Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σεξουαλική αγωγή / διαπαιδαγώγηση


Recommended Posts

Παντως κοριτσια η ενημερωση για την αντισυληψη στα 13 ειναι απαραιτητη για καθε ενδεχομενο, ακομα και εαν ειναι στην σφαιρα της φαντασιας η σεξουλικη ζωη τη δεδομενη στιγμη. Οχι τοσο για την εγκυμοσυνη, οσο για τα νοσηματα.

Θεωρω οτι ειναι λαθος την συζητηση για σεξουλικα ζητηματα να την μεταθετουμε σε τριτους γιατι δημιουργουμε ενα τοιχο και αμβλυνουμε το χασμα μεταξυ μας . Αντιθετα πρεπει να το δουμε σαν μια ευκαιρια να πλησιασουμε πιο κοντα στο παιδι, να βελτιωσουμε την επικοινωνια μας και να του δειξουμε οτι ειμαστε ανοιχτοι να ακουσουμε οποιαδηποτε ανησυχια και προβλημαστισμο. Οτι καταλβαινουμε πολυ καλα τι νιωθει, ειναι απολυτα φυσιολογικο και δεν ειναι ντροπη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ίσως πάντως αυτή η έξτρα εναλλακτική πλην της μαμάς να μη χρειάζεται να είναι ο γυναικολόγος. Να είναι ένα άλλο πρόσωπο εμπιστοσύνης όπως η αγαπημένη θεία, η νονά ή η μεγάλη ξαδέρφη.

Η μικρότερη αδερφή μου έχει βαφτίσει την κόρη μου. Είναι ο τύπος της μοντέρνας νονάς που ασχολείται πολύ με τη βαφτιστήρα της, που θα την συνοδέψει στο παιδικό πάρτυ, που θα πάνε μαζί για ψώνια, που κάνουν συνέχεια αστεία μαζί κλπ. Και σαν άνθρωπος η αδερφή μου είναι γενικώς πολύ ακομπλεξάριστη και χωρίς ταμπού, πολύ δυναμική γυναίκα αλλά και φοβερά τρυφερή.

Προσωπικά έτσι όπως βλέπω τη μεταξύ τους σχέση ως τώρα (είναι μικρή βέβαια η κόρη μου) έχω φανταστεί οτι η νονά της θα μπορούσε να παίξει αυτό το ρόλο. Του ανθρώπου δηλαδη στον οποίο θα μπορούσε να απευθυνθεί η κόρη μου για κάτι που ντρέπεται να πει στη μαμά.

Δεν υπάρχει κάποιο τέτοιο πρόσωπο στο περιβάλλον σας;

Το λέω γιατί ενώ σωστά το σκέφτεσαι για τον γιατρό σε γενικές γραμμές, κρίνοντας από τον εαυτό μου χρειάστηκε να μεγαλώσω αρκετά για να αισθανθώ άνετα με έναν γυναικολόγο ώστε να μιλάω για σεξουαλικά θέματα.

Ούτε στα 15 ούτε στα 16 ούτε καν στα 18 δεν αισθανόμουν ακόμα άνετα.

Άσε που πάντα ήταν ο γυναικολόγος "της μαμάς μου", που ξέρει τη μαμά μου χρόνια και που αν ίσως μου συνέβαινε κάτι πολύ πολύ σπουδαίο μπορεί και να του ξέφευγε...

Πιό άνετα θα μιλούσα στην αγαπημένη μου μεγάλη ξαδέρφη πχ.

 

Η μαμά μου είναι η μόνη γιαγιά και δε νομίζω ότι είναι άνθρωπος που εμπνέει άνεση σε κανένα να της μιλήσει για τέτοια θέματα. Θείες υπάρχουν δύο, η μία είναι δυστυχώς βαριά άρρωστη, η δεύτερη είναι όχι απλά ανεύθυνη αλλά πραγματικά δεν υπάρχει λέξη να την περιγράψει, αυτό που λέμε ούτε κάκτο δεν της εμπιστεύεσαι, όχι να εμπνεύσει εμπιστοσύνη σε έφηβο. Ξαδέλφη υπάρχει μία, αλλά είναι σχεδόν συνομήλικες, και έχει μεγαλώσει και υπερβολικά συντηρητικά, δηλαδή σε εκείνη την οικογένεια, το σεξ είναι εντελώς ταμπού, οπότε πιο πιθανό η κόρη μου να την ενημερώσει, παρά το αντίθετο. Από τις φίλες μου, η πιο στενή και προσητη έχει κορίτσια συνομήλικα και μάλιστα στο ίδιο σχολείο, οπότε δε νομίζω ότι θα της εμπιστευοταν κάτι τέτοιο η κόρη μου, ή ότι θα την εμπιστεύοταν να μη μου το μεταφέρει. Νονά δεν έχουμε, ο νονός είναι φανατικός εργένης. Οπότε άλλες γυναίκες εμπιστοσύνης, δεν :(

Παρεπιπτόντως για γυναικολόγο, σκεφτόμουν να τησ βρω τον δικό της. Ηδη την παρακολουθεί κάποιος λόγω ορμονικών προβλημάτων, αλλα σκεφτόμουν να βρω γυναίκα, μήπως νιώθει πιο άνετα σε αυτή την ηλικία.

Link to comment
Share on other sites

Το συμπληρωματικό άτομο περί εμπιστοσύνης πχ νονά, θεία κλπ είναι νομίζω κάτι πολύ ωραίο να υπάρχει ως υποστήριξη για όταν δεν θέλουμε να μιλήσουμε στη μαμά μας. Όμως νομίζω πως είναι για αργότερα, όταν όλα τα παιδιά λίγο πολύ έχουν μυστικά από τους γονείς τους. Να πω την αλήθεια μου κάνει λίγο αλλόκοτο να ψάχνουμε άτομο για να εντρυφήσει το παιδί μας σε γνώσεις περί σεξ κλπ.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Niki δεν κατάλαβα γιατί το γεγονός πως έχεις αγόρια, σε καθησυχάζει; Οτι δεν έχουν σεξουαλικούς προβληματισμούς ή και σχέσεις από τα 13; Η' δεν χρειάζονται την αντίστοιχη ενημέρωση και καθοδήγηση;

 

Δεν ειπα ότι με καθυσηχαζει...αλλα σε αυτόν τον τομεα αισθάνομαι τυχερη.Αφενος γιατι η κουβεντα με τα αγορια μου φαινεται πολύ ευκολοτερη.Εγω πχ τα δικα μου από τωρα που είναι μικρα τους μιλαω για το πως πρεπει να φερονται στα κοριτσακια,πως τα προσεχουμε,τα προστατευουμς κλπ.Αρα το να πρεπει καποια στιγμη να το περασω αυτό και θεματα σεξουαλικης φυσεως μου φαινεται απλο.

