Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σεξουαλική αγωγή / διαπαιδαγώγηση


Recommended Posts

Just now, vicky86 είπε:

Για το αναπαραγωγικο ακομη δ εχουμε πει

Έχει δει όμως σερβιέτες κ απλα ξέρει ότι ειναι κτ που θα χρειαστεί όταν μεγαλωσει

Έχουμε πει για τα μωρα που ειναι στην κοιλια, εχουμε δει ζωγραφιές με έμβρυο όσο είναι μέσα στην κοιλια κ πως μεγαλώνει. Για τον ομφάλιο λωρο

Λόγω καισαρικης της είπα ότι ο γιατρός έβγαλε αυτήν κ τον αδερφό της από την κοιλια

Πρόσφατα πηραμε από την βιβλιοθήκη το "μαμα ήμουν κ εγω στην κοιλια σου;", ενώ λέει για 6χρ κάποιες σελίδες δ τις εδειξα

Ελεγε όμως για τους μεγάλους που όταν είναι ερωτευμένοι κάνουν αγκαλιές κ φιλιά κ κάνουν μωρα. Αλλα δ είπαμε για ωάρια /σπερματοζωαρια

Η δικιά σου είναι μικρή, από πέρυσι η δικιά μου ρωτάει περισσοτερα

Προσπαθώ να της λεω τόσα όσα. Ισα να απαντάω στις ερωτήσεις τις. Χωρίς να λέω παραπάνω από όσα ισως μπορεί να διαχειριστει

Έχω αμελήσει να πάρω κ αλλα βιβλία. Απλα θελω να τα δω από κοντά, για να είμαι σίγουρη για το περιεχόμενο (πχ έχω δει για τις παπαθωμα) 

Ναι για τα ράμματα στην κοιλιά επειδή τα έχει δει της λέω ότι από εκεί βγήκαν κ ξέρει ότι για να γεννηθούν τα έχουμε στην κοιλίτσα, αλλά ότι τα βάζει ο θεουλης εκεί!!! :mrgreen: με μπλοκάρει το γεγονός (για αργότερα πάντα) ότι όταν της μιλήσω για σπερματοζωάρια κ ωάρια θα ρωτήσει πώς "ενώνονται" απ' τη στιγμή που υπάρχουν στα γεννητικά όργανα του ανδρός κ στη μήτρα της γυναίκας..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, mama16 είπε:

Ναι για τα ράμματα στην κοιλιά επειδή τα έχει δει της λέω ότι από εκεί βγήκαν κ ξέρει ότι για να γεννηθούν τα έχουμε στην κοιλίτσα, αλλά ότι τα βάζει ο θεουλης εκεί!!! :mrgreen: με μπλοκάρει το γεγονός (για αργότερα πάντα) ότι όταν της μιλήσω για σπερματοζωάρια κ ωάρια θα ρωτήσει πώς "ενώνονται" απ' τη στιγμή που υπάρχουν στα γεννητικά όργανα του ανδρός κ στη μήτρα της γυναίκας..

Δ τα έχουμε πει αλλά κάπως έτσι το έχω στο μυαλό μου

Θα μιλήσουμε γενικώς για φυτά, ζώα, οχι μονο για τον άνθρωπο. Για αυγουλακια κ σπορακια

Δ θα μιλήσω κατευθείαν για το πως ενώνονται, σε άλλη φαση

Αρχικά για μεγάλους που αγαπιούνται, κ κάνουν αγκαλιές κ χαδια(αργότερα προσθέτεις ότι είναι στις ευαίσθητες περιοχές) 

Κ αρχικά μιλώντας για την πράξη στα πλαίσια της αναπαραγωγής. Για την ευχαρίστηση, αργοτερα

Πρώτα μπορείς να πεις ότι είναι μέσα στην κοιλια τους, μέσα στο σώμα μας

Έτσι κ αλλιώς φαντάζομαι κ η δικιά σου τις εμφανείς διάφορες ανάμεσα στα φύλα τις βλέπει λόγω του αδερφου

