Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σπίτι Προκάτ ... να το προχωρήσω?


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Δεν γράφω συχνά, ωστόσο επειδή όσο και αν έψαξα βρήκα λίγες και σχετικά παλιές πληροφορίες, θα ήθελα την άποψη σας. Τον τελευταίο καιρό «ψάχνομαι» για την αγορά/ανέγερση μιας προκατασκευασμένης μονοκατοικίας. Διαθέτουμε ένα δικό μας οικόπεδο και είπαμε να κάνουμε το επόμενο βήμα. Κλίνω προς τα εκεί, γιατί έχουμε συγκεκριμένο budget (100Κ), οπότε θέλω να έχω κατά το δυνατόν «κλειδωμένα» το κόστος κατασκευής αλλά και το χρόνο παράδοσης. Και τα δυο είναι εξίσου σημαντικά για μας.

Μιλάμε για βάρια προκατασκευή, ή/και σύμμεικτη. Από όσα μπόρεσα να ψάξω, είδα ότι τα τελευταία χρόνια έχουν αλλάξει παρά πολύ οι επιλογές και η ευελιξία λύσεων που προσφέρονται στον πελάτη, τόσο που είναι πολύ κοντά στις συμβατικές κατασκευές. Τις τελευταίες δεν τις αποκλείω εντελώς, θέλω να αποφύγω όμως τις άπειρες αναποδιές (κυνήγι συνεργειών-κακοτεχνίες, κλπ) που μπορεί να προκύψουν, μιας και λήγω δουλειάς δε μπορώ να είμαι συνεχεία από πάνω τους.

Αυτό που δεν έχω βρει, είναι κάποιον που να ζει τα τελευταία χρόνια ήδη σε μια τέτοια κατοικία, ώστε να έχω από πρώτο χέρι εντυπώσεις, καλές ή κακές. Εννοείται ότι θα πάρω μπάλα όσες εκθέσεις μπορώ. Αν ξέρετε κάποιον, έχετε να προτείνετε καμιά εταιρεία, αν έχετε ακούσει κάτι, ή αν έχετε προσωπική εμπειρία βοηθήστε!! Ευχαριστώ εκ των πρότερων παιδιά, να είστε όλοι καλά…

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το είχα ψάξει κάποτε και το απέρριψα, γιατί τότε δεν πείστηκα για την αντοχή της κατασκευής (σε ορίζοντα πολλών δεκαετιών). Βέβαι έχουν περάσει πολλά χρόνια κια τα πράγματα πιθανότατα έχουν αλλάξει. Πάντως αν πας σε κατασκευαστές, σου δίνουν την επιλογή να δεις και σπίτια που κατοικούνται σε συνεννόηση με τους ιδιοκτήτες, και όχι μόνο ό,τι έχει η έκθεση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα!! Σκεφτόμαστε με το σύζυγό μου την κατασκευή σπιτιού προκάτ, λόγω της χαμηλοτερης τιμης σε σύγκριση με μια συμβατική οικοδομή, του χρόνου παράδοσης και της αντισεισμικής προστασίας... Έχει κάποιος εμπειρία που θα ήθελε να μοιραστεί μαζί μας?? Θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως, μιας και τώρα βαδίζουμε στα τυφλά...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά θεωρειται μια πολύ τίμια και οικονομική λύση, δεν έχει ιδιαίτερα μειονεκτήματα, το μόνο ίσως ότι έχεις μια σχετικά στάνταρ και κάπως μονοκόμματη διαρρύθμιση στους χώρους. Για δεύτερη κατοικία πχ εξοχικό σίγουρα θα το προτιμούσα, τώρα για κύρια αν με κάλυπτε σε θέμα διαρρύθμισης χώρων θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά,κατά τα άλλα δεν υστερεί σε τίποτα πχ μόνωση αντισεισμικότητα κλπ. Από μηχανικούς που έχω στον κύκλο μου αυτά μου έχουν πει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