 

Από την άλλη αν μαθω ότι ο γιος μου εχει σεξουαλικες επαφες στα 15 του θα με βρει ψυχραιμη.Αν ειχα κορη δε θα ηταν και ότι καλυτερο θα μπορουσα να μαθω.

 

Βασικα αυτό που παρατηρω...είναι το εξης.Βλεπω τα κοριτσακια τα οποια ξαφνικα βιαζομαστε να τα ντυσουμε τις αποκριες σεξι νοσοκόμες και σεξι αστυνομικίνες.Βιαζομαστε να τους βαψουμε τα νυχια και να τα μακιγιάρουμε.Βιαζομαστε να τους μιλησουμε για το σεξ.και τα βλέπεις και πονηρευουν από πολύ νωρις.Και αναρωτιεμαι...μηπως φταιμε λιγο κι εμεις σε αυτο?Οποτε ναι αν ειχα κορη ολο αυτό θα με προβληματιζε διπλα.

 

Με τα αγορια τα πραγματα είναι πολύ πιο απλα σε αυτόν τον τομεα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το να ενημερώνονται τα κορίτσια δεν είναι βιασύνη, είναι κάτι φυσικό. Όπως πρέπει να ενημερωθούν έγκαιρα για το ότι θα αδιαθετησουν έτσι πρέπει και να ξέρουν γιατί αδιαθετούν, τι είναι οι ορμές αυτές που μπορεί να νιώθουν ώστε να ξέρουν ανά πάσα στιγμή τι συμβαίνει στο σώμα τους. Σιγά σιγά, όταν το "σηκώνει" το κάθε παιδί και ως κάτι φυσιολογικό, όχι πονηρό. Η ουσία είναι στο να μάθουν να προφυλάσσονται γιατί η σεξουαλική δραστηριότητα ακόμα κ αν δεν μιλάμε για ολοκληρωμένες σχέσεις δεν είναι και τοσο μακρυά από τα 13.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ειπα ότι με καθυσηχαζει...αλλα σε αυτόν τον τομεα αισθάνομαι τυχερη.Αφενος γιατι η κουβεντα με τα αγορια μου φαινεται πολύ ευκολοτερη.Εγω πχ τα δικα μου από τωρα που είναι μικρα τους μιλαω για το πως πρεπει να φερονται στα κοριτσακια,πως τα προσεχουμε,τα προστατευουμς κλπ.Αρα το να πρεπει καποια στιγμη να το περασω αυτό και θεματα σεξουαλικης φυσεως μου φαινεται απλο.

 

Από την άλλη αν μαθω ότι ο γιος μου εχει σεξουαλικες επαφες στα 15 του θα με βρει ψυχραιμη.Αν ειχα κορη δε θα ηταν και ότι καλυτερο θα μπορουσα να μαθω.

 

Δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα ανησυχούσα λιγότερο για ένα σεξουαλικώς μεταδιδόμενο νόσημα αν το πάθει γιος αντι για κόρη, και θα ένιωθα διπλά υπεύθυνη και διπλά χάλια αν ο γιος μου γινόταν πατέρας στο λύκειο από ότι αν η κόρη μου έμενε έγκυος. Οπότε δεν είμαι σίγουρη ότι θα το έπαιρνα πιο ψυχραιμα, μάλλον πολύ χειρότερα, με δεδομένο ότι και τα αγόρια σε αυτή τη φάση είναι και πιο ανώριμα και πιο ανεύθυνα κατά κανόνα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα ανησυχούσα λιγότερο για ένα σεξουαλικώς μεταδιδόμενο νόσημα αν το πάθει γιος αντι για κόρη, και θα ένιωθα διπλά υπεύθυνη και διπλά χάλια αν ο γιος μου γινόταν πατέρας στο λύκειο από ότι αν η κόρη μου έμενε έγκυος. Οπότε δεν είμαι σίγουρη ότι θα το έπαιρνα πιο ψυχραιμα, μάλλον πολύ χειρότερα, με δεδομένο ότι και τα αγόρια σε αυτή τη φάση είναι και πιο ανώριμα και πιο ανεύθυνα κατά κανόνα.

 

Δεν ειπα ότι δεν θα ανησυχουσα αν ο γιος μου στα 15 παθει ένα σμν..ουτε ότι δε θα με απασχολουσε αν γινοταν γονιος.Εγω μιλησα για το αν θα εχει η όχι σεξουαλικες επαφες το παιδι μου στα 15.

 

Οι συνεπειες του να εχουν επαφες χωρις προφυλαξη είναι οι ιδιες προφανως...ομοιως και οι ευθύνες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα ότι δεν θα ανησυχουσα αν ο γιος μου στα 15 παθει ένα σμν..ουτε ότι δε θα με απασχολουσε αν γινοταν γονιος.Εγω μιλησα για το αν θα εχει η όχι σεξουαλικες επαφες το παιδι μου στα 15.

 

Οι συνεπειες του να εχουν επαφες χωρις προφυλαξη είναι οι ιδιες προφανως...ομοιως και οι ευθύνες.

