζεις και βολτουλες θα εισαι ακομα καλυτερα.

 

 

Ναι το ξεχασα και αυτό που γραφει η Νικη για την αλλαγη θερμοκρασίας. Και να ξερεις το <φάσκιωμα> βοηθαει παρα παρα πολύ τα βρεφακια.

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο θηλασμόςδεν έχει ωράριο!! Εμένα είναι 3 μηνων και είναι ολη μερα στο στηθος! Εχω κλεισει και 12 ωρες σερι θηλασμο με μονο διαλειμμα να παω τουαλετα! Το βραδυ προσπαθησε να θηλαζετε ξαπλωμενοι για να ξεκουραζεσαι!!

Γενικα θελει υπομονη γιατι τα μωρακια που θηαλαζουν δε κοιμουνται πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Τελος (ενα-ενα τα θυμαμαι) για να φυγει ο ικτερος πρεπει το μωρο να κατουραει πολυ. Οποτε θηλαζε συνεχεια και βαζε το να το βλεπει ο ηλιος. Και εμενα ειχε ικτερο οταν το εβγαλα απο τη κλινικη και δεν εδωσα συμπληρωμα! Ενας παιδιατρος -πιστοποιημενος συμβουλος θηλασμου θα σε βοηθουσε πολυ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Μανουλες του φορουμ καλησπερα! Η μπεμπουλα μου γεννήθηκε 24/10 με βαρος 3.400 και βγηκαμε 3.100.. Την  κυριακη γινεται 3 μηνων και σήμερα ειναι 4.900. Απο τις πρωτες βδομαδες δεν επερνε το βαρος που επρεπε αλλα ανεβαινε σταθερα λιγο λιγο. Πλεον εχουμε πεσει δυο καμπυλες και τωρα πια βαδιζουμε  σταθερα στο 8%. Η διατροφή ειναι μικτη, θηλασμος και δυο γευματα ξενο, ενα το μεσημερι 60μλ και ενα το βραδυ 60-90μλ. Κανουμε αποχη απο γαλακτοκομικα εδω και δυο μηνες, χαλινο δεν εχει.. Και ερχομαστε στα ερωτηματα μου.... Το μωρο μου θηλαζει ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ την διαρκεια της μερας. Το μεγαλυτερο διαστημα που θα κατσει χωρις στηθος ειναι μια ωρα στην αγκαλια και κανα δυωρο αν κοιμηθει( παλι στην αγκαλια). Τι συμβαινει;; Δεν χορταινει το μωρο μου;; Και αν χορταινει γιατι καθεται ολη τη μερα στο στηθος; Και γιατι δεν παιρνει ικανοποιητικο βαρος;; Θα ηθελα να κανω αποκλειστικο θηαλσμο αλλα φοβαμαι να κοψω το ξενο. Σορυ για το σεντονι! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 21/1/2021 at 4:01 ΜΜ, M4RIA STV είπε:

Μανουλες του φορουμ καλησπερα! Η μπεμπουλα μου γεννήθηκε 24/10 με βαρος 3.400 και βγηκαμε 3.100.. Την  κυριακη γινεται 3 μηνων και σήμερα ειναι 4.900. Απο τις πρωτες βδομαδες δεν επερνε το βαρος που επρεπε αλλα ανεβαινε σταθερα λιγο λιγο. Πλεον εχουμε πεσει δυο καμπυλες και τωρα πια βαδιζουμε  σταθερα στο 8%. Η διατροφή ειναι μικτη, θηλασμος και δυο γευματα ξενο, ενα το μεσημερι 60μλ και ενα το βραδυ 60-90μλ. Κανουμε αποχη απο γαλακτοκομικα εδω και δυο μηνες, χαλινο δεν εχει.. Και ερχομαστε στα ερωτηματα μου.... Το μωρο μου θηλαζει ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ την διαρκεια της μερας. Το μεγαλυτερο διαστημα που θα κατσει χωρις στηθος ειναι μια ωρα στην αγκαλια και κανα δυωρο αν κοιμηθει( παλι στην αγκαλια). Τι συμβαινει;; Δεν χορταινει το μωρο μου;; Και αν χορταινει γιατι καθεται ολη τη μερα στο στηθος; Και γιατι δεν παιρνει ικανοποιητικο βαρος;; Θα ηθελα να κανω αποκλειστικο θηαλσμο αλλα φοβαμαι να κοψω το ξενο. Σορυ για το σεντονι! 

να σου ζησει!