Γενικά θεωρειται μια πολύ τίμια και οικονομική λύση, δεν έχει ιδιαίτερα μειονεκτήματα, το μόνο ίσως ότι έχεις μια σχετικά στάνταρ και κάπως μονοκόμματη διαρρύθμιση στους χώρους. Για δεύτερη κατοικία πχ εξοχικό σίγουρα θα το προτιμούσα, τώρα για κύρια αν με κάλυπτε σε θέμα διαρρύθμισης χώρων θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά,κατά τα άλλα δεν υστερεί σε τίποτα πχ μόνωση αντισεισμικότητα κλπ. Από μηχανικούς που έχω στον κύκλο μου αυτά μου έχουν πει.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!! Για κύρια κατοικία πρόκειται, απλά επειδή είναι παραθαλάσσια η περιοχή, μας συμφέρει οικονομικά ως προς την ενισχυμένη μόνωση και κακά τα ψέματα, ο γρήγορος χρόνος παράδοσης και το ότι είναι με το κλειδί στο χέρι, παίζει μεγάλο ρόλο...

Link to comment
Share on other sites

Η γρήγορη και έτοιμη λύση είναι ένα πλεονέκτημα αλλά δεν είναι και το βασικό κατά τη γνώμη μου δηλαδή αν για κάποιο λόγο δεν το εμπιστευομουν λειτουργικά θα προτιμούσα να περιμένω και ένα και δύο χρόνια εφόσον είναι μια αγορά ζωής,και μάλιστα η κυρία κατοικία μου. Πάντως ξέρω πως έχουν βελτιωθεί κατά πολύ αυτού του είδους οι κατασκευές τα τελευταία χρόνια και πολύς κόσμος στρέφεται πλέον σε αυτές. Οι τιμές στην οικοδομή έχουν αρχίσει και ανεβαίνουν πάλι, από την άλλη από το να είχα οικοδεπο και να έπρεπε να μπω στη διαδικασία να χτίσω επειδή κάτι τέτοιο το έχω ζήσει από κοντά με.δικους μου ανθρώπους πιστεύω προσωπικά θα με κούραζε αφάνταστα, θα προτιμούσα κι εγώ μια τέτοια λύση. Ψάξτο κιόλας λίγο με εταιρείες που πουλανε. Μάλιστα είχαμε χαριτολογώντας μια τέτοια συζήτηση με τον άντρα μου χθες, λέγαμε αν κάποια στιγμή έπεφταν λεφτα στα χέρια μας τι θα κάναμε, και του έλεγα θα αγόραζα ένα μικρό σπίτι κοντά στη θάλασσα για εξοχικό και μου έλεγε καλύτερα πάρε ένα οικόπεδο και βάλε ένα προκάτ μέσα :)

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον θα ειναι η κυρια κατοικια σας και εχετε την δυνατοτητα να την χτισετε απο το μηδεν θα σας προτεινα να σκεφτειτε και το ενδεχομενο της φυσικης δομησης- κομπ (cob). Καλυπτει το κομματι του οικονομικου που σας προβληματιζει, χτιζεται σε ενα διαστημα περιπου οσο η θερινη σεζον (δεν ξερω αν θελετε γρηγοροτερα) και η μονωση ειναι εξαιρετικη. Επιπλεον (το σημαντικοτερο για εμενα) ειναι οικολογικα απο ολες τις αποψεις, και για το περιβαλλον και για τους κατοικους του. Προσωπικα, εχω χωρο σε βουνισιο χωριο και υπαρχει στα σχεδια μου να το υλοποιησω καποια στιγμη. Καποια μειονεκτηματα για εσας ισως θα ηταν οτι δεν ειναι ετοιμοπαραδοτο και δεν παραδιδεται τοσο γρηγορα οσο μαλλον θελετε αλλα δεν χανετε κατι να το ψαξετε μιας και ειναι οντως μια πολυ οικονομικη επιλογη.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza said:

Εφοσον θα ειναι η κυρια κατοικια σας και εχετε την δυνατοτητα να την χτισετε απο το μηδεν θα σας προτεινα να σκεφτειτε και το ενδεχομενο της φυσικης δομησης- κομπ (cob). Καλυπτει το κομματι του οικονομικου που σας προβληματιζει, χτιζεται σε ενα διαστημα περιπου οσο η θερινη σεζον (δεν ξερω αν θελετε γρηγοροτερα) και η μονωση ειναι εξαιρετικη. Επιπλεον (το σημαντικοτερο για εμενα) ειναι οικολογικα απο ολες τις αποψεις, και για το περιβαλλον και για τους κατοικους του. Προσωπικα, εχω χωρο σε βουνισιο χωριο και υπαρχει στα σχεδια μου να το υλοποιησω καποια στιγμη. Καποια μειονεκτηματα για εσας ισως θα ηταν οτι δεν ειναι ετοιμοπαραδοτο και δεν παραδιδεται τοσο γρηγορα οσο μαλλον θελετε αλλα δεν χανετε κατι να το ψαξετε μιας και ειναι οντως μια πολυ οικονομικη επιλογη.