 

Οπότε ποια είναι η διαφορά; Γενικά επειδή τα κορίτσια ωριμάζουν και νωρίτερα, θα περίμενα από την κόρη μου να έχει σχέσεις και νωρίτερα. Τουλάχιστον γενικά αυτή την εντύπωση έχω, ότι τα κορίτσια ξεκινούν να έχουν σεξουαλική ζωή σε μικρότερη ηλικία, και από τα όσα θυμαμαι από τις δικές μου παρέες και από ό,τι βλέπω τώρα από φίλες. Το μόνο "μειονέκτημα" που βλέπω σε ένα κορίτσι ειναι ότι και τον καλύτερο φίλο του κόσμου να έχει και οι καλύτεροι και μεγαλύτεροι κατανόηση γονείς να υπάρχουν, μία εγκυμοσύνη (ή μία διακοπή κύησης) την ζωή της κοπέλας θα επηρεάσει κυρίως. Και δίπλα της να είναι ο φίλος της (που συχνά δε θα είναι) και όλη την καλή διάθεση να εχουν να βοηθήσουν οι δικοί του (που συχνά δε θα έχουν), είναι κάτι που το κορίτσι θα ζήσει.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε ποια είναι η διαφορά; Γενικά επειδή τα κορίτσια ωριμάζουν και νωρίτερα, θα περίμενα από την κόρη μου να έχει σχέσεις και νωρίτερα. Τουλάχιστον γενικά αυτή την εντύπωση έχω, ότι τα κορίτσια ξεκινούν να έχουν σεξουαλική ζωή σε μικρότερη ηλικία, και από τα όσα θυμαμαι από τις δικές μου παρέες και από ό,τι βλέπω τώρα από φίλες. Το μόνο "μειονέκτημα" που βλέπω σε ένα κορίτσι ειναι ότι και τον καλύτερο φίλο του κόσμου να έχει και οι καλύτεροι και μεγαλύτεροι κατανόηση γονείς να υπάρχουν, μία εγκυμοσύνη (ή μία διακοπή κύησης) την ζωή της κοπέλας θα επηρεάσει κυρίως. Και δίπλα της να είναι ο φίλος της (που συχνά δε θα είναι) και όλη την καλή διάθεση να εχουν να βοηθήσουν οι δικοί του (που συχνά δε θα έχουν), είναι κάτι που το κορίτσι θα ζήσει.

 

Αγγεκ δε σε εκρινα ουτε σε κατηγορησα.Αν εσυ ως μαμα θεωρεις ότι για το παιδι σου είναι καταλληλη στιγμη να το πας σε ένα γυναικολογο η σε οποινδηποτε να μιλησουν για θεματα σεξουαλικης φυσεως καλα κανεις και ψάχνεσαι.

 

Εγω θα εστιαζα πιο πολύ σε αυτό που ανεφερε και η Daenerys_T πιο πανω.Επισης για μενα το ότι ένα κοριτσι στα 13-14 θα κανει μια σχεση...δε σημαινει ότι θα πρεπει να κανει και σεξ σε αυτή την ηλικια.Ουτε θα με καθησυχαζε το ότι η 14χρονη κορη μου εχει σεξουαλικες επαφες αλλα με προφυλακτικο.

 

Τωρα τι να σου πω..εγω είμαι και εξω από το χορο γιατι και ηλικιακα τα παιδια μου είναι μικρα.

Link to comment
Share on other sites

Αγγεκ δε σε εκρινα ουτε σε κατηγορησα.Αν εσυ ως μαμα θεωρεις ότι για το παιδι σου είναι καταλληλη στιγμη να το πας σε ένα γυναικολογο η σε οποινδηποτε να μιλησουν για θεματα σεξουαλικης φυσεως καλα κανεις και ψάχνεσαι.

 

Εγω θα εστιαζα πιο πολύ σε αυτό που ανεφερε και η Daenerys_T πιο πανω.Επισης για μενα το ότι ένα κοριτσι στα 13-14 θα κανει μια σχεση...δε σημαινει ότι θα πρεπει να κανει και σεξ σε αυτή την ηλικια.Ουτε θα με καθησυχαζε το ότι η 14χρονη κορη μου εχει σεξουαλικες επαφες αλλα με προφυλακτικο.

 

Τωρα τι να σου πω..εγω είμαι και εξω από το χορο γιατι και ηλικιακα τα παιδια μου είναι μικρα.

 

Είπα εγώ ότι με κατηγόρησες;;;

 

Από εκεί και πέρα, θα πανικοβληθώ αν η κόρη μου ή ο γιος μου εχει σχέσεις όχι στα 14 αλλά και στα 15 και στα 16, πιθανότατα και στα 18. Το θα πανικοβληθώ, το καλό θα είναι να έχει την ωριμότητα να μην το κάνει, και το όντως δε θα το κάνει, είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα όμως, οπότε ΑΝ δεν μπορέσω να το αποτρέψω, τουλάχιστον ας ξέρει τι κάνει είναι το σκεπτικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στατιστικά τα παιδιά που είναι ενημερωμένα πάνω στη φύση του σεξ ξεκινούν τη σεξουαλική τους ζωή αργότερα σε σχέση με τα παιδιά που δεν ενημερώθηκαν ποτέ. Κι αυτό γιατί το έχουν "απομυθοποιήσει" και το θεωρούν κάτι το φυσιολογικό, κάτι που ούτως ή άλλως θα έρθει κάποια στιγμή στη ζωή τους και δεν "ψάχνονται". Από εκεί και πέρα το κάθε παιδί ωριμάζει διαφορετικά, άλλο πιο νωρίς άλλο πιο αργά. Ορμόνες λέγονται, μην τρομάζετε! Κατά κύριο λόγο τα κορίτσια ξεκινούν τις σεξουαλικές επαφές νωρίτερα σε σχέση με τα αγόρια, κι αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό αν σκεφτεί κανείς από ποια ηλικία ξεκινάει η εμμηνορρυσία στη γυναίκα. Στην πραγματικότητα όμως κανείς δεν μπορεί να προβλέψει πότε θα ξεκινήσει αυτή η έκρηξη ορμονών στο σώμα του εφήβου και πότε θα αποφασίσει ο ίδιος να προχωρήσει σεξουαλικά. Οπότε είναι προτιμότερο να έχουμε χτίσει μια σχέση εμπιστοσύνης μέχρι τότε και να μην θεωρούμε ταμπού το να μιλήσουμε σε ένα 13 χρονο κορίτσι για το σεξ ή να πιστεύουμε πως αν την ενημερώσουμε θα την οδηγήσουμε εμείς στο να κάνει σεξ!! Καθόλου δεν καταλαβαίνω το γιατί θα πρέπει να νιώθει ευνοημένος ο γονιός που έχει αγόρι σε σχέση με αυτόν που έχει κορίτσι. Ότι τι δηλαδή, ένα αγόρι δεν μας πειράζει τόσο αν ξεκινήσει τις πολλαπλές επαφές από την εφηβεία, ενώ για ένα κορίτσι σοκαριζόμαστε που χάνει την παρθενιά της; Προσωπικά έχω φίλες που ξεκίνησαν τη σεξουαλική τους ζωή στα 13-14 και μια χαρά οικογένειες δημιούργησαν με εξαιρετικούς συζύγους και από τις καλύτερες μαμάδες έγιναν. Και έχω δει και την αντίθετη περίπτωση... Οπότε δεν προδιαγράφει σε τίποτα το μέλλον και την πορεία ενός ανθρώπου το πότε ξεκίνησε τις σεξουαλικές επαφές. Μάλλον μετράει περισσότερο το με ποίον και για ποιο λόγο ξεκίνησε τις σεξουαλικές επαφές..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Ποιά είναι η σωστή αντιμετώπιση άραγε όταν το παιδί δει ή ακούσει τους γονείς σε προσωπική στιγμή;Συνέβη πρόσφατα με τη μεγάλη μου κόρη.Ντρέπομαι πάρα πολύ και η ενοχική αντίδραση ειναι φανερή,το παιδί μάλλον απέχθεια νιώθει.Σας έχει τύχει;