Link to comment
Share on other sites

@mama16 στους περισσότερους από εμάς είναι δύσκολο γιατί έχουμε μεγαλώσει με ενοχοποιημένο κάθε τι γύρω από το επαφές και ότι συμμετέχει σε αυτό. Τα παιδιά έχουν απορίες από πολύ πολύ μικρά και δυστυχώς το πως θα ανταποκριθούμε εμείς, καθορίζει και τη δική τους αντιμετώπιση αργότερα. Αν καταλάβουν ότι είναι θέμα ταμπού, θέμα που μας φέρνει ντροπή ή σύγχυση, αντίστοιχα θα το συνδέσουν με κάτι "κακό". Βοηθά πολύ να ξέρεις ότι όσο πιο μικρά είναι τα παιδιά τόσο πιο απλές απαντήσεις περιμένουν από εμάς. Περισσότερο εμείς αγχωνόμαστε, μη πουμε κάτι "στραβά" ενώ τα παιδιά χρειάζονται κάτι πολύ πιο σύντομο και απλό.  Όταν ρωτάνε τα νήπια (3-4 ετών) ποιος φτιάχνει τα παιδιά, τους αρκεί η απάντηση ο μπαμπάς και η μαμά. Στα 5-6 μπορεί να ρωτήσουν, πως. Πάντα προσαρμόζουμε τις απαντήσεις σύμφωνα με την αντιληπτική ικανότητα του παιδιού και ποτέ δε λέμε ψέματα. 

Η δική μου είναι σχεδόν 6. Γνωρίζει τα αναπαραγωγικά όργανα, τις διαφορές στο σώμα μεταξύ φύλου αλλά και ηλικίας, ξέρει για την περίοδο, τι είναι οι σερβιέτες και τα ταμπόν και ότι για να γίνουν τα παιδιά χρειάζονται τα ωάρια της μαμάς και σπερματοζωάρια από το μπαμπά και που αυτά βρίσκονται στο σώμα μας. Δεν έχει ρωτήσει ακόμα πως ενώνονται αυτά τα δύο, όταν το ρωτήσει θα της πω πολύ απλοποιημένα. Επίσης ξέρει ότι για να κάνουμε παιδιά πρέπει πρώτα να έχουμε αδιαθετήσει, κάτι που γίνεται όταν μεγαλώσουμε αρκετά. Και όλα αυτό μέσα από το πρίσμα του αγαπημένου ζευγαριού. Επίσης ξέρεις από που βγαίνουν τα μωρά (έχει τύχει να δει γέννα σκυλίτσας), ξέρει για την εξέλιξη των εμβρύων (έχει δει φωτογραφίες της από υπέρηχο), έχουμε μιλήσει για την καισαρική (καθώς έτσι γεννήθηκε). Έχουμε ένα σχετικό βιβλίο του ισπανικού κέντρου σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης, το οποίο είναι για μεγάλα παιδιά αλλά μέσω εικόνων μπορείς να το προσαρμόσεις στα μέτρα σου, και το χρησιμοποιούμε όταν έχει κάποια απορία. 

 

Αντίστοιχη ήταν και η αντιμετώπιση των γονιών μου στο θέμα και ίσως αυτό να έπαιξε ρόλο στο ότι όταν κατάλαβα ότι έχουν σεξουαλικές σχέσεις γύρω στα 8 το βρήκα εντελώς φυσιολογικό, από την εφηβεία και μετά έως και ρομαντικό, δείγμα ότι ακόμα αγαπιούνται :)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω αυτό είναι το κλειδί.Να ξέρει απο μικρό και να του φανούν όλα φυσιολογικά.Βέβαια εμένα μου φαίνεται δύσκολο στα 8 να καταλαβαίνει ενα παιδί την επαφή

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Δ διαφωνώ μαζί σου απλα για να ξεκινήσω μια αντιπαραθεση

Απλα με αυτα που λες, βρίσκω ευκαιρία να πω την δική μου αποψη

Η κορη μου είναι 6,οποτε ναι μεν είμαστε μακριά από την πλήρη γνώση του αναπαραγωγικου συστήματος, αλλα δ ειμαστε στα μωρά τα φέρνει ο πελαργος

Ήδη από μόνη της αναρωτιέται πως μπαίνει το μωρο μέσα στην κοιλια κ σιγα σιγα προσθετουμε πληροφοριες