 

Για να είμαι ειλικρινής δεν είχα ιδέα τι είναι αυτό και το έψαξα στο διαδίκτυο.

Με συγχωρείς αλλά πρεγματικά προτείνεις να κάνουν οι άνθρωποι το σπίτι του Μπαρμπά Στρουνφ για πρώτη κατοικία ;;;

Μπορεί να έχει όλα τα οφέλη που λες αλλά μιλάμε για αρχιτεκτονικά εκτρώματα.

Εκτός από το σπίτι του Βόλου (που είναι όντως εξαιρετικό) αλλά δεν νομίζω ότι πρόκειται για πιο οικονομική επιλογή.

 

Συγγνώμη για την επιθετικότητα, καλή η οικολογία αλλά να είμαστε και λίγο ρεαλιστές.

 

Πού θα βρεί εξιδεικευμένους μαστόρους, τέτοια υλικά, κλπ.

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , vvassoula είπε:

 

Για να είμαι ειλικρινής δεν είχα ιδέα τι είναι αυτό και το έψαξα στο διαδίκτυο.

Με συγχωρείς αλλά πρεγματικά προτείνεις να κάνουν οι άνθρωποι το σπίτι του Μπαρμπά Στρουνφ για πρώτη κατοικία ;;;

Η ειρωνια δεν βοηθαει καθολου :) Αν θελεις να συζητησουμε σοβαρα μπορουμε να το κανουμε. Διαφορετικα συνεχισε να ζεις στον μικροκοσμο σου, αγνοωντας για τις αποψεις των αλλων.

 

πρίν από 43 λεπτά , vvassoula είπε:

Μπορεί να έχει όλα τα οφέλη που λες αλλά μιλάμε για αρχιτεκτονικά εκτρώματα.

 Εκτός από το σπίτι του Βόλου (που είναι όντως εξαιρετικό) αλλά δεν νομίζω ότι πρόκειται για πιο οικονομική επιλογή.

 Εκτρωμα; Οπως το βλεπει κανεις. Προσωπικα, η αρχιτεκτονικη τους μου αρεσει παρα πολυ, ειναι σαν βγαλμενα απο παραμυθια και θα ημουν ευτυχισμενη αν εμενα στο σπιτι στο Hobbit (οχι του μπαρμπα Στρουμφ ;-)). Αλλα μπορει ο καθενας να κανει σχεδιο συμβατικου σπιτιου, κυριως τα υλικα ειναι που κανουν ολη την διαφορα.

 

πρίν από 43 λεπτά , vvassoula είπε:

καλή η οικολογία αλλά να είμαστε και λίγο ρεαλιστές.

 Πού θα βρεί εξιδεικευμένους μαστόρους, τέτοια υλικά, κλπ.

Ο συγκεκριμενος τροπος δομησης υπαρχει για χιλιαδες χρονια, με υλικα που υπαρχουν στη φυση στη γυρω περιοχη ή εστω φυσικα υλικα που τα προμηθευεσαι εσυ (ξυλο, αχυρα κλπ). Ρεαλιστες ειμαστε (οπως και οι εκατομμυρια ανθρωποι που εχουν κατοικησει ή κατοικουν ηδη σε τετοιο σπιτι), δεν ειναι τοσο αξιοπεριεργο αυτο που προτεινω. Συμβαινει εδω και παρα πολλες χιλιαδες χρονια , οι παππουδες μας στα χωρια τετοια σπιτια ειχανε, με τουβλα που κατασκευαζαν οι ιδιοι, με αχυρα, με πηλο, με ξυλο, με πετρα. Οι εξειδικευμενοι μαστορες ειναι η ομαδα απο το cob.gr, οι οποιοι χτιζοντας το σπιτι σου πραγματοποιουν εργαστηριο/σεμιναριο και οι συμμετεχοντες χτιζουν κι αυτοι. Αν υπαρχει διαθεση, εννοειται οτι χτιζεις κι εσυ μαζι με τους φιλους σου :) 

 

πρίν από 43 λεπτά , vvassoula είπε:

αλλά δεν νομίζω ότι πρόκειται για πιο οικονομική επιλογή.