Επεξεργάστηκαν by ΑνναΜα78
Link to comment
Share on other sites

Εγω πηγα στα 16 και κανένα θεμα μια χαρα συζητησα. Ήξερα ηδη ομως πολλα απο τη μητέρα μου γιατι συζητούσαμε 

Just now, ΑνναΜα78 είπε:

Ποιά είναι η σωστή αντιμετώπιση άραγε όταν το παιδί δει ή ακούσει τους γονείς σε προσωπική στιγμή;Συνέβη πρόσφατα με τη μεγάλη μου κόρη.Ντρέπομαι πάρα πολύ και η ενοχική αντίδραση ειναι φανερή,το παιδί μάλλον απέχθεια νιώθει.Σας έχει τύχει;

Ναι και ειναι αίσχος. 

Μια φορα και δε θελω να το θυμαμαι.

Αλλα οκ το εξαγνισα με τα χρόνια ..

Ελα μωρε φυσιολογικο ειναι.. απλώς τωρα σας σιχαίνεται λιγο αλλα θα της περάσει:)

Link to comment
Share on other sites

On 11/3/2017 at 1:38 ΜΜ, Moonflower είπε:

Στατιστικά τα παιδιά που είναι ενημερωμένα πάνω στη φύση του επαφές ξεκινούν τη σεξουαλική τους ζωή αργότερα σε σχέση με τα παιδιά που δεν ενημερώθηκαν ποτέ. Κι αυτό γιατί το έχουν "απομυθοποιήσει" και το θεωρούν κάτι το φυσιολογικό, κάτι που ούτως ή άλλως θα έρθει κάποια στιγμή στη ζωή τους και δεν "ψάχνονται". Από εκεί και πέρα το κάθε παιδί ωριμάζει διαφορετικά, άλλο πιο νωρίς άλλο πιο αργά. Ορμόνες λέγονται, μην τρομάζετε! Κατά κύριο λόγο τα κορίτσια ξεκινούν τις σεξουαλικές επαφές νωρίτερα σε σχέση με τα αγόρια, κι αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό αν σκεφτεί κανείς από ποια ηλικία ξεκινάει η εμμηνορρυσία στη γυναίκα. Στην πραγματικότητα όμως κανείς δεν μπορεί να προβλέψει πότε θα ξεκινήσει αυτή η έκρηξη ορμονών στο σώμα του εφήβου και πότε θα αποφασίσει ο ίδιος να προχωρήσει σεξουαλικά. Οπότε είναι προτιμότερο να έχουμε χτίσει μια σχέση εμπιστοσύνης μέχρι τότε και να μην θεωρούμε ταμπού το να μιλήσουμε σε ένα 13 χρονο κορίτσι για το επαφές ή να πιστεύουμε πως αν την ενημερώσουμε θα την οδηγήσουμε εμείς στο να κάνει επαφές!! Καθόλου δεν καταλαβαίνω το γιατί θα πρέπει να νιώθει ευνοημένος ο γονιός που έχει αγόρι σε σχέση με αυτόν που έχει κορίτσι. Ότι τι δηλαδή, ένα αγόρι δεν μας πειράζει τόσο αν ξεκινήσει τις πολλαπλές επαφές από την εφηβεία, ενώ για ένα κορίτσι σοκαριζόμαστε που χάνει την παρθενιά της; Προσωπικά έχω φίλες που ξεκίνησαν τη σεξουαλική τους ζωή στα 13-14 και μια χαρά οικογένειες δημιούργησαν με εξαιρετικούς συζύγους και από τις καλύτερες μαμάδες έγιναν. Και έχω δει και την αντίθετη περίπτωση... Οπότε δεν προδιαγράφει σε τίποτα το μέλλον και την πορεία ενός ανθρώπου το πότε ξεκίνησε τις σεξουαλικές επαφές. Μάλλον μετράει περισσότερο το με ποίον και για ποιο λόγο ξεκίνησε τις σεξουαλικές επαφές..

Νομίζω οτι στα 13 είναι πολύ μικρό ένα κορίτσι για να έχει επαφές και μόνο τραύμα μπορεί να προκαλέσει κατ εμέ.Όλα στο καιρό τους πρέπει να γίνονται.Ακόμα και η ενημέρωση για το επαφές πρέπει να γίνεται όταν το παιδί είναι έτοιμο και με ανάλογο για την ηλικία του τρόπο

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

 

Ναι και ειναι αίσχος. 

Μια φορα και δε θελω να το θυμαμαι.

Αλλα οκ το εξαγνισα με τα χρόνια ..