Πιστεύω ότι σε 2χρ θα ξέρει αρκετά,  για την περίοδο κλπ

Θεωρω(ισως κ λάθος μου) ότι 10χρ δ ειναι μικρή. Κ δ θα έπρεπε να πληγωθει από κτ τετοιο. Αμηχανία σίγουρα. Θα προτιμούσα να κλειδώσω για να μην χρειαστεί να δουν κτ.παρολο που γενικα έρχονται στο κρεβατι μας

Εννοείται ότι διαχωρίζεις στο παιδι την αγάπη της μαμας από του συντροφου

Φυσικα λες ότι είσαι εκεί για οποιαδήποτε απορία ή ο, τι θέλει να συζητήσει χωρίς ενοχές κ ντροπη

Αλλα πρεπει κ η μαμα να απαντήσει χωρίς ενοχες

Πολυ σωστή παρατήρηση της κοτσιφικος. Τι ξέρει το παιδι για το πως έρχονται τα μωρα; δλδ εξαρτάται τι βάση υπάρχει στις γνωσεις για να καταλάβουμε γτ αντιδρά έτσι κ πως θα κινηθουμε

Προσωπικα θα μου ήταν δύσκολο να πω στο παιδι ότι δ θα ξαναγίνει, εκτος αν πράγματι έχω σκοπό να το τηρήσω. Θα αλλαζα κουβέντα κ θα έκλεινα το θέμα εφόσον πίστευα ότι πραγματικά έχει λυθει

Άλλες εποχές τοτε... τα μυαλα που ειχα στα δεκα τοτε και οι γνώσεις ειναι σα να μιλάμε για 6 δεν νομίζω αλλα για 8 χρονών παιδι σημερα σιγουρα..αλλα και παλι. Στα 8 δεν έχει ακομα καλλιεργηθει η κριση τους, ειναι προεφηβεια εχει ανακατωσουρες η ηλικια θελει λεπτο χειρισμο εγω θα το απέφευγα. Και κανα ψέμματακι η εστω αποκρυψη της αλήθειας τα καλμαρει..γιατι να μπαίνουν σε περιπέτειες σκεψης.. αγκαλιάζει η μαμα το μπαμπα κι αυτός κανει το ενα το αλλο. Τοτε γιατι αφου με αγαπούν δε με αγκαλιάζουν το ιδιο? Τι ειδους αγαπη ειναι αυτη κοκ. ΓΔεν δεν.. δεν λεει! Ειναι λιγακι επικινδυνο! Κατα την αποψη μου!

Εγω δε θα λεγα ότι θα ξαναγίνει γιατι ειναι πολυ πιθανο οτι θα θελει να το ξαναδει η θα της γίνει καποια σκεψη περίεργη.  Λες δεν ξαναγίνεται και το καθησύχαζεις. Αν δε θες αυτο καλυτερα μην πεις τίποτα.. κλείνεις κουβέντα. Τα ξαναλεμε οταν μεγαλώσεις. Κι εκεί παλι αναλογα..

1 ώρα πρίν, ΑνναΜα78 είπε:

Νομίζω αυτό είναι το κλειδί.Να ξέρει απο μικρό και να του φανούν όλα φυσιολογικά.Βέβαια εμένα μου φαίνεται δύσκολο στα 8 να καταλαβαίνει ενα παιδί την επαφή

Ειναι μικρο.. 6 που λεει η βικυ οκ θα κανουν μια εικονα στο.μυαλο τους αυτο μονο..

Και επειδη ειναι μια ηλικία που δεν μπορουν να καταλαβουν ακριβως αυτο μπορεί να τα αγχώνει.. στα 6 ισως οχι αλλα οταν φτασουν 8 και θυμηθούν και συνδέσουν, σιγουρα δε θα τους ειναι ευχάριστο.

Εγω παντως μιλαω εκ πείρας, μπορεί να κανω και λαθος.αλλα επειδη εγω ετσι το βιωσα θα το προσέξω διαφορετικα..