Ειναι σιγουρα πιο οικονομικη επιλογη απο τα 50.000 ευρω που θες για ενα προκατασκευασμενο σπιτι πχ  60 τετραγωνικων. 

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγγνώμη που δεν απάντησα νωρίτερα, αλλά δεν είχα πρόσβαση σε διαδίκτυο... Ευχαριστώ καταρχάς όλες για τις απαντήσεις σας...

Το κομπ, το γνωρίζω σαν μέσο/υλικό δόμησης, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν θα μπορούσα να μείνω σε κάτι τέτοιο, αλλά και να το ήθελα εγώ, ο άντρας μου θα με δούλευε μέχρι να πεθάνω και θα πήγαινε να μείνει αλλού!!! Επιπλέον, η κοινωνία στην οποία θα πάμε, δεν θα μπορούσε να αποδεχτεί κάτι αντίστοιχο και θα γινόμασταν περίγελος!!!

Κατά τα άλλα, από μια μικρή έρευνα που έχω κάνει σε ομάδες και φόρουμ, βλέπω πως μάλλον η επιλογή μας είναι προς τη σωστή κατεύθυνση... Φουλ ενισχυμένη μόνωση, καλής ποιότητας υλικά και ευελπιστώ να μην το μετανιώσουμε!!!

11 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

Η γρήγορη και έτοιμη λύση είναι ένα πλεονέκτημα αλλά δεν είναι και το βασικό κατά τη γνώμη μου δηλαδή αν για κάποιο λόγο δεν το εμπιστευομουν λειτουργικά θα προτιμούσα να περιμένω και ένα και δύο χρόνια εφόσον είναι μια αγορά ζωής,και μάλιστα η κυρία κατοικία μου. Πάντως ξέρω πως έχουν βελτιωθεί κατά πολύ αυτού του είδους οι κατασκευές τα τελευταία χρόνια και πολύς κόσμος στρέφεται πλέον σε αυτές. Οι τιμές στην οικοδομή έχουν αρχίσει και ανεβαίνουν πάλι, από την άλλη από το να είχα οικοδεπο και να έπρεπε να μπω στη διαδικασία να χτίσω επειδή κάτι τέτοιο το έχω ζήσει από κοντά με.δικους μου ανθρώπους πιστεύω προσωπικά θα με κούραζε αφάνταστα, θα προτιμούσα κι εγώ μια τέτοια λύση. Ψάξτο κιόλας λίγο με εταιρείες που πουλανε. Μάλιστα είχαμε χαριτολογώντας μια τέτοια συζήτηση με τον άντρα μου χθες, λέγαμε αν κάποια στιγμή έπεφταν λεφτα στα χέρια μας τι θα κάναμε, και του έλεγα θα αγόραζα ένα μικρό σπίτι κοντά στη θάλασσα για εξοχικό και μου έλεγε καλύτερα πάρε ένα οικόπεδο και βάλε ένα προκάτ μέσα :)

Δεν είναι ότι δεν το εμπιστευομαι σαν κατασκευή, απλά ψάχνω εμπειρίες... Να σου πω την αλήθεια, επειδή δεν το κατέχω το θέμα της οικοδομής, ούτε ο άντρας μου, θεωρώ πως λιγότερο δούλεμα θα φάμε σε σύγκριση με αυτό που θα μας ρίξουν τα μαστοριά αν προβαιναμε σε συμβατικη οικοδομή... Άσε που δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσω να κυνηγάω τον καθένα να κάνει σωστά τη δουλειά του... Αρνούμαι πεισματικά!!! Θυμάμαι τι τράβηξαν οι γονείς μου όταν έχτιζαν το σπίτι και με πιάνει πονοκέφαλος...