Ελα μωρε φυσιολογικο ειναι.. απλώς τωρα σας σιχαίνεται λιγο αλλα θα της περάσει:)

 

Ελπίζω να περάσει γρήγορα και να ξεχαστεί, μάλλον έχει συμβεί σε πολλούς απ οτι κατάλαβα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 hours ago, ΑνναΜα78 said:

Νομίζω οτι στα 13 είναι πολύ μικρό ένα κορίτσι για να έχει επαφές και μόνο τραύμα μπορεί να προκαλέσει κατ εμέ.Όλα στο καιρό τους πρέπει να γίνονται.Ακόμα και η ενημέρωση για το επαφές πρέπει να γίνεται όταν το παιδί είναι έτοιμο και με ανάλογο για την ηλικία του τρόπο

Και για εμένα νωρίς είναι όμως ανεξάρτητα πως το βλέπουμε εμείς οι γονείς θεωρώ πως σε αυτή την ηλικία το παιδί πρέπει να έχει ενημερωθεί, ο μόνος τρόπος για να προστατεύσει ένας έφηβος (κορίτσι αγόρι) το σώμα του είναι να είναι ενημερωμένος , να ξέρει τι πρέπει να προσέχει, να μην φοβάται και να μην ντρέπεται να μιλήσει για αυτό.

Έχει τύχει πολλές φορές να μπαίνουν παιδιά εδώ στο φορουμ και να ρωτούν πράγματα τα οποία θα έπρεπε να τους είχαν πει οι γονείς τους πριν.

 

On 10/6/2020 at 1:02 AM, ΑνναΜα78 said:

Ποιά είναι η σωστή αντιμετώπιση άραγε όταν το παιδί δει ή ακούσει τους γονείς σε προσωπική στιγμή;Συνέβη πρόσφατα με τη μεγάλη μου κόρη.Ντρέπομαι πάρα πολύ και η ενοχική αντίδραση ειναι φανερή,το παιδί μάλλον απέχθεια νιώθει.Σας έχει τύχει;

Δεν μου έχει τύχει αυτό , όμως πιστεύω πως η καλύτερη προσέγγιση είναι να το συζητήσεις με το παιδί αν είναι σε ηλικία που αντιλαμβάνεται τι είδε. Μιλάς απλά, της εξηγείς πως αυτό είναι κάτι που συμβαίνει μεταξύ δύο ανθρώπων που αγαπιούνται, που το θέλουν και οι δύο, που βρίσκονται σε σχέση. Την ρωτάς αν έχει απορίες και απαντάς σε αυτές , δες το ως μία καλή ευκαιρία να κάνετε αυτή την συζήτηση.

Την επόμενη φορά κλείστε την πόρτα και του δωματίου της και του δικού σας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

 

 

Δεν μου έχει τύχει αυτό , όμως πιστεύω πως η καλύτερη προσέγγιση είναι να το συζητήσεις με το παιδί αν είναι σε ηλικία που αντιλαμβάνεται τι είδε. Μιλάς απλά, της εξηγείς πως αυτό είναι κάτι που συμβαίνει μεταξύ δύο ανθρώπων που αγαπιούνται, που το θέλουν και οι δύο, που βρίσκονται σε σχέση. Την ρωτάς αν έχει απορίες και απαντάς σε αυτές , δες το ως μία καλή ευκαιρία να κάνετε αυτή την συζήτηση.

Την επόμενη φορά κλείστε την πόρτα και του δωματίου της και του δικού σας.

 

 

 

Μιλήσαμε και είπαμε για τις αγκαλιές που κάνουμε γυμνοί κάποιες φορές, ρώτησε πολλά πράγματα ,είναι και λίγο θυμωμένη ,ντρέπεται κιόλας. Εχτές που την έβαλα  για ύπνο με ρώτησε αν θα κάνουμε παλι αγκαλιές.

Αυτό με τις πόρτες να πω την αλήθεια δεν το κάνω, μου φαίνεται άσχημο να είμαστε απομονωμένοι απο τα παιδια ,αν θέλουν κάτι τη νύχτα; Είμαστε και λίγο ενοχικοί σε αυτό το θέμα ,δηλαδή γίνεται μόνο βραδυ και αφου κοιμούνται.Μόνο σε τετοιες περιπτώσεις κλειδώνω. Η αδελφή μου τα έχει μάθει τα δικά της παιδιά απο μικρά οταν θέλουν να μείνουν μόνοι τους και κατά τη διάρκεια της μέρας πολλές φορές να περιμένουν,οπότε τους φαίνεται φυσιολογικό, εμένα με φρικάρει και η ιδέα.Εμείς κοιμόμαστε και οι 4 συχνά και γενικά τα έχω κοντά ,λάθος σωστό δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, ΑνναΜα78 said:

 

Μιλήσαμε και είπαμε για τις αγκαλιές που κάνουμε γυμνοί κάποιες φορές, ρώτησε πολλά πράγματα ,είναι και λίγο θυμωμένη ,ντρέπεται κιόλας. Εχτές που την έβαλα  για ύπνο με ρώτησε αν θα κάνουμε παλι αγκαλιές.

Αυτό με τις πόρτες να πω την αλήθεια δεν το κάνω, μου φαίνεται άσχημο να είμαστε απομονωμένοι απο τα παιδια ,αν θέλουν κάτι τη νύχτα; Είμαστε και λίγο ενοχικοί σε αυτό το θέμα ,δηλαδή γίνεται μόνο βραδυ και αφου κοιμούνται.Μόνο σε τετοιες περιπτώσεις κλειδώνω. Η αδελφή μου τα έχει μάθει τα δικά της παιδιά απο μικρά οταν θέλουν να μείνουν μόνοι τους και κατά τη διάρκεια της μέρας πολλές φορές να περιμένουν,οπότε τους φαίνεται φυσιολογικό, εμένα με φρικάρει και η ιδέα.Εμείς κοιμόμαστε και οι 4 συχνά και γενικά τα έχω κοντά ,λάθος σωστό δεν ξέρω.

το παιδί τι ηλικία έχει?

Καλό είναι που της άνοιξες συζήτηση, καλό είναι να ξέρει πως ακόμα και όταν η ίδια νιώθει άσχημα και ντρέπεται για κάτι μπορεί να το συζητάει μαζί σου. Η αποφυγή της συζήτησης για τέτοιο μόνο χάσμα μπορεί να δημιουργήσει.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

το παιδί τι ηλικία έχει?

Καλό είναι που της άνοιξες συζήτηση, καλό είναι να ξέρει πως ακόμα και όταν η ίδια νιώθει άσχημα και ντρέπεται για κάτι μπορεί να το συζητάει μαζί σου. Η αποφυγή της συζήτησης για τέτοιο μόνο χάσμα μπορεί να δημιουργήσει.