4 ώρες πρίν, vtgian είπε:

@mama16 στους περισσότερους από εμάς είναι δύσκολο γιατί έχουμε μεγαλώσει με ενοχοποιημένο κάθε τι γύρω από το επαφές και ότι συμμετέχει σε αυτό. Τα παιδιά έχουν απορίες από πολύ πολύ μικρά και δυστυχώς το πως θα ανταποκριθούμε εμείς, καθορίζει και τη δική τους αντιμετώπιση αργότερα. Αν καταλάβουν ότι είναι θέμα ταμπού, θέμα που μας φέρνει ντροπή ή σύγχυση, αντίστοιχα θα το συνδέσουν με κάτι "κακό". Βοηθά πολύ να ξέρεις ότι όσο πιο μικρά είναι τα παιδιά τόσο πιο απλές απαντήσεις περιμένουν από εμάς. Περισσότερο εμείς αγχωνόμαστε, μη πουμε κάτι "στραβά" ενώ τα παιδιά χρειάζονται κάτι πολύ πιο σύντομο και απλό.  Όταν ρωτάνε τα νήπια (3-4 ετών) ποιος φτιάχνει τα παιδιά, τους αρκεί η απάντηση ο μπαμπάς και η μαμά. Στα 5-6 μπορεί να ρωτήσουν, πως. Πάντα προσαρμόζουμε τις απαντήσεις σύμφωνα με την αντιληπτική ικανότητα του παιδιού και ποτέ δε λέμε ψέματα. 

Η δική μου είναι σχεδόν 6. Γνωρίζει τα αναπαραγωγικά όργανα, τις διαφορές στο σώμα μεταξύ φύλου αλλά και ηλικίας, ξέρει για την περίοδο, τι είναι οι σερβιέτες και τα ταμπόν και ότι για να γίνουν τα παιδιά χρειάζονται τα ωάρια της μαμάς και σπερματοζωάρια από το μπαμπά και που αυτά βρίσκονται στο σώμα μας. Δεν έχει ρωτήσει ακόμα πως ενώνονται αυτά τα δύο, όταν το ρωτήσει θα της πω πολύ απλοποιημένα. Επίσης ξέρει ότι για να κάνουμε παιδιά πρέπει πρώτα να έχουμε αδιαθετήσει, κάτι που γίνεται όταν μεγαλώσουμε αρκετά. Και όλα αυτό μέσα από το πρίσμα του αγαπημένου ζευγαριού. Επίσης ξέρεις από που βγαίνουν τα μωρά (έχει τύχει να δει γέννα σκυλίτσας), ξέρει για την εξέλιξη των εμβρύων (έχει δει φωτογραφίες της από υπέρηχο), έχουμε μιλήσει για την καισαρική (καθώς έτσι γεννήθηκε). Έχουμε ένα σχετικό βιβλίο του ισπανικού κέντρου σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης, το οποίο είναι για μεγάλα παιδιά αλλά μέσω εικόνων μπορείς να το προσαρμόσεις στα μέτρα σου, και το χρησιμοποιούμε όταν έχει κάποια απορία. 

 

Αντίστοιχη ήταν και η αντιμετώπιση των γονιών μου στο θέμα και ίσως αυτό να έπαιξε ρόλο στο ότι όταν κατάλαβα ότι έχουν σεξουαλικές σχέσεις γύρω στα 8 το βρήκα εντελώς φυσιολογικό, από την εφηβεία και μετά έως και ρομαντικό, δείγμα ότι ακόμα αγαπιούνται :)

Ναι, ετσι ναι. Οτι πρεπει να τους τα λεμε ετσι .

 

Κι εμενα αν οχι ολα, σιγουρα τα ξερει αυτα που έγραψες και δεν ειναι ουτε 6. Στα 8 Σου φανηκε φυσιολογικο αν όμως τους εβλεπες να έρχονται σε επαφη πιστευω δε θα σου φαινόταν ευχάριστο..οσα κι αν γνωριζες πριν..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, diane2020 είπε:

 

 

Κι εμενα αν οχι ολα, σιγουρα τα ξερει αυτα που έγραψες και δεν ειναι ουτε 6. Στα 8 Σου φανηκε φυσιολογικο αν όμως τους εβλεπες να έρχονται σε επαφη πιστευω δε θα σου φαινόταν ευχάριστο..οσα κι αν γνωριζες πριν..