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Επιπλέον, η κοινωνία στην οποία θα πάμε, δεν θα μπορούσε να αποδεχτεί κάτι αντίστοιχο και θα γινόμασταν περίγελος!!!

Δεν θα μπορουσα ποτε να φανταστω οτι ο τροπος που θα χτισω το σπιτι μου εξαρταται απο τους γειτονες και αν το αποδεχονται ή οχι. Μου φαινεται αδιανοητος τετοιος ελεγχος, ειδικα σε τοσο σοβαρες αποφασεις. Οπως και να'χει, εσεις αποφασιζετε αυτο που θεωρειτε καλυτερο για εσας.

9 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

δεν θα μπορούσα να μείνω σε κάτι τέτοιο, αλλά και να το ήθελα εγώ, ο άντρας μου θα με δούλευε μέχρι να πεθάνω και θα πήγαινε να μείνει αλλού!!! 

Γιατι σας φαινεται τοσο τραβηγμενο βρε παιδια; Δεν θα πατε και στη σπηλια να μεινετε. Ωραιοτατα σπιτακια χτιζονται με αχυροπηλο που αν τα δει καποιος τελειωμενα δεν διαφερουν σε κατι εξωτερικα απο τα συμβατικα. Οσοι εχετε παει σε ξενωνες σε γραφικα χωρια πχ στα Ζαγοροχωρια, στον Αγιο Αθανασιο, στο Πηλιο, στα Τζουμερκα κλπ, σε τετοια σπιτια μεινατε. Παντως, δουλεμα εφαγα κι εγω απο τον αντρα μου πριν 4-5 χρονια που το πρωτοσυζητησαμε. Επρεπε να περασουν λιγα χρονια για να ωριμασει η ιδεα μεσα του διαβαζοντας για την φυσικη δομηση, να συνειδητοποιησει τα οφελη και οτι δεν ειναι κατι περιεργο (οσο κι αν μας φαινεται στην αρχη) και πλεον παρακολουθει σεμιναρια οποτε ειναι ευκαιρος :grin: 

 

 

 
Link to comment
Share on other sites

Από συνέντευξη του Κώστα Κοντομάνου, (οικονομολόγος, ιδρυτής του www.cob.gr),

 

Τι ορίζει η νομοθεσία;

“Σύμφωνα με τη νομοθεσία στην Ελλάδα, τοιχοποιίες από πλιθιά ή Κομπ δεν μπορούν να φέρουν φορτία, γιατί δεν υπάρχει τρόπος να αποδειχθεί η στατική τους επάρκεια. Μπορεί, ωστόσο, να εκδοθεί οικοδομική άδεια στην περίπτωση που υπάρχει άλλη κατασκευή που θα φέρει τα φορτία, ενώ ο πηλός θα χρησιμοποιείται ως μέσο πλήρωσης. Έχουν ήδη αδειοδοτηθεί αρκετές κατοικίες με αυτόν τον τρόπο. Το ιδανικό, βέβαια, θα ήταν να ασχοληθεί η πολιτεία και ο τεχνικός κόσμος με τα σχετικά θέματα, για να μπορέσουμε κάποτε να έχουμε και πρότυπα για τα χωμάτινα σπίτια”.

 

Σε άλλο σημείο:

 

Πόσο κοστίζει ένα σπίτι από Κομπ;

“Το Κομπ είναι ένα από τα πιο φθηνά οικοδομικά υλικά. Μόνο το χώμα από την εκσκαφή στον χώρο του σπιτιού ίσως αρκεί για το κτίσιμο του σπιτιού. Με λίγη εφευρετικότητα και με τη χρήση ανακυκλωμένων υλικών, όπου αυτό είναι δυνατόν, περιορίζεται το κόστος των υλικών στο ελάχιστο. Επιλέγουμε υλικά που, ανάλογα με το μέρος, είναι άμεσα διαθέσιμα και σε αφθονία: πέτρα, χώμα, άχυρο, ξύλο, φύκια, τρίχες ζώων κ.λπ.

Αν, λοιπόν, χτίσουμε στη Μάνη, θα χρησιμοποιήσουμε πέτρα, στις Πρέσπες χώμα και στη Λίμνη Πλαστήρα τσατμά (τοιχοποιία από ξύλο και χώμα).