 

Η μεγάλη είναι 10 ετών και δεν μιλάει γενικά εύκολα και η μικρή 6.Κατάλαβα οτι ντρέπεται γιατί ρωτάει αν κάνουν τα ίδια και άλλες μαμάδες.Μια το συζητάει ,μια σταματάει και κάνει κάτι άλλο,αλλά νιωθω οτι την απασχολεί.Όταν πέρασε τη φαση του αυνανοσμού στα 5 το έκανε κρυφά και οταν τη ρώτησα δεν ήθελε να μου πει τι κάνει σε αντίθεση με τη μικρή που τα λέει όλα και με ενημέρωνε κιόλας να μην ενοχλήσω! Με δυο φίλες που το συζήτησα είπαν να μη συζητησω πολλα πράγματα να ξεχαστεί το θεμα.Πάντος κατα κοινή ομολογία τα αγόρια είναι πιο εύκολα σε αυτά τα θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη,αυνανιζονται στα 5?

Πρωτη φορα το ακουω. Την εχω πετύχει μερικες φορες να σκαλίζει το πιπι της αλλα νομιζα πως ξυνεται. 

Α για πειτε. ..εγω στα 15 θυμαμαι τον εαυτο μου να ψάχνεται οχι στα 5!!!

11 ώρες πρίν, ΑνναΜα78 είπε:

 

Μιλήσαμε και είπαμε για τις αγκαλιές που κάνουμε γυμνοί κάποιες φορές, ρώτησε πολλά πράγματα ,είναι και λίγο θυμωμένη ,ντρέπεται κιόλας. Εχτές που την έβαλα  για ύπνο με ρώτησε αν θα κάνουμε παλι αγκαλιές.

Αυτό με τις πόρτες να πω την αλήθεια δεν το κάνω, μου φαίνεται άσχημο να είμαστε απομονωμένοι απο τα παιδια ,αν θέλουν κάτι τη νύχτα; Είμαστε και λίγο ενοχικοί σε αυτό το θέμα ,δηλαδή γίνεται μόνο βραδυ και αφου κοιμούνται.Μόνο σε τετοιες περιπτώσεις κλειδώνω. Η αδελφή μου τα έχει μάθει τα δικά της παιδιά απο μικρά οταν θέλουν να μείνουν μόνοι τους και κατά τη διάρκεια της μέρας πολλές φορές να περιμένουν,οπότε τους φαίνεται φυσιολογικό, εμένα με φρικάρει και η ιδέα.Εμείς κοιμόμαστε και οι 4 συχνά και γενικά τα έχω κοντά ,λάθος σωστό δεν ξέρω.

Τι εννοείς τα χουν και περιμένουν? Κανουν επαφές οι γονείς μεσα στη μερα και τα παιδια ειναι ξυπνια? Και περιμένουν? Τι περιμένουν? Κατσε γιατι μαλλον δεν το κατάλαβα αυτο.

Κι εμεις βραδυ οτι κανουμε με εντελώς κλειστές πόρτες και μόνο αν αυτα ροχαλιζουν αλλιως δεν υπάρχει περίπτωση 

Έχει τύχει δηλαδη να περάσει και μηνας και να μην... Επειδή κοιμονταν αργα . Αλλα με τίποτα μεσα στη μερα

On 6/10/2020 at 10:56 ΜΜ, ΑνναΜα78 είπε:

Ελπίζω να περάσει γρήγορα και να ξεχαστεί, μάλλον έχει συμβεί σε πολλούς απ οτι κατάλαβα

Ήμουν μεγαλη κοντα στα 13-14 αλλα μου κακοφανηκε πολυ. Παρολο που είχαν κλειστη την πορτα εγω κατι καταλαβα και πηγα κι έστησα αυτι. Και αλλη μια φορα τωρα που το θυμαμαι και με είχε νευριασει αυτο. Δε θυμαμαι νομιζω ημουν πιο μικρη,δεν ειδα κατι μονο ακουσα και καταλαβα και τους την εσπασα αρχισα να βηχω επιτηδες. Κατα ενα περίεργο λογο ακομα με θυμώνει το σκηνικό και το χα πει και στη μανα μου μεγαλη πανω σε καυγα μας. Ντροπή δεν έπρεπε να το πω γιατι την εκανα να νιωσει πολυ άσχημα. Αν εβλεπα κατι πιστευω θα ήταν χειρότερο θα μου χε μείνει μια άσχημη εικονα.  Τελοσπαντων,  γενικα αυτα να τα προσέχετε, ειναι πολυ μικρα και πληγώνονται χωρις να ξέρουν γιατι. Φοβουνται..τρομαζουν.. ενοχοποιουνται.. θελει πολλη προσοχη. Οση κουβεντα κι αν κάνετε. Κι εγω κουβεντιαζα πολυ και ήξερα τα παντα απο μικρη σχετικά,  εκει γυρω στα 10 δηλαδη. Αλλα δεν αρκει..

Μίλησε της, πες της αυτο ακριβως ότι τα Ζευγάρια που αγαπιούνται κανουν αγκαλιες και φιλια, αν σε ρωτάει αν θα ξανακανετε οχι να της λες αγάπη μου, ζητησε της να μην ταραζεται και ποσο πολυ την αγαπας, πως ειναι κατι φυσιολογικο και πως η αγαπη για τον μπαμπα ειναι διαφορετική απο αυτη της μαμας προς εκεινη  και αλλαξε κουβέντα και κλειστο το θεμα δια παντος. Ώριμη πια αργοτερα θα σου δοθει η ευκαιρία να της πεις δυο κουβεντες και να της ζητησεις συγνωμη που δεν προσεξες επειδη ηταν μικρουλα.