Όσα και να γνωρίζεις η οπτική επαφή είναι σοκ. Εγώ μόνο τους άκουγα να πω την αλήθεια και ένιωθα απαίσια.Όμως επειδή το συζήτησα με φίλες αυτές τις μέρες λόγω της δικής μου βλακείας όλοι είτε είδαν είτε άκουσαν κάτι όταν ήταν παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, mama16 said:

Από τη ηλικία άρχισες να της λες για το αναπαραγωγικό σύστημα? Κορίτσια υπάρχουν βιβλία για το θέμα? Δεν ξέρω ούτε τι να πω ούτε πως θα το πω.. Εγώ της εχω πει ότι τα παιδιά τα φέρνει ο θεουλης κ δεν ρωτάει κάτι άλλο! Τι της λες περίπου?

Εμένα με ρώτησε ο ίδιος πως μπήκε στην κοιλιά μου πριν 1,5 χρόνο (ήταν δηλαδή 3 1/2). Του έδειχνα φώτο από το μαιευτήριο και του έλεγα πως ο γιατρός τον έβγαλε από την κοιλιά μου, και με ρώτησε εντελώς αυθόρμητα πως μπήκε, δεν πρόλαβα να απαντήσω εγώ και είπε ο ίδιος..αααα ο μπαμπάς με έβαλε?

Πέρυσι με ξαναρώτησε πως μπήκε στην κοιλιά και του εξήγησα με απλά λόγια πως μπήκε, απαντάω σε ότι ρωτάει γιατί φαντάζομαι μέχρι εκεί μπορεί να διαχειριστεί, και πάντα του λέω την αλήθεια γιατί δεν θέλω να μάθει πως ισχύει κάτι άλλο και του δημιουργήσει ανασφάλεια.  Πολύ σημαντικό για εκείνα είναι όταν συζητάς για αυτό να τονίσεις  1. Πως αυτό συμβαίνει μεταξύ δύο μεγάλων ανθρώπων  2. που αγαπιούνται πολυ 3. και το θέλουν και οι δύο πολύ.

Προσωπικά πιστεύω πως όταν τα παιδιά αρχίσουν να ρωτούν σημαίνει πως πρέπει και να δώσουμε τις απαντήσεις.

 

 

υγ: δεν ρώτησες εμένα αλλά οκ ειπα να δώσω και εγώ την συμβουλή μου.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Άλλες εποχές τοτε... τα μυαλα που ειχα στα δεκα τοτε και οι γνώσεις ειναι σα να μιλάμε για 6 δεν νομίζω αλλα για 8 χρονών παιδι σημερα σιγουρα..αλλα και παλι. Στα 8 δεν έχει ακομα καλλιεργηθει η κριση τους, ειναι προεφηβεια εχει ανακατωσουρες η ηλικια θελει λεπτο χειρισμο εγω θα το απέφευγα. Και κανα ψέμματακι η εστω αποκρυψη της αλήθειας τα καλμαρει..γιατι να μπαίνουν σε περιπέτειες σκεψης.. αγκαλιάζει η μαμα το μπαμπα κι αυτός κανει το ενα το αλλο. Τοτε γιατι αφου με αγαπούν δε με αγκαλιάζουν το ιδιο? Τι ειδους αγαπη ειναι αυτη κοκ. ΓΔεν δεν.. δεν λεει! Ειναι λιγακι επικινδυνο! Κατα την αποψη μου!

Εγω δε θα λεγα ότι θα ξαναγίνει γιατι ειναι πολυ πιθανο οτι θα θελει να το ξαναδει η θα της γίνει καποια σκεψη περίεργη.  Λες δεν ξαναγίνεται και το καθησύχαζεις. Αν δε θες αυτο καλυτερα μην πεις τίποτα.. κλείνεις κουβέντα. Τα ξαναλεμε οταν μεγαλώσεις. Κι εκεί παλι αναλογα..

Ειναι μικρο.. 6 που λεει η βικυ οκ θα κανουν μια εικονα στο.μυαλο τους αυτο μονο..

Και επειδη ειναι μια ηλικία που δεν μπορουν να καταλαβουν ακριβως αυτο μπορεί να τα αγχώνει.. στα 6 ισως οχι αλλα οταν φτασουν 8 και θυμηθούν και συνδέσουν, σιγουρα δε θα τους ειναι ευχάριστο.

Εγω παντως μιλαω εκ πείρας, μπορεί να κανω και λαθος.αλλα επειδη εγω ετσι το βιωσα θα το προσέξω διαφορετικα..