ποσες φορες θηλαζει;κ για ποση ωρα;κ απο τα δυο στηθη;εσυ νιωθεις οκ με την παραγωγη σου;

γενικα θηλαζει καλα;με ορεξη;γκρινιαζει ενδιαμεσα;η σταματαει γρηγορα;πως ειναι η συμπεριφορα του

ειναι ηρεμο σαν μωρακι;εχει πολυ γκρινια;

ποσες πανες βρεχει;δινεις πιπιλα;

το συμπληρωμα ειναι ειδικο για αλλεργια;

εξετασεις εχει κανει το μωρο;σας παρακολουθει παιδοαλλεργιολογος η παιδογαστρεντερολογος;

αν θελεις γραψε ολες τις ζυγισεις του.υψος κ περιμετρος αυξηθηκαν καλα;

γενικα,ακομη κ να χορταινει ειναι αρκετα αναμενομενο να θελει αγκαλια,περνατε ακομη το τεταρτο τριμηνο της εγκυμοσυνης.οπως κ οι συχνοι θηλασμοι,ο υπνος μονο αγκαλια,ειναι κτ που εχουν πολλα μωρακια

για το βαρος δ θελω να βγαλω συμπερασμα,γτ δ εχω κ εμπειρια,αλλα ισως σχετιζεται με την αλλεργια

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 21/1/2021 at 4:01 ΜΜ, M4RIA STV είπε:

Μανουλες του φορουμ καλησπερα! Η μπεμπουλα μου γεννήθηκε 24/10 με βαρος 3.400 και βγηκαμε 3.100.. Την  κυριακη γινεται 3 μηνων και σήμερα ειναι 4.900. Απο τις πρωτες βδομαδες δεν επερνε το βαρος που επρεπε αλλα ανεβαινε σταθερα λιγο λιγο. Πλεον εχουμε πεσει δυο καμπυλες και τωρα πια βαδιζουμε  σταθερα στο 8%. Η διατροφή ειναι μικτη, θηλασμος και δυο γευματα ξενο, ενα το μεσημερι 60μλ και ενα το βραδυ 60-90μλ. Κανουμε αποχη απο γαλακτοκομικα εδω και δυο μηνες, χαλινο δεν εχει.. Και ερχομαστε στα ερωτηματα μου.... Το μωρο μου θηλαζει ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ την διαρκεια της μερας. Το μεγαλυτερο διαστημα που θα κατσει χωρις στηθος ειναι μια ωρα στην αγκαλια και κανα δυωρο αν κοιμηθει( παλι στην αγκαλια). Τι συμβαινει;; Δεν χορταινει το μωρο μου;; Και αν χορταινει γιατι καθεται ολη τη μερα στο στηθος; Και γιατι δεν παιρνει ικανοποιητικο βαρος;; Θα ηθελα να κανω αποκλειστικο θηαλσμο αλλα φοβαμαι να κοψω το ξενο. Σορυ για το σεντονι! 

Συμφωνώ με αυτά που σου είπε η Βίκυ... Εσύ κάνεις αποχή αλλά το ξένο γάλα που δίνεις είναι υποαλλεργικο η όχι? Γιατί αν πχ έχει κάποια αλλεργία πάει τζάμπα η αποχή σου δίνοντας κανονικό ξένο. Όταν θηλάζει βλέπεις να καταπίνει κανονικά η απλά πιπιλιζει κ ενώ την έχεις όλη μέρα στο στήθος στην ουσία δεν πίνει? Όλα τα υπόλοιπα τα είπε η @vicky86, δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο

Link to comment
Share on other sites

Οι 10-12 ή και περισσότεροι θηλασμοί τη μέρα, και ο καθένας να κρατά ώρα, ή το βράδυ ουσιαστικά 4-5 ώρες σερί, είναι φυσιολογικό.

Το μη φυσιολογικό είναι να πέφτει το μωρό γρήγορα σε καμπύλες.

Όταν λες θηλάζει ασταμάτητα τη μέρα, εννοείς ότι το βράδυ χορταίνει με το μπουκάλι και δεν ξυπνά; Γιατί αν ναι, τότε το μπουκάλι σας κάνει πιθανώς ζημιά. Σε μωρό που δεν παίρνει ικανοποητητικό βάρος, είναι απαραίτητα τα γεύματα και τη νύχτα.

Γιατί έχεις κόψει γαλακτοκομικά; Δυσανεξία σε γαλακτοκομικά και συμπλήρωμα είναι περίεργος συνδυασμός.