Το οτι τυχαίνει δε μας απενεχοποιει. Αλλα τουλάχιστον το διορθώνουμε οσο καλυτερα μπορουμε και την ωρα που πρεπει. 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, ΑνναΜα78 said:

Η μεγάλη είναι 10 ετών και δεν μιλάει γενικά εύκολα και η μικρή 6.Κατάλαβα οτι ντρέπεται γιατί ρωτάει αν κάνουν τα ίδια και άλλες μαμάδες.Μια το συζητάει ,μια σταματάει και κάνει κάτι άλλο,αλλά νιωθω οτι την απασχολεί.Όταν πέρασε τη φαση του αυνανοσμού στα 5 το έκανε κρυφά και οταν τη ρώτησα δεν ήθελε να μου πει τι κάνει σε αντίθεση με τη μικρή που τα λέει όλα και με ενημέρωνε κιόλας να μην ενοχλήσω! Με δυο φίλες που το συζήτησα είπαν να μη συζητησω πολλα πράγματα να ξεχαστεί το θεμα.Πάντος κατα κοινή ομολογία τα αγόρια είναι πιο εύκολα σε αυτά τα θέματα.

Με έχει προετοιμάσει και εμένα η παιδοψυχολόγος ότι πράγματι αυτό μπορεί να συμβεί στα 5.

Για μένα καλό είναι σε ότι σε ρωτάει να της λες την αλήθεια (φυσικά στο πλαίσιο που μπορεί η ίδια να το διαχειριστεί και να το καταλάβει), δεν σε έχει ρωτήσει ποτέ πως γίνονται τα παιδιά? τότε τι της είχες απαντήσει.

Ίσως νιώθει έτσι το παιδί γιατί και εσύ κάπως έτσι το αντιμετωπίζεις, με ντροπή και ενοχή, τα παιδια΄αυτά τα καταλαβαίνουν. Φυσικά και την απασχολεί, για αυτό και θα πρέπει να καταλάβει πως ότι χρειαστεί να μάθει θα της το πεις (πάντα όμως να λες την αλήθεια γιατί αν κάποια στιγμή μάθει ότι αυτό που της λες είναι αναληθές θα δημιουργηθούν άλλα θέματα πιο σημαντικά και δύσκολα διαχειρίσιμα ).

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Συγνωμη,αυνανιζονται στα 5?

Πρωτη φορα το ακουω. Την εχω πετύχει μερικες φορες να σκαλίζει το πιπι της αλλα νομιζα πως ξυνεται. 

Α για πειτε. ..εγω στα 15 θυμαμαι τον εαυτο μου να ψάχνεται οχι στα 5!!!

Τι εννοείς τα χουν και περιμένουν? Κανουν επαφές οι γονείς μεσα στη μερα και τα παιδια ειναι ξυπνια? Και περιμένουν? Τι περιμένουν? Κατσε γιατι μαλλον δεν το κατάλαβα αυτο.

Κι εμεις βραδυ οτι κανουμε με εντελώς κλειστές πόρτες και μόνο αν αυτα ροχαλιζουν αλλιως δεν υπάρχει περίπτωση 

Έχει τύχει δηλαδη να περάσει και μηνας και να μην... Επειδή κοιμονταν αργα . Αλλα με τίποτα μεσα στη μερα

Ήμουν μεγαλη κοντα στα 13-14 αλλα μου κακοφανηκε πολυ. Παρολο που είχαν κλειστη την πορτα εγω κατι καταλαβα και πηγα κι έστησα αυτι. Και αλλη μια φορα τωρα που το θυμαμαι και με είχε νευριασει αυτο. Δε θυμαμαι νομιζω ημουν πιο μικρη,δεν ειδα κατι μονο ακουσα και καταλαβα και τους την εσπασα αρχισα να βηχω επιτηδες. Κατα ενα περίεργο λογο ακομα με θυμώνει το σκηνικό και το χα πει και στη μανα μου μεγαλη πανω σε καυγα μας. Ντροπή δεν έπρεπε να το πω γιατι την εκανα να νιωσει πολυ άσχημα. Αν εβλεπα κατι πιστευω θα ήταν χειρότερο θα μου χε μείνει μια άσχημη εικονα.  Τελοσπαντων,  γενικα αυτα να τα προσέχετε, ειναι πολυ μικρα και πληγώνονται χωρις να ξέρουν γιατι. Φοβουνται..τρομαζουν.. ενοχοποιουνται.. θελει πολλη προσοχη. Οση κουβεντα κι αν κάνετε. Κι εγω κουβεντιαζα πολυ και ήξερα τα παντα απο μικρη σχετικά,  εκει γυρω στα 10 δηλαδη. Αλλα δεν αρκει..

Μίλησε της, πες της αυτο ακριβως ότι τα Ζευγάρια που αγαπιούνται κανουν αγκαλιες και φιλια, αν σε ρωτάει αν θα ξανακανετε οχι να της λες αγάπη μου, ζητησε της να μην ταραζεται και ποσο πολυ την αγαπας, πως ειναι κατι φυσιολογικο και πως η αγαπη για τον μπαμπα ειναι διαφορετική απο αυτη της μαμας προς εκεινη  και αλλαξε κουβέντα και κλειστο το θεμα δια παντος. Ώριμη πια αργοτερα θα σου δοθει η ευκαιρία να της πεις δυο κουβεντες και να της ζητησεις συγνωμη που δεν προσεξες επειδη ηταν μικρουλα.

Το οτι τυχαίνει δε μας απενεχοποιει. Αλλα τουλάχιστον το διορθώνουμε οσο καλυτερα μπορουμε και την ωρα που πρεπει. 

Δ διαφωνώ μαζί σου απλα για να ξεκινήσω μια αντιπαραθεση

Απλα με αυτα που λες, βρίσκω ευκαιρία να πω την δική μου αποψη

Η κορη μου είναι 6,οποτε ναι μεν είμαστε μακριά από την πλήρη γνώση του αναπαραγωγικου συστήματος, αλλα δ ειμαστε στα μωρά τα φέρνει ο πελαργος

Ήδη από μόνη της αναρωτιέται πως μπαίνει το μωρο μέσα στην κοιλια κ σιγα σιγα προσθετουμε πληροφοριες

Πιστεύω ότι σε 2χρ θα ξέρει αρκετά,  για την περίοδο κλπ

Θεωρω(ισως κ λάθος μου) ότι 10χρ δ ειναι μικρή. Κ δ θα έπρεπε να πληγωθει από κτ τετοιο. Αμηχανία σίγουρα. Θα προτιμούσα να κλειδώσω για να μην χρειαστεί να δουν κτ.παρολο που γενικα έρχονται στο κρεβατι μας