Προσπαθούμε, επίσης, να ανακυκλώνουμε κάποια από τα πιο βιομηχανικά υλικά του σπιτιού (κουφώματα, σωλήνες, πλακάκια).

Ενδεικτικά, η κατασκευή ενός σπιτιού περίπου 20 τετραγωνικών στον Νέσσωνα, κοντά στη Λάρισα, στοίχισε 150€ σε υλικά τοιχοποιίας, 250€ σε είδη υγιεινής, 100€ σε ηλεκτρολογικά, 80€ σε πόρτες και παράθυρα, 1.200€ σε ξυλεία και στέγη και 200€ σε μικροέξοδα – συνολικά, δηλαδή, 2.000€. Δουλέψαμε δύο άτομα για πέντε μήνες, επενδύοντας τα περισσότερα σαββατοκύριακα και απογεύματά μας, ενώ η προσωπική μας εργασία δεν λαμβάνεται υπ’ όψιν στην κοστολόγηση. Σε γενικές γραμμές, σε ό,τι αφορά τα κόστη των κατασκευών με φυσική δόμηση, όπως το Κομπ, σπάνια υπερβαίνουμε τα 800-900€ ανά τετραγωνικό μέτρο, ενώ στην περίπτωση που χρησιμοποιηθούν τοπικά ή ανακυκλωμένα υλικά, μπορούμε να τα καταφέρουμε μία χαρά με 150-200€ το μέτρο”.

 

 

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, anemoni1989 said:

Να σου πω την αλήθεια, επειδή δεν το κατέχω το θέμα της οικοδομής, ούτε ο άντρας μου, θεωρώ πως λιγότερο δούλεμα θα φάμε σε σύγκριση με αυτό που θα μας ρίξουν τα μαστοριά αν προβαιναμε σε συμβατικη οικοδομή... Άσε που δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσω να κυνηγάω τον καθένα να κάνει σωστά τη δουλειά του... Αρνούμαι πεισματικά!!! Θυμάμαι τι τράβηξαν οι γονείς μου όταν έχτιζαν το σπίτι και με πιάνει πονοκέφαλος

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, και εμένα μου φαίνεται μεγάλος μπελάς το χτίσιμο. Ακόμα και γνώσεις να έχεις και πάλι είναι πολύ δύσκολο να μην στη 'φέρει' κάποιος και να αποφύγεις εντελώς τις κακοτεχνίες . Εδώ για μια άδεια από την πολεοδομία άλλοι παιδευονται χρόνια. Εντάξει και με το προκάτ θα έχεις κάποιες διαδικασίες, μόνο σαν ενοικιαστής ξενοιαζεις τελείως από αυτά αλλά καμία σχέση.. το μόνο καλό είναι ότι φτιάχνεις το σπίτι σου όπως το θες, εγώ που δεν δενομαι με πράγματα το βρίσκω πολύ μικρής σημασίας. Προσωπικά δεν έχω χτίσει αλλά έχω ανθρώπους στον κύκλο μου που μόνο και μόνο που σκέφτομαι όσο τράβηξαν το ίδιο με σενα λέω..μακριά..

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, και εμένα μου φαίνεται μεγάλος μπελάς το χτίσιμο. Ακόμα και γνώσεις να έχεις και πάλι είναι πολύ δύσκολο να μην στη 'φέρει' κάποιος και να αποφύγεις εντελώς τις κακοτεχνίες . Εδώ για μια άδεια από την πολεοδομία άλλοι παιδευονται χρόνια. Εντάξει και με το προκάτ θα έχεις κάποιες διαδικασίες, μόνο σαν ενοικιαστής ξενοιαζεις τελείως από αυτά αλλά καμία σχέση.. το μόνο καλό είναι ότι φτιάχνεις το σπίτι σου όπως το θες, εγώ που δεν δενομαι με πράγματα το βρίσκω πολύ μικρής σημασίας. Προσωπικά δεν έχω χτίσει αλλά έχω ανθρώπους στον κύκλο μου που μόνο και μόνο που σκέφτομαι όσο τράβηξαν το ίδιο με σενα λέω..μακριά..