Ναι, ετσι ναι. Οτι πρεπει να τους τα λεμε ετσι .

 

Κι εμενα αν οχι ολα, σιγουρα τα ξερει αυτα που έγραψες και δεν ειναι ουτε 6. Στα 8 Σου φανηκε φυσιολογικο αν όμως τους εβλεπες να έρχονται σε επαφη πιστευω δε θα σου φαινόταν ευχάριστο..οσα κι αν γνωριζες πριν..

Ναι σίγουρα εξαρτάται από το κάθε παιδί. Ένα παιδί που ρωτάει σίγουρα περιμένει μια απάντηση. Δ ξεκινάς μια τέτοια κουβέντα από το πουθενα

Επειδη ακριβώς είναι κ η προεφηβεια στα 8-9,κ.επειδη μενω επαρχία κ εδω τα παιδια σε εκεινη την ηλικια έχουν πολλές ελευθερίες, για μένα σε εκεινη την ηλικια πρέπει να ξέρει κάποια βασικα

Οσο μπορεί να καταλάβει κ ενδιαφέρεται κάθε παιδι

Δ ειναι κακο να πεις ότι είναι μια ιδιωτική στιγμή για το ζευγάρι. Όταν το παιδί είναι 8-10χρ

Το να κλείσω την κουβέντα με απορίες ή περίεργα συναισθήματα, η με το ότι θα μεγαλώσεις κ θα σου πω, μου αφήνει κενά που ίσως κάνει χειρότερα τα πράγματα. Ειδικα οταν μιλάμε για ένα παιδί 10ετων.για ένα κορίτσι που μπορεί να αδιαθετησει μέσα στον χρονο. Ο γονιός πρέπει να έχει απαντήσεις σε εκεινη την ηλικια. Κ ειδικα εφόσον το παιδι είδε κτ, δ ειναι απλα απορίες που θα είχε η μικρη

Νομιζω για άνω των 8υπαρχουν περισσότερα βιβλία. Θεωρώ ότι είναι πολύ καλός τρόπος για να ενημερωθούν σωστά κ χωρις να ντρεπονται

Κ να διαβάσουν κ οι γονεις τα βιβλία, κ να πουν στο παιδι ότι διάβασε το, αν θες κτ να πούμε μετά, είμαι εδώ. Αν όχι, καλως

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Εμένα με ρώτησε ο ίδιος πως μπήκε στην κοιλιά μου πριν 1,5 χρόνο (ήταν δηλαδή 3 1/2). Του έδειχνα φώτο από το μαιευτήριο και του έλεγα πως ο γιατρός τον έβγαλε από την κοιλιά μου, και με ρώτησε εντελώς αυθόρμητα πως μπήκε, δεν πρόλαβα να απαντήσω εγώ και είπε ο ίδιος..αααα ο μπαμπάς με έβαλε?

Πέρυσι με ξαναρώτησε πως μπήκε στην κοιλιά και του εξήγησα με απλά λόγια πως μπήκε, απαντάω σε ότι ρωτάει γιατί φαντάζομαι μέχρι εκεί μπορεί να διαχειριστεί, και πάντα του λέω την αλήθεια γιατί δεν θέλω να μάθει πως ισχύει κάτι άλλο και του δημιουργήσει ανασφάλεια.  Πολύ σημαντικό για εκείνα είναι όταν συζητάς για αυτό να τονίσεις  1. Πως αυτό συμβαίνει μεταξύ δύο μεγάλων ανθρώπων  2. που αγαπιούνται πολυ 3. και το θέλουν και οι δύο πολύ.

Προσωπικά πιστεύω πως όταν τα παιδιά αρχίσουν να ρωτούν σημαίνει πως πρέπει και να δώσουμε τις απαντήσεις.

 

 

υγ: δεν ρώτησες εμένα αλλά οκ ειπα να δώσω και εγώ την συμβουλή μου.

Καλά έκανες κ μου δίνεις τις συμβουλές σου κ εσύ. Κ εμένα λίγο πριν τα 3,5 με ρώτησε πως μπαίνουν στην κοιλιά κ χαζομάρα μου αλλά της απάντησα ότι τα βάζει ο θεουλης... Οταν με ξανά ρωτήσει θα απαντήσω μάλλον!