Link to comment
Share on other sites

Θηλαζει 10-12 φορες τη μερα, ξεκιναει πιο ζωηρα κ καταπινει συχνα, αλλα στη συνεχεια πιο πολυ πιπιλαει κ που κ που καταπινει. Μπορει να κατσει κ 40 λεπτα στο ενα στηθος χωρις να το αφησει κ μετα αλλαζουμε. Το βραδυ θηλαζω εννοειται, ξυπναμε 3-4 φορες κ θηλαζει ποκυ πιο γρηγορα μισοκοιμισμενη. Γενικα ειναι ενα πολυ καλο μωρο, γελαει συνεχεια κ εχει αρχισει να στηριζει κ κεφαλι λιγακι! Δεν γκρινιαζει στα γευματα αλλα υπαρχουν φορες που ειναι σαν να παιζει με τη θηλη( την πιανει κ την αφηνει συνεχως κ εκνευριζεται). Γαλα δινω υποαλλεργικο, η παιδιατρος μας ειπε ειναι νωρις για να δουμε αλλεργιολογο. Εχουμε κανει εξετασεις ουρων κ κοπρανων κ ηταν καθαρες.  Υψος κ κεφαλι αυξανονται πολυ καλα!!! Πιπιλα δεν δινω. Βρεγμενες πανες εχουμε πανω απο 6 καθε μερα, αν κ δεν εχω καταλαβει ακομα ποιες εννοουμε « καλα βρεγμενες»... νομιζω τα απαντησα ολα!!! Προσπαθω να ανεβασω φωτο την καμπυλη της αλλα δεν ξερω πως.. 

Παράθεση

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, M4RIA STV είπε:

Θηλαζει 10-12 φορες τη μερα, ξεκιναει πιο ζωηρα κ καταπινει συχνα, αλλα στη συνεχεια πιο πολυ πιπιλαει κ που κ που καταπινει. Μπορει να κατσει κ 40 λεπτα στο ενα στηθος χωρις να το αφησει κ μετα αλλαζουμε. Το βραδυ θηλαζω εννοειται, ξυπναμε 3-4 φορες κ θηλαζει ποκυ πιο γρηγορα μισοκοιμισμενη. Γενικα ειναι ενα πολυ καλο μωρο, γελαει συνεχεια κ εχει αρχισει να στηριζει κ κεφαλι λιγακι! Δεν γκρινιαζει στα γευματα αλλα υπαρχουν φορες που ειναι σαν να παιζει με τη θηλη( την πιανει κ την αφηνει συνεχως κ εκνευριζεται). Γαλα δινω υποαλλεργικο, η παιδιατρος μας ειπε ειναι νωρις για να δουμε αλλεργιολογο. Εχουμε κανει εξετασεις ουρων κ κοπρανων κ ηταν καθαρες.  Υψος κ κεφαλι αυξανονται πολυ καλα!!! Πιπιλα δεν δινω. Βρεγμενες πανες εχουμε πανω απο 6 καθε μερα, αν κ δεν εχω καταλαβει ακομα ποιες εννοουμε « καλα βρεγμενες»... νομιζω τα απαντησα ολα!!! Προσπαθω να ανεβασω φωτο την καμπυλη της αλλα δεν ξερω πως.. 

 

Καλά βρεγμένη πάνα είναι η πολύ βαριά πάνα. Πιάσε μια πάνα να δεις το βάρος της πριν την βάλεις κ πιάσε μια όταν την αλλάξεις. Είναι φουσκωτές οι βαριές. Έχει και πάνες που έχουν δείκτη πόσο κατούρησε το μωρό και καταλαβαίνεις καλύτερα. Εγώ έπαιρνα τα Pampers premium care , αλλά σαν να είχε πάρει το μάτι μου και τα agnotis να έχουν κάτι παρόμοιο ( δε ξέρω αν τα έχει χρησιμοποιήσει κάποια άλλη μαμά ας πει). Αν παίρνεις άλλες πάνες , θα το καταλάβεις από το αν είναι βαριές κίτρινες και μυρίζουν ούρα. Δεν κατάλαβα , είχε κάποιο θέμα πχ αίμα στα κακά και πίνει υποαλλεργικο κ κάνεις αποχή; Κατά τα άλλα πολύ φυσιολογικά μου φαίνονται όλα κ μένα όλη την ώρα στο στήθος ήταν τριών μηνών ( εκεί κάπου κοντά περνάνε και το μεγαλύτερο άλμα ανάπτυξης οπότε αυξάνουν θηλασμους)! Κουράγιο... Φάση είναι περνάει. Φτιάξε τη καθημερινότητα σου παράλληλα με το μωρό που θηλάζει. Βλέπε τηλεόραση, διάβαζε κανένα βιβλίο, κάνε δραστηριότητες ταυτόχρονα με το θηλασμό, ευτυχώς δεν κρατάει πολύ η φάση , σε λίγο θα ξεπεταχτεί το μπεμπακι και θα είσαι πιο χαλαρή. Αυτό που λες ότι παίζει με τη θηλή, την πιάνει την αφήνει και εκνευρίζεται, εμένα το έκανε λόγω έντονης ροής, μήπως έχεις έντονη ροή; 