Δεν είναι οτι δένονται... Και τώρα σε δικό μου σπίτι μένω πχ το οποίο εφτιαξα εντελώς μόνη μου, αφού μου το παρέδωσαν στα τούβλα, με πολλές στερήσεις, αλλά και πολύ μεράκι... Απλά θεωρώ πεταμένα λεφτά αυτά του ενοικίου, αφού με τα ίδια λεφτά, θα μείνει στο παιδί μου.. Αυτός είναι και ένας λόγος που θέλουμε κάτι που θα ολοκληρωθεί άμεσα, αφού για κάποιους μήνες θα μείνουμε στο νοίκι και παράλληλα θα "τρέχει" το δάνειο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα. Εμείς χτίζουμε αυτή τη στιγμή, αλλά μάστορες δεν...κυνηγάμε! Κ 2 ακόμη φίλοι μας επίσης. Ο μηχανικός που έχουμε επιλέξει ( διαφορετικό ο καθένας μας), έχει κ τα συνεργεία του μαζί. Εμείς μιλάμε μόνο με το μηχανικό κ τα υπόλοιπα (εργασία και υλικα) κανονίζει ο ίδιος. Εννοείται εμεις διαλεγουμε τα πλακάκια πχ, αλλά ο πλακας είναι του μηχανικού. Μέχρι τώρα όλα καλά. Μπορείς να το αναθέσεις και σε κατασκευαστή. 

Για προκάτ το είχα ψάξει κ προσωπικά εμπιστεύομαι απόλυτα. Κ μ αρέσουν κιόλας που έχουν απλές γραμμές. Συνολικά στην τιμή μας εβγαινε ομως ίδιο με το χτιστο, οπότε επιλέξαμε να χτίσουμε. 

Για το κομπ, αν ταίριαζε με το τοπίο θα το έκανα. Αν ζουσα στα τζουμερκα.. Χτίζω μέσα στην Αθήνα ομως και θα ηταν παραφωνία. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Merendoula είπε:

Για το κομπ, αν ταίριαζε με το τοπίο θα το έκανα. Αν ζουσα στα τζουμερκα.. Χτίζω μέσα στην Αθήνα ομως και θα ηταν παραφωνία. 

Τα Τζουμερκα και τα αλλα χωρια τα εδωσα σαν παραδειγμα γιατι μ'αυτα που ειπωθηκαν αντιληφθηκα οτι καποιες καταλαβαν οτι η φυσικη δομηση ειναι μονο για την περμακουλτουρα, τους χιπις και τους ονειροπαρμενους. Υπαρχουν πολυ ωραια φυσικα σπιτια σε αστικες γραμμες (χωρις καμπυλες, πετρα κλπ) που οπως εγραψα δεν διαφερουν σε τιποτα εξωτερικα απο τα συμβατικα. Οποτε θα μπορουσε καποιος να χτισει φυσικο σπιτι χωρις να γινεται παραφωνια ;-) 

 
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ιδέα τι είναι το cob. Κι εγώ το διάβασα πρώτη φορά εδώ από @Sentir...natureza. Δεν έχω σχετικές γνώσεις, δεν το έχω μελετήσει το θέμα, ούτε έχω άποψη. (Επίσης γέλασα πολύ με το σχόλιο για το στρουμφόσπιτο)

 

Πάντως ήθελα να πω, έτσι χάριν της κουβέντας, ότι οι οικιστικές παραφωνίες και τα "εκτρώματα" που βλέπουμε σε αστικό και -δυστυχώς- μη αστικό ιστό (πόσο κρίμα οι άσχημες οικοδομές σε μέρη με όμορφη φυσική ομορφιά), είναι κατά κόρον (για να μην πω κατ'αποκλειστικότητα) συμβατικές κατασκευές. Και το τελικό αποτέλεσμα εξωτερικά δεν έχει τόσο να κάνει με τα δομικά υλικά, όσο με την ύπαρξη ή έλλειψη αισθητικής, παιδείας, σωστού νομοθετικού πλαισίου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 1/3/2017 at 2:50 ΜΜ, demis_n είπε:

Καλησπέρα σε όλους,

 

Δεν γράφω συχνά, ωστόσο επειδή όσο και αν έψαξα βρήκα λίγες και σχετικά παλιές πληροφορίες, θα ήθελα την άποψη σας. Τον τελευταίο καιρό «ψάχνομαι» για την αγορά/ανέγερση μιας προκατασκευασμένης μονοκατοικίας. Διαθέτουμε ένα δικό μας οικόπεδο και είπαμε να κάνουμε το επόμενο βήμα. Κλίνω προς τα εκεί, γιατί έχουμε συγκεκριμένο budget (100Κ), οπότε θέλω να έχω κατά το δυνατόν «κλειδωμένα» το κόστος κατασκευής αλλά και το χρόνο παράδοσης. Και τα δυο είναι εξίσου σημαντικά για μας.