Εννοείται ότι διαχωρίζεις στο παιδι την αγάπη της μαμας από του συντροφου

Φυσικα λες ότι είσαι εκεί για οποιαδήποτε απορία ή ο, τι θέλει να συζητήσει χωρίς ενοχές κ ντροπη

Αλλα πρεπει κ η μαμα να απαντήσει χωρίς ενοχες

Πολυ σωστή παρατήρηση της κοτσιφικος. Τι ξέρει το παιδι για το πως έρχονται τα μωρα; δλδ εξαρτάται τι βάση υπάρχει στις γνωσεις για να καταλάβουμε γτ αντιδρά έτσι κ πως θα κινηθουμε

Προσωπικα θα μου ήταν δύσκολο να πω στο παιδι ότι δ θα ξαναγίνει, εκτος αν πράγματι έχω σκοπό να το τηρήσω. Θα αλλαζα κουβέντα κ θα έκλεινα το θέμα εφόσον πίστευα ότι πραγματικά έχει λυθει

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Δ διαφωνώ μαζί σου απλα για να ξεκινήσω μια αντιπαραθεση

Απλα με αυτα που λες, βρίσκω ευκαιρία να πω την δική μου αποψη

Η κορη μου είναι 6,οποτε ναι μεν είμαστε μακριά από την πλήρη γνώση του αναπαραγωγικου συστήματος, αλλα δ ειμαστε στα μωρά τα φέρνει ο πελαργος

Ήδη από μόνη της αναρωτιέται πως μπαίνει το μωρο μέσα στην κοιλια κ σιγα σιγα προσθετουμε πληροφοριες

Πιστεύω ότι σε 2χρ θα ξέρει αρκετά,  για την περίοδο κλπ

Θεωρω(ισως κ λάθος μου) ότι 10χρ δ ειναι μικρή. Κ δ θα έπρεπε να πληγωθει από κτ τετοιο. Αμηχανία σίγουρα. Θα προτιμούσα να κλειδώσω για να μην χρειαστεί να δουν κτ.παρολο που γενικα έρχονται στο κρεβατι μας

Εννοείται ότι διαχωρίζεις στο παιδι την αγάπη της μαμας από του συντροφου

Φυσικα λες ότι είσαι εκεί για οποιαδήποτε απορία ή ο, τι θέλει να συζητήσει χωρίς ενοχές κ ντροπη

Αλλα πρεπει κ η μαμα να απαντήσει χωρίς ενοχες

Πολυ σωστή παρατήρηση της κοτσιφικος. Τι ξέρει το παιδι για το πως έρχονται τα μωρα; δλδ εξαρτάται τι βάση υπάρχει στις γνωσεις για να καταλάβουμε γτ αντιδρά έτσι κ πως θα κινηθουμε

Προσωπικα θα μου ήταν δύσκολο να πω στο παιδι ότι δ θα ξαναγίνει, εκτος αν πράγματι έχω σκοπό να το τηρήσω. Θα αλλαζα κουβέντα κ θα έκλεινα το θέμα εφόσον πίστευα ότι πραγματικά έχει λυθει

Από τη ηλικία άρχισες να της λες για το αναπαραγωγικό σύστημα? Κορίτσια υπάρχουν βιβλία για το θέμα? Δεν ξέρω ούτε τι να πω ούτε πως θα το πω.. Εγώ της εχω πει ότι τα παιδιά τα φέρνει ο θεουλης κ δεν ρωτάει κάτι άλλο! Τι της λες περίπου?

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Από τη ηλικία άρχισες να της λες για το αναπαραγωγικό σύστημα? Κορίτσια υπάρχουν βιβλία για το θέμα? Δεν ξέρω ούτε τι να πω ούτε πως θα το πω.. Εγώ της εχω πει ότι τα παιδιά τα φέρνει ο θεουλης κ δεν ρωτάει κάτι άλλο! Τι της λες περίπου?

Για το αναπαραγωγικο ακομη δ εχουμε πει

Έχει δει όμως σερβιέτες κ απλα ξέρει ότι ειναι κτ που θα χρειαστεί όταν μεγαλωσει

Έχουμε πει για τα μωρα που ειναι στην κοιλια, εχουμε δει ζωγραφιές με έμβρυο όσο είναι μέσα στην κοιλια κ πως μεγαλώνει. Για τον ομφάλιο λωρο

Λόγω καισαρικης της είπα ότι ο γιατρός έβγαλε αυτήν κ τον αδερφό της από την κοιλια

Πρόσφατα πηραμε από την βιβλιοθήκη το "μαμα ήμουν κ εγω στην κοιλια σου;", ενώ λέει για 6χρ κάποιες σελίδες δ τις εδειξα

Ελεγε όμως για τους μεγάλους που όταν είναι ερωτευμένοι κάνουν αγκαλιές κ φιλιά κ κάνουν μωρα. Αλλα δ είπαμε για ωάρια /σπερματοζωαρια

Η δικιά σου είναι μικρή, από πέρυσι η δικιά μου ρωτάει περισσοτερα

Προσπαθώ να της λεω τόσα όσα. Ισα να απαντάω στις ερωτήσεις τις. Χωρίς να λέω παραπάνω από όσα ισως μπορεί να διαχειριστει

Έχω αμελήσει να πάρω κ αλλα βιβλία. Απλα θελω να τα δω από κοντά, για να είμαι σίγουρη για το περιεχόμενο (πχ έχω δει για τις παπαθωμα) 

Link to comment
Share on other sites

Η μητέρα μου έφερε δώρο βιβλίο στην μεγάλη, στα 2μισι προς 3, λίγο καιρό πριν γεννηθεί η μικρή. Ήταν μικρούλα αλλά άνετα το ξεφύλλιζε και ρωτούσε και κράταγε αυτά που ήταν να κρατήσει βάσει ηλικίας. Το: Πως ήρθα στον κόσμο; (2006) Yvette Lodge, Michelle Swan, εκδόσεις Σαββάλας. Mainstream βιβλίο, απλό, με ευχάριστη εικονογράφηση και pop-up σκίτσα. Για προσχολική-πρωτοσχολική ηλικία το βρίσκω μια χαρά βιβλίο. Είναι εύκαιρο στην βιβλιοθήκη, όποτε θέλει το παίρνει και μεγαλώνοντας φυσικά αλλάζει η αντίληψη της, οι ερωτήσεις της, κλπ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...