Link to comment
Share on other sites

Τις pampers περνω και γω! Οταν γινεται μπλε η γραμμη ειναι βρεγμενη αρκετα η πανα αλλα δεν ειναι και βαρια! Βαρια πανα εχει το πρωι οταν ξυπνησει οπου η πανα της ειναι κ φουσκωμενη! Εγω μετραω τις δυο φορες που αλλαζω ελαφρια πανα για μια βαρια. Η μπεμπα περιπου στον πρωτο μηνα αρχισε να κανει πολυ πρασινες κενωσεις και με βλεννες. Αιμα νομιζω ειχα δει σε μια πανα μια κλωστουλα, το ειχα πει στην παιδιατρο αλλα δεν ειχα φωτο για να το επιβεβαιωσει. Εκοψα αμεσως γαλακτοκομικα φανερα κ κρυφα. Ιχνη σογια κ μοσχαρι τρωω. Οι πανες φτιαξανε περιπου στο μηνα αποχης και απο τοτε εχουμε πολυ καλα κακα! Υπερπαραγωγη δεν νομιζω να εχω, δεν εχω κανενα συμπτωμα απο αυτα που διαβαζω. Δεν με πειραζει που ειναι πανω μου συνεχεια η μπεμπουλα! Το μονο που με αγχωνει τωρα ειναι το βαρος... 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, M4RIA STV είπε:

24/10/20 3.400kg

29/10/20 3.100kg

25/11/20 3.660kg

25/12/20 4.340kg

24/01/21 4.900kg

το βαρος δ ειναι πολυ,αλλα δ ειναι κακο.στο πρωτο τριμηνο θελεις περιπου 600γρ τον μηνα,οποτε ειστε οριακα καλα

απο τις περιγραφες σου δ ακουγεται κτ ιδιαιτερα ανησυχητικο,το παρακολουθεις.κ φυσικα βλεπει κ την γενικη εικονα ο παιδιατρος

οπως ειπε κ η αννιτα αυτη η συμπεριφορα ειναι της ηλικιας.κ εχετε κ το αλμα

αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να αλλαζεις στασεις θηλασμου,αδειαζει καλυτερα το στηθος,κ μπορεις να κανεις κ μαλαξεις οσο θηλαζει,ειδικα οταν αρχιζει να πιπιλαει,να κατεβαινει κ αλλο γαλα

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να δοκιμάσεις μαλάξεις στο στήθος (ψάξε για breast compressions να δεις πώς είναι) και συχνές εναλλαγές στήθους, ώστε με το που τι βλέπεις να παίζει ή να θυμώνει, αλλάζεις στήθος, όσες φορές χρειαστεί, ώστε να θηλάζει και να μην πιπιλάει χωρίς αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μιλήσεις με παιδίατρο-συμβουλο θηλασμού ώστε να έχεις δύο σε ένα παρακολούθηση της ανάπτυξης και συμβουλές για το πώς να το γυρίσεις σε αποκλειστικό θηλασμό αφού το επιθυμείς. Είχαμε κι εμείς θέματα βάρους τον πρώτο μήνα και μάλιστα σε πολύ μικρότερο μωρό (έξοδος από το μαιευτήριο 2400). Με παιδιατρο-συμβουλο και το μωρό αναπτύχθηκε και το συμπλήρωμα το κόψαμε λίγο μετά το τρίμηνο. Τα έχω γράψει αλλού αναλυτικά κ δυστυχώς δεν μπορώ αυτή τη στιγμή να τα βρω, αλλά χοντρικά οι συμβουλές ήταν το συμπλήρωμα αντί ξένο να είναι δικό μου αντλημενο (εκτός αν δεν είχα αντλήσει επαρκώς που μπορεί να έπινε 30μλ τη μέρα σκόνη) και να δίνεται μετά από μία ώρα θηλασμού. Όχι δηλαδή ολόκληρο γεύμα με μπουκάλι, δίναμε μόνο 30 μλ τη φορά και όχι σε κάθε γεύμα -υπολογιζαμε να βγαίνουν συνολικά στο 24ωρο τα μλ που μας είχε πει και ζυγιζαμε συχνά (νομίζω ανά εβδομάδα) ώστε να μειώνουμε μλ όπως μας έλεγε ανάλογα την ανάπτυξη. Λίγο μετά το τρίμηνο κόπηκε εντελώς κ άρχισε αποκλειστικό θηλασμό. Α και λίγο πριν έκοψε και τις ψευδοθηλες προς μεγάλη μας έκπληξη, γιατί ως τότε ούτε που ήθελε να αγγίξει το πραγματικό στήθος. Θέλω να πω να έχεις αισιοδοξία, όλα είναι πιθανά να συμβούν, εμείς είχαμε όλες τις αντενδείξεις κι όμως πέτυχε!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...