Μιλάμε για βάρια προκατασκευή, ή/και σύμμεικτη. Από όσα μπόρεσα να ψάξω, είδα ότι τα τελευταία χρόνια έχουν αλλάξει παρά πολύ οι επιλογές και η ευελιξία λύσεων που προσφέρονται στον πελάτη, τόσο που είναι πολύ κοντά στις συμβατικές κατασκευές. Τις τελευταίες δεν τις αποκλείω εντελώς, θέλω να αποφύγω όμως τις άπειρες αναποδιές (κυνήγι συνεργειών-κακοτεχνίες, κλπ) που μπορεί να προκύψουν, μιας και λήγω δουλειάς δε μπορώ να είμαι συνεχεία από πάνω τους.

Αυτό που δεν έχω βρει, είναι κάποιον που να ζει τα τελευταία χρόνια ήδη σε μια τέτοια κατοικία, ώστε να έχω από πρώτο χέρι εντυπώσεις, καλές ή κακές. Εννοείται ότι θα πάρω μπάλα όσες εκθέσεις μπορώ. Αν ξέρετε κάποιον, έχετε να προτείνετε καμιά εταιρεία, αν έχετε ακούσει κάτι, ή αν έχετε προσωπική εμπειρία βοηθήστε!! Ευχαριστώ εκ των πρότερων παιδιά, να είστε όλοι καλά…

Προκάτ είναι το σπίτι του άντρα μου και μπορώ να σου πω ότι αν δεν μου το έλεγε όταν πρωτογνωριστηκαμε δεν θα το καταλάβαινα. Δεν έχει καμία διαφορά με το χτιστό. Όσο για τις κακοτεχνίες μπορεί να τις συναντήσεις και στα προκάτ και στα χτιστα. Το σπίτι που μένουμε (του άντρα μου το νοικιάζουν) που είναι της αδελφής μου και είναι χτιστό έχει πολλή περισσότερες κακοτεχνίες. Όσο για το πόσο κόστισε το ένα και πόσο το άλλο καλύτερα να μην σου πω γιατί θα κλαψεις

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Lacostaki είπε:

Προκάτ είναι το σπίτι του άντρα μου και μπορώ να σου πω ότι αν δεν μου το έλεγε όταν πρωτογνωριστηκαμε δεν θα το καταλάβαινα. Δεν έχει καμία διαφορά με το χτιστό. Όσο για τις κακοτεχνίες μπορεί να τις συναντήσεις και στα προκάτ και στα χτιστα. Το σπίτι που μένουμε (του άντρα μου το νοικιάζουν) που είναι της αδελφής μου και είναι χτιστό έχει πολλή περισσότερες κακοτεχνίες. Όσο για το πόσο κόστισε το ένα και πόσο το άλλο καλύτερα να μην σου πω γιατί θα κλαψεις

Ευχαριστώ!! Να υποθέσω το προκάτ φθηνότερα ε??

Link to comment
Share on other sites

On 1/3/2017 at 2:50 ΜΜ, demis_n είπε:
22 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Ευχαριστώ!! Να υποθέσω το προκάτ φθηνότερα ε??

Το σπίτι του άντρα μου(το προκάτ) Κατασκευής του 2000 μονοκατοικία 75τμ με 82τμ υπόγειο (βέβαια υπήρχε το οικόπεδο) και κόστισε γύρω στις 70.000 ευρώ. Τις αδελφής μου (το χτιστό) διπλό κατοικία 60τμ σκάρτα κατασκευής του 2005 κόστισε 250.000 ευρώ.. Και τα δύο σε ακριβές περιοχές... 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...