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή την συζήτηση εδώ, ήθελα να κάνω μια γενικότερη σημείωση. Η σεξουαλική διαπαιδαγώγηση, είναι (δυστυχώς) στιγματισμένη στην συνείδηση του μέσου Έλληνα γονιού και εκπαιδευτικού. Ταυτίζεται σχεδόν μόνο με την ανατομία του σώματος και την σεξουαλική πράξη. Καλύπτεται από πέπλο ελαφρότητας και σεξουαλικότητας. Μεγάλο μερίδιο ευθύνης, ο τρόπος που εισήχθη (κάπου το 2003) στο ΑΠΣ (με προχειρότητα, μηδενική/ελλειπή επιμόρφωση, κλπ). Με αποτέλεσμα η ένταξη της με σοβαρότητα-επιστημονικότητα-σύγχρονη οπτική εντέλει να ναυαγήσει.

 

Η σεξουαλική διαπαιδαγώγηση είναι πολλά παραπάνω πράγματα από τις ανατομικές διαφορές των φύλων και το πως δημιουργούνται τα παιδιά. Αφορά σε Αγωγή Υγείας σωματικής και ψυχικής. Στο βιολογικό και το κοινωνικό φύλο. Σε γνώση για την πατριαρχία, μητριαρχία, φεμινισμό, μισογυνισμό, μισανδρισμό, κλπ. Σε θέματα ταυτοτήτων. Στο φύλο και πως αντανακλά στον επαγγελματικό στίβο. Στην βία την (έκδηλη ή κεκαλυμμένη) την συνδεδεμένη με τον σεξουαλικό προσανατολισμό. Στην σύνδεση φύλου και φυλής. Στην προαγωγή σεξουαλικών προτύπων από τα ΜΜΕ. Σε μορφές οικογένειας. Και σε πολλές πολλές ακόμη θεματικές.

 

Μακάρι το θέμα να αντιμετωπιστεί κάποια στιγμή με σοβαρότητα από το ελληνικό σχολείο. Το κενό είναι ορατό στην καθημερινότητα της ελληνικής οικογένειας και με θλιβερές εκφάνσεις κάποιες φορές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

23 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Ναι σίγουρα εξαρτάται από το κάθε παιδί. Ένα παιδί που ρωτάει σίγουρα περιμένει μια απάντηση. Δ ξεκινάς μια τέτοια κουβέντα από το πουθενα

Επειδη ακριβώς είναι κ η προεφηβεια στα 8-9,κ.επειδη μενω επαρχία κ εδω τα παιδια σε εκεινη την ηλικια έχουν πολλές ελευθερίες, για μένα σε εκεινη την ηλικια πρέπει να ξέρει κάποια βασικα

Οσο μπορεί να καταλάβει κ ενδιαφέρεται κάθε παιδι

Δ ειναι κακο να πεις ότι είναι μια ιδιωτική στιγμή για το ζευγάρι. Όταν το παιδί είναι 8-10χρ

 

Είναι ανάλογα στο παιδί πιστεύω και πόσα είναι έτοιμο να διαχειριστεί.Η δικιά μου αντιδρά με θυμό και λίγο ζήλια ίσως όταν της είπα οτι είμαστε και ζευγάρι,αντιγύρισε οτι είμαστε οικογένεια!!Εχει μάθει να μην κλειδώνουμε πόρτες,να κοιμόμαστε και μαζί συχνά ,εμείς πάλι ψιλοντρεπόμαστε να πω την αλήθεια και λίγο,δεν θα φιληθούμε μπροστά στα παιδιά ,δεν θα αγκαλιαστούμε τρυφερά οι δυό μας αλλά και οι 4.

Οταν το παιδί μαθαίνει απο πολύ μικρό την ιδιωτικότητα όλα είναι πιο εύκολα.Η αδελφή μου τα έμαθε απο πολύ μικρά να έχουν όρια σε αυτό το θέμα, να μην ενοχλούν και να υπάρχει η ώρα των γονιών που είναι καθημερινή μεσημεριανή τους συνήθεια για μια ωρα να απομονωθουν, αν όμως ξεκινήσει αυτό σε μεγαλύτερη ηλικία υπάρχει πρόβλημα πιστεύω και καλό είναι να μη γίνει γιατί κλονίζει το παιδί. Εμένα επίσης με ανησυχεί όταν τα συζητάει με άλλους και δεν μιλάω μόνο για παιδάκια αλλά και για τη δασκάλα ή τις γιαγιάδες.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, ΑνναΜα78 είπε:

Είναι ανάλογα στο παιδί πιστεύω και πόσα είναι έτοιμο να διαχειριστεί.Η δικιά μου αντιδρά με θυμό και λίγο ζήλια ίσως όταν της είπα οτι είμαστε και ζευγάρι,αντιγύρισε οτι είμαστε οικογένεια!!Εχει μάθει να μην κλειδώνουμε πόρτες,να κοιμόμαστε και μαζί συχνά ,εμείς πάλι ψιλοντρεπόμαστε να πω την αλήθεια και λίγο,δεν θα φιληθούμε μπροστά στα παιδιά ,δεν θα αγκαλιαστούμε τρυφερά οι δυό μας αλλά και οι 4.

Οταν το παιδί μαθαίνει απο πολύ μικρό την ιδιωτικότητα όλα είναι πιο εύκολα.Η αδελφή μου τα έμαθε απο πολύ μικρά να έχουν όρια σε αυτό το θέμα, να μην ενοχλούν και να υπάρχει η ώρα των γονιών που είναι καθημερινή μεσημεριανή τους συνήθεια για μια ωρα να απομονωθουν, αν όμως ξεκινήσει αυτό σε μεγαλύτερη ηλικία υπάρχει πρόβλημα πιστεύω και καλό είναι να μη γίνει γιατί κλονίζει το παιδί. Εμένα επίσης με ανησυχεί όταν τα συζητάει με άλλους και δεν μιλάω μόνο για παιδάκια αλλά και για τη δασκάλα ή τις γιαγιάδες.

Μα φυσικά εξαρτάται από το παιδι. Αλλα τα περισσότερα από την ηλικια των 3-4εχουν αρχίσει να έχουν απορίες. Λογικα Κ η κορη σας όταν εισασταν εγκυος στη δευτερη

Εκεί είναι κ θεμα των γονιων πως θέλουν να απαντήσουν. Αν ντρέπεστε καταλαβαίνω ότι δ μπορείτε να έχετε μια αντίδραση σαν αυτήν που αναφερθηκε

Αλλα το θέμα αυτό δ πρέπει να διακατεχεται από ντροπή. Σε έναν χρόνο μπορεί να έχει περίοδο. Δ θελω να σας σοκαρω κ ούτε λεω οτι ειναι το πιο σύνηθες αλλα ξερω κ 13χρ με ολοκληρωμένες επαφές. Αν δ μπορει να συζητήσει τέτοια πράγματα ένα κορίτσι με την μαμα του, από που θα ενημερωθεί; κ τι είδους ενημέρωση θα πάρει; 

Ξαφνικά στα 10να δει κτ τετοιο φυσικο να αντιδράσει με ζηλεια κ θυμό. Γι αυτό λέμε ότι ξεκιναμε από νωρις

Προσωπικα οχι, δ εχω καθιερώσει μια ωρα για τους γονείς, κ ούτε θα το κάνω, ισως μέχρι να μπουν στην εφηβεία. Κ οπότε θέλουν έρχονται στο κρεβατι μας. Δ κλειδωνουμε πόρτες, αλλα αν υπάρχει περίπτωση να μας δουν, θα το έκανα. Η εναλλακτική ποια είναι; να σταματήσει το ζευγάρι τις επαφές; 

Εκτός από οικογένεια δ παυουμε να είμαστε κ άνθρωποι ξεχωριστοί. Όπως κ ζευγάρι οι γονεις. Αν δ υπήρχε το ζευγάρι, δ θα υπήρχε η οικογένεια 

Πιστεύω αν το παιδι νιώθει άνετα να τα συζητάει μέσα στο σπίτι, δ θα νιώσει την ανάγκη να το συζητήσει ούτε με φίλους, ουτε με άλλους συγγενείς ούτε δασκαλους

Τι να πει στην τελικη; ότι οι γονεις έχουν επαφές; αν ξέρει ότι είναι κτ αναμενόμενο για ένα ζευγάρι, κ προσωπικές στιγμές, θα καταλάβει ότι δ ειναι θεμα συζητησης